Edit
Dracula 2000 (2000) Poster

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Patrick Lussier

Writing Credits (WGA)  

Joel Soisson ... (story) &
Patrick Lussier ... (story)
 
Joel Soisson ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
Lucy Westerman (as Colleen Ann Fitzpatrick)
...
...
...
...
...
...
Dax
Tony Munch ...
...
...
JT
...
...
Anchor Man
...
Gautreaux
...
...
Stakeman #1
Bill Davidson ...
Stakeman #2
Peter Cox ...
Stakeman #3
Chris Lamon ...
Stakeman #4
Herb Reischl Jr. ...
Stakeman #5 (as Herb Reischl)
...
Stakeman #6
Wayne Downer ...
Desk Guard
...
Door Guard
William Prael ...
Parade Cop
Kaaron Briscoe ...
Teen Co-Worker (as Karon Briscoe)
Scarlett Huntley ...
Blood Doll
Harold Short ...
...
Jesus
Shimmy Silverman ...
Barker
Rest of cast listed alphabetically:
...
Featured Guy (uncredited)
...
Mardi Grass Guy (uncredited)
Peter Devaney Flanagan ...
Dead Londoner (uncredited)
Jeremy Galeaz ...
(uncredited)
Jeff Hanneman ...
Talking Guy (uncredited)
Eric Santana Illarmo ...
Young Reveler (uncredited)
Manou Lubowski ...
(uncredited)
Devin C. Lussier ...
Boy Going to Angel (uncredited)
...
Stripper (uncredited)
...
Dead Londoner (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Daniel K. Arredondo ... co-producer (as Dan Arredondo)
W.K. Border ... producer
Wes Craven ... executive producer
Enfys Dickinson ... content producer
Marianne Maddalena ... executive producer
Andrew Rona ... executive producer
Ron Schmidt ... co-producer
Joel Soisson ... producer
Tony Steinberg ... associate producer
Bob Weinstein ... executive producer
Harvey Weinstein ... executive producer

Music by 

Marco Beltrami

Cinematography by 

Peter Pau ... director of photography

Film Editing by 

Peter Devaney Flanagan
Patrick Lussier

Casting By 

Sarah Finn ... (as Sarah Halley Finn)
Randi Hiller

Production Design by 

Carol Spier

Art Direction by 

Elinor Rose Galbraith

Set Decoration by 

Peter P. Nicolakakos

Costume Design by 

Denise Cronenberg

Makeup Department 

Wendi Lynn Allison ... makeup artist
Richard Arguijo ... mold maker
Carla Brenholtz ... makeup artist
Mary Young Everett ... assistant hair stylist
Christopher K. Grap ... special makeup effects assistant
Mary-Lou Green-Benvenuti ... key hair stylist
Rose-Mary Gubala ... makeup artist
Snowy Highfield ... makeup effects sculptor
Paul Jones ... special makeup effects artist
Stacy Kelly ... key makeup artist: New Orleans (as Stacy Stewart Kelly)
Marese Langan ... chief makeup artist
Steven Lawrence ... special makeup effects artist
Sean Sansom ... special makeup effects artist
Kelly Shanks ... hair stylist
Donna Spahn ... makeup department head: New Orleans
Gary J. Tunnicliffe ... special makeup effects artist
Claire Jane Vranian ... special makeup effects artist (as Claire-Jane Deacon)
Mark Wotton ... special makeup effects artist

Production Management 

Brian Campbell ... unit production manager
Edith Leblanc ... production manager: New Orleans / unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Batou Chandler ... second assistant director / second unit director
G. Michael Currie ... second assistant director
Nelson Jack Davis ... assistant director: second unit (as Nelson Davis)
Kathryn Grill ... assistant director: second unit
Jennifer Haufler ... trainee assistant director
Kevin Hourigan ... third assistant director
Jim Kaufman ... second unit director
Yvonne Korent ... assistant director: second unit
Pazz Neglia ... second assistant director
Wendy Palmer ... assistant director: New Orleans
James Roque ... second second assistant director: New Orleans
Howard Rothschild ... first assistant director
Ann C. Salzer ... first assistant director: second unit
Tony Steinberg ... first assistant director
Peter Stolworthy ... dailies assistant director
Graham Tallman ... trainee assistant director
Michael Tassie ... assistant director: second unit
Stewart Young ... first assistant director: second unit

Art Department 

Dan Adams ... set dresser
John Bannister ... key scenic artist
Dan Bezaire ... props buyer
Jack Blanchard ... props buyer
Paul Blanchard ... set dresser: New Orleans
Vito Botticella ... on-set carpenter: second unit
Rudy Braun ... first assistant art director
Kelly Brine ... storyboard artist
Scot Broadus ... property master: New Orleans second unit (as Scott Broadus)
Tim Campbell ... head painter
Randall S. Coe ... construction coordinator: New Orleans (as Randy Coe)
Janet Cormack ... scenic artist
Alan Doucette ... property master: second unit
Mary Frances Eglin ... art department coordinator: New Orleans
Nick Fischer ... on-set dresser: second unit
Dawn H. Fisher ... art department apprentice (as Dawn Fisher)
Danielle Fleury ... assistant set decorator
John Flynn ... on-set painter: second unit
John Gathright ... property master: New Orleans
Jillian Gibson ... scenic artist: New Orleans (as Jill Ann Gibson)
Jason Graham ... second assistant art director
Michael A. Johnson ... lead set dresser: New Orleans (as Michael Johnson)
Monroe Kelly ... art director: New Orleans
Sidney J. Lambert ... set dresser: New Orleans (as Sid Lambert)
John Landrum ... lead person: New Orleans
Leo Lauricella ... stand-by carpenter: New Orleans
Steven Lawrence ... production illustrator: Two Hours in the Dark
Vince Le Blanc ... set dresser
Joe Libanio ... set dresser
Phil LoCicero ... scenic artist: New Orleans
Chuck Loriot ... on-set carpenter
Michael Madden ... set designer
Patrick McCaffery ... assistant head carpenter
Jeffrey A. Melvin ... property master
Marc Messenger ... storyboard artist
John Morrison ... on-set dresser
Jim O'Donoghue ... head carpenter
Mark O'Donoghue ... head location carpenter
Jorin Ostroska ... assistant property master: New Orleans
Jason Perlander ... set dresser: New Orleans
John Rankin ... set dresser
Paul Rapati ... on-set carpenter: second unit
Nick Rippon ... stand-by scenic artist: New Orleans second unit
Dawn Rivard ... art department coordinator
Leonard R. Spears ... set decorator: New Orleans (as Leonard Spears)
Larry Spurlock ... key scenic artist: New Orleans
Kerry Spurrell ... assistant property master
Mark Stafford ... stand-by painter
Angelo Stea ... set decorator buyer
Michael Stockton ... set dresser
Chuck Stringer ... construction foreman: New Orleans (as Chuck G. Stringer)
Phillip Tellez ... construction coordinator
Alex Tellnow ... welder (as Alex Telnow)
Denise Templeton ... art department production assistant
David Tureau ... greensman: New Orleans
Arlindo Vicente ... lead person (as Arlindo F. Vicente)
Jack Waga ... art department apprentice
Steve Walters ... stand-by scenic artist: New Orleans
Gordon White ... set designer
Ming Yee ... assistant head carpenter
Frank Zito ... on-set dresser: New Orleans
Steve Middlebrook ... greensman (uncredited)

Sound Department 

Michael Axinn ... assistant adr editor
Steve Boeddeker ... sound designer
Christopher Boyes ... sound re-recording mixer (as Chris Boyes)
Lisa Chino ... assistant dialogue editor
Matt Cluett ... sound transferer
Tony Eckert ... foley mixer
Frank E. Eulner ... supervising sound editor
Andre Fenley ... assistant sound editor
Douglas Ganton ... production sound mixer
Frank 'Pepe' Merel ... sound
Gary Rizzo ... sound re-recording mixer (as Gary A. Rizzo)
Steve Romanko ... sound
Christopher Scarabosio ... sound effects editor
Ron Stermac ... cable person
Dennie Thorpe ... foley artist
Reynald Trudel ... production sound mixer
Jana Vance ... foley artist
John Verbeck ... foley editor
Marshall Winn ... dialogue editor
Gwendolyn Yates Whittle ... adr supervisor
Christopher Barnett ... re-recording engineer (uncredited)
Gabriel Guy ... sound mix technician (uncredited)

Special Effects by 

Elise Brisco ... contact lens technician (as Dr. Elise Brisoe)
Kevin Carter ... special effects contact lenses
Taku Dazai ... specialty props
Aaron Dinsmore ... metal fabricator
Matthew Galliford ... prosthetic makeup effects assistant
James Gawley ... special effects machinist
Daniel Gibson ... special effects supervisor (as Dan Gibson)
Mike Kavanagh ... special effects key
Walter Klassen ... special effects
John MacGillivray ... rigging key
Jim Peacock ... special effects prop builder
Marcus Rait ... special effects on-set key
David Reaume ... special effects buyer
Ted Ross ... special effects coordinator
Mark Wotton ... special effects makeup
Ray Comiso ... prop builder (uncredited)

Visual Effects by 

Douglas Aiken ... digital compositor: Rhythm & Hues
Steve Arguello ... 3D animator: ComputerCafe
Jeff Barnes ... executive producer: ComputerCafe
Timur 'Taron' Baysal ... 3D animator: ComputerCafe (as Taron)
Allen Blaisdell ... matchmover
Mike Bozulich ... 3D animator: ComputerCafe
Joseph Brattesani ... digital artist
Daniele Colajacomo ... visual effects supervisor: 3DSite
Daniel Aristoteles Collins ... systems/operations: Rhythm & Hues
Shellaine Corwel ... digital compositor
Brandon Craig ... rendering I/O
Don Crawford ... digital compositor
Gregory Creaser ... imaging/timing supervisor: Digiscope
Chris Crowell ... digital compositor
Sean C. Cunningham ... digital artist
Richard Davenport ... visual effects coordinator
Steve Dellerson ... visual effects producer
Domenic DiGiorgio ... 3D animator: ComputerCafe
Brian Dowrick ... digital artist
David Ebner ... digital effects supervisor: ComputerCafe
William Engel ... grip: model unit
Kent Estep ... visual effects
Fortunato Frattasio ... digital artist
Vicki Galloway-Weimer ... visual effects producer: ComputerCafe (as Vicki Weimer)
Berta Garcia ... digital compositor
Bridget A. Gaynor ... digital artist
Chad Goei ... digital artist
Jamison Scott Goei ... digital compositor
Jeff Goldman ... compositor: ComputerCafe
Douglas Harsch ... visual effects
Erik Henry ... visual effects supervisor
Phil Holland ... scan record operator
Amy Hollywood Wixson ... visual effects producer
Uel Hormann ... visual effects supervisor
Adam Howard ... digital compositor
Ian Hulbert ... digital artist
Jason Ivimey ... digital artist
Jimmy Jewell ... digital compositor
Keiko Koyama ... digital effects coordinator: Digiscope
Brad Kuehn ... visual effects supervisor
Derek Ledbetter ... visual effects
Peter Lloyd ... designer/illustrator: ComputerCafe
Joe Mancewicz ... character rigging
Gray Marshall ... visual effects supervisor: Gray Matter
Ray McMillan ... motion control supervisor
Bob Mercier ... visual effects
Derrick Mitchell ... visual effects editor
Hideki Okano ... visual effects
Akira Orikasa ... 3D animator: ComputerCafe
Janet Quen ... digital effects artist
Robert Rioux ... modeler: Rhythm & Hues
Robin Roepstorff ... main title animation
Philip Sisk ... digital compositor
Suponwich Juck Somsaman ... digital artist
Bert Terreri ... visual effects producer
Nicholas Titmarsh ... visual effects supervisor
Kresimir Tkalcec ... software engineer: ComputerCafe
Bryan Whitaker ... digital artist
Patrick Zentis ... digital compositor: Digital Backlot
Christopher Grandel ... digital compositor (uncredited)
Glenn Hiramatsu ... digital artist: ComputerCafe/CafeFX (uncredited)
Kevin Tengan ... systems administrator (uncredited)

Stunts 

Taryn Ash ... stunt performer
Leigh Bianco ... stunt performer (as Leigh Brinkman)
Kurt Bryant ... stunt performer
Eric Bryson ... stunt performer
Marla Casey ... stunt performer
Peter Cox ... stunt performer
Wayne Downer ... stunt performer
Jeff Galpin ... stunt performer
Errol Gee ... stunt performer
Brian Jagersky ... stunt performer
Erin Jarvis ... stunt performer
Mic Jones ... stunt performer
Chad Keens-Douglas ... stunt performer (as Chad Keen Douglas)
Tatsuro Koike ... aerial rigger
Henry Korhonen ... stunt performer (as Henry Kohonen)
Daryl Patchett ... stunt performer (as Darryl Patchett)
Ken Quinn ... stunt coordinator
Branko Racki ... stunt performer (as Branco Racki)
Koichi Sakamoto ... stunt coordinator
Phillippe Savage ... stunt performer (as Phillipe Savage)
Don Stockford ... stunt performer (as Donny Stockford)
Dave Van Zeyl ... stunt performer
Jennifer Vey ... stunt performer
David Wald ... assistant aerial rigger
Eileen Weisinger ... stunt performer
Randy Butcher ... stunts (uncredited)
Ion Carangea ... stunts (uncredited)
Mic Jones ... fire stunt rigger (uncredited)
Daryl Patchett ... stunt double: Nightshade (uncredited)
Robert Racki ... stunts (uncredited)
Terence Rosemore ... stunt rigger (uncredited)
Felipe Savahge ... stunts (uncredited)
Bryan Thomas ... stunts (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Chris Alexander ... focus puller: additional photography
Michael Applebaum ... camera operator: "a" camera, second unit
Dave Arnold ... camera operator: Wescam camera (as David Arnold)
Michelle Beaudette ... first assistant camera
Gary Cadow ... best boy rigging grip
Ciaran Copelin ... first assistant camera
Larry Cottrill ... electrician
Brad Crosbie ... a-camera second assistant
Tim Davis ... video assist operator
David M. Dunlap ... director of photography: additional principal photography
Sean Finnegan ... electrician
Michael Fylyshtan ... Steadicam operator: second unit
Matthew Gaumer ... second assistant camera: second unit
Glen Goodchild ... best boy grip
Wayne Goodchild ... key grip
Greg Grainger ... grip
Doug Hamilton ... camera trainee
Mike Harwood ... electrician
Jeff Heintzman ... grip
Chris Howard ... gaffer
Mark Hryma ... camera operator: Wescam camera
John Irwin ... generator operator
Coril Joseph ... video assist operator: second unit, New Orleans
Jim Krauter ... dolly grip
Doug Lawrance ... camera operator: second unit
George Lomaga ... casting videographer
James Marks ... remote camera technician
Chris McGuire ... gennie operator
Ryan McMaster ... camera operator
Clyde Miller ... assistant camera: aerials and Wescam camera
Paul Mitchnick ... director of photography: second unit
Mark Moore ... additional photographer
Keith Murphy ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Paul Olinde ... electrician
Marcus Paletta ... grip
John B. Pekkanen ... video assist operator: New Orleans (as Ben Pekkanen)
Danny Piva ... best boy
Herb Reischl Jr. ... rigging best boy
Stephen Spurrell ... rigging gaffer
Michelle Veza ... camera trainee: second unit
Bob Bates ... electrician (uncredited)
Paul Collins ... grip (uncredited)
Dylan James How ... grip (uncredited)

Animation Department 

Chow Emrich ... animator
Robert Emrich ... animator

Casting Department 

Wendy S. Fobb ... extras casting assistant: New Orleans
Tina Gerussi ... casting: Toronto
Courtney Gross ... casting associate: Los Angeles
Daniel Hubbard ... casting: UK (as Dan Hubbard)
David Jaffe ... casting assistant: Los Angeles
Krisztina M. Neglia ... extras casting: Toronto (as Krisztina Meuring)
John B. Pekkanen ... extras casting
James Rizer ... extras casting: New Orleans
Tommy Staub ... casting: New Orleans

Costume and Wardrobe Department 

Natalie Bronfman ... costume assistant
Matthew Campbell ... assistant costume set supervisor
Christina Cattle ... set costume supervisor
Donna Chance ... set costumer
Dana Embree ... costumer
David Erwin ... on-set dresser: New Orleans
Caroline Eselin ... extras set costumer
Linda Gardar ... costume supervisor
Brenda Gilles ... assistant costume designer

Editorial Department 

Tina Anderson ... post-production coordinator
Matt Boatright-Simon ... editorial assistant
Gary Burritt ... negative cutter
Doug Caron ... assistant film editor
Robert Doyle ... trainee assistant editor
Nathan Easterling ... assistant editor (as Nate Easterling)
John Embry ... post-production assistant
Russell Langille ... second assistant editor
Edward Brizio ... visual effects colorist (uncredited)

Music Department 

Bill Abbott ... music editor
Pete Anthony ... conductor / orchestrator
Thomas Bartke ... music transcriptor
Marco Beltrami ... music supervisor
William Boston ... orchestrator
Elin Carlson ... chorus
Ed Gerrard ... music supervisor
M.B. Gordy ... musician: Percussion
Jon Kull ... orchestrator
John Kurlander ... scoring mixer
Denise Okimoto ... assistant music editor
Bryan Pezzone ... musician: piano
Carlos Rodriguez ... orchestrator
Bart Samolis ... musician
Randy Spendlove ... executive music producer
Ceiri Torjussen ... orchestrator
Kevin Manthei ... composer: additional music (uncredited)
Buck Sanders ... composer: additional music (uncredited)

Transportation Department 

Paul Ainey ... driver
Ken Barbet ... head driver
Charles Burdette ... driver: New Orleans
Ricardo Burkhardt ... driver
Ray Canale ... driver
Roger Charlebois ... driver: second unit
Herbert Colar ... driver: New Orleans
Al Donin ... driver
Wilfred Dupart ... driver: New Orleans
Jerry Everett ... transportation captain: New Orleans second unit
Janet Galpin ... driver: New Orleans second unit
Jackie Gondrella ... driver: New Orleans (as Jacklyn Gondrella)
Thomas L. Gunderson ... driver: second unit (as Tom Gunderson)
Alex Hebert ... driver: New Orleans (as Alex Herbert)
Earl R. Hurst Sr. ... transportation captain: New Orleans (as Earl Hurst)
Gordon Ionson ... transportation captain: second unit (as Gordon A. Ionson)
Lionel Johnson ... driver: New Orleans second unit
Carlie M. Kahn ... driver: New Orleans (as Charlie Kahn)
Junior Kelly ... driver: New Orleans
Stanley Louisville ... driver: New Orleans
Hugh McCallum ... driver
M. Mirian ... driver: second unit
Stuart Mitchell ... transportation captain
Frank Norris ... driver
Joe Norris ... driver (as Joe Norris Sr.)
Poland Perkins ... transportation coordinator: New Orleans
Al Sens ... driver: New Orleans
Glenn Snyder ... driver: New Orleans second unit (as Glen Snyder)
Dave Staples ... transportation coordinator
William L. Tataryn ... Exclusive Driver: Christopher Plummer (as Bill Tataryn)
Ivell Warren ... driver: New Orleans second unit

Other crew 

Christopher Allen ... fetish performance
Sarah Ashton ... construction bookkeeper
Michael Authier ... production assistant
Lorrie Barth ... third assistant accountant
John 'Frenchie' Berger ... gun wrangler (as John Berger)
Scott Brophy ... production assistant
Nick Capozzi ... production assistant
Karen Chandler ... second assistant accountant
David M. Chisholm ... production assistant
Amanda Coles ... travel coordinator
Chantal Cousineau ... acting double
Wes Craven ... presenter
Ryan Cunningham ... photo double / stand-in
Lisa Maria Daliet ... production secretary
Ava DuVernay ... publicity consultant
Sara Fanelli ... craft service assistant
Lauren Feige ... assistant to producers
Collin Fowler ... production assistant
Charlie French ... medic
Jack Skeets Gleeson ... production assistant: Los Angeles
Christopher K. Grap ... production assistant: Los Angeles
Joel Green ... unit publicist
Brent W. Hall ... assistant to director (as Brent Hall)
Rankin Hickman ... assistant production office coordinator: New Orleans
Will Hoddinott ... location manager
Ted Kantrow ... caterer
Tracy Keller ... production coordinator: New Orleans
Michael D. Kennedy ... production assistant
Elizabeth Kushman ... production assistant
Michael J. Linowes ... legal counsel
Rose Lister ... first assistant accountant
Sean Longley ... key craft service
Jim Lovisek ... live leech wrangler (as James Lovisek)
Mark Miller ... first assistant accountant
Kristy Mitchell ... production assistant
Mark Moore ... location manager
Chandra-Li Paul ... assistant production coordinator: second unit
Terence Rosemore ... production assistant
Deborah Ross ... title designer
Buck Sanders ... synthesizer designer
Todd Shannon Jr. ... diving supervisor
Philip Spurvey ... location scout
Scott Stieh ... location manager
Jennifer Leigh Stockton ... production assistant
Bram Stoker ... characters: from novel Dracula
Timothy Storey ... production coordinator
Dave Tommasini ... helicopter pilot
David Wald ... assistant aerial rigger
Jamie Wilson ... assistant location manager
Candice Creelman ... production assistant (uncredited)
Chris Stiles ... production assistant (uncredited)
Willem Wennekers ... daily second unit coordinator (uncredited)

Thanks 

Laeta Kalogridis ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page