Edit
Geppetto (TV Movie 2000) Poster

(2000 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

Tom Moore

Writing Credits (in alphabetical order)  

Carlo Collodi ... (story)
David I. Stern ... (teleplay) (television story)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
...
Prof. Buonragazzo
...
...
Ring Leader
...
Sra. Giovanni
...
The Magician
Melissa Jo Bailey ...
Featured (as Melissa Bailey)
George Ball ...
...
Randy Brenner ...
Patti Cohenour ...
Kay Cole ...
...
Bernardo
Dane De Forest ...
Maxim Dembow ...
Jonathan Dokuchitz ...
...
Travis Forster ...
Jason Graae ...
Michael Halpin ...
Rebecca Hart ...
...
...
Dashanae Johnson-Smith ...
Jahquache Johnson-Smith ...
Featured (as Jahqueche Johnson-Smith)
Shauntae Johnson-Smith ...
...
...
Kristin Klabunde ...
Kyme ...
Tessa Ludwick ...
...
Featured (as Christopher Marquette)
...
Bree Miller ...
Paige Miller ...
...
...
Teresa Parente ...
...
Michael Patterson-Crohn ...
...
...
...
...
Tanner Lee Prairie ...
Teri Ralston ...
...
...
...
Victoria Strong ...
...
Kayla Tobey ...
Richard Vida ...
Arnetia Walker ...
...
...
Nolan Yard ...
...
...
Stevie Acuna ...
Cheryl Baxter ...
Sue Connor ...
Grover Dale ...
Kristin Draudt ...
Bret Easterling ...
Greg Engle ...
Lorraine Fields ...
...
John Jacquet Jr. ...
Resident of Idyllia (as John Jacquet)
Troy Johnson ...
Randy Lamb ...
Morgan Nagatani ...
Noelle North ...
George Ratliff ...
...
Drew Smith ...
Aaron Spann ...
...
Eddie Campbell ...
André Carthen ...
Robert Garcia ...
Brittany Rose Hammond ...
Joseph Hernandez ...
Tyler Holt ...
Josh Johnson ...
Megan Marumoto ...
Hal Robinson ...
Elan Rosenberg ...
Alexious Toliver ...
Jay Edward Anthony ...
Pleasure Island inhabitant
Michael Betham ...
Pleasure Island inhabitant
Christian Buenaventura ...
Pleasure Island inhabitant
...
Pleasure Island inhabitant
...
Pleasure Island inhabitant
Zachary Irvin ...
Pleasure Island inhabitant
Michael Minden ...
Pleasure Island inhabitant
...
Pleasure Island inhabitant
...
Circus performer
...
Circus performer
...
Circus performer
Svetla Krasteva ...
Circus performer
Birgit K. Schier ...
Circus performer
Armando Farfan Jr. ...
Circus performer
Fiona Jackson ...
Circus performer
Bianca Sapetto ...
Circus performer
Brian Searle ...
Circus performer
Christine Vanloo ...
Circus performer
Rest of cast listed alphabetically:
Johnny Britt ...
Roustabout (singing voice)
Terron Brooks ...
Roustabout (singing voice)
Alan Zachary ...
Roustabout (singing voice)
...
Extra (uncredited)
...
Featured (uncredited)
Shannon Sutter ...
Vocalist - 2000 (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Drew Carey ... executive producer
Ronald E. Frazier ... supervising producer
Peter M. Green ... supervising producer (as Peter Green)
Marcy G. Kaplan ... co-producer
Mike Karz ... executive producer
James Pentecost ... executive producer
Ted Zachary ... producer

Cinematography by 

Stephen M. Katz

Film Editing by 

Virginia Katz

Casting By 

Natalie Hart
Jason La Padura

Production Design by 

Charles Wood ... (as Charles J.H. Wood)

Art Direction by 

Mark Zuelzke

Set Decoration by 

Garrett Lewis

Costume Design by 

Hope Hanafin

Makeup Department 

Gloria Pasqua Casny ... hair stylist
Tommy Cole ... makeup artist
Judy Crown ... key hair stylist
Eric Dennis ... property assistant
Shirley Dolle ... hair stylist
Carol F. Doran ... wig maker
Earl Ellis ... prosthetics artist
Margie Kaklamanos ... makeup artist (as Margie Latinopoulos)
Erwin H. Kupitz ... wig maker (as Irwin Kuditz)
Sean Langdon ... set dresser
Warren Lewis ... hair stylist
Patricia Messina ... key makeup artist
Mary Kay Morse ... additional prosthetics
Paul Mugavero ... set dresser
Stan M. Olexiewicz ... scenic artist
Charlene Osterman ... additional makeup artist
Lisa Pharren ... additional makeup artist
Cheri Ruff ... additional key hair stylist
Francine Shermaine ... hair stylist
Shannon Soucie ... hair stylist
Michael Westmore ... prosthetics creator

Production Management 

Brenda K. Kyle ... executive in charge of production
J.B. Levine ... post-production supervisor
Ted Zachary ... unit production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Laura Bevis ... dga trainee
Paula Case ... second second assistant director
Jeffrey M. Ellis ... first assistant director
Rich Sickler ... second assistant director

Art Department 

Tony Belmonte ... set dresser
Thomas Betts ... set designer
Mauro Borrelli ... illustrator
Zachery A. Coiteau ... set dresser
Mike Combs ... greens foreman
Kevin Conlin ... construction coordinator
Joe Crouch ... construction foreman
Ron Davis ... property maker foreman
Mykel Denis ... specialty props
Eric Dennis ... property assistant
John Eaves ... illustrator
Benjamin Edelberg ... set designer
Victor Espinoza ... construction foreman
Gregory Griffith ... set dresser
Gary Isbell ... lead man
Scott G. Jones ... set dresser
Kevin Kalaba ... art department assistant
Carol Kiefer ... art department coordinator
Sean Langdon ... set dressing gangboss
Julia K. Levine ... set designer
Jeff Markwith ... set designer
Duane Mason ... property maker foreman
Martin Roy Mervel ... set designer
Dennis Miyamoto ... construction foreman
Ralph Mock ... paint department head
Paul Mugavero ... set dresser
Henry Munoz ... construction foreman
Thomas J. O'Brien ... paint department head
Stan M. Olexiewicz ... scenic artist
Craig Raiche ... property assistant
Eric Roemheld ... set dresser
Robert R. Schaefer II ... paint department head
Nathan Schroeder ... storyboard illustrator
David Scott ... property master
Alex Sessing ... on-set greensman
John Stearns ... carpenter
Viva Wang ... set designer
Brian Ripley ... specialty props (uncredited)

Sound Department 

Tim Chilton ... foley artist
Thomas Giordano ... cable person (as Tom Giordana)
Terry O'Bright ... sound re-recording mixer
Keith Rogers ... sound re-recording mixer
David M. Ronne ... production sound mixer
David Schneider ... cable person
Cary Weitz ... boom operator

Special Effects by 

Jeff Bresin ... special effects technician
Timothy B. Graham ... special effects
John Hansen ... special effects operator
John C. Hartigan ... special effects coordintator (as John Hartigan)
Wayne Incorvaia ... special effects operator
Mike Thompson ... special effects foreman
Chris Walkowiak ... special effects operator

Visual Effects by 

Jeff Beaulieu ... visual effects executive producer
Kelly Bechtle-Woods ... 3D tracking: POP Animation
Sebastian Bilbao ... digital artist: pop unit
Jonathan Block ... 3D animator: Encore Visual Effects / digital artist: Encore Visual Effects
Jonah Brennan ... digital artist: Encore Visual Effects
Sonja Burchard ... Inferno compositor
S. 'Kiki' Chansamone ... lead Inferno compositor
Deak Ferrand ... matte painter: POP
Sandra Germain ... digital artist: pop unit
Michael S. Harbour ... digital supervisor
Robert Hubbard ... digital artist: pop unit
Peter King ... visual effects assistant editor
Eric Mises-Rosenfeld ... visual effects supervisor
Sean Mullen ... digital compositor: Encore Visual Effects
Antoinette Perez ... visual effects coordinator
Raymond Pettit ... digital artist: Encore Visual Effects
Marc-Andre Samson ... digital artist: pop unit
Elisa Sauleda ... Inferno compositor
Janette Shew ... visual effects producer
Timmy Tom ... visual effects assistant editor
Bob Williamson ... visual effects editor
Gary Williamson ... visual effects editor
Chris Y. Yang ... digital artist: Encore Visual Effects

Stunts 

Laura Dash ... stunts
Kane Hodder ... stunts
Ernie F. Orsatti ... stunt coordinator
Noon Orsatti ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Marshall Adams ... gaffer
Steve Barnes ... additional camera operator / first assistant camera
Miguel Benavides ... grip (as Miguel Bernavides)
Walter Bithell ... rigging electrician
Scott Crabbe ... key video assist operator
Matthew Devitt ... grip
Tammy Fouts ... additional assistant camera
Taryn Freitas ... additional assistant camera
Michael Goldman ... best boy grip
Renee Hedstrom ... second assistant camera: "a" camera
Michael S. Hennessy ... lamp operator
Frank Hughes ... best boy electric
Scott Humbert ... still photographer
Jay M. Huntoon ... video assist operator
Duane Journey ... dolly grip
Rick Lamb ... first assistant Steadicam
Richard A. Ludt ... "b" camera dolly grip
Ken Metz ... grip
Peggy Names ... playback operator
John Pierce ... rigging gaffer
Andrew Rozendal ... video assistant
Michael J. Selph ... additional assistant camera
Bruce Sharp ... lamp operator
Andrew Smith ... best boy electric
Curtis Smith ... grip
Daisy Smith ... additional assistant camera
Peter Smith ... lamp operator
Peter M. Smith ... electrician
Paul Stockwell ... lamp operator
Michael Stumpf ... second assistant camera: "a" camera
Keith Talley ... key grip
Jordan Valenti ... rigging best boy
Daniel P. Venti ... additional assistant camera
Dan Wagner ... first assistant camera: "a" camera
Mike Watson ... camera loader
Robert A. Wood ... lamp operator (as Bob Wood)
Elizabeth Ziegler ... Steadicam operator (as Liz Zeigler)

Casting Department 

Laura Adler ... casting associate
Jennifer Saxon ... extras casting
Sasha Adkinson ... extras casting (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Marjorie K. Chan ... costumer
Marcy Grace Froehlich ... assistant costume designer
Mitzi Haralson ... costumer
David W. King ... costumer (as David King)
Bridget Ostersehlte ... costume supervisor
Jessica Peel ... costumer

Editorial Department 

Brian 'Crash' Carlucci ... colorist
Paul Lear ... colorist
Deborah Romare ... assistant editor (as Deborah Sahagun)
Mike Schneider ... dailies colorist

Music Department 

Mark Agostino ... music playback operator
Doug Besterman ... song orchestrator
Robert Billig ... conductor
Tim Boot ... music editor
Marshall Bowen ... music preparation
Daniel Allan Carlin ... music supervisor
Jay Condiotti ... musician
David Cullen ... song orchestrator
Joseph Di Blasi ... musician
Andrew Dorfman ... music editor
Martin Erskine ... music arranger / musical underscore / orchestrator
Christopher Guardino ... additional orchestrator / song orchestrator
Jim Harrison ... music editor
Larry Hochman ... song orchestrator
Lisa Janacua ... music preparation
Gayle Levant ... musician
Jeff Lingle ... music editor
David Loeb ... musician
Frank Marocco ... musician
Ralph Morrison ... musician
Laurence O'Keefe ... dance music arranger
Bobbi Page ... vocal contractor
Julia Quinn ... music coordinator
John Richards ... music mixer
Stephen Schwartz ... music and lyrics by
Jeanette Surga ... supervising music editor
Danny Troob ... song orchestrator
Eric Vetro ... vocal coach
Booker White ... music preparation
Reggie Wilson ... orchestra manager
Terry Wilson ... music editor
Alan Zachary ... music coordinator
Frank Macchia ... music preparation (uncredited)

Transportation Department 

John Archer ... driver
Dale Clarke ... driver
Robin Frenchy ... driver
Steve Garcia ... driver
Craig Lietzke ... transportation coordinator
K.C. Peterson ... driver
Glen R. Polzel ... driver
Chuck Schmitter ... driver
David Shaffer ... transportation coordinator
Bruce Souther ... driver
Mike Stevens ... driver
Chuck Thompson ... driver
Jon White ... driver

Other crew 

John Angier ... programmer: Stephen Schwartz
Lisa Annitti ... production assistant
Bob Baker ... puppet master
Barbara Bass ... studio teacher
Robert Bell ... stand-in
Sheriden Booker ... production assistant
Michael E. Boyle ... livestock wrangler (as Mike Boyle)
Shelley S. Boyle ... donkey trainer (as Shelly Boyle)
Judith M. Brown ... studio teacher (as Judy Brown)
Kim Burke ... wrangler
James Chankin ... location manager
Meredyth Cohn ... assistant to executive producer
Phillip Cowling ... wrangler
Wendy Davies ... stand-in
Chris Debiec ... production coordinator (as Christopher A. Debiec)
Marco DiMercurio ... assistant: Drew Carey
Daniel Egan ... assistant production coordinator
Richie Gaona ... circus coordinator
Pascal Grapard ... assistant to executive producer
Drew Hayes ... production assistant
Andrew Hays ... production assistant
Russell Hollander ... assistant to executive producer
B. Kemo Hughes ... production assistant
Fiona Jackson ... assistant to director
Jason Z. Kemp ... production assistant
Melissa Kinnicutt ... assistant production coordinator
Jack Lange ... stand-in
Robert E. Lee ... production accountant
Michele Lynch ... assistant choreographer
Kerric Macdonald ... production assistant
Rob Maron ... stand-in
Samantha McElroy ... adr loop group
Sandy McNeil ... studio teacher
Suzanne McRobert ... script supervisor
Mark Meismer ... second assistant choreographer
Jeffrey Meyer ... wrangler
Jerry Mitchell ... choreographer
Rose Ordile ... cat trainer
Susan Reccius ... studio teacher
Benjamin Ronne ... production assistant
Jimmy Sherwood ... wrangler
Jenny Siff ... assistant: Stephen Schwartz
Geoffrey R. Smith ... location manager
Don Spinney ... wrangler (as Donald F. Spinney)
Sheree Steiner ... assistant to executive producer
Jack Stern ... studio teacher
Gerald Sternbach ... rehearsal pianist
Karen L. Thomas ... cat trainer
Kim Thorpe ... craft service
Robert C. Thurwell ... craft service
Bill Vergos ... accounting clerk
Andrew C. Whitelaw ... digital asset manager: pop unit
Michael A. Wills ... craft service
Tracey Wise ... assistant to supervising producer
Allen Wong ... assistant accountant
Alan Zachary ... assistant to producer / script coordinator
Jack E. Herman ... extras set coordinator (uncredited)
Matthew Howard ... adr loop group (uncredited)
Christopher Winsor ... adr loop group (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page