Edit
War Bride (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Lyndon Chubbuck

Writing Credits  

Angela Workman ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Lily
...
Betty
...
Charlie
...
Joe
...
Sylvia
...
Sophie
Schyler McLaren ...
Lindy
Gabrielle McLaren ...
Lindy
...
Peggy
...
Moira
...
Rosie
...
Louie (as Ben Weinberger)
Dorothy A. Haug ...
Mrs. Clarke
Petina Hapgood ...
Sal
...
Dee Dee
Shelley Minto ...
Warbride #1 (as Shelly Minto)
Ken Christiansen ...
British Soldier #1 (as Ken Christianson)
Perry Blanks ...
British Soldier #2
Davour Golub ...
Canadian Soldier #1
Jane McGowan ...
Warbride #2
...
Ginnie Lee
Marilyn Mosicki ...
Red Cross Worker
Judie Holm ...
Customer #1
Anne Mansfield ...
Midwife
Len Crowther ...
Man in the Crowd
Tyler Steinbring ...
Little Boy
Barbara Reese ...
Woman in Crowd
Mark Anderako ...
Mechanic
Jaime Kidd ...
Canadian Baby
Jenai Kidd ...
Canadian Baby
Rest of cast listed alphabetically:
...
Train Passenger (uncredited)
Simon C. Gray ...
Canadian Soldier (uncredited)
Amy Mathieson ...
Jitterbug Dancer (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Douglas Berquist ... producer
Christopher Courtney ... line producer
Torsten Leschly ... post-production producer
Alistair MacLean-Clark ... executive producer / producer
Jordan Randell ... executive producer
Molly Orr Rosenberg ... associate producer
Melvyn Singer ... executive producer
William Talmadge ... executive producer

Music by 

John Sereda

Cinematography by 

Ron Orieux

Film Editing by 

Alan Strachan

Casting By 

Allan Foenander
Tom Hahn

Production Design by 

Ken Rempel

Art Direction by 

Myron Hyrak
Patrick Rolfe ... supervising art director
Tim Youngman

Set Decoration by 

Carol Lavallee
Brian Lofthouse

Costume Design by 

Howard Burden

Makeup Department 

Lloyd Bell ... hair stylist
Rosemarie Diekmann ... hair designer
Carole Dunne ... hair designer
Alison Elliott ... makeup artist (as Alison Davies)
Suzanne Jansen ... makeup designer
Helen Johnson ... makeup artist
Cathy Nicoll ... makeup artist
Prudence Olenik ... makeup artist
Rachel Pring ... hair stylist
Dorey Sheppard ... hair stylist / makeup artist
Barbara Taylor ... hair stylist
Bill Terezakis ... special makeup effects artist

Production Management 

Jo Bennett ... production manager
Lars Lehmann ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Susan Bristow ... third assistant director
Ehud Ellman ... first assistant director
Sam Harris ... first assistant director
Jackie Kelly ... second assistant director
Matt Maloney ... second assistant director
Eric Rebalkin ... third assistant director
Edward Sharpe ... assistant director (as Ed Sharpe)
Anthony Wilcox ... third assistant director

Art Department 

Leonard Ayotte ... scenic carpenter
Stuart Becker ... second assistant props
Tim C Campbell ... paint coordinator
Barbara Chandler ... scenic painter
Kevin Day ... stand-by props: UK
Jason Eskeland ... property master
Pat Goettler ... prop graphics
David Gray ... construction manager: UK
Mary Esther Griffiths ... scenic painter
Claire Hein ... carpenter
Jeff Howe ... head carpenter
Charmaine Husum ... scenic artist
Crystal Husum ... painter
Bill Ives ... set designer
Alex Janes ... carpenter
Wayne Jeannotte ... carpenter
Jesse Johannesen ... carpenter
Avery King ... set dresser
Gary Laewete ... carpenter
Kirby Liknes ... scenic painter
Wilfred Long ... carpenter
Darren Lucier ... carpenter
Carrie Marklinger ... set decoration buyer
Scott McCaw ... carpenter
Lisa McDiarmid ... stand-by art director
Andrew Moreau ... graphic artist
Jim Murray ... assistant set decorator
Justin Onofriechuk ... on-set props
Dave Oudshoorn ... carpenter
Jacqueline Poissant ... art department coordinator
Gordy Potter ... carpenter
Marty Shostak ... construction coordinator
Richard Stevens ... painter (as Richard 'Buck' Stevens)
Colin Trimble ... carpenter
Andie Vining ... property master: UK
Nicholas Williamson ... stand-by props: UK

Sound Department 

Per Asplund ... sound mixer: second unit
Kasper Val Bjerregård Larsen ... re-recording mixer (as Søren Bjerregaard-Ryan)
Garrell Clark ... sound mixer
Mads Heldtberg ... sound mix assistant
Svenn Jakobsen ... foley mixer
Jamie Kidd ... boom operator: second unit
Jan Lindvik ... foley artist
Leif Motsch ... foley editor
Alan Paley ... supervising sound editor
John Pitt ... sound maintenance: UK
Simon Price ... dialogue editor
Brian Simmons ... sound mixer: UK
Dan Tauber ... boom operator
James Watt ... sound trainee
Mark Kenna ... consultant: Dolby film sound (uncredited)

Special Effects by 

Neal Champion ... special effects
Bob David ... special effects supervisor: Canada

Visual Effects by 

Craig Chandler ... digital effects
Richard Orpin ... digital effects compositor

Stunts 

Isabelle Miller ... stunt double: Betty
Erin Moore ... stunt double: Sylvia
Jerri Phillips ... stunt double: Sylvia
John Scott ... stunts
Joyce Vold ... stunt double: Lily

Camera and Electrical Department 

John Adshead ... key grip
John Bailie ... first assistant camera: UK
Malcolm Beale ... grip: UK
James Beckett ... sparks: UK
Peter Bloor ... gaffer: UK
Kirk Chiswell ... first assistant camera
Jeff Connors ... dolly grip
Bob Coole ... clapper loader: UK
Tony Cridlin ... grip: UK
Matt Crowther ... sparks: UK
Kathy Deugau ... second assistant camera: second camera
Chris Frost ... grip: UK
Perry Harris ... lamp operator
Daryl Hartwell ... grip
Kenny Ingram ... sparks rigger: UK
Jim Jeffrey ... camera operator
Chris Large ... still photographer
Corey Lee ... best boy grip
Ian Livesey ... clapper loader: UK
Dave Luxton ... camera trainee
Gerald Mackie ... grip
Peter Markowski ... best boy electric
Ray Meehan ... best boy: UK
Bill Montgomery ... lamp operator
Sam Osborne ... focus puller: UK
Robert Riddell ... director of photography: second unit
Terry Roberts ... sparks: UK
Grizz Salzl ... assistant camera
Brian Shier ... second assistant camera
Randy Swanson ... rigging grip
Carey Toner ... b camera/steadicam operator
Ostap Toroshenko ... grip: second unit
Mike Vaughan ... still photographer: UK
Al Wightmore ... generator operator
Martin Wilde ... gaffer
Nigel Willoughby ... camera operator: UK

Casting Department 

Geraldine Carr ... casting: Edmonton
Louis Elman ... crowd casting (as Louis Ellman)
Danis Goulet ... background casting

Costume and Wardrobe Department 

Russell Barnett ... dresser: UK
Jill Concannon ... assistant costume designer
Rosie Grant ... assistant costume designer
Jennifer Haffenden ... wardrobe set supervisor
Heather Leverington ... wardrobe truck
Richard Sale ... assistant costume designer: UK
Vivian Vaughan Jones ... dresser: UK

Editorial Department 

Trudy Jansen ... cutter
Julie Strachan ... first assistant editor: UK

Location Management 

Jake Chapman ... production assistant: locations
Cory Faulkner ... production assistant: locations
Katrina Fletcher ... assistant location manager: UK
Ed Huery ... production assistant: locations
Ben Owens ... assistant location manager
Andy Pavord ... location manager: UK (as Andrew Pavord)
Patti Tucker ... location manager

Music Department 

Mark Berrow ... musician: violin
Aaron L. Gilbert ... music supervisor
Isobel Griffiths ... orchestral contractor
Tony Orchudesch ... music supervisor
Steve Parr ... score recordist
John Sereda ... orchestrator

Transportation Department 

Jim Barbaro ... driver
Tim Blair ... transportation captain
Dennis Fitzgerald ... transportation coordinator
Mark-Oliver-Tlo ... picture car coordinator (as Mark Oliver)

Other crew 

Mike Amos ... production accountant: UK
Larissa Banting ... unit publicist
Tara Beagan ... stand-in
Elizabeth Bolstler ... assistant accountant (as Libby Bolstier)
Laurette Bourassa ... production coordinator
Karen Bédard ... script supervisor
Sarah Carter ... production runner: UK
Diana Frechette ... stand-in
Laurie Gibson ... accounting clerk
Kim Goddard-Rains ... assistant: Brenda Fricker
Michelle Gougeon ... assistant production coordinator
Carrie Gour ... script supervisor: second unit
Dana Guenette ... stand-in
Ava Karvonen ... unit publicist
Wendy Kidd ... unit publicist
Dean Lange ... production accountant
Daren Lucas ... stand-in
Kyla Maki ... office production assistant
Janice Mordue ... titles
Curtis Otte ... operator: HotHead
Susan Smitten ... script typist
Rachel Stewart ... production coordinator: UK
Sarah Stuart ... post-production accountant
Emma Thomas ... script supervisor: UK
Rose-Anne Tisserand ... assistant: Geraldine Carr
Rebecca White ... assistant: Anna Friel
Catherine Charlton ... dialect coach (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page