Edit
Replicant (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Ringo Lam

Writing Credits (WGA)  

Lawrence Riggins ... (written by) (as Lawrence David Riggins) and
Les Weldon ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Replicant / Edward Garrotte
...
Det. Jake Riley
...
Angie
Brandon James Olson ...
Danny
Pam Hyatt ...
Mrs. Riley
Ian Robison ...
Stan Reisman
Allan Gray ...
Roarke
...
Snotty Concierge
Jayme Knox ...
Wendy Wyckham
...
Captain
Chris Kelly ...
Chris
...
Paul
Margaret Ryan ...
Gwendolyn
...
Hooker
Lillian Carlson ...
Nurse
Ingrid Tesch ...
911 Operator
...
Agent #1
Dominic Ferronato ...
Downtown Home Infant
Matteo Ferronato ...
Downtown Home Infant
Brent Chapman ...
Janitor
Claire Riley ...
Penny Martin
Rob Lee ...
Lab EEG Technician
...
Pimp #1
Stanley Katz ...
Market Owner
...
Terrified Neighbor
...
Reporter #1
...
Reporter #2
J.J. McColl ...
Video Teacher
Alexander Pollock ...
Young Garrotte
...
Downtown Mother Victim
Paul Bittante ...
Hooker Cop
...
Bus Driver
...
Lab Video Technician #1
...
Uniform Foyer Cop
...
Loft Cop
Rest of cast listed alphabetically:
Josh Green ...
Murphy (uncredited)
...
Woman with red car (uncredited)
Nick Swarts ...
Jake (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Tony Cataldo ... executive producer
Tani Cohen ... co-producer
David Dadon ... producer
Boaz Davidson ... executive producer
Danny Dimbort ... executive producer
Avi Lerner ... executive producer
Danny Lerner ... producer
Richard G. Murphy ... co-producer
Trevor Short ... executive producer
John Thompson ... producer

Music by 

Alex Khaskin
Guy Zerafa

Cinematography by 

Mike Southon

Film Editing by 

David M. Richardson

Casting By 

Abra Edelman
Elisa Goodman
Audrey Skalbania

Production Design by 

Andrew Neskoromny

Art Direction by 

Michael N. Wong ... (as Michael Norman Wong)

Set Decoration by 

Mary-Lou Storey

Costume Design by 

Antonia Bardon ... (as Terri [Antonia] Bardon)

Makeup Department 

Stacey Butterworth ... wig maker
Mike Fields ... special makeup effects artist (as Michael Fields)
Kandace Loewen ... key hair stylist
Harlow MacFarlane ... special makeup effects artist
Patricia Murray ... key makeup artist
Ryan Nicholson ... dead body production
Jason Palmer ... prosthetic makeup artist
Leanne Rae Podavin ... prosthetic makeup artist (as Leanne Podavin)
Charles Porlier ... prosthetic makeup artist
Brad Proctor ... special makeup effects artist
Jessica Rain ... hair assistant
Christ Stanley ... special makeup effects artist
Bill Terezakis ... special makeup effects artist
Vince Yoshida ... fabricator
Krista Young ... makeup assistant
Maureen Terezakis ... special makeup effects producer (uncredited)

Production Management 

Todd Gilbert ... post-production supervisor
David Massar ... unit manager
Greg Milton ... co-unit manager: second unit
Christina Toy ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

James Bitonti ... third assistant director
Steven Catlin ... trainee assistant director
Kelsey T. Howard ... assistant director (as Kelsey Howard)
Kit Marlatt ... third assistant director
David Massar ... first assistant director: second unit
Peter Mechkoff ... assistant director: additional photography
Milos Milicevic ... first assistant director: additional photography
Lance Peverley ... second assistant director: second unit
Andrew M. Robinson ... second assistant director (as Andrew Robinson)
Antony Tanev ... second assistant director: Bulgaria
Scott J. Ateah ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Gillian Andrews ... additional dresser
Sandy Arthur ... additional buyer
Charles Audet ... lead laborer
Victoria Balharry ... art department coordinator (as Vicky Balharry)
Wayne Berarducci ... lead metal fabricator
Madonna Blunt ... lead painter
Peter Borkent ... set wireman
Rene Bourque ... construction sculptor
Todd Brooks ... construction buyer
Peter Brown ... scenic construction
Nicole Chorney ... additional buyer
Scott Clatney ... lead painter
Bruno Coupe ... set dresser
Wayne Dang ... construction sculptor
Nick Dibley ... props master
Hoka Duquette ... paint laborer
Robin Ferrier ... art department assistant
Les Ford ... prop graphics
Milan Gelon ... lead painter
Christine Handley ... additional buyer
Chris Hayward ... scenic artist
Karen L. Hill ... scenic painter (as Karen Hill)
Leah Hong ... graphic artist
David Jenkinson ... additional dresser
Paul Jenkinson ... lead set dresser
Thomas Jesse ... additional dresser
Joey Jow ... buyer
Rob Keeling ... set wireman
Duane Lafond ... construction helper
John Lavell ... scenic construction
Shannon Levesque ... additional dresser
Karen Lister ... lead dresser
Michael Love ... on-set props: second unit
Don Macaulay ... set designer
Malcolm MacLean ... paint coordinator (as Malcolm Maclean)
John Marcynuk ... set designer
Jayne Mason ... scenic artist
Fraser McDonald ... scenic construction (as Fraser Mcdonald)
Sam McMaster ... foreman (as Sam Mcmaster)
Jake Miller ... assistant props master
Paula R. Montgomery ... assistant set decorator
Francesca Moore ... additional dresser
Tony Moscovitch ... lead carpenter
Gillian Murray ... set dresser (as Gillian D. Murray)
Shirley Nap ... scenic painter (as Shirley Naf)
Toni Nick ... set dresser (as Tony Nick)
Tanya A. Nordhoff ... additional buyer (as Tanya Nordoff)
Aoife O'Carroll ... on-set dresser (as Aoife O'Carrol)
Rob O'Sullivan ... scenic construction (as Robert O'Sullivan)
Kenneth Panzer ... additional buyer
Geoff Phillips ... laborer
Robert Pratt ... storyboard artist
Duane Robinson ... construction helper
Paul Rothenbush ... set dresser
Shirley Scott ... laborer
Brian Shell ... construction coordinator
Mark Stainthorpe ... lead carpenter
Dave Street ... painter
Ray Taylor ... scenic construction
Jim Thumm ... scenic construction
Darryl Tifenbach ... plasterer
Monica Valera-Perez ... scenic painter (as Monica Valera Perez)
Ivo Vangemerden ... metal fabricator
Rob Waterbeek ... scenic construction (as Robert Waterbeek)
David Weber ... lead carpenter (as Dave Weber)
Robert White ... metal fabricator
John Wilson ... scenic construction
Claire Yargeau ... buyer

Sound Department 

Richard Duarte ... foley editor / foley recordist
Paula Fairfield ... sound effects editor
Emily Gaydos ... dialogue editor
Jerry Gilbert ... re-recording mixer
Dave Griffiths ... boom operator (as David Griffiths)
Carla Murray ... sound effects editor
John Nord ... cassettes and dubs
Kenneth Novak ... sound re-recordist (as Ken Nowack)
Bruce Nyznik ... sound supervisor
Rory O'Neill ... sound assistant (as Rory O'Neil)
Andrew Patterson ... adr editor
Timothy Pearson ... foley artist
Patrick Ramsay ... sound mixer
Paul Ratajczak ... re-recording mixer / sound supervisor
Shelley Roden ... foley artist (as Shelley Smith)
Angie Stanghetti ... adr recordist
Vicki Vandegrift ... foley artist (as Vicki O'Reilly Vandegrift)
Jonathan Wales ... re-recording mixer
Tom D. Backman ... digital sound transferer (uncredited)

Special Effects by 

Tom Blacklock ... special effects
Michael Bolan ... fabrication supervisor / special effects (as Mike Bolan)
Alex Burdett ... special effects
Murray Campbell ... special effects
Andrew Chamberlayne ... special effects coordinator (as Andy Chamberlayne)
Rod Currie ... special effects
James G. Fisher ... special effects (as Jim Fisher)
Philip Edward Jones ... special effects (as Phil Jones)
Eric Lemay ... special effects
Mark Mentiply ... special effects
Derrick Moennick ... special effects
Ryan Nicholson ... creator of dead bodies
Paul Noël ... special effects (as Paul Noel)
Eric Vrba ... special effects
Cameron Waldbauer ... special effects (as Cam Waldbauer)

Visual Effects by 

Sandra Almond ... visual effects co-supervisor
Jose Avitia ... optical line-up
Louise Barkholt ... visual effects coordinator
Mike Borrett ... motion control operator
Corey Bramall ... digital artist
Dan Brittain ... digital artist
Doug Campbell ... digital compositor
John Collins ... motion control assistant
John D.B. Cox ... motion control operator (as John Cox)
Debora Dunphy ... digital compositor
Geoffrey Hancock ... digital artist / senior character animator
Aruna Inversin ... digital compositor
May Leung ... digital artist
Kimberley Liptrap ... digital artist
Andrew Midgley ... optical lineup (as Andrew Midgely)
Brad Moylan ... main title animation: Title House Digital
Betty Shaw ... systems administrator: GVFX
Gladys Tong ... computer graphics
Tom Turnbull ... visual effects supervisor
Christopher Dusendschon ... digital imaging: THDX (uncredited)
Steven Emmert ... optical compositor: THDX (uncredited)
Christine Petrov ... digital compositor (uncredited)

Stunts 

Ed Anders ... stunts
Brett Armstrong ... stunts
Barb Bartos ... stunts (as Barbara Bartos)
Larry Blackman ... stunts
Lou Bollo ... stunts
Lawson Boutilier ... stunts
Jim Broyden ... stunts (as Jimmie Broiden)
Douglas Chapman ... stunt double: Michael Rooker (as Doug Chapman)
Mike Crestejo ... stunts
Garvin Cross ... stunts
Mike Desabrais ... stunts (as Michael Desabrais)
Mike Dopud ... stunts
Hassan Ezzemour ... stunts
Alette Falle ... stunts
Bill Ferguson ... stunts
Bruce Fontaine ... stunts
Corry Glass ... stunt double: Catherine Dent (as Corry Glass-Lowry)
Christopher Gordon ... stunt double: Jean Claude Van Damme
Kathy Hubble ... stunts
Randy Lee ... stunts
Robertson Lee ... stunts (as Lee Robertson)
Gerald Paetz ... stunts
Rob Popkins ... gymnast double
Raymond Sammel ... stunt performer
Darryl Scheelar ... stunt double: Michael Rooker (as Daryl Scheelar)
Trish Schill ... stunts (as Patricia Schill)
Dan Shea ... stunts
David Soo ... stunts
Shawn Stewart ... stunts
Rene Van Hullebush ... stunts
Raicho Vasilev ... stunts
Kaloian Vodenicharov ... stunts
Owen Walstrom ... stunts
Rob Wilton ... stunts
Scott J. Ateah ... stunt coordinator (uncredited)
Nickolas Baric ... additional stunt double (uncredited)
Leanne Hindle ... stunt actor (uncredited)
Terrance Leigh ... stunt performer (uncredited)
David Leitch ... stunt double: Jean-Claude Van Damme (uncredited)
Rick Pearce ... stunt performer (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Monty Black ... lamp operator
Ross W. Clarkson ... camera operator: "a" camera (as Ross Clarkson) / camera operator: second unit (as Ross Clarkson) / cinematographer: second unit (as Ross Clarkson)
Elvis Drazic ... generator operator
Byron Drinkle ... computer playback operator
Anita Eglseder ... first assistant camera: "b" camera (as Anita Egelseder)
Bill Flannigan ... key grip: second unit
Trevor D. Gray ... best boy electric (as Trevor Gray)
Matt Greenhough ... grip (as Matt Greenhoug)
Oliver Hajdu ... rigging gaffer
John Helme ... gaffer
Ting Henson ... lamp operator (as Ting Hensen)
Cory Hodson ... gaffer: second unit
Sierra Hurst ... lamp operator
Wynne Keing ... camera trainee (as Wynne Keung)
Lane Koch ... second assistant camera: "b" camera
John Kuchera ... key grip
Matthew Lane ... camera trainee
Richard Lane ... best boy grip
Chris Madden ... best boy rigging gaffer (as Christopher Madden)
Stephen Maier ... first assistant camera: "a" camera
Alan Markfield ... still photographer (as Alan Marksfield)
Allen Marr ... grip (as Alan Marr)
Larry Marwick ... second assistant camera: "b" camera
Cotton Mather ... camera operator: motocam, second unit
Paul Michaud ... still photographer
Cory Moore ... second assistant camera: second unit
Brian Pearson ... camera operator: second unit / director of photography: second unit
Diyah Pera ... still photographer
Darren Robertson ... computer playback operator
Mark Roop ... lamp operator
Sean Rosseau ... best boy: second unit (as Sean Rousseau)
Mike Sanchez ... on-set video playback operator (as Michael Sanchez)
John Seale ... first assistant camera (as John Seale Jr.) / first assistant camera: second unit (as John Seale Jr.)
Paul Sigurdson ... first assistant camera: "b" camera
Jennifer Sinclair ... second assistant camera: "a" camera
Peter Skadsheim ... grip
Paul Tartaglio ... video playback operator: clamshell
James Vinblad ... grip
Brad Whitlock ... camera operator: "b" camera
Gerhard Ramone Young ... dolly grip (as Ramone Young)
Cameron Drinkle ... video playback operator (uncredited)
David Kohler ... lamp operator (uncredited)

Casting Department 

Sandra-Ken Freeman ... associate casting: Vancouver (as Sandra Ken-Freeman)
Audrey Skalbania ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Anne Burke ... truck costumer
Dawn Climie ... costume set supervisor (as Dawn Leigh Climie)
Jane Henry ... assistant costume designer

Editorial Department 

Marie Hélène Desbiens ... negative cutter (as Marie-Helene Desbiens)
Saul Escobedo ... color timer
Earl Fudger ... first assistant editor
Jordan Kessler ... post-production coordinator
George Koran ... colorist
Andrew Tidby ... second assistant editor
Jim Towne ... first assistant editor
Grace Yuen ... second assistant editor

Location Management 

Shawn Duggan ... key location production assistant (as Shawn Duggen)
Rick Fearon ... location manager
Joel Hurley ... location scout
Maggie Jarvos ... location production assistant (as Maggie Jarvis)
Shane Lennox ... key location production assistant
Jill McQueen ... location production assistant (as Jill Mcqueen)
Courtney Neish ... location production assistant
Jason Nolan ... assistant location manager
Cy Peck ... location production assistant
Darcy Wild ... location manager

Music Department 

Anne Bourne ... musician
Greg Critchley ... musician
Alun Davies ... musician
Loren Gold ... composer: additional music
Alex Khaskin ... composer: additional music / orchestrator: score
Dave Klotz ... musician / score mixer / score recordist
Rick Lazar ... musician
Laurel MacDonald ... musician
Ravi Naimpally ... musician
Jason Rubenstein ... composer: additional music
Gene Siegel ... music supervisor
Debashis Sinha ... musician
Guy Zerafa ... musician

Transportation Department 

Chris Ballum ... driver
Don Bell ... custom camera car: second unit
Bob Black ... driver
Matt Bunten ... driver (as Matthew Bunton)
Scott Carpenter ... driver
Darren Collins ... driver
Wayne Cuthbert ... driver
L. Michael Eddy ... driver (as Mike Eddy)
Joe Ferguson ... driver (as Joseph Fergusen)
Ed Gillis ... driver
Mike Godenir ... driver
David Halliday ... transportation captain
Barry Hendricks ... driver
Ian-Peter Jacobi ... picture car wrangler / picture vehicle wrangler (as Ian Jacobi)
Viola Janzen ... transportation co-captain
Ron Mahy ... driver
Rolly Montrose ... transportation coordinator
Lindsay Morris ... driver
John O'Toole ... picture vehicle coordinator
Bud Waterman ... driver
Galina Kitanova ... driver: David M. Richardson (uncredited)

Other crew 

Tsila Adler ... post-production accountant
Anthony Alvaro ... production assistant
Nickolas Baric ... stand-in (as Nicholas Baric)
Violet Barisoff ... craft service / first aid
Marc Borja ... accounting clerk
Kathy Brayton ... executive assistant
Mary Beth Broad ... assistant chef
Donald Bruce ... production controller
Blake Busby ... title graphic design
Terence Chase ... security
David Chisholm ... chef (as Davey Chisholm)
Barbara Chomos ... publicist
Lorrie Churma ... insurance broker
Karen M. Cockrell ... post-production accounting manager (as Karen Cockrell)
Mike Doiron ... production assistant
Dana Dubé ... animal trainer: Animal Insight (as Dana Dube)
Paul Duke ... assistant chef
Barbara Enefer ... assistant production coordinator
Glenn D. Feig ... legal
Ashley Fester ... production assistant
Katie Forss ... accounting clerk
Jason E. Frankel ... legal
Gloria Gibb ... assistant production accountant
Tim Gunderson ... craft service / first aid
Don Hack ... craft service: second unit / first aid: second unit
Greg Jones ... insurance broker
Wayne Kulachkowski ... office production assistant
David Lee ... first assistant chef
Tracy MacLeod ... assistant chef (as Tracy Macleod)
Louisa Main ... production coordinator
D. Neil Mark ... stand-in (as Neil Mark)
Brenda McClellan ... payroll assistant (as Brenda Mcclellan)
Robert Milicevic ... security
Lisa Pantages ... assistant: Mr. Van Damme
Lee Pesochin ... office production assistant
Jon-Michael Preece ... script supervisor
Steve Ransohoff ... completion bond
Barbra Richardsen ... production accountant
Weatie Rosenlehner ... assistant: Mr. Rooker
Troy Scott ... office production assistant
Jon Shiffman ... production financing
David Sitzman ... contracts administrator
Luis A. Soria ... corporate controller
Sandra Steier ... assistant: Mr. Thompson
Erica Stern ... assistant: Mr. Lerner
Perry Suppa ... scheduler
Paul Tartaglio ... assistant: Mr. Lam
Jeff Turko ... security coordinator
Jared Valentine ... assistant: Audrey Skalbania
Matthew Warren ... completion bond (as Matt Warren)
Brenda Campbell ... acting coach (uncredited)
Keith E. Cooper ... legal (uncredited)
Jeannine Dupuy ... script supervisor: second unit (uncredited)
Mark Hoeppner ... security officer (uncredited)
Nina Jones ... assistant: motion control (uncredited)
Ian Lanning ... production assistant (uncredited)
Nathan Lomax ... production assistant (uncredited)
Peter Malota ... martial arts choreographer (uncredited)
Milena Mihaylova ... script supervisor: Bulgaria (uncredited)
Andrew Simpson ... animal coordinator (uncredited)
David Tamkin ... production assistant (uncredited)
Trevor Undi ... production assistant (uncredited)
Jared Valentine ... extras wrangler (uncredited)

Thanks 

Steve Brookman ... the producers would like to thank (as Steven Brookman)
Jack Gilardi ... the producers would like to thank
Erik Kritzer ... the producers would like to thank
Mark Maine ... the producer would like to thank
Bennett R. Specter ... the producers would like to thank (as Bennett Specter)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page