Edit
The Kid (2000) Poster

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Jon Turteltaub

Writing Credits (WGA)  

Audrey Wells ... (written by)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Amy
...
...
...
...
Sam Duritz (as Daniel Von Bargen)
...
Susan Dalian ...
...
...
Esther Scott ...
...
...
Newsstand Cashier (as Vernee Watson Johnson)
...
...
...
...
...
Brian McGregor ...
...
Brian Tibbetts ...
Brian McLaughlin ...
...
Marc Copage ...
...
...
Wedding Guest
Brian Fenwick ...
...
Governor's Other Aide (as Dusan Fager)
...
...
Lou Beatty Jr. ...
...
...
...
Michael Wajacs ...
John Travis ...
...
...
Larry King Guest
...
Nick Chinlund
...
...
Harold Greene ...
Harold Greene
Kevon Edmonds ...
Wedding Singer
Julia Waters ...
Backup Singer
Maxine Waters Willard ...
Backup Singer (as Maxine Waters)
Stephanie Spruill ...
Backup Singer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Angry Driver (uncredited)
Tanisha Grant ...
Bridesmaid (uncredited)
...
(uncredited)
Paul Moncrief ...
Car Driver (uncredited)
...
Student (uncredited)
...
Mr. Vivian (uncredited)
...
Jane Banket (uncredited)
Travis Rosario ...
Student (uncredited)
...
Tim (uncredited)
...
Russ' Son (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Stephen J. Eads ... associate producer (as Stephen Eads)
William M. Elvin ... co-producer
Bill Johnson ... co-producer
Hunt Lowry ... producer
Arnold Rifkin ... executive producer
Christina Steinberg ... producer
Jon Turteltaub ... producer
David Willis ... executive producer

Music by 

Marc Shaiman
Jason White ... (uncredited)

Cinematography by 

Peter Menzies Jr. ... director of photography

Film Editing by 

Peter Honess
David Rennie

Casting By 

Gail Goldberg
Donna Morong
Marcia Ross

Production Design by 

Garreth Stover

Art Direction by 

David Lazan ... (as David S. Lazan)

Set Decoration by 

Larry Dias

Costume Design by 

Gloria Gresham

Makeup Department 

Bonnie Clevering ... hair department head
Carrey Gibbons ... makeup artist
Julie Hewett ... key makeup artist
Melanie Hughes ... key makeup artist
Bunny Parker ... hair stylist: Bruce Willis
Gerald Quist ... makeup aging effects / makeup artist: Mr. Willis
Mike Smithson ... makeup artist
Richard Snell ... makeup artist: second unit
Roxanne Wightman ... hair stylist
Vera Yurtchuk ... makeup artist
Melissa Forney ... hair stylist (uncredited)

Production Management 

Bill Johnson ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

David R. Ellis ... second unit director
William M. Elvin ... first assistant director
Dennis Maguire ... first assistant director: second unit
Jayson Merrill ... second assistant director: second unit
Timothy R. Price ... dga trainee (as Timothy Price)
David Ticotin ... second assistant director
Ken Wada ... second assistant director
Andrew Ward ... second second assistant director (as Andrew Michael Ward)

Art Department 

Jason Bedig ... leadman
Charisse Cardenas ... set designer
Chris Cornwell ... assistant art director
Kirk Corwin ... property master
Lauren Cory ... senior lead set designer
Dave DeGaetano ... construction coordinator (as David DeGaetano)
Rachel A. Flores ... property assistant
Daniel J. Gillooly ... greens coordinator
John Kelso ... carpenter
Carolyn Lassek ... on-set dresser
Gary A. Lee ... set designer
Al Lewis ... art department coordinator (as Albert M. Lewis IV)
Kim Lincoln ... graphic designer
James Oxford ... illustrator
Henry Schaub ... stand-by painter (as Henry V. Schaub III)
Paul Sonski ... senior lead set designer
Damon Stover ... art department assistant
Jim Stubblefield ... assistant property master (as D. James Stubblefield)
Beck Taylor ... set designer
Peter A. Tullo ... assistant property master: second unit
Sloane U'Ren ... set designer
Renee Lee Alito ... construction accountant (uncredited)
Scott M. Anderson ... set dresser (uncredited)
Derek du Bellier ... propmaker (uncredited)
Alan Easley ... set dresser (uncredited)
Shannon Hart ... buyer (uncredited)
David James ... sculptor (uncredited)
Johnnie Jenkins ... construction accountant (uncredited)
Mark A. Mancinelli ... plaster foreman (uncredited)
Frank McEldowney ... greens foreman (uncredited) / greens person (uncredited)
Lisa Penaranda ... set decorating coordinator (uncredited)
Jamie Rama ... illustrator (uncredited)
Bob Skemp ... greensman (uncredited)
Gary Stel ... laborer (uncredited)

Sound Department 

Richard L. Anderson ... sound effects editor (as Richard Anderson)
Robert Batha ... first assistant sound editor
Jeanette Browning ... adr recordist (as Jeannette Browning)
Kelly Cabral ... co-supervising sound editor
Kevin Cerchiai ... utility cable
James Christopher ... sound effects editor (as Jim Christopher)
Jeannette Cremarosa ... pdl
Donavan Dear ... boom operator (as Donovan F. Dear)
Peter J. Devlin ... sound mixer
Richard Dwan Jr. ... dialogue editor (as Richard Dwan)
Victor Ray Ennis ... adr assistant (as Victor Ennis)
Donald Flick ... sound effects editor
Paul Flinchbaugh ... digital assistant
Don Givens ... foley mixer
Aaron Glascock ... sound effects editor
Laura Graham ... adr editor
Catherine Harper ... foley artist
Hilda Hodges ... foley artist
Doc Kane ... adr mixer
Kimaree Long ... dialogue editor
Mark A. Mangini ... supervising sound editor (as Mark Mangini)
Jennifer L. Mann ... adr supervisor (as Jennifer Mann)
Mel Metcalfe ... sound re-recording mixer
Josephine Nericcio ... sound effects assistant (as Josie Nericcio)
Judy Nord ... sound recordist
Michele Perrone ... adr editor (as Michelle Perone)
Terry Porter ... sound re-recording mixer
Eric Potter ... sound effects recordist
Elijah Schkeiban ... sound effects assistant
Solange S. Schwalbe ... foley supervisor
George Simpson ... sound effects editor
Mary Ruth Smith ... adr editor (as Mary Smith)
Lauren Stephens ... dialogue editor
Marvin Walowitz ... sound effects editor
David A. Whittaker ... sound effects editor
Robert Zubia ... foley recordist
Dean A. Zupancic ... sound re-recording mixer
Lee Dragu ... additional adr mixer (uncredited)
Larry Hopkins ... layback sound mixer (uncredited)
Rick Mitchell ... foley editor (uncredited)
Elijah Schkeiban ... assistant sound editor (uncredited)
Von Varga ... playback (uncredited)
Scott Waz ... additional adr mixer (uncredited)

Special Effects by 

David Blitstein ... special effects coordinator
Gary Schaedler ... special effects foreman
David Simmons ... special effects: second unit

Visual Effects by 

Jon Aghassian ... lead matchmover: The Secret Lab
Frank Annunziata ... visual effects production assistant: The Secret Lab
Daniel Arkin ... editor: The Secret Lab
William Aylsworth ... scanning technician: The Secret Lab (as Bill Aylsworth)
Hank Barrio ... information services: The Secret Lab
Alec Bartsch ... digital effects animator: The Secret Lab
Scott Beattie ... motion control programmer: The Secret Lab
David Booth ... printing technician: The Secret Lab / scanning technician: The Secret Lab
Sue Brunell-Edwards ... production accountant: The Secret Lab
David Bush ... render I/O: The Secret Lab
Marc Canas ... printing technician: The Secret Lab / scanning technician: The Secret Lab
Brian Connor ... Inferno artist: The Secret Lab
Jay Cox ... digital color timer: The Secret Lab
Paolo deGuzman ... digital matte painter: The Secret Lab (as Paolo de Guzman)
Dave M. Drulias ... technical support: The Secret Lab (as Dave Drulias)
Bill Fadness ... printing technician: The Secret Lab / scanning technician: The Secret Lab
Cynthia Feyrer ... negative cutter: The Secret Lab
Kevin Fitzgerald ... motion control programmer: The Secret Lab
Bobby L. Fowler Jr. ... technical support: The Secret Lab (as Bobby Fowler)
Matt Galla ... admin manager: The Secret Lab
Lisa Goldberg ... digital producer: The Secret Lab
Scott Gordon ... digital effects supervisor: The Secret Lab
James Healy ... system administrator: The Secret Lab
John Huikku ... digital compositor: The Secret Lab
Kenton Hulme ... assistant editor: The Secret Lab
Jennifer Hunt ... render I/O: The Secret Lab
Amindra Jayasinghe ... technical support: The Secret Lab
Troy Jungs ... survey technician: The Secret Lab
Daryl Klein ... digital compositor: The Secret Lab (as Daryl W. Klein)
Brian La France ... digital effects animator: The Secret Lab (as Brian Lafrance)
Mike Meaker ... art director: The Secret Lab
Charles Meredith ... Inferno artist: The Secret Lab
Michael Miller ... digital compositor: The Secret Lab (as Michael F. Miller)
Saki Mitchell ... compositing supervisor: The Secret Lab (as Masaki Mitchell)
Craig Moore ... motion control technician: The Secret Lab
Gerardo Ortiz ... visual effects assistant editor: The Secret Lab
Eric Pender ... digital effects animator: The Secret Lab
Steve Pimental ... assistant production coordinator: The Secret Lab
James E. Price ... visual effects supervisor
Marc Scott ... lead Inferno artist: The Secret Lab
Sabu Seraj ... technical support: The Secret Lab
Geo Snelling ... technical support: The Secret Lab
Paul Takahashi ... system administrator: The Secret Lab
Erika Wangberg Burton ... producer: The Secret Lab
Tracy Watada ... information services: The Secret Lab
Matt Watson ... information services: The Secret Lab
Deborah Wiltman ... digital compositor: The Secret Lab
Matt Linder ... visual effects (uncredited)
Marian Rudnyk ... digital artist (uncredited)
Brad Smith ... render I/O administrator (uncredited)
Dean Wright ... visual effects executive producer (uncredited)

Stunts 

Bruce Benson ... utility stunts
Janet Brady ... utility stunts
Doc D. Charbonneau ... utility stunts (as Doc Charbonneau)
Eddy Donno ... utility stunts
Annie Ellis ... utility stunts
Kenny Endoso ... utility stunts
Cody Gill ... stunt double: Vince
Jack Gill ... stunt coordinator
Thomas Robinson Harper ... utility stunts
Steve Holladay ... utility stunts (as Steve Halloday)
Craig Hosking ... stearman stunt pilot: aerial unit
Tommy J. Huff ... utility stunts (as Tom Huff)
Jeff Imada ... utility stunts
Terry Jackson ... stunt double: Russ
Cinda-Lin James ... utility stunts (as Cinda Lin James)
Mike Justus ... utility stunts
Henry Kingi ... utility stunts (as Henry Kingi Sr.)
Matt McColm ... utility stunts
Manny Perry ... utility stunts
Pat Romano ... utility stunts (as Patrick Romano)
Deep Roy ... stunt double: Rusty
Cody Weselis ... stunt double: Rusty (as Cody Tyler Weselis)
Danny Weselis ... utility stunts
Dick Ziker ... utility stunts

Camera and Electrical Department 

Eric S. Adamson ... set lighting technician: second unit
Mike Apperson ... grip: second unit (as Michael Apperson)
Lee Auerbach ... electrician
Bobby Burton ... gaffer: second unit
Richard Cantu ... camera operator: "b" camera
Gary Capo ... director of photography: second unit
Alejandro J. Castillo ... electrician (as Alexander J. Castillo)
Keith Collea ... video assist operator: second unit
Briewen Corry ... grip (as Bri Corry)
Steve Craft ... second assistant camera: "a" camera, second unit
D. Michael Dahlquist ... rigging electrician
Gary Dahlquist ... rigging gaffer
David Deever ... video assist engineer
Michael S. Epley ... dolly grip
Ricardo F. Ferrat ... rigging electrician (as Ricardo Ferrat)
Chauncey B. Forward ... video assist operator: second unit
Ian Fox ... camera operator: "a" camera, second unit
Gerry Ganger ... technician: SpaceCam, aerial unit
Stanley L. Gonsales ... best boy: studio (as Stanley Gonsales)
Paul Gonsoulin ... second assistant camera: "b" camera, second unit
Ron Goodman ... camera operator: SpaceCam, aerial unit
Jarek Gorczycki ... best boy electric
Jeffrey M. Hall ... dimmer board operator
R. Dana Harlow ... grip
Heather M. Hillmeyer ... electrician (as Heather Hillmeyer-Newsom)
Patrick Hoeschen ... electrician (as Pat Hoeschen)
Gary Kelso ... grip
Steve Koster ... camera operator: SpaceCam, aerial unit
Tom Lamont ... dolly grip: second unit
Leonardo Larosa ... best boy grip: second unit (as Leonard LaRosa)
Bob Leitelt ... rigging grip (as Robert Leitelt)
Kurt Marshall ... set lighting technician: second unit (as Kurt W. Marshall)
Frank Masi ... still photographer
Mark Mele ... rigging gaffer: studio
Chris Moseley ... camera operator: "b" camera, second unit
Edward O'Hickey III ... studio best boy grip
James H. Pair III ... grip
Jesse Wayne Parker ... best boy grip (as J. Wayne Parker)
Frank Parrish ... second assistant camera (as Frank D. Parrish)
Brad Peterman ... first assistant camera: "a" camera, second unit
Paul Plannette ... first assistant camera: "b" camera, second unit
Robert Presley ... Steadicam operator / camera operator
C. Alan Rawlins ... key grip
Chad Rivetti ... second assistant camera: "b" camera (as Chad L. Rivetti)
Tony Rivetti ... first assistant camera (as Anthony J. Rivetti)
Calmar Roberts ... first assistant camera: "b" camera
Dave Sale ... technician: SpaceCam, aerial unit (as David Sale)
Ingrid Semler ... camera loader
Charles Smith ... rigging grip best boy (as Charlie Smith)
James Sobiegraj ... set lighting technician: second unit (as James P. Sobiegraj)
Alan W. Stewart ... grip: second unit (as Alan Stewart)
Tim Stratton ... set lighting technician: second unit
Mike Sweeney ... set lighting best boy: second unit (as Mike J. Sweeney)
Andrew Sych ... technician: SpaceCam, aerial unit (as Andy Sych)
Rafael E. Sánchez ... gaffer (as Rafael Sanchez)
Dave Walker ... key grip: second unit
David Walker ... grip: second unit (as David I. Walker)
Doug Weinmann ... rigging electric best boy
Greg Argarin ... lighting technician (uncredited)
John S. Campbell ... grip (uncredited)
Mark Mele ... stage rigging gaffer (uncredited)
Tony Olivieri ... first assistant camera: "b" camera (uncredited)
Robert J. Reilly ... rigging grip: Los Angeles (uncredited)
David Schmalz ... second video assist operator (uncredited)
John Zivelonghi ... additional electrician (uncredited)

Casting Department 

Jacqueline Carlson ... casting associate
Barbara Harris ... adr voice casting
Jim Renteria ... casting assistant (as James Renteria)
Franklyn Warren ... extras casting
Caroline Liem ... casting associate (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Samantha Bennahum ... costume department assistant
Maria Elena Grada ... costumer: second unit
Mitchell Ray Kenney ... costume supervisor (as Mitchell Kenney)
Adrienne Manhan ... key costumer
David Mayreis ... set costumer
Kelly Porter ... set costumer
Lori Stilson ... costumer: Mr. Willis

Editorial Department 

Brett Carroll ... first assistant editor (as Brett D. Carroll)
Melanie Jones ... post-production assistant
Gloria Kaiser ... color timer
Steve Moe ... assistant editor: avid (as Steven Moe)
Mark V. Phillips ... assistant editor
Michael Trent ... assistant editor
Matt Woodard ... post-production assistant
Mike Bellamy ... final colorist (uncredited)

Music Department 

Pete Anthony ... conductor: orchestra / orchestrator
Jeff Atmajian ... orchestrator
Frank Bennett ... orchestrator
Tim Boyle ... score mixer / score recordist
Harvey Cohen ... orchestrator
David De Palo ... scoring assistant (as David DePalo)
Jon Kull ... orchestrator
Stephen Lotwis ... music editor
Stephanie Lowry ... music editor
Chris Mangione ... assistant music editor: temp music
Earl Martin ... music playback operator
Kathy Nelson ... executive in charge of music: Buena Vista Motion Pictures Group
Rick Norman ... production music recordist
Patrick Russ ... orchestrator (as Pat Russ)
Nick Vidar ... music programmer
Harold Wheeler ... location music supervisor
Booker White ... production music preparation: Walt Disney Music Library
Larry Blank ... orchestrator (uncredited)
Tom Boyd ... musician: oboe soloist (uncredited)
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor (uncredited)
Michael Fey ... music executive (uncredited)
Mark Graham ... music stage librarian (uncredited)
Rick Norman ... production music mixer (uncredited)
James Thatcher ... musician: french horn (uncredited)

Transportation Department 

Mark Eads ... driver: Mr. Bruce Ellis
Hal Lary ... transportation coordinator
Douglas Miller ... transportation captain (as Douglas G. Miller)
Morris Aroesti ... driver (uncredited)

Other crew 

Rick Adami ... production staff assistant
Eddie Adolph ... payroll accountant
Ellen Adolph ... production accountant
David Allsberry ... animal trainer
H. Leah Amir ... production assistant
Chris Beal ... assistant: Mr. Lowry
Bruce Benson ... ground coordinator: aerial unit
Alasdair Boyd ... key assistant location manager
Judith M. Brown ... studio teacher: second unit
Kate Callaghan ... assistant studio teacher
Betsy Chory ... assistant: Mr. Wells
Janice Clayton ... stand-in: Ms. Mortimer
Ralph Coleman ... location manager
Jana Conley ... assistant: Mr. David Willis
Chris Corrado ... production assistant
Michael Cowan ... photo double: Mr. Breslin
Carlos P. Cunha ... production staff assistant
Duke Faeger ... stand-in: Mr. Willis (as Dusan Fager)
Danielle Fenati ... production assistant: second unit
Dominique Fichera ... assistant: Ms. Steinberg
Cliff Fleming ... aerial coordinator: aerial unit
Cory Fleming ... helicopter technician: aerial unit
Darrell Foster ... boxing coach
Rob Frank ... assistant location manager (as Robert S. Frank)
Marcie Friedman ... assistant production office coordinator
James W. Gavin ... pilot (as James Gavin)
Michael D. Gillis ... production assistant
Lina Godouse ... stand-in: Mr. Breslin
Orlando R. Gonzales ... production secretary
Chris Gutierrez ... assistant location manager
Heather Harris ... script supervisor: second unit
Scott Hering ... mount technician bi-plane: aerial unit (as Scott Herring)
Daren Hicks ... production coordinator
Steve Hinton ... Bi-plane pilot: aerial unit
Zoe Leigh Hopkins ... assistant: Ms. Steinberg (as Zoe Hopkins)
Pat Jackson ... studio teacher
Thomas Johnston ... script supervisor
Tony Kerum ... catering
John Brian King ... title designer (as Brian King)
Mark Kirkland ... mount technician bi-plane: aerial unit
Christian Krieger ... assistant location manager: second unit
Linda Larmon ... set medic
Larry Leahy ... script coordinator
Neil Looy ... Pitts pilot: aerial unit
Peter Martorano ... assistant location manager
Mark Mayer ... second assistant accountant
Chris McComb ... first assistant accountant
Eric Melstad ... production assistant: second unit
Belita Moreno ... dialogue coach
Boone Narr ... animal coordinator
Matt Nightingale ... engineer bi-plane: aerial unit
Blake Perkinson ... production assistant: second unit
John Purcell ... stearman technician: aerial unit
Marc Resteghini ... assistant: Mr. Lowry
Deborah Ricketts ... stock footage researcher
Joe Roddey ... production assistant
Scott Sellers ... post-production accountant
Marjorie Shik ... assistant: Mr. Rifkin (as Marjorie G. Shik)
Dan Shotz ... assistant: Mr. Turteltaub
Rick Shuster ... pilot
Carrie Simpson ... animal coordinator
Lisa St. Amand ... publicist
Mollie Stallman ... production assistant
Ken Ungrodt ... assistant production office coordinator
Dirk Vahle ... pilot
Louise Weber ... assistant: Mr. Bruce Willis (as Louise M. Weber)
Jeff Winn ... craft service
Tammy Lynn Yazgulian ... medic: second unit
Karim Zreik ... assistant: Mr. Turteltaub
Julie Adams ... dialect coach: Emily Mortimer (uncredited)
Rebecca Edelson ... script clearance administrator (uncredited)
Rob Frank ... key assistant location manager (uncredited)
Jane E. Graves ... assistant location manager (uncredited)
Marc W. Havener ... set production assistant (uncredited)
Jason Z. Kemp ... production assistant (uncredited)
Bruce Nahin ... film commissioner (uncredited)
Paolo Paci ... production assistant (uncredited)
Luigi Francis Shorty Rossi ... stand-in (uncredited)
Chris Winn ... craft service (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page