Edit
The Lost World (TV Series 1999–2002) Poster

(1999–2002)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Colin Budds ... (15 episodes, 1999-2002)
Michael Offer ... (14 episodes, 2000-2002)
Catherine Millar ... (12 episodes, 1999-2002)
Michael Pattinson ... (9 episodes, 1999-2002)
Richard Franklin ... (6 episodes, 1999-2000)
Ian Gilmour ... (4 episodes, 2000-2002)
Geoffrey Nottage ... (3 episodes, 2001-2002)
Pino Amenta ... (3 episodes, 2001)
Michael Carson ... (3 episodes, 2002)
Darryl Sheen ... (1 episode, 2000)
Esben Storm ... (1 episode, 2001)
Karl Zwicky ... (1 episode, 2002)

Series Writing Credits  

Arthur Conan Doyle ... (66 episodes, 1999-2002)
Guy Mullally ... (21 episodes, 1999-2002)
Garfield Reeves-Stevens ... (15 episodes, 2000-2002)
Judith Reeves-Stevens ... (15 episodes, 2000-2002)
James Thorpe ... (6 episodes, 1999-2000)
Scott Kraft ... (episode) (4 episodes, 1999-2001)
Nick Jacobs ... (3 episodes, 2001-2002)
Richard Oleksiak ... (3 episodes, 2001)
Jim Henshaw ... (2 episodes, 1999)
Peter Mohan ... (2 episodes, 1999)
Charles Lazer ... (2 episodes, 2000-2001)
Frank Encarnacao ... (2 episodes, 2000)
Alison Lea Bingeman ... (1 episode, 1999)
Durnford King ... (1 episode, 1999)
Catherine Porciuncula ... (1 episode, 1999)
Morrie Ruvinsky ... (1 episode, 1999)
Gilbert M. Shilton ... (1 episode, 1999)
David Barlow ... (1 episode, 2000)
Jon Cowan ... (1 episode, 2000)
Tony DiFranco ... (1 episode, 2000)
Will Dixon ... (1 episode, 2000)
Kristy Dobkin ... (1 episode, 2000)
Damian Kindler ... (1 episode, 2000)
Joseph Mallozzi ... (1 episode, 2000)
Paul Mullie ... (1 episode, 2000)
Michael Teversham ... (1 episode, 2000)
David Tynan ... (1 episode, 2000)
David Wolkove ... (episode) (1 episode, 2000)
Stacey Kaser ... (1 episode, 2001)
John Sheppard ... (1 episode, 2001)
Shane Brennan ... (1 episode, 2002)

Series Cast  

Peter McCauley ...
 Professor George Challenger / ... (66 episodes, 1999-2002)
...
 Marguerite Krux / ... (66 episodes, 1999-2002)
...
 Veronica Layton / ... (66 episodes, 1999-2002)
...
 Lord John Roxton / ... (66 episodes, 1999-2002)
David Orth ...
 Ned Malone / ... (54 episodes, 1999-2002)
...
 Professor Arthur Summerlee (24 episodes, 1999-2001)
...
 Finn / ... (9 episodes, 2000-2002)
Jerome Ehlers ...
 Tribune / ... (6 episodes, 1999-2001)
Laura Vazquez ...
 Assai (4 episodes, 1999-2001)
...
 William Maple White (4 episodes, 1999-2002)
...
 Capicotchi, Chief Guide / ... (4 episodes, 1999-2000)
...
 Barman / ... (4 episodes, 1999-2000)
...
 Father Trog (4 episodes, 2000-2002)
...
 Chief Jacoba / ... (3 episodes, 1999-2000)
...
 Captain Mark Askwith (2 episodes, 2001)
Rod Mullinar ...
 Bokra / ... (2 episodes, 1999-2002)
Catherine Wilkin ...
 Adama / ... (2 episodes, 1999-2002)
...
 Kirin / ... (2 episodes, 1999-2001)
Jean-Marc Russ ...
 Beal / ... (2 episodes, 2001-2002)
...
 Calista / ... (2 episodes, 1999-2001)
...
 Ned Malone (2 episodes, 1999)
...
 Arjax / ... (2 episodes, 2000-2001)
...
 Lt. Drummond / ... (2 episodes, 1999-2002)
Jeremy Callaghan ...
 Alex Linden / ... (2 episodes, 2000-2001)
...
 Josie / ... (2 episodes, 2000-2001)
...
 Captain Tark / ... (2 episodes, 1999-2001)
...
 Osric / ... (2 episodes, 1999-2000)
Brett Arthur ...
 Maxor / ... (2 episodes, 2000-2001)
Rio Nugara ...
 Alvar / ... (2 episodes, 1999-2000)
Mick Roughan ...
 Brine / ... (2 episodes, 2000-2001)
Adrian Brown ...
 Head Zanga / ... (2 episodes, 1999-2000)
Chas Green ...
 Guard / ... (2 episodes, 2000-2001)
...
 Hagen Queen / ... (2 episodes, 2000-2001)
Robert Díaz ...
 Guardian / ... (2 episodes, 1999-2001)
Dawn Klingberg ...
 Old Woman / ... (2 episodes, 1999-2000)
Laslo Racz ...
 Chief (2 episodes, 1999)
...
 Drakul (2 episodes, 2000)
...
 Zero (2 episodes, 2000-2001)
...
 Death (1 episode, 2002)
...
 Queen Zi-Zo (1 episode, 2002)
...
 Callum (1 episode, 2002)
Sandy Winton ...
 Thomas Duckart (1 episode, 2002)
...
 Balar (1 episode, 2000)
...
 Montague Fitzsimmonds (1 episode, 2000)
...
 Phil Dillon (1 episode, 2000)
...
 Prince Apep (1 episode, 2000)
...
 Queen Selena (1 episode, 2000)
...
 Edgar Gray (1 episode, 2001)
...
 Pakim (1 episode, 2001)
Marcus Eyre ...
 Wik Pappin (1 episode, 2001)
...
 Jack Kellar (1 episode, 2001)
...
 Danielle (1 episode, 2001)
...
 Inspector Robert Anderson (1 episode, 2001)
...
 Avery Burton (1 episode, 2001)
Leah Purcell ...
 Witch Doctor (1 episode, 2001)
Cathey Robinsen ...
 Oseena (1 episode, 2001)
...
 Pierson Rice (1 episode, 2001)
Gary West ...
 Piano Player (1 episode, 2001)
...
 Ana Pisaro (1 episode, 2001)
John Adam ...
 Cha-Zu (1 episode, 2002)
...
 Dame Alice Kyteler (1 episode, 2002)
Kim De Lury ...
 Sergeant Haskell (1 episode, 2002)
Jack Finsterer ...
 Melrick (1 episode, 2002)
Ron Lee ...
 Master Xan (1 episode, 2002)
...
 Professor Campbell (1 episode, 2002)
...
 Mordren (1 episode, 2002)
...
 Pintario (1 episode, 1999)
...
 Garza (1 episode, 1999)
...
 Lady Cassandra Yorkton (1 episode, 1999)
...
 Lento (1 episode, 1999)
Don Atkinson ...
 Nemak (1 episode, 2000)
...
 Ramses (1 episode, 2000)
Anja Coleby ...
 Hippolita (1 episode, 2000)
...
 Phelan (1 episode, 2000)
Nicholas Eadie ...
 Kaysan (1 episode, 2000)
Ron Haddrick ...
 Bergin (1 episode, 2000)
Steven Jacobs ...
 Dr. William Hargrove (1 episode, 2000)
...
 Catherine Reilly (1 episode, 2000)
Gerard Kennedy ...
 Old Man (1 episode, 2000)
Tiffany Lamb ...
 Barb Dillon (1 episode, 2000)
William McInnes ...
 Hans Dressler (2 episodes, 2000-2001)
...
 Gladice (1 episode, 2000)
Samsor Safi ...
 Jarl (1 episode, 2000)
...
 Dirkon (1 episode, 2000)
Jeremy Sims ...
 Vordred (1 episode, 2000)
Kit Taylor ...
 Largo / ... (1 episode, 2000)
...
 Lionel Holt (1 episode, 2001)
Josephine Byrnes ...
 The Masked Bandit (1 episode, 2001)
...
 Tomu (1 episode, 2001)
...
 Adrienne Monclair (1 episode, 2001)
Iain Gardiner ...
 Mr. Davey (1 episode, 2001)
...
 Lawrence (1 episode, 2001)
Linal Haft ...
 Lord Winston Churchill (1 episode, 2001)
Henk Johannes ...
 Horseman (1 episode, 2001)
...
 Blum (1 episode, 2001)
Nick Pendragon ...
 Cannibal Chief (1 episode, 2001)
Nathan Dean Ramsay ...
 Danu (1 episode, 2001)
Simone Robertson ...
 Empress Centuria (1 episode, 2001)
Alex Ruiz ...
 Steve (1 episode, 2001)
...
 Alcee (1 episode, 2001)
...
 Doctor William Gull (1 episode, 2001)
...
 Professor Hamilton (1 episode, 2002)
...
 Young Challenger (1 episode, 2002)
Aaron James Cash ...
 Na-Zu (1 episode, 2002)
Jennifer Congram ...
 Nadine (1 episode, 2002)
...
 Brywik (1 episode, 2002)
...
 Warbek the Druid (1 episode, 2002)
...
 Diana (1 episode, 2002)
...
 Burke (1 episode, 2002)
Barry Quin ...
 Lionel Huxley (1 episode, 2002)
Robert Rimmer ...
 Pvt. Jones (1 episode, 2002)
...
 Una (1 episode, 2002)
...
 Mrs. Krux (1 episode, 1999)
Amanda Douge ...
 Talibo (1 episode, 1999)
Elton Hayes ...
 Niko (1 episode, 1999)
Stephen Leeder ...
 Yuna (1 episode, 1999)
...
 Elura (1 episode, 1999)
Ruby Ross-Alkhamisi ...
 Baby (1 episode, 1999)
...
 Renata (1 episode, 2000)
Natalie Bassingthwaighte ...
 Raina (1 episode, 2000)
...
 James Kemper (1 episode, 2000)
Warwick Comber ...
 Kartas (1 episode, 2000)
...
 Rob Dillon (1 episode, 2000)
Chelsea Gibb ...
 Isadore (1 episode, 2000)
...
 Gideon (1 episode, 2000)
Tim McCunn ...
 Balar Henchman (1 episode, 2000)
...
 Qinaq's Mate (1 episode, 2000)
...
 Nefertiti (1 episode, 2000)
...
 Gawain (1 episode, 2000)
Dinah Shearing ...
 Anna Summerlea (1 episode, 2000)
...
 Thea (1 episode, 2000)
Simon Durante ...
 Deputy (1 episode, 2001)
Sara Groen ...
 Immy (1 episode, 2001)
...
 Hyde (1 episode, 2001)
Kamahi Djordon King ...
 Johnson (1 episode, 2001)
Marea Lambert Barker ...
 Lara (1 episode, 2001)
Melissa McCrae ...
 Billy (1 episode, 2001)
Alethea McGrath ...
 Old Ana (1 episode, 2001)
...
 Condillac (1 episode, 2001)
...
 Captain Marchbanks (1 episode, 2001)
...
 Emily Harper (1 episode, 2002)
Nathan Kotzur ...
 Horn (1 episode, 2002)
Frederick Miragliotta ...
 Ferdinand Perrez (1 episode, 2002)
...
 Bartholomew Thorne (1 episode, 2002)
Eddy Segal ...
 Pvt. Rutherford (1 episode, 2002)
...
 Rixxel (1 episode, 2002)
Fred Whitlock ...
 Thomas Layton (1 episode, 2002)
...
 Narina (1 episode, 2002)
Remi Broadway ...
 Joshua (1 episode, 1999)
Aaron Catalan ...
 Dalziel (1 episode, 1999)
David Fawkner ...
 Man (1 episode, 1999)
Juanita Marie ...
 Asu (1 episode, 1999)
...
 Solomon (1 episode, 1999)
Antonio Temaioha ...
 Darak (1 episode, 1999)
Annette Van Moorsel ...
 Chameleon (1 episode, 1999)
...
 Qinaq (1 episode, 2000)
Karen Crone ...
 Esme (1 episode, 2000)
...
 Kenner (1 episode, 2000)
Carmen Duncan ...
 Kayla (1 episode, 2000)
...
 Guard (1 episode, 2000)
Jack Heywood ...
 Army Colonel (1 episode, 2000)
...
 Crazy Old Woman (1 episode, 2000)
...
 Cyan (1 episode, 2000)
...
 Thane (1 episode, 2000)
...
 Klaire (1 episode, 2000)
Joe Bugner ...
 Trustee (1 episode, 2001)
Jack Henry ...
 London Drunk (1 episode, 2001)
Nicole McLachlan ...
 Princess Yoma (1 episode, 2001)
Oliver Rumpf ...
 Boy (1 episode, 2001)
Isabella Seymour ...
 Young Finn (1 episode, 2002)
Vincent Vaccari ...
 Icarus (1 episode, 2002)
Annalise Woods ...
 Young Veronica (1 episode, 2002)
Zelie Bullen ...
 Ape Woman (1 episode, 1999)
...
 Young Woman (1 episode, 1999)
Chevonne Duncan ...
 Cynara (1 episode, 1999)
Hannah Durack ...
 Llana (1 episode, 1999)
Paul Sonkkila ...
 Alfred Lapprand (1 episode, 1999)
Shane Barnes ...
 British Seaman (1 episode, 2000)
Benjamin Blaylock ...
 Lucas (1 episode, 2000)
...
 Cooper (1 episode, 2000)
...
 Ugo (1 episode, 2000)
Nadja Kostich ...
 Ursula (1 episode, 2000)
Tim McDonald ...
 Sigurd (1 episode, 2000)
...
 Ashur (1 episode, 2000)
James Stewart ...
 Prisoner #1 (1 episode, 2000)
Paul Zebrowski ...
 Cassius (1 episode, 2000)
John Coffey ...
 Bobby (1 episode, 2001)
Michelle Comerford ...
 Mother Trog (1 episode, 2001)
Ginger ...
 The Pig (1 episode, 2001)
Ed McShortall ...
 Dying Man (1 episode, 2001)
John Seru ...
 Gladiator (1 episode, 2001)
David Vallon ...
 Judge (1 episode, 2001)
Steve Harman ...
 Lewis (1 episode, 2002)
George Gualberto ...
 Sinta (1 episode, 1999)
Scott McLean ...
 Adam (1 episode, 1999)
...
 Warrior #1 (1 episode, 1999)
...
 Tarya (1 episode, 2000)
Don Battee ...
 Raider (1 episode, 2000)
Boris Brkic ...
 Davos (1 episode, 2000)
Paul Dalglish ...
 Prisoner #2 (1 episode, 2000)
Peter Knapman ...
 Hector (1 episode, 2000)
Craig A. Kocinski ...
 Photographer (1 episode, 2000)
Eric Thill ...
 Croupier (1 episode, 2000)
Craig Marriott ...
 Boy Trog (1 episode, 2001)
Daniel Pitt ...
 Barfly (1 episode, 2001)
Laurence Hodge ...
 Old Man (1 episode, 1999)
Arthur Vechtriz ...
 Warrior #2 (1 episode, 1999)
Zoe Coyle ...
 Kaya (1 episode, 2000)
John Walkin ...
 Bruno (1 episode, 2000)
...
 Young Girl (1 episode, 1999)
Anthony Ward ...
 Guard (1 episode, 2000)
...
 Slave girl (uncredited) (1 episode, 1999)
David Knijnenburg ...
 Tribal Trader (uncredited) (1 episode, 2000)
...
 Guard (uncredited) (1 episode, 2001)
Antonia Corrigan ...
 Young Veronica (uncredited) (1 episode, 2002)
...
 Keeran Warrior #2 (uncredited) (1 episode, 2002)
...
 Abigail Layton (uncredited) (1 episode, 2002)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Sharon Miller ... line producer (44 episodes, 1999-2001)
Barry Rosen ... producer (22 episodes, 1999-2000)
Garfield Reeves-Stevens ... supervising producer (19 episodes, 2001-2002)
Judith Reeves-Stevens ... supervising producer (19 episodes, 2001-2002)
Charles Lazer ... executive producer (9 episodes, 2000-2001)
Darryl Sheen ... producer (1 episode, 1999)
Leslie Belzberg ... executive producer (unknown episodes)
Greg Coote ... executive producer (unknown episodes)
Jeffrey M. Hayes ... executive producer (unknown episodes)
John Landis ... executive producer (unknown episodes)
Rich Melcombe ... executive producer (unknown episodes)
Guy Mullally ... producer (unknown episodes)
Paul E. Painter ... executive producer (unknown episodes)
Robin Spry ... executive producer (unknown episodes)
Marc van Buuren ... associate producer (unknown episodes)
Stuart Wood ... line producer (unknown episodes)

Series Music by 

Garry McDonald ... (66 episodes, 1999-2002)
Laurie Stone ... (66 episodes, 1999-2002)

Series Cinematography by 

Ben Nott ... (1 episode, 1999)

Series Film Editing by 

Chantal Lussier ... (8 episodes, 1999-2001)
Cheryl Potter ... (1 episode, 2002)
Jean Beaudoin ... (unknown episodes)
Christine Denault ... (unknown episodes)
Benjamin Duffield ... (unknown episodes)
Annie Ilkow ... (unknown episodes)
Simon Webb ... (unknown episodes)

Series Casting By 

Tom McSweeney ... (1 episode, 1999)

Series Production Design by 

Eugene Intas ... (1 episode, 1999)

Series Art Direction by 

John Wingrove ... (43 episodes, 2000-2002)

Series Set Decoration by 

Lenny Holmdahl ... (1 episode, 1999)
Rolland Pike ... (unknown episodes)

Series Costume Design by 

Anna Baulch ... (1 episode, 1999)

Series Makeup Department 

Sharon Robbins ... makeup department head / hair stylist supervisor / makeup supervisor (44 episodes, 1999-2001)
Lisa Sheehan ... assistant makeup artist / assistant hair stylist (22 episodes, 1999-2000)
Veronique Keys ... key hair designer / key makeup artist / hair assistant / makeup assistant (20 episodes, 1999-2002)
Sharon Martin ... assistant hair stylist / makeup assistant (1 episode, 1999)
Sharron Williams ... special makeup effects artist (1 episode, 1999)
Miles Blow ... prosthetic makeup artist (unknown episodes)
Jenny Carter ... prosthetic makeup artist (unknown episodes)
Adrian Lampard ... assistant hair stylist / makeup assistant (unknown episodes)
Kylie Strathdee ... prosthetic makeup artist (unknown episodes)
Tiffany Watson ... hair assistant / makeup assistant (unknown episodes)

Series Production Management 

Peter Measroch ... post-production supervisor (3 episodes, 1999-2000)
Troy Clarke ... unit manager (1 episode, 1999)
Basia Plachecki ... production manager (1 episode, 1999)
Jamie Whitfield ... unit manager: second unit (1 episode, 1999)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Peter Fitzgerald ... second unit director (64 episodes, 1999-2002)
Timothy Wood ... third assistant director (22 episodes, 2001-2002)
Matt Enfield ... first assistant director (9 episodes, 2002)
Dean Mountford ... third assistant director (3 episodes, 1999)
Chris Sheen ... assistant director (1 episode, 1999)
Rachael O'Brien ... second assistant director (1 episode, 2000)
Paul Healey ... first assistant director (unknown episodes)
Luke Kelly ... third assistant director (unknown episodes)
Darren Mallett ... first assistant director (unknown episodes)
Charles Mann ... third assistant director (unknown episodes)
Stuart Wood ... first assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Doug Franks ... runner / props buyer/dresser (66 episodes, 1999-2002)
Mark 'Lurch' Houstein ... construction labourer (49 episodes, 2000-2002)
Wayne Diskin ... assistant stand-by props (22 episodes, 1999-2000)
Stewart Lewis ... steel worker (22 episodes, 1999-2000)
Graeme Callander ... storyboard artist (3 episodes, 2000-2001)
Jodie Allen ... senior dresser (unknown episodes)
Dianne Bennett ... greens supervisor (unknown episodes)
Bob Booker ... props master (unknown episodes)
Louise Bull ... set finisher (unknown episodes)
Robert Bull ... scenic artist (unknown episodes)
Julian Bungate ... props buyer (unknown episodes)
David Duffin ... artist (unknown episodes)
Clint Durbin ... assistant stand-by props (unknown episodes)
David Franks ... props buyer / props maker (unknown episodes)
Andrew Gardiner ... construction manager (unknown episodes)
John Higgins ... art department coordinator (unknown episodes)
Klaus Kastberg ... set designer (unknown episodes)
Michael Kissane ... stand-by props (unknown episodes)
Chris Laverty ... greens assistant (unknown episodes)
Dean Maguire ... stand-by props: second unit (unknown episodes)
Noel McCartney ... construction leading hand (unknown episodes)
Doug McKinnon ... construction leading hand (unknown episodes)
Chris Turner ... construction leading hand (unknown episodes)
Jack Watford ... construction coordinator (unknown episodes)
Chris Weir ... construction leading hand (unknown episodes)

Series Sound Department 

Vic Kaspar ... adr editor / adr mixer / loop group editor (66 episodes, 1999-2002)
Benoit Touchette ... sound coordinator / sound design assistant (54 episodes, 2000-2002)
Jacques Plante ... adr supervisor (22 episodes, 1999-2000)
Mark Cornish ... sound recordist (9 episodes, 2000)
Mathieu Beaudin ... sound effects editor (2 episodes, 1999)
Michael Berther ... sound recordist / sound recordist: second unit (unknown episodes)
Luc Boudrias ... re-recording mixer (unknown episodes)
Matt Connolly ... adr recordist (unknown episodes)
Louis Hone ... re-recording mixer (unknown episodes)
Stefan Kluka ... adr recordist (unknown episodes)
Jamien Sheen ... cable wrangler (unknown episodes)
Phil Stirling ... boom swinger / boom swinger: second unit (unknown episodes)
Ian Thomson ... additional boom operator (unknown episodes)
Craig Walmsley ... sound recordist (unknown episodes)
Ben Wyatt ... boom operator (unknown episodes)
Tom Ruff ... a.d.r. mixer (uncredited) (2 episodes, 2002)
Roger Guérin ... sound (uncredited) (1 episode, 1999)

Series Special Effects by 

Bruce Bright ... special effects coordinator (22 episodes, 1999-2000)
Che McGuinness ... special effects crew (22 episodes, 1999-2000)
Brian Holmes ... special effects supervisor (1 episode, 1999)
Ray Purkis ... special effects technician (1 episode, 1999)
Angelo Sahin ... special effects technician (1 episode, 1999)
Rob Suttie ... special effects technician (1 episode, 1999)
Dean Franklin ... special effects assistant (unknown episodes)
Jody Waters ... armoury and special effects leading hand (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Tony O'Loughlan ... visual effects camera first assistant: visual effects & miniatures (64 episodes, 1999-2002)
Caroline Grubb ... visual effects production manager (44 episodes, 1999-2001)
Mario Rachiele ... visual effects producer (23 episodes, 2000-2001)
Randy Vellacott ... visual effects supervisor (22 episodes, 2001-2002)
Niamh Lines ... compositor (12 episodes, 2001)
Renaud Bergeron ... CG artist (unknown episodes)
Simeon Duncombe ... 3D digital artist (unknown episodes)
Simon Dye ... digital effects supervisor (unknown episodes)
Aaron Gardiner ... 3D digital artist (unknown episodes)
Daniel Harvey ... visual effects producer (unknown episodes)
Trevor Hawkins ... visual effects supervisor (unknown episodes)
Michael Holzl ... lead 3D animator (unknown episodes)
François Lambert ... digital compositor: Hybride (unknown episodes)
Simon Marinof ... digital artist (unknown episodes)
Kym Olsen ... 2D visual effects supervisor (unknown episodes)
Shane Roberts ... matte painter (unknown episodes)
Louis Katz ... animatic artist (uncredited) (unknown episodes)

Series Stunts 

Ray Anthony ... stunt performer (66 episodes, 1999-2002)
Lana Williams ... assistant stunt coordinator (22 episodes, 2000-2001)
Raelene Chapman ... stunt double: Rachel Blakely (17 episodes, 1999-2002)
Clancy Beck ... stunt double: Rachel Blakely (6 episodes, 2001-2002)
Nash Edgerton ... stunts (2 episodes, 1999-2000)
Haydn Dalton ... utility stunts (2 episodes, 1999)
Brit Sooby ... stunt performer (2 episodes, 2001-2002)
Nick McKinless ... stunt performer (2 episodes, 2001)
Sean Rigby ... assistant stunt coordinator (1 episode, 1999)
Sue Baldwin ... stunts (unknown episodes)
Danial Donai ... stunts (unknown episodes)
Alex Kuzelicki ... stunts (unknown episodes)
Don Vaughn ... stunt coordinator (unknown episodes)
Ron Vreeken ... stunt performer (unknown episodes)
Darrell Walshe ... stunt performer (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Darcy Yuille ... second assistant camera / first assistant camera / clapper loader (54 episodes, 1999-2002)
Geoffrey Owen ... camera operator: a / steadicam operator (22 episodes, 1999-2000)
Brandon Apps ... camera operator (22 episodes, 2001-2002)
Paul Moyes ... gaffer (21 episodes, 1999-2000)
Bernard 'Boo' Slattery ... electrician (18 episodes, 1999-2000)
Mark Bills ... lighting technician (11 episodes, 2000)
Bruce Williams ... grip (9 episodes, 1999)
Robbie Boyd ... generator operator (1 episode, 1999)
Rod Hinds ... focus puller: second unit (1 episode, 1999)
Benn Hyde ... best boy grip (1 episode, 1999)
Kevan Lind ... director of photography: second unit (1 episode, 1999)
Margie McClymont ... focus puller (1 episode, 1999)
Mick O'Brien ... best boy electric (1 episode, 1999)
Craig Perkins ... electrician (1 episode, 1999)
George Caramalis ... grip: second unit (unknown episodes)
Stuart Christie ... clapper loader: additional crew (unknown episodes)
Simon Cooke ... best boy grip (unknown episodes)
Alexi Cox ... clapper loader / clapper loader: second unit (unknown episodes)
Andrew Komaromi ... set photographer (unknown episodes)
Phil Laverty ... clapper loader (unknown episodes)
Warren Lazarides ... focus puller (unknown episodes)
Russell Lyons ... assistant electrician (unknown episodes)
Jesse Moyes ... assistant electrician (unknown episodes)
Mark Royal ... grip (unknown episodes)
Butch Sawko ... camera operator (unknown episodes)
Melanie Shepherd ... assistant electrician (unknown episodes)
Paul Sullivan ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera (unknown episodes)
Paul van Arken ... first assistant electrician (unknown episodes)
Trent Williamson ... grip (unknown episodes)

Series Casting Department 

Diana Guthrie ... casting associate (1 episode, 1999)
Tom McSweeney ... casting: Australia (unknown episodes)
Lesli Gelles-Raymond ... casting assistant (unknown episodes)
Jade Tam ... extras casting (unknown episodes)

Series Costume and Wardrobe Department 

Melissa Montague ... key set costumer / stand-by costumes (44 episodes, 1999-2001)
Tanya Woelfle ... set costumer (44 episodes, 1999-2001)
Melissa Wilson ... costume supervisor (1 episode, 1999)
Rusty Allen ... wardrobe assistant (unknown episodes)
Jesse Pikler ... stand-by costume: second unit (unknown episodes)
Roberta Shaw ... stand-by costumes (unknown episodes)
Melanie Shepherd ... costumer (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Kent Pritchett ... final colorist (66 episodes, 1999-2002)
Brigitte Daigneault ... colorist (22 episodes, 1999-2000)
Eric Whipp ... telecine colorist (1 episode, 1999)
Michelle Bromham ... assistant editor (1 episode, 2002)
Stéphane Brault ... assistant editor: avid (unknown episodes)
Josée Cloutier ... assistant editor: avid (unknown episodes)
Randal Ellwood ... assistant editor: avid (unknown episodes)
Zeina Mahmoud ... assistant editor: avid (unknown episodes)
Kim Picard ... assistant post-production supervisor (unknown episodes)
Cheryl Potter ... assistant editor (unknown episodes)

Series Location Management 

Karen Jones ... location manager (11 episodes, 1999)
Mike McLean ... location manager (unknown episodes)

Series Music Department 

Jenny Clark ... music preparation (66 episodes, 1999-2002)
Garry McDonald ... composer: theme music / orchestrator (66 episodes, 1999-2002)
Laurie Stone ... composer: theme music / orchestrator (66 episodes, 1999-2002)
Bruce Jacobson ... score recorded by (39 episodes, 1999-2002)
Nerida Tyson-Chew ... composer: additional music (7 episodes, 1999)
Warren Pearson ... music editor (5 episodes, 2001)
Adrian Jefferies ... musician: uilleann pipes (1 episode, 1999)
Peter Krenske ... musician: piano solo (1 episode, 2002)

Series Transportation Department 

Mark 'Lurch' Houstein ... unit driver / construction truck driver (56 episodes, 1999-2002)

Series Other crew 

Lana Williams ... safety supervisor (44 episodes, 2000-2002)
Deborah Mermelstein ... completion bond (39 episodes, 2000-2001)
James Thorpe ... executive story editor (22 episodes, 1999-2000)
Lisa Shaunessy ... second unit coordinator (22 episodes, 2001-2002)
Dane Eade ... trade assistant (11 episodes, 1999)
Melissa Lawrence ... script supervisor (7 episodes, 2001-2002)
Yasmine Jade ... first assistant accountant (2 episodes, 1999)
Anita Ahloy ... assistant accountant (1 episode, 1999)
Suzanne Evans-Booth ... script coordinator: Australia (1 episode, 1999)
Mish Lee ... second unit coordinator (1 episode, 1999)
Toni Pearson ... production accountant (1 episode, 1999)
Jackie Sullivan ... script supervisor (1 episode, 1999)
Tom Wang ... development executive (1 episode, 1999)
Jeffrey Woods ... unit nurse (1 episode, 1999)
Jason Baird ... chief prosthetic designer (unknown episodes)
Karen Bull ... accounting assistant (unknown episodes)
Jennifer Des Champs ... production coordinator (unknown episodes)
Doug Franks ... runner (unknown episodes)
Cindy Gollagher ... production secretary / travel coordinator (unknown episodes)
Andrew Helm ... assistant to writer (unknown episodes)
Nick Jacobs ... assistant story editor / script coordinator: Los Angeles / story editor (unknown episodes)
Andrew Komaromi ... unit publicist (unknown episodes)
Louisa Kors ... production coordinator (unknown episodes)
Nicholle Leahy ... assistant accountant (unknown episodes)
Kris Maric ... assistant production accountant (unknown episodes)
Dave 'Didi' Newnham ... assistant caterer (unknown episodes)
Antoinette O'Neill ... continuity / continuity: second unit (unknown episodes)
Chris O'Neill ... runner (unknown episodes)
David Randle ... workplace health and safety officer (unknown episodes)
Pippa Sheen ... production assistant (unknown episodes)
Anita Simand ... creative executive (unknown episodes)
Graeme Smithers ... electrics assistant: second unit (unknown episodes)
Fran Stephens ... nurse: second unit (unknown episodes)
Kayne Tumahai ... production runner (unknown episodes)
Brett Whitbread ... production runner (unknown episodes)
Craig A. Kocinski ... voiceover/looping (uncredited) (66 episodes, 1999-2002)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page