Edit
Red Planet (2000) Poster

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Antony Hoffman

Writing Credits (WGA)  

Chuck Pfarrer ... (story)
 
Chuck Pfarrer ... (screenplay) and
Jonathan Lemkin ... (screenplay)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
Jessica Morton ...
Caroline Bossi ...
Bob Neill ...
Rest of cast listed alphabetically:
...
Space Suit (voice) (uncredited)

Produced by 

Bruce Berman ... producer
Mark Canton ... producer
Stephen Jones ... associate producer
Andrew Mason ... executive producer
Chuck Pfarrer ... executive producer
Jorge Saralegui ... producer
Charles J.D. Schlissel ... executive producer

Music by 

Graeme Revell

Cinematography by 

Peter Suschitzky

Film Editing by 

Robert K. Lambert
Dallas Puett ... (as Dallas S. Puett)

Casting By 

Lora Kennedy

Production Design by 

Owen Paterson

Art Direction by 

Hugh Bateup
Catherine Mansill

Set Decoration by 

Brian Dusting

Costume Design by 

Kym Barrett

Makeup Department 

Paul Engelen ... makeup artist: Mr. Kilmer
Deborah Lanser ... makeup artist
Nuggett McCabe ... makeup artist
Vera Mitchell ... hairdresser: Mr. Kilmer
Erica Wells ... hair stylist

Production Management 

Debbi Bossi ... post-production supervisor
Daniel R. Chavez ... executive in charge of post production
Stephen Jones ... unit production manager
Simon Lucas ... assistant unit manager: second unit
Paul Messer ... unit manager: second unit
Vicki Popplewell ... production manager
Bill Draper ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Matthew Bartley ... assistant director (as Matt Bartley)
Graeme Burfoot ... second unit director
Colin Fletcher ... first assistant director
Giovanni Pacialeo ... third assistant director (as Johnny Pacialeo)
Noni Roy ... assistant director
Julian Ryan ... assistant director: second unit
P.J. Voeten ... assistant director: second unit (as Peter Voeten)
Drew Bailey ... third assistant director: second unit (uncredited)

Art Department 

Joshua Black ... set finisher
Peta Black ... scenic painter
Timothy Burgard ... storyboard artist
Andrew Chan ... draughtsperson
William Chiu ... model maker
Brad Diebert ... standby carpenter
Fiona Donovan ... set designer
Laurie Faen ... additional art director / art director: Australia / art director: Jordan
Jesse Fernley ... concept artist
Judith Harvey ... set designer
Michael Henry ... mouldmaker
Jane Kilkenny ... model builder
Amanda Le Guay ... CAD draftsperson
Billy Malcolm ... head scenic artist
Kevin McManus ... model maker
Lewis Morley ... concept model maker
Simon Murton ... robot designer
John Pickering ... construction coordinator
Mark Powell ... property maker
Jocelyn Quioc ... art department accountant
David Russell ... production illustrator
Mark Sexton ... storyboard artist
Phil Shearer ... illustrator
Pheng Sisopha ... junior draftsperson
Liz van den Berg ... set painter
Philip Worth ... construction supervisor
Lorrie Campbell ... set designer (uncredited)
Brandon Hendroff ... set designer (uncredited)
Gavin Jones ... sculptor (uncredited)
Steve Riera ... art department assistant (uncredited)
Constantine Sekeris ... conceptual designer (uncredited)
Michael Smale ... set designer (uncredited)

Sound Department 

Richard Adrian ... sound effects designer
Chad Algarin ... sound recordist
Nancy Barker ... assistant sound editor
Ron Bartlett ... sound re-recording mixer
Thom Brennan ... supervising foley editor
Paul 'Salty' Brincat ... production sound mixer
Rod Conder ... boom operator
Dane A. Davis ... sound designer / supervising sound editor
Joe Dorn ... supervising adr editor
Julia Evershade ... supervising sound editor
Stephanie Flack ... supervising dialogue editor
Eric Cameron Hosmer ... sound editor
Andrew Lackey ... sound effects designer
Mary Jo Lang ... foley mixer
Eric Lindemann ... sound effects editor (as Eric Lindeman)
Frank Long ... assistant sound editor
Noel McIntosh ... assistant sound editor
David McRell ... assistant sound editor
Alyson Dee Moore ... foley artist (as Alyson Moore)
Thomas J. O'Connell ... adr mixer
Jeremy Peirson ... sound effects editor
John Roesch ... foley artist
Mark Smith ... sound re-recording mixer
Jenny Sutcliffe ... boom operator
Donna G. Walker ... post sound operations
Dominique Decaudain ... foley artist (uncredited)
Carolyn Tapp ... foley recordist (uncredited)

Special Effects by 

Richard Alexander ... special effects
Dan Andrews ... special effects
Billy Aziz ... special effects logistics
Russell Barker ... special effects
Dave Barkovitz ... special effects technician
Enrique Bilsland ... mechanical designer
Rodney Burke ... special effects supervisor
Oscar G. Castillo ... effects animator
Tom Davies ... special effects coordinator
Michael Del Rossa ... special effects crew
Lloyd Finnemore ... special effects
Damian Fisher ... mold shop supervisor / special effects technician
Patrick M. Gerrety ... special effects
Paul Gorrie ... special effects technician
Adam Grace ... special effects
Rob Heggie ... second unit supervisor
Leo Henry ... special effects technician
David James ... special effects
Jeff Jingle ... mechanical design
Adam Khamis ... special effects assistant/runner
Tom Killeen ... costume painter
John R. McConnell ... pre-visualization and design: XFX Inc.
Kent Miklenda ... subcontract effects elements
David Monzingo ... painter: Steve Johnson's XFX
Shane Murphy ... special effects
Dan Oliver ... special effects
Tuck John Porter ... special effects fabricator
David Pride ... special effects (as Dave Pride)
Tad Pride ... special effects supervisor
Tim Riach ... special effects technician
Stuart Rowsell ... fibreglass technician
Michelle Russell ... special effects
Arthur Spink Jr. ... special effects
Douglas J. Stewart ... costume painter: XFX
Taj Trengove ... special effects technician
Steve Fink ... fabricator (uncredited)
Steve Newburn ... mold department: Steve Johnson's XFX (uncredited)
Scott Oshita ... machinist (uncredited)

Visual Effects by 

Victor Abbene ... visual effects: chief lighting technician
Romulo Adriano Jr. ... visual effects assistant
Tony Anderson ... visual effects
Etienne Andlau ... rotoscope artist: Flash Film Works (as Etienne Terblanche)
Darryl Anka ... storyboard artist
James G. Anka ... model maker
Jason Armstrong ... animator: Metrolight Studios
Jeffrey Arnold ... compositor: Flash Film Works
Hunter Athey ... character animator
Kenneth Au ... digital compositor
Christian Aubert ... technical director: Digital Domain
Jeffrey Edward Baksinski ... motion tracking supervisor: Cinesite (as Jeff Baksinski)
Scott Ballard ... lead character technical director
Laura Barbera ... CG modeler / digital artist
Lynn Basas ... digital artist: Cinesite
James Battersby ... digital integration lead
Yakov Baytler ... digital artist
Judith Bell ... digital compositor
Susana Bentsen ... digital artist
Nancy Bernstein ... visual effects executive producer: Digital Domain
Robert Berryman ... senior model maker
Kevin Bertazzon ... character animator
Shourt Bill ... machineist
Duncan Blackman ... matchmove artist
Allen Blaisdell ... matchmover
David Bleich ... digital artist
Aprile Lanza Boettcher ... visual effects
Thomas Boland ... visual effects producer
Cosmas Paul Bolger Jr. ... visual effects supervisor
Brigitte Bourque ... digital compositor: Rhythm & Hues
Constance Bracewell ... lead animator
Beau Cameron ... digital artist
Derrick Carlin ... lead character animator: Cinesite
Paul Carlos ... rotoscope and paint artist
Lynne Cartwright ... additional visual effects supervisor
Jeffrey Castel De Oro ... digital compositor
Oscar G. Castillo ... effects animator
Adam Chrystie ... digital artist
Tony Clark ... visual effects supervisor: Rising Sun Pictures
John Coats ... conceptual designs: Flash Film Works
Chad E. Collier ... scanning and recording operator: Digital Domain
Tim 'Timco' Conway ... visual effects set supervision/integration supervisor: Digital Domain
Filippo Costanzo ... compositor
Joshua Crooch ... visual effects assistant
Erin M. Cullen ... roto supervisor
Casey Dame ... character technical director
Ryan Spike Dauner ... visual effects artist
Gina Di Bari ... digital artist
Feliciano di Giorgio ... compositing supervisor: Digital Domain
Victor DiMichina ... scanning and recording supervisor: Pixel Magic
Jamie Dixon ... visual effects supervisor: Hammerhead Productions
Joshua Doud ... data integration artist
Scott Dougherty ... visual effects producer: Cinesite
Christina Drahos ... digital compositor: Digital Domain
Gus Duron ... visual effects editor: Digital Domain
Shook Dwight ... miniatures
Malcolm Eager ... visual effects assistant
Jack Edjourian ... miniature design and construction
Mark Eggenweiler ... digital effects / visual effects editor
James Egstad ... scanning and recording operator: Digital Domain
Michelle Eisenreich ... visual effects producer: Hammerhead
Gregory Elwood ... digital artist / digital painter
Anders Ericson ... visual effects
Fish Essenfeld ... compositing and 2D supervisor: Metrolight Studios
Tim Everitt ... compositor: Flash Film Works
Sean Andrew Faden ... effects animation team lead: Digital Domain
Ben Farris ... systems administrator
Patrick Flanagan ... digital artist
David Fogg ... compositor: Flash Film Works
John Follmer ... head of production: MetroLight Studios
Fiona Foster ... visual effects in-house production manager
Mike Frevert ... digital artist
Brian Gardner ... senior technical expert
Lisa Garner ... rotoscope/paint artist: Digital Domain
Jack Geist ... visual effects coordinator
Jonathan Gerber ... modeler
Swen Gillberg ... plate supervisor: Digital Domain
Ido Gondelman ... lead character animator: Digital Domain: Digital Domain
Jim Gorman ... digital composite artist: Pixel Magic
Antony Graf ... digital artist: Rhythm & Hues
Cary Green ... 2D coordinator
Peter Greenstone ... digital effects artist
Jerry Hall ... digital compositor
Mike Hardison ... CG supervisor: Pixel Magic
Bruce Harris ... digital composite artist: Pixel Magic
Christian Hatfield ... CG artist
Adam Hawkey ... compositor: Rhythm & Hues
Jongwoo Heo ... visual effects
Brad Herman ... digital ship creator: Digital Domain
John Hewitt ... look development lead: A.M.E.E.
Bryan Hirota ... visual effects supervisor: Rhythm and Hues
Dennis Hoffman ... visual effects executive producer: Cinesite
Phil Holland ... scanning & recording operator
Eric Horton ... digital effects artist
Caleb J. Howard ... digital effects
Gary Hutzel ... miniature director of photography
Lauren Iverson ... visual effects intern: Flash Film Works
Aaron James McComas ... digital effects animator: Digital Domain
Bruce Jones ... visual effects producer
Justin Jones ... visual effects
Bruce Jurgens ... lead modeler: digital matte painter
Michael Karp ... motion control operator
Mark Kenaston ... digital artist
Dan Kessler ... visual effects artist
Steven Kilgore ... rotoscope artist: Flash Film Works
Darren Kiner ... lighting technical director: Cinesite
Karen Klein ... digital compositor
Mark Kochinski ... 3D animation & digital compositor: Flash Film Works
Joshua I. Kolden ... visual effects
David Krause ... technical coordinator
Lincoln Kupchak ... visual effects editor: Flash Film Works
Kelly L'Estrange ... visual effects production manager: Digital Domain
Vincent Lavares ... digital asset manager: Cinesite Hollywood
Julian Ledger ... senior model maker
Mark Tait Lewis ... compositing supervisor: Cinesite
Raymond K.L. Liu ... digital artist
Suzanne Lowe ... digital producer
Dawn Brooks Macleod ... rotoscope artist: Flash Film Works (as Dawn Brooks)
Heather MacPhee ... texture painter: MetroLight Studios
George Macri ... visual effects coordinator: Pixel Magic
Jason Madigan ... digital compositor
Mike Makara ... visual effects character animator: Cinesite
Steve Markowski ... animation supervisor
Marcel Martinez ... digital compositor
S. Scott McCaulley ... facilities supervisor: Digital Domain
L. Patrick McCormack ... visual effects coordinator
Grant McCune ... visual effects supervisor
Ray McIntyre Jr. ... visual effects supervisor: Pixel Magic
Erika A. McKee ... visual effects coordinator
John P. Mesa ... visual effects co-supervisor: Flash Film Works
Penny A. Mesa ... visual effects production manager: Flash Film Works
William Mesa ... visual effects supervisor: Flash Film Works
Mark Michaels ... lead compositor
Stuart Mintz ... digital artist
Newsha Mohageri ... visual effects intern: Flash Film Works
Kama Moiha ... digital compositor
Shook Monty ... foreman
Carl S.G. Moore ... visual effects coordinator: Cinesite
Sarah Moore ... digital compositor: Cinesite
Zeke Morales ... visual effects editor: Rhythm & Hues
Fred Mugford ... digital effects artist: Rhythm & Hues
Patrick Murphy ... digital composite artist: Pixel Magic
Don Myers ... 3D modeling and animation: Flash Film Works
Alfred Mürrle ... digital compositor: Digital Domain
Erik Nash ... visual effects supervisor
Jeremy Nelligan ... digital compositor
Timothy Niver ... model maker
Dan Novy ... visual effects technical supervisor: Flash Film Works
Tony O'Loughlan ... motion control camera assistant
Jeffrey A. Okun ... visual effects supervisor
Marco S. Paolini ... digital compositor
Bradley Parker ... animation supervisor: Digital Domain
Ben Paschke ... animation and compositing: Rising Sun Pictures
Reid Paul ... main title design
Bruce Pearson ... compositor: Flash Film Works
James Peterson ... visual effects artist
Brian Peyatt ... technical coordinator
Eric Pham ... digital compositor: OCS FreezeFrame
Brett Phillips ... lead model maker: Digital Domain
Kelly Port ... CG supervisor
Peter Profetto ... compositor: Flash Film Works
Dante Quintana ... 3D data supervisor
Jon Quon ... technical assistant: Cinesite
Ronald Rametta ... senior model maker
Michael Ramirez ... digital artist
Neil Richmond ... animator
Won Rick ... miniatures
Jay Riddle ... visual effects supervisor: plate photography
Olun Riley ... technical director
Robert Rioux ... modeler: Rhythm & Hues
David Robinson ... visual effects coordinator: Cinesite
Christopher Romano ... visual effects artist
Sean Rourke ... digital effects editor: Cinesite
Chris Ryan ... CG artist: MetroLight Studios
Theresa Ellis Rygiel ... digital compositor (as Theresa Ellis)
Olivier Sarda ... digital compositor
Ray Scalice ... general manager: Pixel Magic
Clark Schaffer ... scenic model maker
Lopsie Schwartz ... texture painter
Alex Scollay ... previs artist
Anthony Serenil ... visual effects
David Short ... 3D animator: Rising Sun Pictures
Ken Sjogren ... digital compositor
Thomas J. Smith ... visual effects supervisor: Cinesite
Serge Sretschinsky ... CG supervisor
Tomme B. Stanley ... digital artist
George Stevens ... model maker crew chief: Digital Domain
Siouxsie Stewart ... 3D coordinator: Digital Domain
Ken Stranahan ... visual effects compositing supervisor: Flash Film Works
Tammy Sutton ... rotoscope artist: Flash Film Works
Jeremie Talbot ... animator: Metrolight Studios
Kris Taplin ... rotoscope artist: Flash Film Works
Michael Taylor ... production executive: Digital Domain
Jerry Tessendorf ... lead software developer
Juan Carlos Vargas ... digital artist (as Juan Vargas)
Todd Vaziri ... digital artist: OCS/Freeze Frame/Pixel Magic
John B. Wallace ... texture artist: Cinesite
Darrin Wehser ... digital artist
Jerry Weil ... digital effects supervisor: Metrolight Studios
Jeffrey White ... visual effects producer: Flash Film Works
Scott Whitworth ... visual effects
Peter Wyborn ... head model maker
Rachel Wyn Dunn ... digital compositor
Tsz 'Gee' Yeung ... digital effects artist
Serkan Zelzele ... compositor
Tom Zils ... digital compositor
S. Kai Bovaird ... digital artist (uncredited)
Al Bruce ... visual effects grip- Digital Domain (uncredited)
Scott Burton ... model maker (uncredited)
Scot Byrd ... publicist: Rhythm & Hues (uncredited)
Wally Chin ... 3D technical assistant (uncredited)
Robert Coquia Jr. ... 3D technical assistant (uncredited)
Brandon Craig ... render supervisor (uncredited)
Curtis Edwards ... digital artist: Digital Domain (uncredited)
Christian M. Elsensohn ... render coordinator: Digital Domain (uncredited)
Quentin Frost ... digital artist: Cinesite (uncredited)
Tom K. Gurney ... animator: Cinesite Hollywood (uncredited)
Molly Hansen ... visual effects business affairs (uncredited)
Jack Holland ... art department assistant: Rhythm & Hues (uncredited)
Stephen Jennings ... tape operator (uncredited)
Fred Jimenez ... 2D technical assistant (uncredited)
Richard Karnes ... visual effects avid editor: Digital Domain (uncredited)
Michael La Fave ... digital effects artist (uncredited)
Kevin LaNeave ... video editor (uncredited)
Rebecca Lilienfeld ... assistant visual effects editor: Digital Domain (uncredited)
Brian McFadden ... model maker (uncredited)
Justice O'Neil ... digital artist: Metrolight (uncredited)
Adam Paschke ... digital compositor (uncredited)
Tim Pyle ... previsualization animator (uncredited)
Brian Ripley ... modelmaker and painter: Digital Domain (uncredited)
Ben Roberts ... digital compositor: Rising Sun Pictures (uncredited)
Mike Roby ... digital artist (uncredited)
Ramprasad Sampath ... visual effects technical director (uncredited)
Jason Shea ... systems administrator: Digital Domain (uncredited)
Ellen Somers ... visual effects producer (uncredited)
Andy Tamandl ... animator: Hammerhead Productions (uncredited)
Kevin Tengan ... systems administrator (uncredited)
Rob Walker ... visual effects production assistant (uncredited)

Stunts 

Damian Bradford ... stunts
Richard Bucher ... stunts
Paul Doyle ... stunts
Nash Edgerton ... stunt rigger
Lou Horvath ... stunt safety supervisor
Tony Lynch ... stunt rigger
Kenneth Miller ... stunt rigger
Guy Norris ... stunt coordinator
Glenn Ruehland ... stunts
Glenn Suter ... assistant stunt coordinator
Annette Van Moorsel ... stunt double
Ron Vreeken ... stunts

Camera and Electrical Department 

Mitchell Amundsen ... camera operator
Ian Bird ... best boy grip
Jasin Boland ... still photographer
Ray Brown ... key grip
Matt Buchan ... assistant chief lighting technician
Peter Bushby ... chief lighting technician: second unit
Pete Cavaciuti ... Steadicam operator: second unit (as Peter Cavaciuti)
Kate Choi ... lighting director
Frank Connor ... still photographer: second unit
Katrina Crook ... first assistant camera: a
Alan Dunstan ... assistant chief lighting technician
Martin Fargher ... grip
Kirk Greenberg ... grip: visual effects
Steve Harding ... dolly grip
Gary Hill ... rigging gaffer
Alex Laguna ... rigging gaffer
Joel Lattegan ... rigging gaffer
Jean-Yves Le Poulain ... assistant camera
Gary Lincoln ... key grip: second unit
Jimmy MacIntosh ... dolly grip
Travis McGee ... rigging gaffer
Mick Morris ... chief lighting technician
Phil Mulligan ... assistant chief lighting technician: second unit
Randy Nolen ... Steadicam operator (as Randy Nolan)
Russell O'Connor ... crane technician
Harry Panagiotidis ... Steadicam operator
Jem Rayner ... focus puller
Andy Rennie ... rigging grip
Michael Rich ... dolly grip
Beau Sevastos ... dolly grip
C. Shipley ... grip
Gary Smith ... grip
Tom Stanger ... electrician: insert unit / electrician: miniature unit
Ben Steel ... electrician
Greg Tuohy ... dolly grip
Aron Walker ... dolly grip (as Aaron Walker)
John 'JW' Warner ... grip: miniature unit
Geoffrey Wharton ... director of photography: second unit
Jonathan Yates ... rigging gaffer
Paul Brannan ... video assist operator (uncredited)
Steven J. Mikolas ... video assist (uncredited)
Ian Speed ... libra technician (uncredited)

Animation Department 

Chris Lentz ... character animator: Cinesite
Rob Nunn ... animator
Jason Ivimey ... animator (uncredited)

Casting Department 

Rutie Blum ... additional casting: Israel
Levana Hakim ... additional casting: Israel
Jake Richter ... casting assistant
Vicky Roper ... extras casting
Shauna Wolifson ... casting: Australia

Costume and Wardrobe Department 

Steve Buscaino ... on set space suit technician: Australia
John Casey ... costume supervisor
Lois DeArmond ... costume illustrator
Brenda Donoho ... key costumer
Jeanne DuPont ... assistant costume designer
Mel Dykes ... costume supervisor
Andrea Hood ... key costumer
Clare Howie ... costume assistant
Lisa Javelin ... head costume buyer
Lisa Lovaas ... costume supervisor
Helen Maggs ... key costumer
Wanda Piety ... specialty costume supervisor
Jo Thorpe ... costume cutter
Megan Worthy ... assistant costume designer
Sandra O'Toole ... costume textile artist (uncredited)

Editorial Department 

Matt Boatright-Simon ... editorial assistant
Mark Bourgeois ... assistant editor
Neil Greenberg ... assistant editor
Mo Henry ... negative cutter
Paula Lourie ... assistant editor
David Orr ... color timer
Felix Pomeranz ... assistant editor
Ronald White ... assistant editor
Bill Daly ... post-production executive (uncredited)

Music Department 

Wolfgang Amadeus ... scoring mixer
Mark Curry ... music mixer
Isobel Griffiths ... orchestra contractor
Paul Haslinger ... music programmer
Stephen McLaughlin ... score recordist (as Steve McLaughlin)
Jeffrey Pollack ... music consultant
Ashley Revell ... music editor
Tim Simonec ... orchestrator
Bruce White ... viola

Transportation Department 

Dave Heazlewood ... transportation captain
John Suhr ... transportation coordinator

Other crew 

Lorelle Adamson ... production coordinator: second unit
Dick Beckett ... location manager: second unit
Maren Brown ... assistant to director
Mandy Butler ... first assistant accountant
Sophie Fabbri-Jackson ... script supervisor
Christophe Farber ... assistant: Mark Canton (as Chris Farber)
Kerry Fetzer ... caterer
Ryan Gardner ... spacesuit technician
Traci Genders ... accounting assistant (as Traci Duxbury)
Emma Jacobs ... assistant: Andrew Mason
Gary Jones ... production accountant
Omar Khammash ... production services: Jordan
Jacqueline King ... assistant production coordinator
Dina Kolokotas ... studio operations
Fiona Landreth ... assistant production accountant
Peter Lawless ... location manager
Jim Miller ... assistant: Mark Canton
Niamh Murphy ... textile artist
Cian O'Clery ... production runner
Tonia Pearson ... assistant: Jorge Saralegui
Jo Pinter ... production secretary
Patrick Plummer ... assistant accountant
Reinaldo Puentes-Tucki ... assistant: Ms. Moss
Karen Radzyner ... assistant: Charles J.D. Schussel
Paul Ranford ... production coordinator
Caroline Roemmele ... assistant production coordinator: second unit
Rob Seager ... location accountant
Fiona Searson ... unit publicist
Phil Shearer ... illustrator: concept
Andrew Sobkovich ... high definition consultant
Vanessa Sulman ... production secretary: second unit
Paul Thomas ... assistant: Mr. Kilmer
Carmel Torcasio ... script supervisor: second unit
Amanda Uber ... staff coordinator
Joshua Watkins ... production runner / staff assistant
Elena Zokas ... production coordinator: second unit
Michael Crawford ... post-production accountant (uncredited)
Cynthia Lejeune ... vfx accountant (uncredited)
Jason Mack ... security officer (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page