Edit
Queen of the Damned (2002) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Michael Rymer

Writing Credits (WGA)  

Anne Rice ... (novels "The Vampire Chronicles")
 
Scott Abbott ... (screenplay) and
Michael Petroni ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
Christian Manon ...
Mael
...
...
Khayman
...
Tiriel Mora ...
Roger
Megan Dorman ...
Maudy
Johnathan Devoy ...
James
Robert Farnham ...
Alex
Conrad Standish ...
T.C.
Richael Tanner ...
...
New York Vampire
...
New York Vampire (as Miguel Ayesa)
Joe Manning ...
New York Vampire
Pip Mushin ...
Guy Being Sucked
Kat Rhodes ...
Chris Connelly ...
Mortal Yuppie (as Christopher Connelly)
Renee De Bondt ...
Vampire Girl Sucking
Renee Quast ...
Vampire Girl Sucking
Dan Zizys ...
Vampire Doorman
Tayler Kane ...
Club Vampire
...
Club Vampire
Daniel Schlusser ...
Club Vampire
Rowland S. Howard ...
Vampire Guitarist
Hugo Race ...
Vampire Bass Player
Robin Casinader ...
Vampire Pianist
...
Vampire Singer
...
London Groupie
...
London Groupie
Marnie Reece-Wilmore ...
LA Groupie
...
Himself
Jo Buckley ...
French Journalist
Dino Marnika ...
Music Journalist
Kirsty Meares ...
Lifestyle Journalist
Bruce Myles ...
Talamascan
Marg Downey ...
Talamascan
John Dicks ...
Talamascan
Fouad Harraka ...
Greek Father
Mandie Vieira ...
Young Violin Player
Bobby Bright ...
Sound Engineer
Darren Wilson ...
Sound Engineer
Russell Kiefel ...
Fire Marshall
Nandila Gaskell ...
West Indian Girl
Nalishebo Gaskell ...
West Indian Girl
Tamasin Ramsay ...
Woman Victim
Michael Azria ...
VW Driver
...
VW Passenger (as Arrowyn Lloyd)
Antonios Greige ...
Camel Driver
Nicki Paull ...
Flight Attendant (as Nicola Paull)
Peter Olsen ...
Enkil
...
French Dealer
Duncan Myers ...
Rent Boy
Mark O'Halloran ...
Rent Boy
Twapa Kapote ...
Prostitute
Ron Bingham ...
Businessman
Strawberry Fields ...
Girl with Businessman
Bob Halsall ...
Businessman with Girl
Antony Neate ...
Euro Trash Vampire
Karoline Hohlweg ...
Euro Trash Vampire
Rochelle Ward ...
Euro Trash Vampire
Anni Finsterer ...
Euro Trash Vampire
Alistair Reid ...
Euro Trash Vampire
Suzi Dougherty ...
Pale Faced Vampire
Humphrey Bower ...
Nigel
...
Jesse's Roommate
Simon Wilton ...
Vampire in the Park
...
Greek Fisherman (as Enrico Mammerella)
...
Herself
Nick Gill ...
Band Member
Becky Thomas ...
Band Member
...
Scalper
...
Attacking Vampire
Rest of cast listed alphabetically:
Felicity Andersen ...
Flight Attendant (uncredited)
...
Extra (uncredited)
Daniel Gardner ...
Lestat's Fan (uncredited)
Shayne Greenman ...
Band Member (uncredited)
Rashad Haughton ...
Queen Akasha (voice) (uncredited)
...
Concert Goer (uncredited)
David Lorensene ...
Vampire (uncredited)
...
Goth Girl (uncredited)
...
Dancer (uncredited)
Jet Tsui ...
Asian Vampire (uncredited)
Richard Wiggan ...
Plantation Worker (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Su Armstrong ... executive producer
Bruce Berman ... executive producer
Channing Dungey ... co-producer
Bill Gerber ... executive producer
Andrew Mason ... executive producer
Jorge Saralegui ... producer

Music by 

Jonathan Davis
Richard Gibbs

Cinematography by 

Ian Baker

Film Editing by 

Dany Cooper

Casting By 

Gregory Apps ... (as Greg Apps)
Kristy Carlson
Kristy Sager

Production Design by 

Graham 'Grace' Walker

Art Direction by 

Tom Nursey

Set Decoration by 

Brian Dusting

Costume Design by 

Angus Strathie

Makeup Department 

Nik Dorning ... prosthetic supply
Nikki Gooley ... hair styles supervisor / makeup supervisor
Bob McCarron ... special makeup effects artist
Kylie O'Toole ... makeup artist
Shane Thomas ... makeup artist
Belinda Villani ... sculptor
Elka Wardega ... prosthetic makeup artist
Simon Zanker ... key hair stylist
Russell Sharp ... sculptor (uncredited)

Production Management 

Petra Hoebel ... unit production manager: second unit
Sue MacKay ... production manager
Andy Pappas ... unit manager
Jack Schuster ... post-production supervisor
Elizabeth Miller Gavcus ... post-production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Nathan Croft ... assistant director: second unit
Todd Embling ... third assistant director
Naomi Enfield ... assistant director: second unit
Jason Faulkner ... second second assistant director
Colin Fletcher ... first assistant director
Paul Goldman ... second unit director
Keith Heygate ... assistant director: second unit
Jennifer Leacey ... second assistant director

Art Department 

Brett Beacham ... mouldmaker
Michael Bell ... set designer
Peter Collias ... hod scenic
Garth Croft ... set builder
Fiona Donovan ... set designer
Damien Drew ... art director: second unit / assistant art director
Gary Grimes ... paint foreman
Rain Hart ... illustrator
Michael Hill ... head carpenter
Alar Hordern ... greens assistant
Peter Hordern ... head greensman
William Kensell ... set finisher
Joe Kiely ... set dresser
Hannah Knowlton ... assistant property master
Kylie Lawson ... painter
Gus Lobb ... set finisher
Tim McGaw ... props
Ross Murdoch ... set builder
Marian Murray ... lead set dresser
Carl Paolino ... life casting
Rolland Pike ... set dresser
John Rann ... construction manager
Andy Robinson ... set finisher
Peter Savieri ... storyboard artist
Ben Walker ... standby props
Simon Bethune ... senior propmaker (uncredited)
Walter Sperl ... leading hand (uncredited)

Sound Department 

Gregg Barbanell ... foley artist
Brian Best ... supervising sound editor
Richard Burnette ... mix facility coordinator
Robert Carr ... sound recordist: temps and effects pre-dubs
William Cawley ... first assistant sound editor
Patrick Cicero ... sound assistant
Bradley Clouse ... assistant sound editor
Chris David ... sound re-recording mixer
Joe Divitale ... sound effects editor
Eileen Horta ... adr artist
Mildred Iatrou ... dialogue editor
Shawn Kennelly ... foley mixer
David Lee ... production sound mixer
Steve Mann ... sound effects editor
Michael McNerney ... adr recordist
Gary Mundheim ... sound effects editor
Chris Navarro ... adr recordist
Steve Nelson ... sound effects editor
Jay Nierenberg ... sound effects editor
Andy Peach ... sound recordist
Julie Pearce ... adr recordist
Gary Raymond ... dialogue playback
Terry Rodman ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Philip Rogers ... adr recordist
Cathie Speakman ... sound editor
Eric Thompson ... adr mixer
Nancy Tracy ... assistant sound editor
Tim Walston ... sound designer
Aaron D. Weisblatt ... sound effects editor
Bernard Weiser ... sound editor
Marshall Winn ... dialogue editor
Martin Schloemer ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Rodney Burke ... special effects coordinator
Patrick Carmiggelt ... special effects technician
Aaron Cox ... special effects technician
Brian Cox ... special effects supervisor
Greg Dennison ... special effects technician
Gillian Farrow ... special effects technician
Pauline Grebert ... special effects technician
Rob Heggie ... special effects technician
James Howe ... special effects technician
Cassie Pearce ... special effects
Angelo Sahin ... special effects onset supervisor / special effects technician
Kevin Turner ... special effects technician
Walter Van Veenendaal ... special effects technician

Visual Effects by 

Chris Allen ... research and development: MVFX
Patrick Ballin ... visual effects editor: MVFX
Jason Barlow ... technical animator / technical director
Melissa Brockman ... visual effects producer: R!OT Pictures
Kelly Bumbarger ... digital compositor
A.J. Calomay ... visual effects production assistant: Creo
John Cassella ... digital artist
Robert Chapin ... visual effects
Tony Clark ... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
Tim 'Timco' Conway ... digital integration/compositing: CREO
Matt Cordner ... digital effects artist
Chris Crowell ... digital compositor
Sean C. Cunningham ... digital artist: Gray Matter Effects
Andrea D'Amico ... visual effects producer: R!OT Pictures
Ken Dackermann ... digital compositor
Andy Davis ... digital compositor: Asylum
Denise Davis ... visual effects producer
Denise Winn Davis ... visual effects producer
John Decker ... CG supervisor: R!OT Pictures
Jorge del Valle ... digital effects artist
Teunis deRaat ... character technical director
Matt Dessero ... digital compositor
Bill Dietrich ... research and development: MVFX
Tommy Dorsett ... visual effects editor: R!OT Pictures
Janet L. Earl ... visual effects coordinator
Bridgette Fahey-Goldsmith ... assistant visual effects editor: Australia
Kirsten Fazio ... visual effects coordinator
Deak Ferrand ... visual effects designer/lead matte painter: R!OT Pictures
William Gammon ... digital compositor
Robb Gardner ... virtual background lead 3D animator
Rocco Gioffre ... matte artist
Don Greenberg ... digital compositor
Neil Greenberg ... visual effects editor
Lindsay Hallett ... visual effects producer: Asylum (as Lindsay Burnett)
Brian Hanable ... digital effects compositor: R!OT Pictures
Sara Henschke ... visual effects producer: Rising Sun Pictures
Darin Hilton ... animator
Bryan Hirota ... visual effects supervisor: MVFX
Amy Hollywood Wixson ... visual effects producer
Joni Jacobson ... digital compositor
Sophie Leclerc ... visual effects producer: MVFX
Don Lee ... digital compositor
Marcus LeVere ... 3D animator: R!OT Pictures
Andrew MacDonald ... compositor: Creo Collective
Gray Marshall ... visual effects supervisor: Gray Matter
Andres Martinez ... lead virtual backgrounds
Kate McCarthy ... visual effects coordinator
Matt McFarland ... visual effects color timer
Gregory L. McMurry ... visual effects supervisor
Diana Miao ... digital artist
Sal Migliore ... assistant colorist
Kenneth Nakada ... matte painter: R!OT Pictures
Jaime Norman ... visual effects coordinator
Hans Payer ... senior CG animator: R!OT Pictures
Monty Phillips ... digital artist
Patrick Phillips ... visual effects
Robert E. Phillips ... Production Assistant
Rebecca Ramsey ... title producer: Kaleidoscope Films / visual effects producer: Kaleidoscope Films
Ben Roberts ... digital compositor: Rising Sun Pictures
Monty Shook ... modelshop supervisor
Kurt E. Soderling ... visual effects camera operator (as Kurt Soderling)
Tim Trumble ... film recording technician
Bryan Whitaker ... visual effects: Gray Matter Effects
Bob Wiatr ... digital compositor: R!OT Pictures
Jeff Zaman ... digital compositor
Travis Baumann ... Inferno artist (uncredited)
Brian Freisinger ... 3D modeler (uncredited)
Frank Gallego ... visual effects (uncredited)
John Gibson ... visual effects artist (uncredited)
Paul Hopkins ... lead matchmove artist (uncredited)
Fred Jimenez ... 2D technical assistant (uncredited)
Greg Juby ... digital effects artist (uncredited)
Ken Lam ... digital compositor (uncredited)
Vincent Lavares ... digital asset manager: Cinesite Hollywood (uncredited)
Jason Madigan ... digital compositor (uncredited)
Michael Maloney ... digital artist: Gray Matter (uncredited)
Rob Menapace ... motion control operator (uncredited)
Jake Morrison ... senior Inferno artist (uncredited)
Adam Paschke ... digital compositor (uncredited)
Mark Robben ... paint/roto artist: CREO (uncredited)
Tiffany Smith ... visual effects associate producer (uncredited)
Mark Stetson ... visual effects cosupervisor: R!OT Pictures (uncredited)
James D. Tittle ... digital visual effects coordinator: Pacific Title (uncredited)
Antonio Torres ... digital artist: checking & retouching, Cinesite (uncredited)
Stefano Trivelli ... senior compositor: R!OT Pictures (uncredited)
Renée Tymn ... digital compositor: Cinesite (uncredited)

Stunts 

Keir Beck ... stunt rigger
Glenn Boswell ... stunt coordinator
Raelene Chapman ... stunt double / stunt performer
Mick Corrigan ... stunt performer
Morgan Evans ... stunt performer
Grant Fletcher ... stunt rigger
Harry Harris III ... stunt driver
Lou Horvath ... stunt rigger
Chris Kemp ... stunts
Warwick Sadler ... stunt double (as Warwick Saddler)
George Saliba ... utility stunts
Brit Sooby ... stunt performer
Bernadette Van Gyen ... assistant stunt coordinator
Marijke Rikki van Gyen ... stunt crew (as Rikki Van Gyen) / stunt performer (as Rikki Van Gyen)
Davin Taylor ... flying/flame stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Glenn Arrowsmith ... dolly grip
Leo Baker ... second assistant camera
Michael Bambacas ... motion control assistant
Tov Belling ... first assistant camera
Chris Hansford ... best boy grip
Rob Hansford ... key grip
Andrew Jerram ... additional assistant camera
Ian Jones ... director of photography: second unit
Leigh Mackenzie ... camera operator
Rex Nicholson ... director of photography: second unit
John Radel ... assistant camera
Angelo Sartore ... first assistant camera: second unit
Jim Sheldon ... still photographer
Kurt E. Soderling ... aerial director of photography
Matt Toll ... first assistant camera: "a" camera
Anthony Tulloch ... assistant chief lighting technician: second unit
Steven J. Winslow ... camera technician: Wescam camera
Simon Ozolins ... second assistant camera (uncredited)

Animation Department 

Geoffrey Hall ... animator

Casting Department 

Terry Leonard ... casting assistant / casting: New York

Costume and Wardrobe Department 

Julie Barton ... key costumer
Kelly Foreman ... costume assistant
Eliza Godman ... costume supervisor
Peter O'Halloran ... extras dresser

Editorial Department 

David Birrell ... first assistant editor
Megan Doneman ... assistant film editor
Mark Ellis ... assistant editor
Mo Henry ... negative cutter
Kenneth Marsten ... assistant editor (as Kenny Marsten)
Ray Neapolitan ... assistant editor
Ian Slater ... first assistant editor
Donna Smith ... editing attatchment
Kurt Smith ... color timer
Bill Daly ... post-production executive (uncredited)

Music Department 

Jordan Corngold ... music editor
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Rich Dickerson ... music supervisor
Robert Fernandez ... scoring mixer
Frank Fitzpatrick ... music supervisor
Jason Frederick ... music scoring assistant
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Matthew Hassall ... musician: violin double, Lestat
Paul S. Henning ... orchestrator
Will Kaplan ... supervising music editor
Jon Kull ... orchestrator
Patrick Russ ... orchestrator
Warren Sherk ... orchestrator
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: french horn
Anna D. Wilborn ... assistant music editor

Transportation Department 

Tim Abbatoye ... transportation coordinator

Other crew 

Lance Anderson ... safety supervisor
Richard Andreoli ... assistant to director
Amanda Brotchie ... assistant: Michael Rymer
Mandy Butler ... production accountant
Sam Chwat ... dialect coach: Aaliyah
Adam Dolman ... production secretary
Ian Evans ... aerial helicopter pilot
Victor Fukushima ... unit assistant
Rashad Haughton ... voice-over: Aaliyah
Paul Kennedy ... assistant: Su Armstrong
Michael King ... stand-in
Fiona Landreth ... production accountant: Australia
Nicholle Leahy ... accounting assistant
Ben Lowe ... location assistant
Hamish MacLeod ... location assistant
Victoria Mielewska ... dialect coach
Tonia Pearson ... assistant: Jorge Saralegui
Fiona Searson ... unit publicist
Greg Spiller ... assistant: Stuart Townsend
Monika Stankowski ... accounting assistant
Trudy Talbot ... assistant accountant
Kate Thomson ... production coordinator: 2nd unit
Natalie van den Dungen ... additional production assistant
Jarik Van Sluijs ... titles designer
Jo Weeks ... script supervisor
Jennifer Wellings ... extras coordinator
Erin Lacey ... production executive (uncredited)
Marc Wielage ... digital film mastering (uncredited)

Thanks 

Aaliyah ... dedicatee (as Aaliyah Dana Haughton)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page