Edit
Unfaithful (2002) Poster

(2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Adrian Lyne

Writing Credits (WGA)  

Claude Chabrol ... (film "La Femme infidèle")
 
Alvin Sargent ... (screenplay) and
William Broyles Jr. ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Myra Lucretia Taylor ...
...
...
Joseph Badalucco Jr. ...
Erich Anderson ...
...
Other businessman
...
...
...
Café bartender
Larry Gleason ...
Tim
...
Frank Wilson
...
Businessman #1
Paul D. Failla ...
Businessman #2
Hal Smith-Reynolds ...
Businessman #3
Tyree Michael Simpson ...
Businessman #4
...
Grumpy teacher
Al Cayne ...
Parking Lot Attendant
Murielle Arden ...
Other Woman
Salem Ludwig ...
Man with suitcase
...
Passerby
Matthew Maitland ...
Crying Boy
...
Father of crying boy
...
Det. Dean
...
Det. Mirojnick
Anne Pitoniak ...
Frederikke Borge ...
Aunt Rikke
Russell Gibson ...
Uncle Russell
Maria Gelardi ...
Aunt Maria
...
Uncle Les
Sophia Wu ...
Dry Cleaner
Lisa Emery ...
...
Josh
...
Jeff
James Bruce-Gardyne ...
Auctioneer
Rest of cast listed alphabetically:
Frankie ...
Poppy (the dog) (uncredited)
David Jefferson ...
Waiter (uncredited)
Jon M. McDonnell ...
Friend at Dinner (uncredited)
...
Child in Park (uncredited)
...
Child in Park (uncredited)
...
Deli Guy (uncredited)
...
Jerry (uncredited)
...
Armored-Car Company Office Manager (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

G. Mac Brown ... producer
Adrian Lyne ... producer
Lawrence Steven Meyers ... executive producer
Arnon Milchan ... executive producer
Pierre-Richard Muller ... executive producer
Bruce Devan ... line producer: reshoots & additional photography (uncredited)

Music by 

Jan A.P. Kaczmarek

Cinematography by 

Peter Biziou ... director of photography

Film Editing by 

Anne V. Coates

Casting By 

Kerry Barden
Mark Bennett
Billy Hopkins
Suzanne Smith

Production Design by 

Brian Morris

Art Direction by 

John Kasarda

Set Decoration by 

Susan Bode ... (as Susan Tyson)

Costume Design by 

Ellen Mirojnick

Makeup Department 

Derek Becker ... special makeup effects artist
Joseph A. Campayno ... key makeup artist
LuAnn Claps ... makeup artist: Mr. Gere
Linda Grimes ... makeup artist
Lyndell Quiyou ... hair stylist: Mr. Gere
Josh Turi ... special makeup effects artist
Candy L. Walken ... key hair stylist
John Caglione Jr. ... special makeup effects artist (uncredited)
Christine Domaniecki ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Carol Cuddy ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Vebe Borge ... first assistant director
Dylan Hopkins ... second second assistant director
Cary Jones ... second assistant director (reshoots)
Amy Lynn ... second assistant director
Noelle Stehman ... dga trainee

Art Department 

Rand Angelicola ... scenic foreman
Robert Antalocy ... carpenter
Joseph Badalucco Jr. ... third assistant props (as Joe Badalucco)
Patricia Bases ... scenic
Joe Bisogna ... shop craftsmen
Wayne Brackett ... set dresser
Sydney Brook ... construction grip
Paul Brush Jr. ... stand-by craftsman
John Brush ... construction grip
Stephen Caldwell ... scenic artist
Cathy J. Colby-Grauer ... scenic
Damian J. Costa ... on-set greensperson
Joseph Deluca ... on-set dresser (as Joseph M. Deluca)
Frank Didio ... head carpenter (as Frank DiDio)
Andrew Gangloff ... shop craftsmen
Rafael Gonell ... shop assistant
Greco ... set dresser
Vincent Guarriello ... head construction grip
Kevin J. Hammond Jr. ... set dresser
Anthony Itri ... construction grip
Adam Jones ... scenic shop person
Nora Kasarda ... art department coordinator
Hinju Kim ... assistant art director
Stephen Kurtz ... art department production assistant
Eric Lewin ... set dresser
Jeff Lomaglio ... shop craftsmen
Vinny Mazzarella ... assistant property master
James Mazzola ... property master
Peter S. Miller ... scenic
Mike Montgomery ... construction grip
Lyvan A. Munlyn ... scenic crew
Tim Okamura ... artist: paintings
Joseph S. Patire ... shop craftsmen
Ron Petagna ... construction coordinator (as Ronnie Petagna)
William Riley ... scenic foreman (as Bill Riley)
Julio Rodriguez ... set dresser
Amy Safhay ... greensperson
Aleta Shaffer ... art department production assistant
David Stein ... assistant art director
Robert Topol ... master scenic
M. Tony Trotta ... camera scenic artist
Chris Vogt ... set dresser
Robert Vogt ... set dresser
Ginny Walsh ... second greensperson
Dave Weinman ... leadman (as David Weinman)
Sharon White ... on-set dresser
Alyssa Winter ... assistant set decorator
Joan Winters ... graphic designer
E. David Cosier ... assistant art director (uncredited)
Jeff Naparstek ... set dresser (uncredited)
Stephen Siersema ... scenic artist (uncredited)
Gaston Wurth ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Gregg Baxter ... supervising sound editor
Anna Behlmer ... sound re-recording mixer
James Bolt ... sound re-recording mixer (as Jim Bolt)
Derek Casari ... adr engineer
Harry Cohen ... sound effects editor
Blake R. Cornett ... second assistant sound editor (as Blake Cornett)
Paul Flinchbaugh ... apprentice sound editor
Nerses Gezalyan ... foley mixer
Hector C. Gika ... background sound editor (as Hector Gika)
Tim Gomillion ... sound recordist
Frank Graziadei ... cable utility (as Frank J. Graziadei)
Craig Heath ... sound recordist (as Craig 'Pup' Heath)
Doug Hemphill ... sound re-recording mixer (as D.M. Hemphill)
Craig S. Jaeger ... foley editor (as Craig Jaeger)
Randy Kelley ... sound effects editor (as Randy Kelly)
R.J. Kizer ... dialogue editor
Jeff Kushner ... dialogue editor (as Jeffrey Kushner)
Skip Longfellow ... first assistant sound editor
David Lucarelli ... adr recordist
Tod A. Maitland ... sound mixer
Paul Massey ... sound re-recording mixer
Tim McColm ... sound re-recording engineer
James Moriana ... foley artist
Andy Nelson ... sound re-recording mixer
Alan Rankin ... sound designer
Robert Renga ... sound recordist
Charleen Richards ... adr mixer
Dennis Rogers ... sound recordist
Michael Scott ... boom operator
Branden Spencer ... first assistant sound editor
Denis St. Amand ... sound re-recording engineer
Wylie Stateman ... supervising sound editor
Bill Talbott ... sound recording engineer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist
Wade Wilson ... sound effects editor
Greg Zimmerman ... foley recordist
John Soukup ... sound transfer (uncredited)

Special Effects by 

Carmen Campolo ... special effects foreman (as Carmen Campolo Jr.)
Steven Kirshoff ... special effects coordinator (as Steve Kirshoff)
Thomas Viviano ... special effects technician
Andrew Mortelliti ... special effects (uncredited)
John Stifanich ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Cosmas Paul Bolger Jr. ... visual effects supervisor: Digital Filmworks
Richard Craft ... digital artist: Digital FilmWorks
Gilbert De La Garza ... film scanning and laser recording: Digital FilmWorks (as Gilbert de la Garza)
Syd Dutton ... special visual effects: Illusion Arts Inc.
Mark Kenaston ... digital assistant: Illusion Arts
Robert Lukacs ... film scanning and laser recording: Digital FilmWorks
Mamie McCall ... production coordinator: Illusion Arts
Peter W. Moyer ... visual effects supervisor: Digital Filmworks
Roger Nall ... digital artist: Digital Filmworks
Marco S. Paolini ... digital artist: Digital Filmworks (as Marco Paolini)
Richard Patterson ... digital supervisor: Illusion Arts
Edward Quirk ... digital artist: Digital Filmworks
Michelle Rothburgh ... digital assistant: Illusion Arts
Catherine Sudolcan ... producer: Illusion Arts
Bill Taylor ... special visual effects: Illusion Arts Inc.
Mike Wassel ... supervising matte artist: Illusion Arts (as Michael J. Wassel)
David S. Williams Jr. ... compositing supervisor: Illusion Arts
Michael Kory ... digital artist (uncredited)

Stunts 

Bill Anagnos ... stunts
Steve Bolan ... stunts (as Steven A. Bolan)
John Cenatiempo ... stunts
Norman Douglass ... stunts
Jery Hewitt ... stunt coordinator
Jennifer Lamb ... stunts
Mick O'Rourke ... stunts
Janet Paparazzo ... stunts
Floyd Resnick ... stunts
Michael Russo ... stunts (as Mike Russo)

Camera and Electrical Department 

Renzo Spirit Buffalo ... second assistant camera: "b" camera
Glynis Burke ... rigging electrician house (as Glynis J. Burke)
Kenny Burke ... rigging key grip (as Kenneth J. Burke)
Ronald Burke ... dolly grip
David M. Carr ... company grip
Andrew Cheung ... grip
Ken Connors ... generator operator (as Kenneth Conners)
Doug Dalisera ... best boy electric
James Edmiston ... rigging best boy grip
Russell Engels ... gaffer (as Russ Engels)
Sean P. Fickert ... best boy grip: re-shoots
Kevin Flynn ... best boy grip (as Kevin W. Flynn)
Timothy Flynn ... grip (as Timothy J. Flynn)
Patrick Fontana ... rigging electric
John Geisler ... electrician
John Gilgar ... electrician
Amanda Hudson ... second assistant camera: "a" camera
Nils Johnson ... video assist operator
Jenny Kane ... electrician
Chris Kilduff ... grip
Eric Leigh ... electrician
Jonathon Leigh ... electrician
Brendon Malone ... grip
Bobby Mancuso ... first assistant camera: "a" camera (as Robert Mancuso)
Kevin McKenna ... video assist: second unit
Hollis Meminger ... camera loader
William Moore ... electrician
George Potter ... generator operator
Tom Prate ... grip (as Thomas R. Prate) / key grip (as Thomas J. Prate)
Michael Proudfoot ... camera operator: "a" camera
Richard Rutkowski ... camera operator: "b" camera / director of photography: second unit
Mark Schmidt ... first assistant camera: "b" camera
James F. Walsh ... rigging gaffer
Kevin P. Walsh ... rigging best boy
Barry Wetcher ... still photographer
Rebecca Brillhart ... additional second assistant camera (uncredited)
Matt Chubet ... grip (uncredited)
Tom Cioccio ... additional second assistant camera (uncredited)
Craig Haagensen ... director of photography: additional principal photography (uncredited)
Timothy Healy ... electrician (uncredited)
Satish Sahi ... grip (uncredited)
J. Dan Wright ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Riccardo Bertoni ... extras casting: Navarro-Bertini & Associates Casting Company
Molly Clayton ... casting assistant
Johnny Gidcomb ... adr casting

Costume and Wardrobe Department 

Sonya M. Andonov ... set costumer
Jennifer Arnold ... assistant costume designer
Tommy Boyer ... costumer: Mr. Gere
Patrick Chevillot ... assistant costume designer
Michael Dennison ... wardrobe supervisor (as Michael P. Dennison)
Timothy Ross ... wardrobe assistant
Susan J. Wright ... wardrobe supervisor
Addie Hall ... additional costumer (uncredited)
Mei Lai Hippisley Coxe ... costume assistant (uncredited)

Editorial Department 

John Axelrad ... assistant editor: avid
David Brenner ... additional editor
Gary Burritt ... negative cutter
Bradford L. Dean ... second assistant editor (as Brad Dean)
Rolf Fleischmann ... first assistant editor
Adam Geiger ... apprentice editor: New York
Scott Hirotsu ... editorial assistant: Los Angeles
David Kirkman ... assistant editor: avid, New York
Jordan Lindblad ... editorial assistant: New York
Matvey Shatz ... color timer
Robb Sullivan ... additional editor
Julia Wong ... assistant editor
Mark V. Phillips ... assistant editor (uncredited)

Music Department 

Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Johnny Caruso ... music editor
Celeste Chada ... music licensing
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Sussan Deyhim ... featured vocalist
Bruce Fowler ... orchestrator
Stephan R. Goldman ... music supervisor
Jorane ... featured vocalist
Jan A.P. Kaczmarek ... orchestrator
Christopher Kennedy ... supervising music editor
Joe Lisanti ... music editor
Dylan Maulucci ... orchestrator
Leszek Mozdzer ... featured musician: piano
Mike Nowak ... conductor (as Michael Nowak)
Rafal Paczkowski ... score engineer
John Rodd ... orchestral scoring recordist
Enis Rotthoff ... assistant to composer
Steven L. Smith ... music preparation
Marta Stanislawska ... musician: cimbalom
Tom Steel ... scoring stage crew
Chet Swiatkowsky ... featured musician: piano (as Chet Swiatkowski)
Damon Tedesco ... scoring stage crew
James Thatcher ... musician: french horn
Bruce Babcock ... orchestrator (uncredited)
Mark Graham ... music librarian (uncredited)
Julia Michels ... executive in charge of music (uncredited)

Transportation Department 

John Hicks ... transportation co-captain
Brian Lieberz ... unit driver
Thomas McGoldrick ... driver
Edward O'Donnell ... transportation captain (as Ed O'Donnell)
Rocco Curatolo ... driver: Diane Lane (uncredited)

Other crew 

Carlos A. Acosta ... production assistant: location unit
Thomas Ahlers ... office assistant
Nicholas R. Bell ... set production assistant (as Nick Bell)
Josef Brandmaier ... bank services
Joe Cappelletti ... adr voice artist
Jeff Caron ... office production assistant
Claude Chabrol ... director: "La Femme infidèle"
Andrew J. Cohen ... assistant: Mr. Lyne
Nancy Culp ... assistant: Ms. Lane
Philip DeRise ... office production assistant
George Doherty ... assistant production coordinator
Dianne Dreyer ... script supervisor
Joe Facey ... craft service
Kathleen Fellegara ... set medic (as Kathy Fellegara)
Rich Fellegara ... set medic
Jordan Brendan Finnegan ... set production assistant (as Jordan Finnegan)
Wayne Forman ... caterer
Gary A. Gibson ... assistant: Mr. Sargent
Damon Michael Gordon ... assistant location manager (as Damon H. Gordon)
Carla Hacken ... studio executive
Mark Hagerman ... production secretary
Rachel Hudgins ... supervising assistant: Mr. Gere
Lisa Janssen ... tutor: Erik Per Sullivan
Tudor Jones ... key set production assistant
Jean Kalanzi ... first assistant accountant
Laura H. Kreft ... payroll accountant
James D. Lee ... assistant location manager
William Ley ... caterer
Lindsey Liberatore ... assistant: Mr. Milchan
Sonya Lunsford ... first assistant accountant
Lisa Madden ... accounting clerk (as Lisa Marie Madden)
Pierre Makhoul ... security: Mr. Gere
Kathryn Malone ... office production assistant
Leah Meyers-Spector ... location production assistant
Margie Lee Michaels ... stand in: Diane Lane
Tim Monich ... dialogue coach
Rebecca L. Murray ... assistant: Mr. Brown
Eric Myers ... unit publicist
Anna Novick ... set production assistant
Andrew Patterson ... location production assistant
Synderella Peng ... title designer
Wayne Petrocelli ... security: Mr. Gere
Wayne Petrucelli ... security: Mr. Gere
Peggy Plessas ... dialogue coach
Lynn H. Powers ... location scout
Guillaume Renberg ... remote head technician
Alice Ritscher ... assistant accountant
Sonny Ritscher ... production accountant
Jason Rody ... set production assistant
Jeremy Rubolino ... assistant: Jan A.P. Kaczmarek
Kris Schackman ... location assistant (as Kristopher R. Schackman)
Michael Anthony Scott ... production assistant
Amanda Segel ... assistant: Mr. Milchan
Robert T. Striem ... location manager
Mark Sussman ... additional voice
Sophie Tatischeff ... courtesy: "Les Vacances de Monsieur Hulot" flim clip
April Taylor ... location assistant
Joseph Taylor ... location scout
Steven J. Todd ... post production
Patty Willett ... production coordinator
Garson Yu ... title designer
Tasha Zamsky ... animal trainer
Danielle Franco ... clearances coordinator (uncredited)
Kyle Hasday ... production assistant (uncredited)
Beth Howe ... clearance coordinator (uncredited)
Katrina Kirby ... post assistant accountant (uncredited)
Yori Tondrowski ... set production assistant (uncredited)
Jesse Wagler ... production assistant: yU+Co. (uncredited)

Thanks 

John Battista ... thanks: NYPD-Movie/Television unit (as Lieutenant John Battista)
Iris Graves ... thanks: Westchester County Film Office (as Iris Graves Stevens)
Pat Scott ... thanks: New York City Mayor's Office of Film, Theatre & Broadcasting (as Patricia Reed Scott)
Iris Graves Stevens ... thanks: Westchester County Film Office

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page