NBC Nightly News Poster

Awards

Primetime Emmy Awards 1973

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Achievement in Video Tape Editing
Walter Balderson (editor)
Charles Shadel (editor)
NBC News
News segments shown within NBC Nightly News with _John Chancellor (I)_.

ALMA Awards 2002

Nominated
ALMA Award
Outstanding Correspondent or Anchor of National News Program
Jim Avila

BMI Film & TV Awards 1991

Won
News Special Tribute Award
John Williams

GLAAD Media Awards 1995

Won
GLAAD Media Award
Outstanding News Program
For the segment "Gay in America".

News & Documentary Emmy Awards 2016

Nominated
Emmy
Outstanding Interview
Alexandra Wallace (executive producer)
Patrick Burkey (executive producer)
Stacy Brady (senior producer)
David Verdi (senior producer)
Justin Balding (producer)
Tom Bettag (producer)
M.L. Flynn (producer)
Anthony Galloway (producer)
Kevin Monahan (producer)
Hooman Majd (field producer)
Ali Arouzi (additional producer)
Ann Curry (chief foreign correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For Ann Curry Reports: Iran's President Speaks
For "Interview with Iranian President Hassan Rouhani"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Sam Singal (executive producer)
Patrick Burkey (executive producer)
James Kraft (executive producer)
Andy Franklin (senior producer)
Edward Deitch (senior producer)
Richard Engel (correspondent)
Bill Neely (correspondent)
Lester Holt (correspondent/anchor)
Mary Beth Toole (producer)
Jameison Lesko (producer)
Yuka Tachibana (producer)
Christina Vallice (producer)
Kim Cornett (producer)
Kiko Itasaka (producer)
Andy Eckardt (producer)
Kristen Powers (producer)
Ben Plesser (producer)
Michelle Neubert (producer)
Cheryll Simpson (producer)
Gabriel Joselow (producer)
Marc Smith (producer)
Shannon Urtnowski (producer)
Carlo Angerer (producer)
Aggelos Petropoulos (producer)
Mac Bishop (producer)
Paul Nassar (producer)
Madeleline Haeringer (producer)
Adrienne Mong (producer)
David Verdi (producer)
Stacy Brady (producer)
Tony Hemmings (producer)
Ammar Cheikhomar (producer)
Aziz Akyavas (producer)
Andrew Higgs (producer)
Rachele Webb (producer)
Richard Hobson (producer)
John Kooistra (producer)
Ricardo Gomez (producer)
Ben Adams (producer)
Randall Brown (producer)
Stuart Scanlon (producer)
Bruno Trepanier (producer)
Maggie Kassner (producer)
Bob Croce (producer)
Stephen Lucas (director)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Trail of Tears"
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Richard Esposito (senior executive producer)
Robert Dembo (managing editor)
Sam Singal (executive producer)
Katie Boyle (senior producer)
Tim Sandler (supervising producer)
Stacey Naggiar (producer)
Stephanie Gosk (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For segment "Dangerous Device"

News & Documentary Emmy Awards 2015

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
Madeleline Haeringer (executive producer)
James Kraft (executive producer)
Andy Franklin (senior producer)
Ben Plesser (senior producer)
Sam Singal (senior broadcast producer)
Jennifer Suozzo (senior broadcast producer)
Yuka Tachibana (producer)
James Novogrod (field producer)
Richard Engel (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For segment "Ukraine"
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
James Kraft (executive producer)
Donald Nash (executive producer)
Janet Klein (senior producer)
Katie Boyle (senior producer)
Matt Carluccio (senior producer)
Tom Mazzarelli (senior producer)
Erika Angulo (producer)
Mark Evans (producer)
Scott Feinstein (producer)
Vincent Genova (producer)
Candace Kuo (producer)
Jody Henenfeld (producer)
Victor Limjoco (producer)
Paul Manson (producer)
Molly Paul (producer)
Jorge Pujol (producer)
Savannah Sellers (producer)
Barry Silverman (producer)
Gabriel Valdes (producer)
Wonbo Woo (producer)
Kate Snow (national correspondent)
Mark Potter (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For Today
For segment "Hooked"
Outstanding Hard News Report in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
Madeleline Haeringer (executive producer)
Sam Singal (senior broadcast producer)
Andy Franklin (senior producer)
Ben Plesser (senior producer)
James Novogrod (producer)
Yuka Tachibana (producer)
Randall Brown (field producer)
Aziz Akyavas (field producer)
Richard Engel (chief foreign correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For segment "Inside Kobani"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
Katie Boyle (senior producer)
Mike Mosher (senior producer)
Sarah Ford (producer)
Aarne Heikkila (producer)
Mark Hudspeth (producer)
Vivian Kim (producer)
Gisele Lamarre (producer)
Victor Limjoco (producer)
Katie Lucht (producer)
Norma Rubio (producer)
Miguel Almaguer (correspondent)
Joe Fryer (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For segment "Without Warning: The Mudslide"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
James Kraft (executive producer)
Katie Boyle (senior producer)
Janet Klein (senior producer)
Erika Angulo (producer)
Stacy Brady (producer)
Al Henkel (producer)
Naomi Karam (producer)
Victor Limjoco (producer)
Polly Powell (producer)
Zoya Taylor (producer)
David Verdi (producer)
Wonbo Woo (producer)
Mark Potter (correspondent)
Kate Snow (national correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For segment "Hooked: America's Heroin Epidemic"

News & Documentary Emmy Awards 2013

Nominated
Emmy
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
Andy Franklin (senior producer)
Ghazi Balkiz (producer)
John Kooistra (producer)
Wonbo Woo (producer)
Kelly Venardos (producer)
Richard Engel (chief foreign correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Inside Syria"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
Mike Mosher (senior producer)
Aarne Heikkila (producer)
Miguel Almaguer (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For segment "Washed Ashore"

News & Documentary Emmy Awards 2012

Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Bob Epstein (executive producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
James Kraft (senior broadcast producer)
Carol Eggers (senior producer)
Andy Franklin (senior producer)
Brett Holey (director/senior broadcast producer)
Stephen Lucas (director/producer)
Yuka Tachibana (producer)
Bill Angelucci (producer)
Donna Bass (producer)
Beverly Allyn Chase (producer)
John Cheang (producer)
Waan Chomchuen (producer)
Bob Croce (producer)
Jane Derenowski (producer)
Melissa Dunlop (producer)
Kyle Eppler (producer)
Sarah Ford (producer)
Mario Garcia (producer)
Maggie Kassner (producer)
Susan Kroll (producer)
Joo Lee (producer)
Adrienne Mong (producer)
Kevin Monahan (producer)
David Naggiar (producer)
Arata Yamamoto (producer)
Kerri Zimmer (producer)
Robert Bazell (correspondent)
Lee Cowan (correspondent)
Ann Curry (correspondent)
Kaori Enjoji (correspondent)
Ian Williams (correspondent)
Anne Thompson (correspondent)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Lester Holt (anchor/correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Disaster in Japan"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Bob Epstein (executive producer)
James Kraft (senior broadcast producer)
Brett Holey (director/senior broadcast producer)
Andy Franklin (senior producer)
Madeleline Haeringer (senior producer)
Ghazi Balkiz (producer)
Charlene Gubash (producer)
Yuka Tachibana (producer)
Sohel Uddin (producer)
Baruch Ben-Chorin (producer)
Susan Becerra (producer)
Beverly Allyn Chase (producer)
Bredun Edwards (producer)
Rob Kaplan (producer)
Maggie Kassner (producer)
John Kooistra (producer)
Joo Lee (producer)
Mohammed Muslemany (producer)
Bruno Trepanier (producer)
Magdy Youssef (producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Richard Engel (chief foreign correspondent)
Ron Allen (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "The Fall of Mubarak"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Sam Singal (senior broadcast producer)
Patrick Burkey (executive producer)
Beverly Allyn Chase (producer)
Joo Lee (producer)
James Kraft (senior broadcast producer)
John Yang (correspondent)
Kelly Venardos (producer)
Thanh Truong (correspondent)
Truus Bos (producer)
Stephanie Himango (producer)
Shane Bishop (producer)
Christina Vallice (producer)
Doug Stoddart (producer)
Amber Payne (producer)
Al Henkel (producer)
Rob Kaplan (producer)
Mark Hudspeth (producer)
Maggie Kassner (producer)
Bob Epstein (executive producer)
Mario Garcia (producer)
Megan Marcus (producer)
Brett Holey (director/senior broadcast producer)
Kevin Monahan (producer)
Tracey Lyons (senior producer)
A.J. Goodwin (producer)
Lester Holt (correspondent)
Erika Angulo (producer)
Mark Potter (correspondent)
Bob Croce (producer)
Ron Mott (correspondent)
Charles Hadlock (producer)
Andrew Gross (producer)
Bob Gilmartin (producer)
Garrett Haake (producer)
Mike Sulzberger (producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Janet Stone (producer)
Malinda Adams (producer)
Donna Bass (producer)
Lee Cowan (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Blown Away: Southern Tornadoes"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
Bob Epstein (executive producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Tracey Lyons (senior producer)
Erika Angulo (producer)
A.J. Goodwin (producer)
Al Henkel (producer)
Terry Pickard (producer)
Mark Potter (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Mexico: The War Next Door"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
Bob Epstein (executive producer)
Sam Singal (executive producer)
James Kraft (senior broadcast producer)
Brett Holey (director/senior broadcast producer)
Subrata De (senior producer)
Edward Deitch (senior producer)
Andy Franklin (senior producer)
Madeleline Haeringer (senior producer)
Maria Alcon (producer)
Baruch Ben-Chorin (producer)
Jameison Lesko (producer)
Kevin Monahan (producer)
Paul Nassar (producer)
Mary Beth Toole (producer)
Ghazi Balkiz (producer)
John Boxley (producer)
Bredun Edwards (producer)
Charlene Gubash (producer)
Moustafa Kassem (producer)
Rob Kaplan (producer)
Maggie Kassner (producer)
John Kooistra (producer)
Mohammed Muslemany (producer)
Julian Prictoe (producer)
Stuart Scanlon (producer)
Tony Zumbado (producer)
Richard Engel (chief foreign correspondent)
Stephanie Gosk (correspondent)
Jim Maceda (correspondent)
Adrienne Mong (correspondent)
Mike Taibbi (correspondent)
Brian Williams (anchor/managing editor)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Battle for Libya"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Bob Epstein (executive producer)
Brett Holey (director/senior broadcast producer)
James Kraft (senior broadcast producer)
Andy Franklin (senior producer)
Madeleline Haeringer (senior producer)
Maria Alcon (producer)
Ghazi Balkiz (producer)
Baruch Ben-Chorin (producer)
Beverly Allyn Chase (producer)
Mario Garcia (producer)
Charlene Gubash (producer)
Rob Kaplan (producer)
Maggie Kassner (producer)
Joo Lee (producer)
Michelle Neubert (producer)
Kianne Sadeq (producer)
Sohel Uddin (producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Richard Engel (chief foreign correspondent)
Ron Allen (correspondent)
Lester Holt (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Revolution in Egypt"
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
Bob Epstein (executive producer)
James Kraft (senior broadcast producer)
Sam Singal (senior broadcast producer)
Tracey Lyons (senior producer)
Brett Holey (director/senior broadcast producer)
Malinda Adams (producer)
Erika Angulo (producer)
Donna Bass (producer)
Truus Bos (producer)
Shane Bishop (producer)
Beverly Allyn Chase (producer)
Bob Croce (producer)
Mario Garcia (producer)
Bob Gilmartin (producer)
A.J. Goodwin (producer)
Andrew Gross (producer)
Garrett Haake (producer)
Charles Hadlock (producer)
Al Henkel (producer)
Stephanie Himango (producer)
Rob Kaplan (producer)
Maggie Kassner (producer)
Joo Lee (producer)
Mark Hudspeth (producer)
Megan Marcus (producer)
Kevin Monahan (producer)
Amber Payne (producer)
Doug Stoddart (producer)
Janet Stone (producer)
Mike Sulzberger (producer)
Christina Vallice (producer)
Kelly Venardos (producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Lee Cowan (correspondent)
Lester Holt (correspondent)
Ron Mott (correspondent)
John Yang (correspondent)
Mark Potter (correspondent)
Thanh Truong (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Blown Away: Southern Tornadoes"
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Patrick Burkey (executive producer)
Bob Epstein (executive producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Tracey Lyons (senior producer)
Erika Angulo (producer)
A.J. Goodwin (producer)
Al Henkel (producer)
Terry Pickard (producer)
Mark Potter (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Mexico: The War Next Door"
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Lighting Direction & Scenic Design
Erik Ulfers (president: Clickspring Design)
Bryan Higgason (vice president of design: Clickspring Design)
Marc Greenstein (vice president: creative production design)
Lori Nadler (senior vice president: finance & operations)
Christine Dewitte (designer)
Kevin Kievit (designer)
Paul Benson (design director)
Jeff Taylor (lighting designer)
Christin Kennelly (production coordinator)
Brett Holey (director)
Tommy Popple (manager: staging operations)
Adam Benalt (technology director)
National Broadcasting Company (NBC)
For Rock Center with Brian Williams
For "Studio 3B"

News & Documentary Emmy Awards 2011

Won
Emmy
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Mark Potter (correspondent)
Richard Engel (correspondent)
Maria Alcon (producer)
Erika Angulo (producer)
A.J. Goodwin (producer)
Al Henkel (producer)
Kevin Monahan (producer)
Mary Murray (producer)
Donna Paine (producer)
Terry Pickard (producer)
Doug Stoddart (producer)
Edgar Zuniga (producer)
Robert Windrem (senior investigative producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Bob Epstein (executive producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Mexico: The War Next Door"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Williams (anchor/managing editor)
Bob Epstein (executive producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
Brett Holey (director/senior broadcast producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Subrata De (senior producer)
Madeleline Haeringer (senior producer)
Tracey Lyons (senior producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Robert Bazell (correspondent)
Tom Costello (correspondent)
Ann Curry (correspondent)
Rehema Ellis (correspondent)
Savannah Guthrie (correspondent)
Lester Holt (correspondent)
Andrea Mitchell (correspondent)
Mark Potter (correspondent)
Al Roker (correspondent)
Kerry Sanders (correspondent)
Maria Alcon (producer)
Laura Allenbaugh (producer)
Erika Angulo (producer)
Jay Blackman (producer)
Gene Choo (producer)
Drew Condell (producer)
Bob Croce (producer)
Jane Derenowski (producer)
Clare Duffy (producer)
Mario Garcia (producer)
Hillary Guy (producer)
Garrett Haake (producer)
Stephanie Himango (producer)
John Holland (producer)
Susan Kroll (producer)
Joo Lee (producer)
Victor Limjoco (producer)
Kevin Monahan (producer)
Amna Nawaz (producer)
James Novogrod (producer)
Paul Manson (producer)
Max Paul (producer)
Yuka Tachibana (producer)
Kelly Venardos (producer)
Matthew Winter (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Earthquake in Haiti"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Bob Epstein (executive producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
Sam Singal (senior broadcast producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Carol Eggers (senior producer)
Madeleline Haeringer (senior producer)
Naomi Karam (senior producer)
Tracey Lyons (senior producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Ghazi Balkiz (producer)
Stacy Brady (producer)
Bredun Edwards (producer)
Charlene Gubash (producer)
Rob Kaplan (producer)
John Kautz (producer)
Robert Lapp (producer)
Joo Lee (producer)
Mohammed Muslemany (producer)
Leonard Venezia (producer)
David Verdi (producer)
Craig White (producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Richard Engel (chief foreign correspondent)
Jack Jacobs (analyst)
Brett Holey (director/senior broadcast producer)
Chuck Todd (chief white house correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Iraq: The Long Way Out"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Bob Epstein (executive producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Robert Windrem (senior investigative producer)
Erika Angulo (producer)
A.J. Goodwin (producer)
Al Henkel (producer)
Kevin Monahan (producer)
Mary Murray (producer)
Donna Paine (producer)
Terry Pickard (producer)
Doug Stoddart (producer)
Edgar Zuniga (producer)
Mark Potter (correspondent)
Richard Engel (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Mexico: The War Next Door"
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Richard Engel (chief foreign correspondent)
Bredun Edwards (producer)
Ghazi Balkiz (producer)
James Novogrod (producer)
Madeleline Haeringer (senior producer)
Sam Singal (senior broadcast producer)
Patrick Burkey (executive producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Afghanistan: From the Front Lines to the Home Front"
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Ann Curry (correspondent)
Stephanie Gosk (correspondent)
Truus Bos (producer)
Carol Grisanti (producer)
Amna Nawaz (producer)
Michelle Neubert (producer)
Sohel Uddin (producer)
Kyle Eppler (producer)
Fakhar Rehman (producer)
Mushtaq Yusufzai (senior producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Madeleline Haeringer (senior producer)
Kevin Monahan (senior producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
Sam Singal (senior broadcast producer)
Bob Epstein (executive producer)
Patrick Burkey (executive producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Desperate Days: The Floods of Pakistan"
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Williams (anchor/managing editor)
Bob Epstein (executive producer)
Patrick Burkey (executive producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
Sam Singal (senior broadcast producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Subrata De (senior producer)
Madeleline Haeringer (senior producer)
Ron Allen (correspondent)
Ann Curry (correspondent)
Lester Holt (correspondent)
Bill Neely (correspondent)
Kerry Sanders (correspondent)
Laura Allenbaugh (producer)
Erika Angulo (producer)
Molly Burckhardt (producer)
Justin Cece (producer)
Bob Croce (producer)
Clare Duffy (producer)
Dave Harman (producer)
Mario Garcia (producer)
Hillary Guy (producer)
Susan Kroll (producer)
Joo Lee (producer)
Kevin Monahan (producer)
Mary Murray (producer)
Max Paul (producer)
Dan Shepard (producer)
Barry Silverman (producer)
Yuka Tachibana (producer)
Mary Beth Toole (producer)
Kelly Venardos (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Earthquake in Haiti"

News & Documentary Emmy Awards 2010

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Williams (anchor/managing editor)
Bob Epstein (executive producer)
Patrick Burkey (senior broadcast producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
Brett Holey (director)
Subrata De (senior producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Tracey Lyons (senior producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Jay Blackman (supervising producer)
Robert Bazell (correspondent)
Tom Costello (correspondent)
Rehema Ellis (correspondent)
Martin Fletcher (correspondent)
Mike Taibbi (correspondent)
Chuck Todd (correspondent)
Donna Bass (producer)
Beverly Allyn Chase (producer)
Chris Colvin (producer)
Bob Croce (producer)
Tom Dawson (producer)
Clare Duffy (producer)
Carol Eggers (producer)
Lauren Fairbanks (producer)
Scott Foster (producer)
Andy Franklin (producer)
Anthony Galloway (producer)
Mario Garcia (producer)
Hillary Guy (producer)
Jody Henenfeld (producer)
Rob Kaplan (producer)
Maggie Kassner (producer)
Susan Kroll (producer)
Victor Limjoco (producer)
Daniel Linden (producer)
Carla Marcus (producer)
Megan Marcus (producer)
Daniel Nagin (producer)
Sam Singal (producer)
Robin Skolnick (producer)
Christina Vallice (producer)
Kelly Venardos (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For coverage "Miracle on the Hudson"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Williams (anchor/managing editor)
Bob Epstein (executive producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
Brett Holey (director)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Richard Engel (correspondent)
Adrienne Mong (correspondent)
Maria Alcon (producer)
Bredun Edwards (producer)
Madeleline Haeringer (producer)
Maggie Kassner (producer)
Paul Nassar (producer)
Matt Softley (producer)
Rachele Webb (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For coverage "Unlikely Refuges"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Williams (anchor/managing editor)
Bob Epstein (executive producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
Brett Holey (director)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Tracey Lyons (senior producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Peter Alexander (correspondent)
Robert Bazell (correspondent)
Tom Brokaw (correspondent)
Tom Costello (correspondent)
Kelly O'Donnell (correspondent)
Maria Alcon (producer)
Laura Allenbaugh (producer)
Donna Bass (producer)
Jay Blackman (producer)
Chris Colvin (producer)
Bob Croce (producer)
Tom Dawson (producer)
Lauren Fairbanks (producer)
Scott Foster (producer)
Andy Franklin (producer)
Hillary Guy (producer)
Jody Henenfeld (producer)
Rob Kaplan (producer)
Maggie Kassner (producer)
Susan Kroll (producer)
Joo Lee (producer)
Daniel Linden (producer)
Daniel Nagin (producer)
Megan Marcus (producer)
Benita Alexander-Noel (producer)
Sam Singal (producer)
Robin Skolnick (producer)
Christina Vallice (producer)
Kelly Venardos (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For coverage "The Crash of Colgan Air Flight 3407"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Williams (anchor/managing editor)
Bob Epstein (executive producer)
Subrata De (senior producer)
Beverly Allyn Chase (producer)
Madeleline Haeringer (producer)
Kiko Itasaka (producer)
Megan Marcus (producer)
Adrienne Mong (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For coverage "Brian Williams: Reporting from Afghanistan"
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Williams (anchor)
Bob Epstein (executive producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
Brett Holey (director)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Richard Engel (correspondent)
Adrienne Mong (correspondent)
Maria Alcon (producer)
Bredun Edwards (producer)
Madeleline Haeringer (producer)
Maggie Kassner (producer)
Paul Nassar (producer)
Matt Softley (producer)
Rachele Webb (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For segment "Unlikely Refuges"
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Williams (anchor)
Bob Epstein (executive producer)
Aurelia Grayson (senior broadcast producer)
Brett Holey (director)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Martin Fletcher (correspondent)
Jim Maceda (correspondent)
Anne Thompson (correspondent)
Ian Williams (correspondent)
Kyle Eppler (producer)
Mario Garcia (producer)
Paul Goldman (producer)
Charlene Gubash (producer)
Garrett Haake (producer)
Rob Kaplan (producer)
Sohel Uddin (producer)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Perfect Storm: Climate Change and Conflict"

News & Documentary Emmy Awards 2009

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Alexandra Wallace (executive producer)
Bob Epstein (senior broadcast producer)
Doug Adams (senior producer)
Tracey Lyons (senior producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Patti Domm (senior producer)
Jay Blackman (producer)
Gene Choo (producer)
Chris Colvin (producer)
Patrice Fletcher (producer)
Kerri Forrest (producer)
A.J. Goodwin (producer)
Aarne Heikkila (producer)
John Holland (producer)
Ken Strickland (producer)
Mike Viqueira (producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Maria Bartiromo (correspondent)
Tom Costello (correspondent)
Steve Liesman (correspondent)
Andrea Mitchell (correspondent)
Kevin Tibbles (correspondent)
Chuck Todd (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Bailout Talks Collapse"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Alexandra Wallace (executive producer)
Bob Epstein (senior broadcast producer)
Mary Laurence Flynn (senior foreign producer)
Madeleline Haeringer (producer)
Joo Lee (producer)
Michelle Neubert (producer)
Bredun Edwards (producer)
Beverly Allyn Chase (producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Brett Holey (director)
Richard Engel (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Tip of the Spear"
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
Brian Williams (anchor/managing editor)
Alexandra Wallace (executive producer)
Bob Epstein (senior broadcast producer)
Patrick Burkey (senior broadcast producer)
Doug Adams (producer)
Buba Adschiew (producer)
Anne Binford Allen (producer)
Mario Garcia (producer)
Maralyn Gelefsky (producer)
Sylvie Haller (producer)
Mike Kosnar (producer)
Megan Marcus (producer)
Amber Payne (producer)
John Zito (producer)
Brett Holey (director)
Jay Blackman (senior producer)
Subrata De (senior producer)
Robert Dembo (senior producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Richard Latour (senior producer)
Tracey Lyons (senior producer)
Tom Brokaw (correspondent)
Pete Williams (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "The Death of Tim Russert" (6/13/2008)
Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing - Quick Turnaround
Beverly Allyn Chase (editor)
NBC News (broadcaster)
For "Uncovering the Holocaust by Bullets"

News & Documentary Emmy Awards 2007

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Bob Epstein (senior broadcast producer)
Edward Deitch (senior producer)
Rich Latour (senior producer)
Adam Ciralsky (producer)
Subrata De (producer)
Clare Duffy (producer)
Patrice Fletcher (producer)
Mario Garcia (producer)
Madeleline Haeringer (producer)
Jean Harper (producer)
Mark Hudspeth (producer)
Kiko Itasaka (producer)
Lawahez Jabari (producer)
Carla Marcus (producer)
Kevin Monahan (producer)
Adrienne Mong (producer)
Donna Bass (producer)
Stephen Weeke (producer)
Richard Engel (correspondent)
Martin Fletcher (correspondent)
Dawn Fratangelo (correspondent)
David Gregory (correspondent)
Kevin Tibbles (correspondent)
Brian Williams (anchor/managing editor)
National Broadcasting Company (NBC)
For coverage of "Crisis in the Middle East" (July 18, 2006)
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Bob Epstein (senior broadcast producer)
Mary Laurence Flynn (senior foreign producer)
Edward Deitch (senior producer)
Ghazi Balkiz (producer)
Sarah Ford (producer)
John Holland (producer)
Tammy Kupperman (producer)
Joo Lee (producer)
Kevin Monahan (producer)
Bita Nikravesh (producer)
Yuka Tachibana (producer)
Sohel Uddin (producer)
Robert Windrem (producer)
Donna Bass (producer)
Moufaq Khatib (producer)
Lawahez Jabari (producer)
Paul Goldman (producer)
Mike Boettcher (correspondent)
Richard Engel (correspondent)
Martin Fletcher (correspondent)
David Gregory (correspondent)
Jim Maceda (correspondent)
Jim Miklaszewski (correspondent)
Andrea Mitchell (correspondent)
Tim Russert (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For coverage of "Zarqawi Assassinated"
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Bob Epstein (senior broadcast producer)
Mary Laurence Flynn (senior foreign producer)
Edward Deitch (producer)
Jay Blackman (producer)
Sarah Ford (producer)
Rich Gardella (producer)
Kiko Itasaka (producer)
Mike Kosnar (producer)
Carroll Ann Mears (producer)
Carl Sears (producer)
Madeleline Haeringer (producer)
Robert Windrem (producer)
Ghazi Balkiz (producer)
Brian Donald (producer)
Ron Allen (correspondent)
Tom Costello (correspondent)
David Gregory (correspondent)
Jennifer London (correspondent)
Keith Miller (correspondent)
Andrea Mitchell (correspondent)
Lisa Myers (correspondent)
Pete Williams (correspondent)
Brian Williams (anchor/managing editor)
National Broadcasting Company (NBC)
For coverage of "London Terror Plot"
Outstanding Continuing Coverage of a News Story in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Bob Epstein (senior broadcast producer)
Mary Laurence Flynn (senior foreign producer)
Marisa Buchanan (producer)
Rebecca Haggerty (producer)
Antoine Sanfuentes (producer)
Mike Simon (producer)
Ann Curry (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For continuing coverage "Crisis in Darfur"
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Bob Epstein (senior broadcast producer)
Jim Popkin (chief investigative producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Doug Adams (producer)
Adam Ciralsky (producer)
Rich Gardella (producer)
Lisa Myers (senior investigative correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For segment "Trophy: The US Army's War Against A Promising Weapons System" (9/5/2006)
Outstanding Interview
John Reiss (executive producer)
Bob Epstein (senior broadcast producer)
Subrata De (producer)
Donna Bass (producer)
Mario Garcia (producer)
Brian Williams (anchor/managing editor)
National Broadcasting Company (NBC)
For "An Interview with Michael Brown"

News & Documentary Emmy Awards 2006

Won
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Heather Allen (senior producer)
Patrick Burkey (senior producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Sharon Hoffman (senior producer)
Rich Latour (senior producer)
Frieda Morris (senior producer)
Brian Williams (anchor)
Mike Boettcher (correspondent)
Campbell Brown (correspondent)
Jim Cummins (correspondent)
Bob Faw (correspondent)
Carl Quintanilla (correspondent)
Tony Zumbado (correspondent)
Kerry Sanders (correspondent)
Martin Savidge (correspondent)
Don Teague (correspondent)
Anne Thompson (correspondent)
Pete Williams (correspondent)
Brett Holey (director)
For coverage of "Hurricane Katrina: Moment of Crisis" (September 1, 2005)
Nominated
Emmy
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Sharon Hoffman (senior producer)
Heather Allen (senior producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Rich Latour (senior producer)
Patrick Burkey (senior producer)
Frieda Morris (senior producer)
Brian Williams (anchor)
Rob Allen (correspondent)
Bob Faw (correspondent)
Andrea Mitchell (correspondent)
Lisa Myers (correspondent)
Kevin O'Donnell (correspondent)
Carl Quintanilla (correspondent)
Kerry Sanders (correspondent)
Martin Savidge (correspondent)
David Shuster (correspondent)
Don Teague (correspondent)
Brett Holey (director)
For coverage of "Hurricane Katrina: Race Against Time" (September 2, 2005)
Outstanding Coverage of a Breaking News Story in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Heather Allen (senior producer)
Patrick Burkey (senior producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Al Henkel (senior producer)
Sharon Hoffman (senior producer)
Rich Latour (senior producer)
Frieda Morris (senior producer)
Brian Williams (anchor/correspondent)
Coyt Bailey (correspondent)
Campbell Brown (correspondent)
Carl Quintanilla (correspondent)
Don Teague (correspondent)
Anne Thompson (correspondent)
Brett Holey (director)
For coverage of "Hurricane Katrina: The Day After" (August 30, 2005)
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
Steve Capus (executive producer)
John Reiss (executive producer)
Jim Popkin (senior producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Robert Windrem (senior producer)
Rich Gardella (producer)
Rachel Levin (producer)
Doug Pasternak (producer)
Aram Roston (producer)
Mushtaq Yusufzai (producer)
Lisa Myers (correspondent)
For segment "Investigating the War on Terror"
Outstanding Investigative Journalism in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Jim Popkin (senior producer)
Albert Oetgen (senior producer)
Robert Windrem (senior producer)
Doug Adams (producer)
Marisa Buchanan (producer)
Rich Gardella (producer)
Doug Pasternak (producer)
Aram Roston (producer)
Chris Scholl (producer)
Lisa Myers (correspondent)
For segment "Investigating Katrina"
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Heather Allen (senior producer)
Patrick Burkey (senior producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Sharon Hoffman (senior producer)
Rich Latour (senior producer)
Frieda Morris (senior producer)
Mike Boettcher (correspondent)
Campbell Brown (correspondent)
Jim Cummins (correspondent)
Bob Faw (correspondent)
Carl Quintanilla (correspondent)
Tony Zumbado (correspondent)
Kerry Sanders (correspondent)
Martin Savidge (correspondent)
Don Teague (correspondent)
Anne Thompson (correspondent)
Pete Williams (correspondent)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Brett Holey (director)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Hurricane Katrina: Moment of Crisis" (September 1, 2005)
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
John Reiss (executive producer)
Heather Allen (senior producer)
Patrick Burkey (senior producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Sharon Hoffman (senior producer)
Rich Latour (senior producer)
Frieda Morris (senior producer)
Campbell Brown (correspondent)
Lester Holt (correspondent)
Ron Mott (correspondent)
Kelly O'Donnell (correspondent)
Carl Quintanilla (correspondent)
Martin Savidge (correspondent)
Anne Thompson (correspondent)
Brian Williams (anchor/managing editor)
Brett Holey (director)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Hurricane Katrina: The Flood" (August 31, 2005)
Best Story in a Regularly Scheduled Newscast
Steve Capus (executive producer)
John Reiss (executive producer)
Mary Laurence Flynn (senior producer)
Judy Augsburger (producer)
Denise Baker (producer)
Baruch Ben-Chorin (producer)
Truus Bos (producer)
Karl Bostic (producer)
Brian Donald (producer)
Clare Duffy (producer)
Mike Mosher (producer)
Madeleline Haeringer (producer)
Yuka Tachibana (producer)
Michelle Neubert (producer)
Carla Marcus (producer)
Paul Nassar (producer)
Richard Engel (correspondent)
Mike Boettcher (correspondent)
National Broadcasting Company (NBC)
For "Iraq: The Front Lines"

PGA Awards 2012

Nominated
PGA Award
Outstanding News Program

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards