Edit

Full Cast & Crew

Directed by 

Rene Effie

Writing Credits (in alphabetical order)  

Dolphe Gingerthorpe ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Don Ross
...
President (as Robert M. Shaw)
...
Sara (as Lesley Lindsay)
Alexandra Harlan ...
Mary
Charles Thomas ...
Steve
...
Tim (as Christopher Villa)
...
Rose
Hazel Rhodes ...
Techie 1
Vincent Zangari ...
The Man
Melissa Lyndon ...
Babe in Distress
...
Crazed Man
...
Dirk Thorn
Chopstick ...
Techie 2
Jamaica Charley ...
Virgin Bride
Junu Airtsenberg ...
Mute Girl
Adam G. Blinn ...
Sven
Bradley David ...
Thor

Produced by 

Alain Siritzky ... producer

Music by 

Ace Edwards ... (music composed by)

Cinematography by 

Todd Barron ... director of photography

Film Editing by 

Anne Ventura ... (as Ann Ventura)

Casting By 

Michelle Jones

Production Design by 

Mark Harper ... (as Mark W. Harper)

Costume Design by 

Edward Reno Hibbs ... (as Edward R. Hibbs)

Makeup Department 

John Bailey ... make-up assistant
Jean Beachwood ... make-up assistant
Jane Fang ... make-up assistant
Jennifer Johnson ... make-up assistant
Michelle Kelly ... make-up assistant
M. Leigh ... key make-up artist
Kathleen Smith ... make-up assistant
Rachel Thunderbird ... make-up assistant
Julie Zvorsky ... make-up assistant

Production Management 

John Pussgrone ... post production supervisor
Duncan White ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Scott Baldyga ... director: second unit
Matthew R. Eyraud ... first assistant director
Robert Kimmel ... director: second unit
Jonathon Lally ... second assistant director
Johnny MacGuffin ... first assistant director
Kevin Reilly ... director: second unit
Ted Roach ... first assistant director
Devon Saglianni ... second second assistant director (as Devan Sagliani)

Art Department 

Alan Arrivée ... carpenter (as Alan Arrivee)
Bryon Baalbergen ... swing
H. Chase ... scenic
Derek Crimmel ... assistant propmaster
Jay Dunn ... swing
Leon Dunn ... carpenter / construction coordinator
Joe Hamm ... on-set dresser
Evelyn Hampton ... propmaster
Mary Irvine ... lead scenic
Kappy Kilburn ... on-set dresser
Christopher Larsen ... art department coordinator / decorator
Andrew Leary ... construction coordinator / on-set dresser
Mike Minecki ... scenic (as Michal Minecki)
Stacy Allen Muse ... scenic
Desmond O'Regan ... carpenter (as Desmondo' Regan)
Kevin Parr ... swing
Erwin J. Pecheux ... swing (as Pecheux Erwin)
Laura Purcell ... decorator / scenic
Carlo Quinel ... lead man
Ricardo Ramirez ... stage hand
Erick Rodgers ... propmaster
Peter Sorensen ... on-set dresser (as Peter Sorenson) / swing (as Peter Sorenson)
Niel Wiencek ... carpenter
Tracy L. Williams ... scenic

Sound Department 

Duff Campbell ... boom operator (as A. Duff Campbell)
James H. Coburn IV ... sound mixer
Frederick Critchlow ... sound mixer: second unit (as Frederick J. Critchlow)
Rob Disner ... sound mixer: second unit (as Robert B. Disner)
Scott Evans ... boom operator
Arnold Fate ... mixer / sound effects editor
L.A. Feng ... sound effects editor (as L.A. Leng)
David Ho ... mixer (as D. Ho) / supervising sound editor (as D. Ho)
Michele Lorraine ... foley artist (as Michelle Lorrain)
Franck Marr ... adr editor (as Frank Marr) / adr recordist (as Frank Marr) / dialogue editor (as Frank Marr) / mixer (as Frank Marr)
Mary Marr ... adr editorial assistant
Greg Novell ... adr editor / adr recordist
Will Otey ... boom operator
Darryl Patterson ... sound mixer
Chris G. Rich ... foley editor
David C. Riden ... supervising sound editor (as David C. Riden)
Robin Watkins ... dialogue editor

Stunts 

Eugene Collier ... stunt coordinator
Cass Magda ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Mike Baker ... grip
David E. Barrero ... best boy grip (as David B. Barrero)
Leon Benzakein ... electrician
Wolfgang Bolle ... director of photography: second unit
Alex J. Brown ... still photographer
Glen Brown ... director of photography: second unit
Ronnie Brown ... grip (as Ronnie E. Brown)
Royce T. Brown ... loader
Jimmy Bruckner ... best boy grip (as James 'Jimmi' Brukner)
Ron Burchfield ... grip
Jad Carmona ... assistant camera: second unit
Scott Christensen ... electrician
Craig Delaney ... best boy grip
Jon Delaney ... grip (as J.D. Delaney)
Richard Franchot ... grip
Steve Gainer ... director of photography: second unit
Bryce H. Haasarud ... grip (as Bryce Haasarud)
Harry Hope ... key grip
Adam Janeiro ... director of photography: second unit
Douglas W. Johnson ... assistant camera: second unit
Brian Kuhar ... grip intern (as Brian W. Kuhar)
Dwight F. Lay ... director of photography: second unit (as Dwight Lay)
Jason Libretta ... assistant camera: second unit (as Jason D. Libretta)
Todd Loncto ... first assistant camera
Mateo Londono ... assistant camera: second unit
Terry Meadows ... gaffer
Nocandoo ... electrician
P.C.B. ... assistant camera: second unit
James Peyton ... assistant camera: second unit
Jon Prentice ... grip intern (as John L. Prentice)
Kevin Reilly ... gaffer: second unit
Doug Rymes ... electrician
Brian Scotti ... electrician
Lee Sinfososa ... first assistant camera
Joe Spaan ... best boys electric (as Josef Spaan)
Kymm Swank ... second assistant camera (as Kym Swank)
Clayton Tripp ... director of photography: second unit
Brad Wallace ... loader / second assistant camera

Casting Department 

Charles Matthews ... extras casting
Jason White ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Alejandro Kalaf ... wardrobe assistant
Larry Q. ... wardrobe supervisor

Editorial Department 

Stephen Crestview ... assistant editor
Sandra Martinez ... post production assistant
Kimihide Yamada ... assistant editor (as Kimi Yamada)
Erick Ziegler ... post production coordinator (as Harry Swanker)

Music Department 

Ace Edwards ... music editor / music recordist
Franck Marr ... music editor (as Frank Marr) / music recordist (as Frank Marr)

Other crew 

Scott Baldyga ... script supervisor
Tim Beynart ... key production assistant
Royce T. Brown ... production assistant
Sharon Cingle ... script supervisor
Avi Eshed ... production intern
Rodney Good ... production coordinator
Danielle Gorton ... craft service
Max Hudah ... production intern
Nancy J. Kaimowitz ... script supervisor: second unit
Robert Kimmel ... production coordinator: second unit
Nanette K. Martin ... script supervisor
Kelleen Nicholson ... production assistant (as A. Kelleen Nicholson)
Vichet Nol ... assistant production coordinator
Carlos Rodriguez ... production assistant
Jose Henriquez Rosales ... production intern
T.J. Sakasegawa ... production assistant
Steve Smith ... production runner
Daniel Tanner ... stage manager (as Dan Tanner)
Jim Yanko ... production assistant
Kirsten Zauber ... production assistant

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page