Edit
Brotherhood of the Wolf (2001) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Christophe Gans

Writing Credits  

Stéphane Cabel ... (original scenario)
 
Stéphane Cabel ... (adaptation) &
Christophe Gans ... (adaptation)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Thomas d'Apcher (as Jérémie Rénier)
...
Jean Yanne ...
Jean-François Stévenin ...
Sardis
...
Johan Leysen ...
Beauterne
...
Laffont
...
Mme de Morangias (as Édith Scob)
Hans Meyer ...
Virginie Darmon ...
La Bavarde
...
Eric Prat ...
Capitaine Duhamel (as Éric Prat)
Jean-Loup Wolff ...
Duc de Moncan
Bernard Fresson ...
Mercier
Christian Marc ...
Serviteur Thomas Agé
Karin Kriström ...
Bergère du Rocher
Vincent Cespedes ...
Soldat
Jean-Paul Farré ...
Père Georges
Pierre Lavit ...
Jacques
Michel Puterflam ...
Evèque de Mende
Nicolas Vaude ...
Maxime des Forêts
Max Delor ...
Noble Agé
Christian Adam ...
Noble Agé
Jean-Pierre Jackson ...
Noble Diner
...
La Fêlure (as Nicky Naude)
Daniel Herroin ...
Blondin
...
La Loutre
Virginie Arnaud ...
La Pintade
...
Valet Maison Teissier
Frankie Pain ...
La Tessier (as Franckie Pain)
Isabelle Le Nouvel ...
La Prostituée Brunette
Albane Fioretti ...
Prostituée Teissier
Clarice Plasteig dit Caffou ...
Prostituée Teissier (as Clarice Plasteig dit Cassou)
Delphine Hivernet ...
Valentine
Juliette Lamboley ...
Cécile
...
Louis
Pierre Castagne ...
Père de Cécile (as Pierre Castagné)
Stéphane Pioffet ...
Paysan
Eric Laffitte ...
Un Villageois
Eric Delcourt ...
Aide de Camp Beauterne
André Penvern ...
Buffon
Christelle Droy ...
Bergère Dollines
Andres Fuentes ...
Paysan Chaumière
Nadine Marcovici ...
Jeanne
Jean-Claude Braquet ...
Pierre
David Bogino ...
Lanceur de Couteaux
Emanuel Booz ...
Officier Bucher (as Emmanuel Booz)
François Hadji-Lazaro ...
Machemort (as François Hadji Lazaro)
...
Assistant de Machemort
Rest of cast listed alphabetically:
Olivier Colat-Parros ...
Hands Fronsac - taxidermy sequence (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Emmanuel Gateau ... consulting producer
Richard Grandpierre ... producer
Samuel Hadida ... producer
Katerina Mattingley ... executive producer

Music by 

Joseph LoDuca

Cinematography by 

Dan Laustsen

Film Editing by 

Xavier Loutreuil
Sébastien Prangère
David Wu

Casting By 

Nathalie Cheron
Brigitte Moidon
Bernard Savin Pascaud

Production Design by 

Guy-Claude François

Art Direction by 

François Decaux
Thierry François

Set Decoration by 

Jacques Aucomte
Denis Bourgier
Catherine Jarrier-Prieur

Costume Design by 

Dominique Borg

Makeup Department 

Sabrina Bernard ... additional makeup artist
Christine Dendeleuf ... hair stylist
Reynald Desbant ... hair stylist
Virginie Duranteau ... hair stylist
Lise Gaillaguet ... makeup artist
Stéphanie Guillon ... additional makeup artist
Jean-Max Guérin ... key hair stylist
Sophie Harvey ... makeup artist
Marie-Pierre Hattabi ... hair stylist
Morgan Hildebrand ... special makeup effects artist
Kameleon ... special makeup effects artist
Alexis Kinebanyan ... special makeup effects artist
Delphine Lacaze ... hair stylist
Didier Lavergne ... key makeup artist
Isabelle Legay ... hair stylist
Benoît Lestang ... special makeup effects artist
Nathalie Louichon ... makeup artist
Dominique Magnier ... makeup artist
Mario Messere ... hair stylist
Gerald Mignotte ... special makeup effects artist
Frédérique Ney ... key makeup artist
John Nollet ... hair stylist: Monica Bellucci
Cécile Pellerin ... makeup artist
Caroline Philiponnat ... hair stylist
Darren Robinson ... animatronics designer
Myriam Roger ... hair stylist
Lyda Sanchez ... hair stylist
Mathieu Thomasin ... tattoo designer

Production Management 

Alain Agostini ... unit production manager
Claude Albouze ... production manager
Jean-Louis Bergamini ... assistant unit manager
Laurent Chiomento ... assistant unit manager
Thierry Chuinard ... unit manager
Anne Ferignac ... unit manager
Emmanuel Libermann ... assistant unit manager
Virginia Lombardo ... unit manager
Franklin Pedrosa ... unit manager
Julien Pruvot ... unit manager
Jérôme Servant ... assistant unit manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Fanny Aubrespin ... assistant director: second unit
David Campi-Lemaire ... second assistant director
Cheyenne Corre ... assistant director
Yann Cuinet ... assistant director: second unit
William Gereghty ... second unit director
Jordane LaFourcade ... assistant director
Thierry Le Roch ... assistant director
Shaun O'Dell ... second unit director
Marie Rolindes ... trainee assistant director: second unit
Lionel Steketee ... first assistant director
Marc-Antoine Trani ... third assistant director
Marcus Trani ... trainee assistant director
Thomas Tréfouel ... assistant director: second unit
Lionel Steketee ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Chloé Cambournac ... assistant production designer
Jacky Hardouin ... carpenter
Yvan Hart ... plasterer
Mathieu Lauffray ... conceptual designer
Francis Poirier ... sculptor
Thierry Segur ... storyboard artist
Olivier Colat-Parros ... model makeup animal (uncredited) / taxidermist (uncredited)

Sound Department 

Philippe Amouroux ... sound re-recording mixer
Nicolas Becker ... foley artist / sound designer
Yannick Boulot ... sound recordist
Fabrice Conesa ... sound effects editor (as Fabrice Conesa Alcolea)
Colette Constantini ... sound editor
Jean De Sagey ... adr recordist
Francesca Dodd ... assistant sound editor
Patrick Dodd ... sound mixer
François Fayard ... sound editor
Vincent Guillon ... sound editor
Cyril Holtz ... sound re-recording mixer
Florent Lavallée ... sound mixer
Jean-Paul Mugel ... sound
Yves-Marie Omnes ... boom operator
Richard Partlow ... foley artist (as Rick Partlow)
Pierre Picq ... boom operator
Alexis Place ... sound editor
Leslie Shatz ... sound mixer
Stéphane Soye ... boom operator
Pierre Tucat ... boom operator
Thanos Kazakos ... additional adr recordist (uncredited)
Ann Scibelli ... sound designer (uncredited)

Special Effects by 

Seb Caudron ... special effects supervisor
Igor Chevalier ... beast designer
Jamie Courtier ... animatronic effects
Alain Couty ... special effects
Richard Darwin ... animatronic model designer
Georges Demétrau ... special effects
Sylvian Fabre ... special effects
Max Garnier ... special effects
Simon Hewitt ... mechanics
Jean-Claude Houbart ... special effects
Mark Hunter ... senior animatronics technician
Catherine Macresy ... special effects technician
Adrian Parish ... animatronic designer
Simon Williams ... animatronic engineer
Karen Purvis ... animatronic designer: The Jim Henson Creature Shop (uncredited)

Visual Effects by 

Christopher Anthony ... visual effects
Jérôme Arthuis ... grading coodinator: Duboicolor
Stephanie Aubriot ... digital artist
Philippe Aubry ... Inferno artist
Christophe Belena ... scan and conforming technician: Duboicolor
Clare Burgess ... assistant visual effects editor
Seb Caudron ... visual effects supervisor
Alex de Heus ... motion control operator
Gavin Digby ... digital compositor
Nick Drew ... visual effects coordinator: Jim Henson's Creature Shop
François Dupuy ... I/O supervisor
Sylvian Fabre ... digital artist
Xavier Fourmond ... digital compositor
Laetitia Gabrielli ... CG artist
Pierre Genin ... visual effects: CG artist
Karen Halliwell ... creature supervisor
Rip Hampton O'Neil ... technical director: DuboiColor
Philippe Huberdeau ... Inferno artist assistant
Abdel Ali Kassou ... processing: DuboiColor
Stéphane Keller ... digital matte painter
Emmanuel Le Courbe ... digital compositor
Tina Lin ... scan and conforming technician: Duboicolor
Jamie Lochhead ... digital compositor
Arnaud Mayet ... lead texture artist / matte painter
Jolene McCaffrey ... digital compositor: Jim Henson's Creature Shop
Adam McInnes ... supervising compositor
Antoine Moulineau ... CG artist
Jeff Newton ... digital effects artist
Collette Nunes ... vfx coordinator: Jim Henson's Creature Shop
Jean-René Nébot ... digital color grader
Schafer-Davies Oliver ... digital compositor
Christophe Richard ... digital artist
Karim Sahai ... digital compositor: Jim Henson's Creature Shop
Dusan Strugar ... cg supervisor
Val Wardlaw ... visual effects supervisor: Henson's Creature Shop
Richenda Wheeler ... lead animator
Arthur Windus ... visual effects producer: Henson's Creature Shop
Alex Wuttke ... visual effects
Sarah Micallef ... runner: Jim Henson's Creature Shop (uncredited)
Roma O'Connor ... head of production (uncredited)

Stunts 

Frédéric Alhinho ... stunts
Virginie Arnaud ... stunts
Joëlle Baland ... horse stunts
Joseph Beddelem ... stunts
Didier Biddar ... stunts
Patrice Boutroux ... horse stunts
Vincent Cespedes ... stunt performer: soldier
Ken Chung ... assistant stunt coordinator
Gaëlle Cohen ... stunts
Jérôme Colas ... stunts
Patrice Cossoneau ... horse stunts
Hugues Dalmagro ... horse stunts
Thierry Delhilf ... stunt performer: soldier
Gil Demurger ... stunt coordinator
Jean-Jacques Desplanque ... stunt double
Richard Dieux ... stunt coordinator
Pascale Dinizani ... stunt double (as Pascale Denizane)
Alain Figlarz ... stunts
Jérôme Gaspard ... stunt double: Samuel Le Bihan
Jean Gouello ... horse stunts
Thierry Guerrib ... stunt performer: soldier
Cyrille Hertel ... stunt performer: soldier
Karim Hocini ... stunt performer: soldier
Emmanuel Lanzi ... stunt performer: soldier
Mario Luraschi ... horse stunts
Pascal Madura ... horse stunts
Alberto Martello ... stunts
Pascal Mercuri ... stunt double (as Pascal Mercury)
Alexis Ngo ... assistant stunt coordinator
Stéphane Orsolani ... stunt double: Soldier
Sébastien Peres ... stunt performer: soldier
Gilbert Perez ... stunt double: Samuel le Bihan
Cyril Raffaelli ... stunts
Leslie Rain ... horse stunts (as Leslie Rain-Goranson)
Catherine Robert ... stunt double
Thierry Saelens ... stunt double
Olivier Schneider ... stunt double
Michaël Troude ... stunts
Frédéric Vallet ... stunts
Frédéric Vallée ... stunts
Jackie Yeung ... stunt coordinator (as Yueng Tak Ngai)

Camera and Electrical Department 

Boris Abaza ... additional assistant camera
Pierre Abraham ... chief electrician
Damien Auriol ... grip
Lionel Bailly ... electrician
Hamia Benyekkou ... electrician
Jean-Luc Bezeau ... key grip
Eric Bialas ... Steadicam operator: second unit
Stéphane Birzin ... grip
Serge Bouali ... electrician
Maurice Bricler ... grip
Éric Brun ... first assistant "b" camera
Vincent Buron ... first assistant camera
David Campbell ... crane operator: Technocrane
Eric Caro ... still photographer
Claire Caroff ... focus puller
Pascal Clément ... electrician
Maxime Cointe ... assistant camera
Hervé Denis ... electrician
Alain Dondin ... electrician
Roland Dondin ... electrician
Jean-François Drigeard ... rigging gaffer
Jean-Marc Duez ... grip
Hugues Espinasse ... clapper loader
Jan Gagnaire ... grip
Denis Garnier ... clapper loader
Pierre Garnier ... grip
Michel Gonckel ... chief electrician
Rodolphe Gonckel ... electrician (as Rudolph Gonckel)
Alain Herpe ... assistant camera
Philippe Houdart ... camera operator
Malek Krimed ... video assistant
Eric Larsen ... grip
Pierre-Yves Le Mée ... grip
Pascal Lombardo ... electrician
Laurent Martin ... grip
Fabrice Mignot ... electrician
Steve Moreau ... second assistant camera
David Nissen ... first assistant camera
Shaun O'Dell ... director of photography: second unit
Stéphane Paillard ... assistant camera
Benjamin Speyer ... crane technician grip
Michel Strasser ... grip
Jean-Pierre Supe ... first assistant camera
Valerio Villalba ... focus puller: second unit
Jean-Pierre Voisin ... electrician
Gilles Minvielle ... additional grip (uncredited)

Animation Department 

John Stephenson ... animation director
Dusan Strugar ... sequence director

Costume and Wardrobe Department 

Daniel Bihin ... key costumer
Caroline de Tugny ... patina & tint
Sandrine Douat ... wardrobe
Chantal Glasman ... costumer
Elsa Le Guichard ... wardrobe
Sylvie Lemaire ... wardrobe (as Sylvie Campi-Lemaire)
Marie Morel ... wardrobe
Jean-Daniel Vuillermoz ... costumer assistant

Editorial Department 

Lionel Cassan ... assistant editor
Yvan Lucas ... color timer
Jean-René Nébot ... digital color timer
Christophe Pinel ... assistant editor
Carlos Pinto ... apprentice editor

Music Department 

Scott Davidson ... assistant music editor
Jedd Harr ... conductor
Joseph LoDuca ... conductor
Randall Monday ... music editor / music engineer

Transportation Department 

Vincent Servant ... driver: cast
Olivier Suffert ... driver: Christophe Gans

Other crew 

Sandra Benhamou ... production secretary
Cheyenne Corre ... personal assistant
André Couture ... harnessing
Fabrice Couture ... harnessing
Caroline Gautier ... production secretary
Piers Hampton ... project producer: Jim Henson's Creature Shop
François Hardy ... harnessing
Fréderic Hardy ... harnessing
Penny Hayler ... runner: Jim Henson's Creature Shop: animatronic shoot
Patrick Kesteloot ... harnessing
Philip Kwok ... fight choreographer
Thierry Le Portier ... wolves trainer
Virginia Lombardo ... assistant location manager
Colette Martin ... production accountant
Alex Panagakis ... publicist
Pierre Selinger ... legal services
Claudine Strasser ... script supervisor
Valentine Traclet ... script supervisor
Thierry Valletoux ... reportage

Thanks 

Nicolas Boukhrief ... special thanks
Thierry Cazals ... special thanks
François Cognard ... special thanks
Michael Cooper ... special thanks
Jean-Pierre Jackson ... special thanks
Albert Lamorisse ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page