Edit
Ghost Rider (2007) Poster

(2007)

Full Cast & Crew

Directed by 

Mark Steven Johnson

Writing Credits (WGA)  

Mark Steven Johnson ... (screenplay)
 
Mark Steven Johnson ... (screen story)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Tony Ghosthawk ...
Hugh Sexton ...
Marcus Jones ...
...
...
X Games Announcer (as Cameron Steele)
...
...
...
Broken Spoke Waitress
Laurence Breuls ...
Daniel Frederiksen ...
Mathew Wilkinson ...
Kirstie Hutton ...
...
...
...
Waiter
...
Motorcycle Cop (as Jonathon Oldham)
...
Station Master
...
Peter Barry ...
The Mugger
Bruce Hughes ...
Penance Stare Pharmacist
Rita Kalnejais ...
Penance Stare Mugger's Girlfriend
...
...
Arthur Angel ...
Jason Raftopoulos ...
Forensics Inspector
...
Guard
Duncan Young ...
Skinhead
...
Redneck
Jacob Vanderpuije ...
Innocent Young Man
Fabio Robles ...
Priest
Marty Fields ...
Surveillance Guard
Troy Planet ...
Impound Worker
Charlie Garber ...
Vittorio Scalise ...
Window Cleaner
...
Helicopter Pilot (as Richard Cox)
...
News Reporter (as Ling-Hsueh Tang)
Estefanie Sousa ...
Street Person
Rest of cast listed alphabetically:
...
Himself (uncredited)
Sally Anne Arnott ...
Blazette (uncredited)
Noel Herriman ...
Bystander (uncredited)
...
Carnival Patron (uncredited)
Stefano Mazzeo ...
Carnival Patron (uncredited)
Jean McConnell ...
Hooker (uncredited)
Braydn Michael ...
Teenager in Carnival (uncredited)
...
Carnival Patron (uncredited)
Alexis Porter ...
Makeup Artist (uncredited)
...
T.V. Reporter (uncredited)
...
Fan (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Ari Arad ... executive producer
Avi Arad ... producer
Michael De Luca ... producer
Gary Foster ... producer
Norman Golightly ... executive producer (as Norm Golightly)
David S. Goyer ... executive producer
Stan Lee ... executive producer
Steven Paul ... producer
Anna Phelps ... post-production producer
Lynwood Spinks ... executive producer
E. Bennett Walsh ... executive producer

Music by 

Christopher Young ... (music by)

Cinematography by 

Russell Boyd ... director of photography

Film Editing by 

Richard Francis-Bruce ... film editor

Casting By 

Juel Bestrop
Christine King
Jeanne McCarthy

Production Design by 

Kirk M. Petruccelli

Art Direction by 

Richard Hobbs ... supervising art director
Peter Russell

Set Decoration by 

Suza Maybury

Costume Design by 

Lizzy Gardiner

Makeup Department 

Kate Birch ... hair stylist / makeup artist
Lara Jade Birch ... assistant hair stylist (as Lara Jade) / assistant makeup artist (as Lara Jade)
Katherine Brown ... special makeup effects artist
Matt Corrigan ... special makeup effects artist
Louise Coulston ... makeup artist: second unit
Nik Dorning ... prosthetic makeup artist
Dave Elsey ... special makeup effects creative supervisor (as David Elsey)
Lou Elsey ... special effects hair and fabrication supervisor
Liz Harper ... makeup artist: second unit
Ilona Herman ... makeup artist/hair stylist: Mr. Cage
Ayma Letang ... special makeup effects artist
Ferdinando Merolla ... hair stylist: Ms. Mendes
Helen Moran ... additional makeup
Josephine Morrison-Jack ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Ryan Nicholson ... special makeup effects artist
Cristina Patterson Ceret ... contact lens painter (as Cristina Patterson)
Jennifer Stanfield ... hair stylist (as Jen Stanfield) / makeup artist (as Jen Stanfield)
Chiara Tripodi ... character makeup: gressill
Lesley Vanderwalt ... hair supervisor / makeup supervisor
Jason Ward ... special makeup effects artist
Colin Ware ... key prosthetic makeup artist
Lauren McNicol ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Catherine Bishop ... unit production manager (as Catherine Tatts Bishop)
Brendon 'Moose' Boyd ... unit manager
Lesley Parker ... production manager: second unit
Clare Shervington ... production supervisor
Mary Rachel Thompson ... production manager
E. Bennett Walsh ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Debbie Antoniou ... second assistant director (as Deb Antoniou)
Mark Boskell ... second assistant director: second unit
Brendan Campbell ... first assistant director: second unit
Douglas Dean III ... first assistant director: re-shoots; additional photography
Julian Duggan ... additional assistant director
Scott Lovelock ... third assistant director
James Nicholas ... third assistant director
Andrew Power ... first assistant director: T unit
Toni Raynes ... second second assistant director
Kimble Rendall ... second unit director
Cameron Stewart ... second assistant director: T unit
Eddie Thorne ... second second assistant director
P.J. Voeten ... first assistant director (as PJ Voeten)

Art Department 

Lisa Brennan ... property master
Jason Brubaker ... storyboard artist
Wendy Buick ... graphic artist
Vanessa Cerne ... set dresser
Peter Collias ... head scenic artist
Ben Corless ... construction foreman
Garth Croft ... set builder
Hayden Crowther ... constructor
Tim Disney ... on-set dresser
Dane Eade ... set builder
Justin Griffiths ... assistant art department coordinator
Rain Hart ... concept artist
Jenny Hitchcock ... set designer
Geoff Kemmis ... concept model maker
Roger Kiplinger ... graphic consultant
Tony Lees ... head sculptor
Tim Lyall ... art department coordinator
Dale Mackie ... concept artist
Mark 'Crash' McCreery ... concept artist
Tim McGaw ... props
Ross Murdoch ... construction foreman
Marita Mussett ... art director: second unit
Melinda Neoh ... assistant construction coordinator
Eric Partridge ... assistant property master
Nick Pledge ... senior model maker
Peter Pound ... storyboard artist
Margot Ready ... assistant art director
Michel Rheault ... construction buyer
Ian Richter ... scenic artist
Peta Ross ... construction coordinator
Nick Ryder ... carpenter
Jolyon Simpson ... stand-by painter
Darrin Smith ... construction leading hand
Marcus Smith ... construction coordinator
Natalie Taylor ... art department accountant
Miles Teves ... concept designer
Bryce Tibbey ... picture vehicle coordinator
Mark Vena ... storyboard artist
Ben Walker ... standby props
Megan Wilson ... props
Marko Anttonen ... set designer (uncredited)
Peter Felicetti ... construction engineer (uncredited)
Eugene Intas ... set designer (uncredited)
Aaron Jordan ... head sculptor: re-shoot (uncredited)
Annette Mackie ... concept artist (uncredited)
Mark McKinley ... motorcycle technician (uncredited)
Tessie Scott ... sculptor (uncredited)
Andrea Spakowski ... scenic painter (uncredited)
Adam Vitolins ... set builder (uncredited)
Darcy Wyness ... lead greens: re-shoot (uncredited)

Sound Department 

Bobbi Banks ... supervising adr editor
Gary C. Bourgeois ... sound re-recording mixer
Michael J. Broomberg ... foley artist
Stephanie Brown ... first assistant sound editor
Ed Callahan ... sound editor
Anthony J. Ciccolini III ... sound editor
David A. Cohen ... dialogue editor
Simon Coke ... sound effects editor
Valerie Davidson ... supevising foley editor
Dane A. Davis ... sound designer / supervising sound editor
William R. Dean ... sound effects editor (as Bill R. Dean)
Mark DeSimone ... adr mixer: New York
John Dunn ... sound effects editor
Stephanie Flack ... supervising dialogue editor
Donald Flick ... sound effects editor
Brian John Gardner ... assistant sound editor
Chris Goodes ... adr recordist
Gary A. Hecker ... foley artist
Greg Hedgepath ... sound effects editor (as Gregory Hedgepath)
Eric Lindemann ... sound effects editor (as Eric Warren Lindemann)
Howard London ... adr mixer
Travis MacKay ... adr recordist
Michael Miller ... adr mixer
Chris Navarro ... adr recordist
Chris O'Shea ... boom operator
Greg Orloff ... sound re-recording mixer
John A. Pagano ... sound editor
Fred Peck III ... sound re-recordist
Andrew Ramage ... sound: second unit
Lynn Sable ... assistant sound editor
Solange S. Schwalbe ... sound editor
Reuben Simon ... foley editor
Fred Stafford ... adr editor
Mark J. Wasiutak ... boom operator
David A. Whittaker ... sound effects editor
Gary Wilkins ... sound recordist
Deb Adair ... sound re-recording mixer (uncredited)
Jacob Riehle ... assistant sound editor (uncredited)
Juan Diego Sánchez ... sound recording assistant (uncredited)

Special Effects by 

Sam Abbott ... special effects technician
Peter Armstrong ... special effects technician
Phillip Beadsmoore ... action vehicles bike sculptor
Douglas W. Beard ... special effects technician
Matt Corrigan ... special effects makeup
Thomas Eucla Davies ... special effects technician
Mont Fieguth ... special effects technician (as Monty Fieguth)
Ray Fowler ... special effects technician
Dean Franklin ... special effects assistant
David Goldie ... special effects technician
Glenn Holbrook ... special effects technician
Richard Howie ... special effects technician
David James ... special effects technician
Caroline Kelly ... special effects coordinator
Jim Leng ... special effects technician (as James Leng)
Jeff Little ... special effects technician
Andrew McAllister ... special effects technician
Mark 'Crash' McCreery ... additional creature designer (as Crash McCreery)
Antony McMullen ... hell cycle mold maker
Tim O'Brien ... special effects foreman
Dan Oliver ... special effects set supervisor
Greg Oliver ... special effects technician
Robin Roepstorff ... special effects: title sequence
Angelo Sahin ... special effects
Dave Seaborn ... special effects technician
Peter Stubbs ... special effects supervisor
Julian Summers ... special effects technician
Rebecca Thiele ... special effects technician
Taj Trengove ... special effects technician
Kevin Turner ... special effects foreman
John Wheeler ... effects cinematographer
Tim Whiteley ... special effects technician
Luke Polti ... foam lab assistant (uncredited)

Visual Effects by 

Julie Adrianson-Neary ... paint and rotoscope artist: SPI (as Julie Adrianson)
Laide Agunbiade ... color and lighting TD / compositor
Dan Akers ... compositor
Brad Alexander ... pre-visualization supervisor: Halon Entertainment (as E. Bradley Alexander)
Mir Z. Ali ... technical director: SPI
Sean Amlaner ... digital compositor: Cafe FX
Paal Anand ... digital artist: title sequence
Bill Anastas ... digital production coordinator
Charles Anderson ... effects animation technical director: SPI
Jason Anderson ... interactive compositing production coordinator: SPI
Cynthia Aragon ... paint and rotoscope artist: SPI
Steve Arguello ... 3D artist: CafeFX
Neil Atkins ... senior lighting and compositing technical director: SPI
Erika Bach ... 3D scanning assistant coordinator
Kenneth Bailey ... visual effects: CVEFX
James Bancroft ... character set up
Jeff Barnes ... production executive: CafeFX
Tom Barrett ... visual effects editor
Timur 'Taron' Baysal ... effects animator: CafeFX (as Timur Baysal)
David Beedon ... digital compositor: Digital Dream
Dimitre Berberov ... effects animation technical director: SPI
Christopher Blasko ... visual effects coordinator
Rob Blue ... digital compositor: SPI (as Robert Blue)
Christian Boudman ... digital compositor: HSC Lead
Yanick Bourgie ... matte painter: SPI
Bruce Branit ... digital compositor: CafeFX
Jon R. Brown ... data wrangler (as Jon Brown) / plate wrangler: SPI (as Jon Brown)
Suzy Brown ... paint and rotoscope artist: SPI
Bela Brozsek ... effects animation technical director: SPI
Justin Burdine ... visual effects
Mark Burns ... lighting and compositing technical director: SPI
Ronnie Bushaw ... texture painter: SPI (as Ron Bushaw)
Bonjin Byun ... lighting and compositing technical director: SPI
Aaron Campbell ... character setup lead: SPI
Aimee Campbell ... senior matchmover: SPI
Georgia Cano ... lighting and compositing technical director: SPI
Marla Carter Barrett ... digital compositor: SPI (as Marla Carter)
Marcus Carter ... paint and rotoscope artist: SPI
Joseph Cavanaugh ... effects animation technical director: SPI
Wally Chin ... digital compositor
Jeremy Chinn ... character modeler: Cafe FX
Patrick Clancey ... digital opticals
Bryan Clavenna ... production assistant: SPI
Ronnie Cleland ... paint and rotoscope artist: SPI
J.D. Cowles ... CG supervisor: SPI
Jan Philip Cramer ... character animator
Jennifer Cranfill ... senior production services technician
Christian Cunningham ... lighting and compositing technical director: SPI
Sean C. Cunningham ... digital artist: Gray Matter Effects
Will Cunningham ... effects animation technical director: SPI
Darren D'Agostino ... effects animator: CafeFX / visual effects technical director
Rif Dagher ... effects technical director: CafeFX (as Rifaat Dagher) / software developer: CafeFX (as Rifaat Dagher)
Anthony Davis ... digital compositor
Matt Davis ... Spydercam foreman
Gale De Los Santos ... digital resource technician
Lisa Deaner ... digital compositor: SPI / lead Flame artist
Steve Dellerson ... visual effects producer: Cafe FX
Nikki Dennis ... visual effects coordinator: Digital Dream
Greg Derochie ... digital compositor / lighting and compositing technical director: SPI
Bart Devreese ... CG lead: CafeFX
Tony Diep ... digital compositor: SPI
Georgia Donaldson ... on-set visual effects production coordinator: SPI
Kirsten Drummond ... lighting and compositing technical director: SPI
Nika Dunne ... digital paint & roto artist: SPI
David Ebner ... sequence supervisor: CafeFX
Jan Ebo ... sequence supervisor: CafeFX
Michael Edland ... effects animation technical director: SPI
Brandon England ... scanning technician
Stephen Enticott ... character animator: SPI
Jules Eschliman ... visual effects coordinator
Kent Estep ... digital effects artist / effects animation technical director: SPI
Nancy Evans ... paint and rotoscope artist: SPI
Kirsten Fazio ... bidding producer
Brian Fisher ... compositing supervisor: CafeFX
Galen Foard ... production assistant: SPI
Doug Forrest ... digital compositor: SPI
Alex Friderici ... 3D artist: CafeFX
Scott Fritts ... additional animator: SPI
Jenny Fulle ... visual effects executive producer: SPI
Henrik Fält ... effects animation technical director: SPI
Jason Galeon ... senior lighting technical director: SPI
Vicki Galloway-Weimer ... visual effects executive producer: CafeFX (as Vicki Galloway Weimer)
Dawn Gates ... digital paint artist: Sony
Joshua Geisler-Amhowitz ... digital matte painter
Allan Gersten ... effects animator: CafeFX / visual effects technical director: Cafe Fx
John Giffoni ... matchmover: SPI
Joe Gigantelli ... character pipeline: SPI (as Joseph Gigantelli)
Phillip Giles ... 3D artist: CafeFX (as Phil Giles)
Heather J. Goguen ... assistant accountant
Andrew Goldstein ... paint and rotoscope artist: SPI
Nathalie Gonthier ... paint and rotoscope artist: SPI
Rickey Goodling ... paint and rotoscope artist: SPI
Jan Goossen ... visual effects
Victor Grant ... digital effects artist / effects animation technical director: SPI
Jason Greenblum ... lighting and compositing technical director: SPI
Daniel D. Gregoire ... pre-visualization producer: Halon Entertainment (as Daniel Gregoire)
Dawn Guinta ... interactive compositing production manager: SPI
Derek Haase ... senior production services technician
Kee-Suk 'Ken' Hahn ... digital effects supervisor: SPI (as Kee-Suk Ken Hahn)
Jason M. Halverson ... lighting and compositing technical director: SPI (as Jason Halverson)
Laura Hanigan ... lighting and compositing technical director: SPI
Scott Hankel ... digital effects artist: Digital Dream Inc.
Trevor Harder ... 3D artist: CafeFX
Leah Hardstark ... visual effects research
Joe Harkins ... character setup lead: SPI / lead character rigger: SPI
Max Harris ... Flame compositor: SPI
Nicholas Hasson ... digital intermediate editor
Daniel Hayes ... senior production services technician
Kimberly Headstrom ... digital paint and rotoscope artist: SPI
Chris Hebert ... visual effects photographer
Nicole Herr ... additional animator: SPI
Jim Hillin ... senior lighting and compositing technical director: SPI
Hai Ho ... main title animator
Joseph Hoback ... digital compositor: CafeFX (as Joe Hoback)
Paul Hopkins ... 3D tracker: CafeFX
Kevin Hoppe ... 3D tracker: CafeFX / matchmove lead: CafeFX
Erica Hornung ... matchmover: SPI / technical director: SPI
Rob House ... cloth & hair dynamics
Caleb J. Howard ... effects animation technical director: SPI (as Caleb Howard)
Kevin Hudson ... model supervisor: SPI
Steve Hutchins ... rotoscope and paint artist: CafeFX
Kristof Indeherberge ... digital artist: CafeFX
Mark Intravartolo ... lead Inferno compositor
Yujin Ito ... effects animator: CafeFX / visual effects technical director
Joni Jacobson ... digital artist
Josh R. Jaggars ... visual effects producer
Kareem K.H. ... roto artist
Joanie Karnowski ... matchmove lead
Jeffrey Kember ... hair and cloth technical director: SPI
David Keslick ... film recording technician
Ntana Key ... second digital colorist: EFILM
Hong Kim ... digital artist: Digital Dream
Andy King ... effects animation technical director: SPI
MacDuff Knox ... lighting and compositing technical director: SPI
Susan Kornfeld ... texture painter: SPI
Stephen Kowalski ... senior systems architect
Keiko Koyama ... visual effects coordinator
Zsolt Krajcsik ... senior effects animation technical director: SPI
Daniel Kuehn ... digital producer
Rita Kunzler ... lighting and compositing technical director: SPI
Joosten Kuypers ... effects animation technical director: SPI
Aaron M. Lawn ... look development: SPI (as Aaron Lawn) / technical director: SPI
Chris LeDoux ... digital compositor: Cafe FX (as Chris Le Doux)
Carlos D. Lemus ... effects animation technical director: SPI (as Carlos Lemus)
Daniel Leung ... lighting and compositing technical director: SPI
Christine Lo ... lighting and compositing technical director: SPI
Gregg Lukomski ... digital compositor
Nicholas Lund-Ulrich ... digital compositor: Digital Dream VFX
Ashly Luper ... visual effects coordinator: CafeFX
Olek Lyzwanski ... effects animator: CafeFX
Kevin Scott Mack ... visual effects supervisor (as Kevin Mack)
Martha Snow Mack ... digital matte painter
Heather MacPhee ... paint and rotoscope artist: SPI (as Heather Ryan)
Marco Marenghi ... animation supervisor
Nicholas Markel ... previsualization artist
Stephen Marshall ... effects animation lead: SPI
Andres Martinez ... lighting and compositing technical director: SPI
Wendy Mashburn ... digital production management: SPI
Albert Mason ... digital production manager
Jeff Matakovich ... digital compositor
Steve Matson ... matte painter: SPI
Andrea Maxwell ... visual effects editor: SPI
Paul McGhee ... senior digital color timer: SPI
Robert McIntosh ... character animator: SPI
Bradley McLaughlin ... additional animator: SPI (as Brad McLaughlin)
Jim 'Big Dog' McLean ... lighting and compositing technical director: SPI (as Jim McLean)
Gustav Melich ... senior technical director: SPI
Lewis Menga ... production assistant: Digital Dream
Pericles Michielin ... character animator
Justin Miller ... character pipeline
Lucas Miller ... software engineer: SPI
Kristen Millette ... lighting and compositing technical director: SPI
Andrew Moffett ... previz artist
Marc Morissette ... digital compositor: SPI / lighting and compositing technical director: SPI
Maks Naporowski ... character animator: SPI
Daniel Naulin ... digital effects artist (as Dan Naulin) / effects animation technical director: SPI
Stephen F. Newnam ... assistant visual effects editor: SPI
Christopher Nichols ... senior lighting technical director: SPI
Will Nicholson ... effects animator: CafeFX
Rachel Nicoll ... matchmover: SPI (as Rachel T. Nicoll)
Kerry Nordquist ... texture painter: SPI
Phillip Norwood ... art director: CafeFX
Alberto Noti ... lighting lead: SPI
Michael Hugh O'Donnell ... production assistant: SPI (as Michael O'Donnell)
Brian Openshaw ... data manager
Akira Orikasa ... lead CG artist: CafeFX
Desi Ortiz ... visual effects senior editor: CafeFX
Ellery Ortiz ... matchmover: SPI
Andrea Lackey Pace ... digital production management
Peter Pace ... texture painter
Scott Paider ... Spydercam head rigger
Scott Palleiko ... senior effects animation technical director: SPI
David Palmer ... lead texture painter: SPI
John F.K. Parenteau ... visual effects supervisor: Cafe FX
Eric Peterson ... matchmover: SPI
Robin Petersson ... modeler: character and hard surface, SPI
Monty Phillips ... visual effects coordinator: Digital Dream
Chris Pinto ... digital compositor: CafeFX
Corinne Pooler ... visual effects producer: Digital Dream
Jerry Pooler ... visual effects supervisor: Digital Dream
Thomas Pushpathadam ... effects animation technical director: SPI (as Tom Pushpathadam)
Winston Quitasol ... comp/lighting lead: SPI
Sandesh Ramdev ... roto artist
Alfredo Ramirez ... digital compositor: Digital Dream
Tim Ranck ... additional animator: SPI
Satish Ratakonda ... digital compositor
Alireza Razmpoosh ... effects animation technical director: SPI
Clint G. Reagan ... previsualization artist
Marco Recuay ... 3D supervisor: Digital Dream
Richard R. Reed ... digital compositor: Cafe FX (as Richard Reed)
George Richman ... lighting and compositing technical director: SPI
Shaikh Rizwan ... paint and roto
Ruben Rodas ... rotoscope and paint artist: CafeFX
Bernardo Rodriguez ... visual effects editor: CafeFX
Bob Roesler ... lighting and compositing technical director: SPI
César Romero ... digital compositor
Toby Rosen ... visual effects technician
Jeya Ruban ... roto artist: imageworks india
Gurpreet Ruprah ... digital compositor
Nicole Samarron ... roto/paint artist
Nancy Sandberg ... visual effects accountant
Suresh Sarangapani ... roto artist
Nabil Schiantarelli ... lead compositor: CafeFX
Erick Schiele ... lighting and compositing technical director: SPI
Brian Schindler ... character setup: SPI
Tom Schultz ... match mover: SPI
Steven J. Scott ... supervising digital colorist: EFilm
Jeremy Selan ... color pipeline engineer
Todd Semmes ... spydercam coordinator/rigging
Vincent Serritella ... effects animation supervisor
Chirag R. Shah ... visual effects production coordinator: Imageworks India
Rick Shick ... digital compositor
Jay Shindell ... paint and rotoscope artist: SPI
Brian Shows ... digital artist: Digital Dream
Robert Shrider ... look development lead: SPI
Danita Slaughter ... digital opticals editor
Joseph Slomka ... color scientist
Ben Britten Smith ... Spydercam flight control
Kevin Andrew Smith ... look development: SPI (as Kevin Smith)
Eddie Soria ... digital compositor: CafeFX
Joseph Spadaro ... character pipeline lead: SPI (as Joe Spadaro) / senior technical animator: SPI
David Spencer ... matchmover: SPI
Nic Spier ... 3D artist: CafeFX
Brian Steiner ... CG supervisor: SPI
Robert Stromberg ... matte painter: CafeFX
Baudouin Struye ... lighting and compositing technical director: SPI
David Takayama ... digital compositor: SPI
Daan Tanghe ... digital artist: CafeFX
Hector Tantoco ... hair and cloth technical director: SPI
Robert Tesdahl ... effects technical director: CafeFX (as Rob Tesdahl) / software developer: CafeFX (as Rob Tesdahl)
Christine Troianello ... paint and rotoscope lead: SPI
Erich Turner ... effects animation technical director: SPI
Lisa Tutunjian ... digital intermediate editor
Max Tyrie ... character animation lead: SPI
Alfred Urrutia ... effects animation technical director: SPI
James Valentine ... paint and rotoscope artist: SPI
Theo Vandernoot ... effects animation technical director: SPI
Xavier Velazquez ... senior production services technician
Belen Volich ... visual effects coordinator
Carlo Volpati ... effects animation technical director: SPI
Christopher Wachter ... effects animation technical director: SPI
Pablo Wang ... digital compositor
Barry Weiss ... senior staff: SPI
O.D. Welch ... production executive: CafeFX
Len White ... lighting lead: SPI
W. Kale Whorton ... visual effects editor: CafeFX
Neha Wickramasekaran ... matchmover: SPI
Melissa Widup ... digital compositor: Cafe FX
David Wiezer ... additional animator: SPI
Shannon Wiggins ... paint and rotoscope artist: SPI
Midori Witsken ... digital artist: SPI (as Midori Otsubo)
Patrick Witting ... effects animation supervisor: SPI
Jeff Wolverton ... digital effects artist / effects animation technical director: SPI
Shyam V. Yadav ... FTX 1
Dustin Zachary ... modeler: character and hard surface, SPI
Mitch Zeitlin ... video editorial coordinator: SPI
Durai Babu ... rotoscope artist (uncredited)
Taigne Hammock ... resource administrator (uncredited)
Ravi Jagannadhan ... tech support (uncredited)
E. Suresh Kumar ... rotoscope artist (uncredited)
Lap Van Luu ... system administrator: CafeFX (uncredited)
Manikandan ... roto artist (uncredited)
Thomas Mathai ... data manager (uncredited)
Michael C. May ... lead production services technician: SPI (uncredited)
Valerie McMahon ... digital artist (uncredited)
Hee-Chel Nam ... digital texture artist: SPI (uncredited)
Peter Pace ... digital matte painter (uncredited)
Mitch Paulson ... digital colorist assist (uncredited)
Den Serras ... rotoscope artist (uncredited)
V. Gouri Shankar Rao ... roto artist (uncredited)
Steven S. Shapiro ... senior production services technician (uncredited)
Jacques Stroweis ... visual effects pre-production supervisor (uncredited)
Pieter Swusten ... digital compositor (uncredited)
Danny Torres ... systems engineer (uncredited)
Jaikishan Vyas ... rotoscope artist (uncredited)
John B. Wallace ... texture painter: SPI (uncredited)
Joshua Zacharias ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Shea Adams ... stunts
Lee Adamson ... stunts
Russell Allan ... stunts
Szumai Anderson ... stunts
Michael Barnett ... stunt double
Keir Beck ... key stunt rigger (as Kier Beck)
Glenn Boswell ... stunt coordinator
Rainey Carah ... stunts
Raelene Chapman ... stunt performer
Evanne Chesson ... horse wrangler
Roy Edmunds ... stunts
Zev Eleftheriou ... stunts
Morgan Evans ... stunts
Russell Frost ... stunts
Kyle Gardiner ... stunt rigger / stunts
Amanda Graver ... stunts
Johnny Hallyday ... stunts
Nigel Harbach ... stunts
Graham Jahne ... stunts
Brendan Jakins ... stunt rigger
Nathan James ... stunts
Robert Jones ... stunts (as Rob Jones)
Chris Kemp ... stunts
Scott McLean ... stunts
Danny Medica ... stunts
Chris Mitchell ... stunts
Angela Moore ... stunt double
Siros Niaros ... stunt performer
Andy Owen ... stunt performer
Chris Pace ... stunts
Philip Partridge ... safety rigger
Puven Pather ... utility stunts
Samuel Ringoir ... motorcycle stunts
Gary Robert ... utility stunts
Mick Roughan ... stunts
Warwick Sadler ... stunt double
Simon Scott ... assistant safety officer / stunts
Brett Sheerin ... stunt double
Gary Supánova ... stunts (as Gary Fry)
Carly Thomas ... key stunt rigger
Bernadette Van Gyen ... assistant stunt coordinator
Darrell Walshe ... stunt performer
Owen Walstrom ... stunt coordinator
John Walton ... stunt performer
Mark Wickham ... stunts
Eddie Yansick ... co-stunt coordinator / stunt double: Johnny Blaze/Ghost Rider

Camera and Electrical Department 

Robert Abboud ... lighting technician: second unit
Steven Bailey ... additional second assistant camera
Craig 'Bart' Bartlett ... grip
Ian Bird ... key grip
Jasin Boland ... still photographer
Tim Cousins ... libra head technician: second unit
Hayden Crowther ... additional grip
Shane Dobie ... lighting board operator
David Elmes ... assistant camera
Martin Fargher ... dolly grip
Warwick Field ... aerial director of photography / camera operator: "b" camera
Josh Flavell ... camera attachment
Lee Gibeau ... crane technician: second unit
Mark Goellnicht ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Leilani Hannah ... camera operator: "b" camera
Star Hart ... additional clapper loader
David Hird ... rigger
Brenden Holster ... first assistant camera
Andrew Jerram ... assistant camera: aerial unit
Ervin Kos ... interactive lighting designer
Adam Kuiper ... dolly grip: second unit
Alex Laguna ... best boy electric
Vince Laxton ... electrician: re-shoots
John Le Roy ... key grip: reshoot / key rigging grip: reshoot
Chris Loveday ... additional electric
Leigh Mackenzie ... camera operator: second unit
Brendan Madden ... rigging best boy: second unit
Michi Marosszeky ... first assistant camera: second unit
Brett Matthews ... first assistant: "b" camera
Jesse Minter ... clapper loader
Cameron Morley ... second assistant: "a" camera
Mick Morris ... gaffer
Dan Morrison ... second assistant camera: re-shoots
Marc Mothe ... rigging electrician
Shane Mowday ... rigging electrics
Rod Newby ... rigging gaffer: re-shoots, Canada
James Puli ... additional clapper loader
Henry Richards ... rigging grip: set
Stephen Robinson ... additional grip: second unit
Irene Seeto ... second assistant: "b" camera
Brad Shield ... director of photography: second unit
Justin Sykes ... grip
Michael Taylor ... key video assist operator
Anthony Tulloch ... best boy
Adam Vitolins ... additional grip
Sunny Wilding ... camera loader: "a" camera
Santiago Yniguez ... sparrow head technician
Jayden York ... libra head technician
Mark Kupenga ... rigging electric assistant (uncredited)
Taylor Matheson ... first assistant camera: "a" camera, Vancouver (uncredited)
Simon Ozolins ... assistant camera (uncredited)

Animation Department 

Gary Hebert ... title animator
Joseph Spadaro ... character pipeline lead

Casting Department 

Nicole Abellera ... casting associate
Belinda Gardea ... casting associate
Jaime Harlan ... casting assistant
Barbara Harris ... adr voice casting
Gabrielle Healy ... extras casting
Trish McAskill ... casting associate
Yesi Ramirez ... casting assistant
Ann Tarpey ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Shareen Beringer ... assistant costume designer
Sarah Brest ... costume assistant: second unit
Manuel Caracciolo ... costume runner
Sandi Cichello ... costume buyer
Brett Cooper ... additional costume designer
Amanda Craze ... key costumer: second unit
Kelly Foreman ... dresser: Mr. Cage
Alison Fowler ... costumer
Sophie Guerrier ... costumer
Jamella Hassan ... key stand-by costumer
Leigh Mackie ... costume concept artist
Kellie Montgomery ... costume assistant
Hayley Nebauer ... costume stand-by
Sonia Nourry ... costume stand-by
Damir Peranovic ... crowd costume coordinator
Kerry Thompson ... costume supervisor
Terry Thorley ... costumer
Carolyn Wells ... stand-by costumer

Editorial Department 

Marisa Clayton ... digital intermediate producer: Modern VideoFilm
Toby Francis-Bruce ... assistant editor
Mo Henry ... negative cutter
Jennifer Mangan ... first assistant film editor
Robert E. Phillips ... digital intermediate assistant producer: EFILM
Robb Porter ... post-production coordinator: Modern VideoFilm
James Schermerhorn ... co-first assistant editor
Steven J. Scott ... digital colorist (as Steve Scott)
Lawrence Howard Williams ... post digital media operator
Neil Wood ... colorist: dailies
Jim Passon ... color timer (uncredited)

Music Department 

Adam Barber ... music programmer
Samantha Barker ... assistant to composer
Max Blomgren ... composer: additional music / synthesizer programmer
Kostas Christides ... score coordinator (as Konstantinos Christides)
Remi Dapere ... score coordinator
Ivan De Prume ... musician: drums
Michael Farrow ... additional score recording engineer / score mixer
Robert Fernandez ... music score mixer
Greg Hayes ... score recordist
Dave Jordan ... music supervision
Stephanie Lowry ... music editor: temp
Sean McMahon ... musician: guitar
Thomas Milano ... supervising music editor
Flavio Motalla ... score producer
Sujin Nam ... score coordinator
Robert Puff ... music librarian / music preparation
Assaf Rinde ... additional score mixer
David G. Russell ... score co-producer / score programmer
Steven A. Saltzman ... music editor (as Steven Saltzman)
Martin St. Pierre ... musician: electric violin
Scott Stambler ... music editor: temp
Richard Temple ... synthesizer programmer: score
Thanh Tran ... music preparation / score coordinator
Kostas Christides ... orchestrator (uncredited)
Chandra Cogburn ... score coordinator (uncredited)
Kevin Crehan ... music editor (uncredited)
Hummie Mann ... conductor (uncredited)
Sean McMahon ... orchestrator (uncredited)
Cory Milano ... assistant music editor (uncredited)
Sujin Nam ... orchestrator (uncredited)
George Shaw ... orchestrator (uncredited)
David Shephard ... orchestrator (uncredited)
Martin St. Pierre ... orchestrator (uncredited)
Adam Stern ... conductor (uncredited)
Thanh Tran ... orchestrator (uncredited)
Jojo Villanueva ... music coordinator (uncredited)

Transportation Department 

Brendon 'Moose' Boyd ... transportation coordinator
Candice Day ... driver
Dave Gumbrell ... driver
Darren Loveday ... picture car coordinator
Blair Mealing ... driver: Nicolas Cage
Russell Sharp ... action vehicles bike sculptor

Other crew 

Rikki Lea Bestall ... assistant: Mr. Foster
Russell Boyd ... location manager
Jacen Bridges ... office production assistant
Stephen Broussard ... assistant: Mr. Ari Arad
Mady Manson Burza ... post-production accountant (as Madalyn Burza)
Simon Carrigan ... first assistant coordinator
David Critchley ... production assistant
Jessica Dart ... location assistant
Lilly Dawson ... assistant: Ms. Mendes
Kristen Detwiler ... assistant: Mr. De Luca
Matt Downey ... production assistant
John Eacott ... pilot
Adena Edelstein ... assistant: Mr. Cage
Sarah Edmonds ... travel coordinator
Vanessa Edwards ... assistant accountant
Pia Emery ... location assistant
Libby Evans ... unit nurse
Sophie Fabbri-Jackson ... script supervisor
John Fairhead ... safety officer
Julio Ferrario ... creative director: main titles
Lucy Firestone ... assistant to producer
John Fox ... armorer
Serena Gattuso ... co-coordinator
Flax Glor ... publicist
Pamela B. Green ... main title producer
John Greene ... location manager
David Hart ... location assistant: T unit
Lou Henry ... assistant accountant (as Louise Henry)
Christine Hutchins ... production coordinator
Andrew Hyatt ... assistant to producer
Nathan James ... safety assistant
Jack Jenkins ... production assistant
Scott Kennedy ... double: "Mack" / stand-in: "Mack"
S. Dylan Kirkland ... assistant: Mr. Walsh
Kyla Kraman ... assistant: Mr. Avi Arad
Fiona Landreth ... production accountant
Melanie Lawrence ... assistant accountant
Emily Love ... assistant to executive producer
Stephen McGillen ... assistant accountant
Danny Medica ... double: Johnny Blaze / stand-in: Johnny Blaze/Ghost Rider
Tim Metherall ... digital stills operator
Stuart Morrice ... assistant to director
Naomi Mulholland ... assistant to producer
Jena Niquidet ... production coordinator
Michael Hugh O'Donnell ... production assistant
Anne O'Hoy ... assistant accountant
Brian M. Olson ... assistant: Mr. Johnson (as Brian Olson)
Gary Powell ... action consultant
Drew Rhodes ... location manager
Patricia Rigby ... production assistant
V.W. Scheich ... production coordinator
Fiona Searson ... unit publicist
Trent Skipper ... video split assistant
Suzanne E. Smith ... assistant accountant (as Suzanne Clements)
Qiana Staral ... assistant: Mr. Paul
Kim Stark ... production assistant
Jacinta Stone ... assistant production coordinator
Matt Summers ... assistant: Mr. Golightly
Dex Tallo ... extras on-set supervisor
Lora Marie Taylor ... accountant: client services
Melinda Thompson ... production secretary: second unit
Gregory Tripi ... synthesizer programmer
Jarik Van Sluijs ... creative director: main titles
Fleur Western ... key office production assistant: reshoots
John Whitley ... second assistant accountant
Geoff Wilkie ... production runner
Lana Williams ... safety supervisor
Nadine F. Wilson ... financial controller
Santiago Yniguez ... sparrow head technician
Travis Quentin Young ... adr voice
Kerrin Jackson ... creature technician (uncredited)
Octavia Schweitzer ... production coordinator (uncredited)

Thanks 

Skip Chaisson ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page