Edit
Courage the Cowardly Dog (TV Series 1999–2002) Poster

(1999–2002)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

John Dilworth ... (52 episodes, 1999-2002)

Series Writing Credits  

David Steven Cohen ... (52 episodes, 1999-2002)
John Dilworth ... (creator) (52 episodes, 1999-2002)
William Hohauser ... (52 episodes, 1999-2002)
Irvin S. Bauer ... (7 episodes, 1999-2002)
Bill Marsilii ... (6 episodes, 1999-2002)
Craig Shemin ... (6 episodes, 1999-2002)
Michelle Belly Dilworth ... (4 episodes, 2000-2002)
Allan Neuwirth ... (3 episodes, 2002)
Gary Cooper ... (2 episodes, 2002)
Bruce Wilpon ... (2 episodes, 2002)
David Wachtenheim ... (1 episode, 2000)
Billy Aronson ... (1 episode, 2002)
Jeff Kunkin ... (1 episode, 2002)
Lory Lazarus ... (1 episode, 2002)
Katy McLaughlin ... (1 episode, 2002)
John T. Reynolds ... (1 episode, 2002)
Michael Sporn ... (1 episode, 2002)

Series Cast  

Thea White ...
 Muriel Bagge (53 episodes, 1999-2002)
Marty Grabstein ...
 Courage (52 episodes, 1999-2002)
Simon Prebble ...
 The Computer (49 episodes, 1999-2002)
Lionel G. Wilson ...
 Eustace Bagge / ... (35 episodes, 1999-2002)
Billie Lou Watt ...
 Ma Bagge (28 episodes, 1999-2002)
Arthur Anderson ...
 Eustace Bagge (18 episodes, 2002)
Paul Schoeffler ...
 Katz / ... (17 episodes, 1999-2002)
...
 Additional Characters / ... (7 episodes, 1999-2002)
Mary Testa ...
 Shirley the Medium (7 episodes, 1999-2002)
...
 Additional Characters / ... (6 episodes, 1999-2002)
John Dilworth ...
 Weremole / ... (6 episodes, 2000-2002)
...
 Carmen the Serpent / ... (5 episodes, 1999-2002)
(4 episodes, 1999-2002)
...
 Fusilli (4 episodes, 1999-2002)
Don Peoples
(4 episodes, 1999-2002)
Dennis Predovic ...
 Various Roles (4 episodes, 1999-2002)
(3 episodes, 1999-2002)
Tom McKeon
(3 episodes, 1999-2002)
Allen Swift
(3 episodes, 1999-2002)
Ruth Williams
(3 episodes, 1999-2002)
Bob Bottone
(3 episodes, 1999-2002)
Fran Brill ...
 The Stitch Sisters (2 episodes, 2002)
Gerrianne Raphael
(2 episodes, 1999-2002)
...
 Spirit of the Harvest Moon / ... (2 episodes, 2000-2001)
Ashley Albert ...
 Storm princess (2 episodes, 2002)
...
 Rumpledkiltskin (2 episodes, 2002)
Rosa Crosby ...
 Kitty (1 episode, 2002)
...
 Bunny (1 episode, 2002)
Tim Chi Ly ...
 Di Lung (1 episode, 1999)
...
 Duck Brothers (1 episode, 2000)
Snezana Bogdanovic
(1 episode, 2002)
(1 episode, 2002)
(1 episode, 2002)
Babi Floyd
(1 episode, 2002)
Michael Gwynne
(1 episode, 2002)
Paul Hecht
(1 episode, 2002)
(1 episode, 2002)
...
 Mama Bird (1 episode, 2002)
...
 Velvet Vic (1 episode, 2002)
(1 episode, 2002)
...
 The King of Flan (1 episode, 2002)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

John Dilworth ... executive producer (52 episodes, 1999-2002)
Risa Neuwirth ... associate producer (52 episodes, 1999-2002)
Robert Winthrop ... producer (52 episodes, 1999-2002)
Winnie Chaffee ... producer (31 episodes, 2000-2002)
Bill Schultz ... supervising producer: Cartoon Network / supervising producer / supervising producer: Cartoon Network Studios (6 episodes, 2000-2002)

Series Music by 

Andy Ezrin ... (52 episodes, 1999-2002)
Jody Gray ... (52 episodes, 1999-2002)

Series Film Editing by 

Tom Kartelias ... (21 episodes, 2000-2002)
Peter Roos ... (4 episodes, 1999-2000)

Series Casting By 

Don Case ... (52 episodes, 1999-2002)

Series Art Direction by 

John Dilworth ... (52 episodes, 1999-2002)

Series Production Management 

Jay Bastian ... executive in charge of production / executive in charge of production: Cartoon Network (52 episodes, 1999-2002)
Barbara Jean Kearney ... production manager (52 episodes, 1999-2002)
Peter Roos ... post-production supervisor (52 episodes, 1999-2002)
Linda Simensky ... executive in charge of production / executive in charge of production: Cartoon Network (52 episodes, 1999-2002)
Masako Kanayama ... production manager (16 episodes, 2000-2002)
Annie Chen ... production manager (14 episodes, 2000-2002)

Series Art Department 

David Wachtenheim ... storyboard revisionist / storyboard artist (52 episodes, 1999-2002)
Michael Wetterhahn ... storyboard revisionist / storyboard artist / senior storyboard artist (52 episodes, 1999-2002)
Bob Miller ... storyboard supervisor / storyboard artist (46 episodes, 1999-2002)
Pilar Newton ... storyboard revisionist / storyboard artist (42 episodes, 1999-2002)
Sean Lattrell ... storyboard revisionist (41 episodes, 1999-2002)
R. Theodore Brown ... storyboard revisionist (40 episodes, 1999-2002)
Jim Mitchell ... storyboard supervisor (30 episodes, 2000-2002)
Ethan Kanfer ... storyboard revisionist / storyboard artist (21 episodes, 2000-2002)
Margaret Frey ... title artwork / color stylist (18 episodes, 1999-2002)
Dave Simons ... storyboard artist / storyboard revisionist (17 episodes, 1999-2002)
Curtis Cim ... storyboard artist (15 episodes, 1999-2002)
Robert Bandel ... designer / storyboard revisionist (16 episodes, 2000-2002)
Jaesun Lee ... designer (16 episodes, 2000-2002)
Jordan Raskin ... designer (16 episodes, 2000-2002)
Jose Velasco ... storyboard revisionist (15 episodes, 2000-2002)
Tom Evans ... designer (12 episodes, 2002)
Bob Foster ... storyboard artist (12 episodes, 2002)
Armando Gil ... storyboard artist (12 episodes, 2002)
Brian Krupkin ... storyboard revisionist (12 episodes, 2002)
Vinh Truong ... designer (12 episodes, 2002)
Irene Wu ... designer (12 episodes, 2002)
Doug Compton ... storyboard artist (8 episodes, 2002)
Michael Sporn ... storyboard artist (8 episodes, 2002)
Keith Tucker ... storyboard artist (8 episodes, 2002)
Kevin Kobasic ... designer (6 episodes, 2002)
Jean Pierre Dillard ... storyboard artist / storyboard revisionist (5 episodes, 1999-2000)
Eddy Houchins ... storyboard artist (5 episodes, 2000-2002)
Trevor Hierons ... storyboard artist (5 episodes, 2001-2002)
Chris Rutkowski ... storyboard artist (5 episodes, 2001-2002)
John Allemand ... designer / storyboard revisionist (4 episodes, 1999-2002)
Kevin Brownie ... storyboard artist (4 episodes, 1999-2002)
Jesús Alonso ... storyboard artist (4 episodes, 1999-2001)
Luis Fernández de Velasco ... storyboard artist (4 episodes, 1999-2001)
Javier Jerez ... storyboard artist (4 episodes, 1999-2001)
Antonio Zurera ... storyboard artist (4 episodes, 1999-2001)
Rich Chidlaw ... storyboard artist (4 episodes, 2002)
Jim P. Dilworth ... designer (4 episodes, 2002)
Floyd Norman ... storyboard artist (4 episodes, 2002)
David Schwartz ... storyboard artist (4 episodes, 2002)
Enis Temizel ... storyboard revisionist (4 episodes, 2002)
John Dilworth ... storyboard artist (3 episodes, 1999-2000)
John Flagg ... storyboard artist (3 episodes, 1999-2000)
Brian Clark ... storyboard revisionist / storyboard artist (3 episodes, 1999)
Vincent Liu ... background supervisor (3 episodes, 2000-2002)
Mauro Casalese ... storyboard artist (3 episodes, 2000-2001)
Tom Nesbitt ... storyboard artist (3 episodes, 2000)
Alex Leung ... storyboard artist (3 episodes, 2001)
Daveed Kaplan ... storyboard artist (3 episodes, 2002)
Tim Chi Ly ... design supervisor (3 episodes, 2002)
Martin Wittig ... designer (3 episodes, 2002)
Gloria De Ponte ... storyboard revisionist (2 episodes, 1999)
Chad Hicks ... storyboard artist (2 episodes, 1999)
Wayne Murray ... storyboard revisionist (2 episodes, 1999)
Elaine Roche ... storyboard revisionist (2 episodes, 1999)
Robbie Busch ... storyboard revisionist (3 episodes, 2000-2002)
Bruce Morris ... storyboard artist (2 episodes, 2001)
Rodrigo Cubillo ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Stephen DeStefano ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Allan Neuwirth ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Otis Brayboy ... storyboard artist (1 episode, 2000)
Lee R. Corey ... storyboard artist (1 episode, 2000)
Luc Latulippe ... storyboard artist (1 episode, 2000)
Brad Rader ... storyboard artist (1 episode, 2000)
Eduardo Soriano ... storyboard artist (1 episode, 2000)
Martin Zeichner ... painter (1 episode, 2000)
Glen Lovett ... storyboard artist (1 episode, 2001)
John T. Miller ... storyboard artist (1 episode, 2001)
Jorden Oliwa ... storyboard artist (1 episode, 2001)
Jay Won So ... storyboard artist (1 episode, 2001)
Andrew Covalt ... background supervisor (1 episode, 2002)

Series Sound Department 

Michael Geisler ... sound designer / supervising sound editor (52 episodes, 1999-2002)
Peter Roos ... dialogue editor (52 episodes, 1999-2002)
Norval D. Crutcher III ... sound effects editor (51 episodes, 1999-2002)
Richard Fairbanks ... sound re-recording mixer / final mixer / recording engineer / sound recordist / final mixer: Pharoah Editorial / sound recording engineer (41 episodes, 1999-2002)
Jason Piatt ... sound effects editor / sound editor (15 episodes, 2000-2002)
Pomann Sound ... sound re-recording mixer (13 episodes, 1999-2000)
Vincent Guisetti ... foley artist (12 episodes, 1999-2002)
Clay Holley ... sound recording engineer (11 episodes, 2002)
Gregg Barbanell ... foley artist (7 episodes, 2002)
Peter Fernandez ... recording director (6 episodes, 1999-2002)
Stuart Ablaza ... sound effects editor (4 episodes, 1999-2002)
John Bires ... technical support (4 episodes, 1999-2002)
Michelle Ciment ... sound mixer / final mixer (4 episodes, 1999-2002)
Glenn Oyabe ... sound effects editor (4 episodes, 1999-2002)
Bob Pomann ... sound mixer / final mixer (4 episodes, 1999-2002)
Andrea Anderson ... sound effects editor (3 episodes, 1999-2002)
Andrea Lawson ... foley recordist editor (3 episodes, 2002)
Frank G. Amsden ... assistant sound editor (2 episodes, 1999)
Audrey Anderson ... sound effects editor (1 episode, 2000)
Douglas Hinton ... sound editor (unknown episodes)
Michele Woods ... sound re-recording mixer (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

William Hohauser ... animatics (51 episodes, 1999-2002)
Joseph Maidenberg ... animatics (51 episodes, 1999-2002)
Rainne Wu ... animatics (51 episodes, 1999-2002)
R. Theodore Brown ... production support (7 episodes, 1999-2002)
Robert Bandel ... production support (4 episodes, 1999-2002)
Martin Fullone ... production support (4 episodes, 1999-2002)
Daryle Lockhart ... production support (4 episodes, 1999-2002)
Nelson Magallanes ... production support (1 episode, 2000)

Series Camera and Electrical Department 

Mark Heller ... stock footage: Streamline Film Manufacturing / camera footage (17 episodes, 1999-2002)
William Hohauser ... live photography (4 episodes, 2002)
Don Gyryluk ... digital video camera (3 episodes, 1999-2001)
Steve Hagel ... digital video camera (3 episodes, 1999-2001)

Series Animation Department 

Tony Eastman ... animator / walk cycles (51 episodes, 1999-2002)
John Paratore ... animator / mouth charts / character mouth charts (51 episodes, 1999-2002)
David Wachtenheim ... animator / walk cycles / additional animator (51 episodes, 1999-2002)
Pilar Newton ... designer / storyboard revisionist (41 episodes, 1999-2002)
Jose Velasco ... designer (41 episodes, 1999-2002)
Dan O'Connor ... animation supervisor / mouth charts / additional animator / animation checker (30 episodes, 2000-2002)
Andrew Covalt ... color stylist / background supervisor / color supervisor (28 episodes, 1999-2002)
Jeff Brennan ... prop & character design / designer (26 episodes, 1999-2002)
Janet Benn ... animation checker / mouth charts / animator / character mouth charts (21 episodes, 1999-2002)
Fida Hamze Reuter ... color stylist (21 episodes, 1999-2002)
Lee Stacy ... color stylist (21 episodes, 1999-2002)
Martin Wittig ... designer / mouth charts / animator / character mouth charts (18 episodes, 1999-2002)
Tim Chi Ly ... design supervisor (17 episodes, 1999-2002)
Jim P. Dilworth ... designer (16 episodes, 1999-2002)
Vincent Liu ... background supervisor (16 episodes, 1999-2002)
Fariba Adams ... mouth charts / designer / storyboard revisionist (16 episodes, 2000-2002)
Zigang Chen ... color stylist (16 episodes, 2000-2002)
Kevin Petrilak ... exposure sheet timer / x-sheet timing (15 episodes, 2000-2002)
Andy Smith ... character designer / designer (13 episodes, 1999-2002)
Eddy Houchins ... exposure sheet timer (14 episodes, 2000-2002)
Jeffrey Martinez ... color stylist (12 episodes, 2002)
Ivana Skracic ... color stylist (12 episodes, 2002)
Kevin Kobasic ... designer (11 episodes, 1999-2002)
John Allemand ... designer / storyboard revisionist (10 episodes, 1999-2002)
Ander Yeh ... layout supervisor (11 episodes, 2000-2002)
William Hohauser ... animatic supervisor / animatics / animator: dream sequence #5 (9 episodes, 1999-2002)
Dai Dai ... color stylist (9 episodes, 1999-2002)
Ray daSilva ... walk cycles / designer / mouth charts / animator (9 episodes, 1999-2002)
Elliot Johnston ... color stylist (8 episodes, 2002)
David Kaplan ... mouth charts (8 episodes, 2002)
Duck Ma ... assistant layout supervisor (8 episodes, 2002)
Scott Strong ... color stylist (8 episodes, 2002)
Ching Huang ... assistant layout supervisor (7 episodes, 1999-2002)
Margaret Frey ... color stylist (7 episodes, 1999-2001)
Voon S. Chong ... storyboard revisionist (4 episodes, 1999-2002)
Ramses ... designer (4 episodes, 1999-2002)
Mark Su Jin Han ... color assistant (4 episodes, 1999-2000)
Swatch Jang ... layout supervisor (4 episodes, 1999-2000)
Mark Glamack ... exposure sheet timer (4 episodes, 2002)
Richard Trueblood ... exposure sheet timer (4 episodes, 2002)
Bill Reed ... exposure sheet timer (3 episodes, 1999-2000)
Virginia Byrne ... designer (4 episodes, 2000-2002)
Miriam Katin ... designer (4 episodes, 2000-2002)
Lynda Nettleship ... designer (4 episodes, 2000-2002)
Michael Wetterhahn ... mouth charts (4 episodes, 2000-2002)
Andre Yeh ... layout supervisor (3 episodes, 2002)
Joseph Maidenberg ... animatics (2 episodes, 1999-2000)
Rainne Wu ... animatics (2 episodes, 1999-2000)
Brian Clark ... storyboard revisionist (2 episodes, 2000-2002)
Gloria De Ponte ... storyboard revisionist (2 episodes, 2000-2002)
Jean Pierre Dillard ... storyboard revisionist (2 episodes, 2000-2002)
Randall Grant ... animatics (2 episodes, 2000-2002)
Elaine Roche ... storyboard revisionist (2 episodes, 2000-2002)
Ana Sofia Vigas ... color stylist (3 episodes, 2000-2001)
Marcelo Fernandes De Moura ... character designer (2 episodes, 2000)
R. Theodore Brown ... storyboard revisionist (1 episode, 2000)
Theodore R. Brown ... storyboard revisionist (1 episode, 2000)
Jeff Kobasic ... designer (1 episode, 2000)
Bob Miller ... storyboard supervisor (1 episode, 2000)
Wayne Murray ... storyboard revisionist (1 episode, 2000)
Keith Chamberlain ... 3D animator: dream sequence #1 (1 episode, 2002)
Christopher Finnegan ... animator: dream sequence #4 (1 episode, 2002)
Gordon Kent ... x-sheet timing (2 episodes, 2000-2002)
Korinna Knoll ... background animator: dream sequence #1 (1 episode, 2002)
Peter Roos ... animator: dream sequence #3 (1 episode, 2002)

Series Editorial Department 

Korinna Knoll ... off-line editor / on-line editor (21 episodes, 1999-2002)
Don Gyryluk ... digital film recordist: AcmeWorks Digital Film, Inc. (20 episodes, 1999-2002)
Steve Hagel ... digital film recordist: AcmeWorks Digital Film, Inc. (20 episodes, 1999-2002)
Martin Zeichner ... colorist: davinci / colorist (20 episodes, 1999-2002)
Tom Kartelias ... off-line editor / on-line editor (18 episodes, 2000-2002)
Steve Fitzpatrick ... on-line editor (4 episodes, 1999-2002)
David Schulhoff ... off-line editor / on-line editor (4 episodes, 1999-2002)
David Gauff ... on-line editor (3 episodes, 1999-2002)

Series Music Department 

Jon Smith ... music mixer (39 episodes, 2000-2002)
Michael C. Lau ... music supervisor / music editor (30 episodes, 1999-2002)
Rob Aster ... music supervisor (4 episodes, 1999-2002)
Bruce Buchanan ... music production (4 episodes, 1999-2002)

Series Other crew 

JoEllyn Marlow ... production executive (52 episodes, 1999-2002)
John Dilworth ... main title designer / story supervisor / title designer (52 episodes, 1999-2002)
Peter Fernandez ... voice director (52 episodes, 1999-2002)
Daryle Lockhart ... production assistant (27 episodes, 2002)
Irvin S. Bauer ... senior story consultant (21 episodes, 1999-2002)
Robert LaSalle ... office manager / production accountant / production assistant (21 episodes, 1999-2002)
Maria Fernanda Urgelles ... production coordinator / production assistant (21 episodes, 1999-2002)
Jack Yen ... overseas director (20 episodes, 1999-2002)
Christopher York ... overseas supervisor (19 episodes, 1999-2002)
Helen Cheng ... production coordinator (17 episodes, 2000-2002)
Jessica Madri ... assistant: Mr. Dilworth / assistant: to Mr. Dilworth (17 episodes, 2000-2002)
Nelson Magallanes ... administrative assistant (17 episodes, 2000-2002)
Ali Pereira ... production assistant / production support (17 episodes, 2000-2002)
Gabriela Pereira ... production coordinator / production assistant (15 episodes, 2000-2002)
Anthony Reyes ... consulting production accountant (13 episodes, 2002)
Brian D. Jimenez ... production support (12 episodes, 2002)
Matthew Levine ... production assistant (12 episodes, 2002)
Damien Lopez ... production assistant / intern (12 episodes, 2002)
Karen Phillips ... production support (12 episodes, 2002)
Pony Pong ... overseas director (12 episodes, 2002)
Ricky Shen ... overseas director (12 episodes, 2002)
Nancy Ying ... production assistant (12 episodes, 2002)
Joy Azmitia ... intern (8 episodes, 2002)
Mike Carlo ... intern (8 episodes, 2002)
Elliot Johnston ... intern (8 episodes, 2002)
Se-Na Kang ... intern (8 episodes, 2002)
Shidashiya Masako ... craft service (8 episodes, 2002)
Aura Moser ... intern (8 episodes, 2002)
Miriam Ida Sherry ... intern (8 episodes, 2002)
Randall Grant ... production coordinator (9 episodes, 1999-2002)
Anthony R. Reyes ... consulting production accountant / production accountant (8 episodes, 1999-2002)
Joanne R. Bongiorno ... assistant to executive producer (4 episodes, 1999-2002)
Celia Bullwinkel ... intern (4 episodes, 1999-2002)
Winnie Chaffee ... production consultant (4 episodes, 1999-2002)
Kalik Hamilton ... intern (4 episodes, 1999-2002)
Seung-eun Lee ... intern (4 episodes, 1999-2002)
David Nardiello ... intern (4 episodes, 1999-2002)
Bonnie Branson ... intern (4 episodes, 2002)
Cynthea Mazur ... intern (4 episodes, 2002)
Jayson Nicholson ... intern (4 episodes, 2002)
Héctor M. Ortiz ... intern (4 episodes, 2002)
Jeremiah Shannon ... intern (4 episodes, 2002)
Tara Purrone ... production support (3 episodes, 1999-2002)
Scott Winston ... intern (3 episodes, 1999-2000)
Mi-sen Wu ... overseas director (3 episodes, 1999-2000)
Eric Angeloro ... intern (5 episodes, 2000-2002)
Annie Bido ... production support (5 episodes, 2000-2002)
Gregory Charles ... intern (5 episodes, 2000-2002)
Meena Kim ... intern (5 episodes, 2000-2002)
Ted Lange ... intern (5 episodes, 2000-2002)
Martin Lu ... overseas director (5 episodes, 2000-2002)
Philippe St. Gerard ... intern (5 episodes, 2000-2002)
Matt Thurber ... intern (5 episodes, 2000-2002)
Nikki Vierno ... intern (5 episodes, 2000-2002)
Alisa Harris ... intern (3 episodes, 2002)
Dwayne Wilson ... intern (3 episodes, 2002)
Ricky Willis ... intern (4 episodes, 2000-2002)
Lino D'Avella ... intern (2 episodes, 2002)
Ching Huang ... assistant supervisor (1 episode, 2000)
Bill Reed ... x-sheet director (1 episode, 2000)
R. Theodore Brown ... production support (3 episodes, 2000-2002)

Series Thanks 

Billie Lou Watt ... in memory of (4 episodes, 2002)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page