Edit
Farscape (TV Series 1999–2003) Poster

(1999–2003)

Full Cast & Crew

Series Directed by 

Tony Tilse ... (19 episodes, 1999-2002)
Rowan Woods ... (18 episodes, 1999-2003)
Andrew Prowse ... (17 episodes, 1999-2003)
Ian Watson ... (15 episodes, 1999-2002)
Peter Andrikidis ... (7 episodes, 1999-2003)
Geoff Bennett ... (4 episodes, 2002-2003)
Catherine Millar ... (3 episodes, 2000-2001)
Pino Amenta ... (2 episodes, 1999)
Ian Barry ... (2 episodes, 2001)
Brian Henson ... (1 episode, 1999)
Brendan Maher ... (1 episode, 1999)
Michael Pattinson ... (1 episode, 2002)
Kate Woods ... (1 episode, 2003)
Karl Zwicky ... (1 episode, 2003)

Series Writing Credits  

Rockne S. O'Bannon ... (creator) (88 episodes, 1999-2003)
David Kemper ... (16 episodes, 1999-2003)
Justin Monjo ... (14 episodes, 1999-2003)
Richard Manning ... (10 episodes, 1999-2003)
Grant McAloon ... (4 episodes, 1999-2000)
Carleton Eastlake ... (4 episodes, 2001-2003)
Doug Heyes Jr. ... (3 episodes, 1999)
Naren Shankar ... (3 episodes, 2000)
Gabrielle G. Stanton ... (3 episodes, 2000)
Harry Werksman ... (3 episodes, 2000)
Matt Ford ... (3 episodes, 2001-2002)
Mark Saraceni ... (3 episodes, 2002-2003)
Ro Hume ... (2 episodes, 1999)
Sally Lapiduss ... (2 episodes, 1999)
Lily Taylor ... (2 episodes, 2000-2001)
Ben Browder ... (2 episodes, 2001-2002)
David E. Peckinpah ... (2 episodes, 2003)
Tom Blomquist ... (1 episode, 1999)
Babs Greyhosky ... (1 episode, 1999)
Nan Hagan ... (1 episode, 1999)
David Wilks ... (1 episode, 1999)
Michael Cassutt ... (1 episode, 2000)
Peter Neale ... (1 episode, 2000)
Clayvon C. Harris ... (1 episode, 2001)
Steve Worland ... (1 episode, 2001)
Sophie C. Hopkins ... (1 episode, 2002)
Michael Miller ... (1 episode, 2002)
Emily Skopov ... (1 episode, 2002)
Chris Wheeler ... (1 episode, 2002)

Series Cast complete, awaiting verification  

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
Thomas Holesgrove ...
Rebecca Riggs ...
 Commandant Mele-On Grayza / ... 13 episodes, 2002-2003
...
...
...
Linda Cropper ...
 Xhalax Sun / ... 5 episodes, 2000-2001
Duncan Young ...
 Emperor Staleek / ... 5 episodes, 2002-2003
...
 Akkor / ... 5 episodes, 2000-2001
Danny Adcock ...
John Adam ...
 Bekhesh / ... 5 episodes, 1999-2003
Nick McKay ...
 Cargn / ... 5 episodes, 2000-2001
...
Alyssa-Jane Cook ...
...
 Douglas 'D.K.' Knox / ... 4 episodes, 1999-2003
...
 Captain Jenek / ... 4 episodes, 2003
Johanna Kerrigan ...
 Linfer / ... 4 episodes, 1999-2001
Aaron James Cash ...
 Dregon Carzenova / ... 4 episodes, 1999-2000
...
 Councilor Tyno 3 episodes, 2000
...
...
 Nurse Vreena / ... 3 episodes, 2000-2003
Jeremy Sims ...
...
Tina Bursill ...
 Empress Novia 3 episodes, 2000
...
 Prince Clavor 3 episodes, 2000
...
...
Dinah Shearing ...
 Elack's Pilot 4 episodes, 2002
...
 Jenavian Charto 3 episodes, 2000
Jennifer Fisher ...
 PK Nurse 3 episodes, 2000
...
 General Rahzaro / ... 3 episodes, 2002-2003
Phillip Hinton ...
...
Amy Salas ...
 Skreeth / ... 3 episodes, 2001-2003
Christine Stephen-Daly ...
 Lt. Teeg / ... 3 episodes, 1999-2000
Gavin Robins ...
 Cargn / ... 3 episodes, 2000
Joshua Anderson ...
 Bobby / ... 3 episodes, 2003
...
 Tugar / ... 3 episodes, 2002-2003
...
...
...
...
Grant Magee ...
...
 Molnon / ... 2 episodes, 2000-2002
Dominique Sweeny ...
...
 Dr. Trayso Talnell / ... 2 episodes, 2001-2003
Selina Muller ...
 D'Argo's Girlfriend / ... 2 episodes, 1999
...
 Leslie Crichton 2 episodes, 2000-2002
Victoria Longley ...
...
...
 Robert Schelmacher / ... 2 episodes, 2002-2003
...
 Officer Yal Henta 2 episodes, 2002
...
...
 Kabaah / ... 2 episodes, 2001-2002
Anthony Kierann ...
 Lieutenant Heskon 2 episodes, 2000
Patrick Ward ...
 Ralnaht / ... 2 episodes, 2001-2003
Sarah Enright ...
 Olivia Crichton 2 episodes, 2003
Lenore Smith ...
 Lt. Darinta Larell 2 episodes, 2002
Dwayne Fernandez ...
Hunter Perske ...
...
Brian Carbee ...
...
 Dr. Adrian Walker 2 episodes, 2003
...
...
 Caroline Wallace 2 episodes, 2002-2003
Katherine Thomas ...
 Laura Kopecki 2 episodes, 2002-2003
David Downer ...
 Secretary Vakali 2 episodes, 2003
...
Linal Haft ...
David Bower ...
...
...
 Tauvo Crais 2 episodes, 1999-2000
Christian Bischoff ...
Gerry Day ...
 Capt. Crais' Father / ... 2 episodes, 1999-2000
John Clayton ...
...
 Lieutenant Melkor 1 episode, 1999
Alison Fox ...
 Lo'Laan 1 episode, 1999
Adrian Getley ...
 Nam Tar 1 episode, 1999
...
 Captain Larraq 1 episode, 1999
...
...
 Lishala 1 episode, 1999
...
Kate Raison ...
Peter Astridge ...
...
 Kcrackic 1 episode, 1999
Sarah Burns ...
 Kornata 1 episode, 1999
...
...
Jeremiah Dupre ...
Phillip Gordon ...
 Ray Wilson 1 episode, 1999
Lisa Hensley ...
...
 Pa'u Tuzak 1 episode, 1999
Cayde Tasker ...
Tina Thomsen ...
Richard White ...
...
 Lieutenant Velorek 1 episode, 2000
Steven Jacobs ...
 Jar Rouin 1 episode, 2000
...
Ken Blackburn ...
...
...
Boris Brkic ...
Zoe Coyle ...
Zoe Dimakis ...
 Hontovek 1 episode, 1999
Peter Knowles ...
Tiriel Mora ...
John O'Brien ...
...
Michela Noonan ...
...
 Young Nilaam 1 episode, 2000
Justine Saunders ...
...
Peter Whittle ...
Api Bavardra ...
 Captain Nonk 1 episode, 1999
...
...
 Peacekeeper Guard #1 1 episode, 1999
Deni Gordon ...
 Priestain Neera 1 episode, 1999
June Salter ...
 Dimensional Being 1 episode, 1999
Mark Shaw ...
 Alien Soldier #1 1 episode, 1999
Michael Tuahine ...
...
Peter Kowitz ...
...
 Caveman Crichton 1 episode, 2000
...
...
 Dr. Tumii 1 episode, 2002
...
 Prefect Falaak 1 episode, 2002
Paula Arundell ...
 Talikaa 1 episode, 2003
...
 R. Wilson Munroe 1 episode, 2003
Blair Venn ...
Dominic Bianco ...
 Alien Hunter #2 1 episode, 1999
Jake Blundell ...
 Lieutenant Om 1 episode, 1999
...
 Peacekeeper Weapons Officer 1 episode, 1999
...
...
 Nam Tar 1 episode, 1999
Mark Slocum ...
 Sykaran Male 1 episode, 1999
Tania Yuki ...
...
 Bartender 1 episode, 2000
Peter Carroll ...
...
Virginia Weule ...
...
...
 Rinic Sarova 1 episode, 2001
John Gregg ...
 Talyn Lyczac 1 episode, 2001
Susan Lyons ...
 Sierjna 1 episode, 2001
...
 Sub-Officer Dacon 1 episode, 2001
...
Jack Finsterer ...
...
 Gaashah 1 episode, 2002
...
...
 Prisoner Morrock 1 episode, 2003
Chris Pitman ...
Peter Baroch ...
 Sykaran Male 1 episode, 1999
Albert Mensah ...
 Dialectic 1 episode, 1999
Heath Wilder ...
 Alien Hunter #3 1 episode, 1999
Rob Carlton ...
Marin Mimica ...
 Maton Dersch 1 episode, 2000
...
...
...
 PK Scientist Drillic 1 episode, 2001
Robert Bruning ...
 Rinic Bralanoth 1 episode, 2001
...
 Markir Tal 1 episode, 2001
Lisa Griffiths ...
Tamblyn Lord ...
Mark Mitchell ...
 Mu-Quillus 1 episode, 2001
Raj Ryan ...
 Hotel Owner 1 episode, 2001
Evan Sheaves ...
 Child Scorpius 1 episode, 2001
...
Sara Groen ...
 Mujombre 1 episode, 2002
...
 Jabula Clan Chieftain 1 episode, 2002
...
 Lo'Laan 1 episode, 2003
Walter Grkovic ...
 Outurak 1 episode, 2003
Andy Cachia ...
 Technician 1 episode, 1999
Tim Mieville ...
Vic Rooney ...
 Admiral Josbek 1 episode, 1999
...
 Bio Isolation Man #1 1 episode, 1999
Robert Supple ...
 Young Crichton 1 episode, 1999
...
...
Stephen Leeder ...
 Commander Tollona Javio 1 episode, 2000
...
Laura Keneally ...
 Theladh 1 episode, 2001
...
 General Grynes 1 episode, 2001
Sandy Winton ...
 Rinic Tolven 1 episode, 2001
Inge Hornstra ...
Bob Nisevic ...
...
Sean Taylor ...
 Lt. Reljik 1 episode, 2002
Rowan Woods ...
 Male Zhaan 1 episode, 2002
Errol Henderson ...
 PK Doctor 1 episode, 1999
Lawrence Woodward ...
 Bio Isolation Man #2 1 episode, 1999
Noel Hodda ...
 Charrid Leader 1 episode, 2001
Mario Houlavas ...
...
Sean Masterson ...
 Rovhu Pilot 1 episode, 2001
...
 Colonel Lennok 1 episode, 2001
...
...
...
 'Young' John Crichton 1 episode, 2002
Alan Flower ...
Lee Jay Klomp ...
 Coreeshi 1 episode, 2002
...
 Grudek #1 1 episode, 2002
Samantha Wellington ...
 Woman Behind Counter 1 episode, 2002
...
 Second Prisoner 1 episode, 2003
...
 T.R. Holt 1 episode, 2003
Karen Jacobson ...
 Loud speaker 1 episode, 1999
Christopher Truswell ...
Basia A'Hern ...
 Cyntrina 1 episode, 2001
Steven Bowers ...
...
 Officer Kobrin 1 episode, 2001
Jessica Fallico ...
 Alien Girl 1 episode, 2001
Alexandra Fowler ...
Kelly Butler ...
Anja Coleby ...
...
 Coreeshi 1 episode, 2002
Ross Newton ...
 Sloggard 1 episode, 2002
Jacob Vanderpuije ...
...
 Assassination Victim 1 episode, 2003
Rel Hunt ...
Duane Johnson ...
 Young Bialar Crais 1 episode, 1999
Dean Nottle ...
 Policeman 1 episode, 2000
Tux Akindoyeni ...
 PK Pilot Rinon 1 episode, 2001
...
Milan Keyser ...
Julieanne Newbould ...
Arthur Percival ...
 Interon Cryoman 1 episode, 2001
Dion Bilios ...
...
 Kor Tosko 1 episode, 2002
...
Damion Hunter ...
Christopher Mayer ...
Sheridan Rynne ...
...
 Kim Kupperstein 1 episode, 2002
Michael Barnacoat ...
 Ivan Chanderpaul 1 episode, 2003
Peter Lamb ...
Leilani Johnson ...
 Young Girl 1 episode, 1999
Adrian Brown ...
Jessica Wilcox ...
 Prison Guard 1 episode, 2000
Alan Cinis ...
 Officer Tarn 1 episode, 2001
...
 Heska Tinaco 1 episode, 2001
Shardyn Fahey Leigh ...
...
Christina Ramon ...
 Belly Dancer 1 episode, 2002
Ross Sharp ...
 Scorpius Aide 1 episode, 2002
Leo Christopher ...
 Major Gen. Stephen Walcott 1 episode, 2003
...
Peter Fenton ...
 Negotiator 1 episode, 2003
Anne-Marie Kreller ...
Kim De Lury ...
Terrence Hepburn ...
Gitanjali Seymour ...
 Village Woman 1 episode, 2002
Dee Donavan ...
 Dr. Jason Fletcher 1 episode, 2003
...
 Marella 1 episode, 2003
Rose Klemp ...
 Crichton's Daughter 1 episode, 2000
...
 Rylani Jeema Dellos 1 episode, 2001
Casey Burgess ...
 Olivia Crichton 1 episode, 2002
Mark Mercedes ...
 Officer Vonk 1 episode, 2002
Paula Iland ...
 Receptionist 1 episode, 2003
John Clardidge ...
 Assassin 1 episode, 2000
...
 Ghebb Dellos 1 episode, 2001
Louise Fox ...
 Dot Levy 1 episode, 2002
...
 Captain Molayne 1 episode, 2001
Kosta Doukas ...
...
 PK Doctor 1 episode, 2002
Nick Frisina ...
...
 Alien Boy 1 episode, 2001
...
 Alien / ... (uncredited) 2 episodes, 2002
Sam Bettison ...
 Grek (uncredited) 2 episodes, 2003
Britt Allen ...
 Dancer (uncredited) 1 episode, 1999
Derek Amer ...
 Teurac (uncredited) 1 episode, 1999
Geoff Barker ...
 PK Commando #3 (uncredited) 1 episode, 1999
Sandi Finlay ...
 Escort Alien (uncredited) 1 episode, 1999
...
 Sergeant (uncredited) 1 episode, 1999
...
 Mechanic (uncredited) 1 episode, 1999
Chenoeh Miller ...
 PK Commando #4 (uncredited) 1 episode, 1999
Maurice Morgan ...
 Acquarian Warrior (uncredited) 1 episode, 1999
Tai Scrivener ...
 PK Commando #5 (uncredited) 1 episode, 1999
Pete Walters ...
 Crais' Guard (uncredited) 1 episode, 2000
David Lucas ...
 Cryoman (uncredited) 1 episode, 2001
Stephen Shanahan ...
 Tenek (uncredited) 1 episode, 2001
Mick Roughan ...
 Airek (uncredited) 1 episode, 2002
...
 Dr. Edmund Johnston (uncredited) 1 episode, 2003
...
 Alien Guard (uncredited) 1 episode, 2003
Kath Perry ...
 Capt. Jennifer Risalto (uncredited) 1 episode, 2003

Series Produced by 

Rockne S. O'Bannon ... executive consultant / executive producer (88 episodes, 1999-2003)
Robert A. Halmi ... executive producer (77 episodes, 1999-2003)
Brian Henson ... executive producer (74 episodes, 1999-2003)
David Kemper ... executive producer / co-executive producer (74 episodes, 1999-2003)
Richard Manning ... executive producer / consulting producer / co-executive producer (73 episodes, 1999-2003)
Andrew Prowse ... associate producer / co-producer / producer (56 episodes, 2000-2003)
Sue Milliken ... producer / consulting producer (54 episodes, 2000-2003)
Juliet Blake ... executive producer (38 episodes, 2000-2003)
Justin Monjo ... co-executive producer / supervising producer (36 episodes, 2000-2003)
Tony Winley ... producer / line producer (23 episodes, 2000-2002)
Matt Carroll ... producer (22 episodes, 1999-2000)
Richard Clendinnen ... line producer (22 episodes, 1999-2000)
Kris Noble ... executive producer (22 episodes, 1999-2000)
Rod Perth ... executive producer (21 episodes, 2000)
Naren Shankar ... co-executive producer / executive producer (20 episodes, 1999-2000)
Lesley Parker ... line producer (20 episodes, 2001-2002)
Mark Saraceni ... supervising producer (16 episodes, 2002-2003)
Anne Bruning ... line producer (15 episodes, 2002-2003)
Lily Taylor ... associate producer (7 episodes, 2002-2003)
Julie Sims ... associate producer (6 episodes, 2003)
David Wilks ... consulting producer (5 episodes, 1999)
Doug Heyes Jr. ... consulting producer (4 episodes, 2000)
David E. Peckinpah ... executive consultant (3 episodes, 2003)
Emily Skopov ... consulting producer (1 episode, 2001)

Series Music by 

Guy Gross ... (58 episodes, 2000-2003)
Braedy Neal ... (26 episodes, 1999-2000)
Chris Neal ... (26 episodes, 1999-2000)
Subvision ... (26 episodes, 1999-2000)

Series Cinematography by 

Russell Bacon ... (60 episodes, 2000-2003)
Craig Barden ... (21 episodes, 1999-2000)

Series Film Editing by 

Neil Thumpston ... (25 episodes, 1999-2003)
Wayne LeClos ... (18 episodes, 2000-2003)
Mark Perry ... (11 episodes, 1999-2000)
Nicholas Holmes ... (9 episodes, 2000-2003)
Suresh Ayyar ... (4 episodes, 2000)
Martin Connor ... (4 episodes, 2001)
Minh-Tam Nguyen ... (2 episodes, 2000)
Marcus D'Arcy ... (1 episode, 2001)
Deborah Peart ... (1 episode, 2001)

Series Casting By 

Hatice Kanli ... (22 episodes, 2002-2003)
Ros Bellenger ... (2 episodes, 2000-2001)
Maura Fay ... (2 episodes, 2000-2001)

Series Production Design by 

Tim Ferrier ... (57 episodes, 1999-2003)
Ricky Eyres ... (25 episodes, 1999-2000)

Series Art Direction by 

Julian Parry ... (34 episodes, 1999-2000)
Katie Sharrock ... (17 episodes, 2001-2003)
Scott Bird ... (12 episodes, 2000-2003)
Karen Land ... (9 episodes, 1999)
Tom Brown ... (1 episode, 1999)
Charlie Revai ... (1 episode, 1999)

Series Set Decoration by 

Oleh Sokolovsky ... (22 episodes, 2000)
Tony Xeros ... (12 episodes, 2001-2002)
Karen Murphy ... (9 episodes, 1999)
Faith Robinson ... (8 episodes, 2002-2003)

Series Costume Design by 

Terry Ryan ... (63 episodes, 1999-2003)

Series Makeup Department 

Adam Johansen ... special makeup effects artist (86 episodes, 1999-2003)
Kerrin Jackson ... assistant makeup artist / prosthetic makeup artist / prosthetic makeup assistant / assistant prosthetic makeup artist (73 episodes, 1999-2003)
Sheldon Wade ... key makeup artist (44 episodes, 2000-2002)
Colin Ware ... special makeup effects artist / creature designer and prosthetic makeup artist (43 episodes, 1999-2000)
David Willis ... prosthetic makeup artist (22 episodes, 2000)
Jennifer Lamphee ... hair designer / makeup designer / makeup supervisor (22 episodes, 2001-2002)
Sophie Fleming ... prosthetic makeup artist (22 episodes, 2002-2003)
Troy Follington ... hair makeup & prosthetics artist (22 episodes, 2002-2003)
Shane Thomas ... makeup artist (20 episodes, 1999-2000)
Elka Wardega ... special makeup effects artist (14 episodes, 1999)
Paul Pattison ... makeup supervisor (14 episodes, 2000)
Lesley Vanderwalt ... makeup/hair supervisor / hair supervisor / makeup artist (9 episodes, 1999)
Lynn Wheeler ... key makeup & hair artist / hair stylist / key makeup artist (9 episodes, 1999)
Kellie Griffin ... assistant makeup artist (9 episodes, 2003)
Shay Lawrence ... additional makeup artist / prosthetic makeup artist (2 episodes, 2001)
Annie Single ... makeup supervisor (unknown episodes)

Series Production Management 

Pete Coogan ... executive in charge of production (22 episodes, 1999-2000)
Laura Sivis ... production liaison: Fox Studios Australia / studio facilities coordinator: Fox Studios Australia (17 episodes, 1999)
Helen Panckhurst ... production manager (9 episodes, 1999)
Tic Carroll ... unit manager (8 episodes, 1999)
Deborah Peart ... post-production supervisor (7 episodes, 2001-2003)
Paula Jensen ... production manager (6 episodes, 2003)
Jane Maguire ... post-production supervisor (5 episodes, 1999-2000)
Lesley Parker ... production manager (4 episodes, 2000-2001)
Ralph Belcher ... assistant unit manager (1 episode, 1999)
David Birrell ... post-production supervisor (1 episode, 1999)
'Aussie' Auslan Ismail ... location manager (1 episode, 1999)
Matt Jones ... unit manager: second unit (1 episode, 1999)
Simon Lucas ... unit manager (1 episode, 1999)
Brett McManus ... post-production supervisor (1 episode, 2001)
Sam Thompson ... production manager (1 episode, 2001)
Julie Sims ... production manager (1 episode, 2002)

Series Second Unit Director or Assistant Director 

Annabel Osborne ... third assistant director (16 episodes, 2000-2003)
Matt Enfield ... first assistant director (9 episodes, 1999-2000)
Hannah Browne ... second assistant director (9 episodes, 1999)
Scott Lovelock ... third assistant director (8 episodes, 1999)
Jeremy Grogan ... second assistant director (5 episodes, 2003)
Adrian Pickersgill ... first assistant director (4 episodes, 1999)
Alison Meir ... second assistant director (4 episodes, 2000)
Chris Webb ... first assistant director (3 episodes, 1999)
Russell Whiteoak ... first assistant director (3 episodes, 2000-2003)
Michael Faranda ... first assistant director (3 episodes, 2001-2003)
Keith Heygate ... first assistant director (2 episodes, 1999)
Mark Boskell ... second assistant director (2 episodes, 2001)
Tigger Carroll ... third assistant director (1 episode, 1999)
Maria Phillips ... first assistant director (1 episode, 2003)
John Cole ... second assistant director (unknown episodes)
Daniel Palmisano ... assistant director (unknown episodes)

Series Art Department 

Josh Bush ... leading hand carpenter (43 episodes, 1999-2000)
Alan Fleming ... construction manager (37 episodes, 1999-2003)
Michael O'Kane ... head scenic artist (36 episodes, 1999-2003)
Simon Clayton ... scenic foreman (21 episodes, 1999-2000)
Kerrie Van Lambaart ... assistant to set designer (20 episodes, 1999-2000)
David Willis ... lab tech (17 episodes, 1999)
Brian Nickless ... set designer / draftsman (15 episodes, 2001-2003)
Craig Mandile ... set dresser / art runner / art department electrician (14 episodes, 2001-2003)
Daniel Burns ... storyboard artist (11 episodes, 1999-2001)
Melanie Livermore ... assistant set decorator (10 episodes, 1999-2000)
Kevin Hunter ... concept illustrator (9 episodes, 1999)
Oleh Sokolovsky ... set dresser (2 episodes, 2001)
Warren Beaton ... armour designer (1 episode, 1999)
Marco Bittner Rosser ... draughtsman (1 episode, 1999)
Damian Bradford ... puppeteer (1 episode, 1999)
Dave Collins ... puppeteer (1 episode, 1999)
Peter Cunningham ... art department electrician (1 episode, 1999)
John Eccleston ... puppeteer (1 episode, 1999)
Diana Freeman ... art department coordinator (1 episode, 1999)
Graeme Haddon ... puppeteer (1 episode, 1999)
Mario Haloutas ... puppeteer (1 episode, 1999)
Sean Masterson ... puppeteer (1 episode, 1999)
Tim Mieville ... puppeteer (1 episode, 1999)
Peter 'Babylon' Owens ... vehicle builder (1 episode, 1999)
David Russell ... storyboard artist (1 episode, 1999)
John Griffin ... storyboard artist (1 episode, 2001)
Ken Walkerden ... property master (1 episode, 2001)
Damien Drew ... draftsman (unknown episodes)
Paul Matthews ... art department electrician (unknown episodes)
Tariq Raheem ... concept artist (uncredited) / storyboard artist (uncredited) / illustrator (uncredited) (21 episodes, 2002-2003)
Brad Diebert ... carpenter (uncredited) (1 episode, 1999)
Jon McClenahan ... storyboard artist (uncredited) (1 episode, 2001)
Dave Pryor ... storyboard artist (uncredited) (1 episode, 2001)

Series Sound Department 

Blair Slater ... foley recordist and mixer (66 episodes, 2000-2003)
Alicia Slusarski ... sound effects editor / post-production sound (58 episodes, 1999-2003)
Christian Bass ... dialogue editor / post-production sound / post production sound (53 episodes, 1999-2001)
Damian Candusso ... dialogue editor (23 episodes, 1999-2003)
Linda Murdoch ... sound effects editor / sound editor (23 episodes, 1999-2002)
James Docherty ... second boom operator (22 episodes, 2000)
Phil Judd ... re-recording mixer / sound mixer (21 episodes, 1999-2000)
David White ... post-production sound / supervising sound editor (11 episodes, 1999-2001)
Ross Boyer ... sound recordist (11 episodes, 1999-2000)
Julius Chan ... adr engineer (10 episodes, 2003)
Peter Purcell ... sound mixer (9 episodes, 1999-2001)
Cate Cahill ... post-production sound / sound editor (9 episodes, 1999-2000)
Jack Friedman ... boom operator (9 episodes, 1999)
Angus Robertson ... post-production sound (7 episodes, 1999)
Alex Wong ... post-production sound (7 episodes, 1999)
Les Fiddess ... post-production sound (3 episodes, 1999)
Nick Breslin ... dialogue editor / sound editor (2 episodes, 1999-2001)
Ella Fairbairn ... assistant sound editor / sound editor (2 episodes, 1999-2001)
Mauricio Hernandez ... post-production sound (2 episodes, 1999)
Rodney Berling ... adr & dialogue editor (1 episode, 1999)
Michael Thompson ... sound mixer (1 episode, 2000)
Jo Mion ... sound assistant (unknown episodes)

Series Special Effects by 

Tristian Haddon ... special effects supervisor (66 episodes, 2000-2003)
Brett Beacham ... chief mould maker (65 episodes, 1999-2003)
Zoe Skinner ... creature effects (53 episodes, 1999-2002)
Dave Elsey ... creative supervisor: Jim Henson's Creature Shop / creature designer (13 episodes, 1999-2003)
John Bowring ... special effects supervisor / special effects coordinator (6 episodes, 1999)
Chris Fitzgerald ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop / creature effects designer (5 episodes, 1999)
James O'Connor ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (5 episodes, 1999)
Adrian Getley ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (4 episodes, 1999)
Damian Martin ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (4 episodes, 1999)
Liz Ragland ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (4 episodes, 1999)
Chris Murray ... special effects supervisor (3 episodes, 1999-2000)
Richard Darwin ... animatronic model designer (3 episodes, 1999)
Lou Elsey ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (3 episodes, 1999)
Kriselle Gardiner ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (3 episodes, 1999)
Mark Ross ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (3 episodes, 1999)
Colin Ware ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (3 episodes, 1999)
Nigel Booth ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1999)
Justin Brown ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1999)
Roger Duggan ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1999)
Rachel Impy ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1999)
Jamie Jackson-Moore ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1999)
Adam Johansen ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1999)
Tad Pride ... special effects supervisor (2 episodes, 1999)
Keith Rae ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1999)
Martin Rezard ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1999)
Elka Wardega ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (2 episodes, 1999)
Billy Aziz ... special effects technician (1 episode, 1999)
Jamie Campbell ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Marcus Erasmus ... special effects technician (1 episode, 1999)
Mark Gotteridge ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Charlotte Greenwood ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Jackie Hallat ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Piers Hampton ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Kate Hill ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Chris 'Flimsy' Howes ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Rebecca Hunt ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Kevin Hunter ... concept illustrator: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Mark Hunter ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Julian Manning ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Jason Marsh ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Gregory W. McKee ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Kevin O'Boyle ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Jodie Overhill ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Simon Parker ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Ronald Rametta ... special effects technician (1 episode, 1999)
Karina Randall ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Conrad Rothmann ... special effects technician (1 episode, 1999)
Guy Stephens ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
David Trethewey ... special effects senior technician (1 episode, 1999)
Matt Ward ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Kenny Wilson ... prosthetics and creature effects: Jim Henson's Creature Shop (1 episode, 1999)
Stephen Bettles ... special effects technician (unknown episodes)

Series Visual Effects by 

Grant Everett ... on-set visual effects supervisor (68 episodes, 2000-2003)
Ben West ... visual effects supervisor (62 episodes, 2000-2003)
Marusha Xeros ... visual effects supervisor (41 episodes, 2000-2002)
Alex Scollay ... visual effects artist (24 episodes, 2000-2003)
Dave Morley ... senior compositor / visual effects: Garner MacLennan Design / visual effects artist (22 episodes, 1999-2000)
Thomas Kayser ... visual effects supervisor (22 episodes, 2000)
Alexander Whitlam ... visual effects artist (22 episodes, 2000)
Benita Carey ... visual effects supervisor (22 episodes, 2002-2003)
Diego Guerrero ... animator (20 episodes, 1999-2000)
Andy Tamandl ... animator (20 episodes, 1999-2000)
Felix Crawshaw ... visual effects coordinator (19 episodes, 1999-2000)
Paul Kirwan ... digital compositor / visual effects: Garner MacLennan Design (10 episodes, 1999)
Paul Butterworth ... visual effects director (8 episodes, 1999)
Jamie Courtier ... special visual effects supervisor / visual effects supervisor (8 episodes, 1999)
Andrew Hellen ... visual effects: Garner MacLennan Design / visual effects artist (8 episodes, 1999)
Steven James ... visual effects: Garner MacLennan Design / Co-3D Creative Director / visual effects artist (8 episodes, 1999)
Leone Knight ... visual effects: Garner MacLennan Design / visual effects artist (8 episodes, 1999)
Jason Bath ... visual effects: Garner MacLennan Design / visual effects artist (6 episodes, 1999)
Richard Lambert ... visual effects: Garner MacLennan Design / visual effects artist (6 episodes, 1999)
Emmanuel Blasset ... visual effects / visual effects: Animal Logic (5 episodes, 1999-2001)
Claudia Boland ... visual effects coordinator (5 episodes, 1999)
Tom Taylor ... visual effects artist (5 episodes, 2001)
Clayton Diack ... visual effects: Garner MacLennan Design (4 episodes, 1999)
Wayne John Haag ... visual effects: Garner MacLennan Design (3 episodes, 1999)
Simon Maddison ... visual effects artist / visual effects: Garner MacLennan Design (3 episodes, 1999)
Deborah McNamara ... visual effects: Garner MacLennan Design (3 episodes, 1999)
Larry Townsend ... visual effects: Garner MacLennan Design / visual effects artist (3 episodes, 1999)
Marten Blumen ... visual effects: Garner MacLennan Design (2 episodes, 1999)
Sarah Brena ... visual effects: Garner MacLennan Design (2 episodes, 1999)
Chris Davies ... visual effects: Garner MacLennan Design (2 episodes, 1999)
Luke Hetherington ... visual effects: Garner MacLennan Design (2 episodes, 1999)
Scott Hunter ... visual effects artist / visual effects: Garner MacLennan Design (2 episodes, 1999)
Kelly Kan ... visual effects: Garner MacLennan Design (2 episodes, 1999)
Lee Lam ... visual effects: Garner MacLennan Design (2 episodes, 1999)
Robert Nicol ... technical director / visual effects artist (2 episodes, 1999)
Enrico Babic ... visual effects (1 episode, 1999)
Sonja Banzhaf ... visual effects: Garner MacLennan Design (1 episode, 1999)
Graham Binding ... visual effects: Garner MacLennan Design (1 episode, 1999)
Nigel Booth ... visual effects (1 episode, 1999)
Daniel Carlisle ... visual effects (1 episode, 1999)
John Collins ... visual effects: Garner MacLennan Design (1 episode, 1999)
Dave Elsey ... visual effects creative supervisor (1 episode, 1999)
Lou Elsey ... visual effects (1 episode, 1999)
Gisele Grant ... visual effects (1 episode, 1999)
Andrew Jackson ... digital artist (1 episode, 1999)
Stefan Litterini ... visual effects: Garner MacLennan Design (1 episode, 1999)
Garner MacLennan ... visual effects designer (1 episode, 1999)
Jamie Muller ... visual effects: Garner MacLennan Design (1 episode, 1999)
James O'Connor ... visual effects (1 episode, 1999)
Geoff Paige ... visual effects (1 episode, 1999)
Peter Powell ... visual effects coordinator (1 episode, 1999)
Sally Prisk ... visual effects: Garner MacLennan Design (1 episode, 1999)
Keith Rae ... visual effects (1 episode, 1999)
John Searle ... visual effects (1 episode, 1999)
Glen Sharah ... systems administrator (1 episode, 1999)
Josh Simmonds ... digital effects artist (1 episode, 1999)
Elka Wardega ... visual effects (1 episode, 1999)
Vaughn Arnup ... digital compositor (unknown episodes)
Marcus Bolton ... lead compositor (unknown episodes)
Chris Cooper ... lead animator (unknown episodes)
Sarah Dowland ... visual effects producer (unknown episodes)
Gregory W. McKee ... animatronics (unknown episodes)
Sunit Parekh ... animator (unknown episodes)
Matt Town ... assistant visual effects editor (unknown episodes)
James Cooper ... visual effects runner: garner maclennan design (uncredited) (22 episodes, 1999-2000)
Ben De Luca ... systems administrator (uncredited) (1 episode, 1999)
Brendan Lonergan ... creature finisher/painter (uncredited) (unknown episodes)

Series Stunts 

George Saliba ... stunts (66 episodes, 2000-2003)
Ray Anthony ... stunt performer (22 episodes, 1999-2000)
Philip Partridge ... stunt double (22 episodes, 2001-2002)
Brett Praed ... stunt performer (17 episodes, 1999)
Raelene Chapman ... stunt double: Aeryn / stunt performer / stunt double: Altana / stunt double: Sarova (16 episodes, 2000-2002)
Gordon Waddell ... safety supervisor / stunt performer (14 episodes, 1999-2003)
Mick Hodge ... stunt performer (10 episodes, 2000-2003)
Ashley Fairfield ... stunt performer / stunts (9 episodes, 1999-2003)
Guy Norris ... stunt coordinator (9 episodes, 1999)
Nash Edgerton ... stunts (6 episodes, 2001)
Shea Adams ... stunt performer (4 episodes, 2000-2001)
Zed Korshoonoff ... stunt performer (4 episodes, 2001)
Jonayhan Heaney ... stunts (3 episodes, 1999)
Glenn Boswell ... stunt coordinator (2 episodes, 2000)
Judd Wild ... stunts (2 episodes, 2001-2002)
Mike Duncan ... stunts (2 episodes, 2003)
Alex Kuzelicki ... stunts (1 episode, 1999)
Angela Moore ... stunt double (1 episode, 1999)
Andrea Berchtold ... stunt rigger (1 episode, 2002)
Mark Duncan ... stunts (1 episode, 2003)
Glenn Suter ... stunt rigger: decelerator, ratchets (unknown episodes)
Daniel Stevens ... stunts (uncredited) (unknown episodes)

Series Camera and Electrical Department 

Rodrigo Vidal-Dawson ... second assistant camera (70 episodes, 2000-2003)
Toby Watson ... assistant camera (66 episodes, 2000-2003)
Daniel Perrott ... lighting technician (63 episodes, 2000-2003)
Peter Stott ... focus puller: main camera / focus puller (22 episodes, 1999-2000)
Adam Hunter ... second unit: best boy (22 episodes, 2000)
Michael Rich ... grip (22 episodes, 2000)
Danny Batterham ... director of photography: second unit / camera operator (19 episodes, 1999-2002)
Adam Kuiper ... best boy grip (18 episodes, 1999-2000)
Mark Goellnicht ... steadicam operator / Steadicam operator (9 episodes, 1999)
Kim Johr ... gaffer best boy (9 episodes, 1999)
Richard Rees-Jones ... gaffer (9 episodes, 1999)
David Shaw ... grip (9 episodes, 1999)
Martin Perrott ... gaffer (9 episodes, 2000-2002)
Henry Pierce ... camera operator (8 episodes, 1999)
Jason Trew ... best boy grip (8 episodes, 1999)
Rodney Bolton ... director of photography: second unit (5 episodes, 1999)
Steve Newman ... second unit director of photography (4 episodes, 1999)
Ian Freeman ... key grip (3 episodes, 2000-2002)
Gerard Maher ... additional second assistant camera (2 episodes, 1999)
Jonas Juhanson ... additional grip (1 episode, 1999)
Bruce Young ... director of photography: second unit (1 episode, 2002)
Gary Burdett ... key grip (unknown episodes)
Luke Thomas ... focus puller (unknown episodes)
Pim Kulk ... additional second assistant camera (uncredited) (16 episodes, 2001-2002)

Series Animation Department 

Graham Binding ... animator (21 episodes, 1999-2000)
Vikas Chadhokar ... animation compositor (1 episode, 2001)
Pablo De La Torre ... animation designer (1 episode, 2001)
Athol Henry ... animation director (1 episode, 2001)
Rodney Whitham ... animation producer (1 episode, 2001)
Chris Cooper ... lead animator (unknown episodes)

Series Casting Department 

Marianne Jade ... casting (22 episodes, 2002-2003)
Sharon Klein ... casting: USA / original casting (10 episodes, 1999-2000)
Patrick Rush ... casting: USA / original casting (10 episodes, 1999-2000)
Ros Bellenger ... extras casting (9 episodes, 1999)
Maura Fay ... casting: Australia (9 episodes, 1999)

Series Costume and Wardrobe Department 

Jo Thorpe ... costume cutter (86 episodes, 1999-2003)
Dan Owen ... costumer (32 episodes, 2001-2003)
Lyn Askew ... costume supervisor (12 episodes, 1999-2002)
Julie Barton ... costume standby / set costumer / costume stand-by (11 episodes, 1999)
Andrew Infanti ... wardrobe (8 episodes, 1999)
Peter Bevan ... costume supervisor (5 episodes, 1999)
Jake Collier ... fx costume (uncredited) (22 episodes, 2002-2003)

Series Editorial Department 

Al Hansen ... colorist / telecine colorist / colorist: telecine (80 episodes, 1999-2003)
Brett McManus ... assistant editor / on-line supervisor / post-production coordinator (75 episodes, 1999-2003)
Deborah Peart ... post-production coordinator (9 episodes, 1999-2000)
Simon Klaebe ... assembly editor (8 episodes, 1999)
David Tindale ... on-line editor / on-line editor: Frame, Set & Match (8 episodes, 1999)
David Birrell ... post-production supervisor (6 episodes, 1999)
Alan Green ... assistant editor (4 episodes, 1999-2000)
Peter Simpson ... telecine colorist (3 episodes, 1999)
Mark Spessot ... assistant editor (3 episodes, 1999)
Margi Hoy ... assistant editor (2 episodes, 1999)
Alicia Gleeson ... assistant editor (1 episode, 1999)
Peter Powell ... assistant editor (1 episode, 1999)
Sarah Watts ... fsm supervisor (1 episode, 1999)
Noelleen Westcombe ... post-production coordinator (1 episode, 1999)
Matt Town ... assistant editor (1 episode, 2001)

Series Location Management 

Peter Harris ... location manager (85 episodes, 1999-2003)
'Aussie' Auslan Ismail ... location manager (12 episodes, 1999)

Series Music Department 

Aaron Symonds ... assistant to composer (1 episode, 1999)

Series Other crew 

John Eccleston ... puppetry / puppeteer (86 episodes, 1999-2003)
Rockne S. O'Bannon ... executive consultant (66 episodes, 2000-2003)
Brittan Brown ... post-production accountant (44 episodes, 2001-2003)
Deborah Alleck ... production coordinator (43 episodes, 2001-2003)
Sophie Kennedy White ... assistant production coordinator (42 episodes, 1999-2002)
Lily Taylor ... story editor / script editor (23 episodes, 1999-2001)
Robbie Henley ... unit manager (22 episodes, 2000)
Gabrielle G. Stanton ... executive story editor (22 episodes, 2000)
Harry Werksman ... executive story editor (22 episodes, 2000)
Tony Naumovski ... stand in/double (20 episodes, 2002-2003)
Mario Haloutas ... puppeteer (19 episodes, 1999-2002)
Tim Mieville ... puppeteer (19 episodes, 1999-2002)
Sean Masterson ... puppeteer (18 episodes, 1999-2002)
Laura Sivis ... security coordinator: Fox Studios Australia (17 episodes, 1999)
Grant McAloon ... script editor / story editor (15 episodes, 1999-2000)
Justin Monjo ... creative consultant (15 episodes, 2000)
Graeme Haddon ... puppeteer (14 episodes, 1999-2000)
Robert E. Wozniak ... production executive (14 episodes, 2000-2002)
Mat McCoy ... puppeteer (13 episodes, 1999-2002)
Andrew Prowse ... production consultant (9 episodes, 1999-2000)
Barbara Cooper ... producers asssistant / assistant to the producer / producer's assistant (9 episodes, 1999)
Ro Hume ... executive consultant (9 episodes, 1999)
Sally Lapiduss ... creative consultant (9 episodes, 1999)
Fiona Schmidberger ... production coordinator (9 episodes, 1999)
Ellie Campbell ... production team / production assistant (8 episodes, 1999)
Dave Collins ... puppeteer (8 episodes, 1999)
Suzanne Mallos ... production team / production assistant (8 episodes, 1999)
Sy Milman ... production team / production assistant (8 episodes, 1999)
Tasha Monaghan ... production team / production assistant (8 episodes, 1999)
Kate Madgwick ... script assistant (7 episodes, 1999)
Sophie Siomos ... production accountant (7 episodes, 1999)
Al Wright ... production team / production assistant (7 episodes, 1999)
Kira Bohn ... script supervisor (7 episodes, 2000-2001)
Damian Bradford ... puppeteer (6 episodes, 1999)
Jacquie Robertson ... unit nurse (6 episodes, 1999)
Fiona Gentle ... puppeteer (6 episodes, 2000-2002)
Royce Dunn ... script supervisor (5 episodes, 1999)
Richard Manning ... executive consultant (4 episodes, 1999)
Victoria Sullivan ... script supervisor (4 episodes, 1999)
Sarah Watts ... supervisor: Frame, Set & Match / fsm supervisor: Frame, Set & Match (4 episodes, 1999)
Susan Wiley ... script supervisor (4 episodes, 2002-2003)
Joyce Hsieh ... production accountant (4 episodes, 2003)
Helen Cox ... unit nurse (3 episodes, 1999)
Jo Weeks ... script supervisor (3 episodes, 1999)
Sandy Stevens ... production coordinator (3 episodes, 2000)
Annabel Davis ... script coordinator (3 episodes, 2003)
Christine Robson ... production accountant (2 episodes, 1999-2000)
Lyn Jones ... production accountant (2 episodes, 1999)
Jo Carter ... production accountant (2 episodes, 2001-2002)
Karen Mansfield ... script supervisor (2 episodes, 2001)
Judy Whitehead ... script supervisor (2 episodes, 2003)
Jonathan Hardy ... puppetry (1 episode, 1999)
Arwen Munro ... assistant production coordinator (1 episode, 1999)
Shannon Ruddock ... production team (1 episode, 1999)
Oksana Sokol ... script supervisor (1 episode, 1999)
Emanda Thomas ... assistant to producer (1 episode, 1999)
Honor Bannister ... script supervisor (1 episode, 2000)
Lou Grant ... script supervisor (1 episode, 2000)
John May ... production accountant (1 episode, 2000)
Virginia Weule ... puppeteer (1 episode, 2000)
Naomi Cleaver ... production coordinator (1 episode, 2001)
Carleton Eastlake ... executive consultant (1 episode, 2001)
Dave Elsey ... creative supervisor (1 episode, 2002)
Annabel Davies ... script coordinator (1 episode, 2003)
Kristin Witcombe ... script supervisor (1 episode, 2003)
Kerry Fetzer ... caterer (unknown episodes)
Jackie Hallatt ... creative supervisor: Costuming (unknown episodes)
Piers Hampton ... project producer: Jim Henson's Creature Shop (unknown episodes)
Karen Jacobson ... voice artist (unknown episodes)
Reza Mokhtar ... caterer (unknown episodes)
Suzy Vaughan ... clip clearance / script clearance (unknown episodes)
Mak Wilson ... puppet master (unknown episodes)
Jonathan Wolf ... studio representative (unknown episodes)
Megan Worthy ... assistant to producer (unknown episodes)
Ben Tomkins ... picture double (uncredited) / stand-in (uncredited) (44 episodes, 2001-2003)
Martin Kosinar ... stand-in (uncredited) (22 episodes, 1999-2000)
Sarah Jane Dunlop ... production assistant (uncredited) (3 episodes, 2000)
Dama Claire ... production consultant (uncredited) (1 episode, 1999)
Jason Mack ... set security (uncredited) (1 episode, 1999)

See also

Release Dates | Official Sites | Company Credits | Filming & Production | Technical Specs

Contribute to This Page