Edit
The Mothman Prophecies (2002) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Mark Pellington

Writing Credits (WGA)  

Richard Hatem ... (screenplay)
 
John A. Keel ... (novel)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
Ed Fleischman
Bob Tracey ...
Cyrus Bills
Ron Emanuel ...
Washington Post Reporter
...
Mary Klein
Tom Stoviak ...
Real Estate Agent
...
Dr. McElroy
Scott Nunnally ...
Orderly
Harris Mackenzie ...
TV Journalist
...
...
Denise Smallwood
...
...
Motel Manager
Zachary Mott ...
Otto (as Billy Mott)
Ann McDonough ...
Lucy Griffin
...
Nat Griffin
...
Chief Josh Jarrett
Dan Callahan ...
C.J.
Christin Frame ...
Holly
Rohn Thomas ...
Dr. Williams
Susan Nicholas ...
News Anchor #1
Bill Laing ...
Tim Hartman ...
Sonny
...
Jennifer Martin ...
Coffee Shop Cashier
...
Bartender / Indrid Cold (voice)
...
Gov. Rob McCallum
Pete Handelman ...
Aide #1
...
Aide #2
Josh Braun ...
Aide #3
Doug Korstanje ...
News Anchor #2
...
Tory Pherris
Elizabeth Cazenave ...
Bellhop
Sam Nicotero ...
Man on Bridge
Rest of cast listed alphabetically:
Tony Amen ...
Patron in Coffee Shop (uncredited)
Sara Brooks ...
(uncredited)
...
Travel Lodge Clerk (uncredited)
...
Friend of Gorden (uncredited)
Hope Anne Nathan ...
Extra (uncredited)
...
Secret Service Agent (uncredited)
...
Spectator #4 (uncredited)
...
Extra (uncredited)
...
Ruth (uncredited)
...
Spectator #3 (uncredited)
Dixie Tymitz ...
Spectator #2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jason Free ... associate producer
Gary W. Goldstein ... producer (as Gary Goldstein)
Adrienne Gruben ... associate producer
Richard Hatem ... co-producer
Rachel Hudgins ... associate producer
Gary Lucchesi ... producer
Terry McKay ... executive producer (as Terry A. McKay)
James McQuaide ... co-producer
Tom Rosenberg ... producer
Ted Tannebaum ... executive producer
Richard S. Wright ... executive producer

Music by 

tomandandy

Cinematography by 

Fred Murphy ... director of photography

Film Editing by 

Brian Berdan

Casting By 

Sheila Jaffe
Georgianne Walken

Production Design by 

Richard Hoover

Art Direction by 

Troy Sizemore

Set Decoration by 

Diana Stoughton

Costume Design by 

Susan Lyall

Makeup Department 

Jennifer Bell ... key hair stylist
Roderick R. Carter ... makeup artist: second unit (as Rod Carter)
LuAnn Claps ... makeup artist: Mr. Gere
Mindy Hall ... key makeup artist
Lyndell Quiyou ... hair stylist: Mr. Gere
Linda Williams ... hair stylist: second unit
Patty Bell ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Joe Dishner ... unit production manager
David 'Yoko' Jose ... second assistant production supervisor: second unit
Tal Meirson ... production supervisor
Mary Weisgerber Meyer ... production supervisor: bridge unit (as Mary Weisgerber)
Steve Parys ... assistant production supervisor: second unit
Anja Stadelmann ... production supervisor
Richard S. Wright ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Joe Dishner ... first assistant director: second unit
Robert Grasmere ... second unit director
John Hockridge ... first assistant director
Joseph J. Kontra ... second assistant director (as Joe Kontra)
Annie Loeffler ... second second assistant director
Craig A. Pinckes ... first assistant director: bridge unit (as Craig Pinckes)
Angelo Sotereanos ... second assistant director: second unit

Art Department 

Louis Joseph Abeln ... scenic artist
J. Todd Anderson ... storyboard artist
Tony Angelo ... greensperson
Jon Ankeny ... carpenter
Mark Barill ... gang boss scenic
Robert Bender ... set dresser
Mike Benzing ... swing gang
Richard Boniker ... scenic artist
Kathryn A. Borland ... gang boss scenic
Lisa Bradley ... construction buyer
Paul Bucciarelli ... associate to production designer
Robert Buncher ... scenic artist
Robert E. Bupp ... graphic designer
William Buterbaugh ... construction laborer
John Alan Champion ... set dresser (as John Champion)
Darien N. D'Alfonso ... scenic artist
Bill Dalzell ... set dresser
Derek Dalzell ... swing gang
Jolene Dames ... scenic laborer
Fred 'Fredo' Donatelli ... set dresser (as Fred Donatelli)
Dennis Dubart ... scenic artist
Chip Eccles ... construction gang boss
Guy Paul Faulkner ... construction laborer
China Fox ... assistant property master (as China Iwata)
Douglas Fox ... property master (as Doug Fox)
Bradley Fulford ... scenic artist
Eileen Garrigan ... charge scenic
Thomas J. Garrigan ... assistant property master (as Tom Garrigan)
Megan Graham ... on-set dresser
Todd Hatfield ... camera scenic artist
Jim Heastings ... carpenter
Don Hedenburg ... second scenic
Eric Hood ... greensperson
Smith Harper Hutchings ... scenic artist / sketch artist
George Jaber ... carpenter
Mark Johnston ... swing gang
Gregory Jones ... head greensman (as Greg Jones)
Eva Kamienska-Carter ... assistant art director
Jessica Kaplan ... scenic artist
Kenneth J. Kellers ... lead person (as Kenneth Kellers)
Dan Kuchar ... assistant art director
Lauri Mancuso ... scenic artist
Mike Matesic ... construction gang boss (as Mike 'Bubba' Matesic)
Mike Maxson ... carpenter
Catherine McConnell ... gang boss scenic
Mike McGough ... construction laborer
Michael J. McKee ... carpenter
Chuck McPherson ... greensperson
Paul Mulcahy ... art department coordinator
Mary O'Brien ... scenic artist
Barbie Pastorik ... buyer
Buster Pile ... construction coordinator
Ray Pivirotto ... set dresser (as Raymond Pivirotto)
Gregory Puchalski ... scenic artist
Kevin Quinn ... scenic laborer
Mike Richer ... construction foreman
Shirley Siebauer ... scenic artist
Robert Snyder ... greensperson
Sandy Streiff ... scenic artist
Louis P. Taylor ... carpenter
Lewis 'Rick' Volk ... greensperson
Joseph Waterkotte ... construction gang boss
Dennis Weis ... swing gang
Kirke Wilson ... scenic artist
Scott B. Wood ... carpenter
Garson Yu ... creative designer: yU+Co.
Chris Buchinsky ... storyboard artist (uncredited)
Timothy Burgard ... storyboard artist (uncredited)
Lara Lampenfield ... painter (uncredited)
Victoria Ruskin ... set designer (uncredited)
Christian Stavrakis ... additional conceptual artist (uncredited)

Sound Department 

Chris Arvan ... ProTools editor
James Bailey ... foley artist (as Jim Bailey)
Brian Basham ... adr recordist (as Brian Bashman)
Robert Batha ... assistant sound editor
Ron Bedrosian ... adr mixer
Kelly Cabral ... supervising sound editor
Frank Canonica ... machine room supervisor
Mark Choi ... sound effects editor
Pud Cusack ... production sound mixer
Paul Flinchbaugh ... assistant sound editor
Grant Foerster ... machine room supervisor
Anna Geyer ... machine room recordist (as Ann Geyer)
John Keating ... stereo sound consultant: DTS
Claude Letessier ... supervising sound designer
Tom Nelson ... additional sound mixer
Nick Neutra ... foley mixer
Tony Nitti ... sound consultant: SDDS
Dan Olmsted ... machine room recordist
Aynee Osborn ... additional sound
David Parker ... sound re-recording mixer
Ann Scibelli ... sound effects editor
Michael Semanick ... sound re-recording mixer
George E. Simpson Jr. ... second boom operator
Ross Simpson ... boom operator
Frederick H. Stahly ... dialogue editor (as Fred Stahly)
Lauren Stephens ... dialogue editor
Trevor Ward ... stereo sound consultant: Dolby
Barney Cabral ... sound editor (uncredited)
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
John Reese ... sound editor (uncredited)
tomandandy ... sound designer (uncredited)
Mike Wood ... adr editor: UK (uncredited)

Special Effects by 

Barry Beaulac ... special effects technician
Jude R. Berrick ... special effects technician
Kevin C. Brady ... special effects technician
John Butler ... special effects technician
Peter Chesney ... special effects coordinator / special effects technician (as Pete Chesney)
Tom Chesney ... special effects technician
Rich E. Cordobes ... special effects technician (as Rick E. Cordobes)
Roderic 'Mick' Duff ... special effects foreman (as Roderic Duff)
Timothy B. Graham ... special effects foreman
Jim Heastings ... special effects technician
Sarah Higgins ... special effects foreman
Mike Huffman ... special effects assistant
Brent Peelor ... special effects technician
Ralph Roger Pivirotto ... special effects foreman (as Ralph Pivirotto)
Clifford B. Rohal ... special effects technician
Daniel Stafford ... special effects assistant
Kristen Strittmatter ... special effects assistant
Raymond M. Tasillo ... special effects technician
Peter Chesney Jr. ... special effects technician (uncredited)
Jeanna Crawford ... miniature bridge effects production assistant (uncredited)
David J. Wilburn ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Matthew Adams ... rotoscope supervisor: Cinesite
Wendy Allen ... production assistant: Fantasy II
David Altenau ... CG supervisor: Cinesite
Jonathan Alvord ... avid editor: Cinesite (as Jon Alvord)
Orlando Ashley ... data services: Cinesite
Jeffrey Edward Baksinski ... tracking artist: Cinesite (as Jeff Baksinski)
Lynn Basas ... tracking artist: Cinesite
Mike Bellamy ... digital mastering senior colorist
Richard A. Benoit ... digital imaging operator: Cinesite (as Rick Benoit)
Jill Berger ... 3D artist
Josh Bleckner ... grip: Fantasy II
Johan Boegli ... production assistant: Cinesite
Brigitte Bourque ... digital compositor: Cinesite
Shawn Broes ... digital mastering editor
Kevin Clark ... visual effects editor: Cinesite
Steve Cohen ... best boy grip: Fantasy II
Adrian Colbert ... digital imaging operator: Cinesite
Robert Coquia Jr. ... data manager: Cinesite
David Coralnick ... apprentice: Fantasy II
Kimberly Covate ... digital mastering producer
Brian Crane ... best boy: Fantasy II
Jeanna Crawford ... production assistant: Fantasy II
Eric Vincent Cruse ... grip: Fantasy II Effects (as Eric Cruse)
Foster K. Denker ... best boy: Fantasy II (as Foster Denker)
Ralph Denson ... digital production manager: Cinesite
Daniel Deschamps ... key grip: Fantasy II
Scott Dougherty ... executive producer: Cinesite
Gilbert Draper ... model maker: Fantasy II
Michael Everett ... gaffer: Fantasy II
Michael L. Fink ... visual effects consultant: Cinesite (as Michael Fink)
Michelle Fox ... model maker: Fantasy II
Warren Fuller ... digital compositor: Cinesite
Vijoy Gaddipati ... software engineer: Cinesite
Tim Gibbons ... digital compositor: Cinesite
Phil Graham ... software engineer: Cinesite
Robert Grasmere ... visual effects supervisor
Laura Grijalva ... model maker: Fantasy II (as Laurah Grijalva)
Donn Gunnett ... model maker: Fantasy II
Glen Gustafson ... digital imaging: Cinesite
Hacene Haouas ... model maker: Fantasy II
Martin Hilke ... digital compositor: Cinesite
Dennis Hoffman ... head of production: Cinesite
Andrew Honacker ... effects previsualization: Cinesite
Paul Howarth ... visual effects editor: Cinesite
Lubo Hristov ... visual effects art director: Cinesite
John Huneck ... camera operator: Fantasy II
Leslie Huntley ... visual effects producer: Fantasy II
Louis Isman ... grip: Fantasy II
Chris Jensen ... digital imaging operator: Cinesite
Jason Kaufman ... model maker: Fantasy II
Laurel Klick ... visual effects supervisor: Cinesite
Bill LaBarge ... 3D artist: Cinesite
Christopher Lance ... digital compositor: Cinesite (as Chris Lance)
Krystine Lankenau ... rotoscope artist: Cinesite (as Kristine Lankenau)
Vincent Lavares ... digital asset manager: Cinesite (as Vince Lavares)
David Lingenfelser ... digital compositor: Cinesite
Timothy McQuaide ... previsualization artist: bridge
Michael Melamed ... production assistant: Fantasy II
Todd Mesher ... Inferno artist: yU+Co.
Monty Montague ... production assistant: Cinesite
Oliver Moore ... digital artist
Derrell Morrison ... production assistant: Fantasy II
Richard Murken ... production manager: Fantasy II (as Rick Murken)
Sean O'Connor ... digital compositor: Cinesite
Maxx Okazaki ... 3D artist: Cinesite
Chad Owen ... rotoscope artist: Cinesite
Mick Persion ... model maker: Fantasy II
Brett Phillips ... model maker: Fantasy II
Dane Picard ... 3D artist: Cinesite
Jason Piccioni ... compositing supervisor: Cinesite
Michael Possert ... model maker: Fantasy II (as Michael Possert Jr.)
Dante Quintana ... tracking artist: Cinesite
Mike Ramerez ... 3D artist: Cinesite
Steve Rhee ... visual effects editor: Cinesite
Gary Rhodaback ... model shop foreman: Fantasy II
Brian Ripley ... 3D artist: Cinesite
David Robinson ... visual effects coordinator: Cinesite
Mark Ross-Sullivan ... model maker: Fantasy II
Karl Rumpf ... visual effects coordinator: Cinesite
Tim Scannell ... camera assistant: Fantasy II
Kino Scialabba ... design artist: Cinesite
Nick Seldon ... model maker: Fantasy II (as Nicholas Seldon)
Anthony Serenil ... tracking artist: Cinesite
Tony Sgueglia ... data manager: Cinesite
Andrew Shuford ... production assistant: Fantasy II
Andrew Silvestri ... data technical assistant: Cinesite (as Andy Silvestri)
Ken Sjogren ... flame artist: Cinesite
David Slaughter ... projectionist: Cinesite
Richard King Slifka ... model maker: Fantasy II (as Richard Slifka)
Dennis Solano ... data services: Cinesite
George Stevens ... model maker: Fantasy II
Brian T. Stevenson ... video technician: Cinesite (as Brian Stevenson)
Arthur Sutherland ... tracking artist: Cinesite
Paul Taglianetti ... visual effects producer: Cinesite
Tracy Takahashi ... optical coordinator: Cinesite
Greg Tash ... safety diver: Fantasy II
Brian Taylor ... rotoscope artist: Cinesite
Jerry Tessendorf ... CG water development: Cinesite
Ed Thompson ... datacine assistant
Chris Thornton ... model maker: Fantasy II
Jon Townley ... design artist: Cinesite
Renée Tymn ... flame artist: Cinesite (as Renee Chamblin)
Gaby Valensi ... computer services: Cinesite
Wayne Vincenzi ... 3D artist: Cinesite
Katie Vogel ... production assistant: Cinesite
Victor Vu ... computer services: Cinesite
Purnanand Wagle ... data technical assistant: Cinesite
Dan Wanket ... tracking artist: Cinesite
Gene Warren III ... camera assistant: Fantasy II
Gene Warren Jr. ... visual effects supervisor: Fantasy II
Christopher Warren ... director of photography: Fantasy II (as Christopher Lee Warren)
Dan Weston ... software engineer: Cinesite
Deborah Wiltman ... digital compositor: Cinesite
Rick Won ... car model foreman: Fantasy II
Oliver Wright ... 3D artist: Cinesite
Steve Wright ... digital compositor: Cinesite
Bjorn Zipprich ... 3D artist: Cinesite / digital artist / visual effects
Wally Chin ... 3D technical assistant (uncredited)
Brian Gardner ... supervisor of technology (uncredited)
Glen Gustafson ... 3D texture painter: Cinesite (uncredited)
Matt Haslam ... visual effects (uncredited)
Fred Jimenez ... 2D technical assistant (uncredited)
Michael Ramirez ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Eddy Donno ... stunts
Kenny Endoso ... stunts
Tom Harper ... stunts
Jimmy Romano ... stunts
Debby Lynn Ross ... stunts (as Debby Ross Rondell)
Jason Silvis ... stunts
Greg Tash ... stunts
Matthew Taylor ... stunts
Russell Towery ... stunts (as Russell Towrey)
P.J. Wagner ... stunts
Glenn R. Wilder ... stunts (as Glenn Wilder)
Scott Wilder ... stunts
Dick Ziker ... stunt coordinator
Robert Grasmere ... additional stunts (uncredited)
Cinda-Lin James ... stunt double: Laura Linney (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Alexander Andres ... second assistant camera: "b" camera
Dennis Antosik ... rigging lighting technician
Jeff Becker ... rigging chief lighting technician
Laura Mae Bobick ... film loader
Michael Booker ... rigging grip
Jarrett Buba ... electrician
Brian 'Buzz' Buzzelli ... grip (as Brian Buzzelli)
Robert C. Carlson ... first assistant camera (as Rob Carlson)
Daniel Casey ... video assist operator
Nicolas L. Charuet ... second company grip: second unit (as Nicolas Luc Charuet)
Steven H. Cohagen ... chief lighting technician: second unit
Stephen Crowley ... best boy electric
Peter J. Dacey ... second assistant camera: "c" camera (as Peter Dacey)
Eric Dilucente ... lighting technician
Regis Donehue ... rigging grip
Steve Drellich ... camera operator: "c" camera (as Steven Drellich)
Ray 'Chazz' Edwards ... rigging grip (as Ray Edwards)
Greg Engels ... second company grip
John Evans ... lighting technician
Bart Flaherty ... grip
Richard Guinness Jr. ... first company grip
Brian Gunter ... gaffer
Jeffery Husser ... rigging lighting technician
Nathaniel Kendrick Jr. ... rigging lighting technician (as Nat Kendrick)
Richard C. Kerekes ... dolly grip
Billy Kerwick ... key rigging grip
Joe Kessler ... camera operator: "b" camera, second unit
Andrew Lapierre ... 24 frame video operator
Chris Lugar ... assistant chief lighting technician: second unit (as Chris 'Woodstock' Lugar)
Crispin May ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Michael McGrath ... first company grip: second unit
Ian Middleton ... rigging grip
Jon D. Morrison ... lighting technician (as Jon Morrison)
Melissa Moseley ... still photographer
John S. Moyer ... Steadicam operator (as John 'Buzz' Moyer) / camera operator: "b" camera (as John 'Buzz' Moyer)
Chris Muchow ... lighting technician
Sean Murray ... electrician
Lee Nagle ... rigging grip
Alex Nutini ... rigging lighting technician
Jean-Pierre Nutini ... rigging lighting technician
Brian S. Osmond ... first assistant camera: "b" camera
Tom Pellegrino ... rigging lighting technician
Pete Romano ... underwater director of photography
Todd SanSone ... camera production assistant
Wilbert Schwilm ... lighting technician: second unit (as Wil Schwilm)
James Scutakes ... crane technician: Phoenix crane (as Jaime Scutakes)
Keith Seymour ... grip
Benjamin Spek ... first assistant camera: "c" camera (as Ben Spek)
L.J. Steele ... rigging lighting technician
Jamie Stephens ... second assistant camera: second unit
Nick Tallo ... grip
Andrew Taylor ... rigging grip (as Andy Taylor)
Jeffrey Thorin ... second assistant camera (as Jeffery Thorin)
Jeffery J. Tufano ... camera operator (as Jeffery Tufano)
Jeff Vandermolen ... lighting technician (as Jeff Vander Molen)
Joseph Viano ... rigging grip (as Joe Viano)
Jeanne Vienne ... first assistant camera: second unit (as Jeanne Lipsey)
Anthony Wolberg ... director of photography: second unit
Maryan Zurek ... first assistant camera: underwater unit
Jared Abrams ... assistant camera (uncredited)
Bobby Brown ... assistant camera (uncredited)
Rick Climenhaga ... electrician (uncredited)
Steve Cohagan ... rigging grip (uncredited)
Lucas Deans ... electrician (uncredited)
Jim Emswiller ... video assist (uncredited)
Daniel Kendgia ... electrician (uncredited)
Dominic Mecchia ... grip (uncredited)
Justin Pelissero ... electrician (uncredited)
Doug Stanczak ... grip: second unit (uncredited)
Christian Stavrakis ... electrician (uncredited)

Animation Department 

Benjamin Cuenod ... designer/animator: yU+Co.
Heebok Lee ... designer/animator: yU+Co.
Keith Pang ... designer/animator: yU+Co.
Etsuko Uji ... designer/animator: yU+Co.

Casting Department 

Donna M. Belajac ... local casting (as Donna Belajac)
Katharina Eggmann ... casting associate (as Katharina Eggman)
Barbara Harris ... voice casting
Dave Hoffman ... extras casting assistant (as David Hoffman)
Kristen McTigue ... casting assistant (as Kristin McTigue)
Nancy Mosser ... extras casting
Brian Conlon ... extras casting assistant (uncredited)
Vikki Ferguson ... local casting assistant (uncredited)
Hope Anne Nathan ... extras casting assistant (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Tommy Boyer ... costumer: Mr. Gere
Monte Cholmeley-Jones ... costumer (as Montie Cholmeley-Jones)
Diane Collins ... costumer
Barbara Hause ... wardrobe supervisor (as Barbara J. Hause)
Christopher Peterson ... assistant costume designer (as Chris Peterson)

Editorial Department 

Winnie Cheng ... post-production coordinator
Peter Kwong ... apprentice editor
David Reale ... first assistant editor
Chris Regan ... color timer (as Christopher Regan)
Theresa Repola Mohammed ... negative cutter
Mike Sowa ... digital preview timer (uncredited)
Tim Vincent ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Chris Arvan ... music recording engineer
Glenn Branca ... additional musician
Mark Curry ... music mixer
Charles R. Curtis ... additional musician
Mitch Davis ... additional musician
Andrew Grush ... additional musician
Luxurious ... music performers: "Insomnia", "The Bowls"
Ed Ma ... additional musician
Timothy North ... additional musician
Sam Retzer ... additional musician
Liza Richardson ... music supervisor
Andrew Scheps ... scoring mixer
Ryan Shepard ... assistant music recording engineer
Jay A. Skinner ... additional musician
Jack Smalley ... conductor / orchestrator
Alan Sparhawk ... additional musician
Scott Williams ... additional musician
Mark Jan Wlodarkiewicz ... music editor
Chris Arvan ... additional musician (uncredited)
Claude Letessier ... composer: additional music (uncredited)
David Sabee ... orchestra contractor (uncredited)

Transportation Department 

David Belasco ... driver
Bill Boscia ... picture car assistant: bridge unit
David Bostic ... driver
Denny Braun ... transportation co-captain
James Bruner ... driver
John Cunic ... driver
Thomas Feeney ... driver
P.J. Gallagher ... driver
Larry Geyer ... picture car assistant: bridge unit
Billy Hart ... driver
Chris Hoerger ... driver
Justin Hogan ... picture car assistant: bridge unit
Kathy Jandrokovic ... driver
David Jockel ... driver
Melvin Johnston ... driver
Sean Joyce ... driver
Vince Junkins ... driver (as Vince Riggle)
Mike Kondos ... driver
Donald A. Kraus ... transportation captain
Louis P. Lardo ... driver
Orrin 'Wool' Macik ... driver
Gene Makrancy ... picture car coordinator
Richard P. Mareno ... driver
Tom McCue ... driver
Timothy McLaughlin ... driver
Dennis Micheals ... driver
Carl 'Hands' Paullet ... driver
Neil G. Pegher ... picture car assistant: bridge unit
John Pflugfelder ... picture car assistant: bridge unit
Joseph C. Pokorny ... driver
Patrick Richert ... driver (as Pat Richert)
Kevin Roche ... driver
Joe Rogers ... driver
Katie Scott ... transportation secretary
Marc Scott ... transportation coordinator
George Shearer ... picture car assistant: bridge unit
Jim Stewart ... driver
Rick Stotler ... driver
Frank Valforte ... picture car assistant: bridge unit
Harry Washington ... driver
Tom Weifenbach ... driver
Tony Wise ... driver
David Witzorreck ... driver

Other crew 

Teresa Alvis ... second assistant accountant
Robin A. Anderson ... craft service assistant
Miranda Ardary ... office production assistant
Danielle Baker ... location office coordinator
Joshua A. Baker ... location assistant
Daniel Beals ... set production assistant (as Dan Beals)
Greg Bell ... location assistant
Shiloh Benton ... set production assistant
Cori Beredino ... parking coordinator
Jesse Best ... office production assistant
Rozzanna Bonesso ... office production assistant
Brett Botula ... location manager
Craig T. Brown ... location assistant (as Craig Brown)
Allison Cahill ... set production assistant
Steve Cainas ... production coordinator
Wayne Calder ... stand-in: John
Meghan Carrey ... production assistant: bridge unit
Jack Cervenak ... security officer
Ray Cervenak ... security officer
Steve Cohen ... consultant: digital cinema
Alana M. DeGregory ... production intern
John Dellich ... production assistant: bridge unit
Laurie Dodsworth ... payroll accountant
Dennis Lee Dressler ... office production assistant (as Denny Dressler)
Analeisa Ecker ... set production assistant
Christina Flanagan ... chef
Jennifer Fong ... producer: yU+Co.
Kelly Fuller ... coordinator: tomandandy
Patricia A. Fullerton ... script supervisor (as Patricia Fullerton)
Grant Grabowski ... production coordinator: Lakeshore Entertainment
Paula Gregg ... craft service
Douglas Hansen ... production financing
Mark Heyburn ... catering assistant
Christopher Hinzman ... production assistant: second unit (as Chris Hinzman)
Stephen Hough ... location assistant
Adam Howard ... set production assistant
Shawn M. Howland ... parking production assistant
Tim Huizenga ... set production assistant
Marla Jones ... studio teacher
David 'Yoko' Jose ... production assistant: bridge unit (as Dave 'Yoko' Jose)
Stephen R. Jurnak ... cast security
Stephanie Keating ... office production assistant
Mike Khalil ... production assistant: bridge unit
Colleen Kluttz ... production assistant: second unit
Micah Lavelle ... production assistant: bridge unit
Eric Lidji ... production intern
Patti Lynch ... medic
James A. Mahathey ... assistant location manager
Jennifer Martin ... stand-in: Connie
Chip Matheson ... underwater technician
Mark McGuirl ... chef (as Mark R. McGuirl)
Timothy McQuaide ... bridge pre-visualization
Michael Mendelsohn ... financial advisory services
Andrea Musher ... extras coordinator: Kittanning
Hope Anne Nathan ... set production assistant (as Hope Nathan)
Christopher Nickerson ... location assistant (as Christopher A. Nickerson)
Colleen Nybo ... post-production accountant
Walt Oggier ... police coordinator (as Walt 'OJ' Oggier)
Steve Parys ... creative researcher / location scout
Ken Pruitt ... set production assistant
Jan Pulcini ... craft service assistant
Katya R. Ramsey ... parking production assistant
Norman Reiss ... producer: second unit
Sandra L. Ruffner ... craft service assistant
Elizabeth Schlater ... assistant: Mr. Rosenberg
Judy Sepich ... third assistant accountant
Jerrell Skinner ... production secretary
Andrew Smith ... catering assistant
Mary Beth Spears ... medic (as Mary Beth Spear)
Amber Staffin ... medic
Sammy Stagman ... office production assistant
Kirsten Stevens ... first assistant accountant
Diane Sunderlin ... assistant production office coordinator
Daniel Sweazen ... helicopter pilot (as Daniel J. Sweazen)
Charles Tuthill ... assistant: Ms. Linney
Michael Umble ... unit publicist
Dan Urbain ... remote head technician
R. John Weiler ... catering assistant
Jeff Weinberg ... parking production assistant
David H. 'Wino' Weinstein ... location manager: second unit (as David Weinstein)
Joseph Woolf ... production financing
Wendy Allen ... production assistant (uncredited)
Jake Buchheit ... location production assistant (uncredited)
Joni Cuquet ... field publicist (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond representative (uncredited)
W. Russell McCormack ... condor operator (uncredited)
Dominic Mecchia ... production assistant (uncredited)
Hope Anne Nathan ... location assistant (uncredited)
Maria Nicotero ... production assistant (uncredited)
Colby Shrefler ... parking production assistant (uncredited)
R. Dale VanBatenburg ... safety coordinator (uncredited)
Daniel Lee White ... production assistant (uncredited)
Don Yockey ... production assistant (uncredited)
Garson Yu ... title designer (uncredited)

Thanks 

Martin Becker ... thanks
Robert L. Benun ... thanks
Christine Buckley ... thanks
Jim Carter ... thanks
Ross Danielson ... thanks
Lynn Hobensack ... thanks
Tracey Jacobs ... thanks
Blair Kohan ... thanks (as Blair Belcher)
Virginia Longmuir ... thanks
Suzanne Lowe ... thanks (as Suzanne Lowe Baird)
Jennifer Barrett Pellington ... thanks (as Jennifer Barrett-Pellington)
James Perlow ... thanks
Steven Ravid ... thanks
Pat Repola ... thanks
Philip S. Solomon ... thanks
Randy Starr ... thanks
Travis Williams ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page