Edit
Big Fat Liar (2002) Poster

(2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Shawn Levy

Writing Credits (WGA)  

Dan Schneider ... (story) &
Brian Robbins ... (story)
 
Dan Schneider ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Leo
...
...
...
...
...
Sparkle ...
...
...
Janie Shepherd (as Alex Breckenridge)
...
...
Andre Rosey Brown ...
Security Guard (as Rosey Brown)
Steven Shenbaum ...
Jake Miner ...
...
...
...
Michelle Griffin ...
...
...
Pamela Paulshock ...
Female Extra
Erik Stabenau ...
Stunt Man (as Eric Stabenau)
...
...
...
...
Old Lady (as Sandy Gimpel)
...
Patrick Falls ...
Chopper Stunt Man (as Pat Falls)
Timmy Fitzpatrick ...
...
Wolf Party Guest
...
Wolf Party Guest
...
Wolf Party Guest
Bart Myer ...
Wolf Party Guest
...
Kanan Hooker ...
Houston Hooker ...
C.J. Picerni ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
...
Himself
...
Himself (uncredited)
...
Kissing Bandit (uncredited)
...
Girl at movie premiere (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Marie Cantin ... co-producer
Michael Goldman ... executive producer
Brian Robbins ... producer
Michael Tollin ... producer

Music by 

Christophe Beck

Cinematography by 

Jonathan Brown

Film Editing by 

Stuart H. Pappé ... (as Stuart Pappé)
Kimberly Ray

Casting By 

Michelle Morris ... (as Michelle Morris Gertz)

Production Design by 

Nina Ruscio

Art Direction by 

Francis J. Pezza

Set Decoration by 

Dena Roth

Costume Design by 

Sanja Milkovic Hays

Makeup Department 

Ralph M. Abalos ... assistant hair stylist
Howard Berger ... special makeup effects artist
Anita Brabec ... assistant makeup artist
Clare M. Corsick ... hair department head (as Clare Corsick)
Tammy Kusian ... hair stylist: Mr. Muniz
Lydia Milars ... makeup department head
Christopher Allen Nelson ... special makeup effects artist (as Christopher Nelson)
Barry Wittman ... assistant makeup artist
Anthony Miner ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Marie Cantin ... unit production manager
Virginia Landis Albertson ... post-production supervisor
Kris Nielsen ... production supervisor (as Kris Nielsen-Morris)

Second Unit Director or Assistant Director 

Joe Camp III ... first assistant director
Rick Kelly ... second second assistant director
Matt Rebenkoff ... second assistant director
Ellie Smith ... second assistant director
Danny Green ... second second assistant director (uncredited)

Art Department 

John Aldays ... stand-by greensman (as John W. Aldays)
Bryan Belair ... construction coordinator
Mark Boucher ... set dresser
Susan A. Burig ... scenic artist
Matt Callahan ... art department assistant
Thomas A. Cottrill ... labor foreman
R. Scott Doran ... lead man
Don Elliott ... set dresser
Brandon S. Gilgen ... stand-by painter (as Brandon Shawn Gilgen)
David L. Glazer ... property master
Robert C. Goldstein ... set designer (as Robert Goldstein)
Kenny Hayes ... propmaker foreman (as Ken L. Hayes)
Tim Jackson ... general foreman (as Timothy C. Jackson)
Randy Martens ... greens foreman
Ed Martin II ... assistant property master
Michael Mikita ... paint foreman
Mark Sakamoto ... set dresser
Randy Severino ... set dresser
Reina Solunaya ... art department assistant
Scott Swank ... on-set dresser
Scott Vollmer ... propmaker gang boss
Kirstin Weller ... art department assistant
Shannon Curfman ... lead person: re-shoots (uncredited)
Kathy Orlando ... buyer (uncredited)

Sound Department 

Bobbi Banks ... adr editor
Jeanette Browning ... adr recordist
Norval D. Crutcher III ... supervising adr supervisor
Diana Flores ... adr mixer
Gary S. Gerlich ... supervising sound editor (as Gary Gerlich)
Lee Gilmore ... apprentice sound editor
Jeff Gomillion ... adr mixer
Marilyn Graf ... foley editor
Michael Herbick ... sound re-recording mixer
Bill Higley ... adr mixer
William Hooper ... sound editor
Bobby Johanson ... adr mixer (as Bobby Johnason)
Jason Johnston ... cable person
Doc Kane ... adr mixer
Richard LeGrand Jr. ... supervising sound editor (as Richard Legrand Jr.)
James Marchione ... adr recordist (as Jim Marchione)
Peter Marling ... adr recordist
Bob McNabb ... dialogue editor
Stephen Neary ... sound recordist
Patrick O'Sullivan ... sound editor
David Obermeyer ... sound mixer
Philip Rogers ... adr recordist (as Phillip Rogers)
Walter Spencer ... dialogue editor
Elliot Tyson ... sound re-recording mixer
Samuel Webb ... assistant sound editor
Tim Webb ... sound recordist
Jeffrey A. Williams ... boom operator (as Jeff Williams)
James Ashwill ... foley mixer (uncredited)

Special Effects by 

Jared Baker ... special effects assistant
John S. Baker ... special effects coordinator
Nick Karas ... special effects foreman
Craig R. Uszak ... special effects assistant (as Craig Uszak)

Visual Effects by 

Richard Malzahn ... visual effects supervisor
Derek Ledbetter ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Tsuyoshi Abe ... stunts
Lesley Aletter ... stunts
Seth Arnett ... stunts
William H. Burton ... stunts (as William Burton)
Michael Chaturantabut ... stunts (as Mike Chaturantabut)
Kofi Elam ... stunt driver / stunts
Danny Epper ... stunts (as Daniel Epper)
Richard Epper ... stunts
Andy Gill ... stunts
Cody Gill ... stunts
Jack Gill ... stunts
Katie Gill ... stunts
Mark Ginther ... stunts
Yoshio Iizuka ... stunts
Cinda-Lin James ... stunts
Hubie Kerns Jr. ... stunts
Svetla Krasteva ... stunts (as Svetla Krasteba)
Marty Murray ... stunts
Steve Picerni ... stunts
Gary Price ... stunt double: Paul Giamatti / stunts
Pat Romano ... stunt coordinator
Felipe Savahge ... stunts
Cody Weselis ... stunts (as Cody Tyler Weselis)
Dick Ziker ... stunts
Mike Smith ... stunt limo driver (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Dean Andolsek ... chief lighting technician (as Dean F. Andolsek)
Pete Asidilla ... grip
Danny Barfield ... best boy grip
Hans Bjerno ... aerial photographer
Michael Brown ... grip
Kevin Cadwallader ... lamp operator
Tracy Allen Davey ... second assistant camera: "b" camera
Damon Doherty ... rigging key grip (as Damon T. Doherty)
René Domínguez ... grip
Jason Ehlers ... grip
John Fine ... lamp operator (as Johnny Fine)
Michael Fuhr ... second assistant camera
David Gamerman ... rigging gaffer
Gerry Ganger ... technician: Spacecam camera
Scott Gregory ... rigging grip
Rudy Harbon ... first assistant camera: "b" camera
Stan Harrison ... video assist operator
John Hatchitt ... key grip (as John M. Hatchitt)
Ryan J. Hesse ... lamp operator
Rex Hiscocks ... rigging grip best boy (as Rex T. Hiscocks)
Kirsten Laube ... camera loader
Art Martin ... first assistant camera
Fredrick W. Marx III ... rigging electrician (as Fredrick Marx III)
Brien McDonald ... grip
Michael A. Mendez ... rigging grip (as Michael Mendez)
Dale Myrand ... camera operator: "b" camera
Terence Nightingall ... camera operator: "b" camera (as Terence Nightengall)
Robert Ogden ... assistant chief lighting technician
Masahiro Onodera ... technician: Spacecam camera
Charles Papert ... Steadicam operator / camera operator
Mike Parsons ... rigging best boy electric (as Michael A. Parsons)
Peter Rhoads ... camera intern
Landon Ruddel ... grip (as Landen Ruddell)
Thomas J. Ruffner ... dolly grip (as Thomas A.C. Ruffner)
Gary Spalding ... rigging grip
Darcy Spires ... first assistant camera: "b" camera
Pattie Stone ... dimmer board operator
Sam Urdank ... still photographer
O'Shana Walker ... assistant chief lighting technician
Keith Williams ... rigging electrician
Eli Golub ... rigging grip (uncredited)
Charles Papert ... director of photography: second unit (uncredited)
Stephen Martin Paull ... lighting technician (uncredited)

Casting Department 

Kelly O'Brien ... casting associate
Sasha Adkinson ... extras casting (uncredited)
Leor Mendel ... casting associate (uncredited)
Angelique Midthunder ... extras casting: Central Casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Camille Argus ... costume supervisor
Artemio Carpio ... set costumer
Lyle Glazer ... costumer (as Lyle Morse)
Lorenzo Hearns Jr. ... set costumer
Irena Stepic ... set costumer

Editorial Department 

Gary Burritt ... negative cutter
R. Orlando Duenas ... first assistant editor
Katie Flint ... editorial production assistant
Stephen R. Sheridan ... color timer (as Steve Sheridan)
Angus Spottiswoode ... apprentice editor
Jan Wesley ... assistant editor
Frank Cuomo ... post-production coordinator (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... orchestrator
Julian Bratolyubov ... music preparation
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (as Sandy De Crescent)
Rossano Galante ... orchestrator
David Giuli ... music preparation (as Dave Giuli)
Tanya Noel Hill ... assistant music editor
Luana Jackman ... vocal contractor (as Louana Jackman)
Gary Jones ... music supervisor
Dave Jordan ... music supervisor
Kevin Kliesch ... orchestrator
Kathy Nelson ... executive in charge of film music
Douglas Romayne ... orchestrator (as Douglas Stevens)
Casey Stone ... music scoring mixer
Jojo Villanueva ... music coordinator
Terry Wilson ... music editor
George Doering ... musician (uncredited)
James Thatcher ... musician: French horn (uncredited)

Transportation Department 

Timothy Bateman ... transportation co-captain
Steve Imbler ... transportation coordinator
Austin Thompson ... transportation captain

Other crew 

Russell Allen ... production secretary
Sebastian Attie ... accounting clerk
Lori A. Balton ... location scout
Tyler Burk ... production assistant
Chris Carrington ... set medic
Raul Celaya ... production assistant (as Raul L. Celaya)
J.J. Dalton ... production assistant
Jennifer Dawes ... payroll accountant
Jon E. Edwards ... production assistant
Maurice 'Moe' Freeman ... production assistant (as Maurice Freeman)
Lisa Furia ... second assistant accountant
Ramon Galvez ... craft service
Rhona Gordon ... studio teacher
Terri Greening ... first assistant accountant
Nancy Honeycutt ... production coordinator (as Nancy C. Honeycutt)
J. Larsen Jay ... assistant production coordinator (as Larsen Jay)
Eva Jensen ... studio teacher
Adam Jordan ... location assistant (as Adam Lee Jordan)
Kim Kerbls ... production assistant
Christian Krieger ... assistant location manager
Berna Levin ... assistant: Mr. Tollin
Tali Lipa ... production accountant
Stephen Mapel ... location manager (as Steve Mapel)
Todd A. Marks ... computer/video coordinator (as Todd Aron Marks)
James Maull ... post-production accountant (as James O. Maull)
Joan Johnson Miller ... assistant to co-producer (as Joan Johnson)
Diane H. Newman ... script supervisor (as Diane Hassinger Newman)
Coralyn Peirson ... location assistant (as Coralyn Christian Peirson)
Daria Pepp ... production assistant
Alan D. Purwin ... aerial coordinator (as Alan Purwin) / pilot (as Alan Purwin)
J.B. Rasor ... craft service
Gene A. Roepke ... assistant: Mr. Levy
Ellen Rydzewski ... assistant: Mr. Robbins
Ben Skorstad ... pilot
Dee Dee Smith ... assistant: Ms. Cantin
Danielle Stewart ... assistant: Mr. Goldman
Jimmy Zelinger ... title designer
Steve Zukowski ... craft service (as Steven Zukowski)
Hilary Adahms ... stand-in (uncredited)
Carlos A. Aragon ... production assistant (uncredited)
Candace Brokaw ... stand-in: Frankie Muniz (uncredited)
Terri Greening ... accountant: re-shoot (uncredited)
Evan Liss ... unit medic (uncredited)
Wendy Pineda ... location coordinator (uncredited) / production coordinator (uncredited)
James P. Warren ... animal trainer (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page