Edit
Clifford the Big Red Dog Poster

(2000–2003)

Awards

Daytime Emmy Awards 2004

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Performer in an Animated Program
John Ritter
For playing "Clifford". Posthumously.

Daytime Emmy Awards 2003

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Animated Program
Deborah Forte (executive producer)
Mike Young (co-executive producer)
Bill Schultz (supervising producer)
Liz Young (supervising producer)
Jef Kaminsky (producer)
Martha Atwater (producer)
John Over (director)
Susan Blu (director)
Outstanding Performer in an Animated Program
John Ritter
For playing "Clifford".
Outstanding Sound Editing - Live Action and Animation
Rick Hinson (supervising sound editor)
Gary Falcone (supervising sound editor)
Joe Pizzulo (supervising sound editor)
Elizabeth Hinson (sound editor)
Devon Bowman (sound editor)
Mark Mercado (sound editor)
Jeremy Pitts (sound editor)
Sanaa Cannella (sound editor)
Gregory Cathcart (sound editor)
Josh Mancell (music editor)
Outstanding Sound Mixing - Live Action and Animation
Devon Bowman (production mixer)
Dan Cubert (production mixer)
Jeremy Pitts (production mixer)
Gregory Cathcart (re-recording mixer)

Daytime Emmy Awards 2002

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Animated Program
Deborah Forte (executive producer)
Bill Schultz (supervising producer)
Liz Young (supervising producer)
Mike Young (co-executive producer)
Martha Atwater (producer)
Susan Blu (director)
John Over (director)
Marcy Brown (writer)
Dennis Haley (writer)
Outstanding Achievement in Music Direction and Composition
Mark Mothersbaugh (music director)
Josh Mancell (composer)
Outstanding Performer in an Animated Program
Kel Mitchell
For playing "T-Bone".
Outstanding Performer in an Animated Program
John Ritter
For playing "Clifford".
Outstanding Sound Mixing - Special Class
Gregory Cathcart (re-recording mixer)
Devon Bowman (production mixer)
Dan Cubert (production mixer)

Daytime Emmy Awards 2001

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Animated Program
Deborah Forte (executive producer)
Mike Young (co-executive producer)
Bill Schultz (supervising producer)
Liz Young (supervising producer)
Martha Atwater (producer)
John Over (director)
Susan Blu (director)
Sindy McKay (writer)
Outstanding Performer in an Animated Program
Kel Mitchell
For playing "T-Bone".
Outstanding Performer in an Animated Program
John Ritter
For playing "Clifford".
Outstanding Performer in an Animated Program
Cree Summer
For playing "Cleo".
Outstanding Sound Editing - Special Class
Rick Hinson (supervising sound editor)
Elizabeth Hinson (sound editor)

Humanitas Prize 2001

Won
Humanitas Prize
Children's Animation Category
Larry Swerdlove
For episode "A New Friend".

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page