IMDb > Evolution (2001)
Evolution
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany credits
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsparents guidemessage board
Plot & Quotes
plot summarysynopsisplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

Evolution (2001) More at IMDbPro »

Photos (See all 33 | slideshow) Videos (see all 2)
Evolution -- Theatrical Preview

Overview

User Rating:
6.0/10   86,560 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Down 15% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Director:
Writers (WGA):
Don Jakoby (story)
David Diamond (screenplay) ...
(more)
Contact:
View company contact information for Evolution on IMDbPro.
Release Date:
8 June 2001 (USA) See more »
Genre:
Tagline:
Have a nice end of the world. See more »
Plot:
A firefighting cadet, two college professors, and a geeky-but-sexy government scientist work against an alien organism that has been rapidly evolving ever since its arrival on Earth inside a meteor. Full summary » | Full synopsis »
User Reviews:
A fun special effects movie See more (386 total) »

Cast

  (in credits order) (verified as complete)

David Duchovny ... Ira

Julianne Moore ... Allison

Orlando Jones ... Harry

Seann William Scott ... Wayne

Ted Levine ... Gen. Woodman

Ethan Suplee ... Deke

Michael Bower ... Danny (as Michael Ray Bower)

Pat Kilbane ... Officer Johnson

Ty Burrell ... Flemming

Dan Aykroyd ... Governor Lewis

Katharine Towne ... Nadine

Gregory Itzin ... Cartwright
Ashley Clark ... Lt. Cryer

Michelle Wolff ... Carla

Sarah Silverman ... Denise

Richard Moll ... Fire Training Inspector

Michael McGrady ... Fireman

Steven Gilborn ... Judge Guilder

Wayne Duvall ... Dr. Paulson
Michael Chapman ... Sheriff Long

Kyle Gass ... Officer Drake
Lucas Dudley ... Sgt. Toms
Steven Pierce ... Sgt. Larson

Wendy Braun ... Nurse Tate

Jennifer Savidge ... Claire

Jerry Trainor ... Tommy
Stephanie Hodge ... Jill Mason
Kristen Meadows ... Patty
Winifred Freedman ... Debbi

Miriam Flynn ... Grace

Mary Pat Gleason ... Customer
Tony Mirzoian ... Husband

Morgan Nagler ... Dressing Room Girl

Andrew Bowen ... Road Worker

Steve Kehela ... Reporter

Lee Garlington ... Reporter
Josh Ackerman ... Student (as Joshua Ackerman)
Kenn Michael ... Student (as Kenny Blank)

John Cho ... Student
Tressa Pope ... Student

Adrienne Smith ... Student

Chris Wylde ... Student

Marty Belafsky ... Military Police
Lee Weaver ... Military Police

Tom Davis ... Governor's Aide
Gary Kent ... Governor's Aide
Timothy R. Layton ... Guard Gate Soldier

Angelo Vacco ... Officer Thompson
rest of cast listed alphabetically:

Tom Woodruff Jr. ... Lead Primate Creature

Jim Brockhohn ... Volleyball Spectator (uncredited)

Erin Carufel ... Tina (uncredited)
Diondre Cheatam ... Campus Security Officer (uncredited)
Johnny Drocco ... Lab Tech / Man Catching Falling Lady (uncredited)
Nasi Glekas ... Construction Foreman (uncredited)
Paul G. Gray ... Reporter (uncredited)
Earl Maddox ... Lab Tech (uncredited)

Leslie McCasky ... Waitress (uncredited)
John Napoleon ... Army Soldier (uncredited)
Toni Senatore ... Student (uncredited)
Create a character page for: ?

Directed by
Ivan Reitman 
 
Writing credits
(WGA)
Don Jakoby (story)

David Diamond (screenplay) &
David Weissman (screenplay) and
Don Jakoby (screenplay)

Produced by
Jeff Apple .... executive producer
Paul Deason .... co-producer
Daniel Goldberg .... producer
Sheldon Kahn .... associate producer
Joe Medjuck .... producer
Tom Pollock .... executive producer
Ivan Reitman .... producer
David Rodgers .... executive producer
Ken Schwenker .... associate producer (as Kenneth Schwenker)
Ronell Venter .... associate producer
 
Original Music by
John Powell 
 
Cinematography by
Michael Chapman (director of photography)
 
Film Editing by
Wendy Greene Bricmont (film editor)
Sheldon Kahn (film editor)
 
Casting by
Margery Simkin (casting by)
 
Production Design by
J. Michael Riva 
 
Art Direction by
David F. Klassen (supervising art director)
Richard F. Mays 
 
Set Decoration by
Lauri Gaffin 
 
Costume Design by
Aggie Guerard Rodgers 
 
Makeup Department
Ken Chase .... key makeup artist
Judith A. Cory .... hair department head (as Judy Alexander Cory)
Karyn Huston .... key hair stylist (as Karyn L. Huston)
Elaine L. Offers .... makeup artist: Ms. Moore (as Elaine Offers)
Colette Slattery .... hair stylist
Edward St. George .... hair stylist: Ms. Moore
Laini Thompson .... makeup artist: Mr. Jones
Ken Wensevic .... makeup artist
Alan Tuskes .... foam latex supervisor (uncredited)
 
Production Management
Martin Cohen .... post production executive
Paul Deason .... unit production manager
Angela Heald .... production supervisor
Lisa Dennis Kennedy .... post production supervisor
Athena Portillo .... production supervisor (uncredited)
 
Second Unit Director or Assistant Director
Sonia Bhalla .... second second assistant director
Dieter 'Dietman' Busch .... second assistant director (as Dieter Busch)
Anthony E. Kountz .... second second assistant director (as Anthony Kountz)
Michael Neumann .... first assistant director
Kenneth Roth .... additional second assistant director (as Ken Roth)
Yumiko Takeya .... dga trainee
Heather Kritzer .... assistant director: additional photography (uncredited)
Heather Kritzer .... second second assistant director (uncredited)
 
Art Department
Luke Adkins .... plasterer foreman
Marc Baird .... production illustrator
Matthew Bekoff .... set designer (as Matthew G. Bekoff)
Kelly Birrer .... labor foreman
Darrel D. Bricker .... labor foreman
Steve Burg .... production illustrator (as Stephen Burg)
Dennis Butterworth .... greens foreman
Ron Davis .... propmaker foreman
Kent Demaine .... additional interactive graphics
Terry Doherty .... set dresser (as Terry J. Doherty)
Bryan D. Garofalo .... assistant property master
David Goldstein .... paint foreman
Walt Hadfield .... construction coordinator
Val Harris .... set dresser (as Val R. Harris)
Bill 'Kauhane' Hoyt .... standby painter (as Bill Kauhane Hoyt)
Jude Jensen .... researcher (as Jude Jansen)
John S. Karas .... labor foreman (as John Karas)
Mark David Kersey .... standby greensman (as Mark Kersey)
Noelle King .... lead set designer
Helen Kozora .... buyer
Steve Lauritzen .... set dresser
Thomas W. Lay Jr. .... production illustrator (as Tom Lay)
Marco López .... set dressing gang boss
Masako Masuda .... set designer
Dana McCall .... on set dresser
Douglas McKay .... set dressing gang boss (as Douglas J. McKay)
Thomas Meikle .... sculptor foreman
David J. Negron .... storyboard artist (as David J. Negron Sr.)
James V. Oliveri .... propmaker foreman
Hope M. Parrish .... property master
Efren N. Perez .... set dresser (as Efren Perez)
Eric Ramsey .... storyboard artist
Prentice Randolph .... carpenter
John-Paul Riva .... art department coordinator
Paul Rylander .... assistant property master
Monti Santilli Rainbolt .... set dresser
Eric Sundahl .... set designer
Samuel J. Tell .... set dresser (as Samuel Tell)
Brian Walker .... propmaker foreman
James F. Walker .... general foreman (as James Walker)
Dean Wilson .... assistant property master
Ben Woolverton .... leadman
Jan S. Young .... propmaker foreman (as Jan Young)
Warner Zavala .... standby greensman
Claudia Bonfe .... art department production assistant (uncredited)
Shane Buckallew .... plaster gang boss (uncredited)
Randy L. Childs .... propmaker gang boss (uncredited)
Michael Denering .... scenic artist (uncredited)
Amy Feldman .... assistant set decorator (uncredited)
Aaron Florez .... texture painter (uncredited)
Diana Goodwin .... set decorating coordinator (uncredited)
Christopher Hayes .... set dresser (uncredited)
Julia K. Levine .... set designer (uncredited)
Steven Olds .... conceptual designer (uncredited)
Edward V. Pannozzo .... set estimator (uncredited)
Mark William Robinson .... assistant sculptor (uncredited)
Marco Rubeo .... set designer (uncredited)
Michael Ruby .... supervising signwriter (uncredited)
Jordu Schell .... sculptor (uncredited)
Chad Simpson .... painter (uncredited)
 
Sound Department
Christopher Assells .... sound effects editor
Karen Baker Landers .... supervising sound editor (as Karen M. Baker)
Bob Beemer .... re-recording mixer
Dino Dimuro .... sound effects editor (as Dino R. DiMuro)
Todd Egan .... adr assistant editor
Scott Martin Gershin .... sound effects editor
Nerses Gezalyan .... foley mixer
Thomas Giordano .... sound technician: re-shoots
Kevin Globerman .... second engineer
Laura Graham .... adr editor
Per Hallberg .... supervising sound editor
Laura R. Harris .... dialogue editor (as Laura Harris)
Dan Hegeman .... sound effects editor
Chris Hogan .... dialogue editor (as Christopher Hogan)
Craig S. Jaeger .... supervising foley editor (as Craig Jaeger)
Chris Jargo .... supervising adr editor
Paul Jyrälä .... foley editor
William B. Kaplan .... production sound mixer
Randy Kelley .... sound effects editor
Tony Lamberti .... sound effects editor
Greg LaPlante .... digital mastering
Kimaree Long .... dialogue editor
Scott Millan .... re-recording mixer
James Moriana .... foley artist
Philip D. Morrill .... assistant sound editor
Peggy Names .... second boom (as Peggy A. Names)
Tony Negrete .... first assistant sound editor (as Tony R. Negrete)
Michelle Pazer .... adr editor
Fred Peck III .... recordist (as Fred W. Peck III)
Scott Sanders .... sound effects editor
Dennis S. Sands .... re-recording mixer (as Dennis Sands)
David Stanke .... assistant sound editor
Peter Staubli .... foley editor
Lauren Stephens .... dialogue editor
Cary Weitz .... boom operator
Jeffrey Wilhoit .... foley artist
Greg Zimmerman .... foley recordist
David Schneider .... utility sound (uncredited)
Greg Steele .... adr mixer (uncredited)
 
Special Effects by
William Aldridge .... special effects foreman
Chad Atkinson .... art department: KNB EFX Group
Chad Atkinson .... special effects technician
Frank Ayre .... special effects
Brent Baker .... lab technician: alien primates
Philip Bartko .... special effects
Jay Bartus .... special effects
Howard Berger .... effects supervisor: KNB EFX Group
Judy Bowerman .... fabricator: KNB EFX Group
Rodney M. Byrd .... special effects foreman (as Rodney Byrd)
Connie Cadwell .... fabricator: KNB EFX Group
Wes Campbell .... mold maker
Mario Castillo .... mechanical department: alien primates
Terry Chapman .... special effects (as Terry P. Chapman)
Brian Clawson .... finishing
Jason Collins .... lab technician: KNB Effects Group
Val Crawford .... hair/fur department
Steve Cremin .... special effects
Gino Crognale .... sculptor: KNB EFX Group
Burt Dalton .... special effects coordinator
Albert Delgado .... special effects
Alex Diaz .... sculptor: KNB EFX Group
Dawn Dininger .... finishing: alien primates
Dale Ettema .... special effects
Yuri Everson .... effects project supervisor: alien primates
Peter Farrell .... lab technician: alien primates
Steve Frakes .... mold shop supervisor: alien primates
Frederick Fraleigh .... fabricator: KNB EFX Group
Alec Gillis .... effects creator: alien primates
Alec Gillis .... effects designer: alien primates
Lance Gilmer .... special effects technician
Connie Grayson Criswell .... finishing: alien primates (as Constance Grayson)
Karin Hanson .... special effects hair
Steve Hartman .... art department: KNB EFX Group
Beth Hathaway .... fabricator: KNB EFX Group
David Hoehn .... creature effects prosthetics artist: Amalgamated Dynamics, Inc.
James Hogue .... painter: alien primates
Mark Hull .... mechanical department: alien primates
Mark Irvin .... mechanical department: alien primates
James Kagel .... sculptor: alien primates (as Jim Kagel)
Sean Kennedy .... creature effects crew
Rick Kess .... sculptor: KNB EFX Group
Kris Kobzina .... lab technician: alien primates (as Kristian Kobzina)
Steve Koch .... designer/sculptor: Amalgamated Dynamics Inc. (as Steven Koch)
Robert Kurtzman .... creature effects
Charles Kuzela .... finishing: alien primates (as Charles Steven Kuzela)
Mike Larrabee .... painter: alien primates
Timothy Leach .... finishing: alien primates
Julian Ledger .... creature effects: plants
Phred Lender .... systems administrator
Alex 'Little Al' Lorenzana .... art department: KNB EFX Group (as H. Al Lorenzana)
Patrick Magee .... creature crew
Garth Majors .... special effects
Mike Manzel .... lab technician: alien primates (as Mike Manzel)
Paul Martos .... special effects
Tony Matijevich .... finishing: alien primates (as Anthony Matijevich)
Donald Myers .... special effects foreman (as Donald E. Myers Jr.)
Ned Neidhardt .... hair department: alien primates (as Ned Neidhart)
Greg Nicotero .... effects supervisor: KNB EFX Group
Paul Palos .... lab technician: alien primates
Christine Papalexis .... finishing: alien primates
Cristina Patterson Ceret .... hair department: alien primates (as Christina Patterson)
David Penikas .... mechanical supervisor: alien primates
Arnold Peterson .... special effects
Ryan Peterson .... sculptor: alien primates
Elia P. Popov .... special effects technician
Bill Roth .... mold maker
Shannon Shea .... effects supervisor: KNB EFX Group
Thomas Tate .... special effects
Mark Tavares .... sculptor: KNB EFX Group (as Mark P. Tavares)
Glenn Thomas .... special effects
Keith Urban .... special effects
Bruno Van Zeebroeck .... special effects pyrotechnician
Jeffrey Watts .... special effects
Ralph Winiger .... special effects (as Ralph Allan Winiger)
Garth Winkless .... finishing: alien primates
Tom Woodruff Jr. .... effects creator: alien primates
Tom Woodruff Jr. .... effects designer: alien primates
Kamar Bitar .... special effects coordinator (uncredited)
 
Visual Effects by
Nathan Abbot .... digital camera operator: Tippett Studio
David P. Allen .... digital artist and animator: PDI (as David Allen)
Simon Allen .... lead character animator: Tippett Studio
Tom Allen .... digital artist
Holly Almaguer .... match mover (as Holly Kim)
Ana Maria Alvarado .... animator: SPI
Dovi Anderson .... animator: Tippett Studio
Charles Aquilina .... painter: Tippett Studio
Eric Armstrong .... animation supervisor: SPI (as Eric Marley Armstrong)
Jason Armstrong .... animator: Tippett Studio
Arnold Ayala .... painter: Tippett Studio
James Bambauer .... systems administrator: Tippett Studio
Damon Bard .... sculptor
Yuri Bartoli .... visual effects art director
Yuri Bartoli .... visual effects creature designer: PDI
Gregg Baumgarten .... surveyor visual effects
Rachelle Baylo .... visual effects: human resources
Brian Begun .... compositor: Tippett Studio
Lloyd Bernberg .... lighting lead: Tippett Studio
Jim Berney .... visual effects supervisor: SPI
Renee Binkowski .... editorial assistant: Tippett Studio
Jodi Birdsong .... visual effects plate producer
Jeremy Birn .... lighter: Tippett Studio
Sirena Boden .... software developer: Tippett Studio
Bob Booker .... animator: SPI
Alan Boucek .... lead compositor: Tippett Studio
Todd Boyce .... effects animator: SPI
Kandece Brown .... plate data coordinator
Eric Bruneau .... CG supervisor: PDI/Dreamworks
Wes Burian .... cg paint supervisor (as Wesley Burian)
Markus Burki .... software developer: Tippett Studio
Markus Burki .... visual effects
Bonjin Byun .... compositor: Tippett Studio
Aimee Campbell .... senior digital artist: SPI
Aimee Campbell .... senior matchmover: SPI
Jeremy Cantor .... animator: SPI
Des Carey .... visual effects editor: Tippett Studio
Dan Cayer .... compositor: Tippett Studio
Mike Chambers .... visual effects producer: PDI/Dreamworks
Yina Chang .... lighter: Tippett Studio
Richard Chuang .... visual effects supervisor: PDI
Webster Colcord .... additional CGI
Clint Colver .... digital compositor/lighter: SPI
Lon Cook .... roto artist: Tippett Studio
Carol Corwin .... visual effects production supervisor
Stéphane Cros .... character technical director
Chanda Cummings .... digital artist/animator: PDI/Dreamworks
Kirk Cummings .... character animator: Tippett Studio
Virgine d'Annoville .... character animator: Tippett Studio (as Virginie Michel d'Annoville)
Ken Dackermann .... digital compositor
Tim de Pala .... visual effects coordinator: Tippett Studio
Alessandra de Souza .... production manager: Tippett Studio
Mark A. Decker .... compositor: PDI/DreamWorks (as Mark Decker)
Philippe Denis .... digital artist/animator: PDI/Dreamworks
Sylvain Doreau .... digital effects artist
Brennan Doyle .... co-visual effects supervisor: Tippett Studio
R. Stirling Duguid .... technical director: SPI
John Dunlap .... lighting and compositng manager: Tippett Studio
Mark Edwards .... digital artist/animator: PDI/Dreamworks
Douglas Epps .... R&D supervisor: Tippett Studio (as Doug Epps)
Dan Feinstein .... lead rotoscope artist
Dave Florek .... software supervisor
Crys Forsyth-Smith .... visual effects producer: SPI
Page Frakes .... digital color corrector: Tippett Studio
Patricia Frazier .... lighter: Tippett Studio
Chris Gibbons .... compositor: Tippett Studio
Tom Gibbons .... lead character animator: Tippett Studio
Rick Glenn .... character animator: Tippett Studio
Charles Granich .... compositor: Tippett Studio
Laura Grieve .... digital artist/animator: PDI/Dreamworks
Kevin T. Hahn .... look development: SPI
Kevin T. Hahn .... shader writer: SPI
Joseph Hamdorf .... modeler: Tippett Studio
Anthony Harris .... digital color timer
David Hart .... digital artist/animator: PDI/Dreamworks
Christopher Hatala .... character animator: Tippett Studio
Craig Hayes .... designer: Amoeba
Craig Hayes .... visual effects designer: amoeba, Tippett Studio
Jason Heapy .... visual effects associate producer: PDI
Tulio Hernandez .... lighter: Tippett Studio
Nicole Herr .... senior digital artist: SPI
Marty Holthaus .... production supervisor: Tippett Studio
Mark Hopper .... roto artist: Tippett Studio
Traci Horie .... character animator: Tippett Studio
Don Howe .... animation manager: Tippett Studio
Don Howe .... visual effects animator
Jaynee Howe .... compositor: Tippett Studio
Heather Hoyland .... digital compositor
Nathaniel Hunter .... FX animator: Tippett Studio
Cynthia Hyland .... compositor: Tippett Studio
Gun Ho Jang .... assistant visual effects designer: Tippett Studio
Julie Jaros .... match move supervisor
Eric Jeffery .... puppet set-up: Tippett Studio
Eric Jennings .... FX animator: Tippett Studio
Sven Jensen .... modeler: Tippett Studio
Krystin Johnson .... lighter: Tippett Studio
Darby Johnston .... software developer
Kirk Jung .... matchmove artist: Tippett Studio (as Kirk Larkins)
Michael Kaelin .... digital compositor
Mel Kangleon .... color timer: PDI
Sandy Kao .... puppet supervisor: Tippett Studio
Mark Kauffman .... animator: PDI
Mark Kauffman .... digital artist: PDI
Ken Kokka .... visual effects producer: Tippett Studio
Peter Konig .... creature supervisor: Tippett Studio
Pete Kozachik .... elements director of photography
Zsolt Krajcsik .... senior technical director: color and lighting, SPI
Scott Kravitz .... character animator: Tippett Studio
Thomas Krebs .... visual effects assistant editor
Ondrej Kubicek .... location data supervisor: Tippett Studio
Daniel Kuehn .... visual effects production manager: SPI
Mark Lambert .... look development: SPI
Demetrius Leal .... FX animator: Tippett Studio
Chris Ledesma .... roto artist: Tippett Studio
Michele Xian Lee .... roto artist: Tippett Studio
Phred Lender .... systems administrator: Tippet Studio
Eric Leven .... cg supervisor: Tippett Studio
Matt Linder .... digital compositor
Randy Link .... animation
Dave Loomis .... software developer: Tippett Studio
Patrick Lowery .... character animator: Tippett Studio
Keith MacGowan .... compositor: Tippett Studio
Simon Maddocks .... digital artist: color and lighting, SPI
Marco Marenghi .... animator
Marco Marenghi .... digital artist: PDI
Rick Markle .... roto artist: Tippett Studio
Eric Marko .... matchmove artist: Tippett Studio
Betsy McClung .... lighting lead: Tippett Studio
Betsy McClung .... technical director sequence lead
John McLaughlin .... cg chief painter
Jim McVay .... compositing supervisor: Tippet Studio
Alberto Menache .... character setup
Michael A. Miller .... FX animator: Tippett Studio (as Michael Miller)
Sean Mitchell .... post camera moves: Tippett Studio
Stephanie Modestowicz .... FX animator: Tippett Studio
Chris Morley .... roto artist: Tippett Studio
Natalya Lissa Mortimer .... department coordinator: Tippett Studio
Matthew Muntean .... puppet set-up: Tippett Studio
Guido Muzzarelli .... match move artist
Maks Naporowski .... technical animator
John Nelson .... visual effects plate photography supervisor
Audrey Newell .... visual effects painter
Peter Newsome .... puppet set-up: Tippett Studio
Steven Olds .... visual effects designer: creatures, Tippett Studio
William Opdyke .... character animator: Tippett Studio
Ethan Ormsby .... compositor: SPI (as Ethan A. Ormsby)
Ease Owyeung .... visual effects: art
Chris Paizis .... matchmove lead
David Palmer .... texture painter
Zoe Peck-Eyler .... compositor: Tippett Studio
Maricela Perdomo .... modeler
Frank Petzold .... co-visual effects supervisor: Tippett Studio
Erik Pope .... visual effects production coordinator: PDI
Athena Portillo .... visual effects production supervisor: Tippett Studio
Jason Predock .... visual effects gaffer
Steven Quinones-Colon .... technical director
Søren Ragsdale .... lighting support: Tippett Studio
Naomi Ruth Raine .... digital assistant coordinator: Tippett Studio (as Naomi Raine)
Morgan Ratsoy .... digital character animator: Tippett studio
Raine Reen .... roto artist: Tippett Studio
Eric Reynolds .... animation supervisor: Tippett Studio (as Eric C. Reynolds)
Tracey Roberts .... puppet set-up: Tippett Studio
Matthew M. Robinson .... lighter: Tippett Studio (as Matthew Robinson)
Ann M. Rockwell .... lighter: Tippett Studio
Dennis Rogers .... first assistant camera: Tippett Studios
Dennis Rogers .... visual effects best boy electric
Dan Rolinek .... modeler: Tippett Studio
Jules Roman .... executive producer: Tippett Studio
Charles Rose .... lighting supervisor: Tippett Studio
Kevin Rose-Williams .... visual effects editor
David Rosenthal .... digital film I/O supervisor: Tippett Studio
Krzysztof Rost .... animator: PDI (as Krzysztof Rostek)
Krzysztof Rost .... digital artist: PDI (as Krzysztof Rostek)
Dan Rounek .... modeler: Tipppett Studio
Neil Rubenstein .... match mover
Jennifer Leo Russ .... visual effects editor (as Jennifer Taylor)
Alonzo Ruvalcaba .... head of production: Tippett Studio
Karim Sahai .... compositor: Tippett Studio
Vicki Saulls .... sculptor: Tippett Studios
David Schaub .... character animator: SPI
Thomas Schelesny .... lead character animator: Tippett Studio (as Thomas H. Schelesny)
Jordu Schell .... creature shop supervisor: Tippett Studio
Julien Schreyer .... lighter: Tippett Studio
Sarah Schubart .... visual effects: co-editor
Andrea Schultz .... digital rotoscope artist
Anthony Scott .... character animator: Tippett Studio
Eric Scott .... visual effects coordinator: SPI
Jeff Shank .... lighting lead: Tippett Studio
Qin Shen .... software developer: Tippett Studio
Sara Simon .... painter: Tippett Studio
Young Song .... digital effects artist
Young Song .... painter: Tippett Studio
Nancy St. John .... visual effects producer
Stephen Stanton .... digital scanner operator: Tippett Studio
David Stephens .... effects animator: SPI (as David J. Stephens)
Diana Stulic .... visual effects coordinator
Russ Sueyoshi .... lead compositor: Tippett Studio
Christine Sugrue .... elements producer: Tippett Studio
Mark Tamny .... compositor: Tippett Studio
Tim Teramoto .... effects animation supervisor: Tippett Studio
Deborah Thomas .... data wrangler: Tippett Studio
Paul G. Thuriot .... puppet set-up: Tippett Studio
Phil Tippett .... visual effects supervisor
Matthew Tomlinson .... digital color corrector: Tippett Studio
Jordan Torrey .... visual effects grip
Peter G. Travers .... cg supervisor: SPI
Andy Trickel .... visual effects grip
Bart Trickel .... elements supervisor
Guerdon Trueblood .... compositor: Tippett Studio
Melissa Tseng .... animator: PDI
Melissa Tseng .... digital artist: PDI
Leslie Valentino .... production coordinator: visual effects
Jimmy Valladao .... lighter: Tippett Studio (as Jim Valladao)
David Van Dyke .... visual effects coordinator: Tippett Studio
Bil Van Ness .... character animator: Tippett Studio
Jcee Villadelgado .... visual effects: assistant accountant
Kenneth Voss .... digital rotoscope artist: Tippett Studio (as Ken Voss)
Barry Weiss .... senior staff
Mark Wendell .... CG supervisor: PDI
Shannon Wiggins .... animator: PDI (as Shannon Roy)
Shannon Wiggins .... digital artist: PDI (as Shannon Roy)
Erik Winquist .... compositor: PDI/DreamWorks
Vicki Wong .... digital film I/O manager: Tippett Studio
Adam Wood .... software developer: Tippett Studio
Suzanne Niki Yoshii .... visual effects: accountant
Dustin Zachary .... modeler
J.J. Blumenkranz .... character technical director (uncredited)
Liz Borges-Herzog .... production assistant: PDI/DreamWorks (uncredited)
John Clinton .... digital producer: SPI (uncredited)
Colin Epstein .... digital compositor: Tippett Studio (uncredited)
Philip R. Garrett .... assistant visual effects editor: PDI/DreamWorks (uncredited)
Jason M. Halverson .... digital compositor: Tippett Studio (uncredited)
Taigne Hammock .... resource administrator (uncredited)
Anthony Harris .... assistant color timer (uncredited)
Matt Jacobs .... digital compositor (uncredited)
Karen Jine .... visual effects production assistant (uncredited)
Jeff A. Johnson .... digital compositor: Tippett Studio (uncredited)
Jennifer Juen .... digital coordinator (uncredited)
Joanie Karnowski .... matchmover (uncredited)
Stephen Sobisky .... virtual effects project manager (uncredited)
Christine Steele .... visual effects editor (uncredited)
Joshua Viers .... rotoscoper (uncredited)
 
Stunts
Brian Bennett .... utility stunts
Janet Brady .... utility stunts (as Janet S. Brady)
Troy Brown .... utility stunts
Joe Bucaro III .... stunt primate (as Ryder Joe Bucaro)
Keith Campbell .... utility stunts
Kofi Elam .... stunt double
Ousaun Elam .... stunt double: Harry
Tom Elliott .... utility stunts
Annie Ellis .... utility stunts
Eurlyne Epper .... utility stunts
Debbie Evans .... utility stunts
Donna Evans .... utility stunts (as Donna Evans Merlo)
Kevin Foster .... stunt double: Ira
Troy Gilbert .... utility stunts
Thomas Robinson Harper .... stunt coordinator
Christie Hayes .... utility stunts
Freddie Hice .... utility stunts
Steve Holladay .... utility stunts
Tommy J. Huff .... utility stunts (as Tom J. Huff)
Kevin L. Jackson .... utility stunts (as Kevin Jackson)
Randy Johnson .... utility stunts
Stacy Logan .... utility stunts
Cole McLarty .... utility stunts
David Powledge .... utility stunts
Gary Price .... utility stunts (as Gary K. Price)
Chad Randall .... utility stunts
Tim Rigby .... utility stunts
Larry Rippenkroeger .... utility stunts
Mic Rodgers .... utility stunts
Erik Rondell .... stunt double: Wayne
Debby Lynn Ross .... stunt double: Allison (as Debby Ross Rondell)
Kevin Scott .... utility stunts
Tim Trella .... stunt primate
Christopher J. Tuck .... utility stunts (as Chris Tuck)
Glen Yrigoyen .... utility stunts
Jacob Chambers .... stunts (uncredited)
Edward Conna .... stunts (uncredited)
Jimmy Hart .... stunts (uncredited)
Cinda-Lin James .... stunt double: Ms. Moore (uncredited)
Mike Justus .... stunts (uncredited)
Mark Kubr .... stunts (uncredited)
Lane Leavitt .... stunts (uncredited)
Oakley Lehman .... stunts (uncredited)
Janie Liszewski .... stunts (uncredited)
Peewee Piemonte .... stunts (uncredited)
Joanna Shelmidine .... stunt double (uncredited)
 
Camera and Electrical Department
Murray Close .... still photographer
Rick Colosimo .... grip
David Dunbar .... rigging gaffer (as Dave Dunbar)
Wayne L. Duncan .... grip (as Wayne Duncan)
Ian Fox .... additional camera operator
Jay Galbo .... electrician
Daniel C. Gold .... camera operator (as Daniel Gold)
Ron Goodman .... aerial photography
Eldon Hansen .... electrician
Tony Hibbard .... electrician
Lonnie Leslie .... best boy grip
Mitchell Lookabaugh .... grip
Trevor Loomis .... first assistant camera
David Luckenbach .... B camera operator
David Luckenbach .... Steadicam operator
Melton Maxwell .... chief lighting technician (as Melton C. Maxwell)
Larry Pausback .... rigging electric best boy
Ruben T. Reyes .... rigging electric best boy
Rodney Sandoval .... second assistant camera
Gomidas Semerjian .... electrician
Chuck Sharp .... assistant chief lighting technician (as Charles W. Sharp)
Alan Shultz .... dolly grip
John Skotchdopole .... first assistant camera: "b" camera
Gary Slemp .... electrician
Donald A. Spadoni .... best boy rigging grip
Michael Strong .... key rigging grip (as Mike Strong)
Zoran Veselic .... first assistant camera: "b" camera
Paul Williams .... grip
Steve Wolfe .... camera loader (as Steven Lee Wolfe)
John Zirbel .... electrician
Saeed Adyani .... still photographer (uncredited)
Waide R. Allen .... rigging electrician (uncredited)
Bryan Fletchall .... technocrane operator (uncredited)
Rick Grover .... grip (uncredited)
Mauriece Jacks Jr. .... video assist operator (uncredited)
Nino Neuboeck .... additional first assistant camera (uncredited)
Serge Nofield .... camera leader (uncredited)
Derek Page .... rigging electrician (uncredited)
Derek Paulin .... electrician (uncredited)
Stephen Martin Paull .... lighting technician (uncredited)
Aaron Richards .... set lighting rigging (uncredited)
John Stewart .... set lighting (uncredited)
Chuck Turner .... rigging grip (uncredited)
Sandy Williams .... key grip (uncredited)
 
Animation Department
Ana Maria Alvarado .... animator
Steven G. Lee .... animator (as Steve Lee)
Marco Marenghi .... animator
Anthony Scott .... CG animator
 
Casting Department
Michael Chinich .... executive in charge of casting
Tony Hobbs .... extras casting
Ray Miceli .... casting: Arizona
Alexi Saldamando .... casting assistant
Michele Short .... casting associate
Pete Sutton .... casting: Arizona
 
Costume and Wardrobe Department
Camille Argus .... costume buyer
Winnie D. Brown .... costume supervisor (as Winnie Brown-Willis)
Nancy Collini .... costumer: Mr. Duchovny
Lorenzo Hearns Jr. .... set costumer
Marci R. Johnson .... costumer: Ms. Moore
Chanthou Kozberg .... set costumer (as Chanthou Sam Kozberg)
Candice Sabbah .... costumer
Carol Demarti .... head dyer and ager (uncredited)
Daniel Dirks .... set costumer (uncredited)
Carlos Rosario .... costume illustrator (uncredited)
 
Editorial Department
Gary Burritt .... negative cutter
Brandon Crummett .... editorial production assistant
Jonathan Finkel .... editorial production assistant
Dana E. Glauberman .... first assistant editor: avid
Adam Peiken .... apprentice editor
Glen Phipps .... avid tech
Robert Raring .... color timer
Saul Saladow .... first assistant editor
Lisa Marie Serra .... post production coordinator
Anna Solorio-Catalano .... assistant editor
Kevin Du Toit .... post-production assistant (uncredited)
 
Music Department
Bunny Andrews .... music editor
Julian Bratolyubov .... copyist
Sandy DeCrescent .... orchestra contractor
George Doering .... musician
Elizabeth Finch .... orchestrator
Bruce Fowler .... orchestrator
Walt Fowler .... orchestrator (as Walter Fowler)
Gavin Greenaway .... composer: additional music
Gavin Greenaway .... orchestra conductor
Daniel Hamuy .... midi score transcriptor
Andy Hill .... music consultant
Todd Homme .... executive in charge of music
Todd Homme .... music supervisor
Malcolm Luker .... additional engineering
Ladd McIntosh .... orchestrator
James McKee Smith .... composer: additional music
Alan Meyerson .... mixed by
Alan Meyerson .... recorded by
Yvonne S. Moriarty .... orchestrator (as Suzette Moriarty)
Curt Sobel .... temp music editor
Sally Stevens .... vocal contractor
Joel J. Richard .... music assistant (uncredited)
Gregg Silk .... assistant scoring engineer (uncredited)
James Thatcher .... musician: french horn (uncredited)
 
Transportation Department
Jim Alfonso .... driver (as James Alfonso)
Anthony J. Ardiolino .... driver
Mike Belt .... driver
Vaughn Bladen .... driver (as Vaughn R. Bladen)
Clint Coyle .... driver
Rose Echeverria .... driver
Gary Gray .... driver
Maxwell R. Johnson .... driver (as Maxwell Johnson)
Brian Maguire .... driver
Glen Marygold .... driver
Alan Meyers .... driver
Dave Moir .... driver
Thomas O'Donnell .... driver
Moses Paskowitz .... driver (as Moses Zyus Paskowitz II)
Rick Purdy .... driver
Dave Robling .... transportation coordinator
Frank Roughan .... transportation captain
Myron P. Shepherd .... driver (as Mike Shepherd)
Gordon Spencer .... driver
Jim Sullivan .... driver
Mike Sullivan .... driver
Tom Sweeney .... transportation office administrator
Paul Youds .... driver
Roger Youds .... driver
George Zimmerman .... driver
Fabian Arroyo .... transportation (uncredited)
Chris Haynes .... driver (uncredited)
Jack Jay Reece .... driver (uncredited)
 
Other crew
Jorge Agraz .... production secretary
Crisoforo Aguilar .... production assistant
Kokayi Ampah .... supervising location manager
Rhonda Baer .... assistant location manager
John Barnette .... medic
Bruce Benson .... pilot
Claudia Bonfe .... art department assistant
Felicity Cockram .... assistant: Mr. Pollock
Jon Crush .... stand-in (as John Crush)
Susan Deal .... craft service
Maria DeVane .... post production accountant
Stephen Dudycha .... production assistant
Fred Einesman .... medical advisor
Patrick Emery .... stand-in
David Ernst .... assistant: Mr. Duchovny
Mary Jane Faris .... location accountant
Cliff Fleming .... aerial coordinator
Primrose Fukuchi .... assistant accountant (as Primrose Y. Fukuchi)
James Gerlach .... pilot (as Jim Gerlach)
Tim Gonzales .... craft service
Diana Goodwin .... production assistant
Bernie Granados .... medic
Chris Hopson .... production assistant
Michael P. Hunter .... weapons handler (as Michael Hunter)
Brett L. Johnson .... production assistant
J.R. Kehoe .... production assistant
Steve Knisely .... location scout: Arizona
Joy Kuraitis .... assistant: Mr. Medjuck
James Land .... stand-in
Janet Lonsdale .... production accountant
Jodi Macaulay .... assistant: Mr. Goldberg
Mary Lamar Mahler .... medic
Lori Mannie .... location liaison: Arizona (as Lori Jean Mannie)
Margaret J. Orlando .... assist. production coordinator: Arizona
Mark Palmer .... production assistant
Edward V. Pannozzo .... construction accountant
Sharon Phegley .... assistant: Ms. Moore
Angie Ryan .... assistant accountant
Anthony J. Saenz .... assistant location manager (as Anthony Saenz)
Chris Saunders .... pilot (as Chris B. Saunders)
John T. Scanlon .... pilot (as John Scanlon)
Jill Anne Schliesman .... production assistant (as Jill Anne Schliesmann)
C. Alexander Sears .... computer graphics consultant
Mark Shelley .... evolutionary consultant
Peter J. Silbermann .... unit publicist
Stephen Sweeney .... accounting clerk
Aaron Lee Syrett .... liaison: film commission
Donovan Terranova .... assistant location manager
Jim Turner .... production controller
Barbara Tuss .... script supervisor (as Barbara E. Tuss)
Michael Vaquilar .... assistant: Mr. Jones (as Michael W. Vaquilar)
Juliet Ward .... assistant: Mr. Reitman
Kellyann Wargo .... assistant accountant
Robert West .... production coordinator
Heather Wusterbarth .... production assistant
Donald E. Wygal .... assist. production coordinator (as Donald E. Wygal Jr.)
Daniel Myers Boone .... payroll accountant (uncredited)
Thom Buckley .... production assistant (uncredited)
Aliethea D'Angelo .... production assistant (uncredited)
Pamella D'Pella .... location scout (uncredited)
Jason De Meo .... production assistant: re-shoots (uncredited)
Ryan DeGard .... production assistant (uncredited)
Nathan Fackrell .... dead bird wrangler (uncredited)
Randi Feldman .... script supervisor: additional photography (uncredited)
Ray Felipe .... script researcher (uncredited)
Cory Fleming .... helicopter pilot (uncredited)
Marc Haimes .... studio executive (uncredited)
Levi Holiman .... stand-in: Seann William Scott (uncredited)
Ethan Jensen .... helicopter pilot (uncredited)
Steven Jetton .... layout board (uncredited)
Jason Z. Kemp .... production assistant: re-shoots (uncredited)
Steve Koch .... puppeteer (uncredited)
Steven R. Molen .... production executive (uncredited)
Christine Papalexis .... puppeteer (uncredited)
Freesia Pearson .... production office intern (uncredited)
Christian Rice .... technology director (uncredited)
Jim Roberts .... set medic (uncredited)
Candice Sabbah .... military supervisor (uncredited)
Brian Stansbarger .... production assistant (uncredited)
Scott Stravitz .... set medic (uncredited)
Marcel Valcarce .... artist: main title (uncredited)
Francis Meade Warner .... assistant production coordinator: re-shoots (uncredited)
 

Production CompaniesDistributorsSpecial EffectsOther Companies
Create a character page for: ?

Additional Details

Also Known As:
MPAA:
Rated PG-13 for crude and sexual humor, and for sci-fi action
Runtime:
101 min
Country:
Language:
Color:
Color (Technicolor)
Aspect Ratio:
1.85 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:

Did You Know?

Trivia:
Initially written as a serious science-fiction thriller, Ivan Reitman hired David Diamond and David Weissman to re-write the project as a comedy. The original writer, Don Jakoby, actually enjoyed the changes so much, he continued working on the film alongside the other writers.See more »
Goofs:
Continuity: The time on the digital clock behind the Governor jumps around between shots.See more »
Quotes:
[first lines]
[At night, Wayne drives out to a shack in the desert and places a mannequin inside it. He is wearing a yellow fireman's coat, without a fire department's name on it]
Wayne Grey:Despite all the warnings, she was smoking in bed, fell asleep. Bad move.
[He sloshes gasoline inside the shack and strikes a match]
Wayne Grey:And the fire begins. Showtime!
[Hollering in fake excitement, he charges into the shack]
Wayne Grey:Don't worry, ma'am, I'm here to save you!
[He pulls the mannequin out, then shouts to an imaginary crowd:]
Wayne Grey:Keep those people back! This is an emergency!
[He dumps the mannequin on the ground, pulls his coat off, and pretends to start CPR]
[...]
See more »
Movie Connections:
Soundtrack:
You Are So BeautifulSee more »

FAQ

Were the references to Head & Shoulders product placement?
See more »
33 out of 45 people found the following review useful.
A fun special effects movie, 21 June 2001
Author: Chidiock from Independence, MO

This movie makes no pretensions--it's a simple, fun summer movie full of special effects. The cast handles its duties in a professional manner, and there are enough laughs to keep you entertained throughout the movie.

Was the above review useful to you?
See more (386 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for Evolution (2001)
Recent Posts (updated daily)User
Spectacularly Awful Film adrianpskb
its the longest commercial of head and shoulders patrickmanaol
i still watch this... still funny. drblackross
teaser trailer submission_king
An overview of this forum. Andy-Wheale
Anyone else finds a plot hole here? zaius-1
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
Transformers Green Lantern Avatar Dreamcatcher Starship Troopers
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Full cast and crew Company credits External reviews
News articles IMDb Comedy section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.