Edit
SpongeBob SquarePants (TV Series 1999– ) Poster

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Paul Tibbitt ... (13 episodes, 2000-2007)
Walt Dohrn ... (11 episodes, 2000-2002)
Sherm Cohen ... (7 episodes, 2016)
Dave Cunningham ... (6 episodes, 2016)
Aaron Springer ... (5 episodes, 2001)
Mark Osborne ... (4 episodes, 2002-2009)
Mark Caballero ... (2 episodes, 2011-2012)
Seamus Walsh ... (2 episodes, 2011-2012)

Series Writing Credits  

Stephen Hillenburg ... (creator) (222 episodes, 1999-2017)
Derek Drymon ... (developer) (218 episodes, 1999-2017)
Tim Hill ... (developer) (218 episodes, 1999-2017)
Nick Jennings ... (developer) (218 episodes, 1999-2017)
Mr. Lawrence ... (103 episodes, 1999-2017)
Zeus Cervas ... (77 episodes, 2005-2014)
Casey Alexander ... (74 episodes, 2005-2014)
Dani Michaeli ... (73 episodes, 2005-2012)
Paul Tibbitt ... (72 episodes, 1999-2012)
Luke Brookshier ... (67 episodes, 2005-2014)
Aaron Springer ... (66 episodes, 1999-2012)
Richard Pursel ... (53 episodes, 2006-2017)
Derek Iversen ... (48 episodes, 2008-2016)
Nate Cash ... (43 episodes, 2006-2011)
Merriwether Williams ... (39 episodes, 1999-2004)
Steven Banks ... (37 episodes, 2005-2012)
Mark O'Hare ... (27 episodes, 1999-2004)
Jay Lender ... (23 episodes, 1999-2004)
Kaz ... (23 episodes, 2001-2017)
Kent Osborne ... (23 episodes, 2002-2005)
Tom King ... (21 episodes, 2005-2009)
C.H. Greenblatt ... (20 episodes, 1999-2005)
Erik Wiese ... (19 episodes, 1999-2007)
Eric Shaw ... (18 episodes, 2006-2008)
Marc Ceccarelli ... (17 episodes, 2011-2014)
Walt Dohrn ... (16 episodes, 2000-2002)
Sean Charmatz ... (16 episodes, 2008-2012)
Chris Mitchell ... (14 episodes, 1999-2007)
Andrew Goodman ... (14 episodes, 2011-2017)
Peter Burns ... (13 episodes, 1999)
Sam Henderson ... (10 episodes, 2001-2004)
Kyle McCulloch ... (10 episodes, 2005-2016)
Sherm Cohen ... (9 episodes, 1999-2000)
Josh Androsky ... (9 episodes, 2016)
Daniel Dominguez ... (9 episodes, 2016)
Ennio Torresan ... (8 episodes, 1999-2000)
Vincent Waller ... (7 episodes, 2000-2012)
Tuck Tucker ... (7 episodes, 2006-2007)
Jack Pendarvis ... (7 episodes, 2015-2016)
David B. Fain ... (6 episodes, 1999-2001)
Alex Gordon ... (6 episodes, 1999)
William Reiss ... (6 episodes, 2000-2002)
Chuck Klein ... (5 episodes, 1999-2000)
Steve Fonti ... (4 episodes, 1999)
Ben Gruber ... (4 episodes, 2001-2017)
Mike Bell ... (4 episodes, 2005)
Dan Povenmire ... (3 episodes, 2001-2002)
Chris Reccardi ... (3 episodes, 2007-2008)
Eric Filipkowski ... (3 episodes, 2015-2016)
Solomon Georgio ... (3 episodes, 2016)
Clare O'Kane ... (3 episodes, 2016)
Mike Mitchell ... (2 episodes, 2005-2007)
June Bliss ... (1 episode, 2000)
Marcy Lynn Dewey ... (1 episode, 2000)
Donna Grillo ... (1 episode, 2001)
Anne Michaud ... (1 episode, 2001)
Joe Liss ... (1 episode, 2003)
Charlie Bean ... (1 episode, 2007)
Greg Miller ... (1 episode, 2007)
Tom Kenny ... (1 episode, 2012)
Andy Paley ... (1 episode, 2012)
Blake Lemons ... (1 episode, 2014)
Elizabeth Jordan ... (1 episode, 2015)
Mike Fasolo ... (1 episode, 2016)
Cindy Morrow ... (1 episode, 2016)

Series Cast  

...
 Gary / ... (224 episodes, 1999-2017)
...
 Squidward / ... (207 episodes, 1999-2017)
...
 Patrick Star / ... (202 episodes, 1999-2017)
...
 Mr. Krabs / ... (189 episodes, 1999-2016)
...
 Fish #1 / ... (155 episodes, 1999-2016)
...
 Plankton / ... (144 episodes, 1999-2016)
...
 Sandy Cheeks / ... (105 episodes, 1999-2017)
...
 Lady Fish / ... (103 episodes, 1999-2016)
...
 Karen / ... (91 episodes, 1999-2016)
...
 Mrs. Poppy Puff / ... (49 episodes, 1999-2016)
...
 Pearl Krabs / ... (40 episodes, 1999-2016)
...
 Fish #114 / ... (26 episodes, 2005-2013)
...
 Surfer / ... (16 episodes, 1999-2007)
...
 Mermaid Man / ... (15 episodes, 1999-2012)
...
 Potty / ... (15 episodes, 2001-2012)
...
 Kid Fish / ... (14 episodes, 1999-2004)
...
 Barnacle Boy (14 episodes, 1999-2012)
...
 Cop #2 / ... (12 episodes, 2001-2013)
...
 Flying Dutchman / ... (10 episodes, 1999-2011)
...
 Man Ray / ... (8 episodes, 2007-2012)
...
 Potty / ... (6 episodes, 2000-2004)
Camryn Walling ...
 Kid / ... (5 episodes, 1999-2001)
...
 Clown / ... (5 episodes, 2002-2004)
...
 Grandma SquarePants / ... (4 episodes, 2001-2011)
Jonathan Silsby ...
 Puppeteer / ... (4 episodes, 2000-2004)
...
 Trucker / ... (4 episodes, 2006-2008)
Brad Abrell ...
 Bubble Buddy / ... (3 episodes, 2000-2011)
Patrick Pinney ...
 Painting / ... (3 episodes, 2000-2001)
...
 Cop #3 / ... (3 episodes, 2001-2002)
...
 Baby Oyster / ... (3 episodes, 2001-2003)
...
 Captain Frosty Mug / ... (2 episodes, 2012-2016)
...
 Man Ray (2 episodes, 2000-2002)
Alan Smart ...
 Eel / ... (2 episodes, 2002-2010)
...
 Man Ray / ... (2 episodes, 2000-2002)
...
 King Neptune (2 episodes, 2000-2010)
...
 Kid #1 / ... (2 episodes, 2000-2004)
Elan Garfias ...
 Kid Singer #2 / ... (2 episodes, 2008-2009)
C.H. Greenblatt ...
 Carl / ... (2 episodes, 2002-2005)
Dennis Hoerter ...
 Party Extra / ... (2 episodes, 2002-2004)
...
 Narrator / ... (2 episodes, 2002)
Jesse David Corti ...
 Kid Fish #2 / ... (2 episodes, 2003)
...
 Ma Angler (2 episodes, 2011)
...
 Madame Hagfish (2 episodes, 2011)
...
 Charlton / ... (2 episodes, 2015-2016)
...
 Grandma (1 episode, 2005)
Teresa Parente ...
 Singer (1 episode, 2011)
...
 Bubble Poppin Leader (1 episode, 2008)
...
 Captain (1 episode, 2011)
Gary Stockdale ...
 Singer (1 episode, 2011)
...
 Donnie (1 episode, 2016)
...
 The Dirty Bubble (1 episode, 2000)
...
 Lord Royal Highness (1 episode, 2007)
Chiba ...
 Kitten (1 episode, 2010)
June Bliss ...
 Singing Scallops (1 episode, 1999)
Alex the Golden Retriever ...
 Himself (1 episode, 1999)
...
 Colonel Carper (1 episode, 2012)
...
 Stockholder Eel (1 episode, 2015)
...
 Angry Old Timer (1 episode, 2016)
...
 Sharkface (1 episode, 2016)
Devin Johnson ...
 Kid (1 episode, 2000)
Martin Olson ...
 The Chief (1 episode, 2002)
Bruce Brown ...
 Narrator (1 episode, 2009)
...
 Himself (1 episode, 2009)
...
 Santa Claus (1 episode, 2000)
...
 Kid (1 episode, 2000)
...
 Jack Kahuna Laguna (1 episode, 2009)
Harrison Fahn ...
 Kid Singer #1 (1 episode, 2009)
Corky Carroll ...
 Grubby Grouper (1 episode, 2000)
...
 Rosario Dawson (1 episode, 2009)
...
 Craig Ferguson (1 episode, 2009)
...
 Will Ferrell (1 episode, 2009)
...
 Tina Fey (1 episode, 2009)
...
 LeBron James (1 episode, 2009)
...
 Pink (1 episode, 2009)
...
 Robin Williams (1 episode, 2009)
Jane Boldizar ...
 Fancy Lady (1 episode, 2009)
...
 Pirate (1 episode, 2009)
Thomas Krajewski ...
 Pirate (1 episode, 2009)
Reggie Von Watkins ...
 Pirate (1 episode, 2009)
...
 Mime (1 episode, 2009)
Cw Cecchi ...
 Costume Man (1 episode, 2009)
Helen Duffy ...
 Queen Elizabeth (1 episode, 2009)
Dave Allen ...
 Abe Lincoln (1 episode, 2009)
Harvey Fisher ...
 Sid Harvey Fisher (1 episode, 2009)
...
 Himself (1 episode, 2000)
...
 Jim Jarmusch (1 episode, 2000)
...
 Himself (1 episode, 2000)
Dean Ween ...
 Musical Guest (1 episode, 2000)
Gene Ween ...
 Musical Guest (1 episode, 2000)
...
 The DJ (1 episode, 2002)
Kit Boyce ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Bruce Chang ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Marcy Lynn Dewey ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Mishelle Fordham ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Margaret Hou ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Lux Interior ...
 Bird Brains Lead Singer (1 episode, 2002)
Nathan W. Johnson ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Helen Kalafatic ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Steven Kellams ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Carson Kugler ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Ian Lantz ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Rich Magallanes ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Jennie Monica ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Carlos Palazio ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Brita Peterson ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Kristina Peterson ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Kenny Pittenger ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Adrienne Rey ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
...
 King Neptune (1 episode, 2002)
Sergio Ristie ...
 King Nuptune (1 episode, 2002)
...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Justin Stiles ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Hanzhi Tang ...
 Party Extra (1 episode, 2002)
Dylan Haggerty ...
 Newscaster (1 episode, 2003)
Scott Heathcote ...
 Dad (1 episode, 2003)
Paul Lutz ...
 Store Clerk (1 episode, 2003)
...
 Mrs. Johnson (1 episode, 2003)
...
 Gorilla (1 episode, 2003)
Christian Trimble ...
 Boy (1 episode, 2003)
...
 Mom (1 episode, 2003)
...
 Judge (1 episode, 2005)
Keith Dickens ...
 Belcher (1 episode, 2005)
...
 Lord Reginald (1 episode, 2006)
...
 Master Udon (1 episode, 2006)
...
 Dr. Marmalade (1 episode, 2006)
...
 Sergeant Roderick (1 episode, 2006)
Brandley Baker ...
 Fish #1 (1 episode, 2007)
...
 Jack M. Crazyfish (1 episode, 2007)
...
 Blackjack (1 episode, 2007)
...
 Warden (1 episode, 2007)
...
 Stanley S. SquarePants (1 episode, 2007)
...
 Moth (1 episode, 2007)
...
 Miss Priss (1 episode, 2007)
...
 Jim (1 episode, 2007)
Garnett Sailor ...
 Uncle Cap'n Blue (1 episode, 2007)
...
 Gene Scallop (1 episode, 2007)
...
 Sea Monster (1 episode, 2007)
...
 Fish #1 / ... (1 episode, 2007)
...
 Mom Fish (1 episode, 2007)
Randy Brenner ...
 Soprano (1 episode, 2008)
...
 Nicholas Withers (1 episode, 2008)
Caryn Johnson ...
 Theme Song (1 episode, 2008)
...
 Gordon (1 episode, 2008)
...
 Narrator (1 episode, 2009)
Anthony Korotko Hatch ...
 Assistant Director (1 episode, 2009)
...
 Grandpa Redbeard (1 episode, 2009)
...
 Angry Jack (1 episode, 2009)
...
 Camera Operator (1 episode, 2009)
...
 Triton (1 episode, 2010)
...
 Amphitrite (1 episode, 2010)
...
 Plankton's Grandma (1 episode, 2010)
...
 Young Barnacle Boy (1 episode, 2010)
...
 Young Mermaid Man (1 episode, 2010)
...
 Master Fuzzy (1 episode, 2011)
...
 Lead Mermaid (1 episode, 2011)
...
 Imaginary Santa / ... (1 episode, 2012)
...
 Johnny Krill (1 episode, 2012)
...
 Kenny the Cat (1 episode, 2014)
...
 Bob Barnacle (1 episode, 2015)
Eric Bauza ...
 Shalmon (1 episode, 2016)
Kyle McCulloch ...
 Traveling Salesman (1 episode, 2016)
...
 Nocturna (1 episode, 2016)
...
 Isopod / ... (1 episode, 2016)
...
 Beatrice (1 episode, 2016)
...
 Don Grouper (1 episode, 2016)
Don Newhouse ...
 Old Guy Giving Thumbs Up (uncredited) (1 episode, 1999)
...
 Spongebob's Squeaky Voice (uncredited) (1 episode, 2000)
David Glen Eisley ...
 SpongeBob SquarePants (uncredited) (1 episode, 2001)
...
 Running Man on TV (uncredited) (1 episode, 2002)
...
 Professor Percy (uncredited) (1 episode, 2006)
...
 Craig Ferguson's Assistant (uncredited) (1 episode, 2009)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Stephen Hillenburg ... executive producer (194 episodes, 1999-2017)
Paul Tibbitt ... supervising producer / executive producer / co-executive producer (141 episodes, 2005-2016)
Dina Buteyn ... line producer / animation producer / producer (64 episodes, 2005-2011)
Jennie Monica ... producer / line producer / associate producer (42 episodes, 2001-2017)
Donna Castricone ... line producer (37 episodes, 1999-2002)
Helen Kalafatic ... line producer (26 episodes, 2001-2004)
Derek Drymon ... supervising producer (20 episodes, 2001-2004)
Chul-ho Kim ... supervising producer: Rough Draft Korea Co, ltd. / supervising producer: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (14 episodes, 2001-2017)
Kyung-suk Park ... executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. / executive producer: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (14 episodes, 2001-2017)
Hyejoon Yun ... co-executive producer: Rough Draft Korea Co, ltd. / co-executive producer: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (14 episodes, 2001-2017)
Marc Ceccarelli ... supervising producer (13 episodes, 2001-2017)
Vincent Waller ... supervising producer (12 episodes, 2001-2017)
Anne Michaud ... line producer (6 episodes, 2001-2002)
Mark Osborne ... consulting producer: live-action sequences (2 episodes, 2000-2001)
Chris Finnegan ... producer (2 episodes, 2011-2012)
Larry Le Francis ... producer (1 episode, 1999)
Michael Lessa ... senior producer (1 episode, 1999)
Cathy A. Cambria ... live action producer (1 episode, 2007)

Series Music by 

Jeremy Wakefield ... (94 episodes, 1999-2017)
Sage Guyton ... (77 episodes, 1999-2017)
Steve Belfer ... (75 episodes, 1999-2017)
Nick Carr ... (51 episodes, 1999-2017)
The Blue Hawaiians ... (38 episodes, 1999-2007)
Bradley Carow ... (34 episodes, 1999-2002)
Barry Anthony ... (24 episodes, 2006-2014)
Eban Schletter ... (7 episodes, 2000-2012)
Stephen C. Marston ... (6 episodes, 2007-2016)
Pat Irwin ... (5 episodes, 2011)
Theo Mondle ... (3 episodes, 2002-2004)
Lovecat ... (1 episode, 2002)
Los Meltones ... (1 episode, 2002)
Michael Hirano Culross ... (1 episode, 2004)
Stew ... (1 episode, 2005)
Andy Paley ... (1 episode, 2006)
Gary Stockdale ... (1 episode, 2008)
Mike Bolger ... (1 episode, 2009)
Andrew Goodman ... (1 episode, 2016)

Series Cinematography by 

Brian Chacon ... (1 episode, 2003)
Ralph Kaechele ... (1 episode, 2012)

Series Film Editing by 

Robby Roberts ... (38 episodes, 2002-2007)
Bradley Carow ... (2 episodes, 1999)
Miranda Yousef ... (1 episode, 2009)

Series Casting By 

Donna Grillo ... (81 episodes, 1999-2016)
Shannon Reed ... (54 episodes, 2001-2017)
Maryanne Dacey ... (20 episodes, 2006-2010)
Sarah Noonan ... (7 episodes, 2005-2009)

Series Production Design by 

Josee Lemonnier ... (1 episode, 2007)
Kelly Mazurowski ... (1 episode, 2012)

Series Art Direction by 

Peter Bennett ... (89 episodes, 2001-2017)
Nick Jennings ... (60 episodes, 1999-2004)
Tracy Nejame ... (2 episodes, 2007)
Nicholas R. Jennings ... (1 episode, 1999)
Peter Bennet ... (1 episode, 2007)
Kit Boyce ... (1 episode, 2007)
Andy Clark ... (1 episode, 2007)
Robertryan Cory ... (1 episode, 2007)
Kenny Pittenger ... (1 episode, 2007)

Series Costume Design by 

Robin Walsh ... (1 episode, 2012)

Series Makeup Department 

Tony Candelaria ... makeup artist: live action sequences (1 episode, 2002)
Jody Burton ... hair stylist (1 episode, 2007)
Michael Johnston ... makeup artist: live action (1 episode, 2007)

Series Production Management 

Claudia Spinelli ... executive in charge of production (73 episodes, 2008-2016)
Jennie Monica ... production manager (59 episodes, 2005-2010)
Courtney Sanford ... executive in charge of production (47 episodes, 2000-2007)
Eric Weyenberg ... post-production supervisor (35 episodes, 2001-2007)
Wendi McNeese ... post-production supervisor (29 episodes, 1999-2001)
Kimberly Vanek ... post-production supervisor (26 episodes, 2007-2011)
June Bliss ... production manager (24 episodes, 2001-2004)
Brian A. Miller ... executive in charge of production (23 episodes, 1999-2000)
Eric Coleman ... executive in charge of production: Nickelodeon (22 episodes, 2005-2008)
Molly Minus ... post-production supervisor (22 episodes, 2012-2016)
Lolee Aries ... executive in charge of production (18 episodes, 2000-2003)
Dina Buteyn ... vice president of production / vice president of animation production (18 episodes, 2011-2016)
Brandon Hoang ... current series management (16 episodes, 2015-2016)
Alvaro Zelaya ... production manager (15 episodes, 2011-2014)
Philip Harris ... production manager (11 episodes, 2015-2016)
Russell Hicks ... president of content development & production (10 episodes, 2015-2016)
David J. Steinberg ... senior vice president of production (10 episodes, 2015-2016)
James Stephenson ... senior vice president of animation & games (7 episodes, 2016)
Jennifer Gay ... production manager: for Nick Digital (6 episodes, 2015-2016)
Rich Magallanes ... senior vice president of current series & production (5 episodes, 2015)
Elizabeth Dee Edwards ... post-production supervisor (4 episodes, 2015)
Laura Sreebny ... production manager: for Nick Digital (4 episodes, 2015)
Noeli Rosas ... production manager: special projects (3 episodes, 2009-2010)
Álvaro Torrellas ... production manager (1 episode, 2011)
Jennifer Newfield ... production supervisor (1 episode, 2012)
Kimberly Madore ... digital operations engineer (1 episode, 2015)
Eric Swanborg ... senior director of digital operations (1 episode, 2015)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Luke Scully ... assistant director (1 episode, 2002)

Series Art Department 

Ted Seko ... storyboard artist / assistant storyboard artist (123 episodes, 2002-2016)
Zeus Cervas ... storyboard director / assistant storyboard artist / storyboard artist (120 episodes, 2000-2014)
Brad Vandergrift ... storyboard artist (114 episodes, 2005-2016)
Dave Cunningham ... storyboard artist / storyboard supervisor (109 episodes, 2006-2016)
Maureen Mascarina ... storyboard artist (93 episodes, 2005-2016)
Clint Bond Jr. ... storyboard supervisor / storyboard artist / prop designer / storyboard revisionist (88 episodes, 2005-2016)
Janice Tolentino ... storyboard artist (87 episodes, 2006-2012)
Monika Tomova ... storyboard artist (83 episodes, 2005-2012)
Casey Alexander ... storyboard director / prop designer / storyboard artist (73 episodes, 2005-2014)
Derek L'Estrange ... prop designer (72 episodes, 2006-2015)
Sean Charmatz ... storyboard artist / storyboard director (70 episodes, 2006-2012)
Marcelo Souza ... storyboard artist (67 episodes, 2005-2012)
Luke Brookshier ... storyboard director (65 episodes, 2005-2014)
Sherm Cohen ... storyboard supervisor / storyboard director (64 episodes, 1999-2016)
Thaddeus Paul Couldron ... prop designer (60 episodes, 1999-2004)
Aaron Springer ... storyboard director / storyboard artist / storyboard director: The Krusty Sponge (58 episodes, 1999-2012)
Tuck Tucker ... supervising storyboard director / storyboard director (51 episodes, 2006-2014)
William Reiss ... storyboard artist / assistant storyboard artist / main title storyboard (49 episodes, 1999-2009)
Nate Cash ... storyboard director (43 episodes, 2006-2011)
C.H. Greenblatt ... assistant storyboard artist / storyboard artist / storyboard director (39 episodes, 1999-2005)
Heather Martinez ... assistant storyboard artist / storyboard artist (35 episodes, 2000-2004)
Caleb Meurer ... assistant storyboard artist / storyboard artist (35 episodes, 2000-2004)
Kit Boyce ... background painter / painter (34 episodes, 2005-2016)
Robertryan Cory ... character designer / prop designer / character & prop designer (34 episodes, 2005-2010)
Erik Wiese ... storyboard artist / storyboard director / assistant storyboard artist / storyboard director: The Gift of Gum (32 episodes, 1999-2014)
Paul Tibbitt ... storyboard director / storyboard artist / storyboard director: live action (30 episodes, 1999-2004)
Carson Kugler ... storyboard artist / storyboard director (29 episodes, 2001-2011)
Jay Lender ... storyboard director / storyboard artist (25 episodes, 1999-2004)
Robert Rosen ... assistant storyboard artist (22 episodes, 2001-2004)
Chuck Klein ... storyboard artist / storyboard director (20 episodes, 1999-2007)
Bruce B. Heller ... assistant storyboard artist (20 episodes, 1999-2000)
Tom King ... storyboard director (19 episodes, 2005-2008)
Marc Ceccarelli ... storyboard director (19 episodes, 2011-2014)
Virginia Hawes ... character designer / prop designer (17 episodes, 2007-2015)
Adam Paloian ... storyboard artist (15 episodes, 2015-2016)
Chris Mitchell ... storyboard director / storyboard artist (14 episodes, 1999-2007)
John Seymore ... background layout designer / prop designer / background designer (14 episodes, 1999-2002)
Kent Osborne ... storyboard director / storyboard director: live action (14 episodes, 2002-2004)
Cynthia Tello ... artist intern (13 episodes, 1999)
Karen Heathwood ... storyboard revisionist (13 episodes, 2005-2007)
SoonJin Mooney ... assistant storyboard artist (12 episodes, 1999)
Todd White ... character designer (11 episodes, 1999-2006)
Olga Gerdzhikova ... background layout designer (11 episodes, 2007)
Kurt Snyder ... storyboard revisionist / storyboard artist (11 episodes, 2015-2016)
Ennio Torresan ... storyboard director / storyboard artist (10 episodes, 1999-2001)
Mike Roth ... storyboard artist (10 episodes, 2002-2009)
John Magness ... storyboard artist (10 episodes, 2005-2006)
Fred Osmond ... storyboard artist / storyboarded by (10 episodes, 2015-2016)
Mark O'Hare ... storyboard artist / storyboard director (9 episodes, 1999-2003)
Sam Henderson ... storyboard director (9 episodes, 2001-2004)
Kaz ... storyboard director / animation writer (9 episodes, 2002-2016)
Andy Clark ... painter / background painter (9 episodes, 2005-2007)
Stephen Herczeg ... storyboard artist (9 episodes, 2016)
Ray Morelli ... storyboard revisionist (9 episodes, 2016)
Vincent Waller ... storyboard director / storyboard artist (8 episodes, 2000-2012)
Walt Dohrn ... storyboard director / storyboard director: song sequence (8 episodes, 2001-2002)
Caroline Director ... storyboard revisionist (8 episodes, 2016)
Mike Dougherty ... storyboard artist (8 episodes, 2016)
Isaac Marzioli ... prop designer (8 episodes, 2016)
Stephen Hillenburg ... original character design / storyboard director (7 episodes, 1999-2015)
Mark Bachand ... prop designer (7 episodes, 2015-2016)
Ryan Khatam ... storyboard artist (7 episodes, 2016)
Kristen Morrison ... storyboard revisionist (7 episodes, 2016)
Dan Povenmire ... storyboard director / assistant storyboard artist (6 episodes, 2000-2004)
Chris Headrick ... storyboard director (6 episodes, 2000-2002)
Ian Graham ... storyboard artist (6 episodes, 2007-2009)
Kris Wimberly ... storyboard revisions (6 episodes, 2010-2012)
John Trabbic ... storyboard artist (6 episodes, 2016)
Cameron Baity ... specialty prop fabricator / property master / specialty propmaker (5 episodes, 2000-2004)
Steve Fonti ... storyboard director (4 episodes, 1999)
Ed Acosta ... character clean-up (4 episodes, 2001-2003)
Lynne Naylor ... storyboard artist / storyboarded by (4 episodes, 2015-2016)
Arielle Phillips ... storyboard revisionist (4 episodes, 2016)
Walt Strom ... set dresser: live action / assistant set dresser: live action (3 episodes, 2000-2002)
Jim Schumann ... storyboard artist (3 episodes, 2000-2001)
Michael Triant ... set dresser: live action / assistant set dresser: live action (3 episodes, 2001-2004)
Mike Bell ... storyboard director (3 episodes, 2005)
Garrett Ho ... storyboard artist (3 episodes, 2005)
Chris Reccardi ... storyboard director (3 episodes, 2007-2008)
Saeid Zameniateni ... storyboard artist (3 episodes, 2015)
Tyler Gentry ... prop designer (3 episodes, 2016)
Octavio E. Rodriguez ... assistant storyboard artist / storyboard artist (2 episodes, 2000-2001)
Paula Spence ... prop designer (2 episodes, 2000)
Née Léau ... leadman: live action / set dresser: live action (2 episodes, 2001-2002)
Tim Parsons ... storyboard artist (2 episodes, 2005)
Carey Yost ... character designer: segment "Love That Squid" / character designer: segment "New Fish in Town" (2 episodes, 2011)
Blake Lemons ... storyboard director / storyboard revisions (2 episodes, 2012-2014)
Adam Fay ... storyboard artist (2 episodes, 2015-2016)
Maximus Julius Pauson ... prop designer (2 episodes, 2015-2016)
Bob Camp ... storyboard artist (2 episodes, 2015)
Lynn Wang ... character designer / prop designer (2 episodes, 2015)
Dustin D'Arnault ... prop designer (2 episodes, 2016)
Shellie Kvilvang ... storyboard artist (2 episodes, 2016)
Chong Lee ... storyboard artist (2 episodes, 2016)
Derek Drymon ... storyboard artist (1 episode, 1999)
Kurt Dumas ... assistant storyboard artist (1 episode, 1999)
Meg Hanna ... assistant color key (1 episode, 1999)
Vikki Barrett ... assistant storyboard artist (1 episode, 2000)
Kenny Pittenger ... background layout designer (1 episode, 2000)
Josee Lemonnier ... set designer: live action (1 episode, 2001)
David Candelaria ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Matthew Haynes ... construction coordinator: live action (1 episode, 2002)
Cesar Romero ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Jonathan Silsby ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Seamus Walsh ... specialty prop fabricator (1 episode, 2002)
Tim Hodge ... storyboard artist (1 episode, 2006)
Charlie Bean ... storyboard director (1 episode, 2007)
Laura Diamond ... assistant property master (1 episode, 2007)
Ken Levin ... property master (1 episode, 2007)
Greg Miller ... storyboard director (1 episode, 2007)
Lita Minger ... assistant art director (1 episode, 2007)
Olga Gerdjikov ... background layout designer (1 episode, 2009)
Craig Kellman ... storyboard director: "Krabby Patty Jingle" (1 episode, 2009)
Caroline Foley ... scenic sculptor (1 episode, 2012)
Elyse Kelly ... model builder (1 episode, 2012)
Lizzy Klein ... art department intern (1 episode, 2012)
Jason Kolowski ... props (1 episode, 2012)
Paula Lauterbach ... mould maker/caster (1 episode, 2012)
Irene Matar ... modeler (1 episode, 2012)
Huy Vu ... model builder (1 episode, 2012)
David Waddle ... model builder (1 episode, 2012)
Kenneth Janeski ... digital animation supervisor (1 episode, 2015)
Ilya Skorupsky ... storyboard artist (1 episode, 2015)
Pablo Smith ... digital animation (1 episode, 2015)
Joe Wierenga ... storyboard artist (1 episode, 2015)
Chris Allison ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Ed Baker ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Kevin Cannarile ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Troylan Caro ... prop designer (1 episode, 2016)
Robert Dress ... storyboard artist (1 episode, 2016)
David Gemmill ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Ernie Gilbert ... prop designer (1 episode, 2016)
Ryan Kramer ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Mr. Lawrence ... animation writer (1 episode, 2016)
Brian Morante ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Howard Perry ... storyboard artist (1 episode, 2016)
Caitlin Elise Willis ... storyboard revisionist (1 episode, 2016)
Pilar Menendez ... storyboard artist (1 episode, 2017)
Jay Kim ... fabricator (uncredited) (1 episode, 2012)
Nath Milburn ... character designer (uncredited) (1 episode, 2015)

Series Sound Department 

Jeff Hutchins ... sound fx designer & editor: Oracle Post / sound effects editor / sound effects designer & editor: Atlas Oceanic, Inc. / sound fx designer & editor: Hacienda Post / sound fx designer and editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound fx designer & editor: Atlas Oceanic, Inc. / sound effects designer / sound fx designer and editor: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound fx designer and editor: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / sound fx designer and editor: Pacifica Sound Group / sound fx designer and editor: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx designer and editor: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound fx designer and editor: Oracle Post / sound fx designer & editor: Sabre Media Studios, Inc. / supervising sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound fx designer: Todd AO-Hollywood Digital / supervising sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / SOUND FX DESIGNER and EDITOR: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound effects designer and editor / sound fx designer & editor / sound fx designer & editor: Sabre Media Studios, inc. / sound fx designer and editor / sound fx designer and editor: Atlast Oceanic, Inc. / sound fx designer and editor: Hacienda Post / sound fx designer and editor: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / sound fx designer and editor: Todd AO-Hollywood Digital / sound fx designer and editor: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound fx designer: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx editor: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx editor: Todd AO-Hollywood Digital / sound fx editors / supervising sound editor: Pacifica Sound Group (203 episodes, 1999-2017)
Aran Tanchum ... foley team: Oracle Post / foley mixer: Oracle Post / foley editor: Oracle Post / foley mixer / foley mixer: Atlas Oceanic, Inc. / foley editor: Atlas Oceanic, Inc. / foley team: Atlas Oceanic, Inc. / foley editor / foley team / foley artist: Oracle Post / foley mixer: Atlas Oceanic, Inc, / supervising foley editor: Oracle Post (138 episodes, 2007-2017)
Mishelle Fordham ... dialogue editor / second recording engineer / 2nd recording engineer / studio sound assistant / supervising dialogue editor / studio assistant / supervising adr editor (130 episodes, 2001-2014)
D.J. Lynch ... re-recording mixer: Oracle Post / dialogue editor / re-recording mixer: Atlas Oceanic, Inc. / re-recording mixer / sound design: Oracle Post / sound effects editor: Atlas Oceanic, Inc. (121 episodes, 2007-2017)
Vincent Guisetti ... foley team: Oracle Post / foley artist: Atlas Oceanic, Inc. / foley team / foley team: Atlas Oceanic, Inc. / foley artist / foley artist: Oracle Post / foley: Pacifica Sound Group / foley artist: Atlas Oceanic, Inc, (116 episodes, 2001-2017)
Jimmy Lifton ... post production sound supervisor: Oracle Post / supervising sound editor: Oracle Post / supervising sound editor: Atlas Oceanic, Inc. / post-production sound supervisor / supervising sound editor (97 episodes, 2007-2013)
Paulette Victor-Lifton ... post production sound supervisor: Oracle Post / supervising sound editor: Oracle Post / supervising sound editor: Atlas Oceanic, Inc. / post-production sound supervisor / supervising sound editor (97 episodes, 2007-2013)
Justin Brinsfield ... supervising recording engineer / assistant engineer / director of audio production/recording engineer / second recording engineer / assistant engineer: recording studio / recording engineer / 2nd recording engineer / assistant recording engineer / sound recordist (91 episodes, 1999-2016)
Monett Holderer ... foley team: Oracle Post / foley team: Hacienda Post / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley artist / foley artist: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / foley artist: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / foley artist: Hollywood Digital, Hacienda Post / foley team: Sabre Media Studios, Inc. / foley / foley artist: Pacifica Sound Group / foley artist: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley artist: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / foley artist: Todd AO - Hollywood Digital / foley artist: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / foley team / foley team: Sabre Media Studios, inc. / foley team: segment "Tunnel of Glove", Oracle Post / foley: Hacienda Post / foley: Pacifica Sound Group (89 episodes, 1999-2012)
Timothy J. Borquez ... post production sound supervisor and mixer: Hacienda Post / post production sound supervisor & mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / post-production sound supervisor and mixer / post production sound supervisor and mixer: Todd AO-Hollywood Digital / post-production sound mixer / post-production sound supervisor / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital / post production sound supervisor & mixer: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / post production sound supervisor and mixer: Pacifica Sound Group / re-recording mixer / re-recording mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor & mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer: Todd AO - Hollywood Digital / post production sound supervisor & mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / supervising sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Sabre Media Studios, Inc. / supervising sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer / post production sound supervisor and mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / post production sound supervisor and mixer: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / post production sound supervisor and mixer: Sabre Media / post production sound supervisor and mixer: Sabre Media Studios, inc. / post production sound supervisor and mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording music mixer: Todd AO - Hollywood Digital / sound fx designer & editor: Oracle Post / supervising sound editor: Hacienda Post / supervising sound editor: Pacifica Sound Group (83 episodes, 1999-2012)
Eric Freeman ... re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Hacienda Post / re-recording mixer / re-recording mixer: Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor / dialogue editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / dialogue editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / re-recording mixer: Oracle Post / re-recording mixer: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / re-recording mixer: Sabre Media Studios, Inc. / re-recording mixer: Sabre Media Studios, inc. / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Hacienda Post / sound editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Todd AO - Hollywood Digital / sound effects editor: Hacienda Post, Hollywood Digital (71 episodes, 1999-2012)
Tony Ostyn ... production dialogue supervisor / dialogue editor / production audio supervisor / emr supervisor / audio supervisor and dialogue editor / dialogue editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / audio supervisor / audio supervisor and dialogue editor: Todd AO-Hollywood Digital / dialogue supervisor / supervising dialogue editor / audio supervision and dialogue editor / audio supervisor & dialogue editor / audio supervisor and dialogue editor: Todd AO - Hollywood Digital (57 episodes, 1999-2004)
Krandal Crews ... supervising recording engineer / supervising sound engineer / recording supervisor / re-recording mixer (56 episodes, 1999-2004)
Jason Freedman ... dialogue editor / dialogue adr editor / dialogue - adr editor: Todd AO - Hollywood Digital / dialogue - adr editor / dialogue adr editor: Todd AO - Hollywood Digital / dialogue-adr editor (52 episodes, 1999-2004)
Monique Reymond ... foley team: Oracle Post / foley artist: Oracle Post / foley artist / foley artist: Atlas Oceanic, Inc. / foley team (46 episodes, 2007-2013)
Matthew Thomas Hall ... foley team: Oracle Post / foley team: Atlas Oceanic, Inc. / foley editor / foley editor: Oracle Post / foley team / foley team: Oracle Posr / foley team: segment "Love That Squid", Oracle Post (45 episodes, 2007-2013)
Brad Brock ... foley mixer / sound mixer / foley mixer: Todd AO - Hollywood Digital / foley mixer: Todd AO-Hollywood Digital / foley mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / foley mixer: Pacifica Sound Group / sound mixer: Pacifica Sound Group / sound mixer: Todd AO - Hollywood Digital / sound mixer: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound mixer: Todd AO-Hollywood Digital / foley artist / foley mixer: Todd AO - Holywood Digital / foley mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post (39 episodes, 1999-2002)
Roy Braverman ... re-recording mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer / re-recording mixer: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / re-recording mixer: Pacifica Sound Group / foley artist / dialogue recordist / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / re-recording mixer: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post / sound effects artist: segment "Reef Blower", Hollywood Digital (34 episodes, 1999-2004)
Michael Petak ... dialogue editor / machine room engineer / assistant dialogue editor / machine room operator (32 episodes, 2000-2017)
Gabriel Rosas ... dialogue editor / sound editor / sound editor: Hollywood Digital, Pacifica Sound Group / sound editor: Pacifica Sound Group / sound editor: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / dialogue editor: Todd AO - Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Hollywood Digital, Hacienda Post / sound editor: Pacifica Sound Group, Hollywood Digital / sound editor: Todd AO - Hollywood Digital (28 episodes, 1999-2002)
Tony Orozco ... foley team: Hacienda Post / foley team: Sabre Media Studios, Inc. / foley team / foley team: Oracle Post / foley team: Sabre Media Studios, inc. / supervising foley editor: Hacienda Post (23 episodes, 2005-2012)
Jim Leber ... 2nd engineer / second engineer (20 episodes, 1999-2000)
Chris Gresham ... foley team: Oracle Post / foley editor: Oracle Post / foley editor (20 episodes, 2007-2012)
Wes Otis ... foley editor: Oracle Post / foley editor: Atlas Oceanic, Inc. / foley team: Oracle Post / foley editor (19 episodes, 2012-2013)
Rob McIntyre ... assistant sfx: Oracle Post / additional sound effects editor: Oracle Post / foley editor: Oracle Post (17 episodes, 2007-2008)
Timothy J. Garrity ... re-recording mixer: Todd AO - Hollywood Digital / re-recording mixer: Todd AO-Hollywood Digital / re-recording mixer (16 episodes, 1999-2000)
Diane Greco ... foley artist: Todd AO - Hollywood Digital / foley artist: Todd AO-Hollywood Digital / foley artist (16 episodes, 1999-2000)
Matt Corey ... 2nd recording engineer / recording engineer / second recording engineer / engineer / supervising recording engineer (16 episodes, 2009-2016)
Morten Folmer Nielsen ... adr editor / adr recordist (14 episodes, 2005-2009)
Robert Crew ... sound effects editor / sound effects editor: Hacienda Post / foley team: Oracle Post / sound effects editor: Sabre Media Studios, Inc. / sound effects editor: Sabre Media Studios, inc. (13 episodes, 2006-2012)
Brian Magrum ... foley editor: Oracle Post / foley editor / foley mixer / foley team: Oracle Post / foley editor: Sabre Media Studios, Inc. / foley mixer: Oracle Post (12 episodes, 2007-2011)
Steve Neal ... mix stage engineer (12 episodes, 2007-2008)
Al Gomez ... foley mixer: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley mixer / foley artist / foley artist: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley mixer & editor (11 episodes, 2001-2003)
Krickett Jones ... foley / foley artist / foley: Hacienda Post, Hollywood Digital (11 episodes, 2002-2004)
Richard Partlow ... foley artist: Todd AO - Hollywood Digital / foley artist / foley (9 episodes, 1999-2004)
Todd D. Reynolds ... foley editor: Oracle Post / foley editor (9 episodes, 2007-2008)
C.J. Kinyon ... machine room (9 episodes, 2015-2016)
Brian J. Arnold ... emr editor (8 episodes, 2000-2001)
Gregory Mitchell ... machine room (8 episodes, 2015-2016)
Pablo Isola ... adr recordist / ADR recordist (7 episodes, 1999)
Thomas Syslo ... dialogue editor / sound editor: Hacienda Post / sound effects editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound fx designer: segment "Help Wanted", Horta Editorial (6 episodes, 1999-2005)
Michael Edmonds ... track reader (6 episodes, 2007-2008)
Sergio Silva ... foley editor / foley editor: Oracle Post (6 episodes, 2008-2009)
Manny Grijalva ... assistant engineer / assistant recording engineer (6 episodes, 2015-2016)
Andrea Anderson ... foley artist / foley / foley: Pacifica Sound Group / mixer: Todd - AO Hollywood Digital, Hacienda Post (5 episodes, 2000-2002)
Al Johnson ... recording engineer / sound recording engineer (4 episodes, 1999)
Daisuke Sawa ... dialogue editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley editor: Hacienda Post, Hollywood Digital / sound editor: Pacifica Sound Group (4 episodes, 2001-2004)
Dan Cubert ... foley: Hacienda Post, Hollywood Digital / foley artist (4 episodes, 2002)
Monette Bechtold ... foley team (3 episodes, 2006-2007)
David Torres ... foley / foley artist (2 episodes, 2001)
Noel Vought ... foley / foley artist (2 episodes, 2001)
Chris Jensen ... foley: Hacienda Post, Hollywood Digital (2 episodes, 2002)
Anna Adams ... dialogue editor / second recording engineer (2 episodes, 2010-2016)
Todd Brodie ... foley team: Oracle Post / foley editor: Oracle Post (2 episodes, 2011)
Monette Melvin ... foley artist / foley team: Oracle Post (2 episodes, 2011)
Danny Tchibinda ... foley editor: Atlas Oceanic, Inc. / foley team: Atlas Oceanic, Inc. (2 episodes, 2012)
Bill Devine ... supervising recording engineer (1 episode, 2002)
Craig Dollinger ... boom operator: live action (1 episode, 2002)
Craig Rovello ... audio: second unit (1 episode, 2002)
Richmond Tetzlaff ... foley (1 episode, 2002)
Christopher Boyes ... re-recording mixer: Skywalker Sound / sound designer / sound effects artist / sound effects recordist / supervising sound editor (1 episode, 2006)
Gerhart Holderer ... foley team: Oracle Post (1 episode, 2009)
Mitchell Lestner ... foley editor (1 episode, 2012)
Robert Daniel Pratt ... sound editor: Hacienda Post (uncredited) / sound editor (uncredited) (13 episodes, 2005-2006)
Devon Bowman ... supervising sound editor: Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) / supervising sound editor: segment "Little Yellow Book", Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) (7 episodes, 2012-2014)
Jason Stiff ... supervising adr editor (uncredited) (2 episodes, 2007-2008)
Kimberly Vanek ... supervising adr editor (uncredited) / supervising foley editor: Oracle Post (uncredited) (2 episodes, 2007-2008)
Jessey Drake ... foley editor: Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) (2 episodes, 2012)
Keith Dickens ... sound editor: Hacienda Post (uncredited) (1 episode, 2005)
Mark Howlett ... sound editor: Hacienda Post (uncredited) (1 episode, 2005)
Lawrence Reyes ... foley editor: Oracle Post (uncredited) (1 episode, 2008)
Nick Carr ... sound effects editor: Atlas Oceanic, Inc. (uncredited) (1 episode, 2012)
Edward M. Steidele ... foley artist: Oracle Post (uncredited) / foley editor: Oracle Post (uncredited) (1 episode, 2012)

Series Special Effects by 

Cameron Baity ... puppeteer (2 episodes, 2001-2002)
John Joyce ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Carol Koch ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Paula Lauterbach ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Kelly Mazurowski ... puppet fabricator (1 episode, 2011)
Max Winston ... puppet fabricator (1 episode, 2011)

Series Visual Effects by 

Ernest Chan ... cg supervisor / digital animator (54 episodes, 2005-2014)
Stephen Christian ... digital background assistant / background scanning (33 episodes, 1999-2003)
David Wigforss ... digital background coordinator / digital background assistant / digital animator (29 episodes, 1999-2016)
Steven Kellams ... digital background assistant / background scanning (29 episodes, 1999-2003)
Andrew Brandou ... digital background supervisor (29 episodes, 1999-2001)
Jared Kuvent ... cg post production assistant / assistant cg animator / digital operations engineer (29 episodes, 2008-2015)
Christian Evans ... cg animator / digital animator / CG visual effects animator (22 episodes, 2006-2016)
Andrea Yomtob ... cg animator / digital animator (19 episodes, 2009-2016)
Kenneth Janeski ... cg animator / digital animation supervisor / lead cg animator (18 episodes, 2008-2016)
Mark Renaud ... cg production assistant / cg production coordinator / cg animator (18 episodes, 2009-2014)
Eric Swanborg ... senior director of digital operations (14 episodes, 2015-2016)
Kimberly Madore ... digital operations engineer (12 episodes, 2015-2016)
Woosung Jeong ... head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (9 episodes, 2015-2016)
Mardine J. Pouryousef ... digital operations engineer (9 episodes, 2016)
Chris Gottron ... cg animator / CG animator (8 episodes, 2009-2013)
Walter Hong ... digital background coordinator (5 episodes, 1999)
Eric Stanton ... background scanning (4 episodes, 2001-2003)
Karl 'Krash' Goldshmidt ... digital operations engineer (4 episodes, 2016)
Chris Spears ... digital operations engineer (4 episodes, 2016)
Pablo Smith ... digital animator (3 episodes, 2015)
Russell Davis ... digital animator (2 episodes, 2005)
Diana Grigorian ... cg production assistant (2 episodes, 2013)
Tyler Mele ... digital animator (2 episodes, 2015)
Hanzhi Tang ... CGI animator (1 episode, 2002)
Tim Pyle ... cg animator (1 episode, 2003)
Brian Kokoszka ... visual effects artist (1 episode, 2012)
Richard Ramazinski ... visual effects supervisor (1 episode, 2012)
Jason Stovall ... compositor (1 episode, 2012)
Bekah Baik ... digital animator (1 episode, 2015)

Series Camera and Electrical Department 

David Frapwell ... still photographer / still photographer: title sequence / titles still photographer (78 episodes, 1999-2016)
Vic Price ... grip: live action / key grip: live action / key grip (6 episodes, 2000-2007)
Earl Woody ... gaffer: live action / gaffer (3 episodes, 2000-2007)
Robert Dick ... lighting board operator: live action (2 episodes, 2001-2002)
Mike Bundlie ... director of photography: live action sequences (1 episode, 2001)
Ray Gonzales ... jib operator: live action (1 episode, 2001)
Patrik Thelander ... gaffer: live action (1 episode, 2001)
D. Sean Browning ... videographer (1 episode, 2002)
Alex M. Cacciarelli ... video assistant: live action (1 episode, 2002)
Karen Chow-Del Rio ... camera assistant: second unit (1 episode, 2002)
Andrew Giannetta ... camera operator: live action (1 episode, 2002)
Dennis Hoerter ... swing: live action (1 episode, 2002)
Craig Kief ... electrician: live action (1 episode, 2002)
Doug Lasater ... grip: live action (1 episode, 2002)
Bob Lowry ... electrician: live action (1 episode, 2002)
Keith Lowry ... director of photography: live-action (1 episode, 2002)
Sean Peacock ... electrician (1 episode, 2002)
Tony Porto ... jib operator (1 episode, 2002)
Helder Sun ... camera operator: second unit (1 episode, 2002)
Kelly Waldman ... gaffer: live action (1 episode, 2002)
Mark Adrian ... gaffer (1 episode, 2007)
Marshal Burling ... camera utility (1 episode, 2007)
Steve Garrett ... handheld camera (1 episode, 2007)
Kim Killingsworth ... lighting director: live action (1 episode, 2007)
Jeff Messinger ... video controller (1 episode, 2007)
John Palato ... key grip (1 episode, 2007)
Paul Reyes ... grip (1 episode, 2007)
Elena Scott ... lighting board operator (1 episode, 2007)

Series Animation Department 

Tom Yasumi ... animation director / sheet timer / scene timer: live action (132 episodes, 1999-2017)
Kenny Pittenger ... background layout supervisor / layout supervisor / background layout designer / background supervisor (131 episodes, 1999-2016)
Stephen Hillenburg ... original character designer / animator / original character design (121 episodes, 1999-2016)
Alan Smart ... animation director / sheet timer (107 episodes, 1999-2016)
Peter Bennett ... background painter (107 episodes, 1999-2014)
Andrew Overtoom ... animation director / sheet timer (105 episodes, 1999-2012)
Teale Wang ... color key supervisor / supervising color stylist (101 episodes, 1999-2016)
Derek L'Estrange ... clean-up artist / character clean-up (87 episodes, 2005-2014)
Andy Clark ... background painter (80 episodes, 1999-2012)
Virginia Hawes ... character designer (64 episodes, 2007-2016)
Kathryn Gilmore ... final checker (63 episodes, 2006-2016)
Calvin G. Liang ... background painter (60 episodes, 1999-2004)
Karen Shaffer ... final checker (56 episodes, 1999-2004)
Kit Boyce ... background painter (51 episodes, 2005-2016)
Olga Gerdzhikova ... background layout designer (51 episodes, 2005-2016)
Dene Ann Heming ... color stylist (49 episodes, 1999-2007)
Paula Spence ... background layout designer (43 episodes, 1999-2005)
Todd White ... character designer / character clean-up (42 episodes, 1999-2005)
Robertryan Cory ... character designer / digital animator: for "Sandy Song" (42 episodes, 2005-2012)
Michael Chen ... background painter (41 episodes, 1999-2004)
John Seymore ... background layout designer / background layout artist / layout supervisor / layout designer (35 episodes, 1999-2006)
Juli Murphy ... sheet timer (32 episodes, 1999-2007)
Paul Finn ... animatic supervisor (30 episodes, 1999-2004)
Sean Dempsey ... animation director / sheet timer / scene timer: live action (29 episodes, 1999-2004)
Wesley 'Lito' T. Paguio ... background painter (27 episodes, 2005-2009)
Sean Charmatz ... animatic director (24 episodes, 2010-2012)
Misoon Kim ... final checker (22 episodes, 2005-2007)
Steve Downs ... animatic supervisor / animation supervisor (21 episodes, 2009-2014)
SoonJin Mooney ... clean-up artist (20 episodes, 1999-2000)
Brian Robitaille ... animatic operator (20 episodes, 1999-2000)
Kevin Zelch ... animatic scanner (18 episodes, 1999-2000)
Ed Acosta ... character clean-up / character cleanup (17 episodes, 2000-2004)
Marco Cinello ... background layout designer (16 episodes, 2015-2016)
Edgar Larrazábal ... animation director / sheet timer (12 episodes, 1999-2001)
Meg Hanna ... key color assistant (12 episodes, 1999)
Doug Williams ... overseas animation supervisor (11 episodes, 1999-2002)
Frank Weiss ... animation director (11 episodes, 2001-2003)
Mi Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. / clean-up animation: Yowza Animation / head of background painting: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (10 episodes, 2006-2016)
Carl Linton ... overseas supervisor / overseas animation supervisor (10 episodes, 2007-2016)
Soungsuk Cho ... head of assistant animation: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of assistant animation: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (10 episodes, 2015-2016)
Boyoung Sung ... head of assistant animation: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of assistant animation: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (10 episodes, 2015-2016)
Lucy Tanashian-Gentry ... background painter (9 episodes, 2007-2009)
Blake Lemons ... animatic director (9 episodes, 2012-2014)
Eun Young Lee ... head of background painting: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of background painting: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (9 episodes, 2015-2016)
Fred Miller ... animation director / timing director (8 episodes, 1999-2000)
Justin Baker ... animatic supervisor (8 episodes, 2007-2009)
Ann Lee ... background painter (8 episodes, 2016)
Larry Leichliter ... animation director / sheet timer (7 episodes, 1999-2007)
Gordon Hammond ... character designer (7 episodes, 2016)
Christian Evans ... CG animator / cg animation director / digital animator (6 episodes, 2006-2016)
Hyunkyu Lee ... head of layout: Rough Draft Korea Co, ltd. (6 episodes, 2015-2016)
Sang Kyun Shin ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. / animation director: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (5 episodes, 2015-2016)
Heeman Yang ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (5 episodes, 2015-2016)
Junpei Takayama ... character designer (5 episodes, 2016)
Gary Hall ... final checker (4 episodes, 1999-2000)
Jon Delaurie ... animatic scanner (4 episodes, 1999)
In Soo Ahn ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. / animation director: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (4 episodes, 2015-2016)
Chang Ho Lee ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (4 episodes, 2015-2016)
Heath Cecere ... clean-up artist (3 episodes, 1999-2000)
Dave Gordon ... layout supervisor (3 episodes, 1999)
Richard Ziehler-Martin ... background painter (3 episodes, 1999)
Heather Martinez ... clean-up artist / character clean-up (3 episodes, 2000)
Clint Bond Jr. ... character designer (3 episodes, 2005)
Casey Alexander ... character designer / clean-up artist (3 episodes, 2006-2008)
Kimberly Knoll ... background painter (3 episodes, 2015-2016)
Grace Young ... background painter (3 episodes, 2015-2016)
Byunglo Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (3 episodes, 2015)
Tae Soon Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (3 episodes, 2016)
Nick Jennings ... background painter (2 episodes, 1999-2005)
Jennifer Powell ... color stylist (2 episodes, 1999)
Patrick Gleeson ... sheet timer (2 episodes, 2001-2002)
Ken Bruce ... sheet timer (2 episodes, 2001)
Catherine Simmonds ... color key stylist (2 episodes, 2008-2010)
Mark Caballero ... animator / character designer (2 episodes, 2011-2012)
Seamus Walsh ... animator / character designer (2 episodes, 2011-2012)
Jun Hee Yu ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (2 episodes, 2015-2016)
Marc Ceccarelli ... animatic director (2 episodes, 2015)
Tristin Cole ... background painter / background artist (2 episodes, 2015)
Ryan Jouas ... character designer (2 episodes, 2015)
Hyun Kyu Lee ... head of layout: Rough Draft Korea Co, ltd. / head of layout: head of digital production: Rough Draft Korea Co, ltd. (2 episodes, 2015)
Kelly McGraw ... background painter (2 episodes, 2015)
Bob Jacques ... animation director (2 episodes, 2016-2017)
Dustin D'Arnault ... background painter (2 episodes, 2016)
Ernie Gilbert ... character designer (2 episodes, 2016)
Chad Soren Harper ... background painter (2 episodes, 2016)
Pablo Smith ... cg animation director (2 episodes, 2016)
Robert Hughes ... sheet timer (1 episode, 1999)
Christina Long ... color stylist (1 episode, 1999)
Mark O'Hare ... character layout artist (1 episode, 1999)
Mark Petlock ... overseas animation supervisor (1 episode, 1999)
Erik Wiese ... character layout artist / clean-up artist / key animator (1 episode, 1999)
Barbara Dourmashkin ... sheet timer (1 episode, 2000)
Glenn M. Higa ... final checker (1 episode, 2000)
Lenord Robinson ... animation director (1 episode, 2000)
Deborah Rykoff-Bennett ... color stylist (1 episode, 2000)
Jackie Stewart ... color stylist (1 episode, 2000)
David Wigforss ... digital animator (1 episode, 2002)
Cameron Baity ... stop-motion sequence producer (1 episode, 2004)
Juan Martinez ... background painter (1 episode, 2005)
James Baxter ... animator (1 episode, 2006)
Don Bluth ... animator / visual effects (1 episode, 2006)
David Lee ... visual effects (1 episode, 2006)
Alex Schaefer ... background painter (1 episode, 2006)
Frans Vischer ... animator (1 episode, 2006)
Ernest Chan ... digital animator (1 episode, 2007)
Chad Coyle ... digital animator (1 episode, 2007)
Sarah de Gaudemar ... stop motion animator (1 episode, 2009)
Mike Inman ... background painter (1 episode, 2011)
Hlynur Magnusson ... digital artist (1 episode, 2011)
Kelly Mazurowski ... animator (1 episode, 2011)
Musa Brooker ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Mike Dietz ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Dan Driscoll ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Chris Finnegan ... animation supervisor (1 episode, 2012)
Savelen Forrest ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Dillon Markey ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Justin M. Rasch ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Thomas R. Smith ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Douglas TenNapel ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Max Winston ... stop motion animator (1 episode, 2012)
Luke Brookshier ... character designer (1 episode, 2016)
Jeff Delierre ... background painter (1 episode, 2016)
Dan Dominguez ... animation writer (1 episode, 2016)
Randol Eagles ... background painter (1 episode, 2016)
Eric Filipkowski ... animation writer (1 episode, 2016)
Solomon Georgio ... animation writer (1 episode, 2016)
Derek Iversen ... animation writer (1 episode, 2016)
Woosung Jung ... head of digital animation: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
Sung Hun Kim ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
Kim Knowles ... background painter (1 episode, 2016)
Mr. Lawrence ... animation writer (1 episode, 2016)
Ilsung Lee ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)
Nath Milburn ... character designer (1 episode, 2016)
Clare O'Kane ... animation writer (1 episode, 2016)
Younghwa Yun ... animation director: Rough Draft Korea Co, ltd. (1 episode, 2016)

Series Casting Department 

Donna Grillo ... original casting (144 episodes, 1999-2015)
Jennie Monica ... casting coordinator / casting supervisor (28 episodes, 2000-2005)
Alex Gordon ... casting coordinator (23 episodes, 1999-2000)
Lorena Gallego ... casting assistant / casting coordinator (23 episodes, 2006-2010)
Shannon Reed ... casting assistant (21 episodes, 2005-2007)
Lyberti Nelson ... casting coordinator / casting assistant (21 episodes, 2013-2016)
Lara Tran ... casting assistant / casting coordinator (18 episodes, 2011-2014)
Molly Miller ... casting assistant (9 episodes, 2016)
Christine Yammine ... casting assistant (4 episodes, 2005)
Dawn Hershey ... casting coordinator (1 episode, 1999)

Series Costume and Wardrobe Department 

Terri Valazza ... wardrobe supervisor: live action / wardrobe: live action (2 episodes, 2001-2002)
Lisa Damato ... costume assistant: live action (1 episode, 2002)
Blanca Harper ... costume dresser: live action (1 episode, 2002)
Lisa Marie Harris ... costume assistant: live action (1 episode, 2002)
Cesar Magana ... wardrobe assistant (1 episode, 2007)
Elaine Montalvo ... wardrobe (1 episode, 2007)
Carol Binion ... costumer (1 episode, 2012)
Becky Van Cleve ... costumer (1 episode, 2012)
Robin Walsh ... costume supervisor (1 episode, 2012)

Series Editorial Department 

Christopher Hink ... supervising picture editor / picture editor (177 episodes, 1999-2016)
Jon Kinyon ... additional post-production services / additional post-production / archival editorial services / assistant picture editor (160 episodes, 1999-2016)
Jason Stiff ... director of post production / vice president of post production / director post production / senior director of post-production (133 episodes, 2001-2014)
C.J. Kinyon ... additional post-production services / additional post-production (85 episodes, 2007-2014)
Dexter P. ... colorist: DaVinci / colorist: Davinci (83 episodes, 1999-2016)
Kimberly Bowman ... additional post-production services / additional post-production (78 episodes, 2007-2014)
Lynn Hobson ... picture editor / avid editor / on-line editor (42 episodes, 1999-2005)
Brian Robitaille ... animatic editor (40 episodes, 2000-2004)
Rohner Segnitz ... additional post-production services / post-production / additional post-production (36 episodes, 2006-2014)
Barry Cohen ... on-line editor (34 episodes, 1999-2003)
Steve Downs ... animatic editor (34 episodes, 2005-2012)
Mishelle Fordham ... post-production assistant / post-production coordinator / additional post-production services / post-production services / post production services (33 episodes, 1999-2002)
Jeffrey Michael Adams ... post-production assistant / assistant editor / additional post-production services / picture editor / post-production services / supervising picture editor / additional editor / post production services (33 episodes, 2000-2007)
Amaris Cavin ... additional post-production services (29 episodes, 2007-2010)
Amy K. Wu ... additional post-production services (28 episodes, 2008-2014)
Jonathan Hylander ... additional post-production services / additional post-production (26 episodes, 2009-2014)
Dan Aguilar ... on-line editor (23 episodes, 1999-2001)
André Boutilier ... post-production / additional post-production services (23 episodes, 2005-2008)
Heather Adams ... post-production director (19 episodes, 1999-2000)
Estrella Capin ... animatic editor (17 episodes, 2011-2016)
Anna Adams ... post-production / additional post-production services (16 episodes, 2006-2008)
Austin Block ... post-production coordinator / post-production assistant (16 episodes, 2007-2011)
Gregory Mitchell ... machine room operator (16 episodes, 2014-2016)
Matt Brown ... post-production assistant (15 episodes, 1999-2000)
Shawn Trask ... post-production assistant (15 episodes, 1999-2000)
Ryan Mcfadden ... additional post-production services (15 episodes, 2012-2014)
Diana La Grandeur ... post-production coordinator (14 episodes, 2015-2016)
Gayle M. Grech ... on-line editor / supervising picture editor (13 episodes, 2001-2012)
Ruben Espinoza ... additional post-production services (13 episodes, 2010-2011)
Michael Petak ... additional post-production services / post-production services / post production services (11 episodes, 2000-2002)
Justin Smith ... additional post-production services (11 episodes, 2001-2005)
Christian Evans ... additional post-production services / post-production (11 episodes, 2007-2009)
Kyle Hayden ... additional post-production services / additional post-production (11 episodes, 2011-2014)
Lauren Slusser ... post-production coordinator (11 episodes, 2011-2014)
Oliver Pearce ... manager of post production (10 episodes, 2015-2016)
Kali Jacobs ... additional post-production services (5 episodes, 2007-2008)
Teale Wang ... color key supervisor (5 episodes, 2011)
Kip Gibson ... on-line editor (3 episodes, 1999-2001)
Bradley Carow ... picture editor (3 episodes, 1999)
Faust Pierfederici ... on-line editor (3 episodes, 2000-2001)
Margaret Hou ... on-line editor / picture editor (2 episodes, 2002)
Justin Baker ... animatic editor (2 episodes, 2005)
Brian Birkland ... on-line editor (1 episode, 1999)
Matt Corey ... assistant editor (1 episode, 1999)
Mark Merthe ... assistant editor (1 episode, 1999)
Jake Birkland ... on-line editor (1 episode, 2000)
Otto Ferrene ... picture editor (1 episode, 2003)
Jennifer Muro ... animatic editor (1 episode, 2007)
Kevin Zelch ... assistant picture editor (1 episode, 2008)
Alexis Block ... post-production coordinator (1 episode, 2012)
Bob Tomlin ... animatic editor (1 episode, 2015)

Series Location Management 

Michael Percival ... location manager (1 episode, 2003)

Series Music Department 

Nick Carr ... music editor / supervising music editor (73 episodes, 1999-2017)
Fabian Fernandez ... musician / composer: additional music / musician: guitarist / musician: guitar/bass / musician: guitar solo: "Zeus the Guitar Lord" / musician: guitars (72 episodes, 2007-2012)
Jennie Monica ... music coordinator / music supervisor (27 episodes, 2000-2005)
Erik Godal ... composer: additional music (20 episodes, 1999-2000)
Mark Fontana ... composer: additional music (13 episodes, 1999)
Billy Lincoln ... composer: additional music (8 episodes, 2011)
Stephen Hillenburg ... lyrics: theme song / composer: theme song / performer: "Bird Brains" (6 episodes, 2002-2011)
Jillinda Palmer ... music assistant / music coordinator (6 episodes, 2005-2012)
Andy Paley ... composer: additional music (5 episodes, 2005-2006)
Udi Harpaz ... composer: additional music (5 episodes, 2007-2014)
Derek Drymon ... lyrics: theme song (4 episodes, 2011)
Patrick Pinney ... musician: theme music / musician (3 episodes, 2011)
Eban Schletter ... composer: additional music / composer: additional songs (2 episodes, 2007)
Chino Oyamada Carr ... music editor (2 episodes, 2008-2009)
Assaf Rinde ... composer: stock music (2 episodes, 2011)
Norman Cabrera ... composer: additional music (1 episode, 1999)
William Griggs ... music editor (1 episode, 1999)
Pantera ... special musical guest (1 episode, 2001)
Bill Devine ... music mixer (1 episode, 2002)
Carlos Palazio ... performer: "Bird Brains" (1 episode, 2002)
Paul Tibbitt ... composer: additional music (1 episode, 2002)
Tentacle-Vision ... guitar solo 'zues the guitar lord' (1 episode, 2009)

Series Other crew 

Alan Smart ... supervising director (176 episodes, 1999-2017)
Vincent Waller ... creative director / technical director (120 episodes, 2005-2015)
Steven Banks ... story editor (94 episodes, 2005-2012)
Andrew Goodman ... production assistant / senior production assistant / script coordinator / production coordinator (91 episodes, 2007-2016)
Andrea Romano ... voice director (88 episodes, 2007-2012)
Derek Iversen ... production assistant / production coordinator / senior production coordinator (76 episodes, 1999-2008)
Scott Mansz ... overseas supervisor / overseas supervisor: Rough Draft Korea Co, ltd. (62 episodes, 2005-2016)
Eric Coleman ... production executive (60 episodes, 1999-2004)
Marcy Lynn Dewey ... production assistant / production coordinator (60 episodes, 1999-2004)
Derek Drymon ... creative director (60 episodes, 1999-2004)
Brian Koonce ... writing coordinator / executive assistant (55 episodes, 2009-2016)
Doug Williams ... overseas supervisor (49 episodes, 1999-2004)
Kristen Flores ... production coordinator / executive assistant / writing coordinator (48 episodes, 2007-2010)
Merriwether Williams ... story editor / executive story editor (47 episodes, 1999-2004)
Philip Harris ... production assistant / senior production coordinator / production coordinator (40 episodes, 2008-2014)
Alvaro Zelaya ... production coordinator / senior production coordinator (37 episodes, 2007-2011)
June Bliss ... production coordinator (34 episodes, 1999-2002)
Noeli Rosas ... production coordinator / senior production coordinator (32 episodes, 2005-2009)
Devon Lombardi ... production assistant / model cleanup (32 episodes, 2005-2007)
Megan Brown ... production coordinator (31 episodes, 1999-2001)
Kris Wimberly ... production assistant (28 episodes, 2010-2012)
George Rincon ... production assistant (27 episodes, 2005-2007)
Jackie Buscarino ... production assistant (26 episodes, 2001-2004)
Elise McCollum ... executive assistant (25 episodes, 2000-2002)
Jennie Monica ... executive assistant (23 episodes, 1999-2000)
Alex Gordon ... script coordinator (20 episodes, 1999-2000)
Melissa Hawkins ... writing coordinator (19 episodes, 2005-2007)
Tom Kenny ... voice director (18 episodes, 2001-2017)
Ariel Goldberg ... manager: recruitment (15 episodes, 2015-2016)
Michelle Bryan ... production coordinator (14 episodes, 2001-2004)
Kevin Iwaki ... archive and resource library (14 episodes, 2015-2016)
Ryan Mcfadden ... archive and resource library (14 episodes, 2015-2016)
Emily Merl ... production coordinator (14 episodes, 2015-2016)
Jim Leber ... technical engineering assistant / engineering assistant / second engineer (13 episodes, 1999-2002)
Peter Burns ... story editor (13 episodes, 1999)
Alex Deligiannis ... production assistant (13 episodes, 2007-2008)
John Richard Powell ... senior director of technical services / director of technical services (12 episodes, 2000-2002)
Nathan W. Johnson ... executive assistant (12 episodes, 2002-2004)
Armay Roque ... production assistant (12 episodes, 2015-2016)
Gahyun Baek ... production translation: Rough Draft Korea Co, ltd. (10 episodes, 2015-2016)
Tim Hill ... story editor / developed by (9 episodes, 2005-2011)
Kyle McCulloch ... story editor (9 episodes, 2015-2016)
Paul Anderson ... production coordinator / senior production coordinator (9 episodes, 2016)
Steven Kellams ... background scanning (8 episodes, 2001-2002)
Eric Stanton ... background scanning (8 episodes, 2001-2002)
Kimberly Bowman ... archive and resource library (8 episodes, 2015-2016)
Stephen Christian ... background scanning (7 episodes, 2001-2002)
Susan Jones Harris ... production assistant (7 episodes, 2007-2009)
Ben Haist ... production assistant (5 episodes, 2016)
Mr. Lawrence ... story editor (4 episodes, 2001-2017)
Melissa Webster ... writing coordinator (3 episodes, 2007-2008)
Carl Linton ... overseas supervisor (3 episodes, 2008-2015)
Andrew Overtoom ... footage provider / stock footage provider (2 episodes, 2007-2011)
Chris Pianka ... archive and resource library (2 episodes, 2015)
Anna Martino ... archive and resource library (2 episodes, 2016)
Dina Buteyn ... executive assistant (1 episode, 1999)
Tony Garcia ... production coordinator (1 episode, 1999)
Andy Rheingold ... production executive (1 episode, 1999)
John Powell ... senior director of technical services (1 episode, 2000)
Patrik Thelander ... production assistant: live action sequences (1 episode, 2001)
Cameron Baity ... puppeteer (1 episode, 2002)
Varda Bar-Kar ... script supervisor: live action (1 episode, 2002)
Mark Caballero ... puppeteer (1 episode, 2002)
Jonathan Silsby ... puppeteer (1 episode, 2002)
Ian Jordan ... production assistant: live action (1 episode, 2003)
Kevin Carlson ... puppeteer (1 episode, 2007)
Thom Fountain ... puppeteer (1 episode, 2007)
Mike Mitchell ... director: live action (1 episode, 2007)
Christine Papalexis ... puppeteer (1 episode, 2007)
Aline Robey ... assistant production coordinator (1 episode, 2007)
Paul Tibbitt ... director: live action (1 episode, 2007)
Geoff Warner ... production coordinator (1 episode, 2007)
Nicholas R. Jennings ... developed by (1 episode, 2011)
Justin Connolly ... production assistant (1 episode, 2012)
Elyse Kelly ... fabricator (1 episode, 2012)

Series Thanks 

Mark Taylor ... special thanks (30 episodes, 2005-2014)
Brown Johnson ... special thanks (24 episodes, 2008-2014)
Brandon Hoang ... special thanks / thanks (16 episodes, 2012-2014)
Dale Malinowski ... coordinator (14 episodes, 2015-2016)
Margie Cohn ... special thanks (11 episodes, 2006-2008)
Claudia Spinelli ... special thanks (11 episodes, 2006-2008)
Stacey Kim ... special thanks (8 episodes, 2009-2011)
Roland Poindexter ... special thanks (8 episodes, 2009-2011)
Steven Hicks ... special thanks (1 episode, 2002)
Joe Milligan ... special thanks (1 episode, 2002)
Alan Smart ... special thanks (1 episode, 2007)
Charlie Correales ... animation (1 episode, 2009)
Ethan Partington ... animation (1 episode, 2009)
Ernest Borgnine ... in memory of (1 episode, 2012)
Rich Magallanes ... special thanks (1 episode, 2012)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page