Edit
Spy Kids (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Robert Rodriguez

Writing Credits (WGA)  

Robert Rodriguez ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Carmen Cortez (as Alexa Vega)
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Cool Spy
...
Pastor
Johnny Reno ...
Agent Johnny
...
FoOglie #1 / Flower
Norman Cabrera ...
FoOglie #2 / Tall & Skinny
Trant Batey ...
FoOglie #3 / Too Too
Andy W. Bossley ...
Brat
Jeffrey J. Dashnaw ...
Brat's Dad (as Jeff Dashnaw)
Kara Slack ...
Carmen's Friend
...
Cab Driver
Emilio Navarro-Mackissack ...
Excited Kid at Playground (as Emilio Navarro Mackissack)
...
'Intruder' Spy Kid
Rachel Duhame ...
President's Robot Daughter
Houston Hooker ...
Lisp's Robot Son
Addisyn Fair ...
Baby Carmen
Louis Black ...
Financier
Charles Ramirez-Berg ...
Financier
...
Financier
Steve Havens ...
Financier
Roberto Santibáñez ...
Financier (as Roberto Santibanez)
Julio Villarreal ...
Spy Driver
Rebecca Rodriguez ...
Spy Bridesmaid (as Becca Rodriguez)
...
Spy Bridesmaid
...
Newscaster
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
FoOglie #3 / Too Too / Thumb Thumb / Shape Monster (uncredited)
Brittany Callahan ...
Playground Kid (uncredited)
Devin Carbaugh ...
ThumbThumb (uncredited)
...
Thumb Thumb (uncredited)
Jace Jeanes ...
Monster (uncredited)
...
Robot Kid (uncredited)
...
Thumb Thumb / Shape Monster (uncredited)
...
Floop & Mr. Lisp Bodyguard / Henchman #1 (uncredited)
Maverick Shaw ...
ThumbThumb (uncredited)
...
Playground Kid (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Elizabeth Avellan ... producer
Cary Granat ... executive producer
Robert Rodriguez ... producer
Bill Scott ... line producer
Tamara Smith ... co-producer (as Tamee Smith Zimmerman)
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

John Debney
Danny Elfman
Los Lobos
Robert Rodriguez

Cinematography by 

Guillermo Navarro ... director of photography

Film Editing by 

Robert Rodriguez

Casting By 

Anne McCarthy
Mary Vernieu

Production Design by 

Cary White

Art Direction by 

Ed Vega

Set Decoration by 

Jeanette Scott

Costume Design by 

Deborah Everton

Makeup Department 

Chad Atkinson ... lab technician: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Linda Bastin ... special makeup effects purchasing: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Howard Berger ... special makeup effects supervisor: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Kamar Bitar ... production manager: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Troy Breeding ... key hair stylist
Norman Cabrera ... sculptor: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Connie Cadwell ... fabricator: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Tamara Carlson ... fabricator: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc. (as Tamara Carlson-Woodard)
Chris Cera ... lab technician: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Jason Collins ... lab technician: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Alex Diaz ... painter: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Melissa Forney ... hair stylist: second unit (as Melissa D. Forney) / makeup artist: second unit (as Melissa D. Forney)
Jake Garber ... makeup application: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Dave Grasso ... sculptor: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc. (as David Grasso)
James Hall ... lab technician: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Steve Hartman ... lab technician: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Chiz Hasegawa ... production coordinator: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Beth Hathaway ... fabricator: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Garrett Immel ... sculptor: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Rick Kess ... fabricator: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Luke Khanlian ... mechanical department: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Robert Kurtzman ... special makeup and creature effects
Alex 'Little Al' Lorenzana ... lab technician: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc. (as Li'l Al Lorenzana)
Mark Maitre ... sculptor: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Don Malot ... assistant makeup artist
Mike McCarty ... painter: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc. (as Michael McCarty)
Jake McKinnon ... mechanical department: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Bruce D. Mitchell ... fabricator: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc. (as Bruce Mitchell)
Greg Nicotero ... special makeup and creature effects (as Gregory Nicotero) / special makeup effects supervisor: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Ermahn Ospina ... key makeup artist
Scott Patton ... sculptor: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Gary Pawlowski ... mold department: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
David Perteet ... mold department: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Bradford Plows ... lab technician: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc. (as Brad Plows)
Brian Rae ... mold department: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Shannon Shea ... shop foreman: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Robyn Simms ... fabricator: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
'Evil' Ted Smith ... fabricator: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc. (as Ted Smith)
Shelley Tanner ... assistant hair stylist
Mark Tavares ... painter: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
Alan Tuskes ... mold department: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc.
David Wogh ... mechanical department: Kurtzman, Nicotero & Berger EFX Group, Inc. (as Dave Wogh)
Norman Cabrera ... special makeup effects artist (uncredited)
Scott Patton ... special makeup effects artist (uncredited)

Production Management 

Cristian Marzolo ... production supervisor: Chile South American aerial unit, Filmocentro Cine, S.A
Bill Scott ... unit production manager
Steve Barnett ... post-production supervisor: digital release (uncredited)
Clark Henderson ... post production executive (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Douglas Aarniokoski ... first assistant director (as Doug Aarniokoski)
Brian Bettwy ... second assistant director
Linda Brachman ... first assistant director
Phil Hardage ... second second assistant director (as Philip Hardage)
Vincent Palmo Jr. ... additional second assistant director (as Vince Palmo Jr.)
Brian Steward ... second assistant director
Jeffrey J. Dashnaw ... second unit director (uncredited)

Art Department 

Cheryl R. Atkinson ... prop production assistant
Marc Baird ... storyboard artist
Joe Barrow ... carpenter (as Joe P. Barrow)
Ronn Basquette ... set designer
Phil Bates ... set painter
Kevin Berve ... property assistant
Debbie Bilski ... propmaker
Randy Bilski ... propmaker
Kelly Bogdan ... props production assistant
Bart Brown ... set dresser
Rodney Brown ... carpenter (as Rodney T. Brown)
Marcia Bruscato-Poss ... propmaker (as Marcie Bruscato Poss) / set painter (as Marcia Bruscato Poss)
Tom Christopher ... set dresser
Jack Colmenero ... set dresser
Debbie Cortez Haber ... art department assistant (as Debbie Haber)
Brian Cross ... property assistant
April Crump ... set dresser
Travis Dean ... carpenter
Bill Dunagin ... carpenter (as Bill Dunagan)
Caylah Eddleblute ... assistant property master
Sheila M. Eitson ... set painter
Ramona Fabregas ... property master: second unit
John B. Goodman ... set painter (as John Goodman)
Donald Gross ... propmaker
David Hack ... set dresser (as David S. Hack)
Robyn Jacobs ... prop maker (as Robyn L. Jacobs)
Douglas Jeeves ... carpenter
Lynn A. Johanson ... set painter
Steve Joyner ... property master (as Steve 'Q' Joyner)
Shashana Kaplan ... props
Thomas Karl Jr. ... stand-by painter (as Thomas Karl)
Crystal Keith ... prop production assistant
Laura King ... construction first aid (as Laura J. King)
David Kroach ... construction utility (as David Kroah) / paint utility (as David Kroah)
Timothy W. Lobdell ... carpenter (as Tim Lobdell)
Jennifer Long ... set decorating buyer
Chad Loucks ... carpenter
Pat Martine ... set painter
Joe McCusker ... carpenter (as Joseph McCusker)
Richard M. Moore ... carpenter
King Orba ... assistant property master (as Mark Wallace)
Darren Patnode ... on-set dresser
Shane Patrick ... leadman
Ronald Perkins ... construction foreman
Jeff Poss ... prop sculptor / scenic artist
Jerry Riddles ... carpenter
Michael Riviere ... construction utility / paint utility
Dawn Robinette ... art department coordinator
Steve Sawhill ... set dresser
Scott Schofield ... set painter
Shane Scott ... property maker
Charles Seale ... carpenter
Alan R. Serotta ... construction shop foreman
Randy Severs ... prop maker
Clete Shields ... sculptures: Floop
Christopher Stull ... set dresser
Michael J. Sullivan ... assistant art director (as Sully)
Kara Sutherlin ... set painter
Wallace R. Symns ... head greensman
Patrick Thornton ... prop sculptor
Sylvester Tucker ... construction utility / paint utility
Ronnie White ... carpenter (as Ron 'Rock' White)
Phillip Williams ... construction utility / paint utility
David Wilt ... construction coordinator
Trini Wilt ... construction production assistant
Troy Woods ... prop sculptor
Jeri Woodward ... scenic artist (as Jeri Lowe Woodward)
Randal Woodward ... paint foreman / lead scenic (uncredited)

Sound Department 

Kerry Ann Carmean ... backgrounds editor (as Kerry Carmean-Williams)
Mark Choi ... adr editor
Harry Cohen ... sound design editor
Sean England ... machine room operator
Victor Ray Ennis ... first assistant sound editor
Julie Feiner ... dialogue editor
Alan Freedman ... adr mixer
Nerses Gezalyan ... foley mixer / sound mixer
Mark Gordon ... foley editor
Greg Hedgepath ... supervising sound editor (as Gregory Hedgepath)
Philip A. Hess ... foley editor (as Phil Hess)
Dutch Hill ... sound effects editor (as R. Dutch Hill)
Edmund J. Lachmann ... dialogue editor (as Ed Lachman)
Tony Lamberti ... sound effects editor
Patrushkha Mierzwa ... boom operator
James Moriana ... foley artist
Tom Ozanich ... sound design editor
Robert Rodriguez ... sound re-recording mixer
Michael Semanick ... sound re-recording mixer
Anne Slack ... adr assistant / adr sound assistant
Daniel Sperry ... consultant: Dolby (as Dan Sperry)
Scott Streetman ... utility sound technician
Mark Ulano ... production sound mixer
Jeffrey Wilhoit ... foley artist (as Jeffrey B. Wilhoit)
Greg Zimmerman ... foley recordist
Jed M. Dodge ... adr mixer (uncredited)
Jeff Glueck ... sound engineer (uncredited)
Ben Holiday ... adr assistant (uncredited)
Ronald G. Roumas ... sound re-recordist (uncredited)

Special Effects by 

Eric Allard ... special effects
Robbie Clot ... special effects (as Robert P. Clot)
Mike Edmonson ... special effects foreman
Dan Gaspar ... special effects
Geoffrey C. Martin ... special effects (as Geoff Martin)
Wes Mattox ... special effects
Brian T. McCarty ... special effects
James W. McCormick ... special effects
John McLeod ... special effects coordinator
James Mize ... special effects
Brian Montgomery ... special effects production assistant (as Brian 'Monty' Montgomery)
Dan Nelson ... special effects
Mike Reedy ... special effects shop foreman
David Satchwell ... lighting lead
Mike Smithson ... puppeteer and effects
Frank W. Tarantino ... special effects
Chad Atkinson ... special effects technician (uncredited)

Visual Effects by 

Mashi Akiyama ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Jean-Yves Audouard ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Tom Baker ... digital effects coordinator: digital.art.media
Patrice-Alain Barrette ... technical support: Hybride Technologies
Michel Barrière ... digital compositor: Hybride Technologies (as Michel Barriere)
Thomas Barron ... executive producer: Image G
Romain Bayle ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Sébastien Bergeron ... digital compositor: Hybride Technologies (as Sebastien Bergeron)
Louise Bertrand ... bidding producer: Hybride
Keefe Boerner ... visual effects assistant
Marc Bourbonnais ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Xavier Bourque ... digital compositor: Hybride Technologies
Kristen Branan ... executive producer: digital.art.media (as Kristen Leigh Branan)
Caroline Brien ... technical support: Hybride Technologies
Wayne Brinton ... digital compositor: Hybride Technologies
Caroline Bélisle ... administration: Hybride Technologies (as Caroline Belisle)
Grady Cofer ... compositing artist: Digiscope
Nicolas Cotta ... digital compositor: Hybride Technologies
Aladino V. Debert ... CG supervisor: digital.art.media
Doug Delaney ... digital timer: Pacific Title
Thierry Delattre ... assistant visual effects supervisor: Hybride Technologies
Luc Desmarais ... systems support: Hybride Technologies
Anouk Deveault-Moreau ... visual effects production coordinator: Hybride Technologies (as Anouk Deveault Moreau)
John Ford Jr. ... digital artist: Digital Anvil (as John Ford)
Fortunato Frattasio ... compositing supervisor: Digiscope
Walter Garcia ... visual effects production coordinator: Digiscope
Dominic Gaudreau ... systems support: Hybride Technologies
Nicholas Gervay ... digital compositor: Hybride Technologies
Mark Goldsworthy ... digital artist: Digital Anvil
Christopher Grandel ... compositing artist: Digiscope
Jordan Harris ... digital artist: digital.art.media
Dion Hatch ... visual effects supervisor: Digiscope
Shawn Hillier ... digital compositor: Hybride Technologies
Dennis Hoerter ... visual effects motion control rigger: Image G
Gael Hollard ... digital compositor: Hybride Technologies
Simeon Hutner ... visual effects assistant film editor
Gary Hutzel ... visual effects director of photography: Image G
Celine Jackson ... film I/O supervisor: digital.art.media
Joseph Kasparian ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Joe Ken ... compositing lead: digital.art.media
Marc Kolbe ... visual effects supervisor: digital.art.media
Brad Kuehn ... visual effects supervisor: Digiscope
Mathieu Lalonde ... computer graphics animator: Hybride Technologies
François Lambert ... digital compositor: Hybride Technologies
Franck Lambertz ... digital compositor: Hybride Technologies
Jean Lapointe ... digital compositor: Hybride Technologies
Vincent Lavares ... digital asset manager: Cinesite Hollywood
Sylvain Lavoie ... digital compositor: Hybride Technologies
Daniel Leduc ... visual effects supervisor: Hybride Technologies
Francois Leduc ... digital compositor: Hybride Technologies (as François Leduc)
Patrick Legault ... digital compositor: Hybride Technologies
Jeremy Lott ... visual effects production assistant
Ralph Maiers ... compositing artist: Digiscope
Paul Maples ... visual effects motion control operator: Image G
Dean McCall ... digital artist: Digital Anvil
Sal Migliore ... 2D technical assistant / digital cinema assistant colorist
Craig A. Mumma ... head of production: digital.art.media (as Craig Mumma)
Michel Murdock ... visual effects financial controller: Hybride
Curtis Neal ... compositor: Digital Anvil (as Curtis A. Neal) / visual effects editor: Digital Anvil (as Curtis A. Neal)
Davy Nethercutt ... digital compositor: Hybride Technologies
Dominique Normand ... digital compositor: Hybride Technologies
Chris Olivia ... visual effects supervisor: Digital Anvil
Jonathan Paquin ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Rocco Passionino ... digital effects supervisor: digital.art.media
Steve Pelchat ... systems support: Hybride Technologies
Scott Peterson ... technical director
Scott B. Peterson ... digital artist: Digital Anvil (as Scott Peterson)
Daniel Post ... rotoscope/paint artist
A.J. Raitano ... visual effects camera assistant: Image G (as Arthur J. Raitano)
Pierre Raymond ... visual effects executive producer: Hybride Technologies
Leigh H. Rens ... digital artist: digital.art.media (as Leigh Rens)
Robert Rodriguez ... visual effects supervisor
César Romero ... digital compositor: Hybride Technologies (as Cesar Romero)
Chris Ryan ... digital compositor: Hybride Technologies
Gabriel Sanchez ... compositing artist: Digiscope
Naomi A. Sato ... compositing artist: Digiscope (as Naomi Sato)
Christopher Scull ... visual effects production assistant
Luke Scully ... production manager: Image G
Erik Shepherd ... digital artist: digital.art.media
Paul Simon ... roto: digital.art.media
Tamara Smith ... visual effects supervisor
Guillaume St-Aubin-Seers ... technical support: Hybride Technologies (as Guillaume St-Aubin Seers)
Ken Steel ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Strad ... digital compositor: Hybride Technologies
Stéphane Stradella ... digital compositor
Mary Stuart-Welch ... executive producer: Digiscope (as Mary Stuart Welch)
Jeremie Talbot ... digital artist: digital.art.media
Sylvie Talbot ... communications: Hybride
Philippe Theroux ... computer graphics supervisor: Hybride Technologies
Gaetan Thiffault ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Tara Thomas ... visual effects coordinator: Digital Anvil
Elaine K. Thompson ... visual effects coordinator
James D. Tittle ... facility manager: digital.art.media
Alex Toader ... digital artist: spy plane and additional graphics
Vincent Toussaint ... systems support: Hybride Technologies
Jim Towler ... shop supervisor: Big Z Miniatures
Hugo Tremblay ... systems support: Hybride Technologies
Marco Tremblay ... lead modeler: Hybride
Olivier Turcotte ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Esdras Varagnolo ... digital artist: digital.art.media
Yanick Wilisky ... computer graphics animator: Hybride Technologies
Ben Williams ... visual effects assistant film editor (as Ben Bowden Williams)
Lou Zutavern ... model effects supervisor: Big Z Miniatures (as Louis Zutavern)
Romain Bayle ... matte painter (uncredited)
Serena Chang ... texture artist (uncredited)
Gregory Creaser ... imaging supervisor: Digiscope (uncredited)
Avishkar Dahiya ... president (uncredited)
Enid Dalkoff ... digital artist (uncredited)
Thierry Fortier ... digital artist (uncredited)
Archie Gogoladze ... digital artist (uncredited)
Bruce Harris ... digital compositor (uncredited)
Joseph Kasparian ... lead digital textures (uncredited) / lighting artist (uncredited)
Jon-Marc Kortsch ... digital artist (uncredited)
Valerie McMahon ... digital artist (uncredited)
Daniel Naulin ... digital effects artist: Digital Art Media (uncredited)
Robert Nederhorst ... digital artist (uncredited)
Kate Neumann ... executive assistant: Digital.Art.Media (uncredited)
Corinne Pooler ... digital paint supervisor (uncredited)
Janet Quen ... digital effects compositor (uncredited)
Hilda Saffari ... assistant visual effects editor (uncredited)
Douglas Sayre ... digital artist (uncredited)
Sarma Vanguri ... digital effects artist (uncredited)
Chris 'Willie' Williams ... digital effects artist (uncredited)

Stunts 

Nicole Bilski ... stunts
Steve Bland ... stunts
Katie Boggs ... stunts
Tony Lee Boggs ... stunts (as Tony Boggs)
Robin Lynn Bonaccorsi ... stunts (as Robin Bonaccorsi)
Troy Brown ... stunts
Doc D. Charbonneau ... stunts (as Doc Charbonneau)
Jake Dashnaw ... stunts
Jeffrey J. Dashnaw ... stunt coordinator (as Jeff Dashnaw)
Steve M. Davison ... stunts (as Steve Davison)
Dino Dos Santos ... stunt double: Antonio Banderas (as Dino Frenkiel)
Rachel Duhame ... stunts
Troy Gilbert ... stunts
James M. Halty ... stunts (as Jimmy Halty)
Lucinda Hinton ... stunts
Buddy Joe Hooker ... stunts
Houston Hooker ... stunts
Kanan Hooker ... stunts
Tommy J. Huff ... stunts (as Tom Huff)
Cinda-Lin James ... stunts
Brandon Lott ... stunts
John Meier ... stunts (as John C. Meier)
Shane K. Odum ... stunts (as Shane Odum)
Shawn Odum ... stunts
Jimmy N. Roberts ... stunts (as Jimmy Roberts)
Troy Robinson ... stunts
Erik Rondell ... stunts
Julian Salas-Porras ... stunts
Jeff Schwan ... stunts (as Jeffrey P. Schwan)
Charles A. Tamburro ... stunts (as Chuck Tamburro)
Turner Vickery ... stunts
Tony Lee Boggs ... stunts: Precision Boat Driving (uncredited)
Joe Bucaro III ... stunts (uncredited)
Cinda-Lin James ... stunt double: Teri Hatcher (uncredited)
Natalie Nooner ... stunts (uncredited)
Lin Oeding ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Jeff Andrus ... company grip
Richard Ball ... rigging key grip
Roger Basquette ... video assist operator (as 'Rogers' W. Basquette)
Bobby Bastarache ... rigging grip
Clarita Berger ... underwater grip: Bahamas underwater unit
Roberto 'Tito' Blasini ... first assistant camera
Buzzy Burwell ... company electrician
Nick Caloyianis ... underwater cinematographer: Bahamas underwater unit
Jason Casillas ... camera production assistant
Carlos Cibils ... camera technician: SpaceCam (as Carlos 'Cafe' Cibils)
Scott Conn ... rigging electrician
Bruce Cordey ... underwater camera assistant: Bahamas underwater unit (as Bruce Cordrey)
Theda Cunningham ... second assistant camera: "b" camera
Dylan Goss ... camera operator: SpaceCam (as Dylan Gross)
Nathan Hathaway ... best boy electric
Monica Hoenig ... company electrician (as Monica Hoenig Torok)
Chip Huntington ... additional grip
Edison Jackson ... company electrician
Robert Janecka ... rigging electrician
Jason Jurica ... rigging best boy grip (as Jason Ray Jurica)
Timothy James Kane ... second assistant camera
Paul Kloss ... company electrician
Kurt Kornemann ... rigging grip (as Kurt A. Kornemann)
Ben Krout ... company grip
David Lee ... gaffer
Jon H. Lewis ... rigging gaffer
Jimmy Lindsey ... first assistant camera: "b" camera (as Jimmy 'Rock Star' Lindsey)
David McGill ... Steadicam operator / camera operator: "b" camera
Orlando Javier Mora ... company grip (as Orlando J. Mora)
P.K. Munson ... assistant camera
Danny Navarette ... company electrician (as Dany Navarrette)
Edward A. Navarro ... additional rigging grip
Mary C. Nelson ... rigging grip
Donis Rhoden ... rigging grip
Matt Richardson ... company grip
Robert Rodriguez ... camera operator
Rigney Sackley ... camera loader
Adam Drew Schwartz ... camera loader: additional photography
John Sheeren ... additional first assistant camera
Mike Sheeren ... dolly grip
Kevin Sims ... company electrician
Todd Smiley ... rigging best boy electric (as Todd E. Smiley)
Tim Soronen ... best boy grip
Rick Stribling ... key grip
Newton TerMeer ... effects gaffer
Rico Torres ... still photographer
Tim Travis ... rigging electrician
Joseph Vasquez ... company grip (as Joseph A. Vasquez)
Vance Wiese ... underwater grip: Bahamas underwater unit

Animation Department 

Ken Steel ... lead animator

Casting Department 

Jo Edna Boldin ... casting: Texas
Vicki Dempsey ... extras casting assistant (as Vicki B. Dempsey)
Helen Griffiths ... casting associate: Texas
Freddy Luis ... casting associate
Sarah Grace Monson ... assistant casting (as Sarah Monson)
Alex Newman ... casting associate
Brian Orr ... casting assistant: Texas
Beth Sepko ... extras casting
Rachael Erwin ... casting assistant (uncredited)
Christopher L. Parson ... casting intern (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Anna Abbey ... key set costumer (as Anna 'Cha Cha' Abbey)
Gala Autumn ... costume supervisor: L.A.
Susan L. Bertram ... costumer: L.A. (as Susan Bertram)
Brenda J. Chambers ... seamstress (as Brenda Chambers)
Steve Constancio ... costumer: Mr. Banderas (as Steven Constancio)
Kassandra D'Alessandro ... seamstress
Marcia Evers ... costume shop supervisor
Natalie Flores ... seamstress (as Natalie C. Flores)
Henley Green ... set costumer
Amy Maner ... set costumer
Claire Nicholas ... costume production assistant
Nina Proctor ... costume supervisor
Leeann Radeka ... set costumer
Kathy Russell ... seamstress
Senna Shanti ... costumer: L.A.
Rebecca M. Skelton ... costume stitcher
Jacqueline Wazir ... costume sketch artist

Editorial Department 

Joaquin Gonzalo Avellán ... apprentice editor: Avid (as Joaquin G. Avellan)
Elisa Cohen ... second assistant film editor
Anthony Durazzo ... apprentice editor (as Anthony F. Durazzo)
Scott Fox ... telecine colorist
Todd Green ... post-production assistant
Alex Hepburn ... assistant editor: Avid
Jeremy Lott ... editorial production assistant
Peter McEvoy ... digital cinema producer
Mike Mertens ... color timer
Cynthia Morris ... first assistant film editor
Mary Nelson-Duerrstein ... negative cutter
Meghan L. Noble ... assistant editor: avid
Eric Rigney ... avid technician
Mark Sachen ... colorist
Elaine K. Thompson ... post-production coordinator
Frederick Wardell ... assistant editor
Scott A. Williams ... editorial production assistant (as Scott Williams)
Valance Eisleben ... high definition editorial services (uncredited)

Music Department 

Wolfgang Amadeus ... electronic scoring mixer
Brad Dechter ... orchestrator
Peter DiStefano ... musician: guitar
George Doering ... musician
Bruce Fowler ... orchestrator
Janet Ketchum ... orchestra contractor
Christopher Klatman ... orchestrator
David Klotz ... composer: theme song
John Kurlander ... music scoring mixer
Bob Levy ... score recordist
Stephanie Lowry ... music editor
Frank Macchia ... music preparation
Michael Mason ... scoring coordinator: John Debney
Ladd McIntosh ... orchestrator
Alan Meyerson ... music scoring mixer
Don Nemitz ... orchestrator
David Newton ... composer: theme song
Joel J. Richard ... music assistance
David Slonaker ... orchestrator
Steven L. Smith ... music preparation
Randy Spendlove ... executive in charge of music
Dann Thompson ... score recordist
Booker White ... music preparation
Richard Whitfield ... supervising music editor
Mark Graham ... music copyist (uncredited)

Transportation Department 

Roy Burger ... driver
Dwight Cary ... driver
Billy L. Chambers ... driver
Ronald D. Chambers ... transportation captain
Sam Craytor ... driver: base camp generator
Tracy Craytor ... driver
Billy Cude ... driver (as Billy J. Cude)
Rolando De Hoyos ... driver (as Rolando DeHoyos)
Joe Dye ... driver
John East ... driver
Cecil D. Evans ... transportation coordinator
Joe Gallien ... driver (as Little Joe Gallien)
David Little ... driver (as David A. Little)
Joe Llanes ... driver
Joseph Lockwood ... transportation
Jerry McKnight ... driver (as Gerald R. McKnight)
Doyle Nelson ... driver
Charles W. Rice ... driver
Hector G. Rodriguez ... driver
Angie Saenz ... driver
Sissy Schriber ... driver
Jeff Schwan ... driver (as Jeffrey P. Schwan)
Bobby Sconci ... driver
Dallas Smalley ... driver
Butch Themer ... driver
Darwin Witte ... driver

Other crew 

Megan Adams ... stand-in
Emmanuel Aguilera ... stand-in (as Emmanuel 'E.J.' Aguilera)
Allison Baker ... assistant: Ms. Avellán (as Allison Gay Baker)
Maida Barbour ... clearance supervisor
Mateo Barnstone ... assistant location manager
Donaldo Bassana ... stand-in: Tony Shalhoub
Steve Beeson ... production accountant
Ken Beggs ... animal trainer
Debbie Bilski ... craft service (as Debbie)
Randy Bilski ... craft service
Richard Bronskill ... auricle operator
Rob Brown ... production secretary: additional photography
Brian Bruskrud ... first assistant accountant / post-production accountant
Brinton Bryan ... stand-in
Emmanuel Béhier Migeon ... underwater unit
Connie Cadwell ... puppeteer
Tod Campbell ... set production assistant
Anne Carr ... script revisor
Leighton Chapman ... assistant location manager: San Antonio
Sandy Collister ... second assistant accountant
Sandra Condito ... unit publicist
Lauren Craighead ... stand-in
Gino Crognale ... puppeteer
Kris DeForest ... assistant: Ms. Avellán
Courtney Donham ... stand-in
Ava DuVernay ... publicity consultant
Joy Ellison ... dialect coach: Mr. Banderas
Tamara Ford ... clearance research assistant (as Tamara V. Ford)
Steve Fossler ... caterer
Robbie Friedmann ... assistant location manager: second unit / location scout
Patricia A. Fullerton ... script supervisor: second Unit
Jake Garber ... puppeteer
Ryan Gomez ... assistant: Ms. Avellan
Gina Grande ... script supervisor
Daniel Grant ... caterer (as Daniel G. Grant)
Todd Green ... production secretary
Carolyn Harris ... location intern / locations intern
Beth Hathaway ... puppeteer
Jonathan Hennessey ... location assistant
Pat Jackson ... studio teacher (as Patrick Johnson)
Chad Keller ... production assistant
Luke Khanlian ... puppeteer
Caito Lanhoso Martins ... location manager: Chile South American aerial unit
Dinah Lary ... assistant: Mr. Banderas
Cindy Lindauer ... studio teacher
Melody Lloyd ... on-set first aid
David Long ... caterer
Brandon Lott ... assistant: Mr. Rodriguez
Emilie Maison ... press attache france
Will Martin ... stand-in
Sara Mayer ... set production assistant
Mike McCarty ... puppeteer (as Michael McCarty)
Jake McKinnon ... puppeteer
Greg Nicotero ... puppeteer
Daniel Norton ... caterer
Dina Parkinson ... production office assistant
John K. Patterson ... location scout
Joel Poage ... caterer
Daniel Salas-Porras ... assistant production coordinator
Shannon Shea ... puppeteer
Mike Smithson ... puppeteer
Mylan Stepanovich ... payroll accountant
Romy Stevenson ... set production assistant
Cynthia Streit ... production coordinator
Raigen Thornton ... paramedic: pre-production
Abril Abuhadba Toledo ... production coordinator: Chile South American aerial unit
Katie Tull ... production assistant: second unit
Eric Weld ... caterer (as Eric 'Tiny' Weld)
Eric A. Williams ... location manager
Ruhi Zandra ... set production assistant (as Ruhi Zandra Quinn)
Stephen Bridgewater ... drama coach (uncredited)
Loreto Caro-Valdes ... location assistant: additional photography (uncredited)
Lauren Craighead ... photo double (uncredited)
Ashley Edner ... adr voice (uncredited)
Juan Carlos Gregg ... stand-in: Antonio Banderas (uncredited)
Bryan Park ... production assistant (uncredited)
Maurice Ripke ... photo double: Antonio Banderas (uncredited)

Thanks 

Mike Allred ... special thanks
Lety Ledezma ... special thanks (as Lety Ledesma)
Martin Lisius ... acknowledgment: stock footage provided by, Prairie Pictures' StormStock
Linda Lopez ... special thanks
George Lucas ... special thanks
Estela Mancera ... special thanks
Rick McCallum ... special thanks (as Rick McCullum)
Matthew Melancon ... special thanks: Skydive San Marcos
Gabriela Ortega ... special thanks: Entertainment Partners
Racer Rodriguez ... special thanks (as Racer)
Rebel Rodriguez ... special thanks (as Rebel)
Rocket Rodriguez ... special thanks (as Rocket)
Vanessa Thomas ... special thanks
Hans Zimmer ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page