Edit
Equilibrium (2002) Poster

(2002)

Full Cast & Crew

Directed by 

Kurt Wimmer

Writing Credits (WGA)  

Kurt Wimmer ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
...
Dupont (as Angus MacFadyen)
David Barrash ...
...
...
Matthew Harbour ...
...
Emily Siewert ...
...
...
Enforcer Commander
Florian Fitz ...
Danny Lee Clark ...
Lead Sweeper (as Daniel Lee)
...
Rebel Leader (as Francesco Calabras)
...
...
Crematory Technician (as Anatole Taubmann)
Brian Conley ...
Reading Room Proprietor (as Brian Connelly)
Alexa Summer ...
Viviana Preston
...
Dupont's Secretary (as Brian Cook)
...
Search Coordinator
...
Proctor
Klaus Schindler ...
Interrogator
Oliver Brandl ...
Polygraph Technician
Rest of cast listed alphabetically:
Armin Marewski ...
Security Guard (uncredited)
...
Cleric (uncredited)
Sy Turner ...
Tetragrammaton Clerick (uncredited)
Dennenesch Zoudé ...
(uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Sue Baden-Powell ... co-producer
Jan de Bont ... producer (as Jan De Bont)
Lucas Foster ... producer
Andrew Rona ... executive producer
Ninon Tantet ... associate producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

Klaus Badelt

Cinematography by 

Dion Beebe

Film Editing by 

Tom Rolf
William Yeh

Casting By 

Juel Bestrop
Jeanne McCarthy

Production Design by 

Wolf Kroeger

Art Direction by 

Erik Olson ... supervising art director
Justin Warburton-Brown

Set Decoration by 

Anne Kuljian

Costume Design by 

Joseph A. Porro ... (as Joseph Porro)

Makeup Department 

Tanja Drewitz ... makeup artist
Dorit Jux ... hair stylist: second unit
Björn Rehbein ... hair stylist
Luigi Rocchetti ... makeup artist: Italy
Valeska Schitthelm ... makeup artist: second unit
Carolin Spill ... makeup artist
Mauro Tamagnini ... hair stylist: Italy
Hasso von Hugo ... key hair stylist / key makeup artist
Almut Gramer ... assistant makeup artist (uncredited)

Production Management 

Vito Colazzo ... production manager: Italy
James Glander ... executive in charge of production (as Jim Glander)
Kevin Hyman ... executive in charge of production
Enzo Sisti ... production supervisor: Italy
Dieter Stempnierwsky ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Ian Cameron ... first assistant director: second unit
Inti Carboni ... second assistant director: Italy
Brian W. Cook ... first assistant director
Paul Goldsmith ... third assistant director
Harvey Harrison ... second unit director
Luca Lachin ... first assistant director: Italy
Andrew M. Robinson ... second assistant director (as Andrew Robinson)
Tonja Schürmann ... second second assistant director
Mark Taylor ... third assistant director
Ruben Garcia ... first assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Pablo Alza ... on-set painter (as Pablo 'Picasso' Alza)
Markus Bendler ... assistant property coordinator
Ute Bergk ... assistant set decorator
Mark Lambert Bristol ... storyboard artist (as Mark Bristol)
Keith Charles ... supervising plasterer
Michael Fechner ... property coordinator
Antonio Fraulo ... stand-by props: Italy (as Tony Fraulo)
Patrick Funk ... set dresser
Carlo Gervasi ... set decorator: Italy
Stephan O. Gessler ... draughtsperson (as Stephan Gessler)
Mark Gleisberg ... stand-by props (as Mark 'Rambo' Gleisberg)
Richard Gordon ... scenic artist
Mario Grech ... on-set carpenter
Brian Groves ... supervising painter
Paul J. Hayes ... construction coordinator (as Paul Hayes)
Frank Herzog ... set decorator production assistant
Robert Hill ... paint department head
Björn Holzhausen ... on-set dresser: second unit / on-set props: second unit
Sarah Horton ... draughtsperson
Margaret Hungerford ... buyer: U.S.
Ulli Isfort ... buyer: Germany (as Uli Isfort)
Peter King ... scenic artist
John Kirsop ... construction department head
Roxy Konrad ... art department coordinator
Bruno Lamprecht ... set dresser
Greg Lennox ... carpenter
Michael Lindsay ... on-set props
Jana List ... construction secretary
Francis Livingston ... carpenter
Ginger McCarthy ... rigging department head (as Steve 'Ginger' McCarthy)
Caroline Meyer ... art department production assistant (as Caroline Meyers)
Bernadino Nardoni ... construction coordinator: Italy (as Dino Nardoni)
Stefano Maria Ortolani ... production designer: Italy (as Stefano Ortolani)
Giuliano Pannuti ... assistant production designer: Italy
Robert G. Pearson ... carpenter (as Robert Pearson)
George Richardson ... draughtsperson
Jan Rott ... key set dresser
Michael Schawaller ... laborer
Alexander Stolle ... assistant props
Rob Sutton ... supervising carpenter
Paul Taggart ... plaster department head (as Paul Taggert)
Steve Werblun ... storyboard artist (as Stephen Werblun)
Steven Begg ... weapon concept designer (uncredited)
Barbara Cicero ... assistant set decorator (uncredited)
Joseph Conenna ... leadman (uncredited)
Mariano Fernandez ... prop maker (uncredited)
Mauro Lucantoni ... carpenter (uncredited)
Matthias Prange ... supervising carpenter (uncredited)
Tobias Schroeter ... plasterer (uncredited)
Brent Smith ... set dresser (uncredited)
Greg Waddle ... swing gang (uncredited)

Sound Department 

Charlie Ajar Jr. ... sound recordist (as Charles Ajar)
Michael J. Benavente ... supervising dialogue editor (as Michael Benavente)
Dean Beville ... adr editor
Peter Brown ... supervising sound editor
Lane Burch ... foley recordist
Matthew Dettmann ... foley artist (as Matt Duttman)
Donald Flick ... sound effects editor
Stephen Hunter Flick ... supervising sound editor
Dana Gustafson ... sound effects editor
Jamie Hardt ... first assistant sound editor
Gary A. Hecker ... foley artist (as Gary Hecker)
Dirk Homann ... cable person
William Jacobs ... sound effects editor
Fred Judkins ... dialogue editor
Ryan Juggler ... assistant sound editor
Shawn Kennelly ... foley recordist (as Shawn Kenelly)
Frank Kruse ... sound mixer
Samuel Lehmer ... sound re-recording mixer
Martin Lopez ... sound effects editor
Jon Mete ... sound effects editor (as Jon I. Mete)
Harry B. Miller III ... dialogue editor (as Harry B. Miller)
Byron Miller ... sound designer / sound effects editor
Jeffrey Perkins ... sound re-recording mixer
Brian Ruberg ... foley recordist
Cameron Steenhagen ... dialogue editor
Edward M. Steidele ... foley artist (as Edward Steidele)
Greg ten Bosch ... sound effects editor
Bernd von Bassewitz ... boom operator (as Bernd V. Bassewitz)
Michelle Cunniffe ... adr recordist (uncredited)
Erin B. Lillis ... sound intern (uncredited)
Alexander Schwartz ... foley artist (uncredited)

Special Effects by 

Renato Agostini ... special effects foreman: Italy
Karl-Heinz Bochnig ... special effects foreman: second unit (as Karl Heinz Bochnig)
Danilo Bollettini ... senior special effects technician: Italy
Rolf Hanke ... special effects production manager (as Rolfe Hanke)
Till Hertrich ... senior special effects technician
Torsten Knapp ... special effects assistant: second unit
Stefan Knauer ... additional special effects construction
Uwe Lehmann ... armourer assistant (as Uwe 'Püppi' Lehmann)
Sylvio Lienert ... special effects assistant (as Silvio Lienert)
Armin Moritz ... special effects technician
Gerd Nefzer ... armourer department head (as Gerd Feuchter)
Uli Nefzer ... special effects supervisor
Daniel Olberg ... special effects assistant: second unit
Peter Orthmaier ... special effects technician: second unit (as Peter Ortmaier)
Franco Ragusa ... special effects technician: Italy
Bernd Rautenberg ... armourer
Jens Schmiedel ... senior special effects technician
Uwe Sichtling ... armourer assistant
Anke Teuber ... special effects production assistant
Christoph von Lengerke ... senior special effects technician: second unit
Roland Weder ... special effects technician
Olaf Will ... special effects technician (as Olaf Wills)

Visual Effects by 

Romulo Adriano Jr. ... visual effects coordinator: Pacific Title & Art Studio
Jamie Baxter ... matte artist: 2d & 3d, Digital Firepower
Bryce Brecheisen ... visual effects coordinator: Digital Firepower
Melissa Brockman ... digital effects producer: R!OT
Kelly Bumbarger ... digital compositor: R!OT (as Kelly Burnbarger)
Bill Coffin ... lead inferno artist: Post Logic Studios
Ken Dackermann ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Charles Darby ... digital matte supervisor: 2d & 3d, Digital Firepower
Michael Degtjarewsky ... digital compositor: R!OT
Chris Flynn ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Mark Freund ... digital supervisor: Pacific Title & Art Studio
Joe Gareri ... visual effects producer: R!OT (as Joe Gerari)
Rocco Gioffre ... senior matte painter: R!OT
Brian Hanable ... senior inferno compositor: R!OT
Max Harris ... inferno artist: Post Logic Studios
Heather Hoyland ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Grant Janssen ... data manager: Post Logic Studios
Ken Lam ... digital compositor: R!OT
Kim Lavery ... visual effects producer: Digital Firepower
Jennifer Law-Stump ... digital compositor: Pacific Title & Art Studio
Don Lee ... inferno artist: Post Logic Studios
Matt Linder ... animator: 3d, Pacific Title & Art Studio
Erin May ... visual effects producer: Post Logic Studios
Tim McGovern ... visual effects supervisor
Scott McLain ... inferno artist: Post Logic Studios
Mike Minkow ... opticals: Custom Film Effects Bipack
Rodney Montague ... visual effects producer: Pacific Title & Art Studio
Tim Norman ... inferno artist: Post Logic Studios
Maureen O'Connor ... visual effects producer: Post Logic Studios
Rob Ozaeta ... inferno artist: Post Logic Studios (as Robert Ozaeta)
Patrick Phillips ... senior inferno compositor: R!OT
Jean-Pierre Ron ... matte artist: 2d & 3d, Digital Firepower
Adam Rote ... digital artist: 2d & 3d, Digital Firepower
Rasha Shalaby ... matte painter: Pacific Title & Art Studio (as Rasha Shalaby Montague)
Johanna Silverthorne ... digital artist: 2d & 3d, Digital Firepower
David Sosalla ... visual effects supervisor: R!OT
Lou Talamo ... matte artist: 2d & 3d: Digital Firepower (as Lou Talamo)
Andrew Tucker ... tracker: 3d, Digital Firepower
Mike Uguccioni ... compositor: Digital Firepower (as Michael Uguccioni)
Kristian Coleman ... CG artist (uncredited)
Edward Helmers ... digital artist (uncredited)
Matthew Merkovich ... matchmove artist (uncredited)

Stunts 

Kai Ahlswede ... stunts
Eugen Albert ... stunts
Giorgio Antonini ... stunts
Paolo Antonini ... stunts
Joachim Paul Assböck ... stunts (as Joachim Assböck)
Andreas Augsburg ... stunts
Leon Boden ... stunts
Brad Bovee ... assistant stunt coordinator
Rob 'Sluggo' Boyce ... stunts (as Rob Boyce)
Byron Briscoe ... stunts (as Byron Brisco)
Marko Böhme ... stunts (as Marco Böhme)
Carol Campbell ... stunts
Keith Davis ... stunts
Christian Dell'Acqua ... stunts
Ivonne Dietzel ... stunts
Michael Gast ... stunts
Alessandro Gaudio ... stunts
Ives Grasnicke ... stunts
Matthias Günther ... stunts (as Matthias Gunter)
Alexander Hardt ... stunts
Udo Harnach ... stunts
Tomas Jester ... stunts (as Thomas Jester)
Elke Juraschek ... stunts
Stefan Kaufman ... stunts
Mike Luft ... stunts
Udo Lüttich ... stunts (as Udo Luttich)
Riccardo Mioni ... stunts
Stefano Maria Mioni ... stunt coordinator: Italy (as Stefano Mioni)
Alessandro Novelli ... stunts
Emiliano Novelli ... stunts
Thorsten Rapst ... stunts (as Thorsten Papst)
Antje Rau ... stunts
Urs Remond ... stunts
Russo Rocco ... stunts
Jochen Rubner ... stunts
Paul Röll ... stunts
Armin Sauer ... stunts
Thomas Schauer ... stunts
Bernhard Schirmer ... stunts
Rene Schobes ... stunts (as Rene Schober)
Andreas Schulz ... stunts
Adreas Schwartz ... stunts
Mike Smith ... assistant stunt coordinator / stunt double: Christian Bale
Stephan Thiede ... stunts
Ralf Tillmann ... stunts
Bruno Verdirosi ... stunts
Jim Vickers ... fight choreographer / stunt coordinator
Vladimir Vilanov ... stunts (as Vladimir Vilanow)
Rainer Werner ... stunts
Oliver Wiesner ... stunts
Lucas Wolf ... stunts
Dennenesch Zoudé ... stunts
Alessandro Borgese ... stunts (uncredited)
Wolfgang Stegemann ... fight performer (uncredited) / martial arts trainer (uncredited)
Sascha Supastrapong ... stunts (uncredited)
Massimiliano Ubaldi ... stunt player (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Mik Allen ... first assistant camera: "a" camera, second unit (as Mik Allan)
Armin Bach ... electrician
Oseé Bechstedt ... second company grip: second unit (as Osee Bechstedt)
Richard Blanshard ... still photographer
Simon Blasi ... video operator: second unit
Chris Britton ... clapper loader: second unit
Jan Brun ... grip
Dieter Bähr ... key grip
Reiner Böhm ... electrician: second unit
Matteo Carlesimo ... first assistant camera: "b" camera, Italy
Paul Cave ... first assistant camera: "b" camera and Steadicam
Maurizio Cremisini ... first assistant camera: "a" camera, Italy
Alessandro Di Meo ... camera loader: "a" camera, Italy
Sally Eccleston ... first assistant camera: "a" camera
Michael Egger ... electrician
Stefano Fenocchi ... assistant camera: "c" camera, Italy (as Stefano Fenocchio)
Philipp Gerhardt ... rigging electrician (as Phillip Gerhardt)
Harald Gliesche ... rigging electrician
Stefan Grandinetti ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Volker Haase ... electrician: second unit
Harvey Harrison ... director of photography: Italy
Jochen Hermann ... video playback operator
Holger Joos ... second assistant camera: "a" camera
Peter Kosel ... gaffer: second unit
Ralph Kulike ... electrician: second unit
Massimiliano Kuveiller ... camera loader: "b" camera, Italy
Glenn König ... best boy grip
Timm Lange ... second assistant camera: "a" camera, second unit (as Tim Lange)
Sebastian Lindner ... rigging electrician
Dennis Locasso ... electrician (as Denis Locasso) / generator operator (as Denis Locasso)
Hartmut Lowak ... electrician
Gianmaria Majorana ... camera operator: "b" camera, Italy (as Gian Maria Majorana)
Colin Manning ... key grip: second unit
Stefano Marino ... gaffer: Italy
Daniele Massaccesi ... camera operator: "a" camera, Italy
Giuseppe Meloni ... best boy: Italy
Sebastian Meuschel ... camera operator: "b" camera / steadicam operator
Nic Milner ... camera operator: "a" camera
Roland Moses ... rigging electrician
Peter Raby ... electrician (as Peter Raabe)
Christian Scheibe ... grip
Ronald Schwarz ... gaffer (as Ronnie Schwarz)
Karsten Schüle ... second assistant camera: "b" camera and steadicam
Reinhard Stöckl ... rigging gaffer (as Reinhard 'Reini' Stoeckel)
Peter Taylor ... camera operator: "a" camera, second unit
Marco Teuchert ... best boy electric (as Marko Teuchert)
Karsten Tietz ... electrician
Doriano Torriero ... key grip: Italy
Michael J. Walsh ... electrician: second unit (as Michael Walsh)
Markus Zucker ... clapper loader
Marco Sticchi ... electrician (uncredited)

Casting Department 

Annette Borgmann ... casting: Germany
Iris Müller ... extras casting
Lucinda Syson ... casting: Europe

Costume and Wardrobe Department 

Costanza Bastanti ... wardrobe: Italy
Jackie Cheng ... additional wardrobe
Johanna Gartlgruber ... costume production assistant
Nina Hess ... set costumer
Barbara Jäger ... costume supervisor: Germany
Najad Kirchberger ... wardrobe: second unit
Barbara Koeppl ... additional wardrobe (as Barbara Köppe)
Mirjam Muschel ... additional wardrobe (as Miriam Meuschel)
Kara Owens ... additional wardrobe
Jean Rosone ... costume supervisor
Alex Rothe ... wardrobe: second unit
Alex Rother ... costume production assistant
Swenja Selphmann ... additional wardrobe
Maurizio Torti ... assistant costume designer: Italy
Lisa Wong ... key costumer
Antje Schulze Zur Wiesche ... tailor

Editorial Department 

Brian Addie ... apprentice editor (as Brian G. Addie)
Timothy Alverson ... assistant editor: Lightworks
Brian Day ... assistant editor
Michael Hatzer ... color timer
Simone Hofmann ... assistant editor
Douglas Kunin ... first assistant editor

Music Department 

Klaus Badelt ... score producer
Ramin Djawadi ... composer: additional music
Vicki Hiatt ... music editor
Stephanie Lowry ... music editor
Richie Nieto ... music editor
Joe Rangel ... music coordinator
Randy Spendlove ... executive in charge of music
Geoff Zanelli ... composer: additional music

Transportation Department 

Gabriella Di Santo ... transportation captain: Italy
Ilias Grigoriou ... driver
Susen Jarmuske ... driver
Joerg Kraft ... trailer coordinator (as Jörg Kraft)
Sebastian Leister ... assistant picture car coordinator
Alexander Liebenthron ... driver: set department
Paul Mason ... driver
Daniel Mattig ... transportation coordinator
Norbert Mentrop ... driver
Joe Müller-Koepke ... driver
Sebastian Neitsch ... car captain
Martin Prestes ... driver
Fabian Pöhlmann ... driver
Stephan Schröter ... picture car coordinator
Jüren Simson ... driver

Other crew 

Pamela Alch ... script supervisor (as Pamela M. Alch)
Cecilia Alvarenga ... production coordinator: Italy
Howard Baral ... post-production accountant
Ralf Beyerle ... set production assistant: second unit (as Ralph Beyerle)
Thomas Blömker ... medical service: second unit
Jan Bonny ... set production assistant: second unit
Neil Butler ... assistant: Mr. Foster
Giorgio Catalano ... production accountant: Italy
Nadine Chaste ... set production assistant
Shelly Clippard ... assistant: Mr. De Bont
Stella D'Onofrio ... script supervisor: Italy
Matthias Fehrenbach ... caterer (as Mathias Fehrenbach)
Renate Fehrenbach ... caterer
Alessandro Fiorito ... assistant accountant: Italy
Marco Giacalone ... location manager: Italy
Christian Giuliani ... production secretary: Italy
Jack W. Haddox ... accountant (as Jack Haddox)
Victor A. Haddox ... first assistant accountant (as Victor Haddox)
Christine Haouas ... unit nurse
Sandy Hastings ... assistant: Mr. Wimmer (as Sandy Hasting)
Katharina Klemm ... location scout
Christian Klempert ... assistant location manager (as Christian A. Klempert)
Holger Kraft ... construction nurse
Thomas Lauterkorn ... location assistant
Tess Malone ... script supervisor: second unit
Marion Manthey ... second assistant accountant
Nicole Martens ... set production assistant
Mark Martin ... key production assistant
Sonja Mecke ... second assistant accountant
Renato Moretti ... kata coordinator: Italy
Sabine Renger ... file clerk
Corrie Safris ... set production assistant
Howard Samuelsohn ... dialect coach (as Howard Samuelson)
Attilia de Mario Sartor ... nurse: Italy
Anna Schmigalla ... payroll accountant
Lena Schmigalla ... file clerk
Manuel Schröder ... location assistant
Roman Seeck ... location assistant
Imke Sommerkamp ... production coordinator
Mark Stehli ... location manager
Jasmin Steigler ... assistant: Ms. Baden-Powell
Enrico Taubert ... location production assistant (as Enrico 'Enzo' Taubert)
Friederike von Rauch ... location scout (as Friedericke von Rauch)
Jann Wimmer ... assistant: Mr. Wimmer
Claudia Ziesche ... assistant production coordinator
Martin Zillger ... production secretary
Altay Ünsal ... set production assistant
Harrison Cheung ... assistant: Christian Bale (uncredited)
Michael Morehouse ... technician: Unilux (uncredited)
Patrick Peach ... producer: second unit (uncredited)
Cristiano Sebastianelli ... payroll clerk: italy (uncredited)

Thanks 

Linda A. Borgeson ... special thanks (as Linda Borgeson)
Wolfgang Branoner ... special thanks: City of Berlin (as Senator Branoner)
Brian Burkin ... special thanks
Bettina Hagemann ... special thanks: Messe Berlin (as Mrs. Hagemann)
Ralf Kleinhenz ... special thanks: Messe Berlin (as Dr. Kleinhenz)
Michael E. Marshall ... special thanks
Dieter Pasierbsky ... special thanks: Messe Berlin (as Mr. Pasierbsky)
Dr. Reupke ... special thanks: City of Berlin
Mr. Stachelscheid ... special thanks: City of Berlin
Ignaz Walther ... special thanks: Walther Bau AG (as Mr. Walther)
Mrs. Ignaz Walther ... special thanks: City of Berlin (as Mrs. Walther)
Andrea Wertheim ... special thanks
Hans-Wolf Zopfy ... special thanks: Walther Bau AG (as Mr. Zopfy)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page