Edit
Restless Spirits (TV Movie 1999) Poster

(1999 TV Movie)

Full Cast & Crew

Directed by 

David Wellington

Writing Credits  

Gail Collins ... (story) and
Semi Chellas ... (story)
 
Semi Chellas ... (teleplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
Charles Nungesser
Michel Monty ...
François Coli
...
Katie
...
Lydia
...
Charlotte
Ben Cook ...
Andy
...
Mr. Martin
...
Mrs. Martin
...
Mr. Frears
...
Mr. Hindle
Nickolas Swan ...
Simon
...
Stacey
...
Rhonda
Sheldon Turcott ...
TV Reporter
...
Woman with red hair
...
Daughter of Coli
Martine Rochon ...
Wife of Coli
Create a character page for: ?

Produced by 

Susan Cavan ... producer
Nicholas J. Gray ... line producer
Sheila Hockin ... co-producer
Patrick Whitley ... producer

Music by 

Ron Sures

Cinematography by 

André Pienaar

Film Editing by 

Jeff Warren

Casting By 

Susan Forrest

Production Design by 

Tamara Deverell

Art Direction by 

Lisa Lev

Set Decoration by 

Avril Dishaw
Andy Loew
Robert C. Shannon ... (uncredited)

Costume Design by 

Noreen Landry

Makeup Department 

Clara Dinunzio ... key hair stylist
Katherine Hill ... assistant makeup artist
Michele Scorranese ... assistant hair stylist
Sandra Wheatle ... key makeup artist

Production Management 

David Bailey ... post-production supervisor
Tara Ellis ... executive in charge of production
Nicholas J. Gray ... unit production manager
Anne Paynter ... assistant production manager (as Anne Paynter Campbell)

Second Unit Director or Assistant Director 

Rocco Gismondi ... second assistant director
Kevin Hourigan ... third assistant director
Laurel Morgan ... trainee assistant director
Michael Zenon ... first assistant director

Art Department 

John Archbell ... property master
Jason Graham ... third assistant art director
Christopher Jenkins ... assistant props
Maria Kennedy ... set dresser
Brian Perry ... set dresser
Michael Smith ... on-set dresser

Sound Department 

Richard Cadger ... dialogue editor
Erik Culp ... sound re-recording assistant
Peter Day ... cable puller
Christopher Donaldson ... first assistant sound effects editor (as Chris Donaldson)
Alastair Gray ... adr editor
Richard Hurst ... boom operator
David McCallum ... sound effects editor
Richard Penn ... production sound mixer
Rick Penn ... sound mixer
Donna Powell ... foley artist
Ian Rankin ... adr recordist / foley recordist
Lou Solakofski ... sound re-recording engineer
Etoile Stewart ... first assistant sound effects editor
Orest Sushko ... sound re-recording engineer / sound re-recording mixer
Jane Tattersall ... sound effects editor
David Yonson ... adr recordist
Marina Adam ... foley assistant (uncredited)

Special Effects by 

Brian Cole ... special effects model builder
Brock Jolliffe ... special effects coordinator

Visual Effects by 

Terry Bradley ... 3D animator: C.O.R.E. Digital Pictures
George De Chiara ... 2D trainee (as George Dechiara)
Kelvin Kanagaraj ... 3D animator (as Kelvin Sam Kanagaraj)
Jeffrey Kember ... 2D trainee
Shane Kinnear ... digital effects producer: C.O.R.E. Digital Pictures
Warren J.W. Leathem ... 3D animator
Moris Molino ... 3D animator
Bob Munroe ... animation director
Beth Sawatzky ... digital effects production coordinator
Stephen Segal ... digital effects production manager
Claude Theriault ... animation director
Tracey Vaz ... 2D paint artist: C.O.R.E. Digital Pictures
Patrik Witzmann ... 3D animator: C.O.R.E. Digital Pictures
Lisa Wyse ... digital effects production coordinator
Neil Yamamoto ... 2D trainee
Allan Magled ... 3D animator: C.O.R.E. Digital Pictures (uncredited)

Stunts 

Taryn Ash ... stunt double
Matt Birman ... stunt coordinator
Bryan Thomas ... stunt double
Tye Tyukodi ... stunt double (as Anton Tyukodi)
Robert C. Shannon ... water safety (uncredited)

Camera and Electrical Department 

P. Michael Agnello ... camera trainee
Byrd Dickens ... best boy electric (as Byrd 'Dog' Dickens)
Tory Falkenberg ... electrician
Neil Fraser ... key grip
Michael Gibson ... still photographer
Dennis Kim ... second assistant camera
John Medland ... still photographer
Edward Mikolic ... gaffer (as 'Fast Eddy' Mikolic)
Noelle Murphy ... grip
Paolo Perin ... best boy grip
Frank Polyak ... first assistant camera
Douglas Rank ... generator operator
Michael Soos ... camera operator (as Michael M. Soos)
Drew Sylver ... electrician
Robbi Hinds ... director of photography: second unit (uncredited)
Brent Robinson ... underwater first assistant camera (uncredited)

Casting Department 

Maureen Webb ... casting: Vancouver (uncredited)

Costume and Wardrobe Department 

Garnet Giesbrecht ... assistant costume designer
Shannon Wilson ... key wardrobe

Editorial Department 

James C. Christie ... assistant editor
Chris Dover ... telecine colorist
Bill Ferwerda ... telecine colorist
Sue Mitchell ... post-production coordinator
Allan O'Hara ... on-line editor

Music Department 

Dan Raziel ... technical assistant: score

Transportation Department 

Dennis Baldock ... driver
David Ballantine ... driver (as Dave Ballantine)
Jim Ballantine ... driver (as James Ballantine)
Douglas Barkley ... driver (as Doug Barkley)
William Beattie ... driver
Kevin Paul Brown ... driver
John 'Jack' Coupland ... driver
Thomas Latto ... driver
Jerome McCann ... transportation supervisor
Rick Mitchell ... driver
Erwin Roithmeier ... picture vehicle coordinator
Evan Siegel ... transportation coordinator
Bill Sims ... driver
Mazdak Taebi ... driver
Andres Vosu ... transportation captain

Other crew 

Scott Albert ... production assistant
Laurel Bresnahan ... tutor
Bruce Buck ... helicopter pilot
Virginia Campbell ... in house coordinator
Jocelyn Cornforth ... assistant: Mr. Whitley
Catherine Currie ... controller
Tony Duarte ... legal consultant
Tim Etherington ... location scout
Shawn Flynn ... production assistant
Liisa Frantila ... production secretary (as Anna-Liisa Frantila)
Linda Gillespie ... post-production accountant
Michael Ground ... on-set assistant
Fred Kamping ... location manager
Stephanie Keating ... publicist
Murray Kot ... pilot: biplane
Neva MacLeod ... assistant: Ms. Cavan
Deborah Manger ... office assistant
Angelo Maniccia ... tutor
Catherine May ... executive story editor
John McAndrew ... additional story editor
Stacey McKay ... production accountant (as Stacey L. McKay)
Conal Quinn ... location production assistant
Douwe Rozema ... assistant accountant (as Douwe Rosema)
Ivan Schneeberg ... legal consultant
Todd Shannon Jr. ... diver / underwater safety
Chris Shaw ... assistant location manager
Sheelagh Stewart ... office coordinator
Christopher Welch ... location scout
Sandra Wendel ... office assistant
Sarah Willinsky ... script supervisor
Corey Wood ... stand-in
George Ploszczansky ... assistant location manager: second unit (uncredited)
Crew believed to be complete

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page