Edit
Nobody's Baby (2001) Poster

(2001)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Seltzer

Writing Credits (WGA)  

David Seltzer ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
Billy Raedeen
...
...
Shauna Louise
...
Estelle
...
Dog Havasu
...
Stormy
...
Elaina Merkey ...
Baby Loozy
Emily Merkey ...
Baby Loozy
...
Billy's Father
Bob Eric Hart ...
Judge
...
Bailiff
...
Paiute Indian
Charles Gruber ...
Driver in Crash
...
Cactus Pie Bartender
...
Truck Driver
...
Tess
Melissa Pace-Tanner ...
Sales Girl (as Melissa Pace-Diamond)
Marlene Steele ...
Mother
...
Bartender (as Don Ré Sampson)
Emily Seltzer ...
Receptionist
...
Doctor
Jerry North ...
Security Guard
...
Norman Pinkney
...
Paula Pinkney
...
Huntoon
...
Sonny
Kathryn Haley ...
Evaline
...
Robber (as Cole McKay)
Kurt Bryant ...
Robber
Carl Milinac ...
Courthouse Guard
Susan Thomas ...
Newscaster
Terry Wood ...
TV Interviewer
Judy Dickerson ...
Nurse (as Judi Dickerson)
Curley Green ...
Cop
Create a character page for: ?

Produced by 

Rainer Bienger ... associate producer: Cinerenta
Willi Bär ... executive producer (as Willi Baer)
Boaz Davidson ... producer
Danny Dimbort ... executive producer
Miriam Footer ... second assistant line producer: additional photography (as Miriam Epstein)
Harvey Kahn ... producer
Shanit Keter ... producer (as Shanit Schwartz)
Avi Lerner ... executive producer
Gary Oldman ... producer
Don Schain ... line producer
Trevor Short ... executive producer
John Thompson ... producer
Douglas Urbanski ... producer

Music by 

Joseph Vitarelli

Cinematography by 

Christopher Taylor

Film Editing by 

Hughes Winborne

Casting By 

Nancy Foy

Production Design by 

Mark Hofeling

Set Decoration by 

Les Boothe

Costume Design by 

Pamela Withers

Makeup Department 

JoJo Guthrie ... hair designer: Mr. Ulrich
Bern Kubiak ... assistant hair stylist / assistant makeup artist
Erin Lyons ... key hair stylist
Greg T. Moon ... key makeup artist
Fabrizio Sforza ... makeup designer: Mr. Oldman
Jo Jo Stephens ... hair department head

Production Management 

Todd Gilbert ... post-production supervisor
Don Schain ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Matias Alvarez ... first assistant director: additional photography (as Matias Alverez)
Miriam Footer ... second assistant director (as Miriam Epstein)
Brad A.T.T. Tyler ... second second assistant director

Art Department 

Scott Arneman ... property master
Les Boothe ... set decorator: additional photography
Melanie Borgenicht ... carpenter
Alessandro Ciacci ... art department production assistant
Randy Cook ... construction foreman
Russ Cook ... carpenter (as Russel Cook)
Rodney Cuellar ... set dresser
Ken Diamond ... leadman (as Ken E. Diamond)
Wray Featherstone ... swing
Shane Feulner ... carpenter
Darrin Fletcher ... storyboard artist (as Darrin 'Fletch' Fletcher)
Robert Goldthorpe ... swing
Amber Hess ... placemat artist
Nathan Johnson ... carpenter
Julie Jones ... construction auditor
Kimo Jones ... construction coordinator
John Malmborg ... carpenter
Barton Moody ... art department: additional photography / assistant property master
L.S. Prickett ... on-set dresser (as Lu Prickett)
Jarmila Miki Vala ... carpenter (as Jarmila Vala)
Steven J. Vana ... assistant property master

Sound Department 

Tim Bindel ... adr supervisor
Douglas Cameron ... sound mixer: additional photography (as Doug Cameron)
Jose R. Castellon ... adr recordist
Barbara Delpuech ... sound effects editor
Alan Green ... boom operator
Allen Green ... boom: additional photography
Aleksandr Gruzdev ... re-recording mixer (as Alex Gruzdev)
Cindy Jo Hinkleman ... adr editor / dialogue editor
Monett Holderer ... foley walker (as Monette Holderer)
James P. Lay ... re-recording mixer (as James Lay) / sound designer (as James Lay) / supervising sound editor (as James Lay)
Paul Menichini ... sound effects editor
Richard Partlow ... foley artist (as Rick Partlow) / foley supervisor (as Rick Partlow) / foley walker (as Rick Partlow)
Ron Ruzicka ... foley recordist (as Ron Ruizicka)
Joel Shryack ... dialogue editor / supervising sound editor
Scott M. Silvey ... sound effects editor (as Scott Silvey)
Angie Stanghetti ... adr recordist
Robert Troy ... dialogue editor

Special Effects by 

Joshua Dean Roundry ... special effects technician
Michael Roundy ... special effects coordinator (as Mike Roundry)
Ryan Roundy ... special effects technician
Vaughn Williams ... special effects assistant

Visual Effects by 

Mark S. Driscoll ... visual effects: Look Effects (as Mark Driscoll)
Dave Hayes ... optical lineup
Christopher Ivins ... digital compositor
Danny S. Kim ... compositor
Andrew Midgley ... optical line-up
Christopher Dusendschon ... digital imaging: THDX (uncredited)

Stunts 

Ted Barba ... utility stunts
Michael Lee Baron ... stunt double: Mr. Oldman (as Michael Baron)
Kurt Bryant ... utility stunts
Joey Gardner ... stunt double: Mr. Ulrich
Steve Hart ... stunts / utility stunts
Kathy Jarvis ... stunt double: Radja Mitchel
Cole S. McKay ... stunt coordinator (as Cole McKay)
Debbie McKay ... stunt double: Ms. Steenburgen
Carl Milinac ... utility stunts
Ron Nix ... utility stunts
John Ruhl ... utility stunts
Jesse Soter ... stunt double: Ms. Gunn
Patrick J. Statham ... utility stunts (as Pat Statham)
Paul Swanstrom ... utility stunts

Camera and Electrical Department 

Troy Boman ... grip
Alex Boynton ... grip
Caroline Burton ... camera loader
Wally Byrnes ... grip (as Wally Byrens)
Walter Byrnes ... grip
Rachel Chabries ... second assistant camera
Cash Cockerill ... underwater camera second assistant
Andy Coe ... grip
John Collins ... first assistant camera: "b" camera
Thomas Cooney ... grip (as Thomas F. Cooney)
Daniel Courtright ... best boy (as Dan Courtright)
Blake T. Evans ... camera operator / director of photography: second unit (as Blake Evans)
Ian Fox ... underwater camera operator
Fred Hayes ... still photographer
David Jarrell ... gaffer: additional photography (as David Jarell)
John Joyce ... Steadicam operator: additional photography
Kevin Kennedy ... key grip
Shawn Lacy ... best boy (as Shawn Lacey)
Robert Lowe ... electrician (as Rob Lowe)
Dean Lyras ... director of photography: second unit
Paul Meehan ... dolly grip
Richard Mitchell ... crane operator: titan crane
Gaylen Nebeker ... video operator supervisor
Andrew Novetzke ... camera loader (as Andrew 'Drew' Novetzke)
Glade Quinn ... dolly grip
Patrick Reddish ... gaffer
Chris Reiter ... best boy
Ryan Shopay ... electrician
John Slezak ... grip
Mike Thomas ... underwater camera operator
Kristopher Van Over ... underwater first assistant camera (as Kris Van Over)
Thomas E. Watson ... electrician (as Tom Watson)
Sarah Wheat Whittaker ... first assistant camera
Maryan Zurek ... underwater first assistant camera

Casting Department 

Marty Fresca ... extras casting
Jordan Kessler ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Amy Fegely ... on-set costumer (as A.E. Fegely)
Allison Graham ... wardrobe assistant
Christina Phipps Johnson ... costumer (as Christina Phipps)
Rosemary Bengele Sater ... costume supervisor
Elizabeth 'Lanny' Sikes ... costume designer: additional photography (as Lanney Sikes)

Editorial Department 

John Breinholt ... assistant editor
Marie Hélène Desbiens ... negative cutter (as Marie-Helene Desbiens)
Jordan Kessler ... post-production coordinator

Location Management 

Timmie Brennan ... assistant location manager / location manager: additional photography
T. De Luca ... location assistant (as Teresa 'T' Deluca)
Carole Fontana ... location manager
Jim Kelly ... location scout: Moab
Lee A. Steadman ... location scout (as Lee Steadman)

Music Department 

Lisa Brown ... music supervisor
Matt Cartsonis ... producer: opening credits
Jorge Del Barrio ... orchestrator
Bradford Ellis ... musician: keyboards / score produced and arranged by
Daniel Gaber ... music editor
Ken Gruberman ... music preparation (as Kenneth Gruberman)
Hector Periera ... musician: guitar
Georgiana Ramsland ... music editor
Allan K. Rosen ... music editor
Joseph Vitarelli ... score producer
Nicholas Viterelli ... musician: percussion / score producer
Dan Wallin ... score recordist (as Daniel Wallin)

Transportation Department 

Robert C. Alcott ... transportation captain
Thomas W. Boroski ... driver: stakebed
Mark Colloton ... driver: grip truck
John 'Doby' Dobrosky ... driver: crew cab (as John Dobrosky)
Scott Doleto ... driver: electric truck
Rhonda Hansen ... transportation co-captain
Marty Haydon ... driver: honeywagon
Randy Kinyon ... transportation co-captain
David Lee ... driver: prop truck
Denise Lee ... driver: van/cast
Doug Nydegger ... driver: camera truck (as Doug 'Luigi' Nydegger)
Art Price ... driver: stakebed (as Art Price Jr.)
Kent Richards ... driver: van
Lloyd Stinson ... driver: cast
Barry Tuttle ... transportation coordinator (as Barry J. Tuttle)

Other crew 

Tsila Adler ... post-production accountant
Karen Alzerez ... production coordinator: Salt Lake City
Christopher Barnes ... set production assistant
Mary Elizabeth Benson ... stand-in: Ms. Mitchell
Erin Bilderback ... assistant animal trainer
Donald Bruce ... production controller
Jennifer Chapman ... office production assistant
Karen M. Cockrell ... post-production accounting manager (as Karen Cockrell)
Ryan Cooke ... payroll accountant
Keith E. Cooper ... legal
Kim Davis ... stand-in: Ms. Steenburgen
Judy Dickerson ... dialect coach: Mr. Oldman (as Judi Dickerson)
Lisa Dorins ... set nurse
Kevin Doyle ... stand-in: Mr. Oldman
Meghan Driscoll ... assistant: Mr. Oldman
Dave Duce ... production coordinator: Los Angeles (as David Duce) / production coordinator: second unit
Tina Edwards ... assistant production accountant
Philip Eichner ... set production assistant / set production assistant: additional photography (as Phillip Eichner)
Glenn D. Feig ... legal (as Glenn D. Fieg)
Eric Fitzgerald ... title designer: main titles
Wayne Fitzgerald ... title designer: main titles
Gregory Francisco ... craft service
Jason E. Frankel ... legal
Terry Gaertner ... assistant production coordinator
Phil Gillman ... set nurse
Jonna Hanchett ... set nurse
Russ C. Hansen ... craft service assistant
Cato Haskay Jr. ... stand-in: Mr. Tootoosis
Matt Henderson ... set production assistant (as Matthew Henderson)
Eric J. Hills ... stand-in: Mr. Greene
Ginger Holman ... head animal trainer
Brett Jeppson ... chef
Greg Jones ... insurance broker
Adam Kerbs ... security coordinator
Jordan Kessler ... assistant to producers / script supervisor: additional photography
Michael Kiely ... production accountant (as Mike Kiely)
Matt Lawford ... shortfall insurance
Marissa Lee ... clearance
Chuck Manuele ... stand-in: Mr. Ulrich
Mary Jo Manwill-Conder ... script supervisor (as Mary Jo Conder)
Heidi Marx ... stand-in: Ms. Gunn
Jason McCloney ... set teacher: additional photography
Shauna Miller ... production coordinator
Mike Miner ... office production assistant
Carl Moelder ... medic
Loren Nebeker ... power pod technician (as Loren G. Nebeker)
Rebecca Poulos ... script supervisor
Steve Ransohoff ... completion bond
Dan Schlaack ... office production assistant: additional photography
David Sitzman ... contracts administrator
Shaela Ann Swallow ... assistant to director
Alden Tanner ... set nurse
Dylan Tarason ... set production assistant: additional photography
Matthew Warren ... completion bond (as Matt Warren)
Alex Wax ... assistant: Mr. Ulrich
Corey A. White ... craft service assistant
Mary Wolstenholme ... craft service assistant

Thanks 

Leigh Von Der Esch ... special thanks: The Utah Film Commission

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page