Edit
Joe Somebody (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

John Pasquin

Writing Credits (WGA)  

John Scott Shepherd ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Mark McKinney
...
Chuck Scarett (as Jim Belushi)
...
Rick Raglow
...
Cade Raymond
Cristi Conaway ...
Abby Manheim
...
Pat Chilcutt
...
Cassandra Taylor
James Cada ...
Exec. Bill
Tawnja Zahradka ...
Waver 'Tawnja'
Ahna Brandvik ...
Neva
John Riedlinger ...
In Crowd Guy #1
Bill McCallum ...
In Crowd Guy #2
Gavin Lawrence ...
In Crowd Guy #3
Amy Janette McDonald ...
Reporter
Emil Herrera ...
Singing Exec.
Michael Haley ...
Bartender
...
Squash Executive #1 (as Peter Eric Syvertsen)
Peter Gregory Thomson ...
Squash Executive #2
Claudia Wilkens ...
Deidre
...
Fight Bookie (as Jim Labriola)
Ross Turner ...
Basketball Boy
Michelle Barnes ...
Sharone
Sarah Coneff ...
Freckle Faced Basketball Player
Britney McNeal ...
Other Basketball Player
Bob Aden ...
Old Man
Rod Johnson ...
Timberwolves Announcer
Sean Grande ...
Play by Play Announcer
...
Himself
Jeff Hopkins ...
First Man
...
Club 13 Receptionist
Lowell Sanders ...
Guy at Fight #2
Rob Cowin ...
Guy at Fight #3
...
Man in Parking Lot
...
Young Woman
Frank E. Adams ...
Fruit Catcher
...
Target Employee
Bill Borea ...
Muscle Masseur (as William Borea)
Brent Seltzer ...
STARKE Commercial Voiceover (voice)
Dave Ryan ...
Minnesota DJ
Rest of cast listed alphabetically:
...
Sports Fan
...
Well Wisher (uncredited)
Andy Bethke ...
STARKe Employee (uncredited)
...
Trainer (uncredited)
Bob Cummings ...
Health Club Manager (uncredited)
...
Cheerleader in Play (uncredited)
Joel Edwards ...
Target Manager (uncredited)
Anthony Fitzgerald ...
Target Customer (uncredited)
Teena Flowers ...
Office Worker (uncredited)
...
Office Employee (uncredited)
...
(uncredited)
Shawn Judge ...
Woman #1 (uncredited)
...
Woman Shopping (uncredited)
Billie Jo Konze ...
Woman (uncredited)
William T. Leaf ...
Fruit Catcher (uncredited)
Josh Minnie ...
Audience Member (uncredited)
Lisa Pechmiller ...
Office Worker (uncredited)
...
Office Worker (uncredited)
...
Man at Karaoke Bar (uncredited)
Marquetta Senters ...
Linda (uncredited)
...
Athlete (uncredited)
...
Businessman at Fight Scene (uncredited)
...
STARKe Employee (uncredited)
Kathleen Winter ...
Fruit Catcher (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Kenneth Atchity ... producer (as Ken Atchity)
Kimberly Brent ... associate producer (as Kimberly Brent Jordan)
Matthew Gross ... producer
Anne Kopelson ... producer
Arnold Kopelson ... producer
Arnon Milchan ... executive producer
Brian Reilly ... producer
William W. Wilson III ... executive producer
Chi-Li Wong ... executive producer
Billy Frank ... producer: opening title sequence (uncredited)

Music by 

George S. Clinton

Cinematography by 

Daryn Okada ... director of photography

Film Editing by 

David Finfer

Casting By 

Risa Bramon Garcia

Production Design by 

Jackson De Govia

Art Direction by 

Scott Ritenour

Set Decoration by 

Michele Poulik

Costume Design by 

Lou Eyrich
Kathy O'Rear

Makeup Department 

Janis Clark ... hair stylist: Tim Allen
Hallie D'Amore ... makeup artist: Tim Allen
Teri Demarest ... hair stylist: second unit / makeup artist: second unit
Mary Flaa ... key makeup artist (as Mary K. Flaa)
Natalie A. Hale ... assistant makeup artist
Sherry Heart ... key hair stylist
Annie Martin ... assistant hair stylist
Carrie Messina ... assistant makeup artist

Production Management 

Julie Hartley ... unit production manager
James DeOliveira ... post-production supervisor: main title sequence (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Wendy Bledsoe ... dga trainee
Michael Haley ... first assistant director (as Mike Haley)
Daniel Orozco ... second second assistant director (as Daniel L. Orozco)
Craig Laurence Rice ... first assistant director: second unit
Mark Tobey ... second assistant director
William W. Wilson III ... second unit director

Art Department 

Alton Anderson ... painter
Curtis Bellows ... paint foreman (as Curtis M. Bellows)
Robert Bennett ... leadman
Claudia Bonfe ... art department coordinator
David B. Brenner ... construction coordinator (as David Brenner)
Adam Chase ... stand-by painter
John F. Dartt ... carpenter
Zachary Doering ... utility
Betsy Donovan ... painter
Tim Drackert ... carpenter
Warren Drummond ... storyboard artist
Lori K. Engels ... assistant property master
Danny Erickson ... carpenter
Windy Fleischaker ... set designer
Norine Joy Francis ... buyer
Michelle Gilstead ... set decorator: second unit
Bradley G. Grasser ... carpenter
Craig Hanson ... carpenter
Mindy Harris ... production assistant: props
Kelly Hemenway ... graphic designer (as Kelly Rae Hemenway)
Trish Herrmann ... on-set dresser
Jim Kindt ... carpenter
Teri Anne Kopp ... property master
Tracy Larson ... utility
Aaron Lewis ... set estimator
David J. Negron ... storyboard artist (as David J. Negron Sr.)
Scott Nordhausen ... lead set dresser (as Scott L. Nordhausen)
Krista North ... art department production assistant
Thomas J. O'Brien ... paint foremen
Patrick L. Owen ... carpenter (as Patrick Owen)
Carolyn Plesa ... greensperson
Raymondo ... carpenter
Keith Reitmeier ... carpenter
Bradford Richardson ... graphic designer
Duane P. Rogers ... labor foreman (as Duane Rogers)
David Rongstad ... painter
Elizabeth Saylor ... utility
Tim Schwob ... construction foreman (as Timothy R. Schwob)
Kate Sheeley ... buyer
Bryan Shelley ... set dresser
Stuart Skrien ... set dresser
George Stokes ... carpenter foreman
Dwight C. Swanson ... gang boss
Phil Vandervaart ... signwriter
Douglas Weatherhead ... painter
Chris Weglinski ... set decorator: second unit
Matthew Winiecki ... carpenter

Sound Department 

Bob Beemer ... sound re-recording mixer
Trip Brock ... dialogue editor
Harrison Deutsch ... apprentice sound
Linda Di Franco ... dialogue editor (as Linda DiFranco)
Brian Dixon ... assistant mix engineer: The Newman Scoring Stage
Jeff Erdmann ... boom operator
John Glaeser ... second boom operator / sound utility
Devon Heffley Curry ... adr editor (as Devon Curry)
Daniel S. Irwin ... dialogue editor
William Jacobs ... sound effects editor
Brian W. Jennings ... sound effects editor
Andy Kopetzky ... adr editor
Scott Millan ... sound re-recording mixer
Greg Morgenstein ... background sound editor
Fred Peck III ... sound re-recordist (as Fred W. Peck III)
Miguel Rivera ... sound effects editor
Jeff Sawyer ... foley editor
John L. Sims Jr. ... second boom operator / sound utility
Brad Sokol ... assistant sound
Tom Steel ... sound stage crew: The Newman Scoring Stage
Bruce Stubblefield ... supervising sound editor
Damon Tedesco ... sound stage crew: The Newman Scoring Stage
Kurt Thum ... foley editor
Robert Troy ... dialogue editor
Matthew Urbatchka ... apprentice sound
Mark Weingarten ... production sound mixer
Tanya F. Yarbrough ... assistant sound
Robby Bartholomew ... sound re-recording mixer: temp dubs (uncredited)
Erick Jolley ... additional adr recordist (uncredited)
Todd Morrissey ... sound recordist: temp mix (uncredited)
Jackie Rodman ... dialogue editor (uncredited)
John Soukup ... sound transfer (uncredited)
Greg Steele ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Paul Murphy ... special effects coordinator (as Paul A. Murphy)

Visual Effects by 

Blondel Aidoo ... visual effects executive producer: Asylum Effects
Brian Cuscino ... I/O: Asylum Effects
Lindsay Hallett ... visual effects producer: Asylum Effects (as Lindsay Burnett)
David Jones ... visual effects supervisor: Asylum Effects (as David M.V. Jones)
Bill Laverty ... systems engineer: Asylum Effects
Emma McGuinness ... visual effects executive producer: Asylum Effects
Nathan McGuinness ... visual effects supervisor: Asylum Effects
Steve Muangman ... video operator: Asylum Effects
Marty Taylor ... Inferno artist: Asylum Effects
Rich Thorne ... visual effects supervisor
Ken Dackermann ... digital compositor (uncredited)
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Hammerhead (uncredited)
Mark Sawicki ... optical camera (uncredited)

Stunts 

Tom Akos ... stunts
Eriasi Akridge ... stunts
Michael Egan ... stunts
Rose M. Frazier ... stunts
Eric D. Howell ... stunt coordinator
Noon Orsatti ... stunt coordinator
Lisa Pederson ... stunts
Greg Walker ... stunts
Todd Warren ... stunts
Damon Caro ... fight coordinator (uncredited)
Sean Grande ... stunts (uncredited)
Todd Warren ... stunt double: Tim Allen (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Boccaccio ... first assistant camera
Dan Breyer ... rigging
Brian Bullen ... rigging electrician
Robert C. Carlson ... first assistant camera: "b" camera, second unit (as Robert Carlson)
Peter Clemence ... rigging grip
Dan Conklin ... rigging best boy
Slater Crosby ... camera operator: "b" camera
James Farrell ... rigging grip
Moe Flaherty ... second assistant camera
Tom Franchett ... rigging gaffer (as Thomas Franchett)
Joseph Gallup ... electrician
Harry K. Garvin ... Steadicam operator (as Harry Garvin) / camera operator: "a" camera (as Harry Garvin)
Stephen Gorman ... video operator: second unit (as Steve Gorman)
Mike Gulenchyn ... grip: second unit
Paul Guthrie ... second assistant camera
Craig Hanson ... electrician
Tony Hanson ... grip
Mark Hardin ... camera operator: motion control
Michael Hartzel ... electrician
Mike Hodges ... key grip
Laura Holzschuh ... camera loader
Christopher Hultgren ... rigging electrician
Scott D. Jolstad ... grip (as Scott Jolstad)
Kevin Karpinski ... electrician
Dave Kurtovich ... 24 frame video operator
Joseph Lederer ... still photographer (as Joe Lederer)
Chris Malone ... best boy (as Chris 'Floater' Malone)
Kal Manning ... gaffer
Tracy Neftzger ... dolly grip
Timothy O'Toole ... video assist operator
Rory Olson ... rigging electrician (as Rory 'Ole' Olson)
David S. Pope ... best boy grip
James Schaidler ... grip (as James Schardler)
Afshin Shahidi ... camera operator: "b" camera
Joseph Slagerman ... best boy: second unit / gaffer: second unit / rigging best boy
Randall Smith ... camera loader
J.R. Thompson ... first assistant camera: "b" camera (as JR Thompson)
Colin Threinen ... second assistant camera: second unit
Lisa E. van Dyke ... grip: second unit (as Lisa Van Dyke)
Jeff Villars ... grip
Wilson Webb ... electrician
Mark Eberle ... director of photography: main title sequence (uncredited)
Michael Handley ... additional gaffer: second unit (uncredited)
Afshin Shahidi ... director of photography: second unit (uncredited)
Steve Speers ... first assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Lynn Blumenthal ... casting: Minnesota
Brennan Dufresne ... casting associate: Los Angeles (as Brennan DuFresne)
Matthew Jake Ellefson ... extras casting assistant
Sarah Jane Hill ... casting associate: Minnesota (as Sarah-Jane Hill)
Megan Kuhlmann ... extras casting assistant
Sonya 'Sonny' Tormoen ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Sister A. Daniels ... wardrobe supervisor (as Sister Daniels)
Linda Froiland ... additional costumer
Valerie Laven-Cooper ... assistant to costume designer
Jane E. Myers ... key set costumer (as Jane Myers-Williams)
Lisa Powers ... set costumer
Andrew Rempel ... costume production assistant

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
Michael P. Girsch ... post-production assistant
Liza McDonald ... first assistant editor: avid
Dennis Newman ... first assistant film editor
Scott Wesley Ross ... apprentice editor
Mike Stanwick ... color timer

Music Department 

Thomas Bartke ... additional music editor
George S. Clinton ... conductor / orchestrator
Debbi Datz-Pyle ... scoring contractor (as Debbie Datz-Pyle)
Mike Flicker ... supervising music editor
Matt Friedman ... additional music editor
Rick Giovinazzo ... orchestrator
Steve Juliani ... music preparation
Suzie Katayama ... orchestrator
Steve Kempster ... score mixer / score recordist
Jeff Lingle ... additional music editor
Frank Macchia ... orchestrator
Frankie Pine ... music supervisor
John Rodd ... music recordist: The Newman Scoring Stage
Rochelle Sharpe ... music coordinator
Bill Talbott ... music recording engineer: The Newman Scoring Stage
Celeste Chada ... music licensing (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)

Transportation Department 

Bobby Jo Cawley ... transportation coordinator (as Bob Cawley)
Maxwell R. Johnson II ... transportation captain (as Max Johnson)
Michael Kennedy ... transportation captain: Minneapolis (as Michael J. Kennedy)
Leo Skudlarek ... driver: props (uncredited)

Other crew 

Erin Acker ... assistant: Mr. Pasquin, Minneapolis (as Erin M. Acker)
M'Wasi Berkley ... production assistant: second unit
Michael J. Bloom ... assistant: Mr. Wilson
Cathy Brophy ... assistant: Mr. Allen, Minneapolis
Wendy Carr ... craft service coordinator
Kat Carrol ... choreographer
Matt Center ... location production assistant (as Matthew Center)
Maureen 'Mo' Crutchfield ... first assistant accountant
Carline Davis-Dyer ... script supervisor (as Cariline Davis-Dyer)
Dave Dustin ... medic: Rescue Resources, Inc. (as David Dustin)
Margaret Fitzgerald ... assistant: Mr. Allen, Los Angeles (as Peg Dirolf)
Monica Gelardo ... production associate
Kurt W. Gensmer ... medic: Rescue Resources, Inc.
Michael P. Girsch ... production assistant
Andrew R. Grund ... location consultant
Barbara Gutman ... production accountant
Jason Cooper Hall ... assistant production coordinator
Mary Hansmeyer ... cutter/stitcher
Mark Har ... assistant location manager
Patti Hawn ... publicist
Matthew Heffernan ... key production assistant
David Hickey ... payroll accountant
Kristen M. Himsl ... production assistant
Mark Hotchkiss ... technician: motion control
Jurgen Jass ... studio manager
Heather R. Johnson ... production assistant: second unit
Lisa Lynn Kearsley ... production coordinator
Curtis Knutson ... medic: Rescue Resources, Inc.
Linda Kuusisto ... script supervisor: second unit
Lindsey Liberatore ... assistant: Mr. Milchan
Michael Lindquist ... production assistant: second unit
Brenna Lui ... assistant: Ms. Wong
Nicolette Manahan ... assistant: Mr. Gross
Arturo Manzur ... squash technical advisor
Felippe Marques ... assistant: Mr. Atchity
Bob Medcraft ... location manager (as Robert Medcraft)
Elaine Mongeon ... assistant: Mr. Kopelson
Eric Mueller ... liaison: Minnesota Film Board
Claudia O'Hehir ... assistant: Mrs. Kopelson
Jon Olson ... location production assistant
Kristen Palmer ... assistant: Mr. Reilly
Andrew Peterson ... location manager
C. Patrick Richardson ... production assistant
Rachel V. Richardson ... second assistant accountant
Erin Sahlstrom ... production secretary
Kathy Salaski ... craft service assistant
Bill Schwab ... projectionist
Brad Schwichtenberg ... production assistant
Amanda Segel ... assistant: Mr. Milchan
Chelle Shonka ... production assistant: second unit
Lia A. Swope ... accounting clerk
Collette Theriault ... craft service: second unit
C. Elizabeth Trumble ... clearance / video coordinator
Lois Yaroshefsky ... set teacher
Candy Carstensen ... paymaster: e.p. (uncredited)
Terri Douglas ... additional voice (uncredited)
Billy Frank ... producer: main title sequence (uncredited)
Carla Hacken ... studio executive (uncredited)
Jason Hagen ... production assistant: extras (uncredited)
Caroline Hileman ... production coordinator: main title sequence, Los Angeles (uncredited)
Jon Huybrecht ... production assistant (uncredited)
Christie Moreau ... adr loop group (uncredited)
Jason Ninness ... production coordinator: Los Angeles (uncredited)
Leah M. Otto ... liaison: Minnesota Film Board (uncredited)
Ellen Rosentreter ... set production assistant: re-shoot (uncredited)
Shelly A. Tanning ... stand-in: Julie Bowen (uncredited)
Kirk Tedeski ... 24 frame video coordinator (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page