Edit
Dead Heat (2002) Poster

(2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mark Malone

Writing Credits (WGA)  

Mark Malone ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Ray (as Anthony Lapaglia)
...
Charlotte
...
Tony
...
...
Sam
...
Dr. Ivan Barnes
...
Morty
...
First Man - Warehouse
...
Second Man - Warehouse
...
Cadillac Man / Finnegan Thug # 1
Marco Roy ...
Second Cop
...
Captain
Bill Whiting ...
Bartender
...
Manny
...
Dr. Marchesi (as Alfred E. Humphreys)
...
Ted
Amy Adamson ...
Barnes' Girlfriend
...
Fifth Man - Warehouse
Frederick Pleasure II ...
Security Guard
James Jackson ...
Gate Handler
Dan Jukich ...
Track Announcer
Bruce Fontaine ...
Finnegan Thug # 2
Rest of cast listed alphabetically:
...
Uniformed Cop (uncredited)
...
Cafe Patron #1 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Peter Block ... co-producer
Jason Constantine ... co-producer
James A. Jusko ... executive producer
Eberhard Kayser ... executive producer
Rob Merilees ... executive producer (as Robert Merilees)
Mario Ohoven ... executive producer
Michael Ohoven ... producer
Michael Paseornek ... executive producer
Charles Martin Smith ... executive producer
Christina Toy ... line producer
William Vince ... producer
Don Woodman ... associate producer

Music by 

Patric Caird

Cinematography by 

Ross W. Clarkson ... (as Ross Clarkson)

Film Editing by 

Alison Grace

Casting By 

Lorna Johnson
Ellie Kanner

Production Design by 

John Ebden

Art Direction by 

Peter Andringa

Set Decoration by 

Maureen Carey
Tasha Lee Moth ... (as Tasha Moth)

Costume Design by 

Patricia Hargreaves ... (as Patricia Louise Hargreaves)

Makeup Department 

Ankaraj Eden ... makeup artist (as Ankara Eden)
Drupti Glowinkowski ... makeup artist: additional photography
Simon Karpowicz ... hair stylist
Tanya Yeates ... swing hair/makeup (as Tanya Yeats)

Production Management 

Amy Giammarco ... post-production supervisor
Michael Potkins ... executive in charge of production
Dan Schlanger ... production manager: additional photography
Christina Toy ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Scott J. Ateah ... second unit director (as Scott Ateah)
Josy Capkun ... third assistant director: second unit
Richard Coleman ... first assistant director
Shelley Cox ... third assistant director
Alexis Hinde ... second assistant director
Kelsey T. Howard ... first assistant director: second unit
Scott Johnson ... trainee assistant director: second unit
Tyler Kehl ... trainee assistant director: second unit
Michael Magnusson ... first assistant director: additional photography
Dave Marsh ... third assistant director: second unit
David Massar ... first assistant director: second unit
Donald Munro ... third assistant director: second unit
Andrew M. Robinson ... first assistant director (as Andrew Robinson)
Shamess Shute ... trainee assistant director
Berengaria Tomkies ... second assistant director: second unit (as Beren Tomkies)

Art Department 

Ian Baker ... lead carpenter
Ken Baker ... construction coordinator
Carmen Bonzelius ... art assistant
Brooke Cooper ... set dresser
John Cooper ... set dresser
Thomas Craib ... lead set dresser (as Tommy Craib)
Felicity Gerwing ... set dresser
Michelle N. Graff ... lead props (as Michelle Graff)
Lonny Granger ... set dresser
Kelly Holst ... greensperson
John Kendal ... assistant greensperson
Cody Larson ... assistant properties
David Lewis ... on-set dresser
Brant Lindroos ... set dresser
Kari Lindroos ... set dresser
Greig Martin ... set dresser
Ian McDowell ... carpenter
Mark Morgan ... lead set dresser
Noni Peck ... property master
Josh Plaw ... set dresser
Kama Ringwood ... buyer
Gary Saibil ... set dresser
Stephanie Seidle ... buyer
Jared Smith ... set dresser
Lisah Smith ... art assistant
Daniella Sorrentino ... set dresser
Sigrid Spade ... assistant set decorator
Kathryn Weiler ... set dresser

Sound Department 

Tyler Berrie ... foley editor / foley recordist
Andy Bishop ... boom operator: second unit
Lisa Doyle ... sound effects editor
Thom 'Coach' Ehle ... sound consultant: Dolby
Dean Giammarco ... sound re-recording mixer / sound supervisor
Dave Griffiths ... location sound mixer
Don Harrison ... foley artist
Sarah Hedar ... assistant audio post-production coordinator
Mike Hibberson ... boom operator
Robert Hunter ... technical support
Jody Robert Lessard ... assistant dialogue editor
Johnny Ludgate ... dialogue editor
Sheena Macrae ... dialogue editor
Christine McLeod ... dialogue editor
Maureen Murphy ... foley artist
James Schmidlin ... backgrounds editor / technical support
Bill Sheppard ... sound re-recording mixer / sound supervisor
Don Short ... sound effects assistant editor
Patrick Yacono ... adr: Chicago / sound recordist

Special Effects by 

Christopher Maier ... special effects coordinator (as Chris Maier)
Wyatt Soutzo ... special effects technician / special effects: second unit

Visual Effects by 

Bob Dohrendorf ... opticals: Cinematte Inc.
Andrew Tidby ... title animation

Stunts 

Brett Armstrong ... stunt double: Pally
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (as Scott Ateah)
Jason Calder ... stunt double: Ray
Douglas Chapman ... stunt double: Manny (as Doug Chapman)
Frank Fuentes ... riding double: Tony
Richard Hamel ... riding double: Tony / stunt double: Tony
Rod May ... stunt double: Frank
Suzi Stingl ... stunt double: Sam
Owen Walstrom ... stunt coordinator
Gerald Paetz ... stunt driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mark Aviss ... best boy electric: second unit
Ryan Bailey ... gaffer: second unit
Magalie Boulerice ... second assistant camera: "b" camera
Mark Chow ... camera operator: "b" camera
Ross W. Clarkson ... camera operator: "a" camera (as Ross Clarkson)
Tamia Diaz ... second assistant camera: second unit
Geoffrey James Dixon ... rigging gaffer (as Geoff Dixon)
Shane Dobie ... best boy electric: second unit
Clayton J. McCallum DuBois ... first assistant camera: additional photography (as Clay McCallum Dubois)
Reg Gole ... first assistant camera: second unit
Matt Greenhough ... dolly grip
Oliver Hajdu ... rigging gaffer
John Hale ... lamp operator: second unit
Andrea Hardy ... second assistant camera: additional photography
Ian Haughton ... best boy electric (as Ian Houghton)
Jim Hawkins ... lamp operator: second unit
John G. Helme ... gaffer (as John Helme)
Mathias Herndl ... lamp operator: additional photography (as Mathias Hernol)
R.K. Hill ... rigging grip
Elizabeth House ... first assistant camera: additional photography
Michael Iwan ... camera remote technician
Scott Kozak ... grip: second unit
John Kuchera ... key grip
Richard Lang ... key grip: second unit
Henry M. Lebo ... director of photography: additional photography (as Hank Lebo)
Brian MacDonald ... lamp operator
Chris Madden ... rigging electric
Allen Marr ... best boy grip (as Alan Marr)
Royce Mattice ... grip: second unit
Rod McDonald ... lamp operator (as Rod MacDonald)
Finbar McMillan ... best boy electric
Klaus Melchior ... video playback operator (as Klaus Melchoir)
Martin Nicholas ... grip
Ed Nychuk ... grip: second unit
Wil Parrott ... best boy grip (as Wil Parrot) / best boy grip (as Will Parrott)
Diyah Pera ... still photographer
Ryan Pilon ... key grip: additional photography
Richard Porta ... second assistant camera
Lou Reese ... second assistant camera: second unit (as Lewis Reese)
Mark Roop ... generator operator
Dena Sananin ... camera trainee: additional photography
Raj Sangha ... camera trainee
Jeff Sayle ... second assistant camera: "b" camera
Paul Sigurdson ... first assistant camera
Robert E. Simpson ... first assistant camera: "b" camera (as Robert Simpson)
Peter Skadsheim ... grip
Tracy Tyreman ... grip (as Tracy Tyerman)
James Vinblad ... best boy: second unit
John Wadsworth ... lamp operator: second unit
Peter Webster ... grip: second unit
Brian Whittred ... director of photography: second unit
James Williams ... grip: second unit
Glen Winter ... director of photography: second unit
Geoffrey James Dixon ... best boy electric (uncredited) / electrician (uncredited)
C. Kim Miles ... additional camera operator (uncredited)
Jared Smith ... lighting technician (uncredited)
Dani Zaviceanu ... camera trainee (uncredited)

Casting Department 

Audrey Skalbania ... casting: Canada / extras casting director
Jared Valentine ... casting associate / extras casting director

Costume and Wardrobe Department 

Heather Douglas ... costume supervisor: additional photography
Brenda McDermid ... set costumer
Keith Parent ... assistant costume designer
Meg Ross ... truck costumer

Editorial Department 

Amy Amantea ... post-production coordinator
Bert Bush ... negative cutter: Bush Edit House
Glen Alan Coughlin ... post-production assistant (as Glen Allan Coughlin)
Melody Gehrman ... first assistant editor
Sarah Hedar ... post-production coordinator
Ryan Hogan ... final colorist
Greg Milton ... executive in charge of post-production
Andrew Tidby ... second assistant editor
Dave Weil ... color timer: Alpha Cine
Jodie Davidson ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Kerry Galloway ... music editor
Fiona Lehn ... music editor
Matthew Marteinsson ... music editor (as Matthew Marteinssen)
Shawn Pierce ... music mixer / music recordist

Transportation Department 

Dana Cullum ... driver
Peter Elves ... driver
Ryan Hammerquist ... driver
Gerald Hooper ... driver: cast
Gary Hostad ... driver: cast
Oscar Irwin ... driver
John Johnston ... transportation coordinator
Peck Koomer ... driver (as Peck Koonar)
Alexander Mandra ... driver: additional photography (as Olexandr Mandra)
John Parisien ... driver
Bob Taylor ... driver
Richard Vanderkuip ... transportation captain (as Rick Vanderkuip)
Lorrie Ward ... driver: picture car
John Sorenson ... driver (uncredited)

Other crew 

Jon Bell ... assistant: Mr. Ohoven
Ari Ben Ron ... craft service: second unit / first aid: second unit
John Bennett ... security
Chris Boettcher ... location production assistant: additional photography
Shankar Borua ... location production assistant: additional photography
Maureen Caine ... script supervisor
David Chisholm ... assistant chef
Thomas Dane ... stand-in
Jane Davidson ... payroll accountant
Brett Delaney ... stand-in
Suzan Dern ... stand-in
Lorne Devine ... craft service: second unit / first aid: second unit
Phil Disalvo ... location production assistant
Anthony Dohm ... assistant: Mr. Malone/Mr. LaPaglia
Clifford Drader ... security
Linda Dubuc ... insurance broker: Taillefer Desjardins Inc.
Paul Duke ... assistant chef
Steve Duke ... chef (as Stephen Duke)
Morris Dunster ... assistant: Mr. Sutherland
Alex Dworak ... stand-in
Jason Felker ... location production assistant
Steven Ferguson ... security
Natalie Fokes ... payroll accountant
Steven Forster ... assistant chef
Kelly Fry ... craft service / first aid
Wayne Gaines ... security
Michael Gilbert ... location production assistant
Allie Amy Goodfellow ... location production assistant (as Allie Goodfellow)
David Grafstrom ... key location production assistant
Richard Hamel ... jockey
Joe Hobel ... completion bond: The Motion Picture Bond Company
Sarah Hughes ... location production assistant
Boris Ivanov ... production coordinator
Shelby Johnstone ... location production assistant
Mark Juleff ... security
Tyler Kehl ... location production assistant
Dale Kipling ... animal wrangler
Heidi Kossakowski ... location production assistant
Dean Lamont ... tutor: Kay Panabaker
Warren Langille ... craft service / first aid
David Lee ... assistant chef: second unit
Sylvain Lefebvre ... security
Jody Loseth ... jockey
James MacLean ... publicist
Lucy MacLeod ... script supervisor
Rod May ... animal wrangler
Patrick Mokrane ... production accountant
Chad Morin ... security
Don Munro ... on-set tutor
David Mylrea ... jockey
James Nicholas ... stand-in
David Nixon ... office production assistant
Donald Paonessa ... title designer
Tim Parisien ... security
Ben Pollock ... location production assistant: additional photography
Jon Raitt ... assistant location manager: additional photography (as John Raitt)
Ritch Renaud ... location manager
Kevin Schartner ... animal wrangler
Eva B. Schmieg ... legal services: Heenan Blaikie (as Eva B. Schmieg Esq.)
Stephanie Scott ... location production assistant
David Smith ... location production assistant (as Dave Smith)
Adam Solari ... security
James Solari ... security
Linda Strathdee ... script supervisor: second unit
Marnie Strong ... accounting clerk
Judith Swan ... assistant location manager
Anthony Szita ... security
Robert Szita ... security
Jacques Taillefer ... insurance broker: Taillefer Desjardins Inc.
David Valleau ... assistant: Mr. Vince (as Dave Valleau)
Anrella Villeseche ... jockey
W. Scott Weston ... trainee assistant location manager (as Scott Weston)
Dave Wilson ... jockey
Edward Wrayton ... animal wrangler / jockey (as Edward A Wrayton)
Marnie Young ... assistant production coordinator
Patrick Young ... jockey
Dani Zaviceanu ... location production assistant (as Dan Zaviceanu)
Mike Thorkilsen ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page