Edit
By Dawn's Early Light (TV Movie 2000) Poster

(2000 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Arthur Allan Seidelman

Writing Credits (WGA)  

Jacqueline Feather ... (written by) &
David Seidler ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Ben Maxwell
...
Nick Decker
...
Mike Lewis
Patrick David ...
Eddie Decker
Gary Bisig ...
Syd Spicer
Ben Cardinal ...
Ro
...
Bell Baines
...
Eli
Blair Slater ...
Duane
...
Evan
...
Sandy Lewis
Greg Kean ...
Ron Lewis
...
Mayor
Peter Raffan ...
Auctioneer
...
Heartbreaker #1
Julie Patzwald ...
Heartbreaker #2 (as Lulie Patzwald)
...
Ox
David Coles ...
Sweet Potato
Caley Wilson ...
Saloon Local
...
Doctor
...
Store Keeper
...
Officer #1
...
Officer #2
Joanna Piros ...
Newscaster
Rest of cast listed alphabetically:
Gracie P. Aylward ...
Girl #2 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Randall Badger ... executive producer
Bob Chmiel ... co-executive producer
Robert A. Halmi ... executive producer (as Robert Halmi Jr.)
Dan Paulson ... executive producer (as Dan Pauslon)

Music by 

Lee Holdridge

Cinematography by 

Andreas Poulsson

Film Editing by 

Bert Glatstein

Casting By 

Trish Robinson
Maureen A. Arata ... (uncredited)

Production Design by 

Jo-Ann Chorney

Art Direction by 

Roxanne Methot

Set Decoration by 

David Birdsall ... (as David Dirdsall)

Costume Design by 

Candace Cruikshank

Makeup Department 

Paul Edwards ... hair stylist
Joann Fowler ... makeup artist (as Jo Ann Fowler)
Pearl Louie ... makeup department head
Heather Tillson ... assistant hair stylist

Production Management 

Tim King ... executive in charge of post production
Rose Lam ... executive in charge of production
Jae Marchant ... production manager: second unit
Mary-Liz McDonald ... executive in charge of production
Robert C. Rodriguez ... post-production supervisor
Bev White ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Sandra Mayo ... first assistant director
David Mills ... first assistant director: second unit
Linda Mills ... trainee assistant director
Linda Pearce ... third assistant director
Cindy Smith ... second assistant director
Lidia Stante ... first assistant director: second unit (as Lydia Stante)
Danny Virtue ... second unit director

Art Department 

Files Bobic ... set decoration buyer
Tom Bonny ... on-set dresser
John Crockett ... construction foreman
Grant Davey ... first assistant props
Ken Davies ... property master (as Kenneth Davies)
Shelley Dowson ... paint coordinator
Frank Haddad ... head greensman
Michael Jovonoski ... dresser
Miko Laplante ... assistant set decorator
Tom McKinnon ... lead painter
Carmen Maria Nees ... property buyer
Chris Renshaw ... lead hand
Elizabeth Shelton ... assistant art director (as Liz Sheldon)
Chris Thompson ... construction coordinator

Sound Department 

Kevin Ault ... dialogue editor / walla recordist
Ken Biehl ... sound editor
Chester Biolowas ... sound editor (as Chester Bialowas)
Andy Bishop ... cable operator
Darren Brisker ... production sound mixer
Stephen Cheung ... adr mixer / dialogue editor
Michelle Dallas ... sound assistant
Ryan Decarlonis ... background editor (as Ryan DeCarlonis)
Geoff Dodd ... foley recordist
Jim Harrington ... foley artist
Dave Harvey ... sound manager
Mike Hibberson ... boom operator (as Michael Hibberson)
David Horner ... dialogue premix
Michael Keeping ... foley artist (as Mike Keeping)
Peter Pearson ... sound coordinator
Karen Roberts ... sound assistant
Wendy Romano ... adr editor / dialogue editor
Charlie Shepard ... supervising sound editor
Greg Stewart ... re-recording mixer
Michael Thomas ... re-recording mixer / sound editor
Greg Watrych ... foley artist

Special Effects by 

Curtis Bradshaw ... first assistant effects coordinator
Darren Marcoux ... special effects coordinator

Stunts 

Chad Evenson ... stunt double: Mike
Reg Glass ... stunt double: Nick
Rod May ... stunt double: Syd
Kevin Schartner ... stunt double: Eddie
Greg Schlosser ... stunt double: Ben
Danny Virtue ... stunt coordinator / stunt double: Ro

Camera and Electrical Department 

Harold Bernard ... a camera second assistant
Brian Book ... best boy grip
Paul Bougie ... best boy
Garry Brook ... key grip
Peter G. Capadouca ... gaffer (as Peter Capadouca)
Todd Elyzen ... b camera operator / director of photography: second unit
Mark Gordon ... b camera second assistant
Cam Hayduk ... a camera first assistant
Kevin Hemmingson ... grip
Pierre Hubert ... dolly grip (as Pierre 'Pepe' Hubert)
Scott Keates ... b camera first assistant
Brian Lymer ... lamp operator
Ryan McNair ... camera trainee
Paul Michaud ... stills photographer
Steven Miko ... lamp operator (as Stephen Miko)
Niel Rasmussen ... grip
Neil Rathmosun ... grip
Jim Stacey ... a camera operator (as Jim Stacy)
Mike Stroman ... generator operator

Casting Department 

Christine Derek ... extras coordinator: on-set
Mary Montica-Poole ... casting associate
Natasha Tony ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Alison Fraser ... assistant costume designer
Charron Hume ... costumer
Michelle Hunter ... set supervisor
Eleanore Ross ... truck costumer

Editorial Department 

Patrick Clark ... post-production assistant
Greg Dean ... assistant editor
Roger La Prairie ... telecine colorist
Janice Papadaki ... negative cutter: backgrounds
Hassan Smith ... post-production assistant

Location Management 

Karin Behrenz ... key location production assistant
Doug Brons ... location manager
Ken Hovgaard ... location scout
Costa Vassos ... assistant location manager

Music Department 

Stan Jones ... music editor
Susan Pilcher ... music coordinator

Transportation Department 

Dave Bozman ... cable truck driver
Steve Cant ... camera truck driver (as Steven Cant)
Andy Earle ... star driver: wagon
Gary Gleeson ... set decoration driver (as Gary Gleason)
Jack Kraehling ... construction driver
Mark Libera ... trailer driver: super
Darla Nathorst ... transportation supervisor
Shawn O'Hearn ... cast driver
Rod Patten ... transportation captain
Ric Petrini ... cast driver
Gerry Stewart ... transportation co-captain

Other crew 

Kieran Baldwin ... adr loop group
Debera Barager ... production accountant
Andrea Bastin ... controller
Eliza Bayne ... adr loop group
Koenraad Beugelink ... stand-in (as Koenraad Beuglelink)
Brian Dobson ... adr loop group
Connie Earl ... assistant chef
Ken Friss ... script supervisor
Julie Hill ... adr loop group
Laureen Hui ... assistant production accountant
Jill Ireland ... assistant chef
Steve A. Kennedy ... assistant: to Mr. Paulson
Deanna Kittson ... office assistant
Kevin Krisiloff ... assistant: to Mr. Paulson
Selena La Brooy ... in house coordinator
Craig J. Lane ... first assistant production coordinator
Michelle Leclair ... second assistant production coordinator
Sue Levens ... assistant production accountant
Wendy Lewis ... production coordinator
Rod May ... horse/cattle wrangler
Brent Miller ... adr loop group
Resho Ollek ... assistant chef
Jamie Payton ... wrangler
Amanda Richards ... chef
Allen Salamanca ... assistant: to Mr. Paulson
Gerald Thom ... stand-in
Alison Wells ... unit publicist
Calley Wilson ... assistant: to Mr. Seidelman
Terence Chase ... security (uncredited)
Kate Gajdosik ... post-production accounting clerk (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page