Edit
Unconditional Love (2002) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

P.J. Hogan

Writing Credits (WGA)  

Jocelyn Moorhouse ... (written by) &
P.J. Hogan ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Victor Fox
Ashley Anne Ayer ...
'Hitchcock Railway' Dancer
Kaja Stiglic ...
'Hitchcock Railway' Dancer
Lisa Nicole Wilkerson ...
'Hitchcock Railway' Dancer
...
Grace Beasley
...
Max Beasley
...
Morning Chicago T.V. Host
Amo Gulinello ...
T.V. Station Intern
...
Maudey
...
Waitress
Charlotte Zucker ...
Restaurant Patron
Susan Breslau ...
Restaurant Patron
...
T.V. Guest Fighter
Karen Vaccaro ...
T.V. Guest Fighter
William Dambra ...
T.V. Guest Fighter (as Billy Dambra)
...
T.V. Guest Fighter
...
...
Nurse Mills (as Rebekah Louise Smith)
...
Keith
Michael Campbell ...
Pokey
Daniel Campbell ...
Pokey
...
Andrew
...
Woman Chosen for Show
...
Woman Chosen for Show
Marilyn Dodds Frank ...
Woman Chosen for Show
Nancy Sellers ...
Woman Chosen for Show
...
Woman Chosen for Show
...
T.V. Show Producer
...
Barman
Peggy Kusinski-Kinander ...
T.V. Anchor
...
T.V. Field Reporter (as Sia Moody)
...
Lady in Plane
David Darlow ...
Man in Plane
...
Florist
...
Pete
...
Dirk Simpson
...
Nola Fox
Marcia Warren ...
Lynette Fox-Moore
...
Barry Moore
...
Harriet Fox-Smith
Philippa Stanton ...
Waitress in Tea Room
...
Grace's Daughter
...
Dave
...
Thug in Rain
Ian Noble ...
Thug in Rain
...
Drunken Man in Pub
Gwenllian Davies ...
Woman in Pub
...
Funeral Director
Roddy Maude-Roxby ...
Minister
Javanley Washington ...
Homeless
Bill Noble ...
Homeless
Rudy Roberson ...
Homeless
William J. Brookes ...
Homeless
Nancy Boykin ...
Homeless
...
Officer Romilly
...
Officer Jones
...
Man in Gun Shop
...
...
Barry Manilow
...
Herself
Rest of cast listed alphabetically:
Stephen Michael Abbott ...
Graveyard Officer (uncredited)
...
Man in Airport (uncredited)
...
Passenger (uncredited)
...
Homeless Picnic (uncredited)
Don Elkins ...
TV Reporter (uncredited)
...
Business Executive (uncredited)
Judy Carmen Gonzalez ...
Fan (uncredited)
James Hoelzel ...
Master of Ceremonies (uncredited)
...
Gay Youth (uncredited)
...
Flight Attendant / Grocery Shopper (uncredited)
Larry Nazimek ...
Copilot (uncredited)
...
Mother (uncredited)
...
Back-Up Singer (uncredited)
Alan Sciranko ...
Extra (uncredited)
John Stemberg ...
Shopper (uncredited)
...
Navigator (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Michael De Luca ... executive producer
Donna Grey ... line producer: UK
Jocelyn Moorhouse ... producer
Gil Netter ... executive producer
Patricia Whitcher ... producer (as Patty Whitcher)
Brian Witten ... executive producer
David W. Zucker ... producer
Jerry Zucker ... producer

Music by 

James Newton Howard

Cinematography by 

Remi Adefarasin

Film Editing by 

Robert C. Jones

Casting By 

Kerry Barden
Billy Hopkins
Suzanne Smith

Production Design by 

Richard Sylbert

Art Direction by 

Andrew Ackland-Snow
Mark Sylbert

Set Decoration by 

Daniel B. Clancy ... (as Dan Clancy)

Costume Design by 

Mary E. Vogt

Makeup Department 

Anita Brabec ... key makeup artist
Mary Burton ... makeup artist for Rupert Everett
Judith A. Cory ... hair department head
Pat Hay ... makeup artist: Mr. Everett
Pauline Heys ... prosthetic makeup: UK
Karyn Alexander Huston ... key hair stylist (as Karyn Huston)
John E. Jackson ... key makeup artist
Marsha Shearrill ... makeup artist: Chicago
Christina Smith ... makeup department head
Lisa Tomblin ... assistant hairdresser: UK (as Lisa Kate Tomblin)
Laine Trzinski ... assistant hair stylist (as Elaine M. Cascio)
Vicki Vacca ... makeup artist
Chip Williams ... makeup artist
Connie Kallos ... additional makeup artist (uncredited)

Production Management 

Joseph Jayawardena ... unit manager
Sara Romilly ... post-production supervisor
Christine Globke Saric ... production assistant
Leeann Stonebreaker ... production supervisor
Patricia Whitcher ... unit production manager (as Patty Whitcher)

Second Unit Director or Assistant Director 

Tarik Ait Ben Ali ... trainee assistant director
Richard Graysmark ... second second assistant director
Mark Layton ... second assistant director: UK
George Parra ... first assistant director
Anthony Wilcox ... third assistant director: UK

Art Department 

Ray Conchado ... carpenter
William Dambra ... property master
Peter Howitt ... set decorator: UK
Sharmagne Leland-St. John ... assistant: Richard Sylbert (as Sharmagne Sylbert)
John Maher ... construction manager: UK
Blake E. Matthys ... set dresser
Stephen Morahan ... draughtsman: UK
Jon Nicholson ... on-set dresser
Tom Osman ... labor foreman
Troy Osman ... construction foreman
Kerry Sanders ... set designer
Bradley Torbett ... supervising stand-by propman
Scott Troha ... leadman
Renee Kitterman ... art department assistant (uncredited)
Quentin Matthys ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Richard L. Anderson ... supervising sound editor
James Ashwill ... foley mixer (as John Ashwill)
Mark Coffey ... sound effects transfer
John T. Cucci ... foley artist (as John Cucci)
Robert Deschaine ... adr mixer (as Bob Deschaine)
Carl Fischer ... boom operator
David E. Fluhr ... re-recording mixer
Hank Garfield ... production sound mixer
Stephen Gilmour ... sound maintenance
Thomas Giordano ... playback operator
Avram D. Gold ... supervising sound editor
John Hendrickson ... assistant mixing engineer
Mark Holding ... sound mixer: UK
Adam Jenkins ... re-recording mixer
Elliott Koretz ... sound editor (as Elliott L. Koretz)
Linda Lew ... foley recordist
Diane Lucas ... adr recordist
Donald J. Malouf ... dialogue editor (as Don Malouf)
Susan McLean ... sound recordist (as Sue McLean)
Gus Mosler ... sound recording engineer
Donald Murray ... sound mixing engineer (as Don Murray) / sound recording engineer (as Don Murray)
Dan O'Connell ... foley artist
David M. Ronne ... playback operator (as David Ronne)
Al Schmitt ... sound recording engineer
Debora Seaman ... foley recordist
George Simpson ... sound editor
Greg Steele ... adr mixer
Ralph Stuart ... assistant sound editor
Scott R. Thomson ... utility sound
Tami Treadwell ... adr recordist
David A. Whittaker ... sound editor
Rick Mitchell ... foley editor (uncredited)

Special Effects by 

Paul Dunn ... special effects supervisor
Wilma Dunn ... special effects coordinator
Michael Durkan ... special effects technician
Paul Stephenson ... senior special effects technician
Robert Cole ... special effects (uncredited)

Visual Effects by 

Andy Barrios ... Inferno artist: CFX
John Bozzalla ... production assistant
Robert Cribbett ... paint supervisor
Aaron Dem ... visual effects head of production: CFX
Mitchell S. Drain ... digital effects supervisor
Anna Foerster ... miniature director of photography
Mark Franco ... visual effects executive producer: CFX
Shannon Blake Gans ... visual effects executive producer: Hunter/Gratzner Industries Inc.
Petra Holtorf ... visual effects producer
Ian Hunter ... miniature effects supervisor: Hunter/Gratzner Industries Inc.
Leigh-Alexandra Jacob ... lead painter
Sully Jacome-Wilkes ... digital effects artist
Steve Miller ... assistant visual effects editor: CFX
Sheila Molnar ... digital artist
David J. Negron Jr. ... visual effects supervisor
Cristin Pescosolido ... compositor
David Sanger ... visual effects producer
Kosta Saric ... visual effects editor: CFX
James Waterhouse ... model maker

Stunts 

Dan Bradley ... stunt coordinator
James Fierro ... stunts
Sarah Franzl ... stunt double: Kathy Bates
Michael Gilden ... stunt double: Meredith Eaton
Brian D. Kline ... stunt double: Maudey (as Brian Kline)
Rick Le Fevour ... stunts
Deborah L. Mazor ... stunts
Mark Norby ... stunt rigger
Carl Paoli ... stunts
Susan Purkhiser ... stunt double: Meredith Eaton
Tim Rigby ... stunt double: Rupert Everett
Scott Rogers ... stunt double: Peter Sarsgaard
Lee Sheward ... stunts
Kay Whipple ... stunt double: Kathy Bates (as Kay H. Whipple)

Camera and Electrical Department 

Rene Adefarasin ... assistant camera
Sam Barnes ... clapper loader
Kevin Boyd ... 24 frame video operator: Chicago / key video assist operator: Chicago
Travis Busenbark ... electrician
K.C. Capek ... first assistant camera
Ian Franklin ... best boy
Daniel W. Fuller ... second assistant camera
Mark Funnell ... electrician
Edward 'Gooch' Gutierrez ... dolly grip: "b" camera
David Howard ... assistant camera
David Kirman ... 24 frame video operator: UK
Andy Laenen ... electrician
Morgan Michael Lewis ... key grip
Elizabeth Miller ... film loader (as Elizabeth Smith)
Pat Miller ... rigging gaffer
David Morenz ... first assistant camera
William R. Nielsen Jr. ... camera operator
Neal Norton ... Steadicam operator / camera operator: "a" camera
Gary Parnham ... generator operator
Mike Parsons ... electrician
Bob Shipsey ... camera operator
Alan Stewart ... additional cinematographer: second unit
Iain Struthers ... clapper loader: "a" camera
Suzanne Tenner ... still photographer
John Trapman ... aerial director of photography
Dan Urbain ... grip
David Wall ... electrician
Chuck Weiss ... video assist operator: additional photography, Los Angeles
Ben Wilson ... first assistant camera
Jimmy Wilson ... gaffer
Andy Sparaco ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Lucy Boulting ... casting: UK
Deborah Maxwell Dion ... casting associate
Darlene R. Hunt ... extras casting associate
Lisa Jones ... crowd coordinator: UK
Mark A. Ridge ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Jane Blank ... seamstress
Valerie Manahan Campbell ... costume supervisor: re-shoots (as Valerie Manahan)
Annie Crawford ... wardrobe supervisor
Karan Doherty ... costumer
Gordana Golubovich ... set costumer
Jenny Hawkins ... wardrobe assistant
Mei Lai Hippisley Coxe ... wardrobe assistant (as Mai Lai Hippisley Coxe)

Editorial Department 

Christopher J. Brown ... first assistant film editor
Betty Burkhart ... post-production coordinator
Joseph Carson ... apprentice editor
Penny Lee Hallin ... first assistant editor: film
Dave Lee ... colorist: dailies
Bo Liebman ... post-production assistant
Laura Rindner ... first assistant editor
Scott Wesley Ross ... apprentice editor
Dan Schalk ... first assistant editor: avid
Alexis Seymour ... assistant editor
Mike Sowa ... digital color timer
Jennifer Stellema ... apprentice editor

Location Management 

Brady Breen ... co-location manager
Melanie Cassidy ... location assistant
James Currie ... location assistant
Don J. Hug ... location manager
Sue Quinn ... location manager
Aurelia Thomas ... assistant location manager

Music Department 

Pete Anthony ... conductor: score / orchestrator: score
Jeff Atmajian ... orchestrator: score
Tom Boyd ... musician: oboe soloist
Daniel Allan Carlin ... production music editor (as Dan Carlin Jr.)
Jeff Cohen ... composer: song "Beneath a Blanket of Stars"
Ray Colcord ... composer: additional music
Brad Dechter ... orchestrator: score
Sandy DeCrescent ... orchestra contractor
Mark Eshelman ... scoring crew
Steven R. Galloway ... assistant music editor
Bonnie Greenberg ... executive music producer
Sean M. Hickey ... music preparation
James Newton Howard ... orchestrator
Jason Lloyd ... scoring crew
Barbara McDermott ... music editor
Shawn Murphy ... score recordist
David Olson ... music editor
Joe E. Rand ... music editor
Marni Sanders ... copyist
Steven L. Smith ... music preparation
James Thatcher ... musician: french horn
Pat Weber ... scoring crew
Jim Weidman ... supervising music editor
Mark Jan Wlodarkiewicz ... music editor: temp
Peter Erskine ... musician: drums (uncredited)
Mark Graham ... music copyist (uncredited)

Transportation Department 

Gary Birmingham ... transportation coordinator
Martin Birmingham ... driver: P J Hogan
Mark-Oliver-Tlo ... picture car coordinator (as Mark Oliver)
Michael R. Cairo ... driver (uncredited)

Other crew 

Rene Adefarasin ... first clapper loader
Eddie Arkin ... music numbers produced and arranged by
Tariq Asiz ... stand-in
Brent Barrow ... production assistant
Marty Brenneis ... video playback engineer
Lyndsay Bullock ... daily floor runner
Cori Carlson ... assistant: P.J. Hogan
Caroline Chapman ... floor runner
Catherine Charlton ... dialogue coach
Gavin Charlton ... sous chef
Tom Chen ... publicist
Andria Christophi ... assistant production coordinator
Melanie Claus ... hotel coordinator
Jonas Cukierman ... production assistant
Nour Dardari ... production accountant
Vernon Davidson ... additional production assistant
Jenny Fumarolo ... set production assistant
Richard Grant ... auricle operator
Andrew Haddock ... video coordinator
Lisa Heathcote ... food stylist
Robert B. Henning ... stand-in
Derek Hoffman ... production assistant
Jeffrey Hurt ... craft service foreman
Marc Jacobs ... production resources
C. David Jones ... production assistant
Roland Keane ... production assistant
Alexandra Kosevic ... assistant production coordinator: UK
Tony LaPalio ... stand-in: Rupert Everett (as Anthony R. LaPalio)
Barry Lather ... choreographer
Robert A. Levine ... unit publicist
Stephen A. Marinaccio II ... production coordinator: re-shoots
Derek J. Marquardt ... production assistant
Ray McCort ... helicopter pilot
Andy McLean ... stand-in
Jack Murphy ... choreographer
Susan O'Connor ... first assistant accountant
Deb K. Oyer ... production coordinator
Adam Payne ... production assistant
Ericka N. Shane ... construction accountant
Jim Sodini ... production assistant
Mary Tallman ... script supervisor: second unit
Fran Triefus ... production coordinator
Dan Urbain ... remote head technician
Lisa Vick ... script supervisor: UK
James E. Wade ... production assistant
Bobbin Bergstrom ... medical technical advisor (uncredited)
Ronald C. Briggs Jr. ... inventory services (uncredited)
Andrew Hill ... runner (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page