Edit
Thir13en Ghosts (2001) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Steve Beck

Writing Credits  

Robb White ... (story)
 
Benjamin Carr ... (screenplay) (as Neal Marshall Stevens) and
Richard D'Ovidio ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
Alec Roberts ...
...
...
...
...
Jacob Rupp ...
Mike Crestejo ...
...
Charles Andre ...
Mikhael Speidel ...
Daniel Wesley ...
...
...
...
Shawna Loyer ...
Xantha Radley ...
...
Laurie Soper ...
Herbert Duncanson ...
Shayne Wyler ...
...
Breaker Mahoney, The Juggernaut (as John De Santis)

Produced by 

Gilbert Adler ... producer
Terry Castle ... co-producer
Dan Cracchiolo ... executive producer
Richard Mirisch ... co-producer
Steve Richards ... executive producer
Joel Silver ... producer
Robert Zemeckis ... producer

Music by 

John Frizzell

Cinematography by 

Gale Tattersall ... director of photography

Film Editing by 

Derek Brechin ... (as Derek G. Brechin)
Edward A. Warschilka

Casting By 

Christine Sheaks

Production Design by 

Sean Hargreaves

Art Direction by 

Tim Beach ... supervising art director
Don Macaulay ... (as Don Macauley)

Set Decoration by 

Dominique Fauquet-Lemaitre

Costume Design by 

Jenni Gullett

Makeup Department 

Chad Atkinson ... special makeup effects crew: lab department
Linda Bastin ... special makeup effects crew: purchasing
Howard Berger ... key special makeup effects supervisor
Kamar Bitar ... special makeup effects crew: office staff
Norman Cabrera ... special makeup effects crew: key artist
Chris Cera ... special makeup effects crew: lab department
Lyn Defehr ... makeup artist (as Lyn De Fehr)
Victoria Down ... key makeup artist
Stan Edmonds ... on-set key special makeup effects artist
Rachel Emmers ... special makeup effects crew: office staff
Mike Fields ... on-set key special makeup effects artist (as Michael Fields)
Lance Gilmer ... special makeup effects crew: lab department (as Lance Gilmore)
James Hall ... special makeup effects crew: lab department
Steve Hartman ... special makeup effects crew: lab department
Chiz Hasegawa ... special makeup effects crew: office staff (as Chizuru Hasegawa)
Moto Hata ... special makeup effects crew: art department (as Motoyoshi Hata)
Robert Kurtzman ... special makeup effects supervisor
Don Lanning ... special makeup effects crew: key artist
Sherry Linder-Gygli ... key hair stylist
Jim McPherson ... special makeup effects crew: art department
Bruce D. Mitchell ... special makeup effects crew: art department (as Bruce Mitchell)
Sandy Monesmith ... hair stylist
Patricia Murray ... on-set key special makeup effects artist
Greg Nicotero ... special makeup effects supervisor (as Gregory Nicotero)
Scott Patton ... makeup designer
David Perteet ... special makeup effects crew: lab department
Christopher Mark Pinhey ... on-set key special makeup effects artist (as Christopher Pinhey)
Ron Pipes ... special makeup effects crew: hair department (as Ron Pipes II)
Leanne Rae Podavin ... on-set key special makeup effects artist (as Leanne Podavin)
Charles Porlier ... on-set key supervising special makeup effects artist
Brian Rae ... special makeup effects crew: lab department
Craig Reardon ... on-set key special makeup effects artist
Shannon Shea ... special makeup effects crew: art department
Mark Tavares ... special makeup effects crew: art department
Bill Terezakis ... on-set key special makeup effects artist
Alan Tuskes ... special makeup effects crew: lab department
Monique Venier ... on-set key special makeup effects artist
Bev Wright ... makeup artist
Bernie Wrightson ... special makeup effects crew: conceptual artwork
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)
Rob Miller ... contact lens technician (uncredited)

Production Management 

Daniel R. Chavez ... executive in charge of post production
Bill Draper ... executive in charge of production
Ron French ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Matt Earl Beesley ... first assistant director
Ashley Bell ... assistant director
James Bitonti ... third assistant director
David Klohn ... second assistant director
Albert M. Shapiro ... first assistant director (as Albert Shapiro)
Rhonda Taylor ... dgc trainee

Art Department 

Charles Audet ... lead laborer
Wayne Berarducci ... head metal fabricator
Terri Bishop ... set dresser (as Terry Bishop)
Ray Brodie ... set dresser
Todd Brooks ... buyer
Mira Caveno ... set designer
Lynn Christopher ... set designer
Jason Claridge ... paint foreman
Gregory Dewar ... art department coordinator
Dean Eilertson ... property master
Brian Epp ... assistant props
Gillian Goodman ... props buyer (as Gill Goodman)
Kevin Griffin-Park ... set dresser (as Kevin Griffin Park)
G. Andrew Hussey ... lead dresser (as Andrew Hassey)
Herminio Kam ... head painter
Ray Lai ... graphic artist
Andrew Li ... set designer (as Andrew Lee)
Sam McMaster ... construction foreman
Sheila Millar ... set designer (as Sheila Miller)
Tony Moscovitch ... lead carpenter
Glenn Mowatt ... construction first aid/safety
Elizabeth Patrick ... assistant set decorator
Gil Peyronnenc ... set buyer (as Gil Peronnec)
Jay Robinson ... scenic painter
Christine Shaw ... set dresser
Brian Shell ... construction coordinator
Eric Sundahl ... set designer
Kevin Tomecek ... tool maintenance
Mark Tompkins ... on-set painter
Geoff Wallace ... assistant art director
David Weber ... on-set carpenter
David Paul Hewitt White ... set dresser (as Paul White)
Ling Yang ... storyboard artist
Mark Tompkins ... painter (uncredited)

Sound Department 

Richard Adrian ... sound effects designer / sound effects editor
Nancy Barker ... first assistant sound editor
Stephanie Brown ... second assistant sound editor
David E. Campbell ... sound re-recording mixer (as Dave Campbell)
Rick Canelli ... adr recordist
Dane A. Davis ... sound designer / supervising sound editor
William R. Dean ... second assistant sound editor
Laverne Dewberry ... adr recordist (as LaVern Dewberry)
Julia Evershade ... supervising sound editor
Stephanie Flack ... supervising dialogue editor
Dave Griffiths ... boom operator
Larry Hopkins ... layback sound mixer
Eddie Kim ... second assistant sound editor
Andrew Lackey ... foley editor
Mary Jo Lang ... foley mixer
John Marquis ... sound effects mastering
Noel McIntosh ... second assistant sound editor
Alyson Dee Moore ... foley artist (as Alyson Moore)
Rupert Nadeau ... sound effects coordinator
Thomas J. O'Connell ... adr mixer (as Tom O'Connell)
Troy Porter ... adr mixer
Patrick Ramsay ... production sound mixer
John T. Reitz ... sound re-recording mixer (as John Reitz)
John Roesch ... foley artist
Gregg Rudloff ... sound re-recording mixer
Colin Smith ... sound assistant
Carolyn Tapp ... foley recordist
Ian Tarasoff ... assistant sound (as Ian Tarrosoff)
Donna G. Walker ... post sound operations / sound effects coordinator
David Fisk ... post sound intern (uncredited)

Special Effects by 

Dillon Armitage ... special effects
Charles Belardinelli ... special effects coordinator (as Charlie Belardinelli)
Oscar G. Castillo ... lead effects animator
Jason Collins ... lab technician: KNB Effects Group
Mike Duff ... special effects
James G. Fisher ... special effects (as James Fisher)
Joe Heffernan ... best boy special effects
David Satchwell ... lighting lead
Terry Sonderhoff ... special effects coordinator
Malia Thompson ... special effects technician
Andrew Verhoeven ... special effects

Visual Effects by 

Matthew Adams ... rotoscope supervisor
Michael Addabbo ... 3D artist
Chris Allen ... production tools
Jeff Allen ... digital artist
Jesse Andrewartha ... digital artist
Randall Bahnsen ... motion tracking supervisor (as Randy Bahnsen)
Jeffrey Edward Baksinski ... motion tracker
Greg Baxter ... digital coordinator
Jeremy Beadell ... I/O technician
Jill Berger ... 3D artist
Roy Berkowitz ... visual effects editor
Vlad Bina ... 3D artist / digital set designer
Chris Botting ... visual effects production assistant
Caroline L. Cameron ... digital artist (as Caroline Cameron)
Mike Castillo ... digital compositor
Oscar G. Castillo ... 3D artist (as Oscar Castillo)
Paul Clemente ... visual effects producer
Robert Coquia Jr. ... 3D technical assistant supervisor
J.D. Cowles ... digital artist (as JD Cowles)
Ken Dackermann ... digital compositor
Adrian De Wet ... digital artist
Kyle DeVriendt ... vault supervisor
Loring Doyle ... digital artist
Joe Dubs ... digital artist
Mark Eggenweiler ... visual effects editor
Michael L. Fink ... visual effects supervisor (as Michael Fink)
Amanda Finkelberg ... digital artist
Brian Gardner ... 3D artist
Tim Gibbons ... digital compositor
Dan Glass ... visual effects supervisor
Jacqueline Gordon ... 3D artist (as Jackie Gordon)
Rick Hassen ... visual effects production assistant
John Hewitt ... 3D lighting lead
Matt 'Chief' Hightower ... digital artist (as Matt Hightower)
Andrew Hofman ... 3D artist (as Andrew Hoffman)
Erica Hornung ... digital artist
Paul Howarth ... visual effects editor (as Paul R. Howarth)
Lubo Hristov ... art director: Cinesite
Darren Kiner ... 3D artist
Derek Krauss ... visual effects editor (as Derek Kraus)
Tom Lafferty ... systems
Krystine Lankenau ... digital artist
Vincent Lavares ... digital asset manager (as Vince Lavares)
Shanna C. Lim ... 3D artist (as Shanna Lim)
Rosa Lin ... digital artist
Matt Linder ... digital artist
David Lingenfelser ... composite supervisor
Daniel J. Lombardo ... visual effects executive producer: Cinesite
Mike Makara ... 3D artist
Anthony Mark Viverito ... digital artist (as Anthony Mark)
Samantha McGovern ... digital artist
Steve Michel ... I/O technician
Chad Owen ... digital artist
Kathleen Parker ... visual effects production coordinator
Devorah Petty ... digital artist
Ann Podlozny ... visual effects producer
Corinne Pooler ... paint supervisor
Thomas Proctor ... digital artist (as Tom Proctor)
Edward Quintero ... 3D artist (as Ed Quintero)
Olun Riley ... 3D artist
Philip Rowe ... senior systems administrator
Kody Sabourin ... 3D artist
Patrice d.S. Saenz ... technical director
Mark Sarte ... systems administrator
David Satchwell ... 3D lighting lead
Kino Scialabba ... art director: vfx / senior matte painter
Dan Seneres ... digital artist
Chris Serenil ... senior systems administrator
Christian Severin ... visual effects
Mark Shoaf ... 3D artist
Cybele Sierra ... digital compositor
Suzanne Smith ... 3D artist
Tiffany Smith ... visual effects coordinator
Dennis Solano ... vault clerk
Arthur Sutherland ... motion tracker
Kenji Sweeney ... CG supervisor
Tracy Takahashi ... visual effects associate producer
Bryan Taylor ... visual effects artist
Derek Thompson ... ghosts conceptual artist
Ryan Michael Todd ... digital artist (as Ryan Todd)
Antonio Torres ... digital artist: Cinesite
Renée Tymn ... digital compositor (as Renee Chamblin)
Enrique Vila ... 3D artist
Dan Wanket ... 3D artist (as Daniel Wanket)
Martin Weaver ... systems
Amanda Webb ... I/O technician
Steve Wright ... digital compositor: Cinesite
Jeremy Yabrow ... production tools
Bjorn Zipprich ... 3D artist / visual effects
Fred Jimenez ... 2D technical assistant (uncredited)
Ryan Laney ... technical director: Manex (uncredited)
Grant Niesner ... digital art direction consultant (uncredited)
Dante Quintana ... motion tracker (uncredited)
Everette Webber ... digital compositor: main titles (uncredited)

Stunts 

Guy Bews ... stunts
Curt Bonn ... stunt rigger
Yves Cameron ... stunts
Alex Green ... stunts
Dave Hospes ... stunts
Kristene Kenward ... stunts (as Kristine Kenworth)
Ken Kirzinger ... stunt coordinator
Michael Langlois ... stunts (as Mike Langois)
Deb Macatumpag ... stunts
Fred Perron ... stunts
Sheilagh Seaton ... stunts (as Shealah Seaton)
Suzi Stingl ... stunts (as Suzy Stingl)
Mike Vézina ... stunts (as Mike Vezina)
Brent Woolsey ... stunts
Claude Bouchard ... key stunt rigger (uncredited)
Duane Dickinson ... stunts (uncredited)
Jim Finkbeiner ... stunts (uncredited)
Monte Thompson ... stunt rigger (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chad Band ... second assistant camera: "b" camera
Greg Beaton ... first assistant camera: "b" camera
Anna Bosa ... camera trainee
Dillard Brinson ... key grip
Michael Cox ... grip
Bill Dawson ... generator operator
James Dillinger ... chief lighting technician
Richard Ellison ... grip
Cam Esau ... lighting technician
Tom Fillingham ... camera operator: "b" camera (as Thomas A. Fillingham)
Gil Forrester ... dolly grip
Jim Garrison ... first assistant camera: "c" camera (as Jim Barrison)
Tom Gregg ... best boy
Tamara Jones ... second assistant camera: "b" camera (as Tammy Jones)
Westley Kinna ... dimmer board operator
John Le Roy ... key grip: second unit / rigging grip (as John Leroy)
Derek Leblanc ... best boy rigger
Guy LeBlanc ... lamp operator (as Guy Leblanc)
Alan Markfield ... still photographer
Terry McEwen ... first assistant camera: "b" camera
Robert McLachlan ... director of photography: additional photography
Lee Miller ... best boy electric
Shawn Milsted ... lamp operator (as Shawn Milstead)
Cam North ... first assistant camera
Brett Peterson ... rigging grip
Sean Rosseau ... rigging lamp operator (as Sean Rousseau)
John Sanderson ... video assist
Daniel Sauvé ... Steadicam operator / camera operator
Tim Spencer ... Steadicam operator / camera operator
Jarrod Tiffin ... rigging gaffer
Andrew D. Wilson ... camera operator: "c" camera (as Andrew Wilson)
Carrie Wilson ... second assistant camera
Les Wilson ... rigging lamp operator
George Young ... lamp operator
Sid Zanforlin ... camera trainee (as Syd Zanforlin)
Kurt Zelmer ... best boy rigging gaffer

Casting Department 

Susan Taylor Brouse ... casting associate: Canada
Andrea Brown ... extras casting
Lynne Carrow ... casting: Canada
Rebecca Gushin ... casting associate: US
Wendy Spooner ... extras casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Kelly Bruhm ... costume assistant
Shane Deschamps ... set costumer (as L. Shane Deschamps)
Cindy L. Russell ... assistant to costume designer (as Cindy Russell)
Ahmad Tabrizi ... costume cutter
Olga Toliusis ... seamstress
Gail Vance ... costume truck supervisor

Editorial Department 

Jonathan Alvord ... editor: Avid
Tod Scott Brody ... post-production consultant
Adam Brown ... post-production coordinator
Mike Bruining ... assistant film editor
Omar Daher ... additional film editor
Anthony A. Lewis ... assistant film editor (as Anthony Lewis)
Harold Parker ... post-production coordinator
Thor Roos ... color timer: negative to digital dailies
Jeff Smithwick ... color timer
Tony Solomons ... additional film editor

Music Department 

Adam Barber ... music coordinator: orchestral music
Simon James ... orchestra contractor
Tommy Lockett ... music editor
Stephen E. Smith ... score crew chief (as Steve Smith)
Adam Stern ... conductor: score
Rick Winquest ... music scoring engineer

Transportation Department 

Debbie Albright ... driver
Lawrence Albright ... driver
John Franta ... driver: cast
Dennis Friesen ... driver
Ron James ... transportation coordinator (as Ronald James)
Herb Langill ... hair/make-up driver
Terry Newton ... driver: director
Andrew O'Bray ... driver
Tana Tocher ... driver
Ted Wassenaar ... driver
Clint Wilcox ... transportation captain

Other crew 

Sim Bajaj ... assistant: Mr. Richards
Nickolas Baric ... stand-in (as Nick Baric)
Daniel R. Chavez ... executive in charge of post
Kelsey Clark ... assistant: Mr. Zemeckis
Lisanne Collett ... executive chef (as Lisanne Collet)
Brett Davies ... assistant production coordinator
Jessica Dewey ... assistant: Mr. Beck
Larry Eisenman ... assistant: Mr. Cracchiolo
Dodi Evanenko ... payroll
Nicole Florian ... assistant: Mr. Adler
Julia Frittaion ... unit publicist
Jeffrey Hamelin ... production aide
Charles Harwood ... computer playback operator
Karen Hill ... assistant production accountant: Canada
Lorna Jacobsen ... accounting clerk
Kirk Johns ... location manager
Jina Johnson ... trainee location manager
Melina Kevorkian ... assistant: Mr. Silver
Marilyn Kopansky ... executive chef
Nancy Kress ... craft service / first aid
Adam Kuhn ... post-production accountant
Alan J. Lam ... production accountant (as Alan Lam)
Yvonne Melville ... production coordinator
Robert Milicevic ... unit security
Shreyas Mithiawala ... computer playback operator (as Shreyas Mitaiwala)
Georgia Morley ... assistant chef
Corrine Morrison ... assistant chef
Tina Perenseff ... assistant chef
Monique Perez ... assistant to producer
Weatie Rosenlehner ... assistant production coordinator
Jody Ryan ... production aide
Cimone Schelle ... assistant chef
Stephanie Scott ... production aide
Tracey Shelley-Lavery ... tutor
Chris Smith ... stand-in
Lynne Spencer ... production co-coordinator
Ariane Stevenson ... stand-in (as Arianne Stevenson)
Glen Stranger ... accounting clerk
Tania Susi ... payroll
David Tarris ... assistant location manager (as Dave Tarris)
Bettina Terramini ... assistant: Mr. Richards
Annalese Tilling ... production aide
Michelle Tuella ... assistant: Mr. Silver
Amanda Uber ... staff coordinator
Kimi Webber ... script supervisor
Robert Yacobian ... assistant production accountant (as Rob Yacobian)
Philip G. Bloom ... assistant to executive producer (uncredited)
Michael J. Harker ... completion bond representative (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page