Edit
SpongeBob SquarePants (TV Series 1999– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Vincent Waller ... (142 episodes, 2005-2016)
Sherm Cohen ... (18 episodes, 2016-2017)
Dave Cunningham ... (18 episodes, 2016-2017)
Paul Tibbitt ... (13 episodes, 2000-2007)
Walt Dohrn ... (11 episodes, 2000-2002)
Aaron Springer ... (5 episodes, 2001)
Adam Paloian ... (5 episodes, 2017)
Mark Osborne ... (4 episodes, 2002-2009)
Mark Caballero ... (3 episodes, 2011-2017)
Seamus Walsh ... (3 episodes, 2011-2017)
Keith Lowry ... (1 episode, 2001)
Alan Smart ... (1 episode, 2017)

Series Writing Credits  

Stephen Hillenburg ... (creator) (225 episodes, 1999-2017)
Derek Drymon ... (developer) (220 episodes, 1999-2017)
Tim Hill ... (developer) (220 episodes, 1999-2017)
Nick Jennings ... (developer) (220 episodes, 1999-2017)
Mr. Lawrence ... (110 episodes, 1999-2017)
Richard Pursel ... (90 episodes, 2005-2017)
Paul Tibbitt ... (81 episodes, 1999-2012)
Zeus Cervas ... (76 episodes, 2005-2014)
Dani Michaeli ... (76 episodes, 2005-2012)
Casey Alexander ... (74 episodes, 2005-2014)
Luke Brookshier ... (72 episodes, 2005-2017)
Aaron Springer ... (68 episodes, 1999-2012)
Derek Iversen ... (51 episodes, 2008-2016)
Nate Cash ... (43 episodes, 2006-2011)
Merriwether Williams ... (41 episodes, 1999-2004)
Steven Banks ... (37 episodes, 2005-2012)
Mark O'Hare ... (32 episodes, 1999-2004)
Kaz ... (31 episodes, 2002-2017)
Andrew Goodman ... (31 episodes, 2011-2017)
Jay Lender ... (23 episodes, 1999-2004)
Kent Osborne ... (22 episodes, 2002-2005)
C.H. Greenblatt ... (20 episodes, 1999-2005)
Tom King ... (20 episodes, 2005-2008)
Erik Wiese ... (19 episodes, 1999-2007)
Eric Shaw ... (18 episodes, 2006-2008)
Marc Ceccarelli ... (17 episodes, 2011-2014)
Walt Dohrn ... (16 episodes, 2000-2002)
Sean Charmatz ... (16 episodes, 2008-2012)
Chris Mitchell ... (14 episodes, 1999-2007)
Ben Gruber ... (14 episodes, 2017)
Peter Burns ... (13 episodes, 1999)
Sam Henderson ... (10 episodes, 2001-2004)
Kyle McCulloch ... (10 episodes, 2005-2016)
Sherm Cohen ... (9 episodes, 1999-2000)
Ennio Torresan ... (8 episodes, 1999-2000)
Josh Androsky ... (8 episodes, 2016)
Daniel Dominguez ... (8 episodes, 2016)
David B. Fain ... (7 episodes, 1999-2001)
Vincent Waller ... (7 episodes, 2000-2012)
Tuck Tucker ... (7 episodes, 2006-2007)
Jack Pendarvis ... (7 episodes, 2015-2016)
Solomon Georgio ... (7 episodes, 2016)
Alex Gordon ... (6 episodes, 1999)
William Reiss ... (6 episodes, 2000-2002)
Chuck Klein ... (5 episodes, 1999-2000)
Steve Fonti ... (4 episodes, 1999)
Mike Bell ... (4 episodes, 2005)
Eric Filipkowski ... (4 episodes, 2015-2016)
Dan Povenmire ... (3 episodes, 2001-2002)
Chris Reccardi ... (3 episodes, 2007-2008)
Clare O'Kane ... (3 episodes, 2016)
Mike Mitchell ... (2 episodes, 2005-2007)
Mike Fasolo ... (2 episodes, 2016-2017)
Cindy Morrow ... (2 episodes, 2016-2017)
June Bliss ... (1 episode, 2000)
Marcy Lynn Dewey ... (1 episode, 2000)
Anne Michaud ... (1 episode, 2001)
Joe Liss ... (1 episode, 2003)
Charlie Bean ... (1 episode, 2007)
Greg Miller ... (1 episode, 2007)
Tom Kenny ... (1 episode, 2012)
Andy Paley ... (1 episode, 2012)
Blake Lemons ... (1 episode, 2014)
Elizabeth Jordan ... (1 episode, 2015)
Brian Morante ... (1 episode, 2017)
Adam Paloian ... (uncredited) (1 episode, 2017)

Series Cast  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
 Lady Fish / ... 106 episodes, 1999-2017
...
...
 Pearl Krabs / ... 98 episodes, 1999-2017
...
 Fish #114 / ... 25 episodes, 2005-2013
...
 Surfer / ... 16 episodes, 1999-2007
...
...
...
 Kid Fish / ... 14 episodes, 1999-2004
...
...
 Cop #2 / ... 12 episodes, 2001-2012
...
 Flying Dutchman / ... 11 episodes, 1999-2017
...
 Man Ray / ... 9 episodes, 2007-2017
...
Camryn Walling ...
...
 Trucker / ... 5 episodes, 2006-2009
...
 Clown / ... 5 episodes, 2002-2004
...
 Grandma SquarePants / ... 4 episodes, 2001-2011
Jonathan Silsby ...
 Puppeteer / ... 4 episodes, 2000-2004
Brad Abrell ...
 Bubble Buddy / ... 3 episodes, 2000-2011
Patrick Pinney ...
Alan Smart ...
...
 Cop #3 / ... 3 episodes, 2001-2002
...
 King Neptune 3 episodes, 2000-2017
...
 Baby Oyster / ... 3 episodes, 2001-2003
...
 Captain Frosty Mug / ... 2 episodes, 2012-2016
...
...
...
 Kid #1 / ... 2 episodes, 2000-2004
Elan Garfias ...
 Kid Singer #2 / ... 2 episodes, 2008-2009
C.H. Greenblatt ...
Dennis Hoerter ...
 Party Extra / ... 2 episodes, 2002-2004
...
 Narrator / ... 2 episodes, 2002
Jesse David Corti ...
 Kid Fish #2 / ... 2 episodes, 2003
...
...
 Madame Hagfish 2 episodes, 2011
...
 Charlton / ... 2 episodes, 2015-2016
...
 Grandma 1 episode, 2005
...
 Bubble Poppin Leader 1 episode, 2008
...
 Captain 1 episode, 2011
Teresa Parente ...
...
...
 Cuddle E. Hugs 1 episode, 2017
...
 The Dirty Bubble 1 episode, 2000
...
 Lord Royal Highness 1 episode, 2007
Chiba ...
Gary Stockdale ...
June Bliss ...
 Singing Scallops 1 episode, 1999
Alex the Golden Retriever ...
 Himself 1 episode, 1999
...
 Colonel Carper 1 episode, 2012
...
 Stockholder Eel 1 episode, 2015
...
 Angry Old Timer 1 episode, 2016
...
 Sharkface 1 episode, 2016
...
 Don Grouper 1 episode, 2016
Devin Johnson ...
Martin Olson ...
 The Chief 1 episode, 2002
...
 Narrator 1 episode, 2009
...
 Himself 1 episode, 2009
...
 Santa Claus 1 episode, 2000
...
...
 Jack Kahuna Laguna 1 episode, 2009
Harrison Fahn ...
 Kid Singer #1 1 episode, 2009
Corky Carroll ...
 Grubby Grouper 1 episode, 2000
...
 Rosario Dawson 1 episode, 2009
...
 Craig Ferguson 1 episode, 2009
...
 Will Ferrell 1 episode, 2009
...
 Tina Fey 1 episode, 2009
...
...
...
 Robin Williams 1 episode, 2009
Jane Boldizar ...
 Fancy Lady 1 episode, 2009
...
Thomas Krajewski ...
Reggie Von Watkins ...
...
Cw Cecchi ...
 Costume Man 1 episode, 2009
Helen Duffy ...
 Queen Elizabeth 1 episode, 2009
Dave Allen ...
 Abe Lincoln 1 episode, 2009
Harvey Fisher ...
 Sid Harvey Fisher 1 episode, 2009
...
 Himself 1 episode, 2000
...
 Jim Jarmusch 1 episode, 2000
...
 Himself 1 episode, 2000
Dean Ween ...
 Musical Guest 1 episode, 2000
Gene Ween ...
 Musical Guest 1 episode, 2000
...
Kit Boyce ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Bruce Chang ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Marcy Lynn Dewey ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Mishelle Fordham ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Margaret Hou ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Lux Interior ...
 Bird Brains Lead Singer 1 episode, 2002
Nathan W. Johnson ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Helen Kalafatic ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Steven Kellams ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Carson Kugler ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Ian Lantz ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Rich Magallanes ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Jennie Monica ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Carlos Palazio ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Brita Peterson ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Kristina Peterson ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Kenny Pittenger ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Adrienne Rey ...
 Party Extra 1 episode, 2002
...
 King Neptune 1 episode, 2002
Sergio Ristie ...
 King Nuptune 1 episode, 2002
...
 Party Extra 1 episode, 2002
Justin Stiles ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Hanzhi Tang ...
 Party Extra 1 episode, 2002
Dylan Haggerty ...
 Newscaster 1 episode, 2003
Scott Heathcote ...
Paul Lutz ...
 Store Clerk 1 episode, 2003
...
 Mrs. Johnson 1 episode, 2003
...
 Gorilla 1 episode, 2003
Christian Trimble ...
...
...
Keith Dickens ...
 Belcher 1 episode, 2005
...
 Lord Reginald 1 episode, 2006
...
 Master Udon 1 episode, 2006
...
 Dr. Marmalade 1 episode, 2006
...
 Sergeant Roderick 1 episode, 2006
Brandley Baker ...
 Fish #1 1 episode, 2007
...
 Jack M. Crazyfish 1 episode, 2007
...
 Blackjack 1 episode, 2007
...
...
 Stanley S. SquarePants 1 episode, 2007
...
...
 Miss Priss 1 episode, 2007
...
Garnett Sailor ...
 Uncle Cap'n Blue 1 episode, 2007
...
 Gene Scallop 1 episode, 2007
...
 Sea Monster 1 episode, 2007
...
 Fish #1 / ... 1 episode, 2007
...
 Mom Fish 1 episode, 2007
Randy Brenner ...
 Soprano 1 episode, 2008
...
 Nicholas Withers 1 episode, 2008
Caryn Johnson ...
 Theme Song 1 episode, 2008
...
...
 Eddie Deezen 1 episode, 2009
...
 Narrator 1 episode, 2009
Anthony Korotko Hatch ...
 Assistant Director 1 episode, 2009
...
 Grandpa Redbeard 1 episode, 2009
...
 Triumph the Insult Comic Dog 1 episode, 2009
...
 Angry Jack 1 episode, 2009
...
 Camera Operator 1 episode, 2009
...
...
 Amphitrite 1 episode, 2010
...
 Plankton's Grandma 1 episode, 2010
...
...
...
 Master Fuzzy 1 episode, 2011
...
...
 Imaginary Santa / ... 1 episode, 2012
...
 Johnny Krill 1 episode, 2012
...
 Kenny the Cat 1 episode, 2014
...
 Bob Barnacle 1 episode, 2015
Eric Bauza ...
 Shalmon 1 episode, 2016
Kyle McCulloch ...
 Traveling Salesman 1 episode, 2016
...
 Nocturna 1 episode, 2016
...
 Isopod / ... 1 episode, 2016
...
 Beatrice 1 episode, 2016
Peter Browngardt ...
 Ice Cream King 1 episode, 2017
...
 Dorsal Dan 1 episode, 2017
...
...
 Maestro Mackerel 1 episode, 2017
Don Newhouse ...
 Old Guy Giving Thumbs Up (uncredited) 1 episode, 1999
...
 Spongebob's Squeaky Voice (uncredited) 1 episode, 2000
David Glen Eisley ...
 SpongeBob SquarePants (uncredited) 1 episode, 2001
...
 Running Man on TV (uncredited) 1 episode, 2002
...
 Professor Percy (uncredited) 1 episode, 2006
...
 Craig Ferguson's Assistant (uncredited) 1 episode, 2009

Series Produced by 

Stephen Hillenburg ... executive producer (207 episodes, 1999-2017)
Paul Tibbitt ... supervising producer / executive producer / co-executive producer (137 episodes, 2005-2016)
Dina Buteyn ... line producer / animation producer / producer (64 episodes, 2005-2011)
Jennie Monica ... producer / line producer / associate producer (56 episodes, 2010-2017)
Donna Castricone ... line producer (37 episodes, 1999-2002)
Vincent Waller ... supervising producer (33 episodes, 2015-2017)
Chul-ho Kim ... supervising producer: Rough Draft Korea Co, ltd. / supervising producer: Rough Draft Korea Co (31 episodes, 2015-2017)
Marc Ceccarelli ... supervising producer (27 episodes, 2015-2017)
Helen Kalafatic ... line producer (26 episodes, 2001-2004)
Derek Drymon ... supervising producer (20 episodes, 2001-2004)
Kyung-suk Park ... executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. / executive producer: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (16 episodes, 2015-2017)
Hyejoon Yun ... co-executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. / co-executive producer: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (16 episodes, 2015-2017)
Anne Michaud ... line producer (6 episodes, 2001-2002)
Chris Finnegan ... producer / stop motion producer (3 episodes, 2011-2017)
Mark Osborne ... consulting producer: live-action sequences (2 episodes, 2000-2001)
Larry Le Francis ... producer (1 episode, 1999)
Michael Lessa ... senior producer (1 episode, 1999)
Shannon Lowry ... producer: live action sequences (1 episode, 2001)
Cathy A. Cambria ... live action producer (1 episode, 2007)
Sarah Garcia-Rill ... line producer (1 episode, 2017)

Series Music by 

Jeremy Wakefield ... (119 episodes, 1999-2017)
Sage Guyton ... (111 episodes, 1999-2017)
Steve Belfer ... (101 episodes, 1999-2017)
Nick Carr ... (80 episodes, 1999-2017)
The Blue Hawaiians ... (42 episodes, 1999-2007)
Bradley Carow ... (38 episodes, 1999-2002)
Barry Trop ... (34 episodes, 2005-2014)
Eban Schletter ... (18 episodes, 2000-2017)
Stephen C. Marston ... (6 episodes, 2007-2016)
Pat Irwin ... (5 episodes, 2011)
Theo Mondle ... (3 episodes, 2002-2004)
Lovecat ... (1 episode, 2002)
Los Meltones ... (1 episode, 2002)
Michael Hirano Culross ... (1 episode, 2004)
Stew ... (1 episode, 2005)
Andy Paley ... (1 episode, 2006)
Gary Stockdale ... (1 episode, 2008)
Mike Bolger ... (1 episode, 2009)
Andrew Goodman ... (1 episode, 2016)

Series Cinematography by 

Brian Chacon ... (1 episode, 2003)
Ralph Kaechele ... (1 episode, 2012)

Series Film Editing by 

Robby Roberts ... (38 episodes, 2002-2007)
Bradley Carow ... (2 episodes, 1999)
Miranda Yousef ... (1 episode, 2009)

Series Casting By 

Donna Grillo ... (209 episodes, 1999-2017)
Shannon Reed ... (74 episodes, 2010-2017)
Maryanne Dacey ... (44 episodes, 2005-2010)
Sarah Noonan ... (7 episodes, 2005-2009)

Series Production Design by 

Josee Lemonnier ... (1 episode, 2007)
Kelly Mazurowski ... (1 episode, 2012)

Series Art Direction by 

Peter Bennett ... (112 episodes, 2005-2017)
Nick Jennings ... (60 episodes, 1999-2004)
Tracy Nejame ... (2 episodes, 2007)
Nicholas R. Jennings ... (1 episode, 1999)
Peter Bennet ... (1 episode, 2007)
Kit Boyce ... (1 episode, 2007)
Andy Clark ... (1 episode, 2007)
Robertryan Cory ... (1 episode, 2007)
Kenny Pittenger ... (1 episode, 2007)

Series Costume Design by 

Robin Walsh ... (2 episodes, 2012-2017)
Carol Binion ... (1 episode, 2017)

Series Makeup Department 

Tony Candelaria ... makeup artist: live action sequences (1 episode, 2002)
Jody Burton ... hair stylist (1 episode, 2007)
Michael Johnston ... makeup artist: live action (1 episode, 2007)

Series Production Management 

Claudia Spinelli ... executive in charge of production / executive in charge of production: for Nickelodeon (73 episodes, 2008-2017)
Jennie Monica ... production manager (59 episodes, 2005-2010)
Courtney Sanford ... executive in charge of production (47 episodes, 2000-2007)
Eric Weyenberg ... post-production supervisor (46 episodes, 2001-2007)
Kimberly Vanek ... post-production supervisor (36 episodes, 2007-2011)
Wendi McNeese ... post-production supervisor (33 episodes, 1999-2001)
Lolee Aries ... executive in charge of production (32 episodes, 2000-2004)
Molly Minus ... post-production supervisor (26 episodes, 2012-2017)
June Bliss ... production manager (24 episodes, 2001-2004)
Brian A. Miller ... executive in charge of production (23 episodes, 1999-2000)
Eric Coleman ... executive in charge of production: Nickelodeon (22 episodes, 2005-2008)
Dina Buteyn ... vice president of production / vice president of animation production (22 episodes, 2011-2017)
Brandon Hoang ... current series management (17 episodes, 2015-2017)
Alvaro Zelaya ... production manager (15 episodes, 2011-2014)
Philip Harris ... production manager (15 episodes, 2015-2017)
David J. Steinberg ... senior vice president of production (13 episodes, 2015-2017)
Russell Hicks ... president of content development & production (11 episodes, 2015-2017)
James Stephenson ... senior vice president of animation & games (11 episodes, 2016-2017)
Jennifer Gay ... production manager: for Nick Digital (7 episodes, 2015-2016)
Rich Magallanes ... senior vice president of current series & production (5 episodes, 2015)
Elizabeth Dee Edwards ... post-production supervisor (4 episodes, 2015)
Laura Sreebny ... digital production manager (4 episodes, 2015)
Dale Malinowski ... current series management (4 episodes, 2016-2017)
Noeli Rosas ... production manager: special projects (3 episodes, 2009-2010)
Álvaro Torrellas ... production manager (1 episode, 2011)
Jennifer Newfield ... production supervisor (1 episode, 2012)
Kimberly Madore ... digital operations engineer (1 episode, 2015)
Eric Swanborg ... senior director of digital operations (1 episode, 2015)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Vincent Waller ... technical director (40 episodes, 2005-2008)
Luke Scully ... assistant director (1 episode, 2002)

Series Art Department 

Ted Seko ... storyboard artist / assistant storyboard artist (125 episodes, 2002-2017)
Dave Cunningham ... storyboard artist / storyboard supervisor (121 episodes, 2006-2016)
Brad Vandergrift ... storyboard artist (119 episodes, 2005-2017)
Zeus Cervas ... storyboard director / assistant storyboard artist / storyboard artist (118 episodes, 2000-2014)
Maureen Mascarina ... storyboard artist (96 episodes, 2005-2017)
Clint Bond Jr. ... storyboard supervisor / storyboard artist / prop designer / storyboard revisionist (94 episodes, 2005-2017)
Janice Tolentino ... storyboard artist (87 episodes, 2006-2012)
Monika Tomova ... storyboard artist (83 episodes, 2005-2012)
Derek L'Estrange ... prop designer (78 episodes, 2006-2017)
Casey Alexander ... storyboard director / prop designer / storyboard artist (72 episodes, 2005-2014)
Luke Brookshier ... storyboard director (70 episodes, 2005-2014)
Sean Charmatz ... storyboard artist / storyboard director (70 episodes, 2006-2012)
Marcelo Souza ... storyboard artist (67 episodes, 2005-2012)
Sherm Cohen ... storyboard supervisor / storyboard director (65 episodes, 1999-2016)
Aaron Springer ... storyboard director / storyboard artist (60 episodes, 1999-2012)
Thaddeus Paul Couldron ... prop designer (60 episodes, 1999-2004)
Vincent Waller ... storyboard director / storyboard artist (53 episodes, 2000-2012)
Tuck Tucker ... supervising storyboard director / storyboard director (51 episodes, 2006-2014)
William Reiss ... storyboard artist / assistant storyboard artist / main title storyboard (49 episodes, 1999-2009)
Nate Cash ... storyboard director (43 episodes, 2006-2011)
C.H. Greenblatt ... assistant storyboard artist / storyboard artist / storyboard director (39 episodes, 1999-2005)
Heather Martinez ... assistant storyboard artist / storyboard artist (35 episodes, 2000-2004)
Caleb Meurer ... assistant storyboard artist / storyboard artist (35 episodes, 2000-2004)
Robertryan Cory ... character designer / prop designer / character & prop designer (34 episodes, 2005-2010)
Erik Wiese ... storyboard artist / storyboard director / assistant storyboard artist / storyboard director: The Gift of Gum (32 episodes, 1999-2014)
Paul Tibbitt ... storyboard director / storyboard artist / storyboard director: live action (30 episodes, 1999-2004)
Carson Kugler ... storyboard artist / storyboard director (29 episodes, 2001-2011)
Chuck Klein ... storyboard artist / storyboard director (25 episodes, 1999-2009)
Jay Lender ... storyboard director / storyboard artist (25 episodes, 1999-2004)
Ray Morelli ... storyboard revisionist (23 episodes, 2016-2017)
Robert Rosen ... assistant storyboard artist (22 episodes, 2001-2004)
Bruce B. Heller ... assistant storyboard artist (20 episodes, 1999-2000)
Adam Paloian ... storyboard artist / storyboard supervisor (20 episodes, 2015-2017)
Tom King ... storyboard director (19 episodes, 2005-2008)
Marc Ceccarelli ... storyboard director (19 episodes, 2011-2014)
Kurt Snyder ... storyboard revisionist / storyboard artist (19 episodes, 2015-2017)
Stephen Herczeg ... storyboard artist (19 episodes, 2016-2017)
Fred Osmond ... storyboard artist / storyboarded by (18 episodes, 2015-2017)
Isaac Marzioli ... prop designer (18 episodes, 2016-2017)
Olga Gerdzhikova ... background layout designer / background supervisor (17 episodes, 2007-2017)
Virginia Hawes ... character designer / prop designer (17 episodes, 2007-2015)
Caroline Director ... storyboard revisionist (17 episodes, 2016-2017)
Kristen Morrison ... storyboard artist / storyboard revisionist (17 episodes, 2016-2017)
Mike Dougherty ... storyboard artist (15 episodes, 2016-2017)
Ryan Khatam ... storyboard artist (15 episodes, 2016-2017)
Stephen Hillenburg ... original character designer / original character design / storyboard director (14 episodes, 1999-2017)
Chris Mitchell ... storyboard director / storyboard artist (14 episodes, 1999-2007)
John Seymore ... background layout designer / prop designer / background designer (14 episodes, 1999-2002)
Kent Osborne ... storyboard director / storyboard director: live action (14 episodes, 2002-2004)
Arielle Phillips ... storyboard revisionist (14 episodes, 2016-2017)
Cynthia Tello ... artist intern (13 episodes, 1999)
Karen Heathwood ... storyboard revisionist (13 episodes, 2005-2007)
SoonJin Mooney ... assistant storyboard artist (12 episodes, 1999)
Todd White ... character designer (11 episodes, 1999-2006)
John Trabbic ... storyboard artist (11 episodes, 2016-2017)
Ennio Torresan ... storyboard director / storyboard artist (10 episodes, 1999-2001)
Mike Roth ... storyboard artist (10 episodes, 2002-2009)
John Magness ... storyboard artist (10 episodes, 2005-2006)
Mark O'Hare ... storyboard artist / storyboard director (9 episodes, 1999-2003)
Sam Henderson ... storyboard director (9 episodes, 2001-2004)
Kaz ... storyboard director / animation writer (9 episodes, 2002-2016)
Andy Clark ... painter / background painter (9 episodes, 2005-2007)
Brian Morante ... storyboard artist (9 episodes, 2016-2017)
Walt Dohrn ... storyboard director / storyboard director: song sequence (8 episodes, 2001-2002)
Mark Bachand ... prop designer (7 episodes, 2015-2016)
Kelly Armstrong ... storyboard artist (7 episodes, 2016-2017)
Dan Povenmire ... storyboard director / assistant storyboard artist (6 episodes, 2000-2004)
Chris Headrick ... storyboard director (6 episodes, 2000-2002)
Ian Graham ... storyboard artist (6 episodes, 2007-2009)
Kris Wimberly ... storyboard revisions (6 episodes, 2010-2012)
Saeid Zameniateni ... storyboard artist / character designer / prop designer (6 episodes, 2015-2017)
Kit Boyce ... background painter (6 episodes, 2017)
Marco Cinello ... background layout designer (6 episodes, 2017)
Mark Colangelo ... character designer (6 episodes, 2017)
Ann Lee ... background painter (6 episodes, 2017)
Kenny Pittenger ... background layout designer (6 episodes, 2017)
Teale Wang ... color key supervisor (6 episodes, 2017)
Cameron Baity ... specialty prop fabricator / property master / specialty propmaker (5 episodes, 2000-2004)
Junpei Takayama ... character designer (5 episodes, 2017)
Steve Fonti ... storyboard director (4 episodes, 1999)
Ed Acosta ... character clean-up (4 episodes, 2001-2003)
Lynne Naylor ... storyboard artist / storyboarded by (4 episodes, 2015-2016)
Gordon Hammond ... character designer (4 episodes, 2017)
Walt Strom ... set dresser: live action / assistant set dresser: live action (3 episodes, 2000-2002)
Jim Schumann ... storyboard artist (3 episodes, 2000-2001)
Michael Triant ... set dresser: live action / assistant set dresser: live action (3 episodes, 2001-2004)
Mike Bell ... storyboard director (3 episodes, 2005)
Garrett Ho ... storyboard artist (3 episodes, 2005)
Chris Reccardi ... storyboard director (3 episodes, 2007-2008)
Carey Yost ... character designer / character designer: segment "Love That Squid" / character designer: segment "New Fish in Town" (3 episodes, 2011-2017)
Tyler Gentry ... prop designer (3 episodes, 2016)
George Nachev ... background layout designer (3 episodes, 2017)
Octavio E. Rodriguez ... assistant storyboard artist / storyboard artist (2 episodes, 2000-2001)
Paula Spence ... prop designer (2 episodes, 2000)
Joe Schmidt ... art department: Haunted House Fabricator / prop master: live action sequences (2 episodes, 2001-2017)
Née Léau ... leadman: live action / set dresser: live action (2 episodes, 2001-2002)
Tim Parsons ... storyboard artist (2 episodes, 2005)
Paula Lauterbach ... mold maker / mould maker/caster (2 episodes, 2012-2017)
Blake Lemons ... storyboard director / storyboard revisions (2 episodes, 2012-2014)
Adam Fay ... storyboard artist (2 episodes, 2015-2016)
Maximus Julius Pauson ... prop designer (2 episodes, 2015-2016)
Bob Camp ... storyboard artist (2 episodes, 2015)
Lynn Wang ... character designer / prop designer (2 episodes, 2015)
Dustin D'Arnault ... prop designer (2 episodes, 2016)
Shellie Kvilvang ... storyboard artist (2 episodes, 2016)
Chong Lee ... storyboard artist (2 episodes, 2016)
April Borchelt ... background painter (2 episodes, 2017)
Lucy Tanashian-Gentry ... background painter (2 episodes, 2017)
Derek Drymon ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Kurt Dumas ... assistant storyboard artist (1 episode, 1999)
Meg Hanna ... assistant color key (1 episode, 1999)
Vikki Barrett ... assistant storyboard artist (1 episode, 2000)
Paloma Croci ... prop builder: live action sequences (1 episode, 2001)
Josee Lemonnier ... set designer: live action (1 episode, 2001)
Allison Schulnik ... prop builder: live action sequences (1 episode, 2001)
Neil Sreenan ... set builder: live action sequences (1 episode, 2001)
David Candelaria ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Matthew Haynes ... construction coordinator: live action (1 episode, 2002)
Cesar Romero ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Jonathan Silsby ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Seamus Walsh ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Tim Hodge ... storyboard artist (1 episode, 2006)
Charlie Bean ... storyboard director (1 episode, 2007)
Laura Diamond ... assistant property master (1 episode, 2007)
Ken Levin ... property master (1 episode, 2007)
Greg Miller ... storyboard director (1 episode, 2007)
Lita Minger ... assistant art director (1 episode, 2007)
Olga Gerdjikov ... background layout designer (1 episode, 2009)
Craig Kellman ... storyboard director: "Krabby Patty Jingle" (1 episode, 2009)
Caroline Foley ... scenic sculptor (1 episode, 2012)
Elyse Kelly ... model builder (1 episode, 2012)
Lizzy Klein ... art department intern (1 episode, 2012)
Jason Kolowski ... props (1 episode, 2012)
Irene Matar ... modeler (1 episode, 2012)
Huy Vu ... model builder (1 episode, 2012)
David Waddle ... model builder (1 episode, 2012)
Kenneth Janeski ... digital animation supervisor (1 episode, 2015)
Ilya Skorupsky ... storyboard artist (1 episode, 2015)
Joe Wierenga ... storyboard artist (1 episode, 2015)
Chris Allison ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Ed Baker ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Kevin Cannarile ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Troylan Caro ... prop designer (1 episode, 2016)
Robert Dress ... storyboard artist (1 episode, 2016)
David Gemmill ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Ernie Gilbert ... prop designer (1 episode, 2016)
Ryan Kramer ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Mr. Lawrence ... animation writer (1 episode, 2016)
Howie Perry ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Caitlin Elise Willis ... storyboard revisionist (1 episode, 2016)
Katie Bettini ... set panter (1 episode, 2017)
Matt Brooks ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Shaun Bryant ... character designer (1 episode, 2017)
Andrea Coleman ... background painter (1 episode, 2017)
Justin Connolly ... model & propmaker (1 episode, 2017)
Gretchen Crookes ... junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Sally Cruikshank ... prop designer / storyboard artist (1 episode, 2017)
Alexandra Del Rosario ... art coordinator (1 episode, 2017)
Kathryn Evans ... scenic panter (1 episode, 2017)
Gillian Hunt ... junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Yooseon Veronica Hwang ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Stephanie James ... junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Katie Kalk ... additional junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Eun Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Mi Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Adrian Rose Leonard ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Siyu LI ... additional junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Amanda Maddock ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Joanne-Line Malgouverne ... junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Kelly Mazurowski ... head set builder (1 episode, 2017)
Zoe Miller ... additional junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Tennessee Reid Norton ... puppet fabrication supervisor (1 episode, 2017)
Leah N. Olbrich ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Mamiko Otsubo ... set panter (1 episode, 2017)
Tim Prendergast ... storyboard revisionist (1 episode, 2017)
Rachael L. Robinson ... additional junior puppet fabricator (1 episode, 2017)
Max Shepard ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Rebecca Stillman ... set panter (1 episode, 2017)
Robin Walsh ... puppet artistic supervisor (1 episode, 2017)
Madelain Wilkinson ... character designer (1 episode, 2017)
Max Winston ... puppet fabricator (1 episode, 2017)
Jay Kim ... fabricator (uncredited) (1 episode, 2012)
Nath Milburn ... character designer (uncredited) (1 episode, 2015)
Raymond Santos ... storyboard artist (uncredited) (1 episode, 2016)

Series Sound Department 

Jeff Hutchins ... sound fx designer & editor: Oracle Post / sound effects designer & editor: Atlas Oceanic, Inc. / sound effects editor / sound fx designer & editor: Hacienda Post / sound fx designer and editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound fx designer & editor: Atlas Oceanic, Inc. / sound effects designer / sound fx designer and editor: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound fx designer and editor: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / sound fx designer and editor: Pacifica Sound Group / sound fx designer and editor: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx designer and editor: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound fx designer and editor: Oracle Post / sound fx designer & editor: Sabre Media Studios, Inc. / supervising sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound fx designer: Todd AO-Hollywood Digital / supervising sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / SOUND FX DESIGNER and EDITOR: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound effects designer and editor / sound fx designer & editor / sound fx designer & editor: Sabre Media Studios, inc. / sound fx designer and editor / sound fx designer and editor: Atlast Oceanic, Inc. / sound fx designer and editor: Hacienda Post / sound fx designer and editor: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / sound fx designer and editor: Todd AO-Hollywood Digital / sound fx designer and editor: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound fx designer: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx editor: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx editor: Todd AO-Hollywood Digital / sound fx editors / supervising sound editor: Pacifica Sound Group (209 episodes, 1999-2017)
Aran Tanchum ... foley team: Oracle Post / foley mixer: Oracle Post / foley mixer: Atlas Oceanic, Inc. / foley mixer / foley editor: Oracle Post / foley editor: Atlas Oceanic, Inc. / foley team: Atlas Oceanic, Inc. / foley editor / foley team / foley artist: Oracle Post / foley mixer: Atlas Oceanic, Inc, / supervising foley editor: Oracle Post (138 episodes, 2007-2017)
Mishelle Fordham ... dialogue editor / second recording engineer / 2nd recording engineer / studio sound assistant / supervising dialogue editor / studio assistant / supervising adr editor (127 episodes, 2001-2014)
D.J. Lynch ... re-recording mixer: Oracle Post / re-recording mixer: Atlas Oceanic, Inc. / dialogue editor / re-recording mixer / sound design: Oracle Post / sound effects editor: Atlas Oceanic, Inc. (127 episodes, 2007-2017)
Vincent Guisetti ... foley team: Oracle Post / foley artist: Atlas Oceanic, Inc. / foley team / foley team: Atlas Oceanic, Inc. / foley artist / foley artist: Oracle Post / foley: Pacifica Sound Group / foley artist: Atlas Oceanic, Inc, (122 episodes, 2001-2017)
Justin Brinsfield ... supervising recording engineer / director of audio production/recording engineer / assistant engineer / second recording engineer / assistant engineer: recording studio / recording engineer / 2nd recording engineer / assistant recording engineer / sound recordist (99 episodes, 1999-2017)
Jimmy Lifton ... post production sound supervisor: Oracle Post / supervising sound editor: Oracle Post / supervising sound editor: Atlas Oceanic, Inc. / post-production sound supervisor / supervising sound editor (94 episodes, 2007-2012)
Paulette Victor-Lifton ... post production sound supervisor: Oracle Post / supervising sound editor: Oracle Post / supervising sound editor: Atlas Oceanic, Inc. / post-production sound supervisor / supervising sound editor (94 episodes, 2007-2012)
Monett Holderer ... foley team: Oracle Post / foley team: Hacienda Post / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley artist / foley artist: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / foley artist: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / foley artist: Hollywood Digital, Hacienda Post / foley team: Sabre Media Studios, Inc. / foley / foley artist: Pacifica Sound Group / foley artist: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley artist: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / foley artist: Todd AO - Hollywood Digital / foley artist: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / foley team / foley team: Sabre Media Studios, inc. / foley team: segment "Tunnel of Glove", Oracle Post / foley: Hacienda Post / foley: Pacifica Sound Group (89 episodes, 1999-2012)
Timothy J. Borquez ... post production sound supervisor and mixer: Hacienda Post / post production sound supervisor & mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / post-production sound supervisor and mixer / post production sound supervisor and mixer: Todd AO-Hollywood Digital / post-production sound mixer / post-production sound supervisor / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital / post production sound supervisor & mixer: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / post production sound supervisor and mixer: Pacifica Sound Group / re-recording mixer / re-recording mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor & mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer: Todd AO - Hollywood Digital / post production sound supervisor & mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / supervising sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Sabre Media Studios, Inc. / supervising sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer / post production sound supervisor and mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Sabre Media / post production sound supervisor and mixer: Sabre Media Studios, inc. / post production sound supervisor and mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording music mixer: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx designer & editor: Oracle Post / supervising sound editor: Hacienda Post / supervising sound editor: Pacifica Sound Group (83 episodes, 1999-2012)
Eric Freeman ... re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Hacienda Post / re-recording mixer / re-recording mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor / dialogue editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / dialogue editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Oracle Post / re-recording mixer: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / re-recording mixer: Sabre Media Studios, Inc. / re-recording mixer: Sabre Media Studios, inc. / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Hacienda Post / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Todd AO - Hollywood Digital / sound effects editor: Hacienda Post, Hollywood Digital (71 episodes, 1999-2012)
Tony Ostyn ... production dialogue supervisor / dialogue editor / production audio supervisor / emr supervisor / audio supervisor and dialogue editor / dialogue editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / audio supervisor / audio supervisor and dialogue editor: Todd AO-Hollywood Digital / dialogue supervisor / supervising dialogue editor / audio supervision and dialogue editor / audio supervisor & dialogue editor / audio supervisor and dialogue editor: Todd AO - Hollywood Digital (57 episodes, 1999-2004)
Krandal Crews ... supervising recording engineer / supervising sound engineer / recording supervisor / re-recording mixer (56 episodes, 1999-2004)
Jason Freedman ... dialogue editor / dialogue adr editor / dialogue - adr editor: Todd AO - Hollywood Digital / dialogue - adr editor / dialogue adr editor: Todd AO - Hollywood Digital / dialogue-adr editor (52 episodes, 1999-2004)
Monique Reymond ... foley team: Oracle Post / foley artist: Oracle Post / foley artist / foley artist: Atlas Oceanic, Inc. / foley team (43 episodes, 2007-2012)
Matthew Thomas Hall ... foley team: Oracle Post / foley editor / foley team: Atlas Oceanic, Inc. / foley editor: Oracle Post / foley team / foley team: Oracle Posr / foley team: segment "Love That Squid", Oracle Post (42 episodes, 2007-2012)
Michael Petak ... dialogue editor / machine room engineer / assistant dialogue editor / machine room operator (41 episodes, 2000-2017)
Brad Brock ... foley mixer / sound mixer / foley mixer: Todd AO - Hollywood Digital / foley mixer: Todd AO-Hollywood Digital / foley mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / foley mixer: Pacifica Sound Group / sound mixer: Pacifica Sound Group / sound mixer: Todd AO - Hollywood Digital / sound mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound mixer: Todd AO-Hollywood Digital / foley artist / foley mixer: Todd AO - Holywood Digital / foley mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post (39 episodes, 1999-2002)
Roy Braverman ... re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer / re-recording mixer: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Pacifica Sound Group / foley artist / dialogue recordist / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound effects artist: segment "Reef Blower", Hollywood Digital (34 episodes, 1999-2004)
Gabriel Rosas ... dialogue editor / sound editor / sound editor: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / sound editor: Pacifica Sound Group / sound editor: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / dialogue editor: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / sound editor: Todd AO - Hollywood Digital (28 episodes, 1999-2002)
Tony Orozco ... foley team: Hacienda Post / foley team: Sabre Media Studios, Inc. / foley team / foley team: Oracle Post / foley team: Sabre Media Studios, inc. / supervising foley editor: Hacienda Post (23 episodes, 2005-2012)
Matt Corey ... recording engineer / 2nd recording engineer / second recording engineer / engineer / supervising recording engineer (23 episodes, 2009-2017)
Jim Leber ... 2nd engineer / second engineer (20 episodes, 1999-2000)
Chris Gresham ... foley team: Oracle Post / foley editor: Oracle Post / foley editor (18 episodes, 2007-2012)
C.J. Kinyon ... machine room (18 episodes, 2015-2017)
Rob McIntyre ... assistant sfx: Oracle Post / additional sound effects editor: Oracle Post / foley editor: Oracle Post (17 episodes, 2007-2008)
Gregory Mitchell ... machine room (17 episodes, 2015-2017)
Timothy J. Garrity ... re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital / re-recording mixer (16 episodes, 1999-2000)
Diane Greco ... foley artist: Todd AO - Hollywood Digital / foley artist: Todd AO-Hollywood Digital / foley artist (16 episodes, 1999-2000)
Wes Otis ... foley editor: Oracle Post / foley team: Oracle Post / foley editor: Atlas Oceanic, Inc. / foley editor (16 episodes, 2012)
Morten Folmer Nielsen ... adr editor / adr recordist (14 episodes, 2005-2009)
Robert Crew ... sound effects editor / sound effects editor: Hacienda Post / foley team: Oracle Post / sound effects editor: Sabre Media Studios, Inc. / sound effects editor: Sabre Media Studios, inc. (13 episodes, 2006-2012)
Brian Magrum ... foley editor: Oracle Post / foley editor / foley mixer / foley mixer: Oracle Post / foley team: Oracle Post / foley editor: Sabre Media Studios, Inc. (12 episodes, 2007-2011)
Steve Neal ... mix stage engineer (12 episodes, 2007-2008)
Brian J. Arnold ... emr editor (11 episodes, 2000-2001)
Al Gomez ... foley mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley mixer / foley artist / foley artist: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley mixer & editor (11 episodes, 2001-2003)
Krickett Jones ... foley / foley artist / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital (11 episodes, 2002-2004)
Manny Grijalva ... assistant engineer / assistant recording engineer (10 episodes, 2015-2017)
Richard Partlow ... foley artist: Todd AO - Hollywood Digital / foley artist / foley (9 episodes, 1999-2004)
Todd D. Reynolds ... foley editor: Oracle Post / foley editor (9 episodes, 2007-2008)
Pablo Isola ... adr recordist / ADR recordist (7 episodes, 1999)
Thomas Syslo ... dialogue editor / sound editor: Hacienda Post / sound effects editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound fx designer: segment "Help Wanted", Horta Editorial (6 episodes, 1999-2005)
Michael Edmonds ... track reader (6 episodes, 2007-2008)
Sergio Silva ... foley editor / foley editor: Oracle Post (6 episodes, 2008-2009)
Andrea Lawson ... foley artist / foley / foley: Pacifica Sound Group / mixer: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (5 episodes, 2000-2002)
Monette Bechtold ... foley artist (5 episodes, 2002-2007)
Al Johnson ... recording engineer / sound recording engineer (4 episodes, 1999)
Daisuke Sawa ... dialogue editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Pacifica Sound Group (4 episodes, 2001-2004)
Dan Cubert ... foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley artist (4 episodes, 2002)
David Torres ... foley / foley artist (2 episodes, 2001)
Noel Vought ... foley / foley artist (2 episodes, 2001)
Chris Jensen ... foley: Hacienda Post, Hollywood Digital (2 episodes, 2002)
Anna Adams ... dialogue editor / second recording engineer (2 episodes, 2010-2016)
Todd Brodie ... foley team: Oracle Post / foley editor: Oracle Post (2 episodes, 2011)
Monette Melvin ... foley team: Oracle Post (2 episodes, 2011)
Danny Tchibinda ... foley editor: Atlas Oceanic, Inc. / foley team: Atlas Oceanic, Inc. (2 episodes, 2012)
Bill Devine ... supervising recording engineer (1 episode, 2002)
Craig Dollinger ... boom operator: live action (1 episode, 2002)
Craig Rovello ... audio: second unit (1 episode, 2002)
Richmond Tetzlaff ... foley (1 episode, 2002)
Christopher Boyes ... re-recording mixer: Skywalker Sound / sound designer / sound effects artist / sound effects recordist / supervising sound editor (1 episode, 2006)
Gerhart Holderer ... foley team: Oracle Post (1 episode, 2009)
Mitchell Lestner ... foley editor (1 episode, 2012)
Robert Daniel Pratt ... sound editor: Hacienda Post (uncredited) / sound editor (uncredited) (13 episodes, 2005-2006)
Devon Bowman ... supervising sound editor: Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) / supervising sound editor: segment "Little Yellow Book", Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) (6 episodes, 2012-2014)
Jason Stiff ... supervising adr editor (uncredited) (2 episodes, 2007-2008)
Kimberly Vanek ... supervising adr editor (uncredited) / supervising foley editor: Oracle Post (uncredited) (2 episodes, 2007-2008)
Jessey Drake ... foley editor: Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) (2 episodes, 2012)
Keith Dickens ... sound editor: Hacienda Post (uncredited) (1 episode, 2005)
Mark Howlett ... sound editor: Hacienda Post (uncredited) (1 episode, 2005)
Lawrence Reyes ... foley editor: Oracle Post (uncredited) (1 episode, 2008)
Nick Carr ... sound effects editor: Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) (1 episode, 2012)
Edward M. Steidele ... foley artist: Oracle Post (uncredited) / foley editor: Oracle Post (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Special Effects by 

Cameron Baity ... puppeteer (2 episodes, 2001-2002)
Kathleen Lolley ... puppeteer (1 episode, 2001)
Jonathan Silsby ... puppeteer (1 episode, 2001)
John Joyce ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Carol Koch ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Paula Lauterbach ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Kelly Mazurowski ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Max Winston ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Robin Walsh ... puppeteer (1 episode, 2017)

Series Visual Effects by 

Ernest Chan ... cg supervisor / digital animator (54 episodes, 2005-2014)
Stephen Christian ... digital background assistant / background scanning / background scanning department (39 episodes, 1999-2003)
Steven Kellams ... digital background assistant / background scanning / background scanning department (35 episodes, 1999-2003)
David Wigforss ... digital background coordinator / digital background assistant / digital animator (32 episodes, 1999-2016)
Andrew Brandou ... digital background supervisor (29 episodes, 1999-2001)
Jared Kuvent ... cg post production assistant / assistant cg animator / digital operations engineer (29 episodes, 2008-2015)
Christian Evans ... cg animator / digital animator / CG visual effects animator (25 episodes, 2006-2016)
Kimberly Madore ... digital operations engineer (23 episodes, 2015-2017)
Andrea Yomtob ... cg animator / digital animator (20 episodes, 2009-2016)
Kenneth Janeski ... digital animation supervisor / cg animator / lead cg animator (19 episodes, 2008-2016)
Mark Renaud ... cg production assistant / cg production coordinator / cg animator (18 episodes, 2009-2014)
Eric Swanborg ... senior director of digital operations (17 episodes, 2015-2017)
Woo Sung Jeong ... head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (11 episodes, 2015-2017)
Mardine J. Pouryousef ... digital operations engineer (11 episodes, 2016-2017)
Chris Gottron ... cg animator / CG animator (8 episodes, 2009-2013)
Eric Stanton ... background scanning / background scanning department (7 episodes, 2001-2003)
Karl 'Krash' Goldshmidt ... digital operations engineer (7 episodes, 2016-2017)
Chris Spears ... digital operations engineer (6 episodes, 2016-2017)
Walter Hong ... digital background coordinator (5 episodes, 1999)
Pablo Smith ... digital animator (4 episodes, 2015-2016)
Russell Davis ... digital animator (2 episodes, 2005)
Diana Grigorian ... cg production assistant (2 episodes, 2013)
Tyler Mele ... digital animator (2 episodes, 2015)
Hanzhi Tang ... CGI animator (1 episode, 2002)
Tim Pyle ... cg animator (1 episode, 2003)
Brian Kokoszka ... visual effects artist (1 episode, 2012)
Richard Ramazinski ... visual effects supervisor (1 episode, 2012)
Jason Stovall ... compositor (1 episode, 2012)
Bekah Baik ... digital animator (1 episode, 2015)
Kei Chong ... puppet cg modling (1 episode, 2017)
Ellen Coons ... visual effects artist (1 episode, 2017)
Mike Dietz ... 2d specialist (1 episode, 2017)
Ashley-Martin Dunn ... visual effects artist (1 episode, 2017)
Paul Evangelista ... visual effects artist (1 episode, 2017)
Shannon Gold ... visual effects artist (1 episode, 2017)
Larry Ho ... visual effects supervisor (1 episode, 2017)
Kelly Mazurowski ... visual effects: Pinball sequence director (1 episode, 2017)

Series Camera and Electrical Department 

David Frapwell ... still photographer (105 episodes, 1999-2017)
Vic Price ... grip: live action / key grip: live action / key grip (6 episodes, 2000-2007)
Earl Woody ... gaffer: live action / gaffer (3 episodes, 2000-2007)
Robert Dick ... lighting board operator: live action (2 episodes, 2001-2002)
Mike Bundlie ... director of photography: live action sequences (1 episode, 2001)
Ray Gonzales ... jib operator: live action (1 episode, 2001)
Shawn McLaughlin ... director of photography: live action sequences (1 episode, 2001)
Patrik Thelander ... gaffer: live action (1 episode, 2001)
D. Sean Browning ... videographer (1 episode, 2002)
Alex M. Cacciarelli ... video assistant: live action (1 episode, 2002)
Karen Chow-Del Rio ... camera assistant: second unit (1 episode, 2002)
Andrew Giannetta ... camera operator: live action (1 episode, 2002)
Dennis Hoerter ... swing: live action (1 episode, 2002)
Craig Kief ... electrician: live action (1 episode, 2002)
Doug Lasater ... grip: live action (1 episode, 2002)
Bob Lowry ... electrician: live action (1 episode, 2002)
Keith Lowry ... director of photography: live-action (1 episode, 2002)
Sean Peacock ... electrician (1 episode, 2002)
Tony Porto ... jib operator (1 episode, 2002)
Helder Sun ... camera operator: second unit (1 episode, 2002)
Kelly Waldman ... gaffer: live action (1 episode, 2002)
Mark Adrian ... gaffer (1 episode, 2007)
Marshal Burling ... camera utility (1 episode, 2007)
Steve Garrett ... handheld camera (1 episode, 2007)
Kim Killingsworth ... lighting director: live action (1 episode, 2007)
Jeff Messinger ... video controller (1 episode, 2007)
John Palato ... key grip (1 episode, 2007)
Paul Reyes ... grip (1 episode, 2007)
Elena Scott ... lighting board operator (1 episode, 2007)

Series Animation Department 

Kenny Pittenger ... layout supervisor / background layout supervisor / background layout designer (161 episodes, 1999-2017)
Stephen Hillenburg ... original character designer / animator / original character design (159 episodes, 1999-2017)
Tom Yasumi ... animation director / sheet timer / scene timer: live action (141 episodes, 1999-2017)
Peter Bennett ... background painter (132 episodes, 1999-2014)
Alan Smart ... animation director / sheet timer (111 episodes, 1999-2017)
Teale Wang ... color key supervisor / supervising color stylist (108 episodes, 1999-2017)
Andrew Overtoom ... animation director / sheet timer (104 episodes, 1999-2012)
Derek L'Estrange ... clean-up artist / character clean-up (87 episodes, 2005-2014)
Andy Clark ... background painter (86 episodes, 1999-2012)
Kit Boyce ... background painter (82 episodes, 2005-2017)
Kathryn Gilmore ... final checker (65 episodes, 2006-2017)
Virginia Hawes ... character designer (65 episodes, 2007-2016)
Calvin G. Liang ... background painter (60 episodes, 1999-2004)
Michael Chen ... background painter (57 episodes, 1999-2004)
Dene Ann Heming ... color stylist (56 episodes, 1999-2017)
Paula Spence ... background layout designer (56 episodes, 1999-2005)
Karen Shaffer ... final checker (56 episodes, 1999-2004)
Olga Gerdzhikova ... background layout designer / background supervisor (55 episodes, 2005-2017)
Todd White ... character designer / character clean-up (48 episodes, 1999-2005)
Paul Finn ... animatic supervisor (47 episodes, 1999-2004)
Robertryan Cory ... character designer / digital animator: for "Sandy Song" (42 episodes, 2005-2012)
John Seymore ... background layout designer / background layout artist / layout supervisor / layout designer (41 episodes, 1999-2006)
Juli Murphy ... sheet timer (32 episodes, 1999-2007)
Sean Dempsey ... animation director / sheet timer / scene timer: live action (29 episodes, 1999-2004)
Wesley 'Lito' T. Paguio ... background painter (27 episodes, 2005-2009)
Sean Charmatz ... animatic director (23 episodes, 2010-2012)
Ed Acosta ... character clean-up / character cleanup (22 episodes, 2000-2004)
Misoon Kim ... final checker (22 episodes, 2005-2007)
Steve Downs ... animatic supervisor / animation supervisor (21 episodes, 2009-2014)
SoonJin Mooney ... clean-up artist (20 episodes, 1999-2000)
Brian Robitaille ... animatic operator (20 episodes, 1999-2000)
Kevin Zelch ... animatic scanner (18 episodes, 1999-2000)
Marco Cinello ... background layout designer (18 episodes, 2015-2017)
Soungsuk Cho ... head of assistant animation: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of assistant animation: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (14 episodes, 2015-2017)
Boyoung Sung ... head of assistant animation: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of assistant animation: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (14 episodes, 2015-2017)
Bob Jaques ... animation director / timing director (14 episodes, 2016-2017)
Mi Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. / clean-up animation: Yowza Animation / head of background painting: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (13 episodes, 2006-2017)
Eun Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of background painting: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (13 episodes, 2015-2017)
Edgar Larrazábal ... animation director / sheet timer (12 episodes, 1999-2001)
Meg Hanna ... key color assistant (12 episodes, 1999)
Junpei Takayama ... character designer (12 episodes, 2016-2017)
Doug Williams ... overseas animation supervisor (11 episodes, 1999-2002)
Frank Weiss ... animation director (11 episodes, 2001-2003)
Ann Lee ... background painter (11 episodes, 2016-2017)
Lucy Tanashian-Gentry ... background painter (10 episodes, 2007-2017)
Carl Linton ... overseas supervisor / overseas animation supervisor (10 episodes, 2007-2016)
Hyunkyu Lee ... head of layout: Rough Draft Korea Co, ltd. (10 episodes, 2015-2017)
Pablo Smith ... cg animation director (10 episodes, 2016-2017)
Blake Lemons ... animatic director (9 episodes, 2012-2014)
Christian Evans ... cg animation director (9 episodes, 2016-2017)
Gordon Hammond ... character designer (9 episodes, 2016-2017)
Fred Miller ... animation director / timing director (8 episodes, 1999-2000)
Justin Baker ... animatic supervisor (8 episodes, 2007-2009)
Larry Leichliter ... animation director / sheet timer (7 episodes, 1999-2007)
In Soo Ahn ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. / animation director: Rough Draft Korea Co. / animation director: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (7 episodes, 2015-2017)
Mark Colangelo ... character designer (7 episodes, 2017)
Sang Kyun Shin ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. / animation director: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (5 episodes, 2015-2016)
Heeman Yang ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (5 episodes, 2015-2016)
Carey Yost ... character designer (5 episodes, 2017)
Gary Hall ... final checker (4 episodes, 1999-2000)
Jon Delaurie ... animatic scanner (4 episodes, 1999)
Casey Alexander ... character designer / clean-up artist / storyboard director (4 episodes, 2006-2012)
Byunglo Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (4 episodes, 2015-2016)
Kimberly Knoll ... background painter (4 episodes, 2015-2016)
Jun Hee Yu ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (4 episodes, 2015-2017)
Chang Ho Lee ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (4 episodes, 2015-2016)
Madelain Wilkinson ... character designer (4 episodes, 2017)
Heath Cecere ... clean-up artist (3 episodes, 1999-2000)
Dave Gordon ... layout supervisor (3 episodes, 1999)
Richard Ziehler-Martin ... background painter (3 episodes, 1999)
Heather Martinez ... clean-up artist / character clean-up (3 episodes, 2000)
Clint Bond Jr. ... character designer (3 episodes, 2005)
Mark Caballero ... animator / animation director / character designer (3 episodes, 2011-2017)
Seamus Walsh ... animator / animation director / character designer (3 episodes, 2011-2017)
Marc Ceccarelli ... animatic director / storyboard director (3 episodes, 2012-2015)
Tristin Cole ... background painter / background artist (3 episodes, 2015-2017)
Grace Young ... background painter (3 episodes, 2015-2016)
Tae Soon Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (3 episodes, 2016)
Nick Jennings ... background painter (2 episodes, 1999-2005)
Jennifer Powell ... color stylist (2 episodes, 1999)
Patrick Gleeson ... sheet timer (2 episodes, 2001-2002)
Ken Bruce ... sheet timer (2 episodes, 2001)
Cameron Baity ... animation supervisor / stop-motion sequence producer (2 episodes, 2004-2017)
Catherine Simmonds ... color key stylist (2 episodes, 2008-2010)
Mike Dietz ... lead animator / stop motion animator (2 episodes, 2012-2017)
Luke Brookshier ... character designer / storyboard director (2 episodes, 2012-2016)
Nath Milburn ... character designer (2 episodes, 2015-2016)
Ryan Jouas ... character designer (2 episodes, 2015)
Hyun Kyu Lee ... head of layout: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of layout: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (2 episodes, 2015)
Kelly McGraw ... background painter (2 episodes, 2015)
Ilsung Lee ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (2 episodes, 2016-2017)
Dustin D'Arnault ... background painter (2 episodes, 2016)
Ernie Gilbert ... character designer (2 episodes, 2016)
Chad Soren Harper ... background painter (2 episodes, 2016)
Harley Huang ... character designer (2 episodes, 2017)
Ilana Morgan Schwartz ... animator (2 episodes, 2017)
Robert Hughes ... sheet timer (1 episode, 1999)
Christina Long ... color stylist (1 episode, 1999)
Mark O'Hare ... character layout artist (1 episode, 1999)
Mark Petlock ... overseas animation supervisor (1 episode, 1999)
Erik Wiese ... character layout artist / clean-up artist / key animator (1 episode, 1999)
Barbara Dourmashkin ... sheet timer (1 episode, 2000)
Glenn M. Higa ... final checker (1 episode, 2000)
Lenord Robinson ... animation director (1 episode, 2000)
Deborah Rykoff-Bennett ... color stylist (1 episode, 2000)
Jackie Stewart ... color stylist (1 episode, 2000)
David Wigforss ... digital animator (1 episode, 2002)
Juan Martinez ... background painter (1 episode, 2005)
James Baxter ... animator (1 episode, 2006)
Don Bluth ... animator / visual effects (1 episode, 2006)
David Lee ... visual effects (1 episode, 2006)
Alex Schaefer ... background painter (1 episode, 2006)
Frans Vischer ... animator (1 episode, 2006)
Ernest Chan ... digital animator (1 episode, 2007)
Chad Coyle ... digital animator (1 episode, 2007)
Sarah de Gaudemar ... stop motion animator (1 episode, 2009)
Mike Inman ... background painter (1 episode, 2011)
Hlynur Magnusson ... digital artist (1 episode, 2011)
Kelly Mazurowski ... animator (1 episode, 2011)
Musa Brooker ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Zeus Cervas ... storyboard director (1 episode, 2012)
Dan Driscoll ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Chris Finnegan ... animation supervisor (1 episode, 2012)
Savelen Forrest ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Dillon Markey ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Justin M. Rasch ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Thomas R. Smith ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Doug TenNapel ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Max Winston ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Jeff Delierre ... background painter (1 episode, 2016)
Dan Dominguez ... animation writer (1 episode, 2016)
Randol Eagles ... background painter (1 episode, 2016)
Eric Filipkowski ... animation writer (1 episode, 2016)
Derek Iversen ... animation writer (1 episode, 2016)
Woosung Jung ... head of digital animation: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
Sung Hun Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
Kim Knowles ... background painter (1 episode, 2016)
Mr. Lawrence ... animation writer (1 episode, 2016)
Clare O'Kane ... animation writer (1 episode, 2016)
Younghwa Yun ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
April Borchelt ... background painter (1 episode, 2017)
Shaun Bryant ... character designer (1 episode, 2017)
Justin Connolly ... animator (1 episode, 2017)
Ellen Coons ... animator (1 episode, 2017)
Sally Cruikshank ... background painter / character designer (1 episode, 2017)
Scott DaRos ... lead animator (1 episode, 2017)
Alfonso Estrada ... lead animator (1 episode, 2017)
Chul-ho Kim ... supervising producer: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Seokgyu Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Misha Klein ... lead animator (1 episode, 2017)
Evan Koehne ... animation rigger / assistant animator (1 episode, 2017)
Ethan Marak ... animation rigger (1 episode, 2017)
Sihanouk Mariona ... animator (1 episode, 2017)
Neil Morrissey ... animator (1 episode, 2017)
George Nachev ... background layout designer (1 episode, 2017)
Tennessee Reid Norton ... animator (1 episode, 2017)
Kyung-suk Park ... executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)
Evelyn Jane Ross ... lip sync animation (1 episode, 2017)
Cory Toomey ... character designer (1 episode, 2017)
Hyejoon Yun ... co-executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2017)

Series Casting Department 

Jennie Monica ... casting coordinator / casting supervisor (31 episodes, 2000-2005)
Lyberti Nelson ... casting coordinator / casting assistant (28 episodes, 2013-2017)
Alex Gordon ... casting coordinator (23 episodes, 1999-2000)
Lorena Gallego ... casting assistant / casting coordinator (23 episodes, 2006-2010)
Shannon Reed ... casting assistant (21 episodes, 2005-2007)
Lara Tran ... casting assistant / casting coordinator (18 episodes, 2011-2014)
Molly Miller ... casting assistant (14 episodes, 2016-2017)
Christine Yammine ... casting assistant (4 episodes, 2005)
Dawn Hershey ... casting coordinator (1 episode, 1999)

Series Costume and Wardrobe Department 

Terri Valazza ... wardrobe supervisor: live action / wardrobe: live action (2 episodes, 2001-2002)
Lisa Damato ... costume assistant: live action (1 episode, 2002)
Blanca Harper ... costume dresser: live action (1 episode, 2002)
Lisa Marie Harris ... costume assistant: live action (1 episode, 2002)
Cesar Magana ... wardrobe assistant (1 episode, 2007)
Elaine Montalvo ... wardrobe (1 episode, 2007)
Becky Van Cleve ... costumer (1 episode, 2012)
Carol Binion ... costumer (uncredited) (1 episode, 2012)
Robin Walsh ... costume supervisor (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Editorial Department 

Christopher Hink ... supervising picture editor / picture editor (166 episodes, 1999-2017)
Jon Kinyon ... additional post-production services / archival editorial services / additional post-production / assistant picture editor (154 episodes, 1999-2016)
Jason Stiff ... director of post production / vice president of post production / director post production / senior director of post-production (129 episodes, 2001-2014)
Dexter P. ... colorist: DaVinci / colorist: Davinci (92 episodes, 1999-2017)
C.J. Kinyon ... additional post-production services / additional post-production (81 episodes, 2007-2014)
Kimberly Bowman ... additional post-production services / additional post-production (75 episodes, 2007-2014)
Lynn Hobson ... picture editor / avid editor / on-line editor (49 episodes, 1999-2005)
Brian Robitaille ... animatic editor (40 episodes, 2000-2004)
Barry Cohen ... on-line editor (39 episodes, 1999-2003)
Mishelle Fordham ... post-production assistant / post-production coordinator / additional post-production services / post-production services / post production services (39 episodes, 1999-2002)
Jeffrey Michael Adams ... post-production assistant / additional post-production services / assistant editor / picture editor / post-production services / supervising picture editor / additional editor / post production services (39 episodes, 2000-2007)
Rohner Segnitz ... additional post-production services / post-production / additional post-production (36 episodes, 2006-2014)
Steve Downs ... animatic editor (34 episodes, 2005-2012)
Estrella Capin ... animatic editor (31 episodes, 2011-2017)
Amaris Cavin ... additional post-production services (29 episodes, 2007-2010)
Amy K. Wu ... additional post-production services (28 episodes, 2008-2014)
Dan Aguilar ... on-line editor (26 episodes, 1999-2001)
Jonathan Hylander ... additional post-production services / additional post-production (26 episodes, 2009-2014)
André Boutilier ... post-production / additional post-production services (23 episodes, 2005-2008)
Heather Adams ... post-production director (19 episodes, 1999-2000)
Diana La Grandeur ... post-production coordinator (18 episodes, 2015-2017)
Anna Adams ... post-production / additional post-production services (16 episodes, 2006-2008)
Austin Block ... post-production coordinator / post-production assistant (16 episodes, 2007-2011)
Gregory Mitchell ... machine room operator (16 episodes, 2014-2016)
Matt Brown ... post-production assistant (15 episodes, 1999-2000)
Shawn Trask ... post-production assistant (15 episodes, 1999-2000)
Ryan Mcfadden ... additional post-production services (15 episodes, 2012-2014)
Michael Petak ... additional post-production services / post-production services / post production services (14 episodes, 2000-2002)
Oliver Pearce ... manager of post production / senior manager of post production (14 episodes, 2015-2017)
Gayle M. Grech ... on-line editor / supervising picture editor (13 episodes, 2001-2012)
Ruben Espinoza ... additional post-production services (13 episodes, 2010-2011)
Justin Smith ... additional post-production services (11 episodes, 2001-2005)
Christian Evans ... additional post-production services / post-production (11 episodes, 2007-2009)
Kyle Hayden ... additional post-production services / additional post-production (11 episodes, 2011-2014)
Lauren Slusser ... post-production coordinator (11 episodes, 2011-2014)
Faust Pierfederici ... on-line editor (5 episodes, 2000-2002)
Kali Jacobs ... additional post-production services (5 episodes, 2007-2008)
Teale Wang ... color key supervisor (5 episodes, 2011)
Kip Gibson ... on-line editor (3 episodes, 1999-2001)
Bradley Carow ... picture editor (3 episodes, 1999)
Margaret Hou ... on-line editor / picture editor (2 episodes, 2002)
Justin Baker ... animatic editor (2 episodes, 2005)
Richard A. Dominicus ... assistant picture editor (2 episodes, 2017)
Brian Birkland ... on-line editor (1 episode, 1999)
Matt Corey ... assistant editor (1 episode, 1999)
Mark Merthe ... assistant editor (1 episode, 1999)
Jake Birkland ... on-line editor (1 episode, 2000)
Otto Ferrene ... picture editor (1 episode, 2003)
Jennifer Muro ... animatic editor (1 episode, 2007)
Kevin Zelch ... assistant picture editor (1 episode, 2008)
Alexis Block ... post-production coordinator (1 episode, 2012)
Bob Tomlin ... animatic editor (1 episode, 2015)

Series Location Management 

Michael Percival ... location manager (1 episode, 2003)

Series Music Department 

Nick Carr ... music editor / supervising music editor (102 episodes, 1999-2017)
Fabian Fernandez ... musician / composer: additional music / musician: guitarist / musician: guitar/bass / musician: guitar solo: "Zeus the Guitar Lord" / musician: guitars (68 episodes, 2007-2012)
Jennie Monica ... music coordinator / music supervisor (30 episodes, 2000-2005)
Erik Godal ... composer: additional music (20 episodes, 1999-2000)
Mark Fontana ... composer: additional music (13 episodes, 1999)
Billy Lincoln ... composer: additional music (8 episodes, 2011)
Stephen Hillenburg ... lyrics: theme song / composer: theme song / performer: "Bird Brains" (6 episodes, 2002-2011)
Jillinda Palmer ... music assistant / music coordinator (6 episodes, 2005-2012)
Udi Harpaz ... composer: additional music (6 episodes, 2007-2014)
Andy Paley ... composer: additional music (5 episodes, 2005-2006)
Derek Drymon ... lyrics: theme song (4 episodes, 2011)
Patrick Pinney ... musician: theme music / musician (3 episodes, 2011)
Eban Schletter ... composer: additional music / composer: additional songs (2 episodes, 2007)
Chino Oyamada Carr ... music editor (2 episodes, 2008-2009)
Assaf Rinde ... composer: stock music (2 episodes, 2011)
Norman Cabrera ... composer: additional music (1 episode, 1999)
William Griggs ... music editor (1 episode, 1999)
Pantera ... special musical guest (1 episode, 2001)
Bill Devine ... music mixer (1 episode, 2002)
Carlos Palazio ... performer: "Bird Brains" (1 episode, 2002)
Paul Tibbitt ... composer: additional music (1 episode, 2002)
Tentacle-Vision ... guitar solo 'zues the guitar lord' (1 episode, 2009)

Series Other crew 

Alan Smart ... supervising director (178 episodes, 1999-2017)
Vincent Waller ... creative director / technical director (117 episodes, 2005-2015)
Andrew Goodman ... production assistant / senior production assistant / script coordinator / production coordinator (108 episodes, 2007-2017)
Derek Iversen ... production assistant / production coordinator / senior production coordinator (100 episodes, 1999-2008)
Steven Banks ... story editor (93 episodes, 2005-2012)
Andrea Romano ... voice director (85 episodes, 2007-2012)
Scott Mansz ... overseas supervisor / overseas supervisor: Rough Draft Korea Co, ltd. (66 episodes, 2005-2017)
Eric Coleman ... production executive (60 episodes, 1999-2004)
Marcy Lynn Dewey ... production assistant / production coordinator (60 episodes, 1999-2004)
Derek Drymon ... creative director (60 episodes, 1999-2004)
Brian Koonce ... writing coordinator / executive assistant (59 episodes, 2009-2017)
Doug Williams ... overseas supervisor (49 episodes, 1999-2004)
Merriwether Williams ... story editor / executive story editor (47 episodes, 1999-2004)
Kristen Flores ... production coordinator / executive assistant / writing coordinator (45 episodes, 2007-2010)
Kate Remsen ... coordinator: network (41 episodes, 2012-2017)
Philip Harris ... production assistant / senior production coordinator / production coordinator (40 episodes, 2008-2014)
Alvaro Zelaya ... production coordinator / senior production coordinator (37 episodes, 2007-2011)
June Bliss ... production coordinator (34 episodes, 1999-2002)
Noeli Rosas ... production coordinator / senior production coordinator (32 episodes, 2005-2009)
Devon Lombardi ... production assistant / model cleanup (32 episodes, 2005-2007)
Tom Kenny ... voice director (32 episodes, 2015-2017)
Megan Brown ... production coordinator (31 episodes, 1999-2001)
Kris Wimberly ... production assistant (28 episodes, 2010-2012)
George Rincon ... production assistant (27 episodes, 2005-2007)
Michelle Bryan ... production coordinator (26 episodes, 2001-2004)
Jackie Buscarino ... production assistant (26 episodes, 2001-2004)
Elise McCollum ... executive assistant (25 episodes, 2000-2002)
Jennie Monica ... executive assistant (23 episodes, 1999-2000)
Alex Gordon ... script coordinator (20 episodes, 1999-2000)
Jim Leber ... technical engineering assistant / engineering assistant / second engineer (19 episodes, 1999-2002)
Melissa Hawkins ... writing coordinator (19 episodes, 2005-2007)
John Richard Powell ... senior director of technical services / director of technical services (18 episodes, 2000-2002)
Emily Merl ... production coordinator (18 episodes, 2015-2017)
Ryan Mcfadden ... archive and resource library (17 episodes, 2015-2017)
Mr. Lawrence ... story editor (17 episodes, 2016-2017)
Kevin Iwaki ... archive and resource library (16 episodes, 2015-2017)
Ariel Goldberg ... manager: recruitment (15 episodes, 2015-2016)
Peter Burns ... story editor (13 episodes, 1999)
Alex Deligiannis ... production assistant (13 episodes, 2007-2008)
Armay Roque ... production assistant (13 episodes, 2015-2016)
Nathan W. Johnson ... executive assistant (12 episodes, 2002-2004)
Gahyun Baek ... production translation: Rough Draft Korea Co, ltd. (12 episodes, 2015-2017)
Paul Anderson ... production coordinator / senior production coordinator (12 episodes, 2016-2017)
Kyle McCulloch ... story editor (10 episodes, 2015-2016)
Tim Hill ... story editor / developed by (9 episodes, 2005-2011)
Kimberly Bowman ... archive and resource library (9 episodes, 2015-2016)
Ben Haist ... production assistant (9 episodes, 2016-2017)
Steven Kellams ... background scanning (8 episodes, 2001-2002)
Eric Stanton ... background scanning (8 episodes, 2001-2002)
Stephen Christian ... background scanning (7 episodes, 2001-2002)
Susan Jones Harris ... production assistant (7 episodes, 2007-2009)
Anna Martino ... archive and resource library (5 episodes, 2016-2017)
Melissa Webster ... writing coordinator (3 episodes, 2007-2008)
Carl Linton ... overseas supervisor (3 episodes, 2008-2015)
Michael Pazmino ... archive and resource library (3 episodes, 2017)
Andrew Overtoom ... footage provider / stock footage provider (2 episodes, 2007-2011)
Chris Pianka ... archive and resource library (2 episodes, 2015)
Hannah Watanabe-Rocco ... production assistant (2 episodes, 2017)
Dina Buteyn ... executive assistant (1 episode, 1999)
Tony Garcia ... production coordinator (1 episode, 1999)
Andy Rheingold ... production executive (1 episode, 1999)
John Powell ... senior director of technical services (1 episode, 2000)
Patrik Thelander ... production assistant: live action sequences (1 episode, 2001)
Cameron Baity ... puppeteer (1 episode, 2002)
Varda Bar-Kar ... script supervisor: live action (1 episode, 2002)
Mark Caballero ... puppeteer (1 episode, 2002)
Jonathan Silsby ... puppeteer (1 episode, 2002)
Ian Jordan ... production assistant: live action (1 episode, 2003)
Kevin Carlson ... puppeteer (1 episode, 2007)
Thom Fountain ... puppeteer (1 episode, 2007)
Mike Mitchell ... director: live action (1 episode, 2007)
Christine Papalexis ... puppeteer (1 episode, 2007)
Aline Robey ... assistant production coordinator (1 episode, 2007)
Paul Tibbitt ... director: live action (1 episode, 2007)
Geoff Warner ... production coordinator (1 episode, 2007)
Nicholas R. Jennings ... developed by (1 episode, 2011)
Justin Connolly ... production assistant (1 episode, 2012)
Elyse Kelly ... fabricator (1 episode, 2012)
Jean Paul Fernandez ... archive and resource library (1 episode, 2017)
David Lally ... production assistant (1 episode, 2017)

Series Thanks 

Claudia Spinelli ... special thanks / thanks (34 episodes, 2005-2008)
Mark Taylor ... special thanks (30 episodes, 2005-2014)
Brown Johnson ... special thanks (24 episodes, 2008-2014)
Dale Malinowski ... coordinator (20 episodes, 2015-2017)
Brandon Hoang ... special thanks / thanks (16 episodes, 2012-2014)
Margie Cohn ... special thanks (11 episodes, 2006-2008)
Stacey Kim ... special thanks (8 episodes, 2009-2011)
Roland Poindexter ... special thanks (8 episodes, 2009-2011)
Harry Helling ... special thanks (1 episode, 2002)
Steven Hicks ... special thanks (1 episode, 2002)
Joe Milligan ... special thanks (1 episode, 2002)
Alan Smart ... special thanks (1 episode, 2007)
Ernest Borgnine ... in memory of (1 episode, 2012)
Rich Magallanes ... special thanks (1 episode, 2012)
Max Lopez ... special thanks (1 episode, 2017)
Jeremy Spake ... special thanks (1 episode, 2017)
Barry Trop ... in memory of (1 episode, 2017)
Patrick Zung ... special thanks (1 episode, 2017)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs

Contribute to This Page