Edit
Winter Break (2003) Poster

(2003)

Full Cast & Crew

Directed by 

Marni Banack

Writing Credits (in alphabetical order)  

Mark Botvinick ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Matt Raymand
...
Peter Rothner
...
Tyler Woods
...
Carter Boyd
...
Loan Officer
...
Trego the Dog ...
Himself
...
Kirsten Benston
...
Vito Ubrissio
...
Michelle Casper
...
Liza
...
Sexy Towel Girl (as Wendi Kenya Williams)
...
Campbell Grady
...
Milly Grady
...
Sergei
Collin Friesen ...
TV Voice Over
Jack Elder ...
Caleb
Nicky Blake Ufkers ...
Teddy (as Nicky Blake Ufkes)
Melissa Anne Smith ...
Hope
...
Tom Dutton
...
Becca
Bill Parish Orchestra ...
Sneaker Ball Swing Band
Suveer Sarna ...
Champagne Waiter
Sahiba Sarna ...
Model
...
Bootsy (as Karen Sellars)
Simran Sarna ...
Job Applicant (as Sim Sarna)
...
Stephanie Byller
Debra Gano ...
Bijou
Hope Botvinick ...
Lisa
Jane Servine ...
Wendy
Irie I. Livin ...
Vogel
...
Boy in Classroom
...
Girl in Classroom
Rest of cast listed alphabetically:
...
Rajeev (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Mark Botvinick ... producer
Jacob Mosler ... co-producer
Sim Sarna ... producer
Alton Walpole ... supervising producer

Music by 

Christopher Hoag
Michael Stearns

Cinematography by 

George Mooradian

Film Editing by 

Harry Hitner
Derek Vaughn

Casting By 

Erica Arvold
Mia Levinson

Production Design by 

Jim Dultz
William Moore

Art Direction by 

Mark Alan Duran

Set Decoration by 

Johanna Markowitz
Evan Waters

Costume Design by 

Cathy Crandall

Makeup Department 

Kathrine Gordon ... key makeup artist
Darlene Jacobs ... key makeup artist
Raissa Patton ... key hair stylist (as Raisa Patton)
Eleanor Sabaduquia ... key makeup artist
Paul Spataro ... key hair stylist
Laura Van Wagner ... assistant hair stylist / assistant makeup artist

Production Management 

Jacob Mosler ... post-production supervisor / unit production manager
John N. Ward ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Daniel J. Heffner ... first assistant director (as Daniel Jason Heffner)
Amity Leigh ... second second assistant director
Alexa Sheehan ... second assistant director (as Alexa 'Squirrel' Motley)

Art Department 

Laura Barischoff ... on-set dresser: second unit
Chad Bell ... swing: second unit
Roy Carrillo ... property master: second unit
Jason Davis ... property master
Jamie Dean ... property master: second unit
Roger Dertinger ... art department assistant
Brian Gainey ... set dresser: second unit
Mark Hansen ... assistant property master
Terry Hoem ... lead scenic painter: second unit
Don Lopez ... art department assistant: second unit
Dan Madsen ... graphic artist
Jonah Markowitz ... art director: second unit / on-set dresser
Ron Meyer ... lead carpenter: second unit
Ed Michalenko ... art department assistant
Westley Nathan ... swing: second unit
Joe Robbins ... set dresser: second unit
Matt Schreiner ... art department assistant: second unit
Brian Stansbarger ... lead man: second unit
Mick Strawn ... construction foreman: second unit
Tracy Wood ... scenic artist: second unit

Sound Department 

Manvel Barsegyan ... additional sound mixer
Robby Bartholomew ... sound re-recording mixer
David Brownlow ... production sound
Robert Brownlow ... boom operator
Gary Coppola ... foley mixer
Greg Cosh ... sound mixer / sound
Jill Cosh ... boom operator
Thomas Durrer ... foley artist
Jeremy M. Gilleece ... adr recordist (as Jeremy Gilleece)
Michael Hamm ... stereo sound consultant: Dolby
Stuart Herr ... boom operator
Bob Israel ... sound
Patrick Isreal ... boom operator
Brian W. Jennings ... sound effects editor
Stanley Kastner ... sound re-recording mixer
Sean Keegan ... foley mixer
Shawn Kennelly ... foley mixer (as Sean Kenelly)
Phil Lee ... sound recordist
Samuel Lehmer ... sound re-recording mixer
William Levins ... foley editor / sound editor
Mel Lewis ... adr recordist
Donald Lyles ... sound recordist
Darrin Mann ... adr recordist
Todd Morrissey ... sound recordist
Angelo Palazzo ... sound effects editor
Jeffrey Perkins ... sound re-recording mixer
Miguel Rivera ... supervising sound editor
Alexander Schwartz ... foley artist
Christopher Sidor ... sound recordist
Michael Stearns ... sound designer
Edward M. Steidele ... foley artist (as Edward Steidele)
Bruce Stubblefield ... adr editor
Robert Troy ... dialogue editor
Christina Tucker ... adr mixer
Trevor Ward ... stereo sound consultant: Dolby

Visual Effects by 

Ken Dackermann ... digital compositor

Camera and Electrical Department 

Andrew All ... grip
Waide R. Allen ... best boy electric (as Waide Allen)
Corby Anderson ... video assist operator
Mark Anderson ... first assistant camera: second unit
Jason Andrew ... best boy grip
Ira Boyd ... electrician
Tod Boyle ... second assistant camera: second unit
Edgar Boyles ... director of photography: second unit
Susannah Bridges ... film loader: second unit
James L. Conway ... best boy grip
Kimothy Cross ... additional grip
Jaime Davis ... gaffer
Manny Duran ... key grip
Chris Espeset ... dolly grip
Rocky Ford ... grip
Jasper Gray ... second assistant camera: second unit
Edward 'Gooch' Gutierrez ... grip
John Hankammer ... Steadicam operator / camera operator: second camera
Adam Harrison ... lighting technician
Kent Harvey ... first assistant camera: second unit (as William Kent Harvey)
Bryan Hayes ... grip
Saul Herckis ... electrician
Mark Hide ... key grip
Gail Hillary ... second assistant camera: second unit
Scott Hollander ... additional grip
Mark Hyde ... key grip
Ryan S. Jackson ... second assistant camera
Greg Kidd ... electrician
Brian Kinzey ... gaffer
Jamie Lagerhausen ... dolly grip
Lars Larson ... director of photography: Seattle
David Leite ... grip (as Dave Leite)
Guy Livneh ... director of photography: second unit
Richard A. Ludt ... key grip
Marc Lulkin ... first assistant camera: second unit
Dion Malone ... camera production assistant
BJ McDonnell ... grip
Rudy Melendez ... electrician
Jeffrey Miller ... electrician
Dan Ming ... first assistant camera: second unit
Michael Mordler ... still photographer
Darryl Murchison ... electrician
Gannon Murphy ... electrician
Robert Murphy ... best boy electric
Cory Peavler ... best boy grip
Dane Peterson ... gaffer
Theo Pingarelli ... first assistant camera
Ryan Ramsey ... grip
Bradley D. Reed ... rigging electrician (as Bradley Reed)
Brad Rushing ... director of photography: second unit
Jake Sandoval ... grip
Megan Schoenbachler ... still photographer
Jonathan Sela ... director of photography: second unit
William Self ... electrician (as Bill Self)
Scott Snare ... additional grip
John Stearns ... rigging electrician
Mariana Sánchez de Antuñano ... film loader: second unit (as Mariana Sanchez)
Manny Tapia ... electrician
Brad Timmer ... electrician
Lieven Van Hulle ... rigging electrician
Steve Van Ness ... electrician
Michael Weeks ... electrician
Stephen L. Whitcomb ... camera loader
Lindsay Wittenberg ... second assistant camera: second unit
Scott Zuchowski ... electrician

Casting Department 

Justine Hempe ... additional casting
Sherry Thomas ... additional casting

Costume and Wardrobe Department 

Susan Anderson ... wardrobe supervisor
Kristen Anthony ... wardrobe assistant
Misty Cerbantes ... wardrobe assistant
Kristin Dangl ... wardrobe assistant
Stacia Lang ... wardrobe assistant
Senna Shanti ... wardrobe supervisor

Editorial Department 

Victoria Bakshiyudis ... post-production coordinator
Brooke Burton ... post-production coordinator
Arthur Coburn ... supervising editor
Wilton Cruz ... post-production coordinator
Jeff Dowd ... post-production consultant
Johanna Groepl ... first assistant editor
Barbara Johns ... post-production coordinator
Bryan Lamble ... post-production coordinator
Kim Marriner ... first assistant editor
Mike Mertens ... color timer
Dana Ross ... color timer
Jenna Schuur ... post-production coordinator
Lei Shi ... assistant editor (as Lei Gabriel)

Music Department 

Angelo Palazzo ... music editor
Stacey Powells ... additional music supervisor
Charles Raggio ... music supervisor

Transportation Department 

Tom Byrd ... transportation co-captain
John Fearn ... transportation captain
Robert Molitor ... transportation coordinator

Other crew 

Tom Alpern ... production assistant: second unit
Ryan Bailey ... office production assistant
Christine Botvinick ... production associate
Alyssa Brandy ... product placement coordinator
John Charles ... software engineer: TriCoast Studios
Amy Clemens ... second unit coordinator
Franklin Crosby ... production assistant
Russ Cundiff ... assistant: Mark/Marni
Jason Dittmar ... production assistant: second unit
Carleen L. Duque ... production assistant
Lori Eakins ... production accountant
Gabe Fiscale ... production assistant
Jordan Foley ... production assistant
Sarah George ... location manager
Jim Gerwig ... caterer
Scott Gibson ... production assistant: second unit
Matt Grubbs ... wrangler assistant
Soly Haim ... production coordinator
Karen A. Harris ... product placement coordinator
Meghan Keener ... office production assistant: second unit
Shannon Kenny ... script supervisor
Kimberly Kogan ... publicist
Bryan Lamble ... assistant: Mr. Mosler
Devan Linforth ... key set production assistant
Alex Lyle ... production assistant: second unit
Rob Manning ... assistant location manager
Nathan Maruccio ... craft service
Brain McCall ... production assistant: second unit
Joe McGraw ... location manager
Mark Meade ... extras wrangler / production assistant: second unit
Alex G. Munoz ... production assistant
Todd Olsson ... distribution executive
Erin Oronte ... key office production assistant
Ellen Osborne ... location manager
Scott Peterson ... script supervisor
Titus Price ... production assistant
Alegre Rodriquez ... office production assistant
Kevin Thomas Roy ... production assistant (as Kevin Roy)
Craig Saum ... location assistant
Angela Seaman ... extras wrangler
Betty Shurin ... craft service
Nancy Solomon ... script supervisor
Robert Stoebener ... key set production assistant
Hans Peter Stouffer ... production assistant: second unit
Ryan Strunk ... location manager: Seattle
Jason Taruskin ... production assistant
Brian Touhy ... production assistant
Paula Troobnick ... craft service manager
Stephane Wise ... assistant production coordinator
Lara Xaiz ... craft service
Preston Trahan ... uncredited

Thanks 

Gerardo Mejía ... special thanks (as Gerardo Mejia)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page