Edit
Human Nature (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

Michel Gondry

Writing Credits (WGA)  

Charlie Kaufman ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
Ken Magee ...
Police Detective
...
Police Detective
...
Police Detective
...
...
Doctor (as Stanley Desantis)
...
Frank
...
Bobby Harwell ...
Congressman
...
Congressman
Bobby Pyle ...
Chase MacKenzie Bebak ...
Young Nathan (as Chase Bebak)
...
...
...
Louise
...
Wendall the Therapist
...
Anthony Winsick ...
Wayne Bronfman
...
...
Aversion Therapy Model (as Laura Grady Peterson)
...
Chester's Waitress
Deborah Ferrari ...
Stripper
Jeremy Kramer ...
Lecture Host
...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Reporter (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Anthony Bregman ... producer
Julie Fong ... co-producer
Ted Hope ... producer
Spike Jonze ... producer
Charlie Kaufman ... producer

Music by 

Graeme Revell

Cinematography by 

Tim Maurice-Jones ... director of photography

Film Editing by 

Russell Icke

Casting By 

Jeanne McCarthy

Production Design by 

K.K. Barrett

Art Direction by 

Peter Andrus

Set Decoration by 

Gene Serdena

Costume Design by 

Nancy Steiner

Makeup Department 

Luisa Abel ... key makeup artist: Tim Robbins
Barney Burman ... prosthetic makeup artist
Janis Clark ... key hair stylist
Tony Gardner ... body hair effects: Alterian Studios
Connie Grayson Criswell ... project supervisor: Alterian Studios (as Connie Grayson)
Sheri Knight ... additional makeup artist
Roz Music ... makeup department head
Susan Zietlow-Maust ... additional hair stylist (as Susan Maust)
Jessica Huebner ... project manager: special makeup effects (uncredited)
Jamie Kelman ... makeup artist (uncredited)

Production Management 

Zoe Odlum ... production supervisor: second unit
Gilly Ruben ... unit production manager
Emma Wilcockson ... post-production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Haze J.F. Bergeron III ... first assistant director
Carolyn Sara Fine ... second second assistant director (as Carolyn Fine)
Otto Michael Penzato ... second assistant director (as Otto Penzato)

Art Department 

Fanée Aaron ... set designer
Robert W. Anderson ... set dresser (as Robert Anderson)
Jess Anscott ... greens
Gregory Paul Austin ... propmaker
Robert Brown ... propmaker
David Carberry ... set painter
Jaime Castellanos ... greens (as Jamie Castellanos)
Shelley Chamberlain ... set painter (as Shelly Chamberlain)
Adrianna Lopez Cook ... art department production assistant (as Adrianna Lopez-Cook)
Steve Cook ... laborer (as Steven Cook)
Robert Davis ... labor foreman
Hector Fernandez ... set painter
James A. Fleming ... set dresser (as Jamie Fleming)
Chris Forster ... construction coordinator
Jamie Galindo ... greens
J. Michael Glynn ... set dresser
Rod Gregory ... greens
Scott Head ... general foreman
Wendy Hyde ... assistant set decorator: miniature, Holy Cow
Christian Kastner ... on-set dresser
Jon Krueger ... greens
Michael Leblovic ... lead set painter
Christopher Lee ... propmaker (as Chris Lee)
Tanya B. Magidow ... assistant props (as Tanya Magidow)
Paul Manion ... set dresser
Chris McCann ... propmaker (as Chris Mccann)
Patti McNulty ... art department coordinator (as Patty Mcnulty)
Robert Neves ... greens
Jeffrey M. O'Brien ... property master
Jose Orozco ... greens
Laura Plansker ... set decorator: miniature, Holy Cow
Bobby Pollard ... set dresser
Aimee Rousey ... art department coordinator
Anders Rundblad ... propmaker
Martin Russell ... propmaker
Ahmed Saker ... construction medic
Grant Samson ... leadman (as Grant D. Samson)
Andrew Schultz ... propmaker
Porfirio Silva ... greens foreman
Daron Smith ... propmaker
Gary Smith ... art department: second unit / miniature construction
Reese St. Amant ... set painter (as Charisse St. Amant)
Carly Starr Brullo Niles ... assistant props (as Carly Brullo-Niles)
David Steiner ... painter foreman
Gary Stel ... laborer
Robert Stover ... buyer
Don Tucker ... laborer
Sloane U'Ren ... set designer
David Valdes ... set painter
Scott B. Valdes ... set painter (as Scott Valdes)
Kenneth White ... laborer
Keith Wood ... assistant property master
Debra Yukelson ... propmaker
George Capetanos ... set dresser (uncredited)
Aaron Sowd ... illustrator (uncredited)

Sound Department 

David Bach ... sound re-recording mixer
Joe Barnett ... sound re-recording mixer
François Blaignan ... supervising sound editor (as Francois Blaignan)
Lawrence L. Commans ... boom operator (as Larry Commans)
Gregoire Couzinier ... sound editor
Mark Curry ... mix engineer
Fred Johnston ... utility sound technician
Warren Kleiman ... sound re-recording mixer
Drew Kunin ... production sound mixer
Claude Letessier ... supervising sound designer
John Post ... foley artist
John Reese ... sound editor / sound re-recording mixer
Yuri Reese ... sound re-recording mixer
John Ross ... lead sound re-recording mixer
William Smith ... sound re-recording mixer (as Bill Smith)
Walter Spencer ... adr editor / dialogue editor / supervising sound editor
Greg ten Bosch ... assistant dialogue editor (as Greg Tenbosch)
James Wright ... consultant: Dolby Sound
Jose R. Castellon ... adr recordist (uncredited)
Gregoire Couzinier ... sound effects editor (uncredited)
Patrick Giraudi ... sound re-recording mixer (uncredited)

Special Effects by 

Philip Bartko ... special effects supervisor (as Phil Bartko)
Boyd Lacosse ... special effects foreman (as Boyd La Cosse)
Bobby Milstein ... special effects coordinator (as Robert Milstein)
Harley Riker ... special effects technician

Visual Effects by 

Xavier Allard ... computer graphics: BUF
Pierre Avon ... computer graphics: BUF
Yann Blondel ... computer graphics: BUF
Ferdinand Boutard ... computer graphics: BUF
Pierre Buffin ... visual effects supervisor
Olivier Cauwet ... computer graphics: BUF
Jean-François D'Izarny ... computer graphics: BUF
Hervé de Crécy ... additional graphics: H5 (as Herve De Crecy)
Valerie Delahaye ... production: BUF
Olivier Dumont ... visual effects artist: BUF
Anthony Farquhar-Smith ... animator: Holy Cow
Olivier Gondry ... computer graphics designer: Method (as Olivier 'Twist' Gondry)
Anne Gros Lafaige ... production: BUF
Paul Perez Hahn ... visual effects producer: Method
Neysa Horsburgh ... executive producer: Method
Ludovic Houplain ... additional graphics
Nadine Le Gouguee ... office manager: Los Angeles
Anthony Lyant ... computer graphics: BUF (as Anthony Liant)
Ahmidou Lyazidi ... computer graphics: BUF (as Amidhou Liazidi)
Scott McNeil ... Inferno artist: Method (as Scott Mcneil)
Geoffrey Niquet ... computer graphics supervisor: BUF
Fabienne Reilly ... production: BUF
Shaun Sewter ... animation supervisor: Holy Cow
Brian Smallwood ... additional graphics
Andreas Wacker ... director of technology: Method
Dan Walker ... digital opticals artist: Digital Film Labs (as Dan Walker Arquette)
Cyril Cosenza ... research and development: BUF (uncredited)
Christopher Dusendschon ... digital imaging: THDX (uncredited)
Steven Emmert ... optical compositor: THDX (uncredited)
David Fred Masselink ... optical effects line-up (uncredited)
Ziad Seirafi ... CGI supervisor (uncredited)

Stunts 

Joni Avery ... stunt player
Jared S. Eddo ... stunt player (as Jared Eddo)
Al Goto ... stunt player
Eddie Perez ... stunt coordinator
Tim Rigby ... stunt player
Jimmy Romano ... stunt player
Joni Avery ... stunt double: Patricia Arquette (uncredited)
Tim Rigby ... stunt double: Rhys Ifans (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Eric D. Andersen ... camera operator: second unit
Matt Bardocz ... electrician (as Matthew Bardocz)
Bruce Birmelin ... still photographer
Matt Blum ... key grip: second unit (as Matthew Blum)
Michael Brady ... camera production assistant: second unit
Brian Breithaupt ... camera loader: second unit
George Canaday ... company grip
Ricky Ellis ... dolly grip: second unit
Sean Fairburn ... camera technician: high definition
Bobby Foster ... dolly grip (as Robert Foster)
Steve Galvin ... assistant chief lighting technician
George Gregory ... grip
Billy Gunn ... best boy electric: second unit
Zoli Hajdu ... dolly grip (as Sid Hajdu)
Chris Hathaway ... additional electrician
Shawn Holoubek ... gaffer: minature unit, Holy Cow
Mike Lavere ... best boy rigging grip
Michael Lohmann ... first assistant camera (as Mike Lohmann) / first assistant camera: second unit (as Mike Lohmann)
Tommy Lohmann ... camera operator / camera operator: second unit
Brian Louks ... chief lighting technician (as Brian T. Louks) / gaffer: second unit (as Brian T. Louks)
Greg Mayer ... electrician
Julia Means ... camera department intern
Scott Moody ... gaffer: second unit
David Palmieri ... grip / grip: second unit
Vince Palomino ... key grip (as Vincent M. Palomino)
Calmar Roberts ... first assistant camera: "b" camera (as Cal Roberts)
Oscar Luis Rodriguez ... rigging gaffer (as Oscar Rodriguez)
Mark Sasabuchi ... second assistant camera: second unit
Tim Sheridan ... camera loader
Lilith Simcox ... second assistant camera
Sam Spiegel ... camera production assistant
Calvin Starnes ... best boy grip: second unit
Shannon Summers ... best boy grip
Joseph Tawater ... grip (as Joe Tawater)
David Taylor ... first assistant camera: second unit (as Dave Taylor)
James Vititoe ... electrician (as Jim Vititoe)
Patrick Webb ... key rigging grip (as Pat Webb)
Mike Lavere ... company grip (uncredited)
Matthew Livingston ... dolly grip (uncredited)
Patrick Webb ... company grip (uncredited)

Casting Department 

Sande Alessi ... extras casting director
Debbie Amler ... casting intern
Kristan Berona ... extras casting associate
Blythe Cappello ... casting associate
Stacy Jorgensen ... casting intern
Nadia Lubbe Simon ... casting intern (as Nadia Lubbe)
John Srednicki ... casting intern

Costume and Wardrobe Department 

Karen Baird ... costume production assistant
Anita Louise Brown ... set costumer (as Anita Brown)
Jennifer Dozier ... assistant costume designer
Marina Marit ... costume supervisor

Editorial Department 

Mark Cabalquinto ... post-production assistant
Kristin Eaton ... film conform editor
Debra Goldfield ... assistant editor: production
Michelle Li ... post-production assistant
Bret Marnell ... film conform editor
Mato ... color timer
Jeff McEvoy ... first assistant editor (as Jeff Mcevoy)
Hope Moskowitz ... film conform editor
Maggie Ostroff ... film conform editor
Ron Pogue ... post-production coordinator
Stefanie Wiseman ... film conform editor

Music Department 

Jean-Michel Bernard ... composer: Lila's songs
Brian Bulman ... additional source music editor
Zigmund Gron ... music editor: temp music (as Zig Gron)
Larry Mah ... score premix services
Tracy McKnight ... music supervisor
Roy Prendergast ... music editor: temp music
Ashley Revell ... music editor
Graeme Revell ... score arranger / score producer
David E. Russo ... music programmer (as David Russo)
Tim Simonec ... orchestrator
Steve Smith ... scoring mixer
Florence Fontaine ... lyrics (uncredited)

Transportation Department 

Michael 'Crash' Anderson ... driver
Greg Bauer ... driver
James Biehahn ... driver
James Boniface ... driver
Mike J. Dawson ... driver (as Michael Dawson)
Pablo Gonzalez ... driver
David Hernandez ... driver
Krister C. Johnson ... transportation captain (as Krister Johnson)
Morgan McGuinness ... driver (as Morgan Mcguinness)
Glen McRaven ... driver (as Glen Mcraven)
Jim Moores ... driver
Griff Ruggles ... transportation coordinator
John Simanovich ... driver (as John Simanouich)
Ronald Stinton ... driver
Gregg Videgain ... driver (as Buster Videgain)
Scott Visser ... driver
Rick Whitesman ... driver
Craig Williams ... driver

Other crew 

Mary Allison ... office production assistant
Serena Baker ... location scout
Ernest Belding ... assistant location manager (as Ernest T. Belding)
Susan H. Bodine ... legal counsel: Epstein, Levinsohn, Bodine, Hurwitz & Weinstein (as Susan Bodine)
Deborah Brighton ... animal trainer
Aillene Laure Bubis ... first assistant accountant (as Aillene Bubis)
Fernanda Cardoso ... set intern
Matthew Cassel ... location scout (as Matt Cassel)
John Cassese ... choreographer (as John Cassese) (as The Dance Doctor)
Alison Cohen ... legal counsel: Epstein, Levinsohn, Bodine, Hurwitz & Weinstein
Judy Dickerson ... dialect coach (as Judi Dickerson)
Maureen Duffy ... completion bond: Film Finances
Harry Fitzpatrick ... key set production assistant
Andrew Fox ... set production assistant
Brian Galyean ... stand-in: Mr. Ifans
Sean Gilleland ... assistant: Julie Fong
Jeffrey Gladu ... payroll accountant (as Jeff Gladu)
Eric Grush ... production assistant: second unit
Wendy Harrold ... assistant production coordinator
Joy Highsmith ... stand-in: Ms. Otto
Carol Hopkins ... coordinator: FotoKem Laboratories
Nicholas Irwin ... second assistant accountant (as Nick Irwin)
Mark Jackson ... animal trainer
Nancy G. James ... craft service (as Nancy James)
Clement Jolin ... office intern
Aaron Kampfer ... key set production assistant: second unit
Aaron Kisner ... continuity supervisor
Phil Klemmer ... assistant: Michel Gondry
Gary Kurashige ... set medic
Michelle Li ... office intern
Leo Loera ... caterer: Tony's Food Service
David R. Maier ... stand-in: Mr. Robbins (as David Maier)
Donny Martino Jr. ... location assistant
Douglas S. McClintock II ... location scout (as Doug Mcclintock)
Randy McKenney ... stand-in
Anthony Mezzapelle ... cast production assistant (as Tony Mezzapelle)
Cristie Miele ... animal trainer (as Christie Miele)
Ross Miller ... insurance: D.R. Reiff & Associates
Michael M. Mosley ... assistant craft service (as Michael Mosley)
Hoppy Munz Jr. ... assistant craft service (as Hoppy Munz)
Joanna Murphy ... cast production assistant
Gregg Nestor ... copyist
Kelly O'Quinn ... stand-in: Ms. Arquette
Lara Osborn ... animal trainer
Deborah J. Page ... location manager
Trish Peebles ... animal trainer
Kait Pickering ... production coordinator
Ron Pogue ... key set production assistant: second unit / set production assistant
Jennifer Porst ... assistant: Ted Hope
Bennett Pozil ... financing: Natexis Banque
Paula Pérez Manzanedo ... completion bond: Film Finances (as Paula Schmit)
Clint Rowe ... wolf trainer
Neda Rudela ... caterer: Tony's Food Service (as Neda Kerum)
Cheryl Shawver ... animal trainer
Mindy Sheldon ... production accountant (as Mindy Sheldon-Barry)
Howard Shur ... assistant: Spike Jonze
Doree Sitterly ... lead mouse trainer (as Doree Sitterly Bayliss)
Sabrina Smith ... consultant: electrolysis
Krista Thomas ... cast production assistant
Ante Topic ... caterer: Tony's Food Service
Greg Trattner ... completion bond: Film Finances
John Watkinson ... office production assistant
Charles Weaver ... additional craft service
Tony Whitmore ... set medic
Emma Wilcockson ... assistant: Anthony Bregman
Veronica Wise ... lead mouse trainer
Kurt Woolner ... completion bond: Film Finances (as Kurt Wolner)
Amy Lillard ... unit publicist (uncredited)
David R. Maier ... photo double: Mr. Robbins (uncredited)
Dylan Verrechia ... office intern (uncredited)

Thanks 

Danny Benair ... special thanks
Georges Bermann ... special thanks
Kimiko Bernard ... special thanks
Scott Carlton ... special thanks
Tim Clawson ... special thanks
Roman Coppola ... special thanks
Karl Cresser ... special thanks (as Carl Cresser)
Nicole Dionne ... special thanks
Jean-Pierre Dionnet ... special thanks
Gina Fortunato ... special thanks
Melissa Fox ... special thanks
Jordan Freid ... special thanks
Evan Green ... special thanks
David Hayes ... special thanks
Laura Kim ... special thanks
Jean Kleiman ... special thanks
Vincent Landay ... special thanks
Amy Lillard ... special thanks
Tom Muldoon ... special thanks
John Murray ... special thanks
Chris Nadel ... special thanks
Charles Thomas ... special thanks: environmental consultant
Larry Thorpe ... special thanks
Pamela Trucano ... special thanks
Joey Waronker ... special thanks
Alex Wengert ... special thanks (as Alex Wengart)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page