Edit
On the Nose (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Caffrey

Writing Credits (in alphabetical order)  

Tony Philpott

Cast (in credits order)  

...
Dr. Barry Davis
...
Delaney
...
Mrs.Delaney
...
Michael Miller
...
Patrick Cassidy
...
Sinead Delaney
Rest of cast listed alphabetically:
...
Barclay
...
Anthea Davis
Francis Burke ...
Nana
Mark Anthony Byrne ...
Anto (Uncredited)
...
Grogan
Peadar Flanagan ...
Race Commentator
...
Mrs. Nosenberg,
...
Receptionist
...
Kiaran Delaney
Alvaro Lucchesi ...
Foley
Eanna MacLiam ...
Seamus Boyle
Una Minto ...
Woman
Cathy Murphy ...
Dolores
Owen O'Gorman ...
Teller
Sean O'Shaughnessy ...
Liam
Peter O'Sullivan ...
Grand National commentator
Myles Purcell ...
Egert
June Rodgers ...
Eileen Casey (as June Rogers)
Des Scahill ...
Race Commentator
Zara Turner ...
Carol Lenahan
Maclean Stewart ...
Student (uncredited)

Produced by 

Scott Kennedy ... producer
Tristan Lynch ... producer
Jennifer Moore ... co-producer
Bill Thumm ... executive producer (as Bill Thumm)
William Turner ... executive producer
Dominic Wright ... co-producer

Music by 

James Jandrisch

Cinematography by 

Paul Sarossy

Film Editing by 

Roger Mattiussi

Casting By 

John Hubbard
Ros Hubbard

Production Design by 

David Fischer

Art Direction by 

Padraig O'Neill

Set Decoration by 

Sheelagh Power

Costume Design by 

Kathy Strachan

Makeup Department 

Martina Byrne ... crowd makeup artist
Sharon Doyle ... assistant makeup artist
Sandra Kelly ... chief hair stylist
Una O'Sullivan ... assistant hair stylist
Denise Watson ... chief makeup artist

Production Management 

Sally Dixon ... post-production supervisor
Jo Homewood ... production manager
Jennifer Moore ... production manager: second unit

Second Unit Director or Assistant Director 

Therese Friel ... second assistant director
Andrew Hegarty ... first assistant director
Ray Kenny ... first assistant director: second unit
Clare Keogh ... trainee assistant director
Raymond Kirk ... third assistant director
Roger Mattiussi ... second unit director
Karen Richards ... second assistant director

Art Department 

John Arkins ... stagehand
Joshua Barraud ... props storeman
Graeme Bird ... art department assistant
Jeff Burgess ... props: second unit
Julie Busher ... assistant buyer
Triona Coen ... stand-by prop
Colman Corish ... assistant art director
Graham Dowling ... carpenter
Jimmy Gillen ... stand-by stagehand
Jill Hegarty ... assistant buyer
Lyndon Johnston ... dressing prop
Kevin Kileen ... stand-by rigger
Hugh Lakes ... stand-by painter
Neil Muldowney ... trainee stand-by prop
Ed Norton ... construction manager
Liam O'Riain ... stand-by carpenter
Martin O'Shaughnessy ... painter
Dave Peters ... property master
Sheelagh Power ... production buyer
Laurence Quinn ... construction runaround
Bobby Richardson ... master painter
Graham Waters ... carpenter
Paul McDonnell ... puppeteer & puppet maker (uncredited)

Sound Department 

Kevin Belen ... post-production audio
Daniel Birch ... production sound mixer (as Dan Birch) / sound mixer
Jacqueline Cristianini ... sound supervisor
Michelle Cunniffe ... adr mixer: Dublin
Dario DiSanto ... foley editor
David DiSanto ... foley assistant
Lisa Doyle ... sound effects
Stephen Farrell ... boom operator
Martin Fitzpatrick ... adr recordist: Dublin
Robert Flanagan ... boom operator
Adam Gejdos ... supervising sound editor
Kirby Jinnah ... adr & dialogue editor
Laurie Melhus ... audio post-production coordinator
Lee Parker ... re-recording mixer
Iain Pattison ... re-recording mixer
Hadrian Rajotte ... foley mixer
Brian Ruryk ... assistant sound editor
Paul A. Sharpe ... re-recording mixer (as Paul Sharpe)
David Shea ... assistant sound editor
Shane Shemko ... foley artist
Daniel Sperry ... sound consultant: Dolby (as Dan Sperry)
Janice Thompson ... assistant sound editor
Cam Wagner ... foley artist

Special Effects by 

Kevin Byrne ... special effects supervisor

Stunts 

Brendan Condren ... stunt driver / stunts
Joe Condren ... stunts
Patrick Condren ... stunt coordinator
Tony Condren ... stunt performer (as Anthony Condren) / stunt performer
Michael Kearns ... stunts

Camera and Electrical Department 

James Clare ... first assistant camera: second unit
Dermot Coleman ... practical electrician
Bill Dawson ... gaffer: second unit
Con Dempsey ... gaffer
Eric Greenberg ... clapper loader
Liane Hentscher ... still photographer
Todd Hlagi ... grip: second unit
Ciaran Kavanagh ... director of photography: second unit / focus puller
Ian Madden ... best boy
Ivan Maher ... focus puller: "b" camera
Joe Martin ... dolly grip
Trudi McHugh ... camera trainee
Eugene O'Sullivan ... electrician
Fiona Regan ... electrician
Brian Sheridan ... generator operator
Roger Vernon ... director of photography: second unit

Casting Department 

Lynne Carrow ... casting: Canada
Claire Hewitt ... casting: Toronto
Amy Hubbard ... casting assistant (as Amy MacLean)

Costume and Wardrobe Department 

Sheila Fahey ... wardrobe supervisor
Louise Keating ... assistant costume designer
Maura MacDonald ... wardrobe assistant
Edel Shortall ... wardrobe trainee

Editorial Department 

David Armstrong ... color timer
Ken Metzker ... telecine colorist
Ingrid Rosen ... negative cutter
Fredrik Thorsen ... assistant editor

Location Management 

Eimear Clonan ... location assistant
Dougal Cousins ... location manager
Eoin Holohan ... location assistant
Gail Munnelly ... assistant location manager
Clodagh Tierney ... location scout

Music Department 

Matthew Safran ... music supervisor: S.L. Feldman & Associates
Daniel Seguin ... composer: additional music / music editor (as Daniel Séguin)
Janet York ... music supervisor: S.L. Feldman & Associates

Transportation Department 

Eddie Cullen ... transportation captain
Karl Moore-Levy ... action vehicle coordinator
Fiona Mulvey ... driver

Other crew 

Connor Barry ... production trainee
Petina Cockburn ... production assistant
Emer Conroy ... script supervisor
Clare Cunningham ... accounting assistant
Rory Mac Dermott ... post-production accountant / production accountant
Enda Doherty ... crowd coordinator
Maire Doherty ... assistant coordinator
Alison Eng ... post-production accountant
Louise Gaffney ... script supervisor
Sharon Gerussi ... head of production
Mary Gilroy ... assistant to producers
Gerry Lundberg ... publicist
Annette Mah ... production accountant: Vancouver
Paul McDonnell ... puppeteer
Deborah Mermelstein ... completion bond
Carol Moorhead ... production coordinator
Claudia Morgado ... trailer: production (as Claudia Morgado Escanilla)
Poll Moussoulides ... dialogue coach
Danita Noyes ... assistant to producers: Vancouver
Aoife O'Sullivan ... assistant to producers: Dublin
Sabine Wührer ... script supervisor: second unit

Thanks 

Stuart Quin ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page