Edit
Kevin of the North (2001) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Bob Spiers

Writing Credits  

William Osborne ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
Robin Nielsen ...
Gina Stockdale ...
...
Ted Friend ...
...
...
Allan Morgan ...
Laurence De Valera ...
Campbell Lane ...
Chief Leonard George ...
...
...
Man (as David [Dan] Joffre)
...
...
Rick Poltaruk ...
Rest of cast listed alphabetically:
Brian Jensen ...
Frank Livengood (uncredited)

Produced by 

Jamie Brown ... producer
Richard Eagan ... producer: second unit, Alaska
Harel Goldstein ... executive producer
Thomas Hedman ... producer
Gary Howsam ... executive producer
Mats Helge Olsson ... associate producer
William Osborne ... executive producer
Curtis Petersen ... producer: second unit, Alaska
Lisa Richardson ... co-producer
Lisa Towers ... line producer
Carl Petersen ... co-producer (uncredited)

Music by 

Kenny Craddock
Colin Gibson
Harvey Summers

Cinematography by 

David Geddes

Film Editing by 

Lara Mazur

Casting By 

Dean E. Fronk
Donald Paul Pemrick

Production Design by 

Chris August

Art Direction by 

Shannon Grover

Set Decoration by 

Tedd Kuchera ... (as Ted Kuchera)

Costume Design by 

Crystine Booth

Makeup Department 

Gitte Axen ... first assistant makeup artist
Anji Bemben ... hair stylist
Rosalina Da Silva ... key makeup artist (as Rosalina De Silva)
Richard Kohlen ... assistant hair stylist
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)

Production Management 

S. Lily Hui ... production manager
Gregor Hutchison ... post-production supervisor
John Nabereznyj ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Dave Bene ... second assistant director: second unit
Paul Etherington ... first assistant director
Warren Hanna ... third assistant director
Tonya Hartz ... third assistant director: Whistler
Nik Hedman ... third assistant director (as Nick Hedman)
Dan Mansfield ... trainee assistant director (as Daniel Mansfield)
Curtis Petersen ... second unit director
Sarah Rogers ... second assistant director
Judy Slattery ... first assistant director: second unit

Art Department 

Vaughan V. Baker ... head painter
Brent Bennett ... assistant set decorator
Linda Marie Bishop ... sign fabricator (as Linda Bishop)
Gordon Brunner ... on-set dresser (as Gordy Brenner) / set dresser
Noel Burke-Gaffney ... paint foreman
Graham Coutts ... property master
Dave Dyer ... scenic carpenter
James Epp ... greensman
Jerry Frigault ... lead carpenter
Gillian Goodman ... assistant property master
Mark Haddad ... head greens
Jim Hayes ... lead carpenter
Dan Hermansen ... draftsperson
Glen Hierlihy ... scenic carpenter (as Glen Hierliihy)
Gail Irvine ... props buyer
Kristen Johnson ... assistant art director
Jamie Jonasson ... set buyer
Dave Klassen ... on-set wireman
Bill Lammers ... tool maintenance
Franklin Leibel ... paint lead
Jeremy Lew ... scenic carpenter
Greg McDonald ... scenic carpenter
Brendan O'Reilly ... greens best boy (as Brendan O' Riley)
Tristan Oliver ... assistant set dresser
Ryan Ostiguy ... scenic painter
Reno Pellegrin ... lead dresser
Doug Poetker ... construction first aid (as Doug Poetler)
Robert Pratt ... storyboard artist (as Rob Pratt)
Martin Quesnel ... scenic carpenter
Steve Reintjes ... scenic painter
Angela Schneider ... art department assistant
Martin Sigmund ... lead carpenter (as Marty Sigmund)
Michelle Smith ... upholsterer
Chris Sneddon ... lead carpenter
Curtis Trépanier ... labourer (as Curtis Trepanier)
Peter Wansart ... sign painter
Mike Websdale ... assistant dresser
Craig Wisker ... construction foreman
Glenn Woodruff ... construction coordinator (as Glenn 'Woody' Woodruff)

Sound Department 

Howard Bargroff ... re-recording mixer (as Howard Barghoff)
Donald D. Brown ... boom operator (as Don Brown)
Steve Cook ... sound supervisor
Colin Cooper ... studio assistant
Twydor Davis ... dialogue editor (as Twudor Smith Davies)
Rick Dunford ... sound effects editor
Ian Ferguson ... cable puller
Diane Greaves ... foley artist (as Dianne Greaves)
Michelle Greaves ... foley artist
Max Hoskins ... supervising sound editor
Peter Maxwell ... re-recording mixer
Michael McGee ... sound mixer
James Seddon ... dolby consultant
Ted Swanscott ... foley mixer
Ellie Walker ... audio post-production coordinator
Nick Watson ... stereo sound consultant: Dolby

Special Effects by 

Brett Collen ... snow technician
Gord Davis ... special effects best boy (as Gordon Davis)
André Dominguez ... lead snow technician (as Andre Dominguez)
Mike Larivee ... snow technician
Dean Lockwood ... special effects coordinator
Nathan Lomax ... special effects assistant
Clancy Scheirer ... snow technician
Clay Scheirer ... snow coordinator
Monte Thompson ... lead fabricator (as Monty Thompson) / shop foreman (as Monty Thompson)
Michael S. Vincent ... special effects technician
John Wilkinson ... snow technician

Visual Effects by 

Manuel Bamberger ... 3D animator
Sven Bruhn ... digital artist
Michael Endres ... visual effects coordinator
Moritz Glaesle ... digital artist (as Moritz Glaese)
Jamie Hallett ... digital artist
Sebastian Hellge ... visual effects coordinator (as Sebastien Helge)
Lene Hönigschmid ... digital artist (as Lene Hoenigschmid)
Jan Kruse ... compositor / on set visual effects supervisor
Marcel Lemme ... digital artist
Jens Luetkens ... technical supervisor
Barry Newton ... visual effects
Carlos-Christian Nickel ... 3D animator (as Chris Nickel)
Christian Reimann ... digital artist
Sonja Spader ... Inferno artist: das werk
Christopher Dusendschon ... digital imaging: THDX (uncredited)

Stunts 

Reed Boileau ... stunt performer
Jade Boragno ... stunt performer (as Jade Borango)
Crystal Dalman ... stunt double / stunt performer
Ian Doig ... stunt performer
Kyle Doig ... stunt performer
Ryan Ennis ... stunt performer
Corry Glass ... stunt double: Bonnie
Dave Hospes ... stunt double: Parker (as David Hospes)
David Jacox ... stunt double: Kevin
Stephen Johnston ... stunt performer (as Stephen Johnson)
Brad Loree ... stunt performer
Kit Mallet ... stunt performer
Mike Mitchell ... stunt performer
Steven Cree Molison ... stunt performer (as Steven Molison)
Scott Nicholson ... stunt performer
Gerald Paetz ... stunt double: Thorton
Scott Patullo ... stunt performer
Fred Perron ... stunt double: Kevin
Jamie Ross ... stunt performer
Jacob Rupp ... stunt coordinator
Bill Stewart ... stunt performer
Doug Washer ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Sandes Ashe ... camera assistant: Alaska (as Sande Ashe)
Kevin Black ... key grip
Fred Boyd ... gaffer
Ariella Bradley ... camera assistant: Alaska
Cliff Cenerini ... grip technician: Alaska (as Cliff Cenenini)
John Clothier ... camera operator: "a" camera
Michael Cox ... grip
Paolo Di Persico ... camera trainee
Richard Eagan ... camera operator: Alaska / first assistant camera: "b" camera, second unit
Todd Fairbairn ... lamp operator (as Todd Fairburn)
Bob Findlay ... first assistant camera: "b" camera
David Frazee ... camera operator: Alaska
Rick Guenther ... grip technician: Alaska (as Rich Guenther)
Chalaine Hayward ... grip (as Chalane Hayward)
Dean Heselden ... second assistant camera: "a" camera
Steve Holland ... generator operator
Tamara Jones ... second assistant camera (second unit) / second assistant camera: "a" camera, second unit (as Tammy Jones)
Stewart Joseph ... camera assistant: Alaska
Norbert Kaluza ... additional director of photography: Alaska / camera operator: Alaska / camera operator: second unit
Gary Kennedy ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Jerry Lavine ... grip: Alaska
Garth Longmore ... camera assistant: PPI, Alaska / second assistant camera: "b" camera, second unit
Blair McDonald ... rigging gaffer
David Mitchell ... camera operator: second unit
Bill Molnar ... best boy grip
Barry Newton ... camera assistant: PPI, Alaska / camera operator
Robert L. O'Hara ... dolly grip (as Robert O'Hara)
Curtis Petersen ... camera operator / director of photography: Alaska / director of photography: second unit (as Curtis Peterson)
Zoran Radic ... camera technician: Alaska
Chuck Reid ... best boy electric
Jack Rowand ... still photographer
Keith Saayman ... remote head technician
Timothy Robin Spencer ... first assistant camera: "a" camera (as Timothy R. Spencer)
Ken Staniforth ... still photographer
Keith Thompson ... camera operator: "b" camera
Grant Waller ... grip: Alaska
Pat Waller ... grip
Stewart Whelan ... second assistant camera: "b" camera

Animation Department 

Manuel Bamberger ... animator
Carlos-Christian Nickel ... animator (as Chris Nickel)

Casting Department 

Stuart Aikins ... casting director: Canada
Sean Cossey ... casting director: Canada
Christine Derek ... extras casting assistant
Greg Sacks ... casting assistant: US
Natasha Tony ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Roki Bernstein ... consultant: fur
Kelly Bruhm ... set costumer
Lindsay Godfrey ... furrier
Jayne Mabbott ... costume constructor
Marie Melanson ... set costumer
Kurtis Reeves ... assistant costume designer / costume set supervisor
Michelle Smith ... seamstress
Melissa Woods ... assistant costume designer

Editorial Department 

Juliane Brown ... post-production coordinator
Ryan Hogan ... final colorist
Warren Mazutinec ... first assistant editor
Dana Neville ... color timer

Location Management 

Kevin Collins ... assistant location manager
Kirk Johns ... location manager
Jina Johnson ... location production assistant
Danny Mayer ... trainee assistant location manager
Dixie Plaxton ... location production assistant
Cliff Skelton ... location production assistant
Niamh Small ... location production assistant
Tania Tynan ... location production assistant
Ron Wakaluk ... key location scout

Music Department 

Pei Pei Chung ... composer: additional music
John Jay Hebert ... music coordinator
Ron Proulx ... music supervisor
Harvey Summers ... additional orchestrations / music mixer / music recordist

Transportation Department 

Ted Bradford ... driver
John Coghlan ... driver
Bob Crockett ... transportation coordinator: Alaska
Kemy Loree Derlago ... driver
Mel Geisbrecht ... driver (as Mel Giesbrecht)
Paul Irvine ... driver
Dawson Kaver ... snowmobile coordinator: Nome, Alaska
Jade Kaver ... transport coordinator: Nome, Alaska
Diana Kilmury ... driver
Bob McArthur ... driver
Doug McClurg ... picture car mechanic
Ken Meier ... picture car wrangler
James Michalchuk ... driver (as James Michaluk)
Dave Moroz ... driver (as David Moroz)
Scott Patullo ... driver
Gordon Pearce ... driver (as Gord Pearce)
Les Peters ... driver
Ken Porter ... driver
Don Roe ... driver
Don Steele ... driver
Fred Stephens ... driver
Bob Thorner ... transport captain
Chad Urquhart ... driver
Ian 'Moss' Urquhart ... transportation coordinator
Mike Vhe ... driver: Alaska

Other crew 

Bill Bader ... line dance choreographer
Shelby Berger ... animal handler
Graham Blacklock ... craft service / first aid
Ariella Bradley ... production assistant: Alaska
Katt Brady ... production coordinator: Alaska
Don Britt ... security captain
Alex Brown ... unit publicist
Judith Cogan-Andrews ... business affairs: GFT
Jason Collier ... production assistant
Karen Cooper ... stand-in
Laurie De Ste Croix ... animal handler
Ian Doig ... head animal trainer
Kathryn Drew ... production accountant
Mark Dumas ... animal supplier: Creative Animal Talent Ltd.
Adeline Elias ... post-production accountant (as Adeline Elias C.G.A.)
Wayne Flann ... safety coordinator: Whistler
Marjorie Fossum ... script supervisor: second unit
Scott Frizzell ... additional safety: Whistler
Kathy Grant ... animal handler
Michele Hamilton ... assistant accountant
Thomas Hedman ... presenter
Trina Hickey ... assistant: Mr. Howsam
Pauline Hooge ... assistant accountant
Brenda Ilic ... assistant production coordinator
Ron Jones ... animal handler
Stewart Joseph Jr. ... production assistant: Alaska
Bejhan Kalantar ... assistant: Mr. Spiers
Jacqueline Kelly ... production controller
Dusan Knapik ... animal handler
Karmyn La Saw ... representative: SPCA (as Karmyn Lasau)
Katy Lew ... assistant: Ms. Richardson
Nathan Lomax ... production assistant
Grace MacLeod ... animal handler (as Grace Macleod)
Le-An McDonald ... aerial coordinator: Alaska
David McGee ... chef
James Michelangelo ... airport coordinator: Alaska
Anthea Morrison ... assistant chef
Terry J. Murray ... script supervisor (as Terry Murray)
Massie Newman ... production assistant: Alaska
Patricia Newman ... production coordinator: Alaska
Barry Newton ... supervisor assistant: second unit
Tony Nikl ... animal handler
Lei Leng Ong ... clearances / product placement
Leverne Piper ... craft service: second unit (as Leverna Piper) / first aid: second unit (as Leverna Piper)
Tobias Raineri ... production assistant
Kyle Riefsnyder ... stand-in
Jamie Ross ... animal handler
Carol Schafer ... production coordinator
Sally Scott ... head musher: Alaska
Isabelle Sharron ... assistant chef
Sherill Sirrs ... production accountant: Alaska
Scott Smith ... helicopter pilot: Alaska
Courtney Tuckwood ... chef
Mark Walker ... additional safety: Whistler
Ron Wiebe ... security: Alaska
Meita Winkler ... production office assistant
Caleb Zouse ... production assistant: Alaska
W. Scott Weston ... production assistant (uncredited)

Thanks 

Bob Crockett ... special thanks: Alaska Film Commission
Lana Harris ... special thanks: Nome Visitors Center
Bob Kaver ... special thanks: Chateau du Cope North
Cussy Kaver ... special thanks: Chateau du Cope North (as Cussy)
Shannon McArthy ... special thanks: Alaska Film Commission
Patricia Newman ... special thanks: Alaska Film Commission
Linda O'Neill ... special thanks: O'Neill Western Art
Joanne Petti ... special thanks: Iditarod Race Committee
Dirk Whitehead ... special thanks: West Coast International Inn (as Dirk Whitehead GM.)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page