Edit
Enterprise Poster

(2001–2005)

Awards

Primetime Emmy Awards 2005

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Hairstyling for a Series
Michael Moore (hair designer)
Roma Goddard (hairstylist)
Laura Connolly (hairstylist)
For episode "In a Mirror, Darkly".
Outstanding Prosthetic Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special
Michael Westmore (makeup supervisor)
Suzanne Diaz (makeup artist)
Brad Look (makeup artist)
Jeff Lewis (makeup artist)
Earl Ellis (makeup artist)
Garrett Immel (makeup artist)
For episode "United".
Outstanding Stunt Coordination
Vince Deadrick Jr. (stunt coordinator)
For episodes "Borderland"/"Cold Station".

Primetime Emmy Awards 2004

Won
Primetime Emmy
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Velton Ray Bunch (composer)
For episode "Similitude".
Outstanding Special Visual Effects for a Series
Ronald B. Moore (visual effects supervisor)
Dan Curry (visual effects producer)
Elizabeth Castro (visual effects coordinator)
Paul Hill (lead visual effects compositor)
Gregory Rainoff (lead visual effects animator)
Fred Pienkos (cgi supervisor)
Sean M. Scott (lead cgi animator)
David R. Morton (lead cgi animator)
Chris Zapara (lead cgi animator)
For episode "Countdown".
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Makeup for a Series, Miniseries, Movie or a Special (Prosthetic)
Michael Westmore (makeup supervisor)
For episode "Zero Hour".
Outstanding Special Visual Effects for a Series
Arthur J. Codron (visual effects supervisor)
Dan Curry (visual effects producer)
Steve Fong (lead visual effects compositor)
Gregory Rainoff (lead visual effects animator)
John Teska (lead cgi artist)
Sean M. Jackson (lead cgi artist)
Michael Stetson (lead cgi artist)
Koji Kuramura (lead cgi artist)
Pierre Drolet (lead cgi artist)
For episode "The Council".

Primetime Emmy Awards 2003

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Makeup for a Series (Prosthetic)
Michael Westmore (makeup designer and supervisor)
Suzanne Diaz (makeup artist)
Brad Look (makeup artist)
Jeff Lewis (makeup artist)
Earl Ellis (makeup artist)
Michael Burnett (makeup artist)
Joe Podnar (makeup artist)
Todd McIntosh (makeup artist)
Barry R. Koper (makeup artist)
Art Anthony (makeup artist)
Robert Maverick (makeup artist)
Steven E. Anderson (makeup artist)
Debbie Zoller (makeup artist)
Roxy D'Alonzo (makeup artist)
Ruth Haney (makeup artist)
Judith Silverman (makeup artist)
For episode "Canamar".
Outstanding Music Composition for a Series (Dramatic Underscore)
Dennis McCarthy (music by)
For episode "The Expanse".
Outstanding Special Visual Effects for a Series
Dan Curry (visual effects producer)
Ronald B. Moore (visual effects supervisor)
Elizabeth Castro (visual effects coordinator)
Paul Hill (visual effects compositor)
Fred Pienkos (cg animation supervisor)
Gregory Rainoff (visual effects animator)
Sean M. Scott (cg animator)
Eric Hance (cg animator)
Bruce Branit (cg animation supervisor)
For episode "The Expanse".
Outstanding Special Visual Effects for a Series
Dan Curry (visual effects producer)
Ronald B. Moore (visual effects supervisor)
Armen V. Kevorkian (visual effects coordinator)
Paul Hill (visual effects artist)
David R. Morton (digital effects supervisor)
John Teska (visual effects animator)
Sean M. Scott (visual effects animator)
Pierre Drolet (lead modeler)
For episode "The Crossing".
Outstanding Special Visual Effects for a Series
Mitch Suskin (visual effects supervisor)
Arthur J. Codron (visual effects coordinator)
Steve Fong (visual effects compositor)
Gregory Rainoff (visual effects animator)
Rob Bonchune (cgi supervisor)
Pierre Drolet (lead modeler)
Sean M. Scott (cgi artist)
John Teska (cgi artist)
Koji Kuramura (cgi artist)
For episode "Dead Stop".

Primetime Emmy Awards 2002

Won
Primetime Emmy
Outstanding Hairstyling for a Series
Michael Moore (designer)
Gloria Pasqua Casny (hairstylist)
Roma Goddard (hairstylist)
Laura Connolly (hairstylist)
Cheri Ruff (hairstylist)
For episode "Two Days and Two Nights".
Outstanding Special Visual Effects for a Series
Dan Curry (visual effects producer)
Ronald B. Moore (visual effects supervisor)
Arthur J. Codron (visual effects coordinator)
Elizabeth Castro (visual effects coordinator)
Paul Hill (compositing editor)
Steve Fong (compositing editor)
Gregory Rainoff (visual effects animator)
Rob Bonchune (computer animation supervisor)
David R. Morton (computer animation supervisor)
For episode "Broken Bow" (pilot).
Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Makeup for a Series (Prosthetic)
Michael Westmore (makeup artist)
Art Anthony (makeup artist)
Belinda Bryant (makeup artist)
David DeLeon (makeup artist)
Suzanne Diaz (makeup artist)
Earl Ellis (makeup artist)
Jeff Lewis (makeup artist)
Brad Look (makeup artist)
Joe Podnar (makeup artist)
Karen Westerfield (makeup artist)
June Westmore (makeup artist)
Natalie Wood (makeup artist)
For episode "Broken Bow" (pilot).
Outstanding Sound Editing for a Series
Bill Wistrom (supervising sound editor)
James Wolvington (supervising sound effects editor)
Ashley Harvey (sound editor)
Masanobu 'Tomi' Tomita (sound editor)
Dale Chaloukian (sound editor)
Shaun Varney (sound editor)
Stephen M. Rowe (music editor)
Hilda Hodges (foley artist)
Katherine Rose (foley artist)
For episode "Broken Bow" (pilot).
Outstanding Special Visual Effects for a Series
David Stipes (visual effects supervisor)
Adam Buckner (visual effects coordinator)
Paul Hill (lead visual effects compositor)
Gregory Rainoff (lead visual effects animator)
Adam Howard (lead visual effects animator)
John F. Gross (cgi supervisor)
Steven Joseph Rogers (cgi supervisor)
Fred Pienkos (lead cgi artist)
Eddie Robison (lead cgi artist)
For episode "Breaking the Ice".

ASCAP Film and Television Music Awards 2002

Won
ASCAP Award
Top TV Series
Paul Baillargeon
David Bell
Jay Chattaway
Dennis McCarthy
Diane Warren

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2006

Nominated
Saturn Award
Best Television Release on DVD

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2005

Won
Special Award
For Star Trek: The Next Generation , Star Trek: Deep Space Nine and Star Trek: Voyager
Special Recognition Award to the Star Trek TV series (1987-2005).
Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2004

Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Actor in a Television Series
Scott Bakula
Best Supporting Actress in a Television Series
Jolene Blalock

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2003

Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Actor in a Television Series
Scott Bakula
Best Supporting Actor in a Television Series
Connor Trinneer
Best Supporting Actress in a Television Series
Jolene Blalock

Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films, USA 2002

Won
Cinescape Genre Face of the Future Award
Female
Jolene Blalock
Won
Saturn Award
Best Supporting Actress in a Television Series
Jolene Blalock
Nominated
Saturn Award
Best Network Television Series
Best Actor in a Television Series
Scott Bakula
Best Supporting Actor in a Television Series
Connor Trinneer

Hugo Awards 2003

Nominated
Hugo
Best Dramatic Presentation - Short Form
James A. Contner (director)
Chris Black (teleplay)
Rick Berman (story)
Brannon Braga (story)
Dan O'Shannon (story)
For episode "Carbon Creek"
Best Dramatic Presentation - Short Form
David Straiton (director)
Rick Berman (teleplay)
Brannon Braga (teleplay)
For episode "A Night in Sickbay"

Online Film & Television Association 2002

Nominated
OFTA Television Award
Best Music in a Series
Dennis McCarthy
Jay Chattaway
Paul Baillargeon
David Bell
Best Editing in a Series
Daryl Baskin
David Koeppel
John Farrell
Best Cinematography in a Series
Marvin V. Rush
Best New Theme Song in a Series
Warren Paine
Best New Titles Sequence in a Series

Prism Awards 2005

Won
Prism Commendation
TV Drama Series Episode
For episode "Damage".

Visual Effects Society Awards 2005

Won
VES Award
Outstanding Visual Effects in a Broadcast Series
Ronald B. Moore
Dan Curry
David Takemura
Fred Pienkos
For episode "Storm Front", part 2
Nominated
VES Award
Outstanding Created Environment in a Live Action Broadcast Program
Pierre Drolet
Fred Pienkos
Eddie Robison
Sean M. Scott
For the dogfight over New York City of episode "Storm Front", Part 2.

Visual Effects Society Awards 2003

Won
VES Award
Best Models and Miniatures in a Televised Program, Music Video, or Commercial
John Teska
Koji Kuramura
Pierre Drolet
Sean M. Scott
For episode "Dead Stop".
Nominated
VES Award
Best Visual Effects in a Television Series
Dan Curry
Ronald B. Moore
Elizabeth Castro
For episode "Shockwave", part one.

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page