Edit
The Guilty (2000) Poster

(2000)

Full Cast & Crew

Directed by 

Anthony Waller

Writing Credits  

Simon Burke ... (1992 teleplay "The Guilty")
 
William Davies ... (screenplay)

Cast (in credits order) complete, awaiting verification  

...
...
...
Sophie Lennon
...
Tanya Duncan
...
Natalie Crane
Darcy Belsher ...
Dennis
...
Leo
...
Brent Frazer
...
Maddy Corrigan
...
Martin Corrigan
...
Miles
...
Police Detective
...
Police Chief (as Gary Chalk)
...
Benny (as Peter H. Kent)
Kurt Evans ...
Conor
Martin Evans ...
Giles
Tegan Moss ...
Faith
...
Amy (as Taylor-Anne Reid)
John McConnach ...
Police Officer
...
Camilla Overbye Roos ...
Selena Russell
Judith Maxie ...
Judge
...
Crane's Assistant
D. Harlan Cutshall ...
Cell Guard
...
Swat Team Cop
...
Benny's Goon #1
Gavin Buhr ...
Benny's Goon #2
...
Man In Bar
Create a character page for: ?

Produced by 

Paul Cowan ... line producer
William Davies ... executive producer
Thomas Hedman ... producer
Julia Palau ... executive producer
Matthew Payne ... supervising producer
Michael Prupas ... executive producer
Lisa Richardson ... producer
Michael Ryan ... executive producer
Anthony Waller ... executive producer

Music by 

Debbie Wiseman

Cinematography by 

Tobias A. Schliessler ... director of photography (as Tobias Schliessler)

Film Editing by 

Alison Grace

Casting By 

Stuart Aikins

Production Design by 

Douglas Higgins

Art Direction by 

Patrick Banister

Set Decoration by 

Lin MacDonald

Costume Design by 

Jori Woodman

Makeup Department 

Russell Brady ... first assistant hair stylist
Rita Ciccozzi ... first assistant makeup artist
Rosalina Da Silva ... makeup artist
Thom MacIntyre ... hair stylist (as Thom McIntyre)
Stacey Butterworth ... wig maker (uncredited)

Production Management 

Matthew Payne ... executive in charge of production: J & M Entertainment
Lisa Towers ... production manager

Second Unit Director or Assistant Director 

Natalie Baldner ... third assistant director
Josy Capkun ... trainee assistant director
Jack Hardy ... first assistant director
Roger Scott Russell ... second assistant director (as Roger Russell)

Art Department 

Jared Brown ... set dresser
Gordon Clapp ... set decoration buyer
Dale Ann Connery ... assistant set decorator (as Dale Connery)
Robin Driscoll ... scenic artist
Milan Gelon ... scenic painter
Jack Higgins ... assistant art director
R. Mark Hughes ... assistant property master (as Mark Hughes)
Bryan Korenberg ... property master
Marko Lytviak ... head painter
Derick McLeod ... construction coordinator
Pam McLeod ... construction buyer
Denyse Nelson ... set dresser
Bryan Pederson ... construction foreman
Marlow Pederson ... scenic carpenter
D.N. Pettipas ... property buyer
Chris Prior ... scenic carpenter
Craig Reynolds ... on-set dresser
Valerie Shmakin ... scenic artist
Michael J. Siver ... head greensman (as Mike Siver)
David Tait ... scenic carpenter
Ross Wahl ... lead dresser
Ray Watts ... lead carpenter
John Werner ... set dresser
Jamie Westbury ... set dresser
Martin Bouchard ... set dresser (uncredited)

Sound Department 

Brian Campbell ... dialogue editor
Martin Courchaine ... foley assistant
Jonas Crawley ... foley mixer
Jacqueline Cristianini ... supervising sound editor
Dario DiSanto ... assistant sound editor (as Dario Disanto)
Kelly Frey ... sound editor
Real Gauvreau ... sound designer
Scott Gubbles ... assistant sound editor
Jeff Hamon ... adr mixer
Mike Hibberson ... cable puller (as Michael Hibberson)
Brad Hillman ... sound re-recording mixer
Laurie Melhus ... audio post-production coordinator
Bill Mellow ... sound re-recording mixer
Charles O'Shea ... boom operator
Paul A. Sharpe ... sound re-recording mixer (as Paul Sharpe)
Shane Shemko ... foley artist
Daniel Sperry ... sound consultant: Dolby (as Dan Sperry)
Cam Wagner ... foley artist
Rich Walters ... assistant sound editor
Matthew Wilson ... sound editor (as Matt Wilson)
Rob Young ... sound mixer

Special Effects by 

Claude Bouchard ... special effects first assistant
Corbin Fox ... special effects coordinator

Stunts 

Brent Connolly ... stunt performer
Jim Dunn ... stunt performer
Marny Eng ... stunt performer
Dave Hospes ... stunt performer
David Jacox ... stunt performer
Leslie McMichael ... stunt performer (as Leslie Spongberg)
Mike Mitchell ... stunt performer
Gaston Morrison ... stunt performer (as Gaston Howard)
Melissa R. Stubbs ... stunt performer (as Melissa Stubbs)
Danny Virtue ... stunt coordinator
Marshall Virtue ... stunt performer
Owen Walstrom ... stunt performer (as Owen Walstron)
Marshall Virtue ... assistant stunt coordinator (uncredited)

Camera and Electrical Department 

Marc Asmode ... assistant camera: aerial photography (as Marc Asmonde)
Greg Beaton ... first assistant camera
Garry Brook ... best boy grip
Drew Davidson ... gaffer
Robert DeVitt ... second assistant camera (as Rob Devitt)
Greg Fox ... camera operator: "b" camera
Dale Garrison ... electrician
Aris Georgiopoulos ... second assistant camera
Einar Hansen ... electrician
Ken Hemphill ... grip
Kharen Hill ... still photographer
Marcus James ... first assistant camera: "b" camera
John Kuchera ... dolly grip
Mike Legree ... grip (as Michael Legree)
Ron MacLeay ... key grip
Rod Mawson ... second assistant camera: "b" camera
Stephen J. McKnight ... camera trainee (as Stephen McKnight)
Hugh Meikle ... generator operator
Lawrence Ogden ... grip (as 'Oggie' Ogden)
Quincy Paglaro ... camera trainee
Louis Prezelin ... camera operator: aerial photography
John Sanderson ... video playback operator
John W. Scott ... electrician (as John Scott)
Patrick Stepien ... "a" camera first assistant
David Storey ... pilot: aerial photography
Chris Turner ... camera trainee
Steve Vincent ... best boy electric
William Waring ... camera operator (as Will Waring)

Casting Department 

Claire Boyle ... extras casting assistant
Sean Cossey ... casting assistant
Sandra Couldwell ... extras casting

Costume and Wardrobe Department 

Carolyn Cameron ... costumer (as Carolyn Pavelick)
Kevin Knight ... assistant costume designer
Kathryn McPhie ... set costumer (as Kathy McPhie)
Diana Patterson ... costume set supervisor

Editorial Department 

Michael G. England ... post-production assistant
Earl Fudger ... first assistant editor (as Earl D. Fudger)
Dana Neville ... color timer
Ingrid Rosen ... negative cutter

Music Department 

Roz Colls ... orchestral fixer
Tanja Crouch ... music licensing
Dick Lewzey ... music engineer
Perry Montague Mason ... orchestra leader (as Perry Montague-Mason)
Justin Pearson ... music coordinator: string section
Shawn Pierce ... music editor
Matthew Safran ... music supervisor: S.L. Feldman & Associates (as Matthew B. Safran)
Paul Shatto ... music editor
Tony Wharmby ... music preparation
Debbie Wiseman ... conductor / score orchestrator

Transportation Department 

Dave Ash ... driver
Harley Ashwin ... driver
Al Ballard ... driver
Kelly Cramb ... driver
Jim Eaton ... driver
Allan Fenske ... driver (as Al Fenske)
Peter Franta ... driver
Peter M. Hall ... driver (as Peter Hall)
Lee Harris ... driver
Wayne Johnson ... driver
Bruce Kaduhr ... driver
James Lewko ... transportation captain (as Jim Lewko)
Aylene McDonald ... driver
Bruce McLeod ... driver
Ken Meier ... picture car wrangler
Earl Meisner ... driver
Rory Moffatt ... driver
John Pederson ... driver (as John A. Pederson)
Larry Reed ... driver
Fred Sherbinin ... driver
Kevin Sissons ... driver
Ian 'Moss' Urquhart ... transportation coordinator

Other crew 

Michele Barber ... assistant accountant (as Michelle Barber)
Sara Barnes ... craft service (as Samm Barnes) / first aid (as Samm Barnes)
Anthony Bocquentin ... location production assistant
Don Britt ... security captain
Jessica Clothier ... script supervisor
Jason Crosby ... marine coordinator
Suzanne Cross ... location production assistant
Mary-Ellen Dale ... accounting clerk (as Mary Ellen Dale)
Aaron Denn ... assistant: Mr. Waller
Brendan Ferguson ... office production assistant: pre-production (as Brendon Ferguson)
Julia Frittaion ... unit publicist
David S. Fullerton ... second assistant location manager (as David Fullerton)
Sara Giles ... arranger: pre-production financing
Teresa Gough ... location production assistant (as Theresa Gough)
Megan Hale ... assistant chef (as Meagan Hale)
Gordon Hardwick ... location manager
Nik Hedman ... location production assistant (as Nick Hedman)
S. Lily Hui ... production coordinator
Taunya Kenney ... stand-in
Katy Lew ... assistant: Ms. Richardson
Wayne McDonell ... location scout: pre-production
Karyn McMurchy ... trainee assistant location manager
Don McNeill ... security
Robert Milicevic ... security
Corrie Milsted ... body double
Elizabeth Mueller ... assistant accountant: payroll
Laura Obenaus ... assistant: Mr. Waller
Lei Leng Ong ... assistant: Mr. Cowan
Peter Pao ... location production assistant
John Parker ... pre-production accountant
David Ray ... production office assistant
Tracey Renyard ... assistant location manager
Kyle Riefsnyder ... stand-in
Stefani Rockwell ... accounting clerk: payroll
Weatie Rosenlehner ... location production assistant
Carol Schafer ... production coordinator
Fiona Scott ... body double: Ms. Anwar
Susan Stefanyshyn ... production accountant
Ana Valine ... location production assistant
Jeremy Wise ... chef

Thanks 

Derek Andrews ... special thanks
Nigel Bremner ... special thanks
Anders Bundgaard ... special thanks
David Coultas ... special thanks
Linda Deacy ... special thanks
Jean Farrow ... special thanks
Simon Goldberg ... special thanks: Simons Muirhead & Burton
Gleb Klioner ... special thanks
Jonathan Lynch-Staunton ... special thanks
John Motson ... special thanks
Edith Myers ... special thanks
Ray Short ... special thanks
George Sitwell ... special thanks (as Gorge Sitwell)
Sarah Wilson ... special thanks

See also

Release Dates | Official Sites | Box Office/Business | Company Credits | Filming Locations | Technical Specs | Literature

Contribute to This Page