Edit
Bulletproof Monk (2003) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Paul Hunter

Writing Credits (WGA)  

Ethan Reiff ... (written by) &
Cyrus Voris ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Monk With No Name (as Chow Yun-Fat)
...
Kar
...
...
...
...
...
...
...
Sax (as Chris Collins)
...
Kishaya Dudley ...
DV
...
Mauricio Rodas ...
...
...
Albert Chung ...
Young Monk
Karis Han ...
Boy Monk
...
Subway Cop
Raven Dauda ...
Young Mother
Isys McKoy ...
Little Girl
Peter Snider ...
Three Piece Suit
Suresh John ...
Cabbie
Geoff Williams ...
Breathless Cop
Michael Yanover ...
Hotdog Vendor
Chad Camilleri ...
Merc (as Chad Camileri)
...
James Acheson ...
...
...
...
Kevin Rushton ...
Hadley Sandiford ...
...
...
Blair Johannes ...
Regan Moore ...
Joel Harris ...
Patrick Mark ...
...
Billy Oliver ...
...
...
...
Lloyd Adams ...
Transit Cop
Christopher D. Amos ...
Transit Cop
Murray R. Croft ...
Transit Cop
Phil Chiu ...
Mike Gow ...
...
...
Mike Chow ...
Fabian Choe ...
James Kim ...
...
Nathan Lam ...
Peter Wong ...
Jun Wei Feng ...
Yisheng Lin ...
Wu Shu Monk (as Lin Yi-Sheng)
Rest of cast listed alphabetically:
Michael Cameron ...
Mercenary (uncredited)
...
Mercenary #1 (uncredited)
...
Tough Guy Leader (uncredited)
...
Merc (uncredited)
Emily Khazak ...
Girl on Bench (uncredited)
Joyce Kirkconnell ...
Sexy Girl (uncredited)
Devon Richards ...
Subway Partygoer (uncredited)
Angela Seto ...
Old Sho Girl (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Terence Chang ... producer
Gotham Chopra ... executive producer
Alan Glazer ... co-producer (as Alan G. Glazer)
Robert K. Lambert ... associate producer
Caroline Macaulay ... executive producer
Brent O'Connor ... co-producer
Mark Paniccia ... co-producer
Charles Roven ... producer
Douglas Segal ... producer
Kelley Smith-Wait ... executive producer (as Kelly Smith-Waite)
John Woo ... producer
Michael Yanover ... executive producer

Music by 

Eric Serra

Cinematography by 

Stefan Czapsky ... director of photography

Film Editing by 

Robert K. Lambert

Casting By 

Mindy Marin

Production Design by 

Deborah Evans

Art Direction by 

Arvinder Grewal ... (as T. Arv Grewal)
Eric Norlin

Set Decoration by 

Penny A. Chalmers
Clive Thomasson

Costume Design by 

Delphine White

Makeup Department 

Martin Astles ... makeup effects sculptor
Alessondra Bastianoni ... assistant makeup artist
David R. Beecroft ... key hair stylist
Barney Burman ... prosthetic makeup artist
Greg Cannom ... prosthetic makeup artist / special makeup effects artist
Glen Hanz ... sculptor: Captive Audience Productions
John Kim ... makeup effects technician: Captive Audience Productions
Mary Kim ... makeup effects production supervisor: Captive Audience Productions Inc.
Emmy Leung ... makeup artist: Mr. Chow Yun-Fat
Jo-Ann MacNeil ... key makeup artist
Shuk Yee Mok ... hair stylist: Mr. Chow Yun-Fat
Mark Nieman ... silicone prosthetic department supervisor: Captive Audience Productions
Alexei O'Brien ... makeup effects operations manager
Lydia Pensa ... assistant hair stylist
Michael Peterson ... lab makeup effects
Leslie Ann Sebert ... key makeup artist (as Leslie A. Sebert)
Brian Sipe ... special makeup supervisor
Keith VanderLaan ... makeup effects creator: Captive Audience Productions
Wesley Wofford ... key prosthetic makeup artist

Production Management 

D.J. Carson ... production manager
Marty Dejczak ... production manager: second unit
Brent O'Connor ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Walter Gasparovic ... first assistant director
Brian Giddens ... assistant director: additional photography / first assistant director
Katrina Lee ... third assistant director
Jym Morton ... daily assistant director
Jenny Murray ... third assistant director: second unit
Pazz Neglia ... second assistant director: second unit
Guy Norris ... second unit director
Elizabeth Parker ... assistant director: second unit
Howard Rothschild ... first assistant director: second unit
Graham Tallman ... daily assistant director
Bob Warwick ... second assistant director

Art Department 

John Alvarez ... assistant art director
Rob Ballantyne ... set designer
David Best ... graphic designer
Rob Bonney ... head carpenter
Cameron S. Brooke ... key scenic artist
Robert C. Brooke ... lead scenic artist
Theresa Buckley ... props buyer
Randy Casano ... lead carpenter
William Cheng ... set designer
J.P. Dame ... set dresser
Warren Dunlop ... construction foreman
David G. Fremlin ... set designer
Vladislav Fyodorov ... set designer
Jen Gillespie ... clearance and placement coordinator / third assistant art director
James Halpenny ... construction coordinator (as Jim Halpenny)
Chris Hanson ... scenic laborer
Ron Hewitt ... property master
Michael Huschka ... assistant property master
Wayne Jacques ... assistant decorator
Elis Lam ... set designer (as Elis Y. Lam)
Andrew Li ... illustrator
Rob McCallum ... storyboard artist
Mike Avon Oeming ... comic art
Trevor Oleksy ... head greensperson
H. Nancy Pak ... art department coordinator
Vince Peets ... storyboard artist
Victor 'Chikko' Quon ... assistant head painter
Dave Rosa ... head painter
Ken Samaroo ... stand-by painter
Danny Scavuzzo ... scenic carpenter
Jaclyn Shoub ... assistant decorator
Douglas Slater ... set designer
Robert S. Smith ... stand-by carpenter
Chris Sneddon ... construction coordinator
Paul To ... concept illustrator
Paul Vernon ... carpenter
Athena Wong ... set dresser
Jay Martin ... storyboard artist (uncredited)
Jae Pak ... graphic designer (uncredited)

Sound Department 

Sean Paul Armstrong ... cable puller
Paul Aulicino ... first assistant sound editor
Bob Beher ... foley supervisor
Patrick Cicero ... first assistant sound editor
Marc Deschaine ... adr assistant
Joe Dorn ... adr supervisor
Ken Fischer ... sound effects editor
Frank Fleming ... sound recordist
Bruce Fortune ... supervising sound editor (as Bruce D. Fortune)
Stuart French ... production sound mixer: second unit
Peter Gleaves ... adr mixer
Glenn Hoskinson ... sound effects editor
Shawn Kennelly ... foley mixer
Gregg Landaker ... sound re-recording mixer
Laura Macias ... foley artist
Steve Mann ... sound effects editor
Steve Maslow ... sound re-recording mixer
Matthew McKenzie ... adr recordist: Toronto
Colin McLellan ... adr recordist
Chris Navarro ... adr recordist
Howard Neiman ... sound editor (as Howard S. Neiman)
Steve Nelson ... sound effects editor
Stephen P. Robinson ... sound effects editor
Bruce Stambler ... supervising sound editor
John J. Thomson ... production sound mixer
Robert Troy ... adr dialogue editor
Mario A. Vitale ... apprentice sound editor
Tim Walston ... sound designer
Donald L. Warner Jr. ... dialogue editor
Wade Wilson ... sound designer
Alan Zielonko ... boom operator
Carl D. Ware ... sound engineer (uncredited)

Special Effects by 

Dan Cervin ... first assistant camera: special effects department, re-shoot
Colin Chilvers ... special effects consultant
Frank Dunlop ... special effects: electronics
James Gawley ... special effects machinist
Daniel Gibson ... special effects buyer (as Dan Gibson)
Bob Hall ... special effects technician
Tony Kenny ... special effects coordinator
Gary Kleinsteuber ... special effects technician
Kaz Kobielski ... special effects supervisor
Arthur Langevin ... special effects technician
Tim Lidstone ... rigging key
Ian Locke ... special effects: Millwright
Drew Longland ... special effects technician
Allan Meuse ... special effects shop key
Marcus Rait ... special effects technician
Mark Rice ... second unit key special effects
Troy Rundle ... main unit key
Mike Splatt ... special effects technician
Dean Stewart ... special effects office administrator
Brian Van Dorn ... special effects technician
Sophie Vertigan ... special effects props builder
Robert Yeager ... special effects assistant: reshoot

Visual Effects by 

Joseph Bailey ... digital compositor
Miguel Bautista ... digital compositor
R. Christopher Biggs ... digital artist
Richard Bluff ... visual effects supervisor
Melissa Carter ... visual effects editor
Irfan Celik ... digital artist
Debbie Cooke ... visual effects producer
James Coulter ... digital artist: Digital Dimension
Fish Essenfeld ... senior compositor
Steven Fagerquist ... visual effects
Tarn Fox ... digital compositor
John Fraser ... matte artist & illustrator
Benoit Girard ... visual effects supervisor: Digital Dimension
Paul Graff ... digital compositor
Willi Hammes ... CG artist
William Hazen ... facilities manager: Boy Wonder Visual Effects
Kyle J. Healey ... CG monk sequence supervisor
Dennis Hoffman ... visual effects producer
Holly Gregory Horter ... visual effects
Norris Houk ... digital artist / visual effects production assistant
John Huikku ... digital compositor: Boy Wonder Visual Effects
Richard Kidd ... digital effects supervisor
Raymond C. King ... digital effects artist
John G. Kirby ... digital artist
Dan Knight ... visual effects artist
Peter Koczera ... senior digital artist
Tim Landry ... visual effects supervisor
Derek Ledbetter ... visual effects
Steven Lloyd ... digital artist
Jonah Loop ... digital compositor
Brian Lutge ... effects animation: Boy Wonder Visual Effects
Ray McMillan ... motion control supervisor
Matthew Merkovich ... matchmove artist (as Matt Merkovich)
Jerome Morin ... visual effects producer: Digital Dimension
David B. Moulder ... visual effects coordinator
Daniel Naulin ... digital effects artist (as Dan Naulin)
Marlo Pabon ... digital supervisor: Boy Wonder VFX
Navin Pinto ... character technical supervisor: Boy Wonder VFX
Francis Puthanangadi ... digital artist: Boy Wonder Visual Effects
Robert Rossello ... digital compositor
Kennedy Shah ... motion control programmer
Al Shier ... visual effects producer
Payam Shohadai ... visual effects supervisor: BWVFX
Pedram Shohadai ... visual effects
Brian Smallwood ... digital effects artist
Sharmishtha Sohoni ... digital compositor
Richie Solomon ... roto artist: Boy Wonder Visual Effects
Marion Spates ... digital effects artist: Digital Dimension
John E. Sullivan ... visual effects supervisor
Tammy Sutton ... digital compositor / rotoscope artist
Dennis Temprile ... playback screen: Keyframe Digital Productions Inc.
Robin Trickett ... visual effects coordinator
Bruno Vilela ... senior digital lighter: Boy Wonder VFX
Leandro Visconti ... compositor: Digital Dimension
Dan Walker ... visual effects roto artist
Burt Ward ... visual effects producer: Boy Wonder VFX
Wendy Whaley ... compositor
Toby Wilkins ... Inferno artist: main title sequence, New Wave Entertainment
Johnny Wilson ... visual effects
Deborah Wiltman ... digital compositor
Paul Wood ... effects animator
James Healy ... digital systems administrator (uncredited)
Daryl Klein ... digital artist (uncredited)
Tony Willis ... visual effects post producer (uncredited)

Stunts 

Roy T. Anderson ... stunt player
Marcello Baccala ... stunt player
Ron Bell ... stunt player
Dan Belley ... stunt player
Leigh Bianco ... stunt player (as Leigh Brinkman)
Marco Bianco ... stunt player
Ermes Blarasin ... stunts
Shane Cardwell ... stunt player
Kim-Fai Che ... wire man (as Che Kim Fai)
Chi-Ming Wong ... wire man (as Wong Chi Ming)
Ian Chow ... stunt player
Ping Choykwok ... wire man (as Choy Kwok Ping)
Christopher Cordell ... stunt player
Wayne Downer ... stunt player
Tig Fong ... stunt rigger
Plato Fountidakis ... wire man
Curtis Hibbert ... stunt player
Susan Horton ... stunt player
Jung-Yul Kim ... stunt player
Kym Kristalie ... stunt player
Mike Lambert ... wire man (as Michael Ian Lambert)
Paul Lazenby ... wire man
Angelica Lisk-Hann ... stunt player (as Angelica Lisk)
Steve Lucescu ... stunt rigger
Audrey Mak ... fight team coordinator (as Audrey Mak Ngah Yu)
Darren Marsman ... stunt player
Darren McGuire ... stunt player (as Darren Michael McGuire)
Duncan McLeod ... stunt player
Guy Norris ... stunt coordinator (as Guy Leslie Norris)
Dennis Oliver ... stunt player
Sue Parker ... stunt player
Fred Perron ... stunt player
Edward A. Queffelec ... stunt player (as Ed Queffelec)
Branko Racki ... stunt coordinator
Joseph Racki ... stunts (as Joseph R. Racki)
Paul Rapovski ... fight coordinator
Robert Reece ... stunts (as Robert Reese)
Bryan Renfro ... stunt player
Lori Stewart ... stunt player
David Stinson ... stunt player (as Dave Stinson)
John Stoneham Sr. ... stunt player
Chiu Yau Tang ... wire man (as Tang Chiu Yau)
Michael Sean Tighe ... stunt player (as Mike Tighe)
Wei Tung ... fight consultant (as Stephen Tung)
Jennifer Vey ... stunt player
Len Wagner ... stunt player
Wai-Fai Wong ... stunt player (as Wong Wai Fat)
Paul Wu ... stunt player
Peng Zhang ... stunt player
Brittney Banks ... stunt performer (uncredited)
Marco Bianco ... stunt rigger (uncredited)
Matt Birman ... stunt performer (uncredited)
Hubert Boorder ... stunt wire team (uncredited)
Simon Burnett ... stunt double: Sean william Scott (uncredited)
Dean Copkov ... stunt rigger (uncredited)
Christopher Cordell ... stunt double: Seann William Scott, utility stunts and stunt rigger (uncredited)
Neil Davison ... stunt performer (uncredited)
Mike Desabrais ... stunt double: Karel Roden (uncredited)
Tig Fong ... stunts (uncredited)
Mike Gow ... stunts (uncredited)
Susan Horton ... stunt double (uncredited)
Blair Johannes ... stunts (uncredited)
Allen Keng ... stunt performer (uncredited)
Henry Korhonen ... stunts (uncredited)
Mike Lambert ... stunts (uncredited)
Danny Lima ... stunt performer (uncredited)
Steve Lucescu ... utility stunts (uncredited)
John MacDonald ... stunt double: Marcus Pirae (uncredited)
Patrick Mark ... stunts (uncredited)
Christopher McGuire ... stunts (uncredited)
Darren McGuire ... stunt double: Seann William Scott (uncredited)
Steven McMichael ... stunt double (uncredited)
Phillip Mitchell ... stunts (uncredited)
Layton Morrison ... stunts (uncredited)
Edward A. Queffelec ... utility stunts (uncredited)
Darryl Quon ... wire technician (uncredited)
Branko Racki ... stunts (uncredited)
Robert Racki ... stunt actor (uncredited)
Herb Reischl Jr. ... stunt actor (uncredited)
Jeffrey C. Robinson ... stunt double (uncredited)
Jeanette Roxborough ... stunts (uncredited)
Justin Sain ... stunt double (uncredited)
John Stead ... stunt performer (uncredited)
Lori Stewart ... stunt double: Victoria Smurfit (uncredited)
Dave Tommasini ... aerial stunts (uncredited)
Jennifer Vey ... stunt double: Jamie King (uncredited)
Max White ... stunt wire team (uncredited)
Peng Zhang ... stunt double: Chow Yun Fat (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Michelle Beaudette ... first assistant camera
David Breeze ... gaffer
Philippe Champion ... assistant camera
Ciaran Copelin ... first assistant camera
Brad Crosbie ... a-camera second assistant
William Engel ... grip
Roger Finlay ... camera operator: "c" camera
Carson T. Foster ... daily rigging grip
Michael L. Hall ... best boy
John Harper ... first assistant camera / first assistant camera: "b" camera
David Herrington ... director of photography: second unit
Perry Hoffman ... camera operator
Chris Howard ... gaffer
John Irwin ... generator operator
Patrick King ... dolly grip
Marek Krawczyk ... electrician
Mark Lewandowski ... video supervisor
Ari Magder ... second assistant camera: "b" camera
Michael McLellan ... key grip: re-shoot
Clyde Miller ... assistant camera: aerials and Wescam camera
Monty Montgomerie ... first assistant key grip
Anthony Nocera ... digital video assist operator: action unit
David Norris ... camera operator: Wescam camera
Rob Parisien ... digital video assist operator: additional photography
Greg Patterson ... gaffer: re-shoots
Danny Piva ... electrician: second unit
Keith Pokorski ... crane operator: Technocrane
Ronald Schlueter ... video assist
Tracy Shaw ... rigging grip
Benjamin Smith ... assistant camera
Robert F. Smith ... additional photographer
Stephen Spurrell ... rigging gaffer
Paul Thompson ... digital video assist operator: StormVision
Jasper Vrakking ... 24 frame video operator
Serhat H. Yalcinkaya ... assistant camera trainee: second unit
Paul Zoskey ... video assist operator
Marc Forand ... remote head technician (uncredited)
Daniel Volonino ... second assistant camera: "c" camera, Vancouver (uncredited)

Animation Department 

Karen Eppstadt ... breakdown artist
Wendy Whaley ... animator

Casting Department 

Amanda Harding ... casting associate
Barbara Harris ... voice casting
Diane Kerbel ... casting: Canada
Crystal Kramer ... casting assistant (as Crystal Olsen)

Costume and Wardrobe Department 

Sylvie Bonniere ... extras costume coordinator
Tarah Burke ... extras wardrobe: second unit
Matthew Campbell ... assistant costume set supervisor
Christina Cattle ... set costume supervisor: second unit
Gayle Franklin ... costume buyer
Gaye Gardiner ... textile artist
Tatjana Hutinec ... costume breakdown artist
Richard Krough ... personal dresser: Mr. Chow Yun-Fat (as Richard Krogh)
Susan MacLeod ... seamstress
Silvana Sacco ... costume breakdown artist
Zsolt Sandor ... wardrobe assistant
Sara Schilt ... assistant costume designer
Luis Sequeira ... assistant costume designer (as Luis M. Sequeira)
Carol Wong ... set costumer

Editorial Department 

Mark Bourgeois ... additional editor
Robert Doyle ... assistant editor
Darwin Green ... post-production assistant
Pamela March ... additional editor
Mike Milliken ... color timer
D. Gillian Truster ... first assistant editor
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)

Music Department 

Michael Atwell ... score recordist
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Brent Brooks ... music editor
Anita Camarata ... music supervisor
Hal Oppenheim ... composer: stock music
Dan Savant ... orchestra contractor
Scott McRae ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

Ron Coles ... transportation captain
Bill Hong ... driver: camera car/insert car
Robert Smith ... transportation coordinator

Other crew 

Kevin Alakas ... third assistant accountant
Drazen Baric ... assistant location manager: second unit
John 'Frenchie' Berger ... armorer
Stephanie Lee Berger ... weapons handler
Isai Rivera Blas ... stand-in (as Gil Rivera Blas)
Mel Braxton ... assistant: Paul Hunder
Kathryn Buck ... script supervisor
Brandon Buyaki ... assistant: Douglas Segal
Carlo Campana ... key aerial rigger
Eric Chen ... fight trainer
Christopher Comrie ... payroll accountant
Sean Coyne ... on-set craft
Mike Doiron ... key production assistant
Kishaya Dudley ... choreographer
Kelly Gilbert ... third assistant accountant
Jonathan Goldman ... assistant: Kelley Smith-Wait
Pamela Hackwell ... contact lens technician
David Harcourt ... aerial rigging consultant
Sara Holmes ... first assistant accountant
Ryan Hupponen ... production assistant
Sharre Jacoby ... producer: main titles, New Wave Entertainment
Bohdan Jakiwczyk ... production assistant
Siri Khalsa-Colly ... assistant: Mr. Hunter
Aaron Kogan ... assistant: Charles Roven
Siegfried Kopp ... production assistant
Miriam Laurence ... dialect coach: pre-production
Troy P. Liddell ... choreographer (as Troy T. Liddell) / choreographer
Jim Lovisek ... cobra wrangler
Jonathan Matthews ... location manager: second unit
Catherine McGovern ... production secretary
Jason McLeod ... location assistant (as Jay Jay McLeod)
Tom Metz III ... assistant: Caroline Macaulay
Lesley Myers ... production coordinator
Terri Ann Myers ... production assistant
Brent C.S. O'Connor ... assistant to producer
Shannon O'Connor ... assistant to producer
Rick Parker ... animal wrangler
Brittany Philion ... assistant: John Woo
Karen Pidgurski ... unit publicist
Diane Pitblado ... dialect coach: pre-production
Elysia Bliss Pyne ... production assistant
Michael Rosser ... production coordinator: re-shoots
Howard Samuelsohn ... dialect coach
Ian Shen ... adr voice
Hunter Shepherd ... assistant: Mr. Roven
Alan Shoub ... second unit co-captain
Misha Skoric ... assistant: Chow Yun-Fat
Evan Spiegel ... assistant: Charles Roven
Rachel Suhanic ... assistant: Seann William Scott
Alan Sutton ... fire safety
Dave Tommasini ... helicopter pilot (as David Tommasini)
Hanna Tower ... production coordinator: second unit
Gene A. Turner ... coach (as Gene Turner)
Derek Ursacki ... third assistant accountant
Todd Weinger ... assistant: Terence Chang
Mike Wielinski ... intern: Mosaic Media Group
Andrew Wolinsky ... production assistant
Jack Wong Wai Leung ... fight choreographer (as Wong Wai Leong [Jack])
Corey Yuen ... fight choreographer: additional fight sequence
Michael J. Harker ... completion bond company representative (uncredited)
Warner Loughlin ... acting coach (uncredited)
Christopher Xavier Lozano ... stills photography (uncredited)
George Ploszczansky ... personal security: Chow Yun-Fat (uncredited)
Wei Tung ... martial arts choreographer (uncredited)
Daniel Veluzat ... location liaison (uncredited)
Nick Veziris ... gun wrangler (uncredited)
Corey Yuen ... additional fight director (uncredited)

Thanks 

Dan Bradley ... the producers wish to thank

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page