Edit
American Pie 2 (2001) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

J.B. Rogers

Writing Credits (WGA)  

Adam Herz ... (characters)
 
David H. Steinberg ... (story) and
Adam Herz ... (story)
 
Adam Herz ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Oz
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Steven Shenbaum ...
Counselor
Matthew Peters ...
Trumpet Kid
...
...
R.A.
...
...
Natalie's Mom
...
Amy
...
...
Lisa Gould ...
Woman in Bed
...
Grand Harbor Sheriff
...
Cop
...
Sergeant
...
Doctor
...
Bus Driver Lady
...
Michelle's Friend
...
Enthusiastic Guy
...
...
Christy (as Joanna Garcia)
...
Girl at Party (as Sarah Laine)
...
Girl at Party
David Smigelski ...
...
...
Amanda Armato ...
Cowboy Hat Girl
...
Mom
...
Dad
...
Kid
...
Female EMT
...
Trucker
...
Cashier
...
Grill Guy
Amara Balthrop-Lewis ...
Deputy
Jay Rossi ...
Deputy
...
Male EMT
...
Younger Business Suit
...
Older Business Suit
Brett Shuttleworth ...
Abercrombie & Fitch Guy
Amanda Wilmshurst ...
...
Finch Girl (as Devon Jackson)
...
Boy with Monkey
Tamia Richmond ...
Party Girl
Rachel Blasko ...
...
College Party Girl (as Laurie Ellan Reeves)
Derrick Harper ...
Counselor
Kelley Schneider ...
Female Deputy
Rest of cast listed alphabetically:
...
Girl at Party (uncredited)
...
Party Guest (uncredited)
...
Jello-Shot Girl (uncredited)
Don 'Tex' Clark ...
Police Officer (uncredited)
...
Bystander at Stoplight (uncredited)
...
Stifler's Mom (uncredited)
...
Girl at Party (uncredited)
Marc S. Gordon ...
Johnny C (uncredited)
...
Girl at Party (uncredited)
...
College Professor (uncredited)
Enrique Hernandez ...
BackGround / Extra (uncredited)
...
Tasteless Shopper (uncredited)
...
Thrift store employee (uncredited)
...
Girl at Party (uncredited)
...
Amy's Friend (uncredited)
...
Marco (uncredited)
Elaine Szupello ...
Band Camp Extra (uncredited)
...
Boy at Party (uncredited)
...
High School Guy (uncredited)
...
Tourist (uncredited)
Robert Warnack ...
Band Camp Extra (uncredited)
...
Stifler's Friend (uncredited)
Steven Paul Zsenyuk ...
New York Cabbie (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jane Bartelme ... co-producer
Chris Bender ... co-producer
Stefan Frank ... associate producer
Adam Herz ... executive producer
Chris Moore ... producer
Craig Perry ... producer
Chris Weitz ... executive producer
Paul Weitz ... executive producer
Warren Zide ... producer

Music by 

David Lawrence

Cinematography by 

Mark Irwin ... director of photography

Film Editing by 

Larry Madaras
Stuart H. Pappé ... (as Stuart Pappé)

Casting By 

Joseph Middleton
Michelle Morris ... (as Michelle Morris Gertz)

Production Design by 

Richard Toyon

Art Direction by 

Kitty Doris-Bates

Set Decoration by 

Karen Agresti

Costume Design by 

Alexandra Welker

Makeup Department 

Roxy D'Alonzo ... additional makeup artist
Wendy Martin ... hair stylist: second unit, Michigan
Vicky Phillips ... hair department head
Margie Puga ... additional hair stylist
Brad Scott ... hair stylist: second unit, Marine
Leslie Ann Sebert ... makeup department head (as Leslie A. Sebert)
Sharon Simon ... additional makeup artist
Linda Trainoff ... assistant hair stylist
Joely Upchurch ... assistant makeup artist
Scott Williams ... additional hair stylist
Brent Winholt ... additional hair stylist (as Brent Alan Winholt)
Soo-Jin Yoon ... additional makeup artist (as Soo Jin Yoon)
Theraesa Rivers ... assistant hair stylist (uncredited)
Verina Schafer ... additional hair stylist (uncredited)

Production Management 

Frank Cuomo ... post-production supervisor (as Frank A. Cuomo)
Virginia Landis Albertson ... post-production supervisor
Daniel M. Stillman ... unit production manager
Jane Bartelme ... unit production manager (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Rick Barker ... second unit director: Marine
Marco Black ... first assistant director (as Marco E. Black)
Cara Giallanza ... first assistant director: second unit, Marine
Stephen V. Johnson ... second assistant director: second unit, Marine
Michelene Mundo ... second second assistant director
Amy Schmidt ... second assistant director (as Amy J. Schmidt)

Art Department 

Mark Andresen ... set dresser
Bennett Andrews ... on-set greensman
Carlo Basail ... stand-by greensman
Scott Buckwald ... property master (as Scott A. Buckwald)
Peggy Casey ... on-set dresser (as Peggy Casey Carter)
Marienus Cetani Sr. ... paint foreman (as M. Cetani Sr.)
David Clark ... assistant property master
John E. Crider ... greens foreman
Michael David ... property master: second unit, Michigan
Amanda Evans ... art department coordinator
Jeannine Fenton ... set dresser
Andy Friend ... production illustrator
David Harari ... art department production assistant
Derrick Harper ... stand-by painter
Jeff Hay ... set dresser
Hugo Herrera ... greens foreman
Mark David Kersey ... greensman
Drew Kinney ... set designer
Betty Krul ... set designer
Kenneth A. Larson ... set designer (as Kenneth Larson)
Scott W. Leslie ... set dresser
Steven M. Miller ... greens foreman (as Steve Miller)
John Mott ... set dresser: second unit, Marine
Efren N. Perez ... set dresser (as Efren Perez)
Jeff Plauster ... propmaker foreman
Brent Rice ... lead man
Diana C. Richardson ... assistant property master
Bret Ross ... set dresser
John Stone ... construction coordinator
Jim Sutton ... set dresser
Denise Ciarcia ... set dresser (uncredited)
Judson Crowder ... set dresser (uncredited)
Archie Hankins ... carpenter (uncredited)
Dylan J. Hay Chapman ... set dresser (uncredited)
Werner Hoetzinger ... set dresser (uncredited)
David Keir ... carpenter (uncredited)
Michael Kocurek ... propmaker gang boss (uncredited)
Edward V. Pannozzo ... set estimator (uncredited)
Kimberley Rosenberg ... buyer (uncredited)
Keith Sale ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Jeanette Browning ... adr recordist (as Jeannette Browning)
Chris Carpenter ... sound re-recording mixer
Norval D. Crutcher III ... adr editor (as Norval Cruchter III)
Diana Flores ... adr mixer
Gary S. Gerlich ... sound editor (as Gary Gerlich)
Jeff Gomillion ... adr mixer
Marilyn Graf ... foley editor
Jeffrey Hefner ... utility sound technician
William Hooper ... sound editor
Doc Kane ... adr mixer
Andy Koyama ... sound re-recording mixer
Richard LeGrand Jr. ... supervising sound editor (as Richard Legrand)
Bob McNabb ... adr supervisor (as Robert McNabb)
Bill Meadows ... sound recordist
Patrick O'Sullivan ... sound editor
Philip Rogers ... adr recordist
Walter Spencer ... dialogue editor
Jonathon 'Earl' Stein ... sound mixer (as Jonathan Earl Stein)
Stephen Tibbo ... sound mixer (as Stephen A. Tibbo)
Samuel Webb ... assistant sound editor
David Weisberg ... adr mixer (as David Adam Weisberg)
Brent Brewington ... boom operator (uncredited)
Joe DeAngelis ... sound recordist (uncredited)
Lee Gilmore ... apprentice sound editor (uncredited)
Linda Lew ... foley recordist (uncredited)
Ken Strain ... boom operator (uncredited)

Special Effects by 

Alan E. Lorimer ... special effects coordinator (as Al Lorimer)
Wayne Rose ... special effects supervisor

Visual Effects by 

Rene Clark ... rotoscope artist: Perpetual Motion Pictures
Richard Malzahn ... visual effects producer: Perpetual Motion Pictures
Lloyd Lee Barnett ... digital compositor (uncredited)
Derek Ledbetter ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Brian Avery ... stunts
Clayton J. Barber ... stunt performer (as Clayton Barber)
William H. Burton Jr. ... stunt performer (as Billy Burton)
Clay Cullen ... stunt performer
Mike Gunther ... stunt performer
Karrie King ... stunt performer (as Karrie Combs)
Rick Le Fevour ... stunt performer (as Rick Lefevour)
Brad Martin ... stunt coordinator
Chris O'Hara ... stunt performer
Darrin Prescott ... stunts
Todd Schneider ... stunt performer
Peter Stader ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Samantha Bahramian ... lighting technician
Jeff Barco ... best boy electric
Adam Barth ... video assist operator: second unit, marine
Christine Benda ... best boy electric
Ed Bernstein ... rigging electrician (as Eddie Bernstein)
Elizabeth Bolden ... best boy rigging grip
Marc Brown ... first assistant camera: "b" camera, second unit, marine
Lon Caracappa ... rigging gaffer
Jeffrey N. Civa ... first assistant camera: "b" camera (as Jeffrey Civa)
Tom Connell ... best boy grip: second unit, marine
Mark J. Coyne ... second assistant camera: "b" camera (as Mark Coyne) / second assistant camera: second unit, Michigan
Jay Dahlquist ... lighting technician (as Jayde Dahlquist)
Egor Davidoff ... additional second assistant camera
Cicero De Moraes ... rigging electrician
Jeff DeLucia ... rigging electrician (as Jeff Delucia)
Matthew Devitt ... best boy rigging grip (as Matt Devitt)
Mark Dimitrov ... rigging grip
Jim 'Tomcat' Downing ... best boy rigging grip (as Jim Downing)
Tommy 'Hooper' Flanagan ... rigging grip (as Tommy Flanagan)
Rocky Ford ... key grip: second unit
Michael Foster ... best boy grip
Chris Friebus ... second assistant camera: "a" camera, second unit, marine
Eric J. Goldstein ... camera operator (as Eric Goldstein) / director of photography: second unit, marine (as Eric Goldstein)
Christopher Guyer ... video assist operator
Doug Huete ... lighting technician
Darryl Humber ... dolly grip
Ryan Huston ... rigging electrician
Douglas S. Johnson ... camera loader
C. Clifford Jones ... second assistant camera: "b" camera
Dan Kelly ... technician: Wescam camera, second unit, Michigan
Sean T. Kelly ... key grip: second unit, Michigan
Kevin Kennedy ... key grip (as Kevin M. Kennedy)
Robert Kositchek ... camera operator: second unit, marine
Randy Kutcher ... rigging grip
Michael Listorti ... dolly grip (as Michael E. Listorti)
Matthew Livingston ... grip
Ryan Louden ... grip
Michael McCormack ... 24 frame video operator
Skip Mobley ... second assistant camera: "b" camera, second unit, marine
Zsuzsa Odry ... rigging electrician
Dean C. Peppler ... rigging grip (as Dean Peppler)
Nabil Rahme ... camera loader
Mike Reyes ... key grip: second unit, marine (as Michael Reyes)
Mike Saad ... second assistant camera
Trace Schneider ... lighting technician
Joel Schwartz ... first assistant camera: "b" camera
Alex Sinclair ... lighting technician
Chris Soronen ... grip
Tim Soronen ... rigging grip
Steven Strong ... best boy electric
Donald J. Sutherland ... lighting technician (as Donald Sutherland)
John Trapman ... camera operator: Wescam camera, second unit, Michigan
Fred Troeskin ... grip: second unit, marine (as Fred Troesken)
Gary Katsuya Ushino ... first assistant camera
Mark Van Loon ... Steadicam operator
John 'JW' Warner ... key rigging grip
Rachel Wells ... rigging electrician
Jonathan M. Wiener ... lighting technician
John W. Yowler ... gaffer
Vivian Zink ... still photographer
Ian Dodd ... camera operator: "b" camera (uncredited)
Steve Galloway ... additional playback (uncredited)
Terry Kramer ... electrician (uncredited)
Gary Katsuya Ushino ... Steadicam assistant (uncredited)
John Wendling ... grip (uncredited)

Casting Department 

Dena Berman ... casting associate
Kendra Carter ... casting assistant
Caitlin McKenna-Wilkinson ... adr voice casting (as Caitlin McKenna)

Costume and Wardrobe Department 

Julie Lynn Ebin ... costumer
Bill Edwards ... costumer: second unit, marine
Laurie Fink ... costumer: second unit, marine
Sandy Gazeley ... costumer (as Sandra Gazeley)
Carrie Proffer ... costumer (as Carrie L. Proffer)
David Swope ... costume supervisor

Editorial Department 

Justin Bourret ... assistant editor: avid
Sarah de Sa Rego ... post-production assistant
Michael Gagliano ... editorial production assistant
Monique Klauer ... assistant editor
Ken Morrisey ... additional editor
Mary Nelson-Duerrstein ... negative cutter
Melissa Remenarich ... first assistant editor (as Melissa A. Remenarich)
Matvey Shatz ... color timer
Jason Solberg ... first assistant film editor
Philip Harrelson ... post-production services (uncredited)
Chris Miller ... post-production services (uncredited)

Music Department 

Julian Bratolyubov ... music preparation
Bobby Collins ... music licensing
Michael Farrow ... score mixer
Jay Gruska ... score supervisor
Charles Martin Inouye ... music editor (as Chuck Martin-Inouye)
Gary Jones ... music supervisor
Dave Jordan ... music supervisor
David Lawrence ... orchestrator
Kathy Nelson ... executive in charge of film music: Universal Studios
Jojo Villanueva ... music coordinator
Frank Wolf ... score recordist
Michelle Branch ... musician: guitar (uncredited)
Samantha Curry ... musician (uncredited)
George Doering ... musician (uncredited)
Rick Fleishman ... music coordinator (uncredited)
Arnaud Gauthier ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Keith D. Fisher ... transportation captain (as Keith Fisher)
Don Poole ... transportation co-captain
Aaron Skalka ... transportation coordinator
Chris Ervin ... driver (uncredited)
Christian G. Ervin ... driver: camera truck (uncredited)
Hugh Kelly ... transportation (uncredited)
Cyril O'Neil ... picture car coordinator (uncredited)
Adam Pinkstaff ... driver (uncredited)

Other crew 

Jason Altieri ... production assistant
Carlos A. Aragon ... production assistant (as Carlos Aragon)
Daniel Bailey ... marine crew: second unit, marine
Kevin Barnett ... assistant: Mr. Rogers
Elizabeth Bartolotta-Clark ... assistant accountant
Ted Bayard ... assistant location manager
Raymond W. Beal ... animal trainer
Becky Brake ... location manager: second unit, Michigan
Tyson Caffo ... assistant location manager
John Catron ... production accountant
Robert L. Catron ... production assistant
Patrick Corcoran ... executive assistant: Allison Shearmur
Richard De Labio ... assistant location manager (as Rich DeLabio)
Sarah de Sa Rego ... production assistant
Stacee E. Depalo ... production secretary (as Stacee De Palo)
Stephen Dudycha ... production assistant
Edward J. Duffy ... assistant location manager
Matt Eddy ... assistant: Weitz Brothers
Joanna Fabicon ... assistant: Mr. Frank
France Myung Fagin ... assistant location manager (as France Myung Metz) / location scout (as France Myung Metz)
Randi Feldman ... script supervisor: second unit, marine
Lisa Furia ... post-production accountant
Sherry Gallarneau ... script supervisor
Karlene Gallegly ... assistant location manager
Michael George ... marine crew: second unit, marine (as Mike George)
William Grunder ... craft service (as Billy Grunder)
C.J. Hakeem ... craft service
Jeff Jenofsky ... production assistant: second unit, marine
Jay Johnson ... title designer
Lonnie Johnson ... set medic
Kate Kelly ... assistant production coordinator
Kerry Kohansky-Roberts ... assistant: Weitz Brothers (as Kerry Kohansky)
Alex Krimm ... marine crew: second unit, marine
Rob LaMorgese ... production assistant (as Robert S. Lamorgese)
Deborah Laub ... location manager
Jeff Mahler ... assistant: Mr. Bender
Clayton Mathis ... production assistant
Mark Mayer ... payroll accountant
Ray McCort ... pilot: second unit, Michigan
Janice Minsberg ... stage manager
Harry Monroe ... production assistant
Shannon Muchow ... production assistant
Suzanne Schnulle Murphy ... assistant accountant (as Sue Schnulle Murphy)
Michelle Nigro ... assistant: Mr. Moore
Matthew H. O'Connor ... marine coordinator
Daniel Pancotto ... assistant: Mr. Zide
Chris Papajohn ... marine crew: second unit, marine
Peter Popp ... craft service
Ming Qiu ... martial arts instructor (as Ming Lui)
Roberta Riordan ... production assistant
Josh Shader ... assistant: Mr. Herz
Calvin Shatto ... marine crew: second unit, marine
Alexa Sheehan ... production assistant (as Alexa Motley)
Deborah Simmrin ... publicist
Bob Sobhani ... assistant: Mr. Perry
Ryan D. Thompson ... production assistant (as Ryan Thompson)
Ryan Tighe ... production assistant
Danny Trefts ... marine crew: second unit, marine (as Daniel V. Trefts)
Gabrielle Wallack ... production coordinator
Troy Waters ... assistant marine coordinator: second unit, marine (as Michael Troy Waters)
Geoff Watson ... assistant: Mr. Moore
Kristopher Wynne ... production assistant
Glen Yrigoyen ... marine crew: second unit, marine
Anthony Batarse ... adr voice (uncredited)
Mark Chambers ... production safety (uncredited)
Bruce Comtois ... teamster (uncredited)
Amina Allean Dieye ... clearance coordinator (uncredited)
Terri Greening ... accountant: re-shoot (uncredited)
Kyle Hutchison ... production assistant (uncredited)
Ryan Keating ... utility stand-in: Sean William Scott (uncredited)
Jeremiah Kent ... set production assistant (uncredited)
Daniel A. Mondschain ... set production assistant (uncredited)
Chad Saxton ... additional set production assistant (uncredited)
J. Wilfrid White ... marine crew (uncredited)

Thanks 

David Brown ... thanks (as Davie Brown)
Steve Bynum ... thanks
Tera Hans ... thanks (as Tera Hanks)
Rick Kessler ... thanks
Steven Pahlberg ... thanks
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page