Edit
Tremors 3: Back to Perfection (Video 2001) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Brent Maddock

Writing Credits (WGA)  

S.S. Wilson ... (story) &
Brent Maddock ... (story) &
Nancy Roberts ... (story)
 
John Whelpley ... (teleplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Dr. Andrew Merliss
...
Agent Charlie Rusk
Robert Jayne ...
Billy Rieck ...
Buford, Jack's Assistant
Kelly Connell ...
Tourist Guy
Matthew Seth Wilson ...
Tourist Kid
Jason Hopkins ...
Tourist Kid
...
Tourist Lady
...
Tourist Mom
...
Argentine Reporter
Javi Mulero ...
Argentine Producer
Diego Galante ...
Argentine Cameraman
Rest of cast listed alphabetically:
...
Agent Frank Statler (uncredited)
...
Grabiod (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Nancy Roberts ... producer
Anthony Santa Croce ... co-producer
S.S. Wilson ... executive producer

Music by 

Kevin Kiner

Cinematography by 

Virgil L. Harper

Film Editing by 

Drake Silliman

Casting By 

Craig Campobasso

Production Design by 

Ken Larson

Art Direction by 

Alberto Gonzalez-Reyna

Set Decoration by 

Amanda Moss Serino

Costume Design by 

Debbie Shine

Makeup Department 

Johnny Brato ... assistant hair stylist
Johnny Ciccone ... hair stylist (as John Brato)
Kris Kobzina ... special makeup lab technician
Jennifer McCarthy ... key makeup artist
Merlin Osborne ... assistant hair stylist
Brandon Waggoner ... key hair stylist
Maricela Zavala ... assistant makeup artist

Production Management 

Tom Keniston ... unit production manager
Anthony Santa Croce ... unit production manager
Michael Toji ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Pamela Kuri ... first assistant director: second unit
Carl Lawrence Ludwig ... first assistant director
Carla Rose Ponzio ... second assistant director (as Carla R. Ponzio)
S.S. Wilson ... second unit director

Art Department 

Omar Alvarez ... laborer
Ernie Barba ... propmaker
Everett Chase ... set designer
Bill Davis ... assistant property master
Andrew Endsley ... lead man
William Scott Feek ... construction foreman
Robert Flores ... propmaker
Stamatis Goras ... set painter
Ben Gruenberg ... set painter
James Rudd Herbert ... laborer
Paul Herndon ... storyboard artist
Gabriel Higgins ... property master
Roger Kelton ... construction coordinator
Kevin Kolarik ... propmaker
Caron Kruger ... on-set dresser
Rick Lanes ... greensman
Joseph Livolsi ... propmaker
Noel McCarthy ... set dresser
Joe McGowen ... set dresser
Teri McMullen ... set painter
Tom McMullen ... labor foreman
Tony Miceli ... set dresser
Drew Parchuck ... propmaker
Fernando Pleitez ... propmaker
Paul Reyes ... set painter
Brent Smith ... on-set dresser / set dresser
Guerin Swing ... paint foreman
Natalie Gray ... painter (uncredited)

Sound Department 

Greg Back ... sound effects editor
Scott Bernstein ... adr editor
David Chornow ... production sound mixer
James Christopher ... dialogue editor
George R. Groves Jr. ... re-recording mixer / sound editor
Sarah Jacobs ... foley artist
Randall L. Johnson ... boom operator (as Randy Johnson)
Tim Song Jones ... production sound mixer: second unit / utility sound
Barry Keys ... adr mixer / adr supervisor / foley editor / foley mixer / re-recording mixer
Craig Ng ... foley artist
Benjamin Patrick ... sound mixer (as Ben Patrick)
George W. Scott ... boom operator
Joseph Zappala ... re-recording mixer / sound mixer (as Joseph W. Zappala) / supervising sound editor

Special Effects by 

Patrick G. Brady ... lab technician (as Patrick Brady)
Steve Buscaino ... lab technician
Wes Campbell ... mold maker
Mario Castillo ... creature technician
Jay Combs ... special effects technician (as J.T. Combs)
Monte Combs ... special effects technician
Bradley Cronce ... lab technician
Mariano Fernandez ... special effects
Larry Fioritto ... special effects coordinator
Susan Fioritto ... special effects technician
Steve Frakes ... mold shop supervisor
Alec Gillis ... creature effects supervisor
James Hirahara ... mechanical designer
James Hogue ... paint effects: Amalgamated Dynamics Inc.
James Kagel ... sculptor (as Jim Kagel)
Sean Kennedy ... creature fabricator
Kris Kobzina ... lab technician (as Kristian Kobzina)
Steve Koch ... sculptor (as Steven Koch)
Steve Kuzela ... creature technician
Mike Larrabee ... paint effects: Amalgamated Dynamics Inc.
Mike Manzel ... special effects makeup
Wes Mattox ... special effects technician
Mike Menzel ... lab technician (as Michael Menzel)
Clare Mulroy ... finishing
Paul Palos ... lab technician
David Penikas ... mechanical supervisor
Christina Prestia ... finishing (as Christina Presita)
Wendy Schmidt ... animatronics designer
Caleb Schneider ... lab technician
Kyle Simokovic ... special effects technician
Doyle Smiley ... special effects technician
Johnnie Spence ... creature technician
Arjen Tuiten ... finishing
Tom Woodruff Jr. ... creature effects supervisor (as Tom Woodruff)

Visual Effects by 

Phil Carbonaro ... digital compositor supervisor
Linda Drake ... visual effects supervisor
Kristen Fitzner Denton ... visual effects
John Gibbons ... digital compositor
Kevin Kutchaver ... visual effects
Mike Larrabee ... lead painter / paint supervisor
Glen David Miller ... digital creature supervisor
John Ortmann Jr. ... lead animator: HimAnI Productions Inc.
Tony Rizo ... digital compositor
Jon Terada ... digital compositor

Stunts 

Pat Benda ... stunts
Dan Flannigan ... stunts (as Dan Flannagan)
Armando Guerrero ... stunts (as Mando Guerrero)
Jindrich Klaus ... stunts
Brian Machleit ... stunts
Noon Orsatti ... stunt coordinator
Ming Qiu ... stunt double: Susan Chuang
John Robotham ... stunts
Lynn Salvatori ... stunt double
Eddie Yansick ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Richard Alarian ... gaffer: second unit
Monty Bass ... grip
David F. Behn ... grip (as David Behn)
Richard Benda ... camera operator (as Rich Benda)
Norman Cattell ... first assistant camera (as Norm Cattell)
Chad Cohlmia ... electrician
Michelle Crenshaw ... first assistant camera: "b" camera
Bobby Foster ... dolly grip
Tom Gleason ... assistant camera
Bob Good ... best boy: second unit
Sam Griffin ... additional electrician
Eddie G Gutierrez ... electrician (as Eddie Gutierrez)
Renee Hedstrom ... second assistant camera: "b" camera (as Rene Hedstrom)
Karen Williams Kane ... first assistant camera: "b" camera
Timothy James Kane ... second assistant camera: "b" camera (as Tim Kane)
Kenji Luster ... Steadicam operator
Robert Magnano ... second assistant camera (as Robby Magnano)
Stephen B. Martinez ... best boy grip
Olga Matlin ... grip
Layna McAllister ... second assistant camera: "b" camera
Mike Parsons ... gaffer: second unit
Marie Pedersen ... first assistant camera: "b" camera (as Marie Pederson)
Raven ... grip
Paul Reyes ... grip
Rigney Sackley ... camera loader
T.J. Sampson ... grip
Jack Serino ... key grip: second unit
Alec Shepherd ... dolly grip: "b" camera (as Alec Sheppard)
Chuck Smith ... electrician
Kara Stevens ... second assistant camera: "b" camera
R. Michael Stringer ... key grip
Newton TerMeer ... gaffer
Joel David Warren ... still photographer (as Joel Warren)
Matt Wilbur ... grip: second unit
Wink ... electrician
Vincent Wrenn ... electrician
David Youel ... assistant chief lighting technician

Casting Department 

Joseph Hicks ... extras casting
Ta Mara Kristensen ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Samantha Beck ... set costumer: second unit
Roger J. Forker ... costume supervisor
Terri Middleton ... costumer

Editorial Department 

David Abramson ... assistant editor
Chris Webber ... negative cutter
Jim Williams ... color timer

Location Management 

John Shelde ... location manager
Marc J. Ventimiglia ... location scout
Gary Watt ... location manager

Transportation Department 

Krister C. Johnson ... transportation captain
Guy Merrick ... transportation co-captain
Mike Miliotti ... driver: water truck
Griff Ruggles ... transportation coordinator
John Simanovich ... picture car coordinator

Other crew 

John Alfred ... post-production accountant
A. Brent Armstrong ... puppeteer
Barry Barclay ... assistant to director
Susan Becton ... production office coordinator
Steev Beeson ... production accountant (as Steve Beeson)
Brett Bowerbank ... production assistant
Anthony Carregal ... production assistant
Remy Chong ... assistant: Ms. Roberts
Bianca D'Carpio ... set production assistant
Bill Davis ... armorer
Damien Fitzpatrick ... water safety manager
Manuel Flores ... dialog translator / production office assistant
Manuel Flores-Ruiz ... dialog translator (as Manuel Flores) / production office assistant (as Manuel Flores)
Nicole Goodwin ... set production assistant
Harri James ... script supervisor: second unit
Andrea Janakas ... assistant production office coordinator
Rayne Knudson ... key set production assistant
Nicholas Labarge ... production office assistant
Timothy Leach ... puppeteer
Harry Lu ... weapons wrangler
John Lundberg ... puppeteer
Tony Matijevich ... puppeteer (as Anthony Matijevich)
Amy Ostrower ... assistant accountant
John Redaelli ... stand-in: Mr. Gross
Latha Risso ... set production assistant
Brett Robinson ... production assistant
Mary Anne Seward ... script supervisor
Garth Winkless ... puppeteer
Joan Wong ... stand-in
Farnaz ... production assistant (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page