Edit
Bridget Jones's Diary (2001) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Sharon Maguire

Writing Credits  

Helen Fielding ... (novel)
 
Helen Fielding ... (screenplay) and
Andrew Davies ... (screenplay) and
Richard Curtis ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Charmian May ...
...
...
Felicity Montagu ...
...
...
...
Tom
Charlie Caine ...
Handsome Stranger
Gareth Marks ...
John Clegg ...
Elderly Man
...
Matthew Bates ...
Kafka Author
Jeffrey Archer ...
Himself
Patrick Barlow ...
Rebecca Charles ...
Receptionist
...
Dominic McHale ...
Joan Blackham ...
Lisa Barbuscia ...
Joseph Alessi ...
Rhydian Jai-Persad ...
...
Paul Ross ...
Stewart Wright ...
Stage Manager
...
...
Mark Lingwood ...
...
David Cann ...
Cameraman
...
Sulayman Al-Bassam ...
Donald Douglas ...
Renu Setna ...
Emma Amos ...
Sara Stockbridge ...
Rest of cast listed alphabetically:
Ben Peyton ...
Bridegroom
...
Daniel Cleaver Lover (uncredited)
Julian Barnes ...
Himself (uncredited)
Amber Batty ...
Bride (uncredited)
...
Greg (uncredited)
...
Drunken Man (uncredited)
Max Digby ...
Office Worker (uncredited)
Ray Donn ...
Journalist (uncredited)
...
Hamish (uncredited)
Christine Hewett ...
Guest at the Darcy's (uncredited)
Ben Illis ...
Michael (uncredited)
Edmund Kente ...
Harry - Party Guest (uncredited)
Christopher Kouros ...
Chef Nikos (uncredited)
Rebecca Lock ...
Bridesmaid (uncredited)
...
Journalist (uncredited)
...
Himself (uncredited)
...
Extra (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tim Bevan ... producer
Jonathan Cavendish ... producer
Liza Chasin ... co-producer
Eric Fellner ... producer
Helen Fielding ... executive producer
Debra Hayward ... co-producer
Peter McAleese ... line producer

Music by 

Patrick Doyle

Cinematography by 

Stuart Dryburgh ... director of photography

Film Editing by 

Martin Walsh

Casting By 

Michelle Guish

Production Design by 

Gemma Jackson

Art Direction by 

Paul Cross
David Warren ... supervising art director

Set Decoration by 

Shirley Lixenberg

Costume Design by 

Rachael Fleming

Makeup Department 

Carmel Jackson ... makeup artist
Graham Johnston ... chief hair designer / chief makeup designer
Lorna McGowan ... makeup artist
Laura McIntosh ... additional makeup artist
Martine Randall ... makeup assistant: additional photography
Emma Sheldrick ... additional makeup artist
Rebecca Walker ... makeup assistant: additional photography
Vanessa White ... makeup designer: additional photography
Karen Cohen ... make-up and hair artist (uncredited)

Production Management 

Brian Donovan ... production supervisor
Jeanette Haley ... post-production supervisor
Em. L. Muslin ... production manager: second unit (as Em Muslin)
Claire Tovey ... unit manager
Michelle Wright ... executive in charge of production: Working Title Films (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Spencer Dodd ... co-third assistant director
Fiona Gosden ... third assistant director: second unit (as Fi Gosden)
Anya Gripari ... third assistant director: second unit
Guy Heeley ... first assistant director: second unit
Ben Howard ... third assistant director: additional photography
Jon Howe ... third assistant director: second unit (as John Howe)
Davina Johnson ... first assistant director: second unit
David Mack ... first assistant director: second unit
Finn McGrath ... second assistant director
Chris Myers ... third assistant director: second unit
Ed Raymond ... third assistant director (as Eddie Raymond)
Stuart Renfrew ... first assistant director
Mary Soan ... first assistant director: additional photography
Cilla Ware ... second unit director
Marc Wolff ... director: aerial unit
Melanie Dicks ... first assistant director: second unit (uncredited) / second unit director (uncredited)

Art Department 

Paul Bale ... painter: additional photography
Ray Bell-Chambers ... carpenter: additional photography (as Ray Bell Chambers)
Robert Betts ... stand-by painter
Bruce Bigg ... props master
Peter Bigg ... storeman
Lee Biggs ... carpenter: additional photography
Alan Chesters ... construction manager
Leigh Chesters ... carpenter
Jane Clark ... storyboard artist
Fergus Clegg ... production buyer
Andrea Couch ... art department assistant: additional photography
Graham Dale ... props: additional photography (as Graham Date)
Michael Davis ... carpenter: additional photography
Ciaran Donnelly ... carpenter
Tommy Dowdalls ... stand-by carpenter (as Thomas Dowdalls)
Martin Duffy ... carpenter
Andy Evans ... construction manager: additional photography
Kate Fletcher ... trainee set decorator
Michael Gunner ... supervising painter
Peter Hasler ... dressing props
Joe Hawthorne ... carpenter (as Jo Hawthorne)
Peter Hazler ... props: additional photography
Peter Hooper ... dressing props
Paul Inglis ... assistant art director
Peter Kane ... painter laborer
David Ned Kelly ... supervising carpenter (as David Kelly)
Carol Kupisz ... graphic designer
Andrew Mash ... carpenter: additional photography
Terence Meadows ... stagehand
Richard Mills ... props: additional photography
Colin Moody ... graphics: additional photography
James Muir ... stand-by stagehand
Shana Nieberg-Suschitzky ... assistant art director
John Pledger ... carpenter: additional photography (as John Gary Pledger)
Todd Quattromini ... stand-by props
Ian Richards ... master scenic carpenter: additional photography
Simon Robilliard ... carpenter
Nina Ross ... art department runner
Mike Standish ... set decorator/buyer: additional photography
Warren Stickley ... chargehand stand-by props
Paul Turner ... props: additional photography
Sophie Tyler ... assistant set decorator: additional photography
Tim Wake ... scenic carpenter: additional photography
Josephine Warne ... set dressers assistant
John Watt ... stand-by carpenter
Michael Webb ... chargehand stagehand
Mark Williams ... stagehand: additional photography (as Mark Williams)
Bradley Woodbridge ... scenic painter: additional photography
Kevin Woodhouse ... art department assistant
Robert Allen ... stagehand (uncredited)
Howard Weaver ... scenic artist (uncredited)

Sound Department 

Ronald Bailey ... sound mixer: additional photography
Tony Bell ... boom operator: second unit
Ricky Butt ... foley artist
John Casali ... boom operator
David Crozier ... sound mixer
Graham Daniel ... preview re-recording mixer
Michael Denner ... sound consultant: Dolby
Gillian Dodders ... adr editor / dialogue editor
Paul Filby ... boom operator: second unit
Glenn Freemantle ... supervising sound editor
Rebecca Gatrell ... assistant engineer: Air-Edel Associates Ltd
Pauline Griffiths ... foley artist
John Hayward ... sound re-recording mixer
Peter Holt ... foley editor
Jake Jackson ... assistant engineer: Air Studios
David John ... sound recordist: second unit
Nicolas Le Messurier ... sound re-recording mixer (as Nic Lemessurier)
Ray Merrin ... preview re-recording mixer
Ion Metsovitis ... assistant engineer: Air-Edel Associates Ltd
Ian Munro ... boom operator: second unit (as Ian Munroe)
Grahame Peters ... foley editor
Richard Pryke ... sound re-recording mixer
Neale Ricotti ... assistant engineer: Air Studios
Tom Sayers ... assistant sound editor
Lyle Scott-Darling ... preview re-recording mixer
Kevin Tayler ... foley mixer
Steven Wyles ... sound assistant
Sandy Buchanan ... foley mixer (uncredited)
Craig Burns ... additional boom operator (uncredited)
Andrew Caller ... sound technician (uncredited)
Peter Gleaves ... adr mixer (uncredited)
James Seddon ... dolby consultant (uncredited)

Special Effects by 

David Harris ... special effects supervisor
Jude Harris ... special effects assistant
Darren May ... special effects assistant
Dave Crownshaw ... snow effects supervisor (uncredited)
Graham Hills ... special effects technician (uncredited)
Martin 'Marty' McLaughlin ... snow effects technician (uncredited)
David 'Pinkie' Thomas ... snow effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Adrian Banton ... compositing artist: Double Negative
Simon Burley ... engineer: Double Negative
Hannah Cassell ... The Digital Weaselettes: Double Negative
Ian Chisholm ... chief engineer: Double Negative
Frazer Churchill ... visual effects supervisor: Double Negative
Ciaran Crowley ... compositing artist: Double Negative
Darren De'Ath ... camera operator: rostrum camera, General Screen Enterprises
Dimitri Delacovias ... matte painting supervisor: Double Negative
Michael Bruce Ellis ... main titles designer: Double Negative (as Michael Ellis)
Gavin Graham ... programming/animation: Double Negative
Pete Hanson ... studio manager: Double Negative
John Hardwick ... compositing artist: Double Negative
Matthew Holben ... visual effects producer: Double Negative
Garrett Honn ... compositing artist: Double Negative
Alex Hope ... visual effects producer: Double Negative
Drew Jones ... visual effects executive producer: CFC
Colin Laski ... digital effects supervisor: General Screen Enterprises
Steve MacPherson ... technical operations manager: Double Negative (as Steve Macpherson)
Fay McConkey ... visual effects producer: Double Negative
Neil Miller ... scanning & recording: Double Negative
Janice Mordue ... title designer: end credits, General Screen Enterprises
Mark Nelmes ... digital effects supervisor: CFC
Mike Pope ... compositing artist: Double Negative
Martin Preston ... technical director: Double Negative
Paul Riddle ... compositing artist: Double Negative
John Seymour ... visual effects editor: Double Negative
Sarah Soulsby ... compositing artist: Double Negative
Clare Tinsley ... The Digital Weaselettes: Double Negative
Andrew Wilkin ... optical cameraman: General Screen Enterprises (as Andy Wilkin)
Robin Aristorenas ... lead digital effects artist: Double Negative (uncredited)
Hal Couzens ... visual effects coordinator: Double Negative (uncredited)
Tabitha Dean ... visual effects editorial: CFC (uncredited)
Julia Egerton ... digital lab: CFC (uncredited)
Ian Fellows ... digital paint artist: CFC (uncredited)
Darrel Griffin ... data wrangler: CFC (uncredited)
Andy Hague ... visual effects editorial: CFC (uncredited)
Robert Hall ... digital paint artist: CFC (uncredited)
Henrik Hoffgaard ... digital lab: CFC (uncredited)
Jan Hogevold ... head of digital lab: CFC (uncredited)
Merrin Jensen ... digital lab: CFC (uncredited)
Roz Lowrie ... visual effects editorial: CFC (uncredited)
Scott Marriott ... digital paint artist: CFC (uncredited)
Dominic Sidoli ... visual effects line producer: CFC (uncredited)
Matthew Twyford ... compositing artist: CFC (uncredited)
Corrina Wilson ... digital paint artist: CFC (uncredited)

Stunts 

Dani Biernat ... stunt double: Renee Zellweger
Peter Brayham ... stunt coordinator
Abbi Collins ... stunt performer
Dean Forster ... stunt double: Hugh Grant
Joss Gower ... stunt double: Colin Firth
Seon Rogers ... stunt performer
Nick Wilkinson ... stunt performer

Camera and Electrical Department 

Alex Bailey ... still photographer
Malcolm Beale ... grip: second unit
Buddy Blackwell ... playback operator: additional photography
Richard Broome ... grip: second unit
Matthew Budd ... crane technician: second unit (as Matt Budd)
David Burke ... best boy
Barry Calvert ... crane grip: additional photography
Paul Chedlow ... still photographer
Mike Clark-Hall ... video assist operator (as Michael Clark-Hall)
Gary Colkett ... gaffer: additional photography
Tristam Cones ... focus puller: second unit
Bob Cooke ... camera loader: second unit
Adam Dale ... aerial camera operator
Barney Davis ... camera loader: second unit
Charlie England ... camera loader (as Charles England)
Lawrence Gardner ... director of photography: additional photography (as Lawrence Gardener)
Tom Gates ... lighting gaffer
Chris Gilbertson ... electrician
Mark Goldeman ... stand-by rigger (as Mark Godleman)
Rawdon Hayne ... focus puller
Bob Howland ... grip: additional photography (as Bob Howlands)
Tony Hughes ... gaffer: second unit
Eddie Knight ... gaffer: additional photography
Danny Lee ... film loader: additional photography
Ian Lissey ... camera loader: second unit
Micky May ... generator operator (as Mick May)
Keith McNamara ... focus puller
Nic Milner ... second camera operator
Sam Osborne ... focus puller: second unit
Darren Quinn ... grip: second unit / second camera grip
Nick Ray ... key grip (as Nicholas Ray)
John Robertson ... chargehand rigger
Peter Robertson ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Jamie Summers ... electrician (as Jamie Stuart Summers)
Jonathan Sykes ... focus puller: additional photography
Alex Tate ... grip: second unit
Chyna Thomson ... focus puller: second camera
Kim Vinegrad ... camera trainee: second unit
Derek Walker ... camera loader
Robert Walton ... electrician
Tony Wilcock ... gaffer: second unit (as Tony Wilcocks)
Nigel Willoughby ... director of photography: second unit
Charlie Woodburn ... assistant camera: Wescam
Gifford Hooper ... aerial camera operator (uncredited)
Dan Lowe ... guest electrician (uncredited)
Phil Mullally ... focus puller (uncredited)

Casting Department 

Louis Elman ... adr voice casting
Chloe Emmerson ... casting director: additional photography (as Chloe Emerson)
Gaby Kester ... casting assistant (as Gabby Kester)
Chuck Douglas ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Siobhan Avis ... costume: second unit
Martin Chitty ... wardrobe assistant
Fiona Coutts ... costume assistant: additional photography
Sheridan Jones ... additional wardrobe assistant
Carlo Manzi ... costumer
Steven Noble ... assistant costume designer
Michael O'Brien ... additional wardrobe assistant
Kate Towns ... wardrobe assistant
Natalie Ward ... wardrobe supervisor
Allison Wyldeck ... additional wardrobe assistant (as Alison Wyldeck)
Celia Yau ... wardrobe trainee
Paul Yeowell ... costume assistant: additional photography

Editorial Department 

Cilla Beirne ... conforming editor
Chris Boyle ... post-production runner
Alastair Grimshaw ... first assistant editor
Peter Hunt ... color timer
Paul Knight ... additional editor / first assistant editor
Keith Lowes ... conforming editor
Steve Maguire ... first assistant editor
Simon Harris ... assistant editor: Synxspeed (uncredited)
Steve Harrow ... post-production consultant (uncredited)

Music Department 

Nick Angel ... music supervisor
Lawrence Ashmore ... orchestrator
John Bell ... orchestrator
Sophie Cornet ... assistant music editor
Tonia Davall ... musician contractor
Patrick Doyle ... orchestrator
Michael Higham ... music editor (as Mike Higham)
Perry Montague Mason ... orchestra leader (as Perry Montague-Mason)
Andy Richards ... songs mixer
Maggie Rodford ... score producer: Air-Edel Associates Ltd
James Shearman ... music conductor / orchestrator
Tony Stanton ... music preparation
Nick Wollage ... music mixer / music recordist
Glen Ballard ... music producer (uncredited)
Paul Kegg ... musician: cello (uncredited)
Dom Kelly ... musician: oboe (uncredited)

Transportation Department 

Paul Brosnan ... driver (as Paul Brosnon)
Ian Coote ... driver
Nick 'Nocker' Curson ... driver (as Nocker)
Peter Devlin ... driver: Mr. Grant
Keith Fenwick ... driver
Ronald Green ... driver (as Ron Green)
Peter Harvey ... driver
John Hollywood ... driver: Mr. Firth
Ian Johnson ... driver
Matthew Lloyd ... driver
Roger Lupton ... driver
Ian Maskell ... driver
Dean Moran ... driver
John Nichol ... driver
Mark Richards ... driver: Ms. Zellweger
Garry Saunders ... driver: grip truck (as Gary Saunders)
Peter Scorah ... driver: camera car
Kevin Stanley ... driver
Darren Thackeray ... driver: Ms. Maguire
Paul Venezia ... driver

Other crew 

Vicki Allen ... floor runner: additional photography (as Vicky Allen)
Jules Baker-Smith ... production clearance assistant
Joanna Bates ... accounting assistant (as Jo Bates)
Kellie Belle ... product placement manager
Linda Benson ... production runner: additional photography
Barbara Berkery ... voice and dialogue coach
Emma Brown ... production runner
Natalie Brown ... floor runner
Emily Bullock ... assistant coordinator
Amy Coop ... utility stand-in (as Adam Coop)
Katie Cooper ... assistant: Tim Bevan, Working Title
Sarah Critchley ... script clearance
Juliette Dow ... assistant: Tim Bevan, Working Title
Charles Edwards ... clearance researcher
Wendy Ellerker ... production accountant
Beth Elliott ... floor runner: second unit
Karen Fayerty ... nurse
Emma Freud ... script editor
Benjamin Greenacre ... location manager: helicopter unit (as Ben Greenacre)
Mark Gutteridge ... double: Mr. Firth
Laura Gwynne ... continuity: second unit
Tarn Harper ... post-production accountant
Rachel Holroyd ... head of business affairs: Working Title
Christopher Hughes ... floor runner: second unit (as Chris Hughes)
Kathy Hughes ... script supervisor: additional photography
Paul Jackson ... health and safety
Aliza James ... assistant: Eric Fellner, Working Title
Kathryn Lowrie ... assistant: Sharon Maguire
Alison Mahoney ... choreographer
Stacy Mann ... unit publicist
Fry Martin ... assistant accountant
Danny McGrath ... crowd coordinator
Jeanette McGrath ... assistant script supervisor
Ingrid Mende ... production secretary
George Mizen ... production runner
Angela Morrison ... chief operating officer: Working Title
Hermione Ninnim ... production coordinator
Stephen Norinder ... floor runner: second unit (as Stephan Norinder)
Stephen North ... safety coordinator (as Steve North) / safety engineer (as Steve North)
Nick Oliver ... location assistant
Harriet Perry ... assistant: Sharon Maguire
Eve Petcher ... clearance researcher assistant
Pat Rambaut ... script supervisor
Adam Richards ... location manager
Simon Rogers ... floor runner: second unit (as Simon Rodgers)
David Seaton ... location manager: helicopter unit
Sheeraz Shah ... legal advisor: Working Title
Sarah Shepherd ... location assistant
Anthony Stagles ... location runner
Emily Stewart ... company coordinator: Working Title
Luke Sweetland ... floor runner: second unit
Ron Taylor ... laboratory contact
Carol Thompson ... script supervisor
Lara Thompson ... assistant: Eric Fellner, Working Title
Julian Tomlin ... finance director: Working Title
Nicola Waltham ... stand-in: Ms. Zellweger
Sarah Wheale ... assistant: Jonathan Cavendish (as Sarah-Jane Wheale)
Melinda Whiting ... double: Ms. Zellweger
Polly Wilby ... post-production accountants assistant
Sarah Jane Wright ... production executive: Working Title
Wayne Docksey ... animal master (uncredited)
Sarah Griggs ... floor runner (uncredited)
Darren Harrison ... runner (uncredited)
Darren Helman ... location assistant (uncredited)
Tim O'Hair ... studio executive (uncredited)
Adam Samuelson ... louma crane technician (uncredited)
Daniel Shepherd ... assistant to producers (uncredited)
Natalie Street ... floor runner (uncredited)
Sara Woodhatch ... assistant: Hugh Grant (uncredited)

Thanks 

Ben Hillier ... thanks
Tracey MacLeod ... thanks
Mary Maguire ... thanks
Patrick Maguire ... thanks
Gavin Maude ... thanks
Mark Muller ... thanks
Kevin O'Shea ... thanks
Anand Tucker ... thanks
Crew verified as complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page