IMDb > "Survivor" (2000)
"Survivor"
Quicklinks
Top Links
trailers and videosfull cast and crewtriviaofficial sitesmemorable quotes
Overview
main detailscombined detailsfull cast and crewcompany creditsepisode listepisodes castepisode ratings... by rating... by votes
Awards & Reviews
user reviewsexternal reviewsawardsuser ratingsmessage board
Plot & Quotes
plot summaryplot keywordsmemorable quotes
Did You Know?
triviagoofssoundtrack listingcrazy creditsalternate versionsmovie connectionsFAQ
Other Info
box office/businessrelease datesfilming locationstechnical specsliterature listingsNewsDesk
Promotional
taglines trailers and videos posters photo gallery
External Links
showtimesofficial sitesmiscellaneousphotographssound clipsvideo clips

"Survivor" (2000) More at IMDbPro »TV series 2000-

Photos (See all 1708 | slideshow) Videos (see all 251 NEW)
It's Survivor Warfare: Season 30: Episode 1 -- The 30th season features the theme of "Worlds Apart," with castaways divided into the three separate tribes: White Collar, Blue Collar and No Collar.
Survivor: Season 27: Episode 1 -- Meet the 20 castaways competing this season on SURVIVOR. The fall edition, themed "Blood vs. Water," will feature former players competing with - and ultimately against - their loved ones.
Survivor: :  -- Find out about the players joining "Survivor: Philippines."

Overview

User Rating:
6.8/10   15,377 votes »
Your Rating:
Saving vote...
Deleting vote...
/10   (delete | history)
Sorry, there was a problem
MOVIEmeter: ?
Up 115% in popularity this week. See why on IMDbPro.
Contact:
View company contact information for Survivor on IMDbPro.
Seasons:
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30
Release Date:
31 May 2000 (USA) See more »
Tagline:
39 days... 16 people... ONE... Survivor! See more »
Plot:
A reality show where a group of contestants are stranded in a remote location with little more than the clothes on their back. The lone survivor of this contest takes home a million dollars. Full summary »
Plot Keywords:
Awards:
Won 7 Primetime Emmys. Another 26 wins & 77 nominations See more »
User Reviews:
The fourth entry into the highly popular "SURVIVOR" series is shaping up to be the best one yet! See more (145 total) »

Cast

 (Series Cast Summary - 1 of 488)

Jeff Probst ... Himself - Host (446 episodes, 2000-2015)
(more)

Series Directed by
Michael Simon (32 episodes, 2003-2012)
Don Roy King (8 episodes, 2000-2011)
Bill Brady (2 episodes, 2001-2002)
Michael Dimich (2 episodes, 2011)
Glenn Weiss (2 episodes, 2013-2014)
 
Series Writing credits
Charlie Parsons (410 episodes, 2000-2014)
Hal Gessner (3 episodes, 2001-2002)
Doc Jarden (3 episodes, 2001-2002)
Gordon Rothman (3 episodes, 2001-2002)
Michael Strobl (2 episodes, 2007)

Series Produced by
Mark Burnett .... executive producer / segment producer / ... (433 episodes, 2000-2014)
John Kirhoffer .... producer / supervising producer / ... (418 episodes, 2000-2014)
Charlie Parsons .... executive producer / post producer (389 episodes, 2000-2014)
David Dryden .... senior producer / associate producer (384 episodes, 2001-2014)
Jeff Probst .... producer / executive producer / ... (342 episodes, 2003-2014)
Conrad Riggs .... co-executive producer / co-producer / ... (296 episodes, 2000-2014)
Jesse Jensen .... producer / co-executive producer (290 episodes, 2005-2014)
Clark Bernstein .... producer / field producer / ... (262 episodes, 2005-2014)
Matt Van Wagenen .... producer / co-executive producer / ... (227 episodes, 2007-2014)
David Burris .... co-executive producer / executive producer / ... (213 episodes, 2004-2013)
Doug McCallie .... co-executive producer / producer / ... (211 episodes, 2001-2008)
Daniel Munday .... producer (211 episodes, 2003-2010)
Drina Maruna .... producer / supervising producer / ... (211 episodes, 2006-2014)
Tom Shelly .... executive producer / supervising producer / ... (202 episodes, 2000-2008)
Johnny Petillo .... producer / associate producer / ... (202 episodes, 2001-2013)
Leisa Francis .... co-executive producer (192 episodes, 2007-2014)
Robyn Lane .... line producer / field producer / ... (188 episodes, 2008-2014)
Christopher Campbell .... co-producer / producer (180 episodes, 2003-2009)
John Heard .... post producer / producer / ... (174 episodes, 2008-2014)
David Pritikin .... supervising producer / field producer / ... (169 episodes, 2000-2007)
Daren Woolsey .... producer / associate producer / ... (166 episodes, 2002-2014)
Jessica Kaonohi .... field producer (163 episodes, 2005-2011)
Riley Munday .... assistant coordinating field producer / coordinating field producer / ... (162 episodes, 2004-2014)
Ryan Balthazor .... challenge producer / segment producer / ... (154 episodes, 2008-2014)
Kevin Greene .... co-executive producer / line producer / ... (150 episodes, 2000-2008)
Ronald Hysten .... field producer / segment producer / ... (148 episodes, 2009-2014)
Joseph Lia .... producer / segment producer / ... (145 episodes, 2006-2011)
Teri Kennedy .... supervising producer / producer / ... (136 episodes, 2001-2008)
Kyle Grossinger .... segment producer / producer (133 episodes, 2010-2014)
Laurie Pekich .... co-producer (122 episodes, 2003-2007)
Bryan Riches .... segment producer (122 episodes, 2010-2014)
Samantha Day .... challenge co-producer / co-producer (119 episodes, 2010-2014)
Benjamin Beatie .... associate producer / supervising producer / ... (118 episodes, 2001-2007)
Maria Karakashian .... segment producer / supervising producer / ... (118 episodes, 2006-2013)
Kecia Garcia Ferreira .... segment producer (117 episodes, 2011-2014)
Joe Lia .... producer / supervising producer / ... (117 episodes, 2011-2014)
Maria Baltazzi .... producer / supervising producer (109 episodes, 2000-2006)
Luke Pavey .... assistant coordinating field producer / associate field producer / ... (109 episodes, 2009-2014)
Nathaniel Walters .... segment producer / overnight segment producer / ... (101 episodes, 2007-2011)
Viki Cacciatore .... supervising producer / co-executive producer: Palau / ... (93 episodes, 2002-2005)
Chad Fraser .... segment producer / producer (92 episodes, 2008-2012)
Junko Takeya .... associate producer: challenges / challenges associate producer / ... (87 episodes, 2000-2003)
Jerry Whitworth .... associate producer / supervising producer / ... (78 episodes, 2001-2012)
Erin Dean .... segment producer / associate field producer / ... (78 episodes, 2010-2013)
Jason S. Edwards .... coordinating producer / coordinating field producer / ... (78 episodes, 2010-2012)
Jay Bienstock .... producer / supervising producer (75 episodes, 2000-2003)
Tucker Smith .... segment producer / associate producer (74 episodes, 2003-2006)
Tyler Furstman .... segment producer (74 episodes, 2011-2014)
Alexandra Long .... segment producer / producer (68 episodes, 2008-2010)
Adam Briles .... producer (60 episodes, 2001-2004)
Craig Armstrong .... co-executive producer (60 episodes, 2002-2003)
Cathrine Irgens Nilsen .... producer / segment producer (60 episodes, 2003-2006)
Holly Wofford .... co-executive producer / supervising producer (60 episodes, 2003-2005)
Bill Bowden .... segment producer (60 episodes, 2011-2013)
Lope V. Juban Jr. .... executive producer: Philippine Film Studios / executive producer: Philippine Film Studios & Reality TV Asia / ... (60 episodes, 2012-2014)
Jim Quigley .... segment producer / field producer (60 episodes, 2012-2014)
Cord Keller .... producer: tribal council / senior producer (59 episodes, 2001-2002)
Michael Matsumoto .... segment producer / producer (59 episodes, 2006-2009)
Keith Sayres .... segment producer (59 episodes, 2012-2014)
Gavin McCrary .... associate producer (58 episodes, 2000-2002)
Jessica Munday .... producer / segment producer / ... (58 episodes, 2011-2014)
Peter Goetz .... associate producer: All Stars / segment producer: Guatemala / ... (57 episodes, 2002-2006)
Zachary Green .... associate producer / segment producer (57 episodes, 2003-2005)
W. Jay Moore .... segment producer (57 episodes, 2012-2014)
John Feist .... producer (56 episodes, 2000-2003)
Jacob Teixeira .... segment producer (56 episodes, 2008-2010)
Tahirih Kennedy .... co-executive producer (55 episodes, 2006-2008)
John Claburn .... field producer (53 episodes, 2008-2010)
Scott Hartley .... field producer (51 episodes, 2004-2008)
Bruce Beresford-Redman .... supervising producer / producer (48 episodes, 2002-2004)
Scott Putman .... line producer / producer (47 episodes, 2005-2006)
Michael Hundgen .... segment producer (47 episodes, 2006-2007)
Adam Reider .... segment producer / producer (46 episodes, 2006-2014)
Nick Fager .... segment producer (46 episodes, 2007-2011)
Craig Piligian .... co-executive producer (44 episodes, 2000-2002)
Kevin McManus .... segment producer (44 episodes, 2005-2006)
Amanda Franzese .... associate field producer (44 episodes, 2011-2012)
Stephen Van Dis .... segment producer (43 episodes, 2004-2005)
Jennifer Bennett .... segment producer (41 episodes, 2009-2010)
Zachary Sundelius .... segment producer (40 episodes, 2013-2014)
Dana Buning .... segment producer / supervising producer (38 episodes, 2006-2012)
Brittany Burgess .... segment producer / producer (38 episodes, 2013-2014)
Peter Geist .... segment producer / co-producer (35 episodes, 2009-2011)
Wolfgang Delgado .... associate field producer (33 episodes, 2012-2013)
Kevin Fletcher .... field producer (31 episodes, 2010-2011)
Kevin Hodder .... segment producer (30 episodes, 2005-2006)
Chris Fennimore .... field producer (30 episodes, 2006-2007)
Patrick Costello .... associate producer (29 episodes, 2002-2003)
Tyler Ramsey .... associate producer (29 episodes, 2002-2003)
Eden Gaha .... producer (29 episodes, 2004-2005)
Kate Adler .... supervising producer (29 episodes, 2005)
Jamie Schutz .... coordinating field producer (28 episodes, 2000-2001)
Meredith Fisher .... producer / supervising producer (28 episodes, 2008-2010)
Kulali Crapper .... associate field producer (28 episodes, 2013-2014)
Greg Tynan .... associate field producer (28 episodes, 2013-2014)
Liam Doyle .... assistant field producer / producer (27 episodes, 2008-2010)
Catherine Nilsen .... producer (26 episodes, 2002-2004)
Stu Schreiberg .... executive producer / segment producer / ... (26 episodes, 2004-2012)
Marilyn Seabury .... segment producer / executive producer (26 episodes, 2004-2012)
Lara Frolchenko .... assistant field producer / field producer (25 episodes, 2008-2010)
Beto Mello .... segment producer / producer (25 episodes, 2009-2010)
Kyra Thompson .... supervising producer / segment producer (25 episodes, 2010-2011)
Ian Blankenship .... associate field producer (24 episodes, 2011)
Jen McClure-Metz .... producer / post producer (21 episodes, 2005-2007)
Brian Heller .... segment producer / challenge co-producer (20 episodes, 2008-2010)
Jeff Winn .... segment producer / producer (19 episodes, 2006)
John Clabburn .... coordinating field producer / field producer (19 episodes, 2009-2013)
Melysa Lovell .... segment producer (19 episodes, 2011)
Matthew Bartley .... field producer / coordinating field producer (17 episodes, 2001-2002)
Hannah Hartley .... field producer (17 episodes, 2006-2007)
Matt McUsic .... segment producer / producer (17 episodes, 2011-2014)
Patrick Garbutt .... segment producer (17 episodes, 2012)
Colleen Miller .... overnight segment producer / producer: tribal council / ... (16 episodes, 2001-2007)
Jeff Purcell .... associate producer (16 episodes, 2004)
Joseph F. Quigley .... associate producer (16 episodes, 2004)
Roberto Mello .... assistant field producer (16 episodes, 2005-2006)
Aaron Massey .... segment producer (16 episodes, 2011)
Christopher Turner .... associate field producer (16 episodes, 2013)
Jenny Dubin .... associate producer (15 episodes, 2001)
Luciana Brafman .... producer (15 episodes, 2003)
James Bruce .... producer (15 episodes, 2003)
Brett Buckalew .... associate producer (15 episodes, 2005)
Ian Mallahan .... segment producer (15 episodes, 2006)
Tim Atzinger .... segment producer (15 episodes, 2013)
Al Berman .... executive producer (14 episodes, 2000-2005)
David C. Brown .... associate producer (14 episodes, 2002)
Dennis Lofgren .... producer (14 episodes, 2002)
Josh Bartel .... segment producer / producer (14 episodes, 2008)
Frank Sun .... segment producer (14 episodes, 2008)
Brady Connell .... senior producer (13 episodes, 2000)
Christopher Damon .... associate producer (13 episodes, 2000)
Beth Holmes .... line producer (13 episodes, 2000)
Scott Messick .... supervising producer (13 episodes, 2000)
Lucretia Miller .... associate producer (13 episodes, 2000)
Fernando Mills .... challenges segment producer (13 episodes, 2000)
Kimberly Schaffer .... post producer (13 episodes, 2000)
Sara Tekula .... associate producer (13 episodes, 2000)
Royce Toni .... associate producer (13 episodes, 2000)
Seth Wellisch .... associate producer (13 episodes, 2000)
Jude Weng .... associate producer (13 episodes, 2000)
Tom Ward .... associate producer / line producer (13 episodes, 2004-2014)
Jeff Ackerstein .... segment producer (13 episodes, 2014)
Stephen Baker .... associate field producer (13 episodes, 2014)
Kenny Browder .... segment producer (13 episodes, 2014)
Jackson Cusick .... associate field producer (13 episodes, 2014)
Christopher Marchand .... challenge co-producer (13 episodes, 2014)
Andrea Rehrig .... segment producer (13 episodes, 2014)
Conner Schmitt .... segment producer (13 episodes, 2014)
Eric Woods .... segment producer (13 episodes, 2014)
Tricia Rodrigo .... segment producer (12 episodes, 2010)
David Katzenberg .... segment producer (11 episodes, 2006)
Stetson Hungden .... segment producer / producer (11 episodes, 2008)
Hannah Browne .... assistant field producer / field producer (10 episodes, 2004-2008)
Joshua Watkins .... assistant field producer (10 episodes, 2009)
Lance Dunn .... segment producer (10 episodes, 2010)
Andrew Pante .... assistant field producer (9 episodes, 2006-2008)
Tom Boles .... producer / co-executive producer (8 episodes, 2004-2014)
Matt Grossman .... field associate producer (7 episodes, 2006)
Jessica Beeman .... producer / segment producer (6 episodes, 2008-2013)
Katherine Dymond .... segment producer (5 episodes, 2008)
Robert Campos .... producer (4 episodes, 2001-2002)
Hal Gessner .... executive producer (4 episodes, 2001-2002)
Roya Hakakian .... field producer / associate producer (4 episodes, 2001-2002)
Doc Jarden .... executive producer / senior editorial producer (4 episodes, 2001-2002)
Elliot Kirschner .... producer (4 episodes, 2001-2002)
Mica McCarthy .... associate producer (4 episodes, 2001-2002)
Gordon Rothman .... senior producer / senior broadcast producer (4 episodes, 2001-2002)
Danny Tepper .... producer (4 episodes, 2001-2002)
Gayle P. DePoli .... technical producer (4 episodes, 2002-2004)
Jacy Roman .... associate producer (4 episodes, 2004)
Jenna Lynn-Cole .... segment producer (4 episodes, 2012)
Jordan Ferrer .... producer (4 episodes, 2014)
Zachariah Jensen .... producer (4 episodes, 2014)
Greg Kandra .... producer (3 episodes, 2000-2002)
Colette Beaudry .... producer (3 episodes, 2001-2002)
Nick Brigden .... associate producer (3 episodes, 2001-2002)
John Chavanga .... assistant field producer (3 episodes, 2001-2002)
Jennifer Brett Winston .... field producer (3 episodes, 2001-2002)
Roger Scott .... producer / segment producer (3 episodes, 2004-2007)
Nancy Kwon .... segment producer (3 episodes, 2006)
Stetson Hundgen .... segment producer (3 episodes, 2008)
Vanessa Ballesteros .... supervising producer / producer (3 episodes, 2009-2012)
Krista Bean .... segment producer (3 episodes, 2012)
Kenny Geraghty .... segment producer (3 episodes, 2012)
Carol Donovan .... executive producer (3 episodes, 2013-2014)
Lorrilyn Fetherolf .... producer (2 episodes, 2000-2001)
Joe Long .... producer (2 episodes, 2000-2001)
Jim Mietus .... producer (2 episodes, 2000-2001)
Joseph Mulcrone .... associate producer (2 episodes, 2001-2002)
Carla Morganstern .... producer (2 episodes, 2001)
R. Rene Rainey .... producer (2 episodes, 2007-2008)
Michael Webster .... segment producer (2 episodes, 2007)
Jane Forrest .... field producer (2 episodes, 2009)
Joanna Collins .... producer (2 episodes, 2013)
Emily Hewson .... segment producer (2 episodes, 2013)

Jay Cannold .... line producer (unknown episodes)
Scott Larsen .... consulting producer (unknown episodes)
Richie Moore .... associate field producer (unknown episodes)
 
Series Original Music by
David Vanacore (405 episodes, 2000-2014)
Russ Landau (132 episodes, 2000-2013)
Bleeding Fingers (26 episodes, 2014)
 
Series Cinematography by
Mark 'Ninja' Lynch (286 episodes, 2001-2011)
Scott Duncan (273 episodes, 2001-2011)
Derek Carver (144 episodes, 2003-2011)
Mark Hryma (118 episodes, 2002-2010)
Michael Murray (98 episodes, 2003-2006)
Matt Sohn (60 episodes, 2001-2002)
Richard Dallett (47 episodes, 2001-2003)
Peter Wery (47 episodes, 2011-2012)
Derek Lovie (15 episodes, 2003-2004)
Chris Chanda (15 episodes, 2005)
Lance Milbrand (12 episodes, 2005)
R.W. Cranston (6 episodes, 2003-2004)
Bob Cranston (3 episodes, 2004)
Haydn Denman (3 episodes, 2009)

Grant Bieman (unknown episodes)
 
Series Film Editing by
Bob Mathews (397 episodes, 2001-2014)
Brian Barefoot (340 episodes, 2000-2014)
Evan Mediuch (329 episodes, 2003-2014)
James M. Smith (325 episodes, 2000-2014)
Ivan Ladizinsky (315 episodes, 2000-2013)
Tim Atzinger (307 episodes, 2004-2014)
Frederick Hawthorne (283 episodes, 2004-2014)
Chad Bertalotto (276 episodes, 2005-2014)
Michael Greer (275 episodes, 2001-2014)
Joubin Mortazavi (254 episodes, 2003-2014)
Andrew Bolhuis (240 episodes, 2006-2014)
Stephen R. Frederick (211 episodes, 2003-2014)
Eric Gardner (207 episodes, 2004-2012)
H.A. Arnarson (168 episodes, 2004-2012)
Bill Bowden (167 episodes, 2008-2014)
Tracy Bacenas (154 episodes, 2004-2009)
James Ciccarello (147 episodes, 2008-2014)
Sean Foley (131 episodes, 2000-2006)
Catherine M. Johnson (127 episodes, 2008-2014)
Jerry U. Frizell (109 episodes, 2001-2013)
Jonathon Braun (106 episodes, 2000-2004)
Rod C. Spence (104 episodes, 2000-2005)
Chris Simpson (93 episodes, 2000-2010)
Ryan Hermosura (88 episodes, 2009-2014)
Lane Baker (84 episodes, 2002-2014)
Mitchell Danton (82 episodes, 2001-2012)
David Armstrong (75 episodes, 2009-2014)
Plowden Schumacher (74 episodes, 2012-2014)
David Handman (73 episodes, 2003-2005)
Grady Cooper (67 episodes, 2005-2009)
David Cutler (59 episodes, 2000-2003)
Craig E. Serling (58 episodes, 2000-2002)
J.D. Sievertson (48 episodes, 2006-2011)
Bryan M. Horne (44 episodes, 2003-2004)
Eric Van Wagenen (42 episodes, 2003-2010)
Andrew Frank (39 episodes, 2003-2007)
Ricky Kreitman (36 episodes, 2004-2005)
Dave Harrison (32 episodes, 2005-2008)
Jeannette Christensen (29 episodes, 2001-2002)
Tricia Rodrigo (26 episodes, 2007-2010)
Robb Roetman (23 episodes, 2009-2011)
Shane Moran (23 episodes, 2010-2011)
Jacob Teixeira (23 episodes, 2011-2014)
Jason Pedroza (21 episodes, 2003-2007)
Kevin Manning (21 episodes, 2011)
Nicholas J. Don Vito (19 episodes, 2005-2006)
Conroy Browne (19 episodes, 2006-2007)
Neil Jariwala (17 episodes, 2013)
Geoffrey Rowland (16 episodes, 2004)
Larry Law (16 episodes, 2006)
Marlise Malkames (16 episodes, 2006)
Noel A. Guerra (16 episodes, 2010-2012)
Claudia Hoover (15 episodes, 2001)
Katherine Bransten (15 episodes, 2003)
Henry Harmon (14 episodes, 2001-2002)
Pat Sawyer (14 episodes, 2001-2002)
Marshall Wolf (14 episodes, 2002)
Rich Fox (14 episodes, 2005)
Rich Remis (14 episodes, 2008)
Michael Fendler (13 episodes, 2000)
Barry L. Gold (13 episodes, 2000)
Dan Morando (13 episodes, 2000)
Molly Shock (13 episodes, 2014)
Craig Eustis (11 episodes, 2012-2013)
Mark Arbitrario (9 episodes, 2007)
Paul Coyne (8 episodes, 2004)
Krisztian Majdik (7 episodes, 2008)
Tom Costantino (5 episodes, 2001-2010)
Kevin Dean (5 episodes, 2001-2010)
Tony Mizgalski (5 episodes, 2001)
Razmig Karakashian (5 episodes, 2012-2013)
Mike Baluzy (4 episodes, 2001-2002)
Peter Stader (4 episodes, 2001-2002)
Jason Schmidt (3 episodes, 2001-2002)
Andrew Zoeller (3 episodes, 2007)
Carter Carter (2 episodes, 2001)
Danny Flynn (2 episodes, 2008)
Coper. Brady (2 episodes, 2009)
Lloyd Quinto (2 episodes, 2009)
 
Series Casting by
Lynne Spiegel Spillman (393 episodes, 2001-2014)
Cindy Deukmejian (46 episodes, 2001-2002)
Adam Drucker (46 episodes, 2005-2007)
Ed Arenas (30 episodes, 2002)
Robyn Kass (14 episodes, 2002)

Brendon Blincoe (unknown episodes)
Evan Burns (unknown episodes)
Paul Gordon (unknown episodes)
Neal Konstantini (unknown episodes)
Linda Morris (unknown episodes)
 
Series Production Design by
Jesse Jensen (257 episodes, 2003-2013)
Daniel Munday (196 episodes, 2003-2011)
Zachariah Jensen (76 episodes, 2012-2014)
Kelly Van Patter (73 episodes, 2000-2011)
Jordan Ferrer (44 episodes, 2013-2014)
Wendell Johnson (16 episodes, 2000-2011)
Nick Bernyk (7 episodes, 2006-2008)
Travis J. Johnson (6 episodes, 2007-2008)
Edwin Davis (4 episodes, 2008)
Kevin McManus (3 episodes, 2004-2006)
 
Series Art Direction by
Dax Pointon (118 episodes, 2008-2014)
Jordan Ferrer (76 episodes, 2011-2013)
Zachariah Jensen (37 episodes, 2004-2010)
Jesse Jensen (20 episodes, 2001-2002)
Ross Cairns (19 episodes, 2001-2002)
Bruce Hollister (13 episodes, 2000)
Dawn Schaefer (10 episodes, 2000-2014)
 
Series Set Decoration by
Mark Powell (29 episodes, 2004-2007)
Lou A. Trabbie III (5 episodes, 2000-2014)
Elizabeth Fowler (3 episodes, 2001-2004)
Eliza DeCiantis (2 episodes, 2005-2007)
Elizabeth Beach (2 episodes, 2006-2014)
 
Series Makeup Department
Jelena Petrovic .... hair & make up / hair stylist / ... (155 episodes, 2005-2014)
Beate Eisele .... makeup artist / hair stylist (57 episodes, 2002-2008)
Shellie-Rae Kirby .... hair stylist / makeup artist / ... (28 episodes, 2000-2001)
Trent Cotner .... makeup artist / hair stylist (24 episodes, 2000-2010)
Tracey L. Miller-Smith .... makeup artist / hair stylist (7 episodes, 2000-2003)
Melissa Sandora .... makeup artist (3 episodes, 2012)
Anna Febres .... hair stylist / makeup artist (2 episodes, 2000-2001)
 
Series Production Management
Kahaia Pearson .... unit production manager / unit manager (218 episodes, 2006-2014)
Dick Beckett .... unit manager / unit production manager / ... (145 episodes, 2001-2013)
Paul Messer .... unit manager / production manager (135 episodes, 2004-2014)
Christopher Campbell .... post-production supervisor (63 episodes, 2001-2003)
Roy Serrano .... unit production manager (59 episodes, 2012-2014)
Leisa Francis .... unit production manager (47 episodes, 2005-2006)
Elizabeth Schulze .... unit production manager (46 episodes, 2004-2007)
Vaughan MacDonald .... assistant unit manager (41 episodes, 2013-2014)
Viki Cacciatore .... production supervisor: Africa / production supervisor: Marquesas / ... (32 episodes, 2001-2002)
Holly Wofford .... unit production manager / production manager (30 episodes, 2001-2002)
Jocelyn Green .... production supervisor (26 episodes, 2005-2008)
Khemmarat Benjatanawat .... unit manager (23 episodes, 2005-2007)
Ariel Keefer .... production office manager (15 episodes, 2000-2013)
Glenda McKechnie .... unit production manager (15 episodes, 2001)
Kevin Hunt .... assistant unit manager (14 episodes, 2001)
Victor Chen .... production supervisor (13 episodes, 2014)
Kate Grinnals .... production supervisor / post-production supervisor (9 episodes, 2009-2010)
Michael Hunt .... production manager (9 episodes, 2010)
Craig Dumont .... production manager (8 episodes, 2004-2014)
Mark Bradford Bennett .... production manager (6 episodes, 2004-2008)
Jen McClure-Metz .... post-production supervisor / post-production manager (6 episodes, 2004-2007)
John Heard .... post-production supervisor (5 episodes, 2007-2008)
Margery Baker-Riker .... executive in charge of production (4 episodes, 2001-2002)
Hal Lewis .... director of production (4 episodes, 2001-2002)
Yvonne Shaw .... unit manager (4 episodes, 2001-2002)
Olivette Brown .... unit manager (3 episodes, 2000-2013)
Rudy Greene .... production manager (3 episodes, 2001-2002)
Stuart Otroshkin .... post-production supervisor (3 episodes, 2006)
Lori Margules .... post-production supervisor (2 episodes, 2004-2005)
Jeffrey R. Rudeen .... post-production supervisor / production supervisor (2 episodes, 2004-2005)
Greg Blandy .... production supervisor (2 episodes, 2006)
Adam Mishler .... production supervisor (2 episodes, 2013-2014)

Chris Lowenstein .... production manager (unknown episodes)
 
Series Second Unit Director or Assistant Director
Jason S. Edwards .... first assistant director (78 episodes, 2010-2012)
Judd Watts .... first assistant director: marine unit (33 episodes, 2007-2008)
Calvito Leal .... second second assistant director (15 episodes, 2003)
Matthew DeVoe .... associate director (6 episodes, 2010)
Steven Martino .... associate director (6 episodes, 2010)
Lori Margules .... associate director (5 episodes, 2004-2009)
Patricia McBrearty .... associate director (4 episodes, 2001-2002)
Laura Lyons .... associate director (3 episodes, 2001-2009)
Michael Mancini .... associate director (2 episodes, 2000-2001)
Greg V. Fera .... associate director (2 episodes, 2013-2014)
Sandra Restrepo .... associate director (2 episodes, 2013-2014)
 
Series Art Department
Michelle Thatcher .... art department buyer / prop maker / ... (117 episodes, 2008-2014)
Anthony Britten .... art department coordinator (115 episodes, 2009-2014)
Murray Ross .... construction coordinator / props / ... (111 episodes, 2004-2014)
Luke Gasparini .... property master / prop master / ... (107 episodes, 2007-2014)
Dylan Schenkeveld .... tool technician / workshop manager / ... (106 episodes, 2005-2008)
Michael Boothby .... props / illustrator (102 episodes, 2006-2010)
Samantha Day .... art department coordinator / art department crew (91 episodes, 2006-2009)
Riley Crapper .... prop assistant / standby props (87 episodes, 2011-2014)
Moehau Pearson .... standby props / props / ... (83 episodes, 2004-2013)
Kacy Magedman .... art department coordinator (68 episodes, 2001-2006)
Melissa Ramirez .... art department assistant / scenic artist / ... (67 episodes, 2008-2014)
Rowan Wademan .... senior prop maker / senior propmaker (65 episodes, 2011-2014)
Cam Anderson .... art department assistant / prop maker (63 episodes, 2011-2014)
Lefaga von Reiche .... art department assistant (63 episodes, 2011-2014)
Dylan Weatherburn .... scenic artist / supervising scenic artist / ... (60 episodes, 2007-2014)
Roger Brown .... unit construction / construction (59 episodes, 2006-2014)
Moneeka Bali .... prop maker / propmaker / ... (59 episodes, 2007-2014)
Andrew Parton .... prop maker / propmaker / ... (57 episodes, 2008-2014)
Edwin Davis .... prop maker / propmaker (55 episodes, 2011-2014)
Julian Richards .... prop maker / propmaker / ... (53 episodes, 2007-2014)
Adam Walsh .... prop maker / propmaker / ... (50 episodes, 2009-2014)
Zachariah Jensen .... supervising art director / props / ... (48 episodes, 2001-2012)
Leilani Pearson .... prop assistant / prop maker (48 episodes, 2011-2013)
Greg Lipit .... senior prop maker (42 episodes, 2012-2014)
Ty Craine .... prop maker / propmaker (41 episodes, 2011-2014)
Lucas Faganely .... art department assistant / prop assistant / ... (35 episodes, 2012-2014)
Stuart Frossell .... property master / props (33 episodes, 2004-2008)
Nathan Anniss .... tool technician (33 episodes, 2011-2012)
Alejandro Cuadra .... production buyer (32 episodes, 2010-2011)
Phil Ghys .... prop maker (30 episodes, 2012-2014)
David Duffin .... senior prop maker (29 episodes, 2012-2013)
Ashley Adamczyk .... art department assistant (27 episodes, 2011)
Michael Rout .... construction / carpenter (26 episodes, 2005-2009)
Mark Powell .... prop maker / property master / ... (24 episodes, 2000-2013)
Shane Skilleter .... leading hand carpenter / props (24 episodes, 2007-2011)
Luke Coulter .... propmaker / prop maker (24 episodes, 2011-2012)
Ed Mohun .... construction / carpenter (21 episodes, 2004-2007)
Andy Stinson .... unit construction / construction (21 episodes, 2009-2011)
Ben Turner .... prop maker / construction coordinator / ... (19 episodes, 2004-2014)
Jordan Ferrer .... property master / illustrator / ... (16 episodes, 2004-2010)
Nicholas Aplin .... prop assistant (16 episodes, 2013-2014)
Joshua Stone .... prop maker (16 episodes, 2013-2014)
Ross Cairns .... prop maker / property maker (15 episodes, 2000-2013)
Corey Gomez .... property master (15 episodes, 2000-2013)
Anthony Huljev .... swing / swing gang (15 episodes, 2000-2013)
Jesse Jensen .... prop maker / property maker (15 episodes, 2000-2013)
Peter 'Babylon' Owens .... prop maker / property maker (15 episodes, 2000-2013)
Tim Zeug .... construction foreman (15 episodes, 2000-2013)
John Rega .... construction manager (15 episodes, 2001)
Fiona Qi .... assistant art coordinator (15 episodes, 2007)
Steven Owens .... tool technician (15 episodes, 2012-2013)
Adam Picker .... assistant property master (14 episodes, 2000-2013)
Daniel Boyd .... standby props / assistant props (14 episodes, 2009-2014)
Anthony Hadley .... art department (13 episodes, 2002)
Gustavo Balboa .... senior prop maker (13 episodes, 2014)
Nick Bernyk .... senior propmaker / art department / ... (11 episodes, 2004-2010)
Vanessa Dodman .... prop maker (11 episodes, 2013-2014)
Roger Charles Nichols .... tool technician (11 episodes, 2013-2014)
Dax Pointon .... propmaker / props / ... (9 episodes, 2001-2009)
Bill Demery .... prop maker / scenic prop master (9 episodes, 2001-2002)
Nancy M. Bates .... assistant art director (9 episodes, 2001)
Grant Finlay .... prop maker / scenic prop master (8 episodes, 2001-2002)
Shirley Stapleton Pundt .... electronic graphics / graphics / ... (6 episodes, 2001-2014)
Matthew Cook .... prop maker (6 episodes, 2001)
Anthea Hodge .... art department buyer (6 episodes, 2001)
Dion Horstmans .... prop maker (6 episodes, 2001)
Peter Meulman .... prop maker (6 episodes, 2001)
Zacharey Zane .... prop maker (6 episodes, 2001)
Adam Young .... props / senior propsman (6 episodes, 2004-2008)
Katrina Miles .... art department crew / buyer / ... (6 episodes, 2004-2007)
Edwin C. Davis II .... leadman / art department (6 episodes, 2007-2009)
Robert Clapp .... propmaker / carpenter / ... (5 episodes, 2001-2007)
Matt Dillon .... prop maker (5 episodes, 2001)
Travis J. Johnson .... art department / art assistant / ... (5 episodes, 2004-2009)
Josh Madrers .... art department construction coordinator / construction coordinator / ... (5 episodes, 2004-2007)
Matt Boyton .... art department / art department crew / ... (5 episodes, 2006-2009)
Scott Probst .... art assistant / assistant props (5 episodes, 2006-2009)
Fernando Poveda .... construction (5 episodes, 2006-2008)
Todd Plesko .... props (5 episodes, 2007-2009)
Oliver Watts .... props buyer / props (5 episodes, 2008-2009)
Seth Loveridge .... prop maker (5 episodes, 2012)
Jayden Catalano .... art department assistant (5 episodes, 2014)
Tom Perkins .... art department assistant (5 episodes, 2014)
Lucas Poveda .... tool technician (5 episodes, 2014)
Pia-Maria Proskawetz .... prop maker (5 episodes, 2014)
Kate Wihlborg .... art department assistant (5 episodes, 2014)
Sarah Clark .... propmaker / props (4 episodes, 2001-2004)
Tony Giltrap .... prop foreman / art department assistant (4 episodes, 2001-2002)
Sharon Pullan .... propmaker / art department assistant (4 episodes, 2001-2002)
Glen Wallis .... propmaker / art department assistant (4 episodes, 2001-2002)
Jacob Steyn .... prop maker (4 episodes, 2014)
Pamela Fletcher .... art department shopper / art department (3 episodes, 2000-2013)
Rick Morris .... graphic designer (3 episodes, 2000-2013)
Mark Illife .... propmaker (3 episodes, 2001-2002)
Vittoria Sogno .... buyer (3 episodes, 2001-2002)
Ian Tucker .... propmaker (3 episodes, 2001-2002)
Daniel Munday .... propmaker / art department assistant (3 episodes, 2001)
Christopher Cooper .... props / carpenter (3 episodes, 2004-2009)
Mike Bray .... art assistant (3 episodes, 2006-2007)
Kevin McManus .... art department / art department crew (3 episodes, 2006-2007)
Morgan Boehringer .... props buyer (3 episodes, 2007-2008)
Anne Marie Butler-Clarke .... graphics (3 episodes, 2010)
Ann Cudworth .... scenic artist (3 episodes, 2010)
Karen E. Hymes .... graphics (3 episodes, 2010)
Cliff Moorhead .... graphics (3 episodes, 2010)
Jared Thaler .... graphics (3 episodes, 2010)
Tony Capra .... head props (2 episodes, 2000-2013)
Nick Decristo .... head carpenter (2 episodes, 2000-2013)
Michelle Becker .... scenic painter (2 episodes, 2001)
Mark McKeon .... art assistant / props (2 episodes, 2004-2005)
Christopher Wiggins .... carpenter / props (2 episodes, 2005-2007)
Luke Harvison .... art assistant / art department assistant (2 episodes, 2005-2006)
Ana Maria Perazzo .... art assistant / art department assistant (2 episodes, 2005-2006)
Joanne Powell .... art department coordinator (2 episodes, 2005-2006)
Michael Gill .... carpenter (2 episodes, 2006)
Luke Hunter .... props (2 episodes, 2007-2008)
Michelle Taylor .... art assistant (2 episodes, 2007-2008)
Richard Miller .... props buyer (2 episodes, 2007)
Andrew Mellody .... art assistant / art department crew (2 episodes, 2008-2009)
Mick Braddock .... construction (2 episodes, 2008)
Dan Doyle .... leadman (2 episodes, 2008)
Judie Franchini .... electronic graphics (2 episodes, 2013-2014)

Shelly Becker .... scenic artist (unknown episodes)
Joanna Cullen .... art department coordinator (unknown episodes)
Ben Foley .... carpenter (unknown episodes)
Rebecca Staab .... buyer (unknown episodes)
Landry Lee Tham .... art department assistant (unknown episodes)
Phillip Hans Van Beers .... carpenter (unknown episodes)
 
Series Sound Department
Terrance Dwyer .... sound re-recording mixer / re-recording mixer (347 episodes, 2000-2014)
Monique Reymond .... foley artist (241 episodes, 2001-2010)
Glen Frazier .... voice over recording engineer / adr recording engineer / ... (215 episodes, 2000-2010)
Terry Meehan .... audio / sound / ... (169 episodes, 2001-2014)
Christina Chin .... audio / sound / ... (159 episodes, 2004-2014)
Matt Slivinski .... sound editor / supervising sound editor / ... (155 episodes, 2002-2006)
Rian Engelen .... audio / sound / ... (152 episodes, 2005-2014)
Jonathan Andrews .... sound mixer / audio / ... (150 episodes, 2005-2012)
Brendan Huyssen .... audio / sound (150 episodes, 2006-2014)
Ryan Owens .... supervising sound editor / sound editor (144 episodes, 2000-2006)
Heron Alencar .... audio / sound mixer / ... (126 episodes, 2004-2014)
John Warrin .... lead sound effects editor / sound effects editor (126 episodes, 2007-2012)
Glen Piegari .... audio / sound (120 episodes, 2010-2014)
Mzukisi Mtshiselo .... audio / sound (116 episodes, 2007-2014)
Robert MacKay .... audio supervisor / production sound mixer / ... (114 episodes, 2004-2014)
Gordon Fletcher .... audio technician (113 episodes, 2011-2014)
Travis Brown .... audio / sound (110 episodes, 2010-2014)
Tony Jensen .... audio / sound / ... (102 episodes, 2001-2014)
Mark Tallett .... audio / sound (98 episodes, 2008-2014)
Danna Feintuch .... sound technician / sound mixer / ... (91 episodes, 2007-2010)
Joshua Talbot .... audio (85 episodes, 2011-2013)
Kenny Geraghty .... audio (84 episodes, 2012-2014)
Vince Tennant .... supervising sound editor / sound editor / ... (75 episodes, 2005-2009)
Matthias Hoffman .... audio / sound / ... (74 episodes, 2001-2011)
Brian Whitlock .... sound mixer / audio (74 episodes, 2001-2003)
Jeremy Ireland .... production sound mixer / sound / ... (72 episodes, 2001-2012)
Paul Meyer .... dialogue editor / adr & vo engineer / ... (70 episodes, 2011-2014)
Charles Kraft .... audio / sound (68 episodes, 2009-2014)
Scott Hanlon .... audio / sound / ... (66 episodes, 2005-2012)
Jerry Masanky Chabane .... audio / sound / ... (63 episodes, 2004-2014)
Morgen Stary .... sound editor (63 episodes, 2004-2005)
Shaun Cunningham .... dialogue editor (62 episodes, 2009-2011)
Burt Gregory .... audio / sound (61 episodes, 2008-2014)
Randy Taylor .... audio / sound (57 episodes, 2007-2012)
James Demer .... audio (57 episodes, 2012-2014)
Michael St. Hilaire .... audio / sound / ... (52 episodes, 2001-2012)
Kamal Humphrey .... sound mixer / audio / ... (52 episodes, 2006-2014)
Nejc Poberaj .... audio / sound (50 episodes, 2010-2014)
Stephanie Gourley .... sound supervisor (47 episodes, 2009-2012)
Greg Ortiz .... foley editor (47 episodes, 2009-2010)
Sam Londe .... sound supervisor (46 episodes, 2006-2008)
David Ball .... sound editor (45 episodes, 2007-2008)
Colin Bonney .... audio (43 episodes, 2013-2014)
Conley Van Der Westhuizen .... audio (42 episodes, 2013-2014)
Chris Kelly .... sound / sound mixer (36 episodes, 2004-2010)
Steve Guercio .... audio / sound / ... (35 episodes, 2001-2012)
Mark Krupka .... sound mixer / sound (35 episodes, 2005-2008)
Erik Whitestone .... sound / audio (32 episodes, 2001-2014)
Jeff Denesyk .... audio / sound (32 episodes, 2001-2006)
Glenn Finnan .... sound recordist (32 episodes, 2010)
Richard Hill .... audio / sound mixer (31 episodes, 2001-2013)
Libby Fernau .... audio (29 episodes, 2000-2002)
Pat Sielski .... audio supervisor / audio / ... (29 episodes, 2000-2002)
Rob MacKay .... audio supervisor (29 episodes, 2011)
Betsy Lindell .... audio (29 episodes, 2013-2014)
Jason Strickhausen .... audio (29 episodes, 2013)
Rob Rosales .... sound / sound mixer (28 episodes, 2004-2009)
Derek Carver .... audio (27 episodes, 2000-2001)
John Morris .... sound re-recording mixer (27 episodes, 2000-2001)
Ian Vollmer .... audio / sound mixer (27 episodes, 2000-2001)
Tom Wardan .... audio (27 episodes, 2000-2001)
Eren Sener .... audio (26 episodes, 2014)
Tim Young .... sound editor (25 episodes, 2006-2007)
Todd Babiak .... sound supervisor (23 episodes, 2012)
Derek Luff .... sound supervisor (20 episodes, 2000-2001)
Drew Levinson .... sound / sound mixer (18 episodes, 2004-2006)
Heather Marshall .... sound mixer / sound (18 episodes, 2006-2009)
Bryan Parker .... dialogue editor (18 episodes, 2008-2009)
Paul Smith .... sound (17 episodes, 2005-2006)
Colette Stewart .... sound / sound mixer (17 episodes, 2005-2006)
Seth Granger .... sound (16 episodes, 2006)
Dave Sims .... audio (16 episodes, 2013)
Max Holland .... sound recordist (15 episodes, 2007)
V. Shawn Fernandez .... audio (14 episodes, 2001)
Erika Gieschen .... audio (14 episodes, 2001)
Cameron McGrath .... audio (14 episodes, 2001)
Dave Newling .... audio (14 episodes, 2001)
Angus Rex .... sound (14 episodes, 2006-2010)
Bryan Alexander .... mix assistant (14 episodes, 2008)
Sterling Moore .... sound mixer (14 episodes, 2009)
Joe Stearns .... audio (14 episodes, 2013)
Alicia Alexander .... audio (13 episodes, 2000)
Le Fooks .... audio (13 episodes, 2000)
Rod Fox .... audio (13 episodes, 2000)
Stacy Hruby .... audio (13 episodes, 2000)
Fed Wetherbee .... audio (13 episodes, 2000)
Jason Augustine .... audio (13 episodes, 2014)
Manwe Tremblay Darcy .... audio (13 episodes, 2014)
Brooke Lowrey .... foley artist / foley apprentice (12 episodes, 2006-2013)
David Tofler .... audio (12 episodes, 2014)
Mike Solano .... sound editor (9 episodes, 2000)
Jim Ursulak .... sound / sound mixer / ... (9 episodes, 2001-2008)
Cesar Davila-Irizarry .... backgrounds editor / foley editor (9 episodes, 2008)
Thomas Mumme .... sound mixer (8 episodes, 2006)
Heron DeAlencar .... sound (8 episodes, 2010)
Sean Finnan .... sound (8 episodes, 2010)
Robert Hunt .... sound (8 episodes, 2010)
Bill Miles .... sound (8 episodes, 2010)
Bram Tulloch .... sound / sound mixer (7 episodes, 2004-2007)
Mark Jasper .... sound effects editor / sound editor (5 episodes, 2001-2005)
Tara Blume .... foley artist / audio / ... (5 episodes, 2011-2012)
David Vaughn .... production mixer / sound mixer (4 episodes, 2000-2013)
Steve Anderson .... communications / audio / ... (4 episodes, 2004-2014)
Dan Foster .... sound mixer (4 episodes, 2004-2005)
Jorge Silva .... sub mix / audio / ... (4 episodes, 2005-2014)
J. Mark King .... sound mixer / audio (3 episodes, 2000-2013)
Jeff Layton .... sound effects editor (3 episodes, 2000)
Charles Weeks .... audio / communications / ... (3 episodes, 2001-2013)
Jeff Frickman .... production mixer / sound / ... (3 episodes, 2001-2004)
Skip Kent .... sound / audio assist (3 episodes, 2002-2007)
Steve Lamphere .... sound / audio assist (3 episodes, 2002-2007)
Fritz Lang .... sound / audio assist (3 episodes, 2002-2007)
Mike Ormsby .... sound mixer / sound (3 episodes, 2004-2010)
Jeremy Ashton .... sound (3 episodes, 2006)
Richard Horniblow .... sound (3 episodes, 2006)
Vincent Villanueva .... sound (3 episodes, 2006)
Stuart Waller .... sound (3 episodes, 2006)
Evan Adelman .... production mixer / sub mix (3 episodes, 2013-2014)
Mikael Stewart .... pa mixer (3 episodes, 2013-2014)
Chris Richardson .... foley engineer (3 episodes, 2013)
Bill Daly .... audio / sound (2 episodes, 2001-2004)
Jim Hope .... audio / sound (2 episodes, 2001-2004)
Kevin Kimmel .... audio / sound (2 episodes, 2001-2004)
Chris Maddalone .... audio / sound (2 episodes, 2001-2004)
Ed Nelson .... audio / sound (2 episodes, 2001-2004)
Jeremy Deabenderfer .... audio (2 episodes, 2001-2002)
Jenny Green .... audio (2 episodes, 2001-2002)
Kenny Kosar .... audio (2 episodes, 2001-2002)
Charlie Macarone .... audio (2 episodes, 2001-2002)
Bryan Mayo .... audio (2 episodes, 2001-2002)
Patty Sharaf .... audio (2 episodes, 2001-2002)
Dave Toffler .... audio (2 episodes, 2001-2002)
Donald Ng .... audio (2 episodes, 2001)
Klaus Landsberg .... production sound mixer / sound mixer (2 episodes, 2002-2005)
J.P. Elmore .... audio / sound (2 episodes, 2004-2014)
Craig Rovello .... audio / sound (2 episodes, 2004-2013)
Richard Ruiz .... communications / sound (2 episodes, 2004-2013)
Mike St. Hilair .... sound (2 episodes, 2004)
Freddie Wirstrom .... sound (2 episodes, 2004)
Ronnie Lantz .... sound (2 episodes, 2005-2007)
Bryan Leskowicz .... sound (2 episodes, 2005-2007)
L. Colette Campbell .... sound (2 episodes, 2006)
Michael Abbott .... production mixer / sound mixer (2 episodes, 2007-2013)
Karl Doyle .... sound (2 episodes, 2008)
Richard Beare .... sound (2 episodes, 2009)
Napoleon Dulay .... sound (2 episodes, 2009)
Nick Gotten III .... dialogue editor (2 episodes, 2009)
Chris Prinzivalli .... sound mixer / audio (2 episodes, 2012)
Mike Faustino .... audio (2 episodes, 2013-2014)
Kim Petty .... audio (2 episodes, 2013-2014)
Joey Adelman .... audio (2 episodes, 2014)
Nick 'Beemer' Basich .... audio (2 episodes, 2014)
Ryan Curry .... audio (2 episodes, 2014)
Mike Steel .... audio (2 episodes, 2014)

Randy Bittle .... sound (unknown episodes)
Rory Martin .... boom operator (unknown episodes)
Lauretta Molitor .... sound: Challenge Audio (unknown episodes)
Kevin Padden .... sound (unknown episodes)
Roger Potenza .... sound editor (unknown episodes)
Aaron Holmlund Rosapepe .... foley recordist (unknown episodes)
 
Series Special Effects by
Simon Ross .... special effects coordinator / pyrotechnician / ... (154 episodes, 2004-2014)
Ian Tucker .... pyro technician / pyrotechnician / ... (88 episodes, 2004-2014)
Michael Bray .... pyro technician / pyrotechnician (40 episodes, 2008-2012)
Andrew Arnold .... pyrotechnician / special effects supervisor (26 episodes, 2005-2008)
Stephen Schroder .... pyrotechnician / pyrotechnics (7 episodes, 2001-2004)
Julian Richards .... pyrotechnician (4 episodes, 2008-2009)

Russell Strang .... special effects assistant (unknown episodes)
 
Series Visual Effects by
Scott Duncan .... director of photography: main title design / director of photography: main title sequence / ... (146 episodes, 2004-2014)
Sean Foley .... director of photography: main title design / main title design (119 episodes, 2004-2014)
Sean Foley .... director of photography: main title design / main title designer (28 episodes, 2005-2011)
Brian Metz .... digital effects artist (23 episodes, 2006-2010)
Andrew Arnold .... special effects (17 episodes, 2006)
Enoc Giron .... digital effects artist (11 episodes, 2007-2010)
Jason Elias .... digital effects artist (8 episodes, 2010)
Matt Moran .... digital effects artist (8 episodes, 2010)
Heather Vicari Spinelli .... electronic graphics (3 episodes, 2001-2002)
Ryan Leamy .... digital effects artist (2 episodes, 2007)
Munchee Yong .... digital effects (2 episodes, 2008)
Simon Ross .... special effects supervisor (2 episodes, 2009)
 
Series Stunts
Leon Stripp .... assistant safety supervisor (46 episodes, 2008-2010)
 
Series Camera and Electrical Department
Mark Hryma .... aerial director of photography / director of aerial photography / ... (257 episodes, 2000-2014)
Kevin Garrison .... camera / camera operator (163 episodes, 2001-2014)
Paulo Castillo .... camera / motion control timelapse / ... (160 episodes, 2002-2014)
Russell Fill .... camera / motion control timelapse / ... (160 episodes, 2002-2014)
Brett Wilmot .... video engineer / camera technician / ... (159 episodes, 2001-2014)
Efrain Laguna .... camera / additional camera operator / ... (155 episodes, 2004-2014)
Luke Cormack .... camera / camera operator / ... (142 episodes, 2004-2014)
Paul Peddinghaus .... camera / camera operator / ... (141 episodes, 2008-2014)
Calum Anderson .... key grip / grip / ... (135 episodes, 2004-2014)
Moses Fotofili .... lighting director / lighting technician (133 episodes, 2007-2014)
Rodney Chauvin .... camera / camera operator / ... (132 episodes, 2007-2014)
Peter Wery .... director of photography: reality / camera operator / ... (129 episodes, 2003-2014)
Lee Doig .... camera / camera operator / ... (123 episodes, 2004-2014)
Johann Oosthuizen .... camera / camera operator (123 episodes, 2008-2014)
Marc Bennett .... camera / camera operator / ... (117 episodes, 2006-2014)
Paul Webb .... camera / camera operator / ... (111 episodes, 2006-2014)
Dax Rhorer .... camera operator / camera (109 episodes, 2009-2012)
John Tattersall .... camera operator / camera / ... (105 episodes, 2001-2012)
Dirk Steyn .... camera / camera assistant / ... (104 episodes, 2009-2014)
Rodrigo Rodrigues .... additional camera / camera assistant / ... (104 episodes, 2011-2014)
Jeff Watt .... camera / camera operator / ... (102 episodes, 2002-2014)
Michael Applebaum .... camera operator / camera / ... (96 episodes, 2003-2012)
Jonathan Price .... camera / camera assistant / ... (96 episodes, 2006-2014)
Louis Powell .... camera / camera operator (94 episodes, 2010-2014)
Jeffery Taylor .... camera operator / camera / ... (93 episodes, 2002-2012)
Matthias Hoffman .... camera / camera operator (87 episodes, 2005-2014)
Troy Finan .... best boy grip / grip (87 episodes, 2011-2014)
Scott Duncan .... director of photography: main title sequence / camera (85 episodes, 2000-2014)
Barnaby Mitchell .... camera / camera operator (85 episodes, 2009-2013)
Toby Hogan .... camera (85 episodes, 2012-2014)
Ryan O'Donnell .... camera / camera operator / ... (79 episodes, 2004-2014)
James Boon .... camera assistant / camera / ... (77 episodes, 2011-2014)
Jeff Phillips .... additional camera / camera assistant / ... (71 episodes, 2011-2014)
Ryan Godard .... camera (71 episodes, 2012-2014)
Derek Hoffmann .... camera (70 episodes, 2012-2014)
Todd Carmody .... best boy grip / grip (65 episodes, 2004-2012)
Teretiano Reti .... best boy electric / electrician / ... (63 episodes, 2011-2014)
Shana Hagan .... camera operator (62 episodes, 2006-2007)
John Armstrong .... camera / camera operator (61 episodes, 2008-2014)
Alan Pierce .... camera operator (60 episodes, 2002-2003)
Brandon Haberman .... camera operator / additional camera operator / ... (60 episodes, 2005-2013)
Chris Dodd .... best boy electric / electrician / ... (60 episodes, 2011-2014)
Daniel Powell .... camera assistant / additional camera (60 episodes, 2011-2014)
Vince Warburton .... video technician / video engineer / ... (59 episodes, 2009-2014)
Neil Colango .... assistant video technician (58 episodes, 2012-2014)
Rowell Laguna .... assistant video technician (58 episodes, 2012-2014)
Vince Monteleone .... camera operator (57 episodes, 2002-2005)
Michael Yelseth .... camera operator / camera / ... (55 episodes, 2001-2012)
Aaron Cordery .... best boy electric / electrician (55 episodes, 2011-2013)
David Chapiro .... camera operator / camera / ... (54 episodes, 2003-2012)
Rob Sackett .... main title camera assistant / assistant camera (54 episodes, 2009-2014)
Tim Barker .... camera assistant (52 episodes, 2011-2014)
Erik Sarmiento .... camera assistant (52 episodes, 2011-2014)
Christopher Barker .... camera assistant (51 episodes, 2011-2014)
Fed Wetherbee .... camera operator / camera / ... (48 episodes, 2000-2002)
Mike McAleenan .... camera operator / camera assistant (47 episodes, 2006-2011)
Bennie Cronje .... camera operator / additional camera operator / ... (46 episodes, 2001-2010)
David Mickler .... assistant camera (46 episodes, 2006-2007)
Danna Feintuch .... camera technical assistant / assistant camera (45 episodes, 2004-2005)
Fabio Cascao .... additional camera / camera assistant / ... (45 episodes, 2006-2012)
Peter Nielsen .... camera assistant / assistant camera (45 episodes, 2009-2011)
Zach Osterhout .... assistant video technician (44 episodes, 2011-2012)
Wilfred Falceso .... assistant video technician (43 episodes, 2012-2014)
Ben Gamble .... camera (43 episodes, 2013-2014)
Derek Holt .... camera assistant (42 episodes, 2011-2014)
David Sammons .... camera / camera operator (42 episodes, 2011-2013)
Michael Dean .... camera / camera operator (41 episodes, 2002-2011)
Dionne Jones .... video technician (41 episodes, 2013-2014)
Derek Carver .... camera operator / camera (40 episodes, 2001-2014)
Paul Tran .... camera assistant / electrician (40 episodes, 2004-2013)
David Parkinson .... lighting director (39 episodes, 2001-2006)
Eddie Lee Flandez .... camera assistant / video crew / ... (39 episodes, 2004-2014)
Jon-Michael Mooney .... assistant video technician (39 episodes, 2011-2012)
Terrance Lofton .... camera assistant (34 episodes, 2011-2014)
Rob Robertson .... key grip / camera assistant / ... (33 episodes, 2001-2008)
Dwayne Hamilton .... unit electrician / senior electrician (33 episodes, 2007-2014)
Michael Murray .... camera / camera operator (32 episodes, 2000-2008)
Jim Harrington .... camera / camera operator (32 episodes, 2000-2003)
Brian Marleau .... camera operator / camera / ... (32 episodes, 2001-2006)
Steve Hamilton .... electrician / unit electrician / ... (32 episodes, 2004-2013)
Dave Arnold .... director of aerial photography (32 episodes, 2012-2014)
Kulali Crapper .... video technician / camera technician (32 episodes, 2012-2013)
Randall Einhorn .... camera / camera operator (31 episodes, 2000-2002)
Mark 'Ninja' Lynch .... director of photography: tribal council / camera / ... (31 episodes, 2000-2002)
Leighton De Barros .... camera operator / camera (31 episodes, 2001-2007)
Derek Lovie .... aerial director of photography / aerial photography / ... (31 episodes, 2003-2004)
Jay Mack Arnette II .... assistant camera (30 episodes, 2003)
Graham Andrews .... additional camera operator / camera operator / ... (30 episodes, 2004-2009)
Clark Bernstein .... assistant camera (30 episodes, 2004)
Sam Pietsch .... camera operator (30 episodes, 2004)
Jeff Kubach .... assistant camera (30 episodes, 2006-2007)
Caleb Einhorn .... camera assistant (30 episodes, 2011-2012)
Michael Short .... camera assistant (30 episodes, 2011-2012)
Peni Loloa .... best boy electric (29 episodes, 2007)
Jovan Sales .... camera assistant (29 episodes, 2011-2014)
Richard Dallett .... camera (28 episodes, 2000-2001)
Ramil Alaban .... camera assistant (28 episodes, 2012-2014)
Leo Richmond .... camera / electrician / ... (27 episodes, 2008-2012)
Tera Tehei .... best boy grip (27 episodes, 2013-2014)
Kent Harvey .... camera operator (25 episodes, 2004-2010)
Douglas Ahnne .... electrician / camera / ... (25 episodes, 2011-2012)
Aaron Denault .... camera assistant (25 episodes, 2011-2012)
Brent Freeburg .... camera assistant (25 episodes, 2011-2012)
Craig Johnson .... grip / camera / ... (25 episodes, 2011-2012)
Scott Probst .... camera / grip / ... (25 episodes, 2011-2012)
Owen A. Smith .... camera operator / video operator (24 episodes, 2006-2010)
Steve Renwick .... best boy electric / electrician / ... (24 episodes, 2013-2014)
Ian Greenhalgh .... unit electrician / electrician (23 episodes, 2008-2011)
Peter Sheppard .... camera (23 episodes, 2011)
Cirio Bong Conde .... camera assistant (23 episodes, 2012-2014)
Eric Freeburg .... camera operator / lighting director (22 episodes, 2006-2010)
Mar Angelo de Guzman .... grip / camera assistant / ... (22 episodes, 2012-2014)
Kyle McAuley .... pov camera (22 episodes, 2012-2014)
Nico Nyoni .... camera assistant (22 episodes, 2013-2014)
Dave Ranftle .... camera assistant (22 episodes, 2013-2014)
Chad Griepentrog .... camera operator (20 episodes, 2006-2008)
Paul Moss .... camera / camera operator (19 episodes, 2001-2005)
Jack Reichert .... camera operator / additional camera operator (19 episodes, 2006)
Darren Ha'o .... camera assistant (19 episodes, 2011)
Craig Harrison .... camera assistant (19 episodes, 2011)
Riley Reiss .... camera assistant (19 episodes, 2011)
Peter Pilafian .... camera / camera operator (18 episodes, 2001-2003)
Len Beard .... camera / camera operator (18 episodes, 2001-2002)
Matt Sohn .... camera / camera operator (18 episodes, 2001-2002)
Martin Unversaw .... camera / camera operator (18 episodes, 2001-2002)
Nancy Kwon .... video operator (18 episodes, 2004-2006)
Brian Stevens .... assistant camera (18 episodes, 2004)
Jonothan Leaver .... best boy / best boy electrical (18 episodes, 2005-2006)
Nathanial Havholm .... camera / camera operator (18 episodes, 2007-2014)
Norward Palta .... camera assistant (18 episodes, 2011)
Willem Engelbrecht .... camera assistant (18 episodes, 2012-2014)
Erwin Oducayen .... camera assistant (18 episodes, 2012-2014)
Jorge Gonzalez .... camera assistant (18 episodes, 2012-2013)
Jesse Moyes .... grip / camera / ... (18 episodes, 2012-2013)
Tom Gleeson .... camera / camera operator (17 episodes, 2001-2002)
Peter Goetz .... assistant camera: Amazon / assistant camera: Pearl Islands / ... (17 episodes, 2002-2003)
Dan Foster .... camera operator (17 episodes, 2005-2006)
Ezra Epwell .... video operator / camera technician (17 episodes, 2008-2010)
John O'Brien .... video controller / video (17 episodes, 2011-2014)
Craig Eustis .... additional camera operator (16 episodes, 2006)
Tonya Knoll .... video operator (16 episodes, 2006)
Sean Peterkin .... video operator (16 episodes, 2006)
David Vlasits .... camera operator / video operator (16 episodes, 2006)
Gray Mitchell .... aerial camera operator (16 episodes, 2010-2011)
John Paul Iacoangelo .... assistant camera (16 episodes, 2010)
Thomas Pretorius .... camera assistant (16 episodes, 2012-2014)
Jason Arthur .... camera assistant (16 episodes, 2013-2014)
Steven Owens .... unit electrician (16 episodes, 2013-2014)
Tom Cowan .... camera (15 episodes, 2001)
Michael Dillon .... camera (15 episodes, 2001)
Raj Gibson .... camera (15 episodes, 2001)
Ryan Mooney .... camera (15 episodes, 2001)
Peter Pescell .... director of photography: challenges (15 episodes, 2001)
Chris Gibson .... assistant camera (15 episodes, 2004)
Falko Purner .... assistant camera (15 episodes, 2005)
Jeremy Schneider .... camera operator (15 episodes, 2007)
Jacob Farron Smith .... assistant camera (15 episodes, 2007)
Patrick Costello .... assistant camera (14 episodes, 2001-2002)
Omar Saleem .... assistant camera (14 episodes, 2004)
Jay Hunter .... camera operator (14 episodes, 2007)
Timothy Blair .... lighting director (13 episodes, 2000)
Biff Bracht .... camera / director of photography: tribal council / ... (13 episodes, 2000)
James Carol .... grip (13 episodes, 2000)
Jim Garland .... camera (13 episodes, 2000)
Michael Koepke .... best boy grip (13 episodes, 2000)
Dave Linstrom .... camera (13 episodes, 2000)
Scott Sandman .... camera (13 episodes, 2000)
Jeff Streich .... camera (13 episodes, 2000)
Stephan Wassmann .... best boy electric (13 episodes, 2000)
Effron Heather .... grip / electrician / ... (13 episodes, 2012-2013)
Rick Higgs .... video technician assistant (13 episodes, 2014)
Alistair Lyne .... camera (13 episodes, 2014)
Ian Miller .... camera (13 episodes, 2014)
Matthew T. Standal .... video technician assistant (13 episodes, 2014)
Melissa Mahoney .... camera assistant (12 episodes, 2013)
Andrew Glasser .... key grip (11 episodes, 2001-2008)
Patrick Ebert .... assistant camera (11 episodes, 2009)
William Biltz .... electrician (11 episodes, 2013-2014)
Donato De Guzman .... grip (11 episodes, 2013-2014)
Gregg Eugenio .... electrician (11 episodes, 2013-2014)
Stacey Hui .... grip (11 episodes, 2013-2014)
Paolo Pollono .... camera assistant (11 episodes, 2013-2014)
Joseph P. Vetere .... camera assistant (11 episodes, 2013-2014)
Shaun Efstratiou .... senior electrician / electrician (10 episodes, 2006-2009)
Adam Szulewski .... assistant camera (10 episodes, 2009)
Oliver Caldow .... camera assistant (10 episodes, 2013-2014)
Jojo Oducayen .... camera assistant (10 episodes, 2013-2014)
Sam Collins .... main title camera assistant / camera operator (9 episodes, 2001-2006)
David Pile .... camera assistant / assistant camera (9 episodes, 2001-2006)
Nicole Ritterstein .... video operator / assistant camera (9 episodes, 2006-2010)
Kevin Moore .... assistant camera (9 episodes, 2009)
Julian Rodriguez .... camera assistant (9 episodes, 2013-2014)
Simon Alltoft .... camera assistant / assistant camera (8 episodes, 2001-2002)
Venetia Armstrong-Smith .... camera assistant / assistant camera (8 episodes, 2001-2002)
Martin Fargher .... camera assistant / assistant camera (8 episodes, 2001-2002)
Mark Lott .... camera assistant / assistant camera (8 episodes, 2001-2002)
Kylie Topal .... camera assistant / assistant camera (8 episodes, 2001-2002)
Bram Tulloch .... camera assistant / assistant camera (8 episodes, 2001-2002)
Erin Lasquade .... video operator (8 episodes, 2010)
Nick Musolino .... video operator (8 episodes, 2010)
Andrew Paisano .... camera operator (8 episodes, 2010)
Phil Kocho .... electrician (7 episodes, 2007-2009)
Jesse Phinney .... camera operator (7 episodes, 2008)
Aeron McKeough .... camera assistant / assistant camera (7 episodes, 2009-2012)
Matthew Linfoot .... electrician (7 episodes, 2013)
Kal Panchal .... camera assistant (7 episodes, 2013)
Joe Bohman .... camera / camera operator (6 episodes, 2000-2014)
Brett Barlee .... camera assistant (6 episodes, 2001)
Max Davis .... camera assistant (6 episodes, 2001)
Piers Freeman .... camera assistant (6 episodes, 2001)
Vonna Keller .... camera assistant (6 episodes, 2001)
Erin Kelley .... assistant camera technician (6 episodes, 2001)
Stuart Murry .... camera assistant (6 episodes, 2001)
Damian Prestidge .... camera assistant (6 episodes, 2001)
Simon Miles .... lighting technician / lighting designer / ... (6 episodes, 2002-2013)
Shawn Viens .... video crew / video operator / ... (6 episodes, 2004-2008)
Ernesto Baltonado .... electrician / camera assistant (6 episodes, 2012)
Crisanto Manabal Jr. .... camera assistant (6 episodes, 2012)
Devan Mardyks .... camera assistant (6 episodes, 2012)
Jun Mirador .... electrician / camera / ... (6 episodes, 2012)
Dave Schwandner .... camera assistant (6 episodes, 2012)
Danny Afualo .... electrician (6 episodes, 2013)
Thomas Mueller .... camera assistant (6 episodes, 2013)
Abraham Martinez .... assistant camera / assistant camera: opening sequence / ... (5 episodes, 2000-2006)
Scha Jani .... video controller / video / ... (5 episodes, 2000-2004)
Gordon T. Sweeney .... camera operator / camera (5 episodes, 2000-2004)
Steve Cook .... best boy (5 episodes, 2001)
Richard Patterson .... still photographer (5 episodes, 2004-2006)
Barry Nichols .... camera operator (5 episodes, 2006-2007)
Miles Jones .... lighting director (5 episodes, 2007-2008)
Ben Cordery .... best boy electrical / best boy electric (5 episodes, 2008-2009)
Erik Bandy .... main title digital imaging technician (5 episodes, 2014)
Dylan Cashbaugh .... camera assistant (5 episodes, 2014)
Bong Conde .... camera assistant (5 episodes, 2014)
Jack Crayford .... electrician (5 episodes, 2014)
Skye Ebden .... camera assistant (5 episodes, 2014)
Danny Fepuleai .... electrician (5 episodes, 2014)
Nixon George .... camera assistant (5 episodes, 2014)
Andrew K. Metz .... pov camera (5 episodes, 2014)
Warren Mitchell .... electrician (5 episodes, 2014)
David Gomez Ng .... electrician (5 episodes, 2014)
Justo Nieto .... grip (5 episodes, 2014)
Paul O'Reilly .... electrician (5 episodes, 2014)
Stroube Smith .... camera assistant (5 episodes, 2014)
Steele Stride .... camera assistant (5 episodes, 2014)
Paulo Velozo .... camera assistant (5 episodes, 2014)
Les Nourse .... camera / camera operator (4 episodes, 2000-2002)
Tim Sheldon .... lighting director (4 episodes, 2000-2002)
Greg Acosta .... camera operator / camera (4 episodes, 2001-2004)
Frank Bourassa .... camera utility / grip (4 episodes, 2002-2007)
Mike Moran .... camera utility / grip (4 episodes, 2002-2007)
Jeff Muhlstock .... camera operator / Steadicam operator (4 episodes, 2002-2007)
Marcus Ballantine .... grip (4 episodes, 2004-2006)
Gonzalo Castillo .... electrician (4 episodes, 2004-2006)
Chris Parkinson .... electrician (4 episodes, 2004-2006)
Christopher Smith .... camera operator (4 episodes, 2004-2006)
Samuel Painter .... camera operator / camera (3 episodes, 2001-2010)
Tony Croll .... camera operator (3 episodes, 2001-2002)
Rocky Danielson .... camera operator / camera (3 episodes, 2001-2002)
Suzanne Ebner .... camera operator / camera (3 episodes, 2001-2002)
Tom Tcimpidis .... video controller (3 episodes, 2001-2002)
Brad Zerbst .... camera operator / camera (3 episodes, 2001-2002)
Michael Yarish .... still photographer (3 episodes, 2001)
Bob DelRusso .... camera operator (3 episodes, 2002-2007)
Matty Randazzo .... video operator (3 episodes, 2002-2007)
Ron Washburn .... camera operator (3 episodes, 2002-2007)
Terry Clark .... camera operator (3 episodes, 2002-2004)
Ramsey Alkaysi .... camera utility / grip (3 episodes, 2004-2007)
Manfred Hnilica .... electrician (3 episodes, 2005-2006)
Meg Flanagan .... lighting technician (3 episodes, 2006-2009)
Jose Gonzalez .... video operator / assistant camera (3 episodes, 2006-2007)
Jeff Rhoads .... camera operator (3 episodes, 2006)
Matt Shelly .... additional camera operator / camera operator (3 episodes, 2006)
Tim Stahl .... video operator (3 episodes, 2006)
Victor Fable .... lighting designer / lighting director (3 episodes, 2007-2014)
Napoleon Dulay .... video operator / video crew (3 episodes, 2009-2010)
Allen Merriweather .... camera (3 episodes, 2013-2014)
Jeff Mydock .... camera (3 episodes, 2013-2014)
Danny Webb .... camera (3 episodes, 2013-2014)
Kevin Bailey .... camera / camera operator (2 episodes, 2000-2002)
John Curtin .... camera / camera operator (2 episodes, 2000-2002)
Nick Decristo .... head grip (2 episodes, 2000-2001)
Bobby Grassi .... head electric (2 episodes, 2000-2001)
Larry Heider .... camera (2 episodes, 2000-2001)
Jack Kidd .... head grip / key grip (2 episodes, 2001-2004)
Jonathan Chinn .... camera operator (2 episodes, 2001-2002)
Bobby Croll .... assistant camera (2 episodes, 2001-2002)
Murray Head .... best boy (2 episodes, 2001-2002)
Edison Layne .... assistant camera (2 episodes, 2001-2002)
Scott Mayo .... camera / camera operator (2 episodes, 2001-2002)
Ben Milward-Bason .... assistant camera (2 episodes, 2001-2002)
John Peter Mungai .... assistant camera (2 episodes, 2001-2002)
Greg Rawson .... best boy (2 episodes, 2001-2002)
John Sharaf .... camera / camera operator (2 episodes, 2001-2002)
Tom Vlodok .... camera operator (2 episodes, 2002-2010)
Joe Beck .... gaffer / head electrician (2 episodes, 2002-2007)
Jack Roche .... camera operator / profile operator (2 episodes, 2002-2007)
Charlie Huntley .... camera operator (2 episodes, 2002-2005)
Jay Kulick .... jib operator (2 episodes, 2002-2005)
Jose Castro .... camera utility / grip (2 episodes, 2002-2004)
Seth Orenstein .... camera utility / grip (2 episodes, 2002-2004)
Jesse Acosta .... camera operator (2 episodes, 2002)
Rodger Harbaugh .... camera operator (2 episodes, 2002)
Timothy J. Heinzel .... camera operator (2 episodes, 2002)
Joseph Vicens .... camera operator (2 episodes, 2002)
Justin Evans .... camera operator / camera operator: low light camera (2 episodes, 2003-2004)
Randy Gomez .... camera / camera operator (2 episodes, 2004-2014)
Mike Tribble .... camera / camera operator (2 episodes, 2004-2014)
Garrett Hurt .... camera / camera operator (2 episodes, 2004-2013)
Keith Conod .... camera utility / grip (2 episodes, 2004-2005)
Chris Chanda .... aerial director of photography (2 episodes, 2004)
Ernest Albritton Jr. .... camera utility (2 episodes, 2005-2007)
Tom Baldasare .... camera utility (2 episodes, 2005-2007)
Bob Benedetti .... camera utility (2 episodes, 2005-2007)
John Heneghan .... camera utility (2 episodes, 2005-2007)
Timothy Quigley .... camera operator (2 episodes, 2005-2007)
Paul Ranieri .... video operator (2 episodes, 2005-2007)
Mark Whitman .... camera operator (2 episodes, 2005-2007)
Justine Evans .... camera operator / low light camera (2 episodes, 2005)
Jonothan Leaver .... best boy electrical (2 episodes, 2006)
Andrew Sandford .... grip (2 episodes, 2006)
Scott Hylton .... camera operator (2 episodes, 2007)
Mande Whitaker .... camera operator (2 episodes, 2007)
Per Larsson .... camera operator (2 episodes, 2008)
Sarah Natoli .... camera operator (2 episodes, 2008)
Jeffrey Wilkins .... camera operator (2 episodes, 2008)
Grant Wilson .... best boy electric / best boy electrical (2 episodes, 2009-2010)
Michael Boidy .... director of photography: aerial unit (2 episodes, 2012)
Ralph Bolton .... camera (2 episodes, 2013-2014)
Eddie Burgess .... board operator (2 episodes, 2013-2014)
Tore Livia .... camera (2 episodes, 2013-2014)
Andy O'Reilly .... moving lights programmer (2 episodes, 2013-2014)
George Prince .... camera (2 episodes, 2013-2014)
Brad Walker .... evs (2 episodes, 2013-2014)

Darlene Alison .... assistant camera (unknown episodes)
Ilya Beynenson .... assistant camera (unknown episodes)
Chris Camp .... assistant camera (unknown episodes)
Keith A. Cox .... assistant camera (unknown episodes)
Neight Gee Tang .... video tape logger (unknown episodes)
Everette Motta .... assistant camera (unknown episodes)
Nat Mundel .... assistant camera (unknown episodes)
Rob Osburn .... assistant camera (unknown episodes)
Emma Pantall .... assistant camera (unknown episodes)
Joanna Perdue .... assistant camera (unknown episodes)
David Charles Sullivan .... camera operator (unknown episodes)
David Tidy .... electrician (unknown episodes)
Steven J. Winslow .... aerial camera technician: Wescam camera (unknown episodes)
 
Series Animation Department
John Lee .... animator (1 episode, 2010)
 
Series Casting Department
Erika Shay .... senior casting associate / casting associate / ... (157 episodes, 2004-2010)
Steven Smith .... casting department manager / casting / ... (139 episodes, 2006-2014)
Lloyd Quinto .... casting editor / casting / ... (126 episodes, 2007-2014)
Penni Lane Clifton .... casting associate (98 episodes, 2004-2014)
Dominique Ferrari .... casting coordinator / casting associate / ... (88 episodes, 2005-2009)
Ken Raskoff .... casting associate (86 episodes, 2011-2014)
Jennifer Cron .... casting associate / casting department manager (75 episodes, 2009-2012)
Noelle Cain .... casting associate (70 episodes, 2008-2012)
Jodi Wincheski .... casting associate (63 episodes, 2012-2014)
Suzanne Wrubel .... casting associate / additional casting (56 episodes, 2007-2010)
Caitlin L. Moore .... casting associate / casting coordinator / ... (51 episodes, 2012-2014)
Alicia Kincaid .... casting coordinator / casting department manager (50 episodes, 2010-2014)
Kyle Mack .... casting associate (44 episodes, 2011-2012)
Lisa Turner .... casting associate (44 episodes, 2011-2012)
Lauren Spiegel .... casting associate (32 episodes, 2006-2007)
Jeff Kubach .... casting assistant (31 episodes, 2005-2006)
Sarah Grace Monson .... casting associate (31 episodes, 2005-2006)
Ellen Berkman .... casting (30 episodes, 2004-2008)
Emily Sweet .... casting associate (27 episodes, 2009-2010)
Ashley Ferris .... casting assistant (27 episodes, 2011-2012)
Erika Landin .... casting associate (24 episodes, 2008-2012)
Chelsey Warner .... casting coordinator (19 episodes, 2013-2014)
Kirsten Fenswick .... casting assistant / casting (17 episodes, 2005-2006)
Brian Rooker .... casting assistant (16 episodes, 2009)
Sam Gollestani .... casting assistant (15 episodes, 2003)
Maggie Kazmierowski .... casting associate (15 episodes, 2010)
Paula Minardi .... casting coordinator (14 episodes, 2012-2013)
Lacey Doxtader .... casting department manager (13 episodes, 2014)
Angelique Mercer .... casting department manager (13 episodes, 2014)
Allie Pohevitz .... casting associate (13 episodes, 2014)
Jesse Belodoff .... casting assistant / casting / ... (10 episodes, 2008-2010)
Melissa Miron .... casting associate (10 episodes, 2008-2009)
Stephanie Furman Darrow .... casting associate (8 episodes, 2001)
Cindy Deukmejian .... casting associate (8 episodes, 2001)
Michelle McNulty .... casting associate (8 episodes, 2001)
Kristen Parks .... casting associate (8 episodes, 2001)
Leticia Robles .... casting associate (8 episodes, 2001)
Stacia Sackett .... casting associate (8 episodes, 2001)
Lisa Robert .... casting (8 episodes, 2008-2010)
Ashley Hastings .... casting (8 episodes, 2009-2010)
Michelle Mock-Falcon .... casting associate (7 episodes, 2001)
Donna A. Goodrow .... casting associate (6 episodes, 2007-2008)
Morgan Mitchell .... casting associate (6 episodes, 2007)
Kristen Rinella .... casting (6 episodes, 2008-2010)
Sara Moskowitz .... casting associate (5 episodes, 2008)
Travis Decola .... casting associate (4 episodes, 2008)
Sari Knight .... casting associate (3 episodes, 2006)
Rebecca Rosichan .... casting associate (3 episodes, 2006)
Sharon Vuong .... casting associate (3 episodes, 2006)
Jennifer J. Duncan .... casting (2 episodes, 2004)
Jamie Hill .... casting associate (2 episodes, 2007-2008)
Lisa Ammerman .... senior casting associate (2 episodes, 2007)
Lauren Brock .... casting (2 episodes, 2007)
Hillary Enselberg .... casting (2 episodes, 2007)
Elizabeth Hutchison .... casting associate (2 episodes, 2007)
Krisztian Majdik .... casting associate (2 episodes, 2008)

Jamal Gay .... casting production assistant (unknown episodes)
Wesley A. Mitchell .... casting associate (unknown episodes)
 
Series Costume and Wardrobe Department
Megan Stark Evans .... wardrobe supervisor / wardrobe assistant / ... (111 episodes, 2008-2014)
Kate Mallor .... wardrobe assistant / wardrobe (44 episodes, 2011-2012)
Anna Hradilova .... wardrobe assistant (40 episodes, 2013-2014)
Natasja Hewitson .... wardrobe assistant (38 episodes, 2010-2013)
Maria K.M. Sundeen .... wardrobe supervisor / wardrobe (36 episodes, 2002-2014)
Jill Lucas .... costume supervisor / wardrobe (30 episodes, 2007-2008)
Shellie-Rae Kirby .... wardrobe / wardrobe: Jeff Probst (28 episodes, 2000-2001)
Marlee Dutton .... wardrobe supervisor / wardrobe (26 episodes, 2007-2013)
Beate Eisele .... wardrobe (16 episodes, 2006)
Jelena Petrovic .... wardrobe supervisor (13 episodes, 2014)
Dzeneta Mulalic .... wardrobe (2 episodes, 2006)
Ariel Gold .... wardrobe (2 episodes, 2007)
 
Series Editorial Department
Dean Permé .... on-line editor / colorist / ... (237 episodes, 2004-2014)
Bob Sackter .... colorist / associate editor (224 episodes, 2000-2013)
Dino Maglaras .... assistant editor (219 episodes, 2001-2010)
Jeff Winn .... assistant editor / associate editor / ... (218 episodes, 2002-2014)
Craig Eustis .... assistant editor / lead assistant editor / ... (182 episodes, 2006-2014)
Shane Moran .... assistant editor / logger / ... (151 episodes, 2006-2013)
Johnny Volatile .... post-production coordinator / assistant post-production coordinator / ... (138 episodes, 2007-2014)
Jeremy Derringer .... assistant editor / on-line editor / ... (125 episodes, 2010-2014)
Brian Barefoot .... supervising editor / assistant editor / ... (122 episodes, 2003-2014)
Brian Metz .... digitizer / post-production coordinator (117 episodes, 2006-2014)
Razmig Karakashian .... assistant editor / associate editor (114 episodes, 2011-2014)
Jacob Teixeira .... assistant editor / tape coordinator / ... (105 episodes, 2010-2014)
James M. Smith .... supervising editor / logger / ... (104 episodes, 2005-2014)
James Ciccarello .... lead assistant editor / assistant editor / ... (98 episodes, 2007-2010)
Andrew Stefiuk .... assistant editor / logger / ... (93 episodes, 2011-2014)
Catherine M. Johnson .... associate editor / assistant editor (92 episodes, 2005-2010)
Michael Greer .... supervising editor / logger / ... (83 episodes, 2006-2014)
Ivan Ladizinsky .... supervising editor / assistant post-production coordinator / ... (78 episodes, 2005-2013)
Brad Cordeiro .... assistant editor / assistant post coordinator (77 episodes, 2011-2013)
Mattie Eilers .... tape coordinator (77 episodes, 2011-2013)
Tricia Rodrigo .... assistant editor / associate editor / ... (76 episodes, 2004-2007)
John Heard .... post producer / post-production coordinator / ... (74 episodes, 2005-2014)
Dave Ranftle .... assistant post coordinator / tape coordinator (73 episodes, 2011-2013)
Erin Lasquade .... tape coordinator / post-production assistant (68 episodes, 2011-2013)
Naoko Inada .... post-production assistant / post-production (60 episodes, 2007-2009)
Lusine Akopyan .... tape coordinator / post-production assistant / ... (58 episodes, 2012-2014)
Bill Bowden .... associate editor / assistant editor / ... (57 episodes, 2007-2009)
Peter R. Berg .... assistant editor (48 episodes, 2004-2006)
Morgan Mitchell .... post-production assistant / tape coordinator (47 episodes, 2005-2006)
Andi Castro .... post-production assistant (45 episodes, 2007-2009)
Christopher Pevey .... logger (45 episodes, 2010-2012)
Jeremy Katzman .... logger (45 episodes, 2011-2013)
Patricia Luna .... assistant editor (44 episodes, 2005-2006)
Andrew Paisano .... digitizer (43 episodes, 2011-2012)
Alex Ranftle .... logger / post-production assistant / ... (42 episodes, 2011-2013)
Atticus Brady .... associate editor / assistant editor (41 episodes, 2005-2006)
Jeff Ackerstein .... tape coordinator (41 episodes, 2013-2014)
Jim Quigley .... assistant post coordinator / assistant post-production coordinator / ... (39 episodes, 2010-2011)
Hovig Soghomonian .... logger (39 episodes, 2012-2013)
Michelle Fellner .... assistant editor (37 episodes, 2003-2004)
David Cutler .... associate editor / assistant editor / ... (35 episodes, 2000-2013)
Henry Harmon .... associate editor / assistant editor / ... (34 episodes, 2000-2013)
Maris Berzins .... assistant editor (33 episodes, 2001-2002)
Thea Montalban .... assistant post coordinator (33 episodes, 2012-2013)
Nicole Ritterstein .... assistant editor / logger / ... (33 episodes, 2012-2013)
Matthew Moran .... assistant editor / logger (32 episodes, 2010-2011)
Dave Harrison .... assistant editor / associate editor (31 episodes, 2003-2004)
Danny Flynn .... assistant editor (30 episodes, 2003-2004)
Bernard Adamczyk .... assistant editor (29 episodes, 2002-2003)
Joshua Kuppers .... digitizer / logger (29 episodes, 2008-2009)
Sebastian Ward .... digitizer (28 episodes, 2013-2014)
Warren Binder .... logger (27 episodes, 2011-2012)
Ben Litwack .... logger (27 episodes, 2011-2012)
Allen Liu .... logger (27 episodes, 2011-2012)
Jared Roso .... logger (27 episodes, 2011-2012)
Frederick Hawthorne .... supervising editor / logger / ... (26 episodes, 2009-2014)
Mick LeGrande .... assistant editor (25 episodes, 2003-2004)
Chris Nguyen-Gia .... tape coordinator (24 episodes, 2009-2010)
Keith Sayres .... tape coordinator / post-production assistant / ... (24 episodes, 2011-2012)
David Harris .... on-line editor / symphony on-line editor (20 episodes, 2000-2013)
Daniel Warner .... assistant post coordinator / post-production coordinator / ... (20 episodes, 2001-2002)
Ryan Paul Marchina .... post-production assistant / logger / ... (20 episodes, 2011-2012)
Spencer Keimon .... associate editor (19 episodes, 2001-2002)
Brian Mucha .... logger (19 episodes, 2012-2013)
Stephen R. Frederick .... assistant editor (18 episodes, 2001-2002)
Alex Enriquez .... logger (18 episodes, 2012-2014)
Joe Hannan .... logger (18 episodes, 2012-2014)
Jane Pfeister .... assistant editor (17 episodes, 2004-2005)
Michael Williams .... logger (17 episodes, 2012-2013)
Trixie Ayson .... assistant editor / digitizer (17 episodes, 2012)
Nima Jahromi .... post-production assistant / logger (17 episodes, 2013-2014)
Bill Houston Ball .... avid technician (16 episodes, 2000-2013)
Zoila A. Galeano .... post coordinator (16 episodes, 2000-2013)
Ann Marie Sisco .... assistant editor / logger (16 episodes, 2000-2013)
Paul Westmacott .... assistant editor / telecine assistant (16 episodes, 2000-2013)
Ryan Main .... associate editor / assistant editor (16 episodes, 2001)
Phillip Ruiz .... logger (16 episodes, 2012-2013)
Christopher Campbell .... post-production coordinator (15 episodes, 2001)
Michael R. Duffy .... post-production producer (15 episodes, 2001)
Christopher Reichel .... on-line assembly editor (15 episodes, 2003)
Joseph Lia .... assistant post-production coordinator (15 episodes, 2005-2006)
Jeff Mathews .... assistant editor (15 episodes, 2005)
Jonathon Ragsdale .... assistant editor (15 episodes, 2005)
Thomas Ragazzo .... assistant editor (15 episodes, 2006)
Paola Vilijanen .... tape coordinator (15 episodes, 2012)
Justin Ciccarello .... post-production assistant / assistant post coordinator (15 episodes, 2013-2014)
Chad Wilkerson .... assistant editor (14 episodes, 2003)
Richard Pederson .... post-production assistant (14 episodes, 2008)
Carter Carter .... associate editor (13 episodes, 2001)
Paul B.W. Kang .... assistant editor (13 episodes, 2014)
Rostam Sarvestani .... assistant editor (13 episodes, 2014)
Biz Urban .... tape coordinator (13 episodes, 2014)
Mallory Yarnall .... assistant editor (13 episodes, 2014)
Jaime Dimery .... tape coordinator (12 episodes, 2014)
Rachel Hudson .... tape coordinator / post-production assistant (12 episodes, 2014)
Raz Karakashian .... assistant editor (10 episodes, 2009-2010)
Russell Fill .... color timer (9 episodes, 2007-2009)
Peter Geist .... assistant post-production coordinator / post-production coordinator (8 episodes, 2006-2008)
Paulo Castillo .... color timer (8 episodes, 2007-2009)
Donna Field .... assistant post-production coordinator (8 episodes, 2010)
Mark Reaser .... telecine assistant (7 episodes, 2000-2013)
Daniel Renteria .... post-production assistant / tape coordinator (7 episodes, 2013-2014)
Derek Carver .... color timer / post-production editor (6 episodes, 2007-2008)
Joubin Mortazavi .... supervising editor (6 episodes, 2008-2010)
Lloyd Quinto .... assistant editor / logger / ... (6 episodes, 2012)
Neal Kassner .... colorist / editor: tribal council (5 episodes, 2001-2010)
Nicholas Sousa .... assistant editor (5 episodes, 2003)
Adriano Vasquez .... tape coordinator (5 episodes, 2010)
Jennifer Trinh .... post-production assistant (5 episodes, 2014)
Clayton Halsey .... supervising editor / logger (4 episodes, 2000-2013)
Deirdre Hanssen .... avid editor (4 episodes, 2000-2013)
Lane Baker .... associate editor (4 episodes, 2001-2002)
Reuben Chodosh .... supervising editor (4 episodes, 2001-2002)
Evan Mediuch .... associate editor (4 episodes, 2001-2002)
Michelle Nakamura .... post-production coordinator / editor: tribal council (4 episodes, 2001-2002)
Keri Wright .... on-line editor (4 episodes, 2004-2006)
Jerry U. Frizell .... editor: challenges (3 episodes, 2001-2002)
Andy Seedtedt .... assistant editor / associate editor (3 episodes, 2001-2002)
Arthur D. Maglaras .... assistant editor (2 episodes, 2001)
Sean Foley .... supervising editor (2 episodes, 2004)
Kathleen Grinnals .... assistant post-production coordinator (2 episodes, 2007)
Tracy Bacenas .... supervising editor (2 episodes, 2008)

Trey Neely .... post-production assistant (unknown episodes)
Sebastien Roche-Lochen .... on-line assistant editor (unknown episodes)
Skylar Smith .... assistant editor (unknown episodes)
 
Series Music Department
Michael Brake .... supervising music editor / music editor / ... (317 episodes, 2003-2014)
Iko Kagasoff .... music coordinator (196 episodes, 2007-2014)
Russ Landau .... theme by: Ancient Voices Survivor / music by: Ancient Voices Survivor / ... (188 episodes, 2000-2014)
Michael Dobbins .... music editor (177 episodes, 2009-2014)
David Vanacore .... music by: Ancient Voices Survivor / composer: additional score (60 episodes, 2006-2012)
John Nooney .... composer: additional music (39 episodes, 2002-2009)
Maarten Hofmeijer .... music editor (31 episodes, 2007-2008)
Rick Livingstone .... supervising music editor / music editor (23 episodes, 2004-2007)
Charlie King .... music editor (17 episodes, 2001-2002)
Louie Schultz .... music editor (15 episodes, 2008-2009)
Grant Lovelace .... assistant music editor (14 episodes, 2007)
Alison Tusan .... music editor (13 episodes, 2000)
Roy Finch .... composer: additional music (12 episodes, 2010)
Tim Helisek .... composer: stock music (5 episodes, 2011-2012)
Nate Fenwick Smith .... composer assistant (3 episodes, 2014)
Bobby Summerfield .... producer: additional music (2 episodes, 2001-2002)
Deane Ogden .... composer: additional music (2 episodes, 2005)
Leah McKendrick .... playback singer (2 episodes, 2014)
 
Series Transportation Department
Sebastian Ward .... transportation manager / transportation (57 episodes, 2006-2012)
Ken Gray .... helicopter pilot (50 episodes, 2011-2014)
Gonzalo Castillo .... transport captain / transportation captain (49 episodes, 2008-2013)
Maui Postma .... transport assist / transport coordinator / ... (40 episodes, 2011-2014)
Cecile Vitan .... transportation coordinator (33 episodes, 2012-2013)
Zane Chess .... boat captain (31 episodes, 2012-2014)
John Jemino .... boat captain (31 episodes, 2012-2014)
Douglas Valenzuela .... boat captain (27 episodes, 2012-2014)
Geeno Garcia .... boat captain (26 episodes, 2012-2014)
Aries Hinosa .... boat captain (26 episodes, 2012-2014)
Louie Hinosa .... boat captain (26 episodes, 2012-2014)
Joey Roy Metran .... boat captain (26 episodes, 2012-2014)
Joey Ocena .... boat captain (26 episodes, 2012-2014)
Robert Panganiban .... boat captain (26 episodes, 2012-2014)
Wyatt Redongo .... boat captain (26 episodes, 2012-2014)
Rey Hinosa .... boat captain (25 episodes, 2012-2014)
Travis Holtzhauzen .... boat captain (22 episodes, 2013-2014)
Lolesio Susitiano Lui .... boat captain (21 episodes, 2012-2013)
Curtis Morgan .... transport assistant (21 episodes, 2012-2013)
Haley Price .... transport coordinator (20 episodes, 2011-2013)
Ronnel Bulalin .... boat captain (17 episodes, 2012-2013)
Jacob Steyn .... boat captain (17 episodes, 2013-2014)
Jacob Kahiapo .... boat captain (16 episodes, 2012-2013)
Brian Mixon .... boat captain (16 episodes, 2012-2013)
Carlo Nortez .... boat captain (16 episodes, 2012-2013)
Richard A. Perry .... boat captain (16 episodes, 2012-2013)
Tom Pieper .... boat captain (16 episodes, 2012-2013)
Roman Roxas .... transport assistant (16 episodes, 2012-2013)
Megan Williams .... boat captain (16 episodes, 2013-2014)
Chris Rose .... wescam helicopter pilot (15 episodes, 2001)
Willy Atily .... transportation coordinator (15 episodes, 2006)
Harry L. Julian Jr. .... transportation coordinator (15 episodes, 2006)
Harry L. Julian Sr. .... transportation coordinator (15 episodes, 2006)
Lance Julian .... transportation captain (15 episodes, 2006)
Billy Hood .... transportation coordinator (14 episodes, 2006)
Rene Acuna .... boat captain (12 episodes, 2012-2013)
Joan Clores .... boat captain (11 episodes, 2013-2014)
Donjie Rodriguez .... boat captain (11 episodes, 2013-2014)
Julius Rosales .... boat captain (9 episodes, 2013-2014)
Shane McKechnie .... transportation coordinator (8 episodes, 2001)
Jamie Nissenbaum .... transportation / transportation coordinator (8 episodes, 2008-2010)
Henni Rall .... transport manager (8 episodes, 2014)
Roger Brown .... boat captain (7 episodes, 2013)
Christine Leaf .... transportation coordinator / transportation (6 episodes, 2008-2010)
Joy Jemino .... transport administrator (5 episodes, 2014)
Josefina Minon .... transport administrator (5 episodes, 2014)
Leilani Pearson .... transportation (2 episodes, 2008-2009)

Matthew Ballard .... transportation coordinator (unknown episodes)
Guy J. Graves .... transportation captain (unknown episodes)
Cara Sanderson .... transportation office coordinator (unknown episodes)
 
Series Other crew
Richard Horowitz .... medical unit: Los Angeles / medic / ... (174 episodes, 2000-2014)
Stephanie Nieto Cruz .... Production Assistant / production assistant (165 episodes, 2003-2008)
Amanda Hourn .... production accountant (157 episodes, 2004-2014)
Annette Montalvan .... location accountant / accountant / ... (157 episodes, 2004-2014)
Liza Siegel .... psychologist / medic (156 episodes, 2001-2014)
Marianne Houston .... catering manager / caterer (155 episodes, 2005-2014)
Greg Blandy .... safety coordinator / coordinator / ... (136 episodes, 2004-2014)
Francisco Santa Maria .... production coordinator: Los Angeles / production coordinator / ... (135 episodes, 2006-2014)
Kylie Robinson .... accountants assistant / assistant accountant / ... (132 episodes, 2008-2014)
Randy Sollenberger .... assistant: Mark Burnett / personal assistant (131 episodes, 2008-2014)
Meredith Ambrose .... assistant: Mark Burnett / personal assistant (130 episodes, 2008-2014)
Victor Chen .... production coordinator / assistant / ... (126 episodes, 2004-2014)
Dinah Hunt .... first assistant accountant (126 episodes, 2009-2014)
Bill Miles .... communications manager / production team / ... (121 episodes, 2004-2013)
Simon Barnett .... assistant catering manager / caterer / ... (117 episodes, 2004-2014)
Dan Paschen .... assistant: Mark Burnett (116 episodes, 2007-2012)
Ramona Salins .... medical director / medic (114 episodes, 2007-2014)
Paul Ducker .... security manager / security coordinator / ... (109 episodes, 2005-2012)
Michael Hunt .... base camp operations manager / freight coordinator / ... (109 episodes, 2006-2014)
Rob Swenson .... location manager / location manager: Brazil / ... (103 episodes, 2005-2011)
Kate Dell'Oro .... medical team / medic (101 episodes, 2010-2014)
Marcia Mendes .... production coordinator / accommodation service coordinator / ... (90 episodes, 2006-2014)
Sarah Cohen .... assistant: David Burris / assistant to executive producers / ... (89 episodes, 2010-2013)
Haley Price .... unit coordinator / other crew / ... (87 episodes, 2008-2014)
Tara Victor .... psychologist (86 episodes, 2011-2014)
Doug Vargas .... first assistant accountant / first assistant accountant: post-production (83 episodes, 2002-2005)
Lisa Tercheria .... production coordinator / coordinator / ... (81 episodes, 2006-2013)
Steve Docwra .... field crew / field crew coordinator / ... (79 episodes, 2007-2014)
Vernessa Williams .... base camp assistant / personal assistant / ... (79 episodes, 2007-2014)
Jordan J. Mallari .... assistant: Mark Burnett / production assistant (77 episodes, 2001-2003)
Dan Doyle .... field crew / production team / ... (76 episodes, 2007-2014)
Petra Van Der Linden-Ross .... medical team (76 episodes, 2011-2013)
Henni Rall .... marine manager / other crew (74 episodes, 2006-2014)
Mark James .... security manager (73 episodes, 2012-2014)
Maui Postma .... marine coordinator (73 episodes, 2012-2014)
Joseph Ng'ongolo .... medical team (71 episodes, 2011-2014)
Cynthia Larkin .... production secretary / assistant: Mark Burnett / ... (70 episodes, 2001-2014)
Cynthia Goitia .... travel coordinator / security assistant (69 episodes, 2011-2014)
Edwin Davis .... challenge designer / other crew (67 episodes, 2004-2010)
Danielle Leaf .... dream team / dockmaster (67 episodes, 2008-2013)
Jeff Kubach .... logger / transcriber / ... (62 episodes, 2005-2008)
Lloyd Quinto .... logger (62 episodes, 2005-2007)
Billy Hood .... contestant coordinator / coordinator / ... (62 episodes, 2006-2014)
Billy Mestichelli .... contestant coordinator (62 episodes, 2011-2014)
Christopher Marchand .... challenge designer (62 episodes, 2012-2014)
Nikolo Juban .... location manager / psychologist (60 episodes, 2012-2014)
Sherwin Sarte .... medical team (60 episodes, 2012-2014)
Deborah Eales .... unit storeman / production team (59 episodes, 2007-2013)
Rob Hunt .... communications manager / coordinator (58 episodes, 2010-2014)
Victor Kipping .... security / security assistant / ... (55 episodes, 2006-2014)
Karl Miller .... wildlife consultant / consultant (54 episodes, 2009-2014)
Vaughan MacDonald .... field crew coordinator / coordinator / ... (52 episodes, 2006-2013)
Gary Eales .... unit base camp coordinator / production team / ... (52 episodes, 2007-2013)
Matthew Houston .... assistant catering manager / caterer (52 episodes, 2010-2012)
Khemmarat Benjatanawat .... unit coordinator / coordinator / ... (50 episodes, 2004-2012)
J.C. Merrill .... marine coordinator / marine consultant / ... (48 episodes, 2003-2004)
Donny Husted .... assistant production office coordinator / assistant / ... (47 episodes, 2006-2011)
Glen Landry .... logger (47 episodes, 2009-2010)
Jesse Daniels .... assistant: Mark Burnett (47 episodes, 2012-2013)
Genevieve Go .... medical team (47 episodes, 2012-2013)
Kristen Rinella .... contestant coordinator / coordinator (46 episodes, 2008-2010)
Kelly English .... contestant coordinator (46 episodes, 2011-2014)
Holly Gardner .... field ad / dreamteam (45 episodes, 2002-2003)
Dominique Ferrari .... contestant coordinator (45 episodes, 2007-2008)
Erika Shay .... contestant coordinator / coordinator (45 episodes, 2007-2008)
Merryl Eastgate .... medical team (45 episodes, 2012-2014)
Matthew Thomas Blair .... logger (44 episodes, 2002-2004)
George Grosjean .... production assistant / medical team / ... (44 episodes, 2008-2012)
Daniel Renteria .... production assistant / medical team / ... (44 episodes, 2011-2013)
Elizabeth Gelda .... accountants assistant (44 episodes, 2011-2012)
Steve Graziani .... consultant (43 episodes, 2002-2004)
Erin Lasquade .... tape coordinator (43 episodes, 2010-2013)
Matt Taff .... transcriber (43 episodes, 2010-2012)
Anna Hradilova .... unit buyer (43 episodes, 2011-2012)
Jake McHale .... transcriber / production assistant (42 episodes, 2007-2013)
Kulali Crapper .... travel coordinator / assistant production office coordinator / ... (42 episodes, 2007-2012)
Adrian Cohen .... medic / medical director / ... (41 episodes, 2000-2007)
Jane Letho .... production coordinator / coordinator (41 episodes, 2004-2010)
Bernie Ancheta .... consultant (41 episodes, 2004-2007)
Patrick Garbutt .... dream team coordinator (41 episodes, 2011-2013)
Ben Canalese .... medical team / medical director (41 episodes, 2013-2014)
Kate Corcodilos .... executive assistant / field coordinator (41 episodes, 2013-2014)
Caitlin L. Moore .... contestant coordinator / coordinator (40 episodes, 2008-2012)
Raul De Leon .... dive supervisor / other crew (39 episodes, 2007-2012)
Elaine Wilson .... medical team / medic (39 episodes, 2009-2011)
Douglas Ahnne .... dive supervisor (39 episodes, 2012-2014)
Joy Jemino .... marine administrator (39 episodes, 2012-2014)
Josefina Minon .... marine administrator (39 episodes, 2012-2014)
Joey Spanjers .... personal assistant / coordinator (38 episodes, 2006-2010)
Ana Phillis .... medical team (37 episodes, 2013-2014)
Riley Crapper .... coordinator / field production crew / ... (36 episodes, 2006-2010)
Linda Angeles .... production coordinator: Manila (36 episodes, 2012-2014)
Brian Grogan .... safety assistant / other crew (35 episodes, 2010-2012)
Steven Penn .... communications manager / communications assistant (34 episodes, 2013-2014)
Dylan Schenkeveld .... production assistant / other crew (33 episodes, 2004-2008)
Fernando Poveda .... marine construction / production team (33 episodes, 2008-2014)
Hajeron Dela Cruz .... unit buyer (33 episodes, 2012-2013)
Steve Hawker .... base camp operations manager (33 episodes, 2012-2013)
Janine Turner .... medical team (33 episodes, 2012-2013)
Joseph Turner .... medical director (33 episodes, 2012-2013)
Laura Ambriz .... tape librarian / production assistant / ... (32 episodes, 2000-2002)
George A. Andrews .... dream team (32 episodes, 2010-2011)
Otilia Maria Gutierrez Jurado .... laundry supervisor (32 episodes, 2012-2014)
Brett Eastgate .... medical team (32 episodes, 2012-2013)
Spencer Rosenberg .... executive personal assistant: Mark Burnett & Craig Piligian / production assistant / ... (31 episodes, 2000-2002)
Robyn Lane .... production accountant / second assistant accountant / ... (31 episodes, 2001-2008)
Dinah C. Hadley .... assistant accountant (31 episodes, 2004-2009)
Steve Morris .... safety assistant (31 episodes, 2012-2014)
Michael Owens .... medical team (31 episodes, 2012-2013)
Alexandra Lipinski .... dockmaster / production team / ... (30 episodes, 2008-2014)
Zachary Sundelius .... dream team / dream team coordinator (30 episodes, 2011-2012)
Yolanda Espina .... accountants assistant (30 episodes, 2012-2014)
Robert Decker .... medical team (30 episodes, 2013)
Maria Erika Esperanza Garayblas .... medical team (30 episodes, 2013)
Zale Mednick .... medical team (30 episodes, 2013)
Meredith Rozbitsky .... assistant: Craig Piligian / production assistant / ... (29 episodes, 2000-2004)
Stephen Falick .... consultant / advisor (29 episodes, 2003-2004)
Otilia Gutierrez .... laundry supervisor / other crew / ... (29 episodes, 2007-2012)
Nathan Anniss .... marine mechanic / other crew (29 episodes, 2008-2014)
Kate Letho .... medical team (29 episodes, 2011)
Summa Lewington .... medical team (29 episodes, 2011)
Christina Salins .... medical team (29 episodes, 2011)
Rosslynn Taylor Jordan .... contestant coordinator / contest coordinator (28 episodes, 2000-2001)
Ron Reyes .... unit buyer (28 episodes, 2013-2014)
Rob Hammersley .... consultant (27 episodes, 2004-2005)
Brian Heller .... challenge coordinator / coordinator (27 episodes, 2007-2008)
Rane Erken .... assistant unit base camp coordinator (27 episodes, 2011-2012)
Lolesio Susitiano Lui .... field crew (27 episodes, 2011-2012)
Marisa Paska .... field crew (27 episodes, 2011-2012)
Roger Rojas .... field crew (27 episodes, 2011-2012)
Jacqui Taylor .... diver (27 episodes, 2012-2014)
Liza Rady .... medic / medical staff: Australia / ... (26 episodes, 2001-2006)
Scott Duncan .... title designer / main title design (26 episodes, 2006-2011)
Blake Archer .... location manager / marine coordinator (26 episodes, 2006-2010)
Maureen McGinnis .... transcriber (26 episodes, 2012-2014)
Elias Posada .... production assistant (26 episodes, 2013-2014)
Justin Stork .... assistant: Mark Burnett (26 episodes, 2014)
Anita Jankovic .... executive assistant: Mark Burnett / assistant: Mark Burnett / ... (25 episodes, 2001-2002)
Sean Foley .... title designer (25 episodes, 2006-2011)
Craig Taylor .... medic (25 episodes, 2006-2009)
Roxanne Contreras .... transcriber (25 episodes, 2011-2012)
Ann Hurd .... transcriber (25 episodes, 2011-2012)
Cori Malin .... transcriber (25 episodes, 2011-2012)
Phillip Ruiz .... transcriber (25 episodes, 2011-2012)
Maureen Schwebel .... transcriber (25 episodes, 2011-2012)
Maria Karakashian .... assistant / executive assistant / ... (24 episodes, 2004-2011)
Renee Delos Santos .... assistant / production assistant / ... (24 episodes, 2004-2007)
Mathieu Royer .... assistant / coordinator / ... (24 episodes, 2004-2007)
Ruby Honan .... assistant / production assistant / ... (24 episodes, 2006-2008)
Samantha Day .... challenge coordinator / challenge co-producer (24 episodes, 2009-2013)
Catherine Yates .... coordinator / assistant / ... (23 episodes, 2004-2008)
Lusine Akopyan .... transcriber (23 episodes, 2011-2012)
Richard Miller .... coordinator / production team (22 episodes, 2004-2007)
Rachel Freed .... assistant / executive assistant / ... (21 episodes, 2006-2007)
Lucas Faganely .... dream team (21 episodes, 2010-2011)
Paola Vilijanen .... assistant production office coordinator (21 episodes, 2012-2013)
Richard Levak .... psychologist / medic / ... (20 episodes, 2000-2005)
Leisa Francis .... production accountant (20 episodes, 2001-2004)
Zoe Beckett .... production team (20 episodes, 2004-2007)
Lauren Brock .... production team / lead coordinator (20 episodes, 2005-2006)
Libby Hollingsworth .... coordinator (20 episodes, 2005-2006)
Kevin Hoban .... production assistant (20 episodes, 2011-2012)
Troy Fleischhaker .... chef (20 episodes, 2013-2014)
Andres Santa Maria .... production assistant (20 episodes, 2013-2014)
Tony Perez .... logger/transcriber / logger (19 episodes, 2000-2001)
Loretta Watson .... caterer (19 episodes, 2001-2009)
Patti Fernandez .... coordinator / production coordinator (19 episodes, 2004-2006)
Sommer Hall .... medic (19 episodes, 2004-2006)
Kahaia Pearson .... production coordinator / assistant accountant / ... (19 episodes, 2004-2006)
Donna M. Fields .... archival footage (19 episodes, 2005-2006)
Fred Braat .... other crew / production team (19 episodes, 2006-2007)
Paulo Montano .... production assistant / medical team (19 episodes, 2012-2013)
Robyn Baker .... base camp assistant (19 episodes, 2013-2014)
Patrick Bourchier .... field crew (19 episodes, 2013-2014)
Natasha Fabricius .... assistant production office coordinator (19 episodes, 2013-2014)
David Cartmill .... coordinator / production cooperator (18 episodes, 2004-2006)
Trish Lyons .... assistant accountant (18 episodes, 2005-2006)
Kathryn Shelden .... executive assistant / assistant (18 episodes, 2005-2006)
Peter Geist .... transcriptor / coordinator / ... (18 episodes, 2006-2008)
Axelle Chabrier .... dockmaster / other crew (18 episodes, 2008-2013)
Erik Akerblom .... technical maintenance / electronic maintenance (18 episodes, 2009-2012)
Stuart Skversky .... chef (18 episodes, 2012-2013)
Christopher Mortensen .... medical team (18 episodes, 2013-2014)
Alex Peters .... medical team (18 episodes, 2013-2014)
Donna Field .... assistant coordinator / transcriber / ... (17 episodes, 2001-2010)
Ryan Hopak .... challenge designer (17 episodes, 2001-2002)
Mark Fleming .... coordinator (17 episodes, 2005-2006)
M. Evan Jensen .... helicopter pilot (17 episodes, 2005-2006)
Megan Rhoads .... assistant (17 episodes, 2005-2006)
Colin Benstead .... medic (17 episodes, 2006-2007)
Laurel Lippert .... medic (17 episodes, 2006)
Heidi Robertson .... medic (17 episodes, 2006)
Rebecca Stone .... assistant to executive producers (17 episodes, 2007-2008)
Claudia Lee .... medical team / medic (17 episodes, 2009-2012)
Jonathan Chorovicz .... challenge leadman (17 episodes, 2012-2013)
Sampari Rumpaidus .... marine fuel attendant (17 episodes, 2012-2013)
Yolanda Biltz .... accountants assistant (17 episodes, 2012)
Shane Brooks .... medical team (17 episodes, 2012)
Champa Docwra .... catering assistant / chef (17 episodes, 2013-2014)
Joe Moore .... marine maintenance (17 episodes, 2013-2014)
Isabel Reyes .... first assistant accountant (16 episodes, 2001-2002)
Viki Cacciatore .... production accountant / production supervisor (16 episodes, 2001)
Tricia Rodrigo .... transcriber / coordinator (16 episodes, 2003-2008)
Sean Hogan .... medic (16 episodes, 2006-2007)
Ben Bowens .... tape coordinator / other crew (16 episodes, 2006)
Susie Dominguez .... medic (16 episodes, 2006)
Craig Hughes .... medic (16 episodes, 2006)
Heidi Routledge .... location assistant (16 episodes, 2006)
Mark Russell .... medic (16 episodes, 2006)
Steven Smith .... assistant (16 episodes, 2006)
Arjen van Eijmeren .... logger (16 episodes, 2006)
Taylor Weeks .... coordinator (16 episodes, 2006)
Ronald Hysten .... coordinator / contestant coordinator (16 episodes, 2007-2014)
Stephen J. Douglas .... production assistant / medical team / ... (16 episodes, 2011-2012)
Ashley Adamczyk .... behind the scenes host (16 episodes, 2011)
Olan Montgomery .... stand-in (16 episodes, 2011)
Linden Ross .... medical team (16 episodes, 2011)
Kristen Abercrombie .... transcriber (16 episodes, 2012-2013)
Jeff Ackerstein .... transcriber (16 episodes, 2012-2013)
Eric Broberg .... transcriber (16 episodes, 2012-2013)
Kyle Di Fulvio .... transcriber (16 episodes, 2012-2013)
Michele Lane .... transcriber (16 episodes, 2012-2013)
Antonett Manabat .... transcriber (16 episodes, 2012-2013)
Jovi Villareal .... location assistant (16 episodes, 2012-2013)
Lorin Williams .... transcriber (16 episodes, 2012-2013)
Dan Jolly .... accommodations service coordinator / accommodation service coordinator (16 episodes, 2013-2014)
Dexter Lim .... challenge leadman (16 episodes, 2013-2014)
Sayat Ozcan .... transcriber (16 episodes, 2013-2014)
Nicole Rosenbaum .... transcriber (16 episodes, 2013-2014)
Doug Saribay .... logger (16 episodes, 2013-2014)
Lucinda Savage .... transcriber (16 episodes, 2013-2014)
Brandon Sherman .... transcriber (16 episodes, 2013-2014)
Alex Duong .... medical team (16 episodes, 2013)
Laura Brown .... psychologist (15 episodes, 2001)
David Dryden .... script coordinator (15 episodes, 2001)
Trent Eaton .... challenge designer (15 episodes, 2001)
Donna Forgays .... contestant coordinator (15 episodes, 2001)
Julia Gretton-Roberts .... production coordinator (15 episodes, 2001)
Kevin McManus .... challenges prototypes (15 episodes, 2001)
Sharon Morrissette .... production coordinator (15 episodes, 2001)
Seth Wellisch .... challenge designer (15 episodes, 2001)
Francesco Giuseppe Pace .... assistant accountant (15 episodes, 2002)
Darryl Silver .... consultant (15 episodes, 2003-2004)
Jeselle Hicks .... production assistant (15 episodes, 2003)
Ken Gray .... helicopter pilot (15 episodes, 2004-2010)
Greg Holstein .... production assistant / other crew (15 episodes, 2004)
Eddie Martinez .... location assistant (15 episodes, 2006)
Scott Webster .... medic (15 episodes, 2006)
Jeannette Harshbarger .... travel coordinator (15 episodes, 2007)
Claudia Estrada .... production assistant (15 episodes, 2010-2014)
Peter Dell'Oro .... medical team (15 episodes, 2012)
Hendrik Rall .... location manager (15 episodes, 2012)
Neil Stokes .... medical team (15 episodes, 2012)
Elizabeth Marie Barrett .... transcriber (15 episodes, 2013-2014)
Jeremy Katzman .... logger (15 episodes, 2013-2014)
Brian Mucha .... logger (15 episodes, 2013-2014)
Nicole Bauld .... medical team (15 episodes, 2013)
Craig Ross .... medical team (15 episodes, 2013)
Elio Chacon .... logger/transcriber / translator (14 episodes, 2000-2009)
Karen Jones .... location manager (14 episodes, 2001)
Rayshelle Willis .... first assistant accountant (14 episodes, 2003)
Brian Patterson .... logger (14 episodes, 2005)
Julian Richards .... challenge designer / other crew (14 episodes, 2006-2014)
Shaun Efstratiou .... production team (14 episodes, 2006)
Victor Lozano .... marine coordinator (14 episodes, 2006)
Tim Lever .... caterer (14 episodes, 2008-2010)
Andrea Rehrig .... contestant coordinator / coordinator (14 episodes, 2008)
Joshua Ruffell .... consultant (14 episodes, 2008)
Chad Loury .... assistant: Mark Burnett / production assistant (14 episodes, 2011)
Ryan Preimesberger .... stand-in (14 episodes, 2011)
Hernan Urpiana Jr. .... diver (14 episodes, 2012-2014)
Michael Williams .... logger (14 episodes, 2013-2014)
Glenn Arcaro .... logger/transcriber (13 episodes, 2000)
Echelle Avelar .... logger/transcriber (13 episodes, 2000)
James Chew .... island guide (13 episodes, 2000)
Sergio Gonzalez .... logger/transcriber (13 episodes, 2000)
Andy C. King .... logger/transcriber (13 episodes, 2000)
Gideon Abel Mosito .... island guide (13 episodes, 2000)
Juliet Primo .... interpreter (13 episodes, 2000)
Andrew Sani .... island guide (13 episodes, 2000)
Lynne Spiegel Spillman .... contestant director (13 episodes, 2000)
Eric Thein .... location manager: Malaysia (13 episodes, 2000)
Cristina Versage .... logger/transcriber (13 episodes, 2000)
Brett Wilmot .... equipment engineer (13 episodes, 2000)
James Wong .... production assistant (13 episodes, 2000)
James Woo .... logger/transcriber (13 episodes, 2000)
Fernando Mills .... challenge designer (13 episodes, 2001)
Christina Polosky .... assistant: Mark Burnett (13 episodes, 2001)
Lance Julian .... consultant / other crew (13 episodes, 2004-2006)
Aaron Solomon .... consultant (13 episodes, 2005)
Tricia Middleton .... location manager / location scout (13 episodes, 2006-2009)
Richelda Rosales .... marine administrator (13 episodes, 2012)
Louise Balson .... medical team (13 episodes, 2014)
Rommel Bautista .... medical team (13 episodes, 2014)
Rich Bell .... chief executive officer: Extreme Medics (13 episodes, 2014)
Max Bidstrup .... medical team (13 episodes, 2014)
Serena Burgess .... medical team (13 episodes, 2014)
Michael Glaser .... location manager (13 episodes, 2014)
Gabriel Medina .... unit buyer (13 episodes, 2014)
Niki Rogala .... medical team (13 episodes, 2014)
Laura Shockley .... assistant: Mark Burnett (13 episodes, 2014)
Rick Strang .... medical team (13 episodes, 2014)
Suzanne Warren .... medical team (13 episodes, 2014)
Sue Whyte .... medical manager (13 episodes, 2014)
Kristin Eichelberg .... production coordinator (12 episodes, 2000)
Ari Gottfried .... production coordinator (12 episodes, 2000)
Shannon Owen .... production coordinator (12 episodes, 2000)
Cheryl Mulingbayan .... consultant (12 episodes, 2005)
Stephen Baker .... dream team coordinator / dream team (12 episodes, 2013-2014)
Steve Martz .... medical staff: Australia / medical staff / ... (11 episodes, 2000-2002)
Stephanie Furman Darrow .... contestant associate (11 episodes, 2000)
Kristin Prouty .... contestant associate (11 episodes, 2000)
Fred Risher .... contestant associate (11 episodes, 2000)
Lynn Dixon .... medical staff: Australia / medical staff / ... (11 episodes, 2001-2004)
Darryl M. Silver .... consultant (11 episodes, 2003-2004)
Scott D. Bell .... consultant (11 episodes, 2004)
Kari Wandry .... consultant (11 episodes, 2004)
Jason Talbot .... medic (11 episodes, 2007-2010)
Evan Matthews .... assistant: Mark Burnett / personal assistant (11 episodes, 2007-2008)
Rachel Parsons .... transcriber (11 episodes, 2009)
Emily Sweet .... contestant coordinator / coordinator (11 episodes, 2009)
Jeremy Brooke .... unit mechanic (11 episodes, 2013-2014)
Neysa Embry .... logger (11 episodes, 2013-2014)
Rachel Hudson .... transcriber (11 episodes, 2013-2014)
Anissa Johnson .... logger (11 episodes, 2013-2014)
Jennifer Trinh .... transcriber (11 episodes, 2013-2014)
Judy Viljoen .... dockmaster (11 episodes, 2013-2014)
Carolyn McClintock .... logger (10 episodes, 2004-2009)
Nick Musolino .... logger (10 episodes, 2004-2009)
Ben Bragg .... assistant coordinator / logger / ... (10 episodes, 2006-2010)
Judd Watts .... production team / other crew (10 episodes, 2007-2010)
Leah Warshawski .... assistant marine coordinator / other crew (10 episodes, 2007)
Ernan Dukha .... diver (10 episodes, 2012)
Elmar Mendoza .... diver (10 episodes, 2012)
Julius Rosales .... diver (10 episodes, 2012)
Barbara Frederick .... logger / assistant to producer (9 episodes, 2001-2002)
Dan Tyler .... production assistant / script supervisor (9 episodes, 2001-2002)
Virginia Hookham .... assistant production coordinator (9 episodes, 2001)
Linda Morris .... assistant production coordinator (9 episodes, 2001)
Marni Winter .... assistant production coordinator (9 episodes, 2001)
Alex Enriquez .... logger (9 episodes, 2013-2014)
David Hallmark .... technical director / studio manager (8 episodes, 2000-2014)
Anthony Mirante .... stage manager (8 episodes, 2001-2013)
Marjorie Leder .... production accountant (8 episodes, 2001)
Ian 'Scrub' Miller .... outback living (8 episodes, 2001)
Rob Porter .... outback living (8 episodes, 2001)
David Higham .... production team / production assistant (8 episodes, 2006-2008)
Megan Price .... coordinator / other crew (8 episodes, 2006-2008)
Nick Bernyk .... other crew (8 episodes, 2010)
Elizabeth Gardner .... travel coordinator (8 episodes, 2010)
Simon Keating .... medic (8 episodes, 2010)
Kang Lim .... medic (8 episodes, 2010)
Jerome Peyton .... medic (8 episodes, 2010)
Ron Stolberg .... other crew (8 episodes, 2010)
Joe Hannan .... logger (8 episodes, 2013-2014)
Kelly Drew .... medic (7 episodes, 2006-2009)
Alton Desiree .... production team / field production crew (7 episodes, 2007-2009)
Corey Dumais .... logger (7 episodes, 2013-2014)
Lane Venardos .... special consultant (6 episodes, 2000-2002)
Fred Altieri .... production assistant (6 episodes, 2001)
Ric Carson .... logger (6 episodes, 2001)
Merilyn Cook .... production assistant (6 episodes, 2001)
Kate Finsterer .... medical staff: Australia (6 episodes, 2001)
Sondi Kroeger .... logger (6 episodes, 2001)
David Leamy .... logger (6 episodes, 2001)
Adam Lindsley .... production assistant (6 episodes, 2001)
Dick Beckett .... other crew (6 episodes, 2007-2008)
Jonathan Kerr .... coordinator (6 episodes, 2007-2008)
K.D. Phetmanee .... other crew (6 episodes, 2007-2008)
Jim Quigley .... coordinator (6 episodes, 2008-2010)
Kathleen Grinnals .... production coordinator (6 episodes, 2008-2009)
Marnie Black .... field crew (6 episodes, 2014)
Sebastian Dickins .... safety assistant (6 episodes, 2014)
Sabrina Jayne Gan .... chef (6 episodes, 2014)
Dean Kahn .... chef (6 episodes, 2014)
Chelsey Lucette .... contestant coordinator (6 episodes, 2014)
Gil B. Rumbawa .... chef (6 episodes, 2014)
Brendan Shanahan .... contestant coordinator (6 episodes, 2014)
Marco Solis .... wildlife consultant (6 episodes, 2014)
Jacob Steyn .... base camp assistant (6 episodes, 2014)
Carolyn Yamamoto .... production secretary (5 episodes, 2000-2013)
Gena Helen Ashwell .... production staff (5 episodes, 2000)
Rob Sellers .... stage manager (5 episodes, 2001-2014)
Elaine Boyd .... first assistant accountant (5 episodes, 2001)
Keith Winikoff .... technical director (5 episodes, 2004-2014)
Elaine Fregoso .... logger / transcriptor (5 episodes, 2004-2008)
Siew Peng Lee .... location manager / other crew / ... (5 episodes, 2004-2008)
Jared Sams .... logger (5 episodes, 2005-2007)
Alberto Magallon .... production team (5 episodes, 2006-2008)
Chad Fraser .... coordinator / location coordinator / ... (5 episodes, 2006-2007)
Tim Piper .... logger (5 episodes, 2007-2009)
David D'Orsa .... personal assistant (5 episodes, 2008-2009)
Dion Hahn .... publicist (5 episodes, 2008-2009)
Lené Amalfi .... transcriber (5 episodes, 2014)
Kelvin Anderson .... unit mechanic (5 episodes, 2014)
Camille Brown .... transcriber / logger (5 episodes, 2014)
Andrew Gleason .... logger (5 episodes, 2014)
Norman Miranda .... dream team coordinator (5 episodes, 2014)
Alex Solether .... logger (5 episodes, 2014)
Troy Solomon .... transcriber (5 episodes, 2014)
Daniel Tiffany .... logger (5 episodes, 2014)
Hayden Winfield .... logger (5 episodes, 2014)
Chris Andaya .... director: business affairs / director of business affairs (4 episodes, 2001-2002)
Christina Andrews .... transcriber (4 episodes, 2001-2002)
Karen Ballentyne .... production coordinator: Australia (4 episodes, 2001-2002)
Sean Bolding .... first assistant accountant (4 episodes, 2001-2002)
Hillary Dann .... senior archivist (4 episodes, 2001-2002)
Elizabeth Derwing .... transcriber (4 episodes, 2001-2002)
Elizabeth Faulkner .... medical staff (4 episodes, 2001-2002)
Jason Joe Flowers .... production assistant (4 episodes, 2001-2002)
Chad Griepentrog .... assistant technician (4 episodes, 2001-2002)
Rachael Harrell .... production assistant (4 episodes, 2001-2002)
Robin Hollister .... location manager (4 episodes, 2001-2002)
Brett Lenz .... medical staff (4 episodes, 2001-2002)
Paul Messer .... field coordinator (4 episodes, 2001-2002)
Kristen Parks .... transcriber (4 episodes, 2001-2002)
Jenny Pont .... coordinator: Nairobi (4 episodes, 2001-2002)
Lissa Ruben .... base camp coordinator (4 episodes, 2001-2002)
Elizabeth Schulze .... production coordinator (4 episodes, 2001-2002)
Frank Spain .... manager: rights and clearances / manager of rights and clearances (4 episodes, 2001-2002)
Marie Standing .... challenge designer (4 episodes, 2001-2002)
Steven Graziani .... consultant (4 episodes, 2002-2004)
Steve Graziani .... consultant (4 episodes, 2002)
Joshua C. Wader .... stage manager (4 episodes, 2004-2013)
Ryan Leamy .... logger (4 episodes, 2004-2006)
Elizabeth T. Guste .... production accountant (4 episodes, 2005-2009)
Clarke Williams .... production assistant (4 episodes, 2005-2008)
Kevin Jersey .... logger (4 episodes, 2006-2008)
Daniel Boyd .... production team / field production crew / ... (4 episodes, 2007-2008)
Cowper Chung .... assistant accountant (4 episodes, 2007-2008)
Shira Ingram .... logger (4 episodes, 2007-2008)
Rick Irving .... medic (4 episodes, 2007-2008)
Tiberius Nour .... personal assistant (4 episodes, 2007-2008)
Steven Stanard .... medic (4 episodes, 2007-2008)
Fiona Ballantine .... assistant accountant (4 episodes, 2008-2009)
Ryan Balthazor .... coordinator (4 episodes, 2008-2009)
Jeffrey Schnell .... medic (4 episodes, 2008-2009)
Marc Pante .... production team (4 episodes, 2008)
Brittany Burgess .... dream team coordinator (4 episodes, 2013)
Lelia Brown .... logger (4 episodes, 2014)
Joey Ocena .... marine mechanic (4 episodes, 2014)
Richard Dampf .... stage manager (3 episodes, 2000-2001)
Dennis Matsumoto .... studio maintenance / production assistant (3 episodes, 2001-2014)
Macarena Cecilia Garcia .... transcriber (3 episodes, 2001-2002)
Shawn Rody .... broadcast associate (3 episodes, 2001-2002)
Stephen Schroder .... pyro technician (3 episodes, 2001-2002)
Maria Spinella .... broadcast associate (3 episodes, 2001-2002)
Christine Wilkas .... executive assistant: Mark Burnett (3 episodes, 2001-2002)
Clint Britton .... security (3 episodes, 2001)
Stephanie Riley .... production assistant (3 episodes, 2004-2007)
Rodrigo Rodriguez .... assistant production coordinator / production assistant / ... (3 episodes, 2004-2006)
Nick Spetsiotis .... coordinator / production coordinator (3 episodes, 2004-2006)
Craig Eustis .... production assistant / assistant accountant (3 episodes, 2004-2005)
Joshua Parker .... assistant to executive producer (3 episodes, 2004)
Mark Bradford Bennett .... technical operations manager (3 episodes, 2005-2009)
Laura Goldin .... medic (3 episodes, 2005-2008)
Adam Watt .... production assistant (3 episodes, 2005-2007)
David Auffret .... other crew (3 episodes, 2006-2008)
Brian Bradley .... other crew (3 episodes, 2006-2008)
Brett Buckalew .... logger (3 episodes, 2006-2008)
Christine Leaf .... other crew / coordinator (3 episodes, 2006-2008)
Jeff Sardeant .... logger (3 episodes, 2006-2008)
Doug Valenzuela .... other crew (3 episodes, 2006-2008)
Krisztian Majdik .... logger (3 episodes, 2006-2007)
Liana Berzins .... logger (3 episodes, 2006)
Leon Stripp .... personal assistant / assistant (3 episodes, 2008-2010)
Jon C. Price .... engineer / technical director (3 episodes, 2008-2009)
Greg Dean .... medic (3 episodes, 2008)
Sophia Bonhomme .... script supervisor (3 episodes, 2013-2014)
Jackson Cusick .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
Andrew Deblanc .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
Jamie Dimery .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
Kit Donovan .... utility / head utility (3 episodes, 2013-2014)
Karalyn Gonzalez .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
Stephanie Green .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
James Hodgett .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
Ma'afu Tuitonga Rico Lui .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
Nick Metzler .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
Fernando Ramirez .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
John Walek .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
Alexandra Watson .... dream team (3 episodes, 2013-2014)
Kim Thompson .... office coordinator (2 episodes, 2000-2013)
Carri Wagner .... production associate (2 episodes, 2000-2013)
Taheed Watson .... production associate (2 episodes, 2000-2013)
Peter Margolis .... dga stage manager / stage manager (2 episodes, 2000-2002)
Paul Benson .... production assistant / studio maintenance (2 episodes, 2001-2004)
Dave Guzman .... production assistant / studio maintenance (2 episodes, 2001-2004)
Jim Ripple .... manager of field operations / stage manager (2 episodes, 2001-2004)
Mike Monroe .... broadcast associate (2 episodes, 2001-2002)
Sean Weithers .... broadcast associate (2 episodes, 2001-2002)
Curtis Pollock .... production coordinator (2 episodes, 2002-2003)
Digger McLeod .... consultant (2 episodes, 2003)
August Messana .... stage manager / studio manager (2 episodes, 2004-2014)
Dawn Ambrosino .... logger (2 episodes, 2004-2005)
Leilani Pearson .... coordinator / other crew (2 episodes, 2004-2005)
Steve Graziani .... consultant (2 episodes, 2004)
Ayesha Moreno .... production assistant (2 episodes, 2004)
Jeffrey Gitter .... stage manager (2 episodes, 2005-2007)
Arthur Lewis .... stage manager (2 episodes, 2005-2007)
Tom Rice .... script supervisor (2 episodes, 2005-2007)
Bianca Houston .... production assistant (2 episodes, 2006-2008)
Herveline Bordier .... other crew (2 episodes, 2006-2007)
Phil Kocho .... location manager / other crew (2 episodes, 2006-2007)
Phil Bartel .... logger (2 episodes, 2006)
Shani Bastiany .... logger (2 episodes, 2006)
Morgan Boehringer .... other crew (2 episodes, 2006)
Ewa Dobrowolska .... coordinator (2 episodes, 2006)
Jason Ervin .... logger (2 episodes, 2006)
Sarah Fibbins .... medic (2 episodes, 2006)
Jennipher Foster .... logger (2 episodes, 2006)
Brian LaRue .... production team (2 episodes, 2006)
Trish Lyons .... assistant accountant (2 episodes, 2006)
Michael McGrath .... medic (2 episodes, 2006)
Katie McKay .... logger (2 episodes, 2006)
Morgan Mitchell .... archival footage (2 episodes, 2006)
Kathryn Shelden .... executive assistant / personal assistant (2 episodes, 2006)
Darin Tran .... logger (2 episodes, 2006)
Alan Vaughan .... production coordinator (2 episodes, 2006)
Munchee Yong .... logger (2 episodes, 2006)
Miyoko Jackson .... transcriber (2 episodes, 2007-2009)
Dave Canseco .... logger (2 episodes, 2007-2008)
Andi Castro .... logger (2 episodes, 2007-2008)
Charles Chen .... head audience page (2 episodes, 2007-2008)
Dianne Harrison .... other crew (2 episodes, 2007-2008)
Todd R. Haylett .... other crew (2 episodes, 2007-2008)
Naoko Inada .... logger (2 episodes, 2007-2008)
Bradley Johnston .... other crew (2 episodes, 2007-2008)
Brien Meagher .... challenge consultant (2 episodes, 2007-2008)
Bobby C. Miller Jr. .... other crew (2 episodes, 2007-2008)
Richard A. Perry .... other crew (2 episodes, 2007-2008)
Ramon Robinson .... other crew (2 episodes, 2007-2008)
Paul Smith .... medic (2 episodes, 2007-2008)
Peter Tofilau .... other crew (2 episodes, 2007-2008)
Sam Watts .... other crew (2 episodes, 2007-2008)
Andrew Wilson .... other crew (2 episodes, 2007-2008)
Andrew Dimitri .... medic (2 episodes, 2007)
Andrew Everson .... assistant (2 episodes, 2007)
Vindan Manomohan .... medic (2 episodes, 2007)
Ed Nyerick .... marine crew / other crew (2 episodes, 2007)
Jing Prideaux .... medic (2 episodes, 2007)
Meg Royer .... coordinator (2 episodes, 2007)
Johnny Volatile .... coordinator (2 episodes, 2007)
Chantal Ward .... assistant accountant (2 episodes, 2007)
Ada Wong .... coordinator (2 episodes, 2007)
Norris Wong .... production coordinator (2 episodes, 2007)
Alexander Edwards .... production team (2 episodes, 2008-2009)
Neale Kohne .... caterer (2 episodes, 2008-2009)
Joshua Kuppers .... logger (2 episodes, 2008-2009)
Lucy McKinnon .... medic (2 episodes, 2008-2009)
Michael Walsh .... medic (2 episodes, 2008-2009)
Dhyan Wolf .... production assistant (2 episodes, 2008-2009)
Daniel Wyknenko .... logger (2 episodes, 2008-2009)
Igor Breakenback .... other crew (2 episodes, 2008)
Carl Bryant .... medic (2 episodes, 2008)
Noelle Cain .... coordinator (2 episodes, 2008)
Elizabeth Camiel .... logger (2 episodes, 2008)
Dave Casella .... logger (2 episodes, 2008)
Paul Cozzi .... coordinator (2 episodes, 2008)
Brian Cunningham .... logger (2 episodes, 2008)
Diane Foster .... medic (2 episodes, 2008)
Nicole Hammond .... assistant accountant (2 episodes, 2008)
Teokatai Jeffries .... caterer (2 episodes, 2008)
Missy Machala .... personal assistant (2 episodes, 2008)
Jayna Pellegrino .... contestant coordinator / coordinator (2 episodes, 2008)
Marie Peyroux .... caterer (2 episodes, 2008)
Mehera Rowan .... caterer (2 episodes, 2008)
Carolyn Sein .... medic (2 episodes, 2008)
Andy Stinson .... assistant (2 episodes, 2008)
Peter White .... production team (2 episodes, 2008)
Suzanne Zachary .... medic (2 episodes, 2008)
Jesse Belodoff .... coordinator (2 episodes, 2009-2010)
Deborah Bubb .... medic (2 episodes, 2009-2010)
Caroline Catherine .... production team (2 episodes, 2009-2010)
Kristin Furtney .... security (2 episodes, 2009-2010)
Lisa Mastroianni .... assistant to co-executive producers / personal assistant (2 episodes, 2009-2010)
Chris Nguyen-Gia .... coordinator (2 episodes, 2009-2010)
Alessandra Rolla .... assistant accountant (2 episodes, 2009-2010)
Bombay Jeffries .... caterer (2 episodes, 2009)
Aaron Massey .... coordinator (2 episodes, 2009)
Rita Neves .... personal assistant (2 episodes, 2009)
James Gutierrez .... talent wrangler (2 episodes, 2011)
Steven Anderson .... stand-in: Jay Byars (2 episodes, 2012)
Vanessa Ballesteros .... challenge co-producer (2 episodes, 2012)
Nicole Gauthier .... script supervisor (2 episodes, 2012)
Dylan Cashbaugh .... dream team (2 episodes, 2013-2014)
Souleymane Drame .... utility (2 episodes, 2013-2014)
David Fernandez .... utility (2 episodes, 2013-2014)
Adam Mishler .... production supervisor (2 episodes, 2013-2014)
Dustin Stephens .... utility (2 episodes, 2013-2014)
Frank Maronski .... utility (2 episodes, 2014)
Donna Parker .... stage manager (2 episodes, 2014)
Rey Vincenty .... stage manager (2 episodes, 2014)

Amy Alberts .... assistant production coordinator (unknown episodes)
Shawn Chou .... video transcriber (unknown episodes)
Jamie Cobb .... logger / production assistant (unknown episodes)
Stephen David .... consultant (unknown episodes)
Ryan Davis .... production assistant (unknown episodes)
Richard Di Sabatino .... technical consultant (unknown episodes)
Philippe du Prel .... production coordinator (unknown episodes)
Johnny Fountain .... production coordinator (unknown episodes)
Neight Gee Tang .... video transcriber (unknown episodes)
Joeby Gibson .... logger / production assistant (unknown episodes)
Bud Gilroy .... freight coordinator (unknown episodes)
P.J. Haines .... catering manager (unknown episodes)
Piyaporn Indageha .... production assistant (unknown episodes)
Venus Kanani .... travel coordinator (unknown episodes)
Cyril Loreau .... location coordinator (unknown episodes)
Angela Miller .... production assistant (unknown episodes)
Michael Parks .... location manager (unknown episodes)
Jeff Partin .... marine production supporter / vessel supervisor (unknown episodes)
Lynn Pekalsky .... production coordinator (unknown episodes)
Tamar Salibian .... transcriber (unknown episodes)
Cara Sanderson .... travel coordinator (unknown episodes)
Christopher Shearman .... marine captain / senior marine captain (unknown episodes)
Emily Sinclair .... production coordinator (unknown episodes)
Justin Smith Shelton .... assistant production office coordinator (unknown episodes)
Sandy Stevens .... assistant production coordinator (unknown episodes)
Tammy Thomas .... production assistant (unknown episodes)
Tiffany Thompson .... production assistant (unknown episodes)
John Vidas .... office production assistant (unknown episodes)
Chris Wilkas .... assistant: Burnett (unknown episodes)
Mimi Wyeth .... first production accountant (unknown episodes)
 
Series Thanks
Greg Blandy .... acknowledgment (16 episodes, 2005-2006)
Siew Peng Lee .... acknowledgment (16 episodes, 2005-2006)
Tricia Middleton .... acknowledgment (15 episodes, 2006)
David Hudson .... special thanks (10 episodes, 2001)
 
Crew believed to be complete


Production CompaniesDistributorsOther Companies

Additional Details

Also Known As:
"Survivor: Africa" - USA (third season title)
"Survivor: All-Stars" - USA (eighth season title)
"Survivor: Blood vs. Water" - USA (twentyseventh season title)
"Survivor: Borneo" - USA (first season title)
"Survivor: Cagayan - Brawn vs Brains vs Beauty" - USA (English title) (twentyeighth season title)
"Survivor: Caramoan - Fans vs. Favorites" - USA (twentysixth season title)
"Survivor: China" - USA (fifteenth season title)
"Survivor: Cook Islands" - USA (thirteenth season title)
"Survivor: Fiji" - USA (fourteenth season title)
"Survivor: Gabon - Earth's Last Eden" - USA (seventeenth season title)
"Survivor: Guatemala - The Maya Empire" - USA (eleventh season title)
"Survivor: Heroes vs. Villains" - USA (twentieth season title)
"Survivor: Marquesas" - USA (fourth season title)
"Survivor: Micronesia - Fans vs. Favorites" - USA (sixteenth season title)
"Survivor: Nicaragua" - USA (twentyfirst season title)
"Survivor: One World" - USA (twentyfourth season title)
"Survivor: Palau" - USA (tenth season title)
"Survivor: Panama - Exile Island" - USA (twelfth season title)
"Survivor: Pearl Islands" - USA (seventh season title)
"Survivor: Philippines" - USA (twentyfifth season title)
"Survivor: Redemption Island" - USA (twentysecond season title)
"Survivor: Samoa" - USA (nineteenth season title)
"Survivor: San Juan del Sur - Blood vs. Water" - USA (twentyninth season title)
"Survivor: South Pacific" - USA (twentythird season title)
"Survivor: Thailand" - USA (fifth season title)
"Survivor: The Amazon" - USA (sixth season title)
"Survivor: The Australian Outback" - USA (second season title)
"Survivor: Tocantins - The Brazilian Highlands" - USA (eighteenth season title)
"Survivor: Vanuatu - Islands of Fire" - USA (ninth season title)
"Survivor: Worlds Apart" - USA (thirtieth season title)
See more »
Runtime:
60 min | 60 min (13 episodes) | 60 min (16 episodes) | 60 min (including commercials) | Norway:50 min (including commercials)
Country:
Language:
Color:
Aspect Ratio:
1.33 : 1 See more »
Sound Mix:
Certification:
Australia:PG | Australia:G (some episodes) | Malaysia:U | Norway:A (TV rating)

Did You Know?

Trivia:
At the end of Heroes vs. Villains, Sandra Diaz-Twine became the first two-time winner of Survivor.See more »
Movie Connections:
Referenced in Identity Thief (2013)See more »

FAQ

Who has spent the most days playing Survivor?
Is medical assistance provided during the game?
Do contestants other than the winner receive cash prizes?
See more »
9 out of 18 people found the following review useful.
The fourth entry into the highly popular "SURVIVOR" series is shaping up to be the best one yet!, 28 February 2002
Author: Aussie Stud from Providence, Rhode Island

After the disappointing and lackluster "SURVIVOR: AFRICA" edition, many viewers would feel that the SURVIVOR franchise would either need to grease its wheels and reinvent itself or retire with dignity. Thankfully, "SURVIVOR: MARQUESAS" opted for the first choice and it immediately shows in the first episode.

Returning to the 'island / beach' theme, 16 cast-aways are dispatched from a boat off the island of Tahiti in the South Pacific and into two tribes of 8, Maraamu and Rotu, they are to spend 39 days surviving nature and each other in hopes of winning the $1 million dollar prize.

Some new rules that have been implemented to rejuvenate the series is that each tribe is not given any food or fire to start out with. It is also a welcome relief to see the tropical surroundings that are very familiar to those featured in the first "SURVIVOR".

Judging from the first episode, some favorites have emerged. John, Rob, Robert and Vecepia all show promise. The one person standing out currently that could spell future trouble is Sarah. She could be this edition's resident 'Jerri'. As like the other editions, only time will tell who will become the ones we want to root for and the ones we just love to hate. Maraamu were the first to create fire, but Rotu won the immunity challenge. What a great premiere episode! What can I say, I'm hooked already!

1 down, 15 to go - BRING IT ON!

Was the above review useful to you?
See more (145 total) »

Message Boards

Discuss this movie with other users on IMDb message board for "Survivor" (2000)
Recent Posts (updated daily)User
Eating the Scorpion darkice8-7
Taught a class on Survivor x_chuck_x
Don't hug me forever! justKryptonite
What is your stance on survivor quitters etrata93-222-94110
is Sierra transgender ? Dexter013
Buy or Sell AStormOfSwords13
See more »

Recommendations

If you enjoyed this title, our database also recommends:
- - - - -
"Robinson ekspeditionen" The Blue Lagoon Australia Cast Away The Lost World: Jurassic Park
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
IMDb User Rating:
Show more recommendations

Related Links

Episode guide Full cast and crew Company credits
External reviews News articles IMDb TV section
IMDb Adventure section IMDb USA section

You may report errors and omissions on this page to the IMDb database managers. They will be examined and if approved will be included in a future update. Clicking the 'Edit page' button will take you through a step-by-step process.

You may add a new episode for this TV series by clicking the 'add episode' button