Edit
Rat Race (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jerry Zucker

Writing Credits (WGA)  

Andy Breckman ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Hotel Clerk
...
Carrie Diamond ...
Casino Bartender
...
Guy at Bar
Chris Myers ...
Kevin Frazier ...
...
...
Herself
...
Renée Lee ...
Witness in Crowd
...
Cocktail Waitress (as Corinna Harney Jones)
Jane C. Walsh ...
Cocktail Waitress
...
...
Merrill Jennings (as Lanai Chapman)
Jillian Marie ...
Kimberly Pear (as Jillian Marie Hubert)
Brody Smith ...
...
...
Andrew Kavovit ...
Mallory Sandler ...
Guest Services Clerk
...
...
...
...
High Roller
Martin Evans ...
High Roller
...
High Roller
...
High Roller
Andy Maton ...
High Roller
...
High Roller
Phillip Tsui ...
High Roller (as Philip Tsui)
Allan Lysell ...
High Roller
...
...
Other Cabbie
Joel Hurt Jones ...
Charter Pilot
...
Ticket Agent
...
Daryl Sullivan ...
Man in Line
Kevin Rothery ...
Air Traffic Controller
Jake Bendel ...
U Rent It Clerk
...
Rental Car Trainee
Susan Breslau ...
Rental Car Manager
Steven Tingle ...
Jared Van Snellenberg ...
...
Paul Hayes ...
Lucy Bus Driver
Anaya Farrell ...
Lucy
...
Lucy
...
Lucy
Christine MacInnis ...
Lucy
Christopher Peterson ...
...
Lucy
Roxanne Wong ...
Charlotte Zucker ...
Kate Zucker ...
Girl in Lobby
Bob Zucker ...
Boy in Lobby
Deryl Hayes ...
Sleeping Trooper
Joanne Resnick ...
Biker Woman
...
Gene LeBell ...
Veteran with Gun
...
...
...
Mechanic (as Dave Powledge)
...
...
Test Driver
Mike Garibaldi ...
Press Spokesman
...
Reporter
...
Engineer
...
Rainbow House Nurse
Junior Ray ...
Truck Driver
Tristin Leffler ...
Pierced Girl
Marty Antonini ...
Monster Truck Driver
Tyler Gauthier ...
Matthew Gauthier ...
Shannon Anderson ...
Mother
Brian Stollery ...
Father
...
Stewardess
Greg Camp ...
Smash Mouth (Guitar / Vocals)
Paul De Lisle ...
Smash Mouth - Bass / Vocals
...
Smash Mouth (Lead Singer)
Marc Cervantes ...
Smash Mouth Band Percussion
Michael Klooster ...
Smash Mouth Band Keyboards
Michael Urbano ...
Smash Mouth Band Drums
...
Feed the Earth Spokesman
...
Feed the Earth Spokeswoman
Jennifer Rugamas ...
Feed the Earth Girl
Mason Jones ...
Feed the Earth Boy
Rest of cast listed alphabetically:
Robert Baier ...
Concert Guard (uncredited)
Jon A. Barnes ...
Vietnam Vet (uncredited)
...
The Squirrel Lady (uncredited)
...
Crazy Lucy #40 (uncredited)
...
Crazy Lucy #29 (uncredited)
...
Patron (uncredited)
Marty Hanenberg ...
Hotel Waiter (uncredited)
...
Man in Line (uncredited)
Jacque Lawson ...
Biker with Randy (uncredited)
John Dylan Louie ...
High Roller (uncredited)
...
Mental Patient (uncredited)
...
Passenger in Line (uncredited)
...
Charleen (uncredited)
Andrei Mignea ...
Gambler (uncredited)
...
Psychiatric Patient (uncredited)
...
Bartender (uncredited)
Bob Pepper ...
Gambler (uncredited)
...
State Trooper Rossi (uncredited)
Edward C.K. Richardson III ...
Football Captain (uncredited)
...
Lucy (uncredited)
...
Pedestrian #2 (uncredited)
...
Beautiful Woman #2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Sean Daniel ... producer
James Jacks ... executive producer
Richard Vane ... executive producer
Janet Zucker ... producer
Jerry Zucker ... producer

Music by 

John Powell

Cinematography by 

Thomas E. Ackerman ... (as Thomas Ackerman)

Film Editing by 

Tom Lewis

Casting By 

Bette Chadwick
Candice Elzinga

Production Design by 

Gary Frutkoff

Art Direction by 

Doug Byggdin
Seth Reed

Set Decoration by 

Renee Baril
Larry Dias
Carol Lavallee

Costume Design by 

Ellen Mirojnick

Makeup Department 

Steve Artmont ... makeup artist
Dale Bach ... makeup artist
Stacye P. Branche ... hair stylist: Mr. Gooding Jr. (as Stacye Branche) / makeup artist: Mr. Gooding Jr. (as Stacye Branche)
Margaret E. Elliott ... makeup artist: second unit
Linda Grimes ... makeup artist: Ms. Goldberg
Gail Kennedy ... key makeup artist: Canada
Robert Kurtzman ... special makeup and animatronic effects supervisor
Don Lanning ... sculptor
Janet MacDonald ... chief hair stylist: Canada
Loretta Jody Miller ... hair stylist: second unit
Cheri Minns ... key makeup artist
Cathy Olshaski ... hair stylist
Debra Planidin-Turcios ... key hair stylist: second unit, Canada
Joanne Preece ... makeup artist: Canada
Kim Santantonio ... key hair stylist
Julia L. Walker ... hair stylist: Ms. Goldberg (as Julia Walker)
Jon C. White ... hair stylist: Canada (as Jon White)
Marlene D. Williams ... hair stylist
Sandra Woodring ... makeup artist
Barbara Zaseybida ... key makeup artist: second unit, Canada
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)

Production Management 

Allegra Clegg ... production manager
Lars Lehmann ... assistant production manager
Kiki Morris ... post-production supervisor
Brent O'Connor ... production manager: Canada
Cornelia Ryan ... production supervisor: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Albert Cho ... first assistant director: second unit
Warren Cronin ... daily assistant director / third assistant director
Timothy Grant Engle ... second second assistant director
Mickey Gilbert ... second unit director
John Hockridge ... first assistant director
Reggie Jackson ... third assistant director
Lisa Jemus ... daily assistant director
John Kerr ... trainee assistant director
Joseph J. Kontra ... second assistant director
Dwane Launt ... first assistant director: second unit, Canada (as Dwayne Launt)
Foongy Lee ... assistant director: second unit
Brad Logel ... third assistant director: second unit, Canada
Sarah Rogers ... second assistant director: second unit, Canada
Trevor Seitz ... second assistant director: second unit, Canada
Matthew D. Smith ... additional second assistant director
Rebecca Strickland ... second assistant director: second unit
Pierre Tremblay ... assistant director: Canada
Michele Williams ... assistant director: Canada
Wayne Witherspoon ... second second assistant director

Art Department 

Edwin Amell ... assistant property master: Canada
Jennifer Bannister ... art department coordinator
Jason Bedig ... leadman
Brent A. Blom ... set dresser (as Brent Blom)
Scott Bobbitt ... set dresser (as Scott Bobbit)
Gary A. Brewer ... set dresser (as Gary Brewer)
Corran Brownlee ... storyboard artist
Jeff Cahill ... paint foreman
Kirk Corwin ... property master
Michael Crowley ... construction foreman
David Davern ... location foreman
Claude Dupont ... construction foreman: Canada
David Elliott ... construction coordinator
Kieran Gelfand ... on-set scenic artist
Lisa Godwin ... props builder
Vinson Jae ... stand-by painter
Johnny Jones ... property master: Canada
Brian Kent ... property master: second unit, Canada
Fireball Tim Lawrence ... concept artist (as Tim Lawrence)
Leyton Morris ... construction coordinator: Canada
Lisa Penaranda ... set decorating buyer
Ed Regan ... labor foreman
Craig Reynolds ... set dresser: Canada
Mark Rodriguez ... set dresser
Reyes Rodriguez ... propmaker foreman
Brooke Sartorius ... set dresser
Theodore Sharps ... set designer
John Snow ... head painter
R. Lucas Stewart ... location foreman (as Lucas Stewart)
Jim Stubblefield ... assistant property master (as D. James Stubblefield)
Phillip Thoman ... on-set dresser
Peter A. Tullo ... property master: second unit
Susan Turner ... assistant art director / set designer
Dwight Upshaw ... greensman: Canada
Cheree Welsh ... art department coordinator
Doreen Austria ... graphic designer (uncredited)
Cary Conway ... painter (uncredited)
Adam Khalid ... art department assistant (uncredited)

Sound Department 

Rick Bold ... boom operator
Richard Burton ... sound effects editor
Simon Coke ... sound effects editor
Don Coufal ... boom operator
Robert Deschaine ... adr mixer (as Bob Deschaine)
Thom 'Coach' Ehle ... sound consultant: Dolby
Christopher Flick ... foley supervisor
Dana LeBlanc Frankley ... adr assistant
Gary Gegan ... sound re-recording mixer
Kevin Globerman ... second engineer
Jeffrey A. Humphreys ... boom operator
Matthew Iadarola ... sound re-recording mixer
Doug Johnston ... sound mixer
Susan Kurtz ... dialog editor / sound editor
Aaron Levy ... sound recordist
Sarah Monat ... foley artist
Ronnie Morgan ... assistant sound editor
John Morris ... supervising sound editor
Ryan Murphy ... sound recordist
Vince Nicastro ... foley artist
Eliza Pollack Zebert ... adr editor
David M. Ronne ... sound
Gregg Silk ... second engineer
Randy Singer ... foley mixer (as Randy K. Singer)
Frank Smathers ... dialogue editor
Greg Steele ... adr mixer
Beth Sterner ... sound editor
Robert Ulrich ... supervising adr editor
Craig Weintraub ... assistant sound editor
Jeff Wexler ... sound
Jay Wilkinson ... sound effects editor
Wendy Czajkowsky ... adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

Eric Allard ... special effects foreman / special effects second unit set coordinator
Gary D. Bierend ... special effects technician
Oscar G. Castillo ... lead effects animator
Kenneth C. Clark ... special effects set supervisor (as Ken Clark)
Hans Metz ... special effects supervisor
Justin Parks ... special effects technician
Stan Parks ... special effects coordinator
David Satchwell ... technical director
Mark Yuricich ... special effects technician
Lance Gilmer ... special effects technician (uncredited)
Salvy Maleki ... special effects purchaser (uncredited)
James Paradis ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Jason Adams ... scanning & recording operator
Matthew Adams ... digital artist: Cinesite
Michael Addabbo ... 3D artist (as Mikey Addabbo)
Jonathan Alvord ... Avid editor
Ted Andre ... visual effects compositor
Randall Bahnsen ... motion tracking: Cinesite
Jeffrey Edward Baksinski ... motion tracking supervisor: Cinesite
Lynn Basas ... model supervisor: Cinesite
S. Kai Bovaird ... digital artist (as Steven Bovaird)
Ruth Caspary ... texture artist
Oscar G. Castillo ... lead effects animator
John Ceballos ... 2D technical assistant
Paul Clemente ... visual effects producer
Robert Coquia Jr. ... 3D technical assistant
Erin M. Cullen ... roto artist
Ralph Denson ... senior staff
Scott Dougherty ... executive producer: Cinesite
Joe Dubs ... digital artist
Brian Gardner ... lead shader writer
Tau Gerber ... title animation: Wild Brain
Jacqueline Gordon ... digital artist: Cinesite
Tom K. Gurney ... animator: Cinesite Hollywood
Dennis Hoffman ... head of production: Cinesite
Paul Howarth ... visual effects editor (as Paul R. Howarth)
Lubo Hristov ... art director: Cinesite
Jeffrey L. Jamison ... visual effects editor
Fred Jimenez ... 2D technical assistant
Bruce Jurgens ... lead modeler
Krystine Lankenau ... digital artist: Cinesite (as Kristine Lankenau)
Vincent Lavares ... digital asset manager: Cinesite Hollywood
Lyndon Li ... 3D artist
David Lingenfelser ... digital effects supervisor
Marcel Martinez ... digital compositor
Michael J. McAlister ... visual effects supervisor
Valerie McMahon ... digital artist
Kama Moiha ... digital compositor: Cinesite
Serena Rainbow Naramore ... roto supervisor (as Serena Naramore)
Chad Owen ... digital artist
Jason Piccioni ... additional visual effects supervisor
Corinne Pooler ... digital paint supervisor
Dante Quintana ... motion tracker
Michael Ramirez ... digital artist
David Robinson ... visual effects coordinator: Cinesite
Mark Sarte ... computer services: Cinesite
David Satchwell ... 3D artist
Kevin Schwab ... scanning & recording operator
Eric Schweickert ... technical supervisor
Kino Scialabba ... matte painter
Anthony Serenil ... visual effects
Tony Sgueglia ... digital technician supervisor: Cinesite
Cybele Sierra ... digital compositor: Cinesite
Kenny Sutherland ... motion tracker
Kenji Sweeney ... 3D CGI supervisor
Tracy Takahashi ... visual effects associate producer: Cinesite
Antonio Torres ... digital artist: Cinesite
Renée Tymn ... digital compositor: Cinesite (as Renee Chamblin)
Victor Vu ... computer services: Cinesite
Dan Wanket ... modeler
Steve Wright ... digital compositor: Cinesite
Jason Yen ... title animation
Kevin Bell ... digital production artist: Wild Brain Inc (uncredited)
Kristen Borges ... digital artist: opening titles, Wildbrain (uncredited)
Wally Chin ... 3D technical assistant (uncredited)
Glen Gustafson ... 3D texture painter: Cinesite (uncredited)
Roger Loftis ... visual effects (uncredited)

Stunts 

Ron Althoff ... stunt driver
Seth Arnett ... stunts
Joni Avery ... stunts
Stanton Barrett ... stunt double: Vince Vieluf
Christine Anne Baur ... stunts (as Christine Baur)
John Blenkhorn ... stunts
Bobby Burns ... stunts
Keith Butler ... stunts
Matt Byrne ... stunts
Jacob Chambers ... stunts
Clarke Coleman ... stunt driver
John Dodds ... stunts
Tom Elliott ... stunts
Danny Epper ... stunts
Kurtis Epper ... stunts
Richard Epper ... stunts
Jim Finkbeiner ... stunts
Christian J. Fletcher ... stunt double
Tim Gilbert ... stunt coordinator
Troy Gilbert ... stunts
Sandra Lee Gimpel ... stunts (as Sandy Gimpel)
Corry Glass ... stunts
Reg Glass ... stunts
Gary Guercio ... stunt double: Breckin Meyer
Beth Hathaway ... stunts
Chuck Hosack ... stunts
David Hugghins ... stunt performer
Kevin L. Jackson ... utility stunts
Brett A. Jones ... stunts
Mike Justus ... stunts
Donna Keegan ... stunts
Deb Macatumpag ... stunts (as Deb McAtung)
Dustin Meier ... stunts
Rita Minor ... stunts
Larry Nicholas ... stunts
Kimberly Page ... stunts
Stan Parks ... stunts
Michael A. Rizza ... precision driver
John Scott ... stunt coordinator (as John Scott)
Glenn J. Smith ... stunt pilot
Matthew Taylor ... stunt double: Seth Green
Dain Turner ... stunts
Tierre Turner ... stunts
Jeremiah Vaughn ... stunt performer
Kym Washington ... stunt double / stunts
April Weeden ... stunts
Brent Woolsey ... stunts
Joey Box ... stunt double (uncredited)
Matt Byrne ... stunt double: Dean Cain (uncredited)
Doc D. Charbonneau ... stunts (uncredited)
Clarke Coleman ... stunt player (uncredited)
Debbie Evans ... stunts (uncredited)
Dana Dru Evenson ... motorcycle stunts (uncredited)
J. Armin Garza II ... stunts (uncredited)
Anita Hart ... stunts (uncredited)
Diana R. Lupo ... stunts (uncredited)
Dallas Page ... stunts (uncredited)
Jimmy Romano ... stunts (uncredited)
Pat Romano ... stunt rigger (uncredited)
Lynn Salvatori ... stunts (uncredited)
April Weeden ... stunt double: Lanai Chapman (uncredited)
Bill Young ... precision driver coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

John Adshead ... first company grip: Canada
Fredrick Albrecht ... first company grip: second unit (as Frederick Albrecht)
Elizabeth Algieri ... second assistant camera: "b" camera
Michael Ambrose ... gaffer: second unit
Jeff Baer ... grip
Brigette Bennett ... second assistant camera: Canada
Justin Bergler ... clapper loader: "a" camera, Canada second unit
Gary L. Camp ... second assistant camera: "c" camera, second unit (as Gary Camp)
Dwight Campbell ... chief lighting technician (as Dwight D. Campbell)
Bob Crockett ... dolly grip: second unit (as Robert Crockett)
Thomas M. Dangcil ... set lighting technician
Jerry C. Deats ... grip
Sean Devine ... dolly grip
Tony DeVito ... chief rigging electrician
Rob Doak ... video assist: Canada
Doug Dole ... grip
Neal Eldridge ... best boy: second unit
Jim Filippone ... pilot: camera helicopter
Tom Fillingham ... camera operator: "b" camera, Canada (as Thomas Fillingham)
Will Fowler ... video playback operator
Christopher Franey ... lighting technician
Linda Gacsko ... assistant camera
Harry K. Garvin ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Jeff Gatesman ... gaffer: second unit
Schane Godon ... assistant camera
Mike Gould ... assistant chief lighting technician: Canada
Doane Gregory ... still photographer
Anthony Hall ... assistant chief lighting technician
Ivan Hawkes ... rigging grip: Canada
Christian Hibbard ... lighting programmer: Vari*Lite
Steven Hiller ... assistant camera
Jay M. Huntoon ... video assist operator
Jeffrey A. Johnson ... best boy grip
Larry R.J. Jones ... rigging electric best boy
Tamara Jones ... second assistant camera: second unit, Canada (as Tammy Jones)
Irv Katz ... dolly grip: second unit
Martin Keough ... chief lighting technician: Canada
Charles Koetke ... grip
Mike Kolafa ... generator operator: Canada
John Lazear ... assistant camera
Corey Lee ... best boy grip: Canada
Ken Little Jr. ... assistant camera
Michael Lyon ... electrician
Jerry L. Mandley ... rig electrician
Armin Matter ... camera operator: "c" camera, second unit, Canada
Don McCuaig ... director of photography: second unit (as Donald McCuaig)
Annie McEveety ... first assistant camera
John McEveety ... assistant camera
Duane Mieliwocki ... assistant camera
Tim Milligan ... dolly grip
Lloyd Moriarity ... key grip
Paul Murphey ... video assist operator
Max Neal ... assistant camera
Reggie Newkirk ... first assistant camera
David L. Parrish ... camera operator
Simone Perusse ... electrician
Blake Pike ... first company rigging grip
Douglas Pruss ... first assistant camera: "b" camera, second unit (as Douglas B. Pruss)
Lou Reese ... second assistant photographer: "c" camera, second unit, Canada (as Lew Reese)
James W. Roberson ... camera operator: "b" camera, second unit
Steve Rogers ... camera operator: Wescam
Tony Rudenko ... playback operator
Mike Saad ... second assistant camera: second unit
Joe Sanchez ... first assistant camera: "c" camera, second unit
John Seale Jr. ... first assistant camera / first assistant photographer: "c" camera, second unit, Canada
Tony Sommo ... second company rigging grip
Christopher G. Sprague ... gaffer: additional photography, Canada / rigging gaffer: Canada
Tom Stanger ... rigging electric
Aaron Stewart ... lamp operator
Suzanne Tenner ... still photographer
Keith Thomson ... camera operator: "b" camera, second unit, Canada
John Trapman ... camera operator: Wescam camera
Mark Vollmer ... second company grip: second unit
Steven J. Winslow ... assistant camera / camera technician: Wescam camera
Aaron G. York ... libra head technician
Bruce Yost ... video assist: second unit, Canada
Greg Barrera ... electrician (uncredited)
Tommy Campbell ... grip (uncredited)

Animation Department 

Paul Golden ... animation producer
Sandra Kimberly ... animation producer
Julia Tortolani ... animation director

Casting Department 

Sherry Aude ... background casting: Antelope Valley / extras casting
Jaki Baskow ... extras casting: Las Vegas
Ajay Dass ... extras casting
Rhonda Fisekci ... casting associate: Alberta, Canada
Barbara Harris ... adr voice casting
Janet Hirshenson ... casting
Jane Jenkins ... casting
Diane Kirman ... casting: Las Vegas
Michelle Lewitt ... casting assistant
Louise Mackiewicz ... extras casting
Cash Oshman ... crowd casting
Kris Rurka ... extras casting assistant
Martina Smyth ... casting assistant: Canada
Maria Spaeth ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Susi Campos ... set costumer
Amanda Chamberlin ... costumer: Ms. Goldberg
Karen Christensen ... costumer: Canada
Lois DeArmond ... assistant costume designer
Michael Dennison ... costume supervisor
Jeffrey Fayle ... set costumer
Jennifer Haffenden ... wardrobe buyer
Linda Henrikson ... key costumer
Susan Lichtman ... costumer: second unit
Shoshana Rubin ... costume shopper

Editorial Department 

David L. Bertman ... assistant editor
James A. Brewer ... assistant editor
Jeff Etcher ... first assistant film editor
Joseph Fitzpatrick ... assistant editor: Canada (as Joe Fitzpatrick)
Donald Freeman ... final colorist
Christopher Hodgson ... apprentice editor: Canada (as Chris Hodgson)
Dave Lee ... colorist: dailies
Deidre Leonard ... assistant editor
Richard Long ... assistant editor
Martin Ostrom ... apprentice editor: Canada
Stephen R. Sheridan ... color timer
Shelly Theaker ... assistant editor
Paul M. Wagner ... assistant editor

Music Department 

Geoff Alexander ... orchestrator
Bunny Andrews ... music editor
Brian Bulman ... additional music editor
John A. Coleman ... orchestrator (as John Coleman)
Peter Davies ... musician
Terry Edwards ... conductor: London Voices
Christy Gerhart ... music coordinator
Bonnie Greenberg ... music supervisor
Steven Greenberg ... song producer
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Nick Ingman ... conductor / orchestrator
Lisa Jaime ... music editor / music editor: temp music
James McKee Smith ... composer: additional music
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Jeremy Raub ... assistant music editor: temp music
Gary Raymond ... music playback & concert mixer
Joel J. Richard ... music assistant
Tony Stanton ... music preparation
John Ashton Thomas ... composer: additional music
Kevin Townend ... orchestrator
Rick Wentworth ... orchestrator
Bruce White ... viola
Nick Wollage ... score recordist
Gavyn Wright ... orchestra leader
Bud Raymond ... music playback (uncredited)

Transportation Department 

Chris Arnold ... driver
Dwight Beard ... driver
Ray Breckenridge ... transportation captain: second unit, Canada
Steve Brodsky ... transportation coordinator
Lyle Christensen ... shotmaker driver
Lawrence Gooch ... transportation captain: Canada
Howard Horwitz ... driver: Calgary
Scott Jimerson ... driver
Danny C. Klepper ... transportation coordinator: Canada (as Danny Klepper)
Walter McClain ... transportation captain (as Walt McClain)
Thomas O'Donnell ... production van driver
Ron Poniewaz Jr. ... driver
Jack Jay Reece ... driver (as Jay Reece)
John Sagray ... driver
Gary Sauer ... driver: grip truck, Las Vegas second unit
John Suttles ... driver
John F. Teeple ... driver
Roger Wooge ... transportation
Bonnie Yamahiro ... driver
Bill Young ... precision driver coordinator
Everett Everett ... driver (uncredited)

Other crew 

Lisa Marie Ackel ... stand-in
Aviline Adshead ... set medic: Canada (as Avaline Adshead)
Collin Allin ... production assistant: medic, second unit, Canada
Jill Antal ... assistant accountant
Donna Armstrong ... medic: second unit
Marty Arthur ... medic: second unit, Canada
Angela Athayde ... additional production assistant
Gerard Averill ... location manager: second unit
Diane M. Balle Jr. ... production assistant
Elizabeth Bartolotta-Clark ... assistant accountant
Brad Bemis ... location manager
Bannister Bergen ... assistant to producer
Howard Berger ... puppeteer
John Blair ... accounting clerk
Erin Borel ... assistant second unit coordinator
Leon Thomas Braun ... production assistant
Scotty Brown ... assistant location manager
Chris Campbell ... key assistant location manager (as Chris Akers)
S. Todd Christensen ... location manager
Chris Cinnamon ... stand-in
Bill Cleavelin ... photo double: Seth Green
Curt Clendenin ... stand-in
Gino Crognale ... puppeteer
Judy Heinzen Culotta ... assistant location manager (as Judy Heinzen)
Chris Cummins ... office production assistant
Coral Dambrauskas ... craft service second unit
Dante ... warm-up comic
William M. DeLuca ... mechanic
Rob Doak ... video coordinator
Brian Dunne ... assistant location manager
Devon Evans ... animal trainer
Juliana FauntLeRoy ... production assistant
Russ Fega ... location manager: second unit
Randi Feldman ... script supervisor / script supervisor: second unit
Jay Floyd ... clearance administrator
Toby Forlenza ... script supervisor: second unit, Canada
Katy Genovese ... payroll accountant
Marc C. Geschwind ... photo double-jon lovitz
Lorie Gibson ... trainee production coordinator
Wendy Goldfisher ... second assistant accountant
Nancy Haecker ... assistant location manager
Peter Hansen ... caterer: pastry chef
Jill Heather ... assistant production coordinator
Chris Higgs ... production assistant
Lora Hingst ... production assistant
Tara Howie ... production assistant / stand-in
Patrick G. Ingram ... medic: second unit (as Patrick Ingram)
David Israel ... location manager
Reggie Jackson ... production assistant
Andrew Judge ... stand-in
Rainer Kahl ... stand-in
Luke Khanlian ... puppeteer
Michael Kruk ... production assistant: second unit
Robert Kurtzman ... puppeteer
Nicki McCain ... first assistant accountant
Elizabeth McCarthy ... assistant: Mr. Zucker
Travis McConnell ... production assistant
Mimi N. McGreal ... assistant production coordinator
Darwin Mitchell ... wrangler
Hilary Momberger ... script supervisor
Jean Nakahara ... production coordinator: Las Vegas and Los Angeles second unit
Boone Narr ... wrangler
Greg Nicotero ... puppeteer
Ben Owens ... assistant location manager
Nadia Paine ... assistant: Mr. Vane
Chris Palmer ... assistant: Sean Daniel
Jon Philion ... technician: Libra Mount
Pamela Poole ... production coordinator
Pierrette Pretty ... production assistant: Canada
Sooki Raphael ... assistant: Mr. Zucker
Brad Robinson ... production assistant
Heather Roscorla ... first assistant accountant
Tony Rudenko ... computer graphic artist
Troy Rudolph ... production assistant
Shannon Shea ... puppeteer
Kerri Smeltzer ... production assistant
Glenn J. Smith ... aerial coordinator
Norma Smith ... production auditor
Phil Smith ... animal trainer
Emre Sonmez ... key assistant location manager
Andy Sowerwine ... production assistant
Sandra Staggs ... marketing executive
Lisa Swain ... production coordinator
Haley Sweet ... production coordinator: second unit
Rebecca L. Taylor ... assistant to director
David Tepper ... production assistant
Debbie Tieman ... first assistant accountant
Julia Tortolani ... opening title designer
Shea Varge ... production assistant: second unit
Richelle M. Vawter ... production assistant
Peter Vogel ... assistant production coordinator: second unit
Mark Voyce ... location manager: Canada
Ty Warren ... production executive: Alphaville
David Wogh ... puppeteer
David L. Wolfson ... location manager: second unit (as David Wolfson)
Alex L. Worman ... unit publicist
George Brown ... production assistant (uncredited)
Jean Duff ... production assistant (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond representative (uncredited)
Slade Hart ... production assistant: second unit (uncredited)
George 'Skip' Henfling ... assistant accountant: second unit (uncredited)
Omar Mosquera ... production assistant (uncredited)
Christina Quast ... location assistant (uncredited)
Victoria Sturm ... dubbing voice: Tracy Faucet (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page