Edit
The Little Vampire (2000) Poster

Full Cast & Crew

Directed by 

Uli Edel

Writing Credits (WGA)  

Angela Sommer-Bodenburg ... (novel series "The Little Vampire")
 
Karey Kirkpatrick ... (screenplay) &
Larry Wilson ... (screenplay)

Cast (in credits order)  

...
...
Frederick Sackville-Bagg
...
Rookery
...
Freda Sackville-Bagg
...
Dottie Thompson
...
Bob Thompson
...
...
Gregory Sackville-Bagg
...
...
Lord McAshton
...
Von Sackville-Bagg
Jake D'Arcy ...
Farmer McClaughlin
...
Nigel
Scott Fletcher ...
Flint
Johnny Meres ...
Teacher
Georgie Glen ...
Babysitter Lorna
...
Elizabeth McAshton
Harry Jones ...
Caretaker
Rest of cast listed alphabetically:
Nick Smith ...
Mailman
Robert Yates ...
Removal Man (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Klaus Bauschulte ... co-producer
Alexander Buchman ... executive producer
Richard Claus ... producer
Carsten H.W. Lorenz ... co-producer
Daniel Musgrave ... associate producer
Anthony Waller ... executive producer
Larry Wilson ... executive producer

Music by 

Nigel Clarke
Michael Csányi-Wills

Cinematography by 

Bernd Heinl

Film Editing by 

Peter R. Adam

Casting By 

Joyce Nettles

Production Design by 

Joseph C. Nemec III

Art Direction by 

Nick Palmer

Set Decoration by 

Jille Azis

Costume Design by 

James Acheson

Makeup Department 

Richard Glass ... contact lens optician
Katja Reinert-Alexis ... makeup supervisor (as Katja Reinert)
Jemma Scott-Knox-Gore ... contact lens technician
Leendert Van Nimwegen ... makeup designer

Production Management 

Klaus Bauschulte ... post-production supervisor
Chris Brouwer ... production supervisor
Arnold Heslenfeld ... production supervisor
Chris Wheeldon ... production supervisor

Second Unit Director or Assistant Director 

Drew Cain ... third assistant director: Scotland
Tom Delmar ... action unit director
Mark Layton ... first assistant director: second unit
Barrie McCulloch ... second assistant director
Jan Pester ... second unit director
Zoe Rohde ... assistant director
Myrna Selling ... assistant director
Marc van der Bijl ... first assistant director

Art Department 

Jille Azis ... set decorator
Boris Bartholomäus ... sculptor
Klaus Bienen ... on-set stand-by carpenter
Daniel Birkner-Brzoskowski ... carpenter
Britta Bogers ... painter
Alex Boswell ... props: second unit
Claudin Brackhagen ... painter
Reiner Brüggen ... assistant sculptor
Michael Böttger ... construction manager: Germany
Kevin Farrell ... illustrator / storyboard artist
Matthew Foster ... props
Gavin Gordon ... carpenter
Wolfgang Gosberg ... construction coordinator
Tony Graysmark ... construction manager
Bernie Hearn ... props
Gregor Hees ... carpenter
Herbert Hees ... sculptor
Peter Keith ... art department assistant
Martin Kingsley ... supervising props
Charlotte Kistenmacher ... indoor props
Marc Lorenz ... carpenter
Adolfo Martínez Pérez ... storyboard artist
Ingrid Preissner ... indoor props
Silke Putz ... painter
John Rawsthorn ... chief painter
Lorenzo Sartor ... carpenter
Britta Sassmannshausen ... painter
Kirstie Stephenson ... art department coordinator
Tom Still ... set designer
Christoph Tang ... carpenter
Ty Teiger ... property master
Beni von Alemann ... construction trainee: Germany
Peter Watson ... props
Howard Weaver ... scenic artist

Sound Department 

Hubert Bartholomae ... sound re-recording mixer / supervising sound editor
Jef Hendrickx ... assistant sound mixer
Pit Kuhlmann ... foley editor / sound effects editor
Michael Miller ... adr mixer
Andreas Musolff ... sound effects editor
Chris Nuttall ... adr recordist
Margit Pfeiffer ... dialog & adr editor
Yuri Reese ... additional sound re-recording mixer
Roberto van Eijden ... production sound mixer

Special Effects by 

Ernst Gschwind ... senior technician
Michael Luppino ... special effects senior technician
Uli Nefzer ... special effects supervisor
Nigel Nixon ... computer video playback buyer
Brigitta Peitz ... special effects producer
Marcus Preussing ... special effects technician (as Marcus Schmidt)
Bernd Rautenberg ... special effects technician

Visual Effects by 

Bernd Angerer ... animation supervisor
Elisabeth Arko ... technical director
Daniel Brylka ... Inferno artist
Giuseppe Canamela ... recording
Cania ... paint artist
Peter Chesney ... visual effects supervisor
Kristian Coleman ... CG animation artist
Peter 'Beak' Cvijanovic ... Inferno artist
Mira Djovcos ... assistant to visual effects producer
Rory Fellowes ... CG animation artist
John Grower ... visual effects supervisor
Dietrich Hasse ... character animation
Robert Hoffmeister ... senior Inferno artist
Alexander Hupperich ... tracking artist
Juergen Jensch ... CG animation artist
Michael Kaelin ... digital artist: SBS
Hans-Joerg Keim ... texturing artist
Katrin Klaiber ... compositing supervisor
Cathleen Klein ... paint artist
Susa Lie ... Inferno artist
Scott Liedtka ... visual effects technical director
Patrick Lowery ... character animator
Sascha Luderer ... digital compositor
Joe Mandia ... character animator
Marius Mohnssen ... visual effects producer
Bob Monaghan ... visual effects
Axel Mähler ... CG supervisor
Barbara Oeben ... digital effects management
Mike Pope ... digital compositor
Monique Ress ... lead scanning operator
Sandra Roach ... flame compositor
Eric Saindon ... visual effects
Juri Stanossek ... sequence supervisor
Rainer Stolle ... senior CG modeler
Petra Stueben ... paint artist
Ole Dieter Sturm ... computer graphic artist
Dragisa Trifkovic ... lead painter
Robert Tucker ... paint artist
Nicholas Waller ... visual effects
Nina Wels ... paint artist
Kelly Wilcox ... CG virtual veterinarian
Matthias Wittmann ... character animator

Stunts 

Jake Delmar ... stunt double
Max Delmar ... stunt double
Tom Delmar ... stunt coordinator
Niklas Fallik ... stunts
Evangelos Grecos ... stunts
Steve Griffin ... stunts
Ryan John Monaghan ... Stand-in: Rollo Weeks
Ray Nicholas ... stunt double
Jörg Romankiewicz ... stunts

Camera and Electrical Department 

John Attwood ... electrician: Scotland
Julie Bills ... second assistant camera
Valerie Blom ... best girl
Etienne Braun ... still photographer
Kenneth Cornils ... electrician / grip: second unit, Germany
Adam Dale ... aerial director of photography
Nino Neuboeck ... first assistant camera: "a" camera
Jan Pester ... director of photography: second unit
Derrick Peters ... clapper loader: Scotland
Micky Reeves ... gaffer: second unit
Erwin Roodhart ... gaffer
Marc Roodhart ... best boy
Michael E. Satrazemis ... camera operator (as Mike Satrazemis)
Gary Spratling ... focus puller: Scotland
Eric Wobma ... rigging best boy (uncredited)

Animation Department 

Bernd Angerer ... animation supervisor

Casting Department 

Meg Leonard ... casting assistant
Gilly Poole ... additional casting
Johanna Ray ... additional casting

Costume and Wardrobe Department 

Jane Law ... principal costume maker
Alison Mitchell ... costume assistant: UK
Naomi Critcher ... costume props (uncredited)
Martin Mandeville ... costume buyer (uncredited)

Editorial Department 

Margit Pfeiffer ... assistant editor
Martina Pille ... first assistant editor

Music Department 

Elena Chouchkova ... orchestral manager
Nigel Clarke ... orchestrator
Sally Connolly ... music supervisor
Daryl Griffith ... orchestrator / score producer
Robin Morrison ... score producer
Gerry O'Riordan ... music recording engineer
Robin Page ... conductor
Margit Pfeiffer ... music editor
Paul Reeves ... music coordinator
Erin Scully ... music executive

Transportation Department 

Werner Ahrendt ... driver
Gary Birmingham ... transportation coordinator: UK

Other crew 

Judith Albers ... assistant to studio director: Warner Bros. Studios Germany
Abigail Boss ... nurse: second unit, Scotland
Ed Dowding ... location assistant
Ewerhard Engels ... studio director: Warner Bros. Studios Germany
Simone Goodridge ... assistant: Uli Edel
Hugh Gourlay ... location manager: second unit
Rachel Kinnock ... production coordinator
Joanna Klein ... office production assistant (as Johanna Naskrecka)
Alexander Luzar ... assistant to assistant director
Laura Mihartescu ... production secretary
Ryan John Monaghan ... Stand-in for Actor Roll Weeks
Mark Mostyn ... location manager
Duncan Muggoch ... location unit manager
Johanna Naskrecka ... office production assistant
Ashton Radcliffe ... location scout
Elke Sasserath ... production coordinator
Antonio Schmidt ... studio operation manager: Warner Bros. Studios Germany
Nick Smith ... production assistant
Paul van Leeuwen ... production accountant
Susan Weeks ... tutor chaperone
Dave Williams ... catering crew
Michael J. Harker ... completion bond representative (uncredited)

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page