Edit
Gormenghast (TV Mini-Series 2000– ) Poster

(2000– )

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Andy Wilson ... (4 episodes, 2000)

Series Writing Credits  

Malcolm McKay ... (4 episodes, 2000)
Mervyn Peake ... (4 episodes, 2000)

Series Cast  

...
 Barquentine (4 episodes, 2000)
...
 Lady Gertrude (4 episodes, 2000)
...
 Steerpike (4 episodes, 2000)
...
 Dr. Prunesquallor (4 episodes, 2000)
...
 Flay (4 episodes, 2000)
...
 Lady Fuchsia (4 episodes, 2000)
...
 Irma Prunesquallor (4 episodes, 2000)
...
 Clarice Groan (3 episodes, 2000)
George Antoni ...
 Bookman (3 episodes, 2000)
Lynsey Baxter ...
 Cora Groan (3 episodes, 2000)
June Brown ...
 Nannie Slagg (3 episodes, 2000)
...
 Poet (3 episodes, 2000)
...
 Lord Groan (2 episodes, 2000)
...
 Professor Bellgrove (2 episodes, 2000)
...
 Swelter (2 episodes, 2000)
...
 Mollocks (2 episodes, 2000)
...
 Rottcodd (2 episodes, 2000)
...
 Keda (2 episodes, 2000)
Andrew Robertson ...
 Titus (1 episode, 2000)
Cameron Powrie ...
 Titus (1 episode, 2000)
Daniela Zocchi ...
 Wild Girl (1 episode, 2000)
Tim Barlow ...
 Boatman (1 episode, 2000)
Lewis Rose ...
 Doggit (1 episode, 2000)
...
 Professor Perch (1 episode, 2000)
...
 Professor Fluke (1 episode, 2000)
...
 Professor Shred (1 episode, 2000)
...
 Professor Mule (1 episode, 2000)
...
 Professor Flower (1 episode, 2000)
...
 De'Ath (1 episode, 2000)
...
 The Fly (1 episode, 2000)
Caroline Nelson ...
 Wild Girl (1 episode, 2000)
...
 Kitchen Boy (uncredited) (1 episode, 2000)
Stefan Pejic ...
(uncredited) (1 episode, 2000)
Create a character page for: ?

Series Produced by 

Al Burgess ... line producer (4 episodes, 2000)
Estelle Daniel ... producer (4 episodes, 2000)
Rebecca Eaton ... executive producer: WGBH (4 episodes, 2000)
Hilary Salmon ... executive producer: BBC (4 episodes, 2000)
Michael Wearing ... executive producer: BBC (4 episodes, 2000)

Series Music by 

Richard Rodney Bennett ... (4 episodes, 2000)

Series Cinematography by 

Gavin Finney ... (4 episodes, 2000)

Series Film Editing by 

Paul Tothill ... (4 episodes, 2000)

Series Casting By 

Marilyn Johnson ... (4 episodes, 2000)

Series Production Design by 

Christopher Hobbs ... (4 episodes, 2000)

Series Art Direction by 

David Hindle ... (4 episodes, 2000)
Andrew Munro ... (4 episodes, 2000)

Series Costume Design by 

Odile Dicks-Mireaux ... (4 episodes, 2000)

Series Makeup Department 

Diane Chenery-Wickens ... makeup artist (4 episodes, 2000)
Julie Dartnell ... makeup artist (4 episodes, 2000)
Christine Greenwood ... makeup designer (4 episodes, 2000)
Joan Hills ... makeup designer (4 episodes, 2000)
Liz Michie ... hairdresser (4 episodes, 2000)
Sandra Shepherd ... makeup artist (4 episodes, 2000)
David White ... prosthetics (4 episodes, 2000)

Series Production Management 

David Mason ... production manager (4 episodes, 2000)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Giles Butler ... second assistant director (4 episodes, 2000)
Matthew Cope ... second unit director (4 episodes, 2000)
Alex Gibb ... third assistant director (4 episodes, 2000)
Ryan Green ... additional assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Alan Chesters ... construction (4 episodes, 2000)
Joshua Critcher ... stand-by props (4 episodes, 2000)
Trisha Edwards ... set dresser (4 episodes, 2000)
Wesley Peppiatt ... stand-by props (4 episodes, 2000)
Raymond Perry ... props master (4 episodes, 2000)
Ben Smith ... assistant art director (4 episodes, 2000)
Tom Wales ... assistant art director (4 episodes, 2000)
David Ned Kelly ... supervising carpenter (2 episodes, 2000)
Bobby Betts ... stand-by painter (1 episode, 2000)
Paul Bradburn ... storeman (1 episode, 2000)
Christine Buttner ... graphic designer (1 episode, 2000)
Mark Copeland ... model maker (1 episode, 2000)
Jenny Edwards ... art department assistant (1 episode, 2000)
Danny Evans ... dressing props (1 episode, 2000)
Paul Garner ... storyboard artist (1 episode, 2000)
Ron King ... scenic artist (1 episode, 2000)
Terence Meadows ... stand-by stagehand (1 episode, 2000)
Ben Munro ... art department assistant (1 episode, 2000)
Steve Rogers ... stand-by carpenter (1 episode, 2000)
Zoe Smith ... art department runner (1 episode, 2000)
Ian Young ... dressing props (1 episode, 2000)
Annushka Russell ... art assistant (unknown episodes)
Tom Still ... set designer (unknown episodes)
Martin Duffy ... construction (uncredited) (4 episodes, 2000)

Series Sound Department 

Keith Batten ... boom operator (4 episodes, 2000)
Paul Carr ... dubbing mixer (4 episodes, 2000)
Lee Crichlow ... dubbing editor (4 episodes, 2000)
Alistair Crocker ... sound recordist (4 episodes, 2000)
Jon Hemming ... dubbing editor (4 episodes, 2000)
Michael Redfern ... dubbing editor (1 episode, 2000)
Peter Gleaves ... adr mixer (unknown episodes)
Ben Norrington ... adr editor (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Tom Harris ... special effects (4 episodes, 2000)
Nicky O'Sullivan ... special effects technician (unknown episodes)
Graham Riddell ... animatronics designer (unknown episodes)
Chris Watson ... shatterglass effects (unknown episodes)
Russ Perkin ... special effects technician (uncredited) (4 episodes, 2000)

Series Visual Effects by 

Angela Bailey ... visual effects editor (4 episodes, 2000)
Simon Giles ... visual effects supervisor (4 episodes, 2000)
Diane Kingston ... visual effects coordinator (4 episodes, 2000)
Nigel Stone ... model photography (4 episodes, 2000)
Serena Cacciato ... special effects animator (unknown episodes)
Alan Church ... visual effects producer (unknown episodes)
Virginie Degorgue ... assistant scenic artist/prop painter (unknown episodes)
Alan Maiden ... visual effects (unknown episodes)
Jason McDonald ... lead animator (unknown episodes)
Chris Petts ... special effects animator (unknown episodes)
Trevor Young ... 3D effects coordinator: The Film Factory at VTR (uncredited) (unknown episodes)

Series Stunts 

Andy Bradford ... stunt coordinator (4 episodes, 2000)
Steve Griffin ... stunts (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Simon Finney ... focus puller (4 episodes, 2000)
Tony Hannington ... rigging gaffer (4 episodes, 2000)
Terry Hunt ... gaffer (4 episodes, 2000)
Dick Lee ... crane grip (4 episodes, 2000)
Rod Marley ... clapper loader (4 episodes, 2000)
Richard Potter ... best boy (4 episodes, 2000)
Mike Proudfoot ... camera operator (4 episodes, 2000)
Tony Turner ... camera grip (4 episodes, 2000)
Tom Brown ... electrician (3 episodes, 2000)
Dick Conway ... electrician (3 episodes, 2000)
Graham Driscoll ... electrician (3 episodes, 2000)
Phil Penfold ... electrician (3 episodes, 2000)
Robert Diebelius ... stand-by rigger (2 episodes, 2000)
Pip Hare ... camera assistant (1 episode, 2000)
Mike Valentine ... underwater camera (1 episode, 2000)
Jack English ... still photographer (unknown episodes)
Danny Espey ... electrician (unknown episodes)
Amy Gilliam ... assistant camera: second unit (unknown episodes)
Karl Morgan ... focus puller: second/model unit (unknown episodes)

Series Casting Department 

Matt Western ... casting assistant (uncredited) (4 episodes, 2000)

Series Costume and Wardrobe Department 

Sam Brooke-Taylor ... wardrobe assistant (4 episodes, 2000)
Barbara Harrington ... wardrobe assistant (4 episodes, 2000)
Carin Hoff ... assistant costume designer (4 episodes, 2000)
Sara Meek ... wardrobe assistant (4 episodes, 2000)
Marion Weise ... assistant costume designer (4 episodes, 2000)

Series Editorial Department 

Mark Gravil ... assembly editor (1 episode, 2000)

Series Location Management 

Peter Tullo ... location manager (1 episode, 2000)

Series Music Department 

John Tavener ... composer: choral music (3 episodes, 2000)
Jake Arditti ... musician (unknown episodes)
John Wilson ... orchestrator (unknown episodes)

Series Other crew 

Phyl Allarie ... production coordinator (4 episodes, 2000)
Sue Clark ... animal consultant (4 episodes, 2000)
Chris Dall ... runner (4 episodes, 2000)
Sarah Fisher ... production accountant (4 episodes, 2000)
Steve Harty ... animal consultant (4 episodes, 2000)
Karen Jones ... script supervisor (4 episodes, 2000)
Howard Kingston ... production executive (4 episodes, 2000)
Mark Sparrow ... script editor (4 episodes, 2000)
Maggie Anson ... contracts executive (2 episodes, 2000)
Richard Bonehill ... sword master (2 episodes, 2000)
Peter Eardley ... assistant accountant (2 episodes, 2000)
Nick Hopkins ... floor runner (2 episodes, 2000)
Ashley Russell ... assistant to producer (2 episodes, 2000)
Eleanor Watmore ... secretary to producer (2 episodes, 2000)
Andrew Jack ... voice coach (1 episode, 2000)
Hilary Westlake ... movement coach (1 episode, 2000)
Rosie Bedford-Stradling ... unit nurse (uncredited) (unknown episodes)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page