Edit
BeastMaster (TV Series 1999–2002) Poster

(1999–2002)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Ian Gilmour ... (10 episodes, 1999-2001)
Colin Budds ... (9 episodes, 2001-2002)
Pino Amenta ... (8 episodes, 2000-2002)
Brendan Maher ... (7 episodes, 1999-2002)
Richard Franklin ... (5 episodes, 2000-2001)
Peter Andrikidis ... (4 episodes, 1999-2001)
Chris Martin-Jones ... (4 episodes, 2000-2002)
Michael Pattinson ... (4 episodes, 2000-2002)
Michael Offer ... (3 episodes, 1999)
Ray Quint ... (2 episodes, 2000-2001)
Ian 'Thistle' Thorburn ... (2 episodes, 2001-2002)
Brenton Spencer ... (2 episodes, 2001)
Karl Zwicky ... (2 episodes, 2001)
Allan Eastman ... (1 episode, 1999)
Catherine Millar ... (1 episode, 2001)
Marc Singer ... (1 episode, 2001)
Steven Grives ... (1 episode, 2002)
Mark Piper ... (1 episode, 2002)

Series Writing Credits  

Andre Norton ... (66 episodes, 1999-2002)
Steve Feke ... (11 episodes, 1999-2002)
Sarah Dodd ... (writer) (10 episodes, 2002)
Steven Whitney ... (writer) (5 episodes, 1999-2002)
Tony DiFranco ... (5 episodes, 2001-2002)
Ralph L. Thomas ... (4 episodes, 1999-2002)
Dawn Ritchie ... (4 episodes, 1999-2000)
Tom Szolossi ... (4 episodes, 2000-2002)
David Barlow ... (3 episodes, 2001-2002)
William Gray ... (3 episodes, 2001-2002)
Charles Lazer ... (3 episodes, 2001-2002)
David Tynan ... (3 episodes, 2001-2002)
Carey Hayes ... (2 episodes, 1999-2000)
Chad Hayes ... (2 episodes, 1999-2000)
Matt Weisman ... (2 episodes, 2000-2002)
Jim Henshaw ... (2 episodes, 2000-2001)
Bill Searle ... (2 episodes, 2000-2001)
Peter Lauterman ... (2 episodes, 2001-2002)
Richard Oleksiak ... (2 episodes, 2001-2002)
George Geiger ... (2 episodes, 2001)
Edwina Follows ... (writer) (2 episodes, 2002)
Simon Heath ... (1 episode, 1999)
Robert L. Baird ... (1 episode, 2000)
Grahame Bond ... (1 episode, 2000)
Sharon Buckingham ... (1 episode, 2000)
Maurice Murphy ... (1 episode, 2000)
Kelly Senecal ... (1 episode, 2000)
Ethlie Ann Vare ... (1 episode, 2000)
Philip Bedard ... (1 episode, 2001)
Rick Drew ... (1 episode, 2001)
Tracey Forbes ... (writer) (1 episode, 2001)
Lars Guignard ... (1 episode, 2001)
Scott Kraft ... (writer) (1 episode, 2001)
Larry Lalonde ... (writer) (1 episode, 2001)
James Thorpe ... (1 episode, 2001)
Gillian Horvath ... (1 episode, 2002)
Stacey Kaser ... (1 episode, 2002)
Damian Kindler ... (writer) (unknown episodes)
Paul Pepperman ... (characters) (uncredited) (unknown episodes)

Series Cast  

...
 Dar (66 episodes, 1999-2002)
Jackson Raine ...
 Tao (65 episodes, 1999-2002)
...
 King Zad / ... (34 episodes, 1999-2002)
...
 The Sorceress #1 / ... (30 episodes, 1999-2002)
Grahame Bond ...
 The Ancient One / ... (24 episodes, 1999-2001)
...
 Arina (22 episodes, 2000-2002)
...
 The Sorceress #2 (9 episodes, 2001)
David Paterson ...
 King Voden (10 episodes, 2000-2002)
...
 Slythius / ... (9 episodes, 2000-2002)
...
 The Demon Curupira (10 episodes, 1999-2002)
...
 Kyra (13 episodes, 1999-2002)
...
 The Demon Iara (8 episodes, 2000-2001)
Daniel Fitzgerald ...
 Sharak (9 episodes, 1999-2002)
...
 Hjalmar (7 episodes, 2000-2002)
...
 Dengen (6 episodes, 2001-2002)
...
 Dartanus (6 episodes, 2001-2002)
Leah Purcell ...
 The Black Apparition (6 episodes, 2000-2001)
...
 Kelb (5 episodes, 2001)
...
 Bare Chest Terron / ... (4 episodes, 1999-2002)
Simon Westaway ...
 Baha (4 episodes, 1999-2000)
...
 Kerik / ... (4 episodes, 2000-2002)
...
 Caro (5 episodes, 2000-2002)
Jeremy Callaghan ...
 Balcifer (4 episodes, 2001-2002)
Krissie Steen ...
 Kama / ... (3 episodes, 2000-2002)
John Seru ...
 Muscle Protector #2 / ... (3 episodes, 1999-2001)
...
 Dar's Mother (5 episodes, 2000-2002)
Capkin Van Alphen ...
 Bolak / ... (3 episodes, 2000-2002)
...
 Qord (3 episodes, 2000)
Mel Rogan ...
 Callista (3 episodes, 2001-2002)
...
 Sendar / ... (5 episodes, 2001-2002)
Arthur Serevetas ...
 Ketzwayo (2 episodes, 1999)
...
 Haisa / ... (2 episodes, 1999-2001)
...
 Maleena / ... (2 episodes, 1999-2002)
...
 Akile / ... (2 episodes, 1999-2000)
Chris Sadrinna ...
 Jem / ... (3 episodes, 1999-2002)
Puven Pather ...
 Ishmael (2 episodes, 1999-2000)
Ron Reeve ...
 Muscle Protector #1 / ... (2 episodes, 1999-2001)
...
 Atticus / ... (3 episodes, 2000-2002)
...
 Terron 1 / ... (2 episodes, 2000)
...
 Niqit / ... (2 episodes, 2000-2001)
(2 episodes, 1999-2000)
...
 Leilani / ... (2 episodes, 2000-2002)
...
 Maloc (2 episodes, 2000-2001)
Andrew Bate ...
 Nord Guard / ... (2 episodes, 2000-2001)
...
 Nord Archer / ... (2 episodes, 2000-2001)
...
 Zuraya (2 episodes, 2000-2001)
...
 Orpheo (2 episodes, 2000-2001)
Nathan Kotzur ...
 Mahmood (2 episodes, 2000)
Tim McCunn ...
 Terron Leader (2 episodes, 2000)
...
 Lycia (2 episodes, 2001-2002)
...
 Rhana (2 episodes, 2001-2002)
...
 The Demon Yamira / ... (2 episodes, 2001-2002)
Russell Henry ...
 Zad's Warrior (2 episodes, 2001)
Rio Nugara ...
 Hunter (2 episodes, 2001)
Brett Arthur ...
 Assassin / ... (2 episodes, 2002)
Jeremiah Dupre ...
 Nylas (1 episode, 1999)
Kirsty Boden ...
 Artful Dodger (1 episode, 1999)
...
 Nokinja (2 episodes, 1999-2002)
...
 Hyppolyte (1 episode, 1999)
Dion Mihajlovski ...
 Guariba (1 episode, 1999)
Gabriella Di Labio ...
 Guariba's mother (1 episode, 1999)
Brooke Harman ...
 Princess Jessica (1 episode, 1999)
...
 High Priestess (1 episode, 1999)
Brett Selwood ...
 Karstyn (1 episode, 2000)
...
 Terron Leader (1 episode, 1999)
Alex Coleman ...
 The Black Apparition (1 episode, 1999)
Michelle Comerford ...
 Elza (1 episode, 1999)
...
 Feno (1 episode, 1999)
Jack Heywood ...
 Chancellor (1 episode, 1999)
Kylie Jaye ...
 Artema (1 episode, 1999)
...
 Village leader (1 episode, 1999)
Jarrod Dean ...
 Geza (1 episode, 2000)
...
 The Nymph (1 episode, 2000)
Moira Claux ...
 Shapeshifter (1 episode, 1999)
Harley D'Jekic ...
 Ogre (1 episode, 1999)
Gerry Day ...
 Prince (1 episode, 1999)
...
 Head Guard (1 episode, 1999)
...
 Chiron (1 episode, 2000)
Brandon Burke ...
 Castrone (1 episode, 1999)
Andrina Hammo ...
 Shiloh (1 episode, 1999)
Gabriel Kozulan ...
 Birdman #1 (1 episode, 1999)
Benjamin Prindable ...
 Archer (1 episode, 1999)
...
 Muraki (1 episode, 2000)
...
 Terron Leader (1 episode, 1999)
Carla Marie ...
 Spiderwitch (1 episode, 1999)
...
 Birdman #2 (1 episode, 1999)
...
 Sararmago (1 episode, 2000)
Nique Needles ...
 Bone Collector (1 episode, 1999)
Duncan Aney ...
 Cappo (1 episode, 2000)
Brad Haynes ...
 Samarian Man 1 (1 episode, 2000)
Bradley Edwards ...
 Ebon (1 episode, 1999)
Nicholas Grives ...
 Boy 1 (1 episode, 2000)
Melissa McMahon ...
 Muraki (1 episode, 2000)
Robert Newey ...
 Wizened Old Suitor (1 episode, 1999)
Bradd Buckley ...
 Macodion Soldier (1 episode, 1999)
Jo Phillips ...
 Seductress (1 episode, 1999)
Cecile Busby ...
 Arlenya (1 episode, 1999)
...
 Explorer (1 episode, 1999)
...
 Young Dar (1 episode, 2000)
Don Atkinson ...
 Tor (1 episode, 2000)
Don Battee
(1 episode, 2000)
Christopher Broadway ...
 Sula (1 episode, 2000)
Andrew Buchanan ...
 Manjusa (1 episode, 2000)
Aaron James Cash ...
 Kalex (1 episode, 2000)
Aaron Catalan ...
 Golden Phoenix / ... (1 episode, 2000)
Pina Conti ...
 Contortionist (1 episode, 2000)
Zoe Coyle ...
 Nye (2 episodes, 2000-2002)
Victoria Dixon-Whittle ...
 Olwen, the seer (1 episode, 2000)
Robert Díaz ...
 Tusi (1 episode, 2000)
Nicholas Eadie ...
 Arkon (1 episode, 2000)
Michelle Fondacaro ...
 Sanu (1 episode, 2000)
Ashley Gavin ...
 Adranna (1 episode, 2000)
Sara Gleeson ...
 Layla (1 episode, 2000)
Sara Groen ...
 Alau (1 episode, 2000)
...
 Shaman (1 episode, 2000)
...
 Nutoa (1 episode, 2000)
...
 Sela (1 episode, 2000)
Nicholas Hope ...
 Khadros (1 episode, 2000)
...
 Reon (1 episode, 2000)
Annie Jones ...
 The Guardian (1 episode, 2000)
Tayler Kane ...
 Dar's Father (1 episode, 2000)
Angela Keep ...
 Lemora (1 episode, 2000)
Caroline Kennison ...
 Margret (1 episode, 2000)
Peter Kent ...
 Village Man (1 episode, 2000)
...
 Matteus (1 episode, 2000)
Luciano Martucci ...
 Gilan (1 episode, 2000)
Marijean Milos ...
 Minoan 1 (1 episode, 2000)
Rene Naufahu ...
 Mataffa (1 episode, 2000)
...
 The Seer (1 episode, 2000)
Nathalie Roy ...
 Padma (1 episode, 2000)
Sam Scott ...
 Minotaur (1 episode, 2000)
...
 Burly Young Man (1 episode, 2000)
Michael Sealy ...
 Burly Young Man (1 episode, 2000)
...
 Bahktiar (1 episode, 2000)
Melody Sorensen ...
 Doe (1 episode, 2000)
Danielle Spencer ...
 Destine (1 episode, 2000)
James Stewart ...
 Han (1 episode, 2000)
Victoria Taylor ...
 Archer (1 episode, 2000)
...
 Acrobat (1 episode, 2000)
Hannah Wang ...
 Young Kyra (1 episode, 2000)
...
 Yoken (1 episode, 2000)
Linda Williams ...
 Amazon (1 episode, 2000)
...
 Queen Atlanta (1 episode, 2000)
John Adam ...
 Rolan (1 episode, 2001)
...
 Kim (1 episode, 2001)
...
 Loriel (1 episode, 2001)
...
 Huna (2 episodes, 2001-2002)
Claudia Buttazzoni ...
 J'Sandra (1 episode, 2001)
Richard Chong ...
 Ang (1 episode, 2001)
Anja Coleby ...
 Queen Lyoka (1 episode, 2001)
Warwick Comber ...
 Urion (1 episode, 2001)
...
 Man (1 episode, 2001)
...
 Marika (1 episode, 2001)
Marijean Dimartini ...
 Archer (1 episode, 2001)
Jodie Dry ...
 Radia (2 episodes, 2001-2002)
Jerome Ehlers ...
 Dagan (1 episode, 2001)
André Eikmeier ...
 Sagitto (2 episodes, 2001-2002)
Skye Fotheringham ...
 Slave Girl (1 episode, 2001)
Mick Grasso ...
 Gormon (1 episode, 2001)
Colin Handley ...
 King Eldar (1 episode, 2001)
Steve Harman ...
 Khandor (1 episode, 2001)
Lawrence Hodge ...
 Old Man (1 episode, 2001)
Harold Hopkins ...
 Kumon (1 episode, 2001)
Inge Hornstra ...
 Nadeea (1 episode, 2001)
Tim Hughes ...
 Elder (1 episode, 2001)
Dawn Klingberg ...
 Crone (1 episode, 2001)
Peter Lamb ...
 Kaleb (1 episode, 2001)
Marea Lambert Barker ...
 Rax (1 episode, 2001)
Todd MacDonald ...
 Breon (1 episode, 2001)
Nyree MacKenzie ...
 Girl #1 (1 episode, 2001)
Julien Mastelotto ...
 Merchant's wife (1 episode, 2001)
Melissa McCrae ...
 Girl #2 (1 episode, 2001)
Tim McDonald ...
 Sinan (1 episode, 2001)
Andrea McEwan ...
 Pola (1 episode, 2001)
Scott McRae ...
 Frolo (1 episode, 2001)
John Meillon Jr. ...
 Majar (1 episode, 2001)
...
 Eriel (1 episode, 2001)
...
 Nomar (1 episode, 2001)
Sue Mulcahy ...
 Queen - Dar's Mother (1 episode, 2001)
Rod Mullinar ...
 Chiuma (1 episode, 2001)
...
 Rikko (1 episode, 2001)
...
 Nagha (1 episode, 2001)
Joe Petruzzi ...
 Gannuk (1 episode, 2001)
Tim Robertson ...
 Solon (1 episode, 2001)
...
 Aviana (1 episode, 2001)
...
 Podo-Man (1 episode, 2001)
...
 Ka (1 episode, 2001)
...
 Karpen (1 episode, 2001)
...
 Niva (1 episode, 2001)
...
 Milos (2 episodes, 2001-2002)
...
 Annubis (1 episode, 2001)
Nic Testoni ...
 Nord Foreman (1 episode, 2001)
Peter Tkacz ...
 Fatouk (1 episode, 2001)
Rhonda Vandervalk ...
 Kaleb's wife (1 episode, 2001)
Laura Vazquez ...
 Lyca (1 episode, 2001)
...
 Morah (1 episode, 2001)
Sandy Winton ...
 Navas (1 episode, 2001)
Michael Young ...
 Sentinal #3 (1 episode, 2001)
...
 Elka (1 episode, 2002)
...
 Galen (1 episode, 2002)
...
 Mikka (1 episode, 2002)
Kim De Lury ...
 Lokar (1 episode, 2002)
...
 Demon Manaka (1 episode, 2002)
Gerard Kennedy ...
 Nessis (1 episode, 2002)
...
 Arnath (1 episode, 2002)
Jean-Marc Russ ...
 Tarbok (1 episode, 2002)
...
 Villager #2 (1 episode, 2002)
...
 Villager #1 (1 episode, 2002)
...
 Ilira (1 episode, 2002)
Ron Vreeken ...
 Guardian (1 episode, 2002)
Jaala Webster ...
 Meer-ahn (1 episode, 2002)
...
 Bianna (1 episode, 2002)
...
 Alima (1 episode, 2002)
Peter Fall ...
 Village Child (uncredited) (1 episode, 2000)
Darren Jackson-Carver ...
 King Zads Knight (uncredited) (1 episode, 2001)
Sacha Bodell ...
 Village Fire Survivor (uncredited) (1 episode, 2002)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Greg Coote ... executive producer (66 episodes, 1999-2002)
Jeffrey Hayes ... executive producer (66 episodes, 1999-2002)
Brett Popplewell ... producer / executive producer (66 episodes, 1999-2002)
Sylvio Tabet ... executive producer (66 episodes, 1999-2002)
Ramona Ng ... producer / executive in charge of production: Alliance Atlantis (33 episodes, 1999-2002)
Steve Feke ... executive producer (22 episodes, 1999-2000)
John Ledford ... producer (22 episodes, 1999-2000)
Dawn Ritchie ... co-producer (22 episodes, 1999-2000)
Charles Lazer ... co-executive producer / executive producer (22 episodes, 2001-2002)
David Tynan ... supervising producer / co-executive producer (22 episodes, 2001-2002)
Connie Dolphin ... coordinating producer (16 episodes, 1999-2000)
Jim Henshaw ... supervising producer (15 episodes, 2000-2001)
George Geiger ... co-executive producer (13 episodes, 2001-2002)
Allan Eastman ... executive producer (12 episodes, 1999-2000)
Carey Hayes ... supervising producer (12 episodes, 1999-2000)
Chad Hayes ... supervising producer (12 episodes, 1999-2000)
Helen Kafka ... producer (7 episodes, 2000)
Karen Corbin ... executive producer: Tribune Entertainment (1 episode, 1999)
Noreen Halpern ... executive producer: Alliance Atlantis (1 episode, 1999)
Darryl Sheen ... executive in charge of production: Coote/Hayes (1 episode, 1999)

Series Music by 

Graeme Coleman ... (64 episodes, 1999-2002)

Series Cinematography by 

Mark Wareham ... (48 episodes, 1999-2001)
Dan Burstall ... (18 episodes, 2001-2002)

Series Film Editing by 

Suzanne Angel ... (14 episodes, 2000-2002)
Geoffrey Lamb ... (14 episodes, 2000-2002)
Dean Balser ... (8 episodes, 1999-2000)
Bruce Lange ... (7 episodes, 1999-2000)
Craig Webster ... (7 episodes, 1999-2000)
Tim Wellburn ... (6 episodes, 2001-2002)
Mark Perry ... (5 episodes, 2000-2001)
Andrew MacNeil ... (4 episodes, 2000-2002)
Patrick Stewart ... (4 episodes, 2002)
Clifford Hayes ... (1 episode, 2001)

Series Casting By 

Deirdre Bowen ... (1 episode, 1999)
Eve Brandstein ... (1 episode, 1999)
Maura Fay ... (unknown episodes)

Series Production Design by 

Stewart Burnside ... (44 episodes, 1999-2001)
Michelle McGahey ... (22 episodes, 2001-2002)

Series Art Direction by 

Daryl Porter ... (44 episodes, 1999-2001)
Brent Taylor ... (22 episodes, 2001-2002)

Series Set Decoration by 

John Andersen ... (22 episodes, 2001-2002)
Mandy Willaton ... (1 episode, 1999)

Series Costume Design by 

Lisa Murphy ... (35 episodes, 2001-2002)
Jean Turnbull ... (31 episodes, 1999-2000)

Series Makeup Department 

Lisa Sheehan ... key hair stylist: second unit / key makeup artist: second unit / hair stylist / makeup artist (43 episodes, 2000-2002)
Michelle McLennan ... hair stylist (22 episodes, 1999-2000)
Paige Badenoch ... additional makeup artist (7 episodes, 2002)
Jason Baird ... prosthetic makeup artist (1 episode, 1999)
Rick Findlater ... key makeup artist (1 episode, 1999)
Viv Rushbrook ... key makeup artist (1 episode, 1999)
Sue Laidlaw ... makeup supervisor (unknown episodes)

Series Production Management 

John Kerns ... post-production supervisor (42 episodes, 1999-2001)
Paul Ackerley ... post-production supervisor (22 episodes, 2001-2002)
Sheila Lind ... second unit coordinator (1 episode, 1999)
Darryl Sheen ... executive in charge of production (unknown episodes)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Marc Ashton ... second assistant director (22 episodes, 2001-2002)
Timothy Wood ... third assistant director (22 episodes, 2001-2002)
Wade Savage ... first assistant director (11 episodes, 1999-2000)
Martin Murphy ... second unit director (8 episodes, 1999)
Andrew Power ... first assistant director (8 episodes, 2002)
Dean Mountford ... third assistant director (2 episodes, 1999-2000)
Liam Branagan ... second assistant director (1 episode, 1999)
Sarah Miln ... first assistant director (1 episode, 1999)
Liz Tan ... first assistant director (unknown episodes)
Darwin Brooks ... third assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Naomi Just ... art department coordinator (66 episodes, 1999-2002)
Daniel Birt ... set dresser (65 episodes, 1999-2002)
John Andersen ... stand-by props (44 episodes, 1999-2001)
Ray Purkis ... property designer (44 episodes, 1999-2001)
Daniella Rigby ... art coordinator (22 episodes, 2000-2001)
Bruce Fletcher ... construction coordinator (1 episode, 1999)
Chris Goddard ... key scenic painter (1 episode, 1999)
Peter Hordern ... head greensman (1 episode, 1999)
Emma Rudkin ... property master (1 episode, 1999)
Brent Taylor ... buyer (1 episode, 1999)
Manuel Castillo ... set dresser (unknown episodes)
Stuart Polkinghorne ... stand-by props (unknown episodes)

Series Sound Department 

Vic Kaspar ... adr mixer (66 episodes, 1999-2002)
Steven Eberhard ... assistant dialogue editor / assistant sound editor (16 episodes, 1999-2000)
Kristian Abell ... assistant sound editor (12 episodes, 1999-2000)
John Elliot ... foley artist (8 episodes, 2000)
Dallas Johnson ... adr recordist (5 episodes, 2000-2002)
Paul Clark ... sound recordist (1 episode, 1999)
Tony Currie ... dialogue editor (1 episode, 1999)
David Evans ... sound effects editor (1 episode, 1999)
Ian Grant ... second unit sound (1 episode, 1999)
Martin Lee ... sound mixer (1 episode, 1999)
David Rose ... sound mixer (1 episode, 1999)
Phil Stirling ... boom operator (1 episode, 1999)
Eric Apps ... re-recording mixer (unknown episodes)
Matt Connolly ... adr recordist (unknown episodes)
Christian T. Cooke ... re-recording mixer (unknown episodes)
Jane Crawford ... assistant audio editor (unknown episodes)
Erik Culp ... re-recording mixer (unknown episodes)
Joseph Doane ... assistant dialogue editor (unknown episodes)
Paul Germann ... sound effects editor (unknown episodes)
Jack Heeren ... re-recording mixer (unknown episodes)
Stefan Kluka ... adr recordist (unknown episodes)
Kirk Lynds ... foley recordist (unknown episodes)
Brent Pickett ... first assistant sound effects editor (unknown episodes)
Dino Pigat ... re-recording mixer (unknown episodes)
Randy Wilson ... adr mixer / foley recordist (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Gulliver Page ... special effects technician (22 episodes, 1999-2000)
Mont Fieguth ... special effects coordinator (1 episode, 1999)
Matt Sloan ... lead animatronic technician (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Mark Palowich ... cg animator (22 episodes, 1999-2000)
Che Spencer ... vfx: line producer (22 episodes, 1999-2000)
Daniel Harvey ... visual effects supervisor (1 episode, 1999)
Brent Pate ... henry artist (1 episode, 1999)
David John Robertson ... visual effects supervisor (1 episode, 1999)
Randy Vellacott ... visual effects supervisor (unknown episodes)
Larry Adlon ... digital compositor (unknown episodes)
Mark Chong ... digital artist (unknown episodes)
Graham Cunningham ... animator / digital artist: Calibre Digital Pictures (unknown episodes)
Peter Denomme ... visual effects producer (unknown episodes)
Simon Dye ... compositor (unknown episodes)
Michael Halley ... senior animator (unknown episodes)
Gudrun Heinze ... digital compositor (unknown episodes)
Ariel Joson ... visual effects (unknown episodes)
Lon Molnar ... senior animator (unknown episodes)
Mike Pieczonka ... senior animator / texture painter (unknown episodes)
Matt Schofield ... matte painter (unknown episodes)
Rainy Venne ... Flame artist (unknown episodes)
Steve Wittmann ... 3D animator (unknown episodes)

Series Stunts 

Ric Anderson ... stunts (13 episodes, 1999-2001)
John Reynolds ... stunt performer (4 episodes, 2001)
Leon Stripp ... stunt performer (3 episodes, 1999-2000)
Cameron Ambridge ... stunt performer (1 episode, 1999)
Brittany Baldwin ... stunt performer (1 episode, 1999)
Danny Baldwin ... stunt coordinator (1 episode, 1999)
Brenton Bullen ... tiger wrangler (1 episode, 1999)
Alan Fitzsimmons ... ferret trainer / raptor trainer (1 episode, 1999)
Anthony Jablonski ... animal wrangler (1 episode, 1999)
Patrick Martin ... tiger wrangler: additional tigers supplied by Dreamworld (1 episode, 1999)
Karl Van Moorsel ... stunt performer (1 episode, 1999)
Michael Young ... fight choreographer (1 episode, 1999)
Zed Korshoonoff ... stunt performer (1 episode, 2002)
Sue Baldwin ... stunt department coordinator (unknown episodes)
Jeff Prewett ... stunt double: Lead (uncredited) (44 episodes, 1999-2001)
Craig Dunn ... stunt performer (uncredited) (22 episodes, 1999-2000)
Kyle Gardiner ... stunt double: Daniel Goddard (uncredited) (22 episodes, 2001-2002)
Haydn Dalton ... stunt performer (uncredited) (14 episodes, 1999-2002)
Scott Brewer ... stunt double: Lead (uncredited) (13 episodes, 1999-2001)
Keir Beck ... stunt performer (uncredited) (12 episodes, 1999-2000)
Simon Burnett ... stunt double: Daniel Goodard (uncredited) / stunt double: Daniel Goodard (uncredited) (11 episodes, 1999-2000)
Steve Harman ... stunts (uncredited) (3 episodes, 2002)
Nick McKinless ... stunts (uncredited) (2 episodes, 1999-2000)
Brit Sooby ... stunts (uncredited) (2 episodes, 2000-2001)
Zelie Bullen ... stunts (uncredited) (1 episode, 2000)
Alex Kuzelicki ... stunts (uncredited) (unknown episodes)
Angela Moore ... stunts (uncredited) (unknown episodes)
Sheree Swords ... stunts (uncredited) (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Chris Healy ... second assistant camera (66 episodes, 1999-2002)
Sean Aston ... key grip second unit / grip: second unit (22 episodes, 1999-2000)
Mark Bills ... lighting technician (22 episodes, 1999-2000)
Dan Maxwell ... first assistant camera / focus puller "a" camera (22 episodes, 1999-2000)
Matt Slattery ... gaffer (22 episodes, 1999-2000)
Alan Willis ... lighting technician (22 episodes, 1999-2000)
Ricky Schamburg ... first assistant camera: second unit (22 episodes, 2000-2001)
Daniel Clark ... first assistant camera (22 episodes, 2001-2002)
Phil Cross ... director of photography: second unit (18 episodes, 1999-2000)
Rodrigo Vidal-Dawson ... first assistant camera (2 episodes, 2002)
Brandon Apps ... camera operator (1 episode, 1999)
Philip Craig Bryant ... best boy (1 episode, 1999)
Michelle Cloete ... focus puller "b" camera (1 episode, 1999)
Chris Fleet ... gaffer: second unit (1 episode, 1999)
Greg Gilbert ... camera operator (1 episode, 1999)
Bruce Larter ... second grip (1 episode, 1999)
Brett McDowell ... key grip (1 episode, 1999)
Joseph Pickering ... director of photography: second unit (1 episode, 1999)
Stuart Christie ... clapper loader: additional second unit (unknown episodes)
Tony Politis ... director of photography: second unit (unknown episodes)
Dick Tummel ... director of photography: second unit (unknown episodes)

Series Casting Department 

Tom McSweeney ... casting: Australia (1 episode, 1999)

Series Costume and Wardrobe Department 

Chintamani Lila ... stand-by costume (22 episodes, 2001-2002)
Amanda Enders ... set costumer (16 episodes, 2001-2002)
Penny Neilson ... costume supervisor (1 episode, 1999)
Carol Turner ... costume stand-by (1 episode, 1999)
Julie Zahra ... costume stand-by (1 episode, 1999)
Carina Caldarone ... costume assistant: second unit (1 episode, 2000)
Carol Anne Wegner ... stand-by wardrobe (unknown episodes)

Series Editorial Department 

Mandy Jacobs ... assistant editor (43 episodes, 2000-2002)
Peta Ross ... post-production coordinator (43 episodes, 2000-2002)
Bill Searle ... script editor (17 episodes, 2000-2001)
Tony DiFranco ... executive story consultant (9 episodes, 2001)
Sarah Dodd ... executive story editor (7 episodes, 2001-2002)
Chris Blacklock ... telecine colorist (6 episodes, 2000-2001)
Stephen Young Chin ... editorial technical consultant (6 episodes, 2000)
Kent Pritchett ... colorist (2 episodes, 2001-2002)
Andrew Coutts ... second assistant editor (1 episode, 1999)
Eileen Graham ... post-production coordinator: Canada (1 episode, 1999)
Jason Irvine ... first assistant editor (1 episode, 1999)
John Kerns ... post production supervisor (1 episode, 1999)
Mark Kueper ... colorist (1 episode, 1999)
Adam Roberts ... post-production executive (1 episode, 1999)
Trish Wallace ... post-production coordinator: Australia (1 episode, 1999)
Eric Whipp ... telecine colorist (1 episode, 1999)
Paul Booth ... assembly editor (unknown episodes)
Chris Mayo ... video conform editor (unknown episodes)
Cheryl Potter ... assistant editor (unknown episodes)

Series Location Management 

Gareth Price ... location manager (22 episodes, 2001-2002)
Scott Stewart ... assistant location manager (22 episodes, 2001-2002)
Russell Boyd ... location manager (1 episode, 1999)

Series Other crew 

Angelique Badenoch ... assistant accountant / production secretary (66 episodes, 1999-2002)
Marc Sparky Rutherford ... personal assistant to daniel goddard / production assistant (66 episodes, 1999-2002)
Luke Kelly ... production runner (23 episodes, 2000-2002)
Rowena Zande ... assistant to producer / post production coordinator / assistant to Allan Eastman (22 episodes, 1999-2000)
Donald Munro ... production coordinator / script coordinator (22 episodes, 2001-2002)
Margherite Paino ... accounts assistant (12 episodes, 1999-2000)
Christen Hill ... script coordinator (6 episodes, 2000)
Lisa Churchouse ... assistant to Jeffrey Hayes (1 episode, 1999)
Paula De Vocht ... director of operations: Coote/Hayes (1 episode, 1999)
Zuraya Hamilton ... script supervisor (1 episode, 1999)
Melanie Lewis ... production coordinator (1 episode, 1999)
Sally Mann ... continuity (1 episode, 1999)
M. Rutledge McCall ... assistant to head writer (1 episode, 1999)
Eric Sankey ... production accountant (1 episode, 1999)
Fiona Searson ... unit publicist (1 episode, 1999)
Heidi Sterling ... production secretary (1 episode, 1999)
Annemarie Sulatycky ... business affairs (1 episode, 1999)
Trish Wallace ... assistant to Brett Popplewell (1 episode, 1999)
Pam Wilson ... publicity executive (1 episode, 1999)
Tara Aucoin ... assistant: Mr. Popplewell (unknown episodes)
Barrett J. Leigh ... assistant to producer (unknown episodes)
Sheila Lind ... second unit coordinator (unknown episodes)
Karen Mansfield ... script supervisor (unknown episodes)
Holly Smith ... script coordinator (unknown episodes)
Eve Spence ... second script supervisor: second unit (uncredited) (22 episodes, 1999-2000)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page