Edit
Anatomy (2000) Poster

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Stefan Ruzowitzky

Writing Credits (in alphabetical order)  

Peter Engelmann ... (dramaturge)
Stefan Ruzowitzky

Cast (in credits order) verified as complete  

...
...
Hein
Anna Loos ...
Gretchen
...
Caspar
Holger Speckhahn ...
Phil
Traugott Buhre ...
Prof. Grombek
...
Ludwig (as Oliver K. Wnuk)
...
David
...
Franz
Antonia Cäcilia Holfelder ...
Gabi
Rüdiger Vogler ...
Dr. Henning
Barbara M. Ahren ...
Frau Henning (as Barbara-Magdalena Ahren)
Werner Dissel ...
Paulas Großvater
...
Präparator
Thomas Meinhardt ...
Professor in München
...
Junger Mann
Alexander Liegl ...
Helfer
Martin Pölcher ...
Helfer
...
Bernie
Berrin Alganer-Lenz ...
Putzfrau
Angelika Sedlmeier ...
Frau Freisinger
Ulrich Matschoss ...
Femerichter
Alexander Held ...
Polizist (as Gerald Alexander Held)
Karl Friedrich ...
Susanna Sandvoss ...
Kellnerin Heidelberg (as Susanne Gräbe)
Johannes Nikolussi ...
Junkie (as Johann Nikolussi)
...
Junkie-Mädchen
Axel Weusten ...
Alexander
Gabriel Bassale ...
Kursteilnehmer
Ralf Dietl ...
Kursteilnehmer
Oliver Engl ...
Kursteilnehmer
Uche Ishionwu ...
Kursteilnehmer
Michael Jank ...
Kursteilnehmer
Thomas Neumann ...
Kursteilnehmer
Armin Schlicht ...
Kursteilnehmer
Christoph Schmeiduch ...
Kursteilnehmer
Patrick Schmidt ...
Kursteilnehmer
Nico Schütz ...
Kursteilnehmer
Thijs van der Zee ...
Kursteilnehmer
Michael Wölfl ...
Kursteilnehmer
Rest of cast listed alphabetically:
Jakob Claussen ...
Man in Train calling for a Doctor (uncredited)
Sabrina Setlur ...
Studentin in München (uncredited)
Create a character page for: ?

Produced by 

Jakob Claussen ... producer
Norbert Preuss ... executive producer
Andrea Willson ... producer
Thomas Wöbke ... producer

Music by 

Marius Ruhland

Cinematography by 

Peter von Haller

Film Editing by 

Ueli Christen

Casting By 

Nessie Nesslauer

Production Design by 

Ingrid Henn

Costume Design by 

Nicole Fischnaller

Makeup Department 

Nanni Gebhardt-Seele ... makeup artist
Stephanie Hilke ... makeup artist
Jeannette Latzelsberger ... wig maker
Birger Laube ... special makeup effects artist
Fatima Mousli ... additional makeup artist

Production Management 

Burgi Ehrhardt ... production manager
Dirk Engelhard ... production manager
Anja Giessing ... production manager
Filip Hering ... production manager
Britta Knöller ... assistant production manager
Ulrike Putz ... production manager (as Uli Putz)
Thomas Rathfelder ... assistant production manager
Ursula Schlieper ... production manager (as Uschi Schlieper)

Second Unit Director or Assistant Director 

Anton Maria Aigner ... assistant director

Art Department 

Silke Buhr ... assistant set designer
Andreas Donhauser ... set designer: anatomy room
Christine Gintner ... assistant property master
Armin Golisano ... property assistant
Anette Ingerl ... property master
Heike Lange ... set design trainee
Renate Martin ... set designer: anatomy room
Andreas Murr ... special effects property master
Sonja Möginger ... assistant property master
Jochen Proske ... property master
Claudia Wieser ... set design trainee

Sound Department 

Sören Blüthgen ... foley recordist
Friedrich M. Dosch ... sound designer
Claudia Enzmann ... dialogue editor (as Claudia Schmitt-Enzmann)
William Franck ... sound
Hubert Henle ... dolby consultant
Karin Hoppe ... adr supervisor
Alexander Kaiser ... assistant sound
Michael Kranz ... sound re-recording mixer
Kai Medinger ... adr recordist
Stephan Michalik ... assistant sound
Jörn Poetzl ... foley artist
Günther Schönbein ... assistant sound mixer
Christoph von Schönburg ... foley editor
Tim Wood ... stereo sound consultant: SDDS

Special Effects by 

Joachim Grüninger ... special effects supervisor
Birger Laube ... special effects supervisor
Michael Luppino ... special effects technician
Gerd Nefzer ... special effects supervisor (as Gerd Feuchter)
Henrik Scheib ... special effects manager
Mortimer Warlimont ... special effects technician

Visual Effects by 

Christian Ahlers ... senior modelmaker
Alex Bahro ... senior modelmaker
Jean Brauner ... model maker
Dodie Da Silva ... model maker
Veronika Dimcke ... model maker
Gregor Eckstein ... model creator
Joachim Grüninger ... model supervisor
Reza Karim ... model creator
Jan Krupp ... digital effects artist: CA Scanline Production GmbH
Birger Laube ... model supervisor
Michel Lazarus ... model maker
Wolfgang Niedermeier ... digital effects artist: CA Scanline Production GmbH
Connie Oettl ... model creator
Christian Pokorny ... digital effects artist: CA Scanline Production GmbH
Jan Ptassek ... senior modelmaker
Colin Shulver ... model creator
Stefanie Stalf ... visual effects supervisor
Saskia Stoever ... model maker
Stephan Trojansky ... digital effects artist: CA Scanline Production GmbH
Mortimer Warlimont ... senior modelmaker
Ismat Zaidi ... scanning and recording supervisor
Thomas Zauner ... visual effects supervisor
Jürgen 'Zambo' Zimmermann ... senior modelmaker

Stunts 

Torsten Jerabek ... assistant stunt coordinator: Stuntteam Steinmeier&Mohr
Carolin Pfänder ... stunts
Siegfried Polap ... stunt double
Mac Steinmeier ... stunt coordinator

Camera and Electrical Department 

Robert Assinger ... assistant lighting technician
Mike Bartlett ... Steadicam operator
Michael Beitz ... lighting technician
Matthias Boch ... clapper loader: second unit
Kimberly Horton ... lighting trainee
James Jacobs ... director of photography: second unit
Eckard Knuth ... lighting: second unit
Helmfried Kober ... assistant camera
Claus Mayan ... lighting: second unit
Christian Paschoud ... grip
Michael Reinecke ... Steadicam operator
Estela Sanz Posteguillo ... director of photography: second unit
Florian Schneider ... assistant grip
Kerstin Stelter ... still photographer
Markus Thiermeyer ... assistant lighting technician
Ann-Kristin Wecker ... video operator

Casting Department 

Kristin Brands ... casting assistant
Erwin Nowak ... extras casting
Dagmar Reimer ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Anna Heinzeller ... special wardrobe
Petra Hermanns ... assistant costume designer
Jule Krisch ... costume design trainee
Ines Köhler ... wardrobe
Kristin Pektor ... assistant wardrobe
Line Weichmann ... wardrobe

Editorial Department 

Katja Birklein ... assistant editor
Peter Dress ... post-production coordinator
Andrea Dvorak ... assistant editor
Renate Roth ... post-production coordinator
Bernd Schlegel ... assistant editor
Margit Wiltschko ... assistant editor
Christine Zech ... assistant editor

Music Department 

Uli Auer ... music editor / music mixer / music recordist
Eva Bauer-Oppelland ... orchestral contractor
Benjamin Köthe ... orchestrator
Georg Naschke ... music coordinator (as George Naschke)
Michael Reinboth ... music scout
Bernd Ruf ... orchestral contractor
Marius Ruhland ... orchestrator
Johannes Schild ... conductor
Holger Siedler ... music recordist
Johannes Wohlleben ... music recordist

Transportation Department 

Beate Breitschopf ... driver
Markus Bungert ... driver

Other crew 

Sedat Aslan ... traffic blocker
Dominik Auer ... adr voice
Helga Berthold ... location scout
Jean Brauner ... prosthetic mold maker
Claus Brockmeyer ... adr voice
Solveig Duda ... adr voice
Peter Engelmann ... story editor
Caroline Fischer ... continuity
Norbert Klingner ... legal counsel
Christine Kottermaier ... production accountant
Bernd Krause ... production trainee
Niko Macoulis ... adr voice
Nadine Neumann ... adr voice
Johannes Raspe ... adr voice
Bernd Rillich ... avid supervisor
Uschi Rohwedder ... production coordinator
Dirk Schelling ... set trainee
Lancelot von Naso ... location manager
Conny Wallner ... security officer
Janine Wegener ... adr voice

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page