Edit
Johnny English (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Peter Howitt

Writing Credits  

Neal Purvis ... (written by) &
Robert Wade ... (written by) and
William Davies ... (written by)
 
Peter Howitt ... (uncredited)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Douglas McFerran ...
Steve Nicolson ...
Dieter Klein
Terence Harvey ...
Official at Funeral
...
...
Pegasus, Head of MI7
...
Pegasus' Secretary
Rowland Davies ...
...
Philippa Fordham ...
Snobby Woman
...
Tim Berrington ...
Roger
Simon Bernstein ...
Assailant
Martin Lawton ...
Hearse Driver
Neville Phillips ...
Priest
...
...
Sushi Waiter
Peter Tenn ...
Sushi Bar Customer
Sam Beazley ...
Elderly Man
Kevin Moore ...
Doctor
...
Truth Serum Guard
...
Guard
Jack Raymond ...
French Reception Waiter
...
Foreign Secretary
Haylie Ecker ...
String Quartet (as Bond)
Tania Davis ...
String Quartet (as Bond)
Eos Chater ...
String Quartet (as Bond)
Gay-Yee Westerhoff ...
String Quartet (as Bond)
Chris Tarrant ...
Radio Announcer (voice)
...
Scottish Bishop
Clive Graham ...
Welsh Bishop
...
Newscaster (voice)
Rest of cast listed alphabetically:
Clare Beckwith ...
Girl in Taxi (uncredited)
...
Sauvage Henchman (uncredited)
Philip Harvey ...
Curtain VIP (uncredited)
...
Man at Crowning Ceremony (uncredited)
...
Flag Purchasing Girl (uncredited)
Norman Campbell Rees ...
Sauvage Henchman (uncredited)
Laurence Richardson ...
Man at Crowning Ceremony (uncredited)
...
The Queen (uncredited)
Leonard Silver ...
Butler (uncredited)
...
Man at Crowning Ceremony (uncredited)
...
Sauvage's Secretary (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tim Bevan ... producer
Jo Burn ... co-producer
Liza Chasin ... co-producer
Chris Clark ... associate producer
Eric Fellner ... producer
Debra Hayward ... co-producer
Mark Huffam ... producer

Music by 

Ed Shearmur ... (as Edward Shearmur)

Cinematography by 

Remi Adefarasin

Film Editing by 

Robin Sales

Casting By 

Priscilla John

Production Design by 

Chris Seagers

Art Direction by 

John Frankish
Alan Gilmore
David Warren

Set Decoration by 

John Bush

Costume Design by 

Jill Taylor

Makeup Department 

Kate Benton ... makeup artist
Susan Howard ... special makeup effects artist
Sallie Jaye ... makeup artist: Rowan Atkinson
Graham Johnston ... hair designer / makeup designer
Lorna McGowan ... makeup artist
Laura McIntosh ... makeup artist
Emma Sheldrick ... makeup artist
Nora Robertson ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Bernard Bellew ... production manager: additional shooting
Tom Crooke ... unit manager
Tim Field ... production manager: second unit
Jeanette Haley ... post-production supervisor
Ted Ladlow ... unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

William Booker ... first assistant director: second unit (as Will Booker)
Peter Chiang ... second unit director
Ben Dixon ... second assistant director: second unit
William Dodds ... third assistant director: additional photography
Richard Goodwin ... third assistant director
Emma Horton ... co-second assistant director
Gil Kenny ... assistant director: Monaco
Alex Kirby ... assistant director: crowds
Eliot Mathews ... dailies third assistant director: second unit
Adam Somner ... first assistant director
Ian Stone ... second assistant director
Alex Streeter ... third assistant director: second unit
Kim Whittaker ... trainee assistant director
Rob Burgess ... additional third assistant director (uncredited)

Art Department 

Julian Ashby ... draughtsman
Alan Bailey ... property master
Lee Biggs ... carpenter
John Bohan ... construction coordinator
Graham Caulfield ... drapesman
Ray Chan ... art director: second unit
Roy Chapman ... chargehand dressing props
Jane Clark ... storyboard artist
Mike Cuddy ... props storeman
Mark Dowling ... painter
Colin Ellis ... dressing prop
Jools Faiers ... graphic designer
Michael Finlay ... painter
Dave Fisher ... chargehand stand-by props
Dean Fisher ... dressing prop
James Foster ... stand-by art director
Gavin Gordon ... carpenter
Alan Grenham ... painter
Charles Leatherland ... draughtsman
Cathal MacIlwaine ... stand-by carpenter
Thomas Martin ... assistant construction manager
Steve Mitchell ... scenic artist
Rebecca Neville ... stand-by props
Chris Seddon ... drapes master
Molly Sole ... art department assistant
Lucinda Sturgis ... props buyer
Mark Swain ... junior draughtsman
Remo Tozzi ... draughtsman
Emma Vane ... draughtsman
Clive Ward ... head painter
Tom Whitehead ... draughtsman
Stephen McGregor ... carpenter (uncredited)

Sound Department 

Chris Atkinson ... sound assistant
Christopher Atkinson ... sound assistant
Roberto Cappannelli ... sound re-recording mixer
Adam Daniel ... re-recording mixer
Graham Daniel ... re-recording mixer
Gillian Dodders ... adr editor / dialogue editor
James Doyle ... mix assistant engineer
Steve Finn ... daily boom operator
Glenn Freemantle ... supervising sound editor
John Hayward ... re-recording mixer
Mark Heslop ... foley editor
Christian Joyce ... production sound mixer: second unit (as Chris Joyce)
Mark Kenna ... consultant: Dolby film sound
Nicolas Le Messurier ... preview re-recording mixer
Peter Lindsay ... sound recordist
Brendan Nicholson ... preview re-recording mixer
Malcolm Rose ... sound maintenance
James Seddon ... dolby consultant
Kevin Tayler ... foley recordist
Andrew Caller ... sound re-recording mixer (uncredited)
Mark Sheffield ... preview re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Anton Boniface ... special effects senior technician
Andy Bunce ... special effects supervisor
Richard Conway ... special effects supervisor
Sam Conway ... special effects floor supervisor
Simon Davey ... special effects technician
Tony Fox ... special effects senior technician
Andrew Kelly ... special effects coordinator
Nigel Nixon ... special effects senior technician
Stephen Paton ... special effects senior technician
Matthew Roberts ... special effects technician
Peter Skehan ... special effects senior technician
Karl Wardle ... special effects technician
David Watson ... special effects senior technician
Mark White ... special effects technician
Nigel Wilkinson ... special effects technician
Laurence Harvey ... armourer (uncredited)

Visual Effects by 

Oliver Atherton ... scanning and recording
James Ballan ... visual effects model maker
Richard Briscoe ... visual effects supervisor
Peter Chiang ... visual effects supervisor
Emily Cobb ... match mover: double negative visual effects
Ciaran Crowley ... digital compositor
Sean Danischevsky ... digital compositor: Double Negative
Tom Debenham ... director of photography: visual effects unit
Paul J. Franklin ... previs artist: Double Negative
Andy Hague ... visual effects editorial
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
Jeremy Hattingh ... digital compositor
Martin Hill ... previs artist: Double Negative
Nic Hodgkinson ... compositor
Alex Hope ... visual effects producer
Yoko Ishiguro ... digital compositor
Jody Johnson ... sequence supervisor
Ilyas Kaduji ... digital effects artist
Jesper Kjölsrud ... CGI supervisor: Double Negative
Aron Makkai ... technical director
Neil Miller ... matte painter: Double Negative
John Moffatt ... digital sequence supervisor
Digby Rogers ... digital texture painter: Double Negative
Tom Rolfe ... digital compositor
Matthew Shaw ... video editorial
Kevan Shorey ... matchmove artist: Double Negative
Jim Steel ... digital compositor: Double Negative
Gert Van Dermeersch ... digital compositor
David Vickery ... CG modeller: Double Negative
Pieter Warmington ... 3D animator: Double Negative
Christopher Grandel ... trailer digital effects, Howard Anderson Company (uncredited)
Mattias Lindahl ... visual effects (uncredited)
Åsa Svedberg ... previsualization artist (uncredited)

Stunts 

Lucy Allen ... stunt double: Natalie Imbruglia
Nina Armstrong ... stunt performer
Bruce Cain ... stunt performer
Greg Campbell ... stunt secretary
Nick Chopping ... stunt performer (as Nickolas Chopping)
Gary Connery ... stunt performer
Gabe Cronnelly ... stunt performer
Graeme Crowther ... stunt performer
Ian Curley ... stunt performer
Kelly Dent ... stunt performer
Ben Dimmock ... stunt performer
Tracey Eddon ... stunt performer
David Emerson ... stunt performer
Bradley Farmer ... stunt performer
Amanda Foster ... stunt performer
Sarah Franzl ... stunt performer
Andy Godbold ... stunt performer
Tina Haskell ... stunt performer
Lyndon S. Hellewell ... stunt performer (as Lyndon Hellewell)
Paul Herbert ... stunt performer
Sy Hollands ... stunt performer
Rob Inch ... stunt double: Rowan Atkinson
Rowley Irlam ... stunt performer
Ruth Jenkins ... stunt performer
Paul Jennings ... stunt coordinator
Theo Kypri ... stunt performer
Derek Lea ... stunt performer
Tom Lucy ... stunt performer
Holly Lumsden ... stunt performer
Emma Mac ... stunt performer
Jo McLaren ... stunt performer
Peter Miles ... stunt performer
Mark Mottram ... stunts
Bean Peel ... stunt performer (as Lucinda Peel)
Martin Pemberton ... stunt performer
Mike Potter ... stunt performer
Dominic Preece ... stunt performer
Seon Rogers ... stunt performer
Gordon Seed ... stunt performer
Andrea Christana Simson ... stunt double: Ben Miller
Andy Smart ... stunt performer
C.C. Smiff ... stunt performer (as CC Smiff)
Julian Spencer ... assistant stunt coordinator
Reg Wayment ... stunt performer
Peter White ... stunt performer
Jeffrey Wood ... stunt performer (as Jeff Wood)
Nick Chopping ... stunt double: John Malkovich (uncredited)
George Cottle ... stunt performer (uncredited)
James Embree ... stunt performer (uncredited)
Bradley Farmer ... stunt double: Ben Miller (uncredited)
Paul Herbert ... stunt driver (uncredited)
Rowley Irlam ... utility stunts (uncredited)
Theo Kypri ... utility stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Adefarasin ... second assistant camera: "b" camera
Rene Adefarasin ... second assistant camera: "a" camera
John Arnold ... key grip
Keziah Barton-White ... video assistant
John Bowman ... video operator
Phil Brookes ... gaffer: second unit
Stuart Bunting ... grip camera
Steve Cussell ... electrician
Adam Dale ... aerial director of photography
John Daly ... director of photography: second unit
Stefano Ferrara ... assistant grip
Simon Finney ... camera operator
Ian Franklin ... rigging gaffer
Mark Funnell ... electrician
Dan Garlick ... second grip: second unit
Alex Howe ... first assistant camera: vfx unit
Simon Hume ... focus puller
Will Humphris ... loader: second unit
Gary Hymns ... grip / key grip: second unit
Joanne Lee ... daily clapper loader
Joe McGee ... practical electrician
Gary Nolan ... electrician
Iain Struthers ... focus puller: "b" camera
Andy Thomson ... technocrane operator
David Wall ... chief rigging electrician
Steve Wallace ... second unit focus puller
Martyn Welland ... electrician
Iwan Williams ... assistant camera / electrician
Ben Wilson ... electrician / first assistant camera
Jimmy Wilson ... gaffer
Jonathan Yates ... electrician
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Casting Department 

Faith Allbeson ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Charlotte Finlay ... costume supervisor
Steve Hyams ... costume stand-by: second unit
Steve O'Sullivan ... costume assistant
Charlotte Sewell ... assistant costume designer
Rupert Steggle ... wardrobe master

Editorial Department 

Michael G. England ... first assistant editor
Daryl Jordan ... first assistant editor: Lightworks Touch
Jonathan Sales ... assistant editor
Jason Wheeler ... negative cutter
Natasha Wilkinson ... assistant editor

Music Department 

Nick Angel ... music supervisor
Andy Brown ... music contractor
Robert Elhai ... orchestrator
Chris Fogel ... music scoring mixer
Howard Goodall ... composer: theme music
Michael Higham ... music editor
Jake Jackson ... score engineer
Kirsten Lane ... music consultant
The London Metropolitan Orchestra ... music performed by
Stephen McLaughlin ... music mixer / music producer: Gohl/McLaughlin
Andy Richards ... music mixing engineer
Jeff Toyne ... orchestrator
Alexandra Hill ... music assistant (uncredited)

Transportation Department 

Ian Clarke ... vehicle technician
Graham Kelly ... action vehicle coordinator
Gustav Marais ... picture vehicle technician
Sean Thornton ... picture vehicle technician
Mickey Davie ... vehicle technician (uncredited)
Simon P Thorp ... transportation (uncredited)

Other crew 

Devina Artley ... floor runner
Daren Bailey ... marine coordinator
Jon Baker ... armorer
Jules Baker-Smith ... assistant: Peter Howitt
Kellie Belle ... product placement supervisor / rights clearances
Nic Benns ... title designer
Elaine Burt ... production coordinator
Gilly Case ... location scout
Sarah Clark ... unit publicist
Matthew Cook ... stand-in
Toby E. Cook ... production assistant
Ian Creed ... marine coordinator
Antonin Depardieu ... location manager
Sam Donovan ... script supervisor
Andrew Haddock ... second video operator
Andy Hennigan ... financial controller
Jonathan Hook ... assistant location manager
Sammy Horton ... assistant accountant
Jason Horwood ... stand-in: Rowan Atkinson
Aliza James ... assistant: Eric Fellner
Martin Joy ... assistant location manager
Allin Kempthorne ... body double: Rowan Atkinson
Rhys Maitland-Jones ... sync rushes
Simon McNair Scott ... location manager
Jorge L. Menna ... production runner
Callum Metcalfe ... assistant: Tim Bevan
Clive Miles ... location manager
Angus More Gordon ... location manager
Victoria Morgan ... assistant production coordinator
Clarissa Newman ... assistant: Mark Huffam
Chris Norman ... production guild trainee
Justin Owen ... computer and video supervisor: Useful Companies
Ashton Radcliffe ... location scout
Norman Campbell Rees ... background production / stand-in: John Malkovich
Quinny Sacks ... choreographer
Faujja Singh ... armorer
Helen Slaymaker ... stand-in: Natalie Imbruglia
Adrian Spanna ... project manager: Useful Companies
Mario Spanna ... computer playback technician: Useful Companies
Simon Staines ... creative supervisor: Useful Companies
Andy Surry ... production runner
Katharine Tidy ... food stylist
Gemma Todd Smithers ... assistant accountant (as Gemma Smithers)
Sara-Jane Valentine ... computer and video coordinator: Useful Companies
Kimberly Whitaker ... production assistant
Christina Angeloudes ... paralegal (uncredited)
Darren Helman ... location support (uncredited)
Sascha Robey ... armorer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page