Edit
The Last Producer (2000) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Burt Reynolds

Writing Credits (WGA)  

Clyde Hayes ... (written by)

Cast (in credits order)  

...
Bo Pomerantz
...
Studio Guard
...
Restaurant Manager (as Leslie Rae Bega)
...
Damon Black
...
Teddy
...
Moogian
...
Nidal
...
Syd Wolf
...
Rueben Tallridge
...
Henry Moore
...
Dee Freeman
...
Frances Chadway
...
Maitre D'
Charles Lanyer ...
Biderman
...
Cabbie
...
Mira Wexler
...
Austin Green
Marvin J. McIntyre ...
Manny
...
Julia Tallridge
...
Studio Guard #2
...
Sarky
...
Maude Chasen
E.J. Peaker ...
Rosie
Kimberly Pullis ...
Cocktail Waitress
...
...
Sheri Ganse
...
Poker Player
...
Poker Player (as Anthony John Denison)
...
Poker Player
...
Poker Player
...
Poker Player (as Shecky Green)
...
Poker Player
Rest of cast listed alphabetically:
...
Dancer
...
Niki
...
(uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Daniel Bigel ... producer
Vince Cirrincione ... producer (as Vincent Cirrincione)
Tod Feuerman ... co-producer
Clyde Hayes ... co-producer
Donald Kushner ... executive producer
Peter Locke ... executive producer
Michael Mailer ... producer
Phil Mittleman ... co-executive producer
Robert Lansing Parker ... line producer (as Lansing Parker)

Music by 

Peter Manning Robinson

Cinematography by 

Nick McLean ... director of photography (as Nick McLean Sr.)

Film Editing by 

Jennifer Jean Cacavas
Tod Feuerman

Casting By 

Allison Cowitt
Mike Fenton

Production Design by 

Suzette Ervin

Set Decoration by 

Elizabeth Zdansky

Costume Design by 

Warden Neil

Makeup Department 

Leslie Ann Anderson ... key hair stylist (as Leslie Anne Anderson)
Nancy Baca ... assistant makeup artist
Linda De Andrea ... hair stylist: Ms. Ann-Margret (as Linda DeAndrea)
Leonard Engelman ... makeup artist: Ms. Ann-Margret (as Leonard Engleman)
Isabel Harkins ... key makeup artist
Brian McManus ... makeup artist: Mr Reynolds (as Brian K. McManus)
Carme Tenuta ... additional makeup artist (as Carmé Tenuta)
Brent Winholt ... assistant hair stylist (as Brent Alan Winholt)
Isabel Harkins ... makeup department head (uncredited)

Production Management 

Teresa Garber ... post-production supervisor
Robert Lansing Parker ... unit production manager (as Lansing Parker)
Frank Hildebrand ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Karen N. Horwitz ... second assistant director
Rebecca Levinson ... additional second assistant director
Maria L. Melograne ... first assistant director
Aaron Penn ... second second assistant director

Art Department 

Frank Addotta ... construction coordinator
Rick Anderson ... additional swing
Angelique Auzerais ... art department coordinator
Dan Begakis ... assistant property master
Frank Bertolino ... swing (as Frank Anthony Bertolino)
Dort Clark ... leadman (as Dort Donald Clark)
Todd Ellis ... property master
Kirk Essiambre ... additional assistant property master
David Fencl ... additional assistant property master
Charlotte Malmloff ... set dresser (as Charlotte Malmlöf)
Monti Santilli Rainbolt ... additional assistant property master
Ryan Schossow ... scenic painter

Sound Department 

Erik Aadahl ... sound effects editor
Deb Adair ... adr mixer
Jane Boegel ... adr editor
Barbara J. Boguski ... adr editor (as Barbara Boguski) / dialogue editor (as Barbara Boguski)
Charles J. Bond ... cable sound
Steve Cain ... boom operator (as Stephen Cain)
Russell DeWolf ... dialogue editor (as Russ Dewolf)
Pete Elia ... adr mixer
Andrew Ellerd ... sound effects editor
Stephen Fitzmaurice ... adr mixer / foley recordist
Michael Hamm ... sound consultant: Dolby (as Mike Hamm)
J. Stanley Johnston ... sound re-recording mixer (as Stanley Johnston)
C. Darin Knight ... production sound mixer
Gustavo Medina ... foley mixer
Chuck Michael ... sound supervisor
Stacey Michaels ... adr mixer
Greg Morton ... utility sound
Todd Niesen ... dialogue editor
Dale W. Perry ... foley artist (as Dale Perry)
Elmo Ponsdomenech ... sound re-recording mixer
Andy Potvin ... stereo sound consultant: Dolby
Bill Ward ... sound effects editor
Chris Ostler ... sound recordist (uncredited)

Special Effects by 

Bill Cochran ... special effects assistant
John C. Hartigan ... special effects coordinator
Paul Hickerson ... pyrotechnician
David Waine ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Eric Heavens ... digital artist
O.T. Hight ... visual effects artist
Dan Schmit ... visual effects supervisor
Christopher Dusendschon ... hazeltine optical element timing: THDX (uncredited) / main title and in-show optical compositor: THDX (uncredited)

Stunts 

John Alden ... stunt coordinator
Danny Downey ... stunt driver
Gary J. Wayton ... stunt coordinator
Carrick O'Quinn ... stunt double (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Gary Alonso ... additional lighting technician (as Gary 'Sugar' Alonso)
Alex Barraza ... dolly grip: "b" camera
Tim Bellen ... Steadicam operator / camera operator
Kevin Blauvelt ... best boy electric
Roger Blauvelt ... additional lighting technician (as Roger E. Blauvelt)
Gerald H. Boatright ... gaffer
Timothy Brennan ... dolly grip (as Tim Brennan)
Chuck Fowler ... electrician
Peter Freeman ... additional lighting technician
Adam Glick ... additional lighting technician (as Adam Seth Glick)
Bernie Hagadorn ... company grip
Donald L. Hartley ... dolly grip: "b" camera
Tom Hutchinson ... second assistant camera: "b" camera (as Thomas A. Hutchinson)
John Johnson ... still photographer (as John P. Johnson)
Norman G. Langley ... camera operator: "b" camera
C. James Lewis ... second assistant camera
Brian Lynch ... second assistant camera: "b" camera
Steve Masias ... camera loader
Tom May ... key grip (as Thomas P. May)
Nicholas S. McLean ... first assistant camera
Gary Miller ... camera operator: titles
Nino Neuboeck ... first assistant camera: "b" camera
Danny Plante ... best boy grip (as Daniel Plante)
John J. Plante ... dolly grip: "b" camera
Steve Robertson ... dolly grip: "b" camera
Dale Robinette ... additional still photographer
Keith Roverud ... electrician
Thomas M. Seber ... additional lighting technician
Mike Shaheen ... video assist operator
Yang Smith ... electrician
Howard Wexler ... director of photography: second unit
André T. Williams ... additional lighting technician

Casting Department 

Rich King ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Nancy Au ... costume department supervisor (as Nancy Capper)
Jill Lucas ... wardrobe department intern
Agata Maszkiewicz ... costumer
Lori Pietruszka ... wardrobe department intern

Editorial Department 

Bob Fredrickson ... color timer
Scot J. Kelly ... associate editor
Bob Wenokur ... executive in charge of post-production
Z. Jean Woods ... assistant editor
Jeff Mack ... colorist: dailies (uncredited)

Music Department 

Cherish Alexander ... composer: song "In Between"
Fil Brown ... composer: songs "Salsa Tossa", "Double Dream Dance"
Dan Raziel ... music editor

Transportation Department 

Robert D. Anderson ... driver
Billy Cardenas ... driver
John J. Cardos ... driver
Brian Crispin ... driver
Jerry Glassman ... driver
Troy Gould ... picture car coordinator
Guy J. Graves ... picture car coordinator
Tom Hallowell ... transportation captain (as Tom Halowell)
Frederick Johnston ... driver
Kevin Lindstrom ... driver
Eric Miller ... transportation coordinator
Charles A. Moore ... driver
Victor Moore ... driver (as Victor A. Moore)
James Wade ... driver
Dave Walden Jr. ... driver (as David 'J.R.' Walden)

Other crew 

Alan Abrams ... legal services
Liz Amsden ... production executive
David Atkinson ... assistant: Burt Reynolds
Blake Busby ... graphic artist: titles
Erick Cheren ... production assistant
Therese Clinton ... craft service
Chris Connolly ... assistant: Michael Mailer
David Cortez ... additional security
Steve Crosby ... provider: cellular service
Willis Davidson ... set intern
Guin Dill ... animal trainer (as Guin Noland)
Dennis Dorney ... lineup: titles
Jill Ettinger ... assistant: Daniel Bigel & Michael Mailer
Kiley Fascia ... production accountant (as Kiley S. Fascia)
Gail Gomez ... post-production accountant
Dennis Hadley ... key set production assistant
Scott E. Hart ... animal trainer (as Scott Hart)
Leif Helland ... unit publicist
Lyal Holmberg ... key assistant location manager (as Lyal R. Holmberg)
Lonnie Johnson ... set medic
Kate Kelly ... assistant production coordinator
Carol Kitinski ... craft service (as Carol W. Kitinski)
Alwyn Kushner ... production assistant (as Alwyn Hight Kushner)
Heather Kwiecinski ... production coordinator
Julie Landholt ... graphic artist: titles
Sophie Luxmoor ... key set production assistant (as Sophie Luxmoore)
Julie Mall ... provider: paging services
Mike McClure ... provider: cellular phones
Steve Minkom ... provider: paging services (as Steve Minkow)
Karen P. Morris ... first assistant accountant
Jennifer Rae Smith ... title coordinator
Edward Ramirez ... security supervisor
Danny Re ... office production assistant (as Daniel C. Ré)
Kenneth F. Rose ... personal security: Burt Reynolds
Federico Salas ... assistant chef
Paul Studabaker ... provider: cellular phones
Cindy Taylor ... production assistant (as Cindy A. Taylor)
Scott Tibbets ... provider: cellular service
Cynnie Troup ... script supervisor
David Van Dam ... assistant location manager
Gary Wigglesworth ... chef
Paul Wilson ... location manager
Richard Bellos ... stand-in: Burt Reynolds (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page