3-2-1 Contact Poster

(1980–1992)

Awards

Primetime Emmy Awards 1993

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Children's Program
Karen Katz (producer)
For the extra "Brainstorm: The Truth About Your Brain on Drugs".

Primetime Emmy Awards 1992

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Children's Program
Terri Randall (producer)
For the extra "What Kids Want to Know About Sex and Growing Up".

Primetime Emmy Awards 1991

Won
Primetime Emmy
Outstanding Children's Program
Thomas Cammisa (producer)
For "You Can't Go Home Again: A 3-2-1 Contact Extra".

Primetime Emmy Awards 1989

Nominated
Primetime Emmy
Outstanding Children's Program
Al Hyslop (executive producer)
Susan Schwartz Lynn (producer)
For the "I Have Aids - A Teenager's Story" extra.

Daytime Emmy Awards 1993

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Performer in a Children's Special
Z. Wright
Stephanie Yu
For the special "Get Busy: How Kids Can Save The Planet".

Daytime Emmy Awards 1992

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Performer in a Children's Special
Stephanie Yu
Z. Wright
For episode "3-2-1 Contact Extra: Secrets of the Code"
Outstanding Directing in a Children's Special
Ozzie Alfonso
For episode "3-2-1 Contact Extra: Secrets of the Code"

Daytime Emmy Awards 1989

Won
Daytime Emmy
Outstanding Directing in a Children's Series
Ozzie Alfonso
Tied with Matthew Diamond for Shining Time Station (1989).
Outstanding Achievement in Cinematography
Ozzie Alfonso
Larry Engel
Howard Hall
Robert Leacock
Don Lenzer
Christophe Lanzenberg
Chuck Levey
Rick Malkames
Dyanna Taylor
Jeri Sopanen
Outstanding Achievement in Film Editing
Harvey Greenstein
Samuel D. Pollard
Grace Tankersley
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects
Peter Miller (production mixer)
Rick Patterson (production mixer)
Pam Bartella (post-production mixer)
Paul D. Collins (post-production mixer)
Ferne Friedman (post-production mixer)
Ken Hahn (post-production mixer)
Grant Maxwell (post-production mixer)
John Purcell (post-production mixer)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Series
Al Hyslop (executive producer)
Ozzie Alfonso (senior producer)
Tish Rabe (senior producer)
Anne MacLeod Hoffman (producer)
Larry Engel (producer)
Susan Schwartz Lynn (producer)
Outstanding Writing in a Children's Series
Ozzie Alfonso
Larry Engel
Susan Schwartz Lynn
Anne MacLeod Hoffman
Tish Rabe

Daytime Emmy Awards 1988

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Directing in Children's Programming
Ozzie Alfonso
Outstanding Writing in a Children's Series
Ozzie Alfonso
Larry Engel
Franklin Getchel
Anne MacLeod Hoffman
Susan Schwartz Lynn
Tish Sommers
Outstanding Achievement in Film Editing
Harvey Greenstein
Samuel D. Pollard
Grace Tankersley
Outstanding Music Direction and Composition
Tish Sommers (composer)
Susan Ring (composer)
Craig Snyder (composer/arranger)
Outstanding Film Sound Editing
Stephanie Palewski
Francoise Dumoulin
James Ludwig
Sharon Thompson
Outstanding Film Sound Mixing
Peter Miller (production mixer)
Rick Patterson (production mixer)
Agamemnon Andrianos (production mixer)
Mel Zelniker (re-recording mixer)
Tom Fleischman (re-recording mixer)

Daytime Emmy Awards 1987

Won
Daytime Emmy
Outstanding Film Editing
Harvey Greenstein
Wally Katz
Douglas W. Smith
Outstanding Cinematography
Don Lenzer (cinematographer)
Chuck Levey (cinematographer)
Dyanna Taylor (cinematographer)
Howard Hall (underwater cinematographer)
Stan Waterman (underwater cinematographer)
George Waterman (underwater cinematographer)
Public Broadcasting Service (PBS)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Series
Al Hyslop (executive producer)
Ozzie Alfonso (senior producer)
Franklin Getchel (senior producer)
Tish Sommers (senior producer)
Larry Engel (producer)
Anne MacLeod Hoffman (producer)
Susan Schwartz Lynn (producer)
Outstanding Videotape Editing
Iris Cahn
Mark Oberthaler
Steven Wechsler

Daytime Emmy Awards 1986

Won
Daytime Emmy
Outstanding Film Editing
Harvey Greenstein
Wally Katz
Douglas W. Smith
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Series
Al Hyslop (executive producer)
Ozzie Alfonso (producer)
Tish Sommers (producer)
Franklin Getchel (producer)
Kenneth Fink (producer)
Larry Engel (producer)
Outstanding Writing in a Children's Series
Ozzie Alfonso
Tish Sommers
Franklin Getchel
Outstanding Achievement in Cinematography
Chuck Levey
Dyanna Taylor
Robert Elfstrom
Tom Hurwitz
Don Lenzer
Outstanding Achievement in Videotape Editing
Iris Cahn
Steven Wechsler
Mark Oberthaler
Outstanding Achievement in Live and Tape Sound Mixing and Sound Effects
Agamemnon Andrianos (production mixer)
Anne Evans (production mixer)
Ron Yoshida (production mixer)
Roger Phenix (production mixer)
Peter Miller (production mixer)
Jonathan Howard (post-production mixer)

Daytime Emmy Awards 1985

Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Children's Series
Al Hyslop (executive producer)
Ozzie Alfonso (senior producer)
Franklin Getchel (senior producer)
Tish Sommers (senior producer)
Larry Engel (producer)
Kenneth Fink (producer)
Patti Kaplan (producer)
Joanne Roberts (producer)
Maxine Wishner (producer)
Outstanding Writing in a Children's Series
Ozzie Alfonso
Outstanding Writing in a Children's Series
Franklin Getchel

Daytime Emmy Awards 1980

Won
Daytime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Ron Baldwin (art director)
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Nat Mongioi (set decorator)
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Jack Sholder (film editor)
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Merle Worth (film editor)
Nominated
Daytime Emmy
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Tom Anthony (music composer/director)
For the theme. For episode "Noisy/Quiet".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Mary Batten (writer)
For episodes "Forces" and "Friday".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Norman Gay (editor)
For episode "Communication - Mets".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Walt Levinsky (music composer)
For episode "Forces".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Tom McDonough (cinematographer)
For episodes "Mountain Climbing" and "Hot/Cold".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
J. Philip Miller (director)
For episode "The Bloodhound Gang".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Connie Wexler (costume designer)
For episode "Growth/Decay".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Don Sullivan (associate director)
Jan Morgan (videotape editor)
For episode "Fast/Slow".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Danny Epstein
For episode "Forces".
Outstanding Individual Achievement in Children's Programming
Richard Greenberg (graphic artist)
For episode "Noisy/Quiet"

Environmental Media Awards, USA 1992

Won
EMA Award
Children's Live Action
For the "Popular Little Planet/Get Busy: How Kids Can Save The Planet" special.

Peabody Awards 1989

Won
Peabody Award
For the extra "I Have AIDS, A Teenager's Story".

See also

FAQ | User Reviews | User Ratings | External Reviews | Metacritic Reviews | Message Board

Contribute to This Page

Please see our guide to updating awards