Edit
Picking Up the Pieces (2000) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Alfonso Arau

Writing Credits (WGA)  

Bill Wilson ... (written by)

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
...
...
...
...
...
Danny De La Paz ...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Florencio
...
...
Richard C. Sarafian ...
Wino (as Richard Sarafian)
Brian Brophy ...
Betty Carvalho ...
...
Jorge Cervera Jr. ...
...
...
Jeannine De La Torre ...
Darius Grace ...
...
...
Paulo (as John Huertas)
...
Miguel Mas ...
Fritz Mashimo ...
Kit McDonough ...
...
...
Andrew Roa ...
...
Angélica Aragón ...
...
...
...
Flaco Jiménez ...
Raul Rubio ...
Ismael Gallegos ...
Juan Jiménez ...
Joey Heredia ...
Lazaro Arvizu ...
Aztec Dancer
Juan Diego Ayala ...
Aztec Dancer
Olga Perez ...
Aztec Dancer
Jessica Batres ...
Aztec Dancer
Susan Armijo ...
Aztec Dancer
Gabriel Sória ...
Aztec Dancer
Rest of cast listed alphabetically:
...
Citizen Beating Bobo with Broom (uncredited)
...
Town Citizen (uncredited)
Jan Pessano ...
Nurse Margaret (uncredited)
Dayna Price ...
Eva (uncredited)
Scott Sandler ...
Tatoo (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Alfonso Arau ... executive producer
Mimi Polk Gitlin ... executive producer
Donald Kushner ... executive producer
Peter Locke ... executive producer
Paul Sandberg ... producer (as Paul L. Sandberg)
Roni Ya'ackov ... line producer (as Rony Yacov)
Tamar Yacov ... assistant line producer

Music by 

Ruy Folguera

Cinematography by 

Vittorio Storaro

Film Editing by 

Michael R. Miller

Casting By 

Mary Gail Artz
Barbara Cohen

Production Design by 

Denise Pizzini

Art Direction by 

Seth Reed

Set Decoration by 

Kelly Berry

Costume Design by 

Marilyn Matthews

Makeup Department 

Lilly Benyair-Gart ... additional makeup artist (as Lily Gart)
Howard Berger ... special makeup effects supervisor
Michèle Burke ... makeup artist: Ms. Stone (as Michele Burke)
Raqueli Dahan ... key makeup artist
Garrett Immel ... makeup project coordinator
Moni Mansano ... key makeup artist (as Monet Mansano)
Paul Anthony Morris ... key hair stylist (as Paul Anthony-Morris)
Greg Nelson ... additional on-set makeup
Greg Nicotero ... special makeup effects supervisor
Robert Ramos ... hair stylist: Miss Stone
Larry Waggoner ... assistant hair stylist

Production Management 

Susan V. McConnell ... production supervisor
Michael Tinger ... post-production supervisor
Roni Ya'ackov ... unit production manager (as Rony Yacov)
Frank Hildebrand ... executive in charge of production (uncredited)

Second Unit Director or Assistant Director 

Matthew J. Clark ... first assistant director (as Matthew Clark)
Kelly Frazier ... second second assistant director
Amy Hughes ... additional second assistant director / second assistant director: second unit
Bradley Morris ... second second assistant director
Albert M. Shapiro ... first assistant director: second unit (as Albert Shapiro)
Angela C. Tortu ... first assistant director (as Angela Tortu)

Art Department 

Laine Abramson ... assistant property master / property master: second unit
Ben Baca ... propmaker
Alan Baptiste ... set dresser
Chris Barnes ... muralist
Sabrina Brown ... set painter
Raymond Coker ... laborer
Michael D'Imperio ... assistant property master (as Michael Dimperia)
Richard Donatian ... laborer
Tyler Dupuy ... propmaker
Coby Elder ... laborer
Hector Fernandez ... set painter
Connie Gage ... sign painter
Javier Garza ... laborer
Marc Gillson ... lead set painter (as Marco Gillson)
Jonathan R. Hodges ... property master (as Jonathan Hodges)
Courtney Jackson ... property master
Wendy Jerde ... set painter
Jeff Khachadoorian ... propmaker
Robert Louden ... greensman (as Robert Louder)
Robert Lucas ... lead man
Juliana Lukowiecki ... art department coordinator
Adam Markey ... set painter
Ray Maxwell ... construction coordinator
Robert McKelvey ... propmaker
George Meldrum ... propmaker
Andy Mentzer ... muralist
Michael George Miller ... set dresser (as Michael G. Miller)
Robert Raineri ... propmaker
Robert Ralmeri ... propmaker
Glenn H. Roberts ... set dresser (as Glenn Roberts)
David Ronan ... on-set dresser
Mark Schouten ... foreman (as Mark 'Shark' Schouten)
Danielle Simpson ... set dresser
Dave Stuart ... propmaker
Pedro V. Suchite ... set painter (as Pedro Suchite)
Alessandra Taddei ... set dresser
Alexx Thompson ... set painter (as Alex Thompson)
Javier Tuñon ... muralist
Bob West ... graphic designer
John Youngblood ... assistant property master (as Johnny Youngblood)
Dana MacDuff ... props (uncredited)

Sound Department 

Mark Allen ... dialogue editor
Troy Allen ... dialogue editor
Dorian Cheah ... sound supervisor
Lawrence L. Commans ... boom operator (as Larry Commans)
Doug Davey ... sound re-recording mixer
Matt Dubin ... digital transfer engineer
Chris Elam ... sound recordist
Brent Ellingwood ... sound
Lisle Engle ... sound effects editor
Alan Freedman ... adr mixer
Robert Getty ... assistant sound editor
David Grant ... supervising dialogue editor
Chris Haire ... sound re-recording mixer (as Christopher Haire)
Kevin Hamilton ... dialogue editor
Gregg Harris ... boom operator
Bill Henderson ... sound re-recording engineer
Chato Hill ... assistant sound editor
C.W. Jones ... foley mixer
Craig Jurkiewicz ... foley editor
Ossama Khuluki ... foley artist
Itzhak Magal ... sound mixer: second unit (as Itzhak 'Ike' Magal)
Richard L. Morrison ... sound re-recording mixer
Michael Mullane ... sound effects editor
William Munroe ... utility sound technician
Thomas Pinney ... boom operator
Susan Shin ... adr supervisor
Anne Slack ... foley editor / sound editor
Sarah Smith ... foley editor
Christopher Sposa ... boom operator: second unit
Dean St. John ... adr mixer
Johanna Turner ... digital transfer engineer
Stephan von Hase ... sound mixer (as Stephan Von Hase)
Trevor Ward ... stereo sound consultant: Dolby
Aaron D. Weisblatt ... sound effects editor (as Aaron Weisblatt)
Kevin Hamilton ... adr editor (uncredited)

Special Effects by 

Chad Atkins ... laboratory technician
Chris Cera ... laboratory technician
Jason Collins ... laboratory technician
Justin Ditter ... laboratory technician
Josh Hakian ... special effects assistant
Steve Hartman ... laboratory technician
Chiz Hasegawa ... coordinator: K.N.B. EFX Group Inc. (as Chizuru Hasegawa)
Louis Kiss ... laboratory technician
Frank Murgia ... coordinator: K.N.B. EFX Group Inc.
David Perteet ... laboratory technician
Brian Rae ... laboratory technician
John Roth ... special effects assistant
Eddie Surkin ... special effects coordinator
Alan Tuskes ... laboratory technician

Visual Effects by 

Penny Anderson ... visual effects artist
Robin Trickett ... visual effects coordinator
Wayne Trickett ... visual effects supervisor
Greg Astles ... digital effects artist (uncredited)
Scott Burton ... effects animator (uncredited)
Doug Campbell ... digital effects supervisor/compositor (uncredited)
Stevie Ramone ... digital effects artist/coordinator (uncredited)

Stunts 

Donna Evans ... stunts
Tim Gilbert ... stunts
Troy Gilbert ... stunts
Steve Griffin ... stunts
Armando Guerrero ... stunts (as Mando Guerrero)
Rosine 'Ace' Hatem ... stunts (as Ace Hatem)
Gary Morgan ... stunts
Ernie F. Orsatti ... stunt coordinator (as Ernie Orsatti)
Noon Orsatti ... stunts
Chad Stahelski ... stunts (as Chad Staheiski)
Eddie Yansick ... stunts

Camera and Electrical Department 

Laurent Basset ... camera operator: documentary segment
Randy Berrett ... dolly grip: second unit (as Randy Barrett)
Mike Boggs ... best boy grip: second unit
Mark Broneau ... best boy grip
Fabio Cafolla ... lighting consultant
Jeff Case ... key grip
Pat Christman ... best boy electric: second unit / lamp operator
Billy Clevenger ... camera operator
Chris Conahan ... grip
James M. Cox ... best boy (as James Cox) / rigging grip (as James Cox)
Chris Cuevas ... second assistant camera: additional camera
Scott Del Amo ... still photographer
Mike Fay ... grip / key grip: second unit
Jeff Ferraro ... best boy electric: second unit
Megan Forste ... second assistant camera: second unit (as Megan Forster)
Michael Fuhr ... camera loader
Geoffrey Haley ... video operator (as Geoff Haley)
Dennis Hammermeister ... video assist operator
Robert Ikeda ... dolly grip: second unit (as Bobby Ikeda)
Susan Jarvis ... second assistant camera
Joe Kraft ... dolly grip
Richie Maldonado ... dimmer board operator: second unit (as Rich Maldonado) / lamp operator
Kal Manning ... gaffer: second unit (as Wright 'Kal' Manning)
George Marsala ... grip
Art Martin ... first assistant camera
George Masala ... grip
Dan Mattson ... best boy grip: second unit
Annie McEveety ... first assistant camera: second unit
James M. McEwen ... gaffer: second unit (as James McEwen)
Dave Neil ... lamp operator: second unit
Rob Nelson ... video operator
Ron Nicholls ... grip
Bob Okida ... dolly grip: second unit
Ross Richardson ... gaffer: second unit
Gregory Romero ... grip (as Greg Romero)
Ralph Sanders ... best boy electric: second unit / lamp operator
Jerry Shore ... generator operator
Bryan Sweezey ... lamp operator: second unit
Gary Tandrow ... gaffer
Kirk Terry ... video assist operator: second unit
Jack Wallner ... cinematographer: second unit
Andrew Bikichky ... additional second assistant camera (uncredited)
Moshe Levin ... camera operator (uncredited)

Casting Department 

Maureen Whalen ... casting assistant

Costume and Wardrobe Department 

Shawn Barry ... costumer
Charles Drayman ... costumer: Mr. Allen
Terry Gordon ... costumer: second unit
Oda Groeschel ... costumer: Sharon Stone
Mary C. Lane ... costume supervisor (as Mary Catherine Lane)
Lizz Wolf ... set costumer

Editorial Department 

Teresa Garber ... director of post-production
Dale E. Grahn ... color timer (as Dale Grahn)
Debra Weinfeld ... assistant editor
Bob Wenokur ... executive in charge of post-production

Music Department 

Gustavo Borner ... scoring mixer
Maria Entraigues ... assistant to composer
Ruy Folguera ... conductor / musician: keyboards and theremin / orchestrator
David Franco ... music supervisor
Ismael Gallegos ... musician: accordion
Joey Heredia ... musician: drums
Danny Jacob ... musician: guitars
Mack MacKinlay ... assistant scoring mixer (as Mack Mackinlay)
George A. Martin ... music editor
Jeff Rona ... conductor
Adam Milo Smalley ... music editor (as Adam Smalley)
Toshi Yanagi ... musician: guitars
Scott Rouse ... music editor (uncredited)

Transportation Department 

Troy Alarcon ... driver: cast
Adam Andews ... driver
Mike Bruhn ... driver
Mike Buenfil ... driver: camera truck
Jeremy Cassells ... driver
Alex Connaughton ... driver: honeywagon
Eric Dalquist Jr. ... picture vehicles
Mike J. Dawson ... driver (as Mike Dawson)
Nick Duron ... driver
Daniel Elu ... picture vehicles
Suzanne Henri ... driver: director
David F. Hoiseck ... fuel truck driver (as Dave Hoisek)
Stacy Jones ... picture vehicles
R.J. Joseph ... driver: cast
Geoff Kay ... driver: cast (as Jeff Kay)
Jim Sgrignoli ... driver
Michael Jon Sparks ... driver (as Mike Sparks)
Linda Swick ... picture vehicles
Russ Tolliver ... transportation captain
Steve Zerwick ... transportation coordinator

Other crew 

Doris Alaimo ... set supervisor
Art Altounian ... production coordinator
Tania Araiz ... assistant: Mr. Arau
Chad Atkins ... laboratory technician
Elizabeth S. Barton ... script supervisor (as Liz Barton)
Rachel Beers ... set production assistant
Mary Bellucco ... supplier: film stock
Kip Bickel ... creative entertainment services
Kamar Bitar ... office manager
Denise Blasor ... adr loop group
Lisa M. Bock ... set production assistant (as Lisa Bock)
Roy Bodner ... unit publicist
Joe Bravo ... additional craft service
Candy Brock ... video coordinator
Perri Allen Byrne ... provider: Woody Allen's car
Chris Cera ... laboratory technician
Alicia Coash ... representative: Hero Product Placement
Jason Collins ... laboratory technician
Steve Crosby ... provider: cellular service
Eric Dalquist Jr. ... provider: Alfonsau Arau's car, The Vista Group
Susan Davis ... provider: sunglasses and water, The Catalyst Group
Matilda de Cagny ... animal trainer (as Mathilda DeCagny)
Joe Dickman ... supplier: cigars
Justin Ditter ... laboratory technician
Robert L. Dohan ... location manager (as Rob Dohan)
Jim Dunlap ... assistant accountant
Terry Dunn ... production accountant
Danny Elu ... marketing: UPP Entertainment Marketing
Tony Engedal ... supplier: soft drinks, Premiere Entertainment Services
Jeff Franks ... product placement
Maurice 'Moe' Freeman ... set production assistant
Elise Ganz ... studio teacher
Daniel Hall ... craft service
Jeff Hanks ... representative: Davie-Brown Entertainment Services
Tera Hans ... representative: Davie-Brown Entertainment Services
Steve Hartman ... laboratory technician
Don Henderson ... supplier: film stock
Nancy Himmel ... creative entertainment services: The Catalyst Group
Rod Jackson ... second assistant accountant
Bridgette Kelley ... script supervisor
Rick Keppler ... representative: Keppler Entertainment
Smith Ketchum ... cast physicals (as Dr. Smith Ketchum)
Louis Kiss ... laboratory technician
Alex Kivlen ... key assistant location manager
Elizabeth Kring ... provider: cellular service
Michelle Kristal ... office production assistant
Sharon Kupchin ... marketing: UPP Entertainment Marketing
Lisanne Lapointe ... representative: Bragman Nyman Cafaralli
Larry Madrid ... animal trainer
Julie Mall ... provider: paging services
Ramsey Malouky ... electronic press kit producer
Karen Marins ... marketing: UPP Entertainment Marketing
Jay May ... representative: Feature This!
Mike McClure ... provider: cellular phones
Michael J. McKelvey ... medic (as Michael McKeivey)
John Mendez ... provider: cellular service
Gerald Michaelson ... cast physicals (as Dr. Gerald Michaelson)
Steve Minkom ... provider: paging services
Michael Nusinow ... supplier: soft drinks, Premiere Entertainment Services
Monica Ovando ... assistant: Mr. Arau
David Perteet ... laboratory technician
Steven Porch ... assistant: Mr. Storaro
Jeff 'Doc' Porter ... medic (as Jeff Porter)
Denise Quartermaine ... provider: computers and sunglasses, Rogers & Cowan
Brian Rae ... laboratory technician
Karrie Ralston ... purchasing
Bret Rogolf ... representative: Bragman Nyman Cafaralli
Dan Romanski ... office production assistant
Dar Romanski ... office production assistant
David Schultz ... assistant production coordinator
Julie Shack ... set production assistant
Carol Sonheim ... animal trainer: goats and horses
Jessica Stewart ... office intern
Paul Studabaker ... provider: cellular phones
Linda Swick ... international promotions
Tanna Thompson ... assistant: Mr. Polk Gitlin
Scott Tibbets ... provider: cellular service
Alan Tuskes ... laboratory technician
Sarah Voigt ... office production assistant (as Sarah Curran Voigt)
Julie Weinhouse ... product placement: Hero
Julie Wilson ... representative: Nora Marshal & Associates
Tamar Yacov ... assistant to line producer / script coordinator
Alan Abrams ... legal consultant (uncredited)
Taylor Boyd ... location staff assistant (uncredited)
Gail Gomez ... post-production accountant (uncredited)
Mary Holliday ... production assistant (uncredited)
Ted Shred ... fire breather (uncredited)
Chris Stiles ... production assistant (uncredited)
Daniel Veluzat ... location liaison (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page